Admitere

Voi ce intrati lasati orice speranta
AmaliaaM
Posts: 2
Joined: Wed Apr 15, 2015 3:58 pm

Admitere

Postby AmaliaaM » Wed Apr 15, 2015 4:19 pm

Intr-o incinta se afla, la presiunea Po, un amestec de gaze ce contine 2N molecule de tip x si 2N molecule de tip y. Daca toate moleculele x reactioneza cu molecule y formand molecule de tip xy, iar volumul si temperatura nu se modifica, presiuneaa finala cat va fi?
Raspunsul corect este 2/3 din Po. Imi poate explica cineva cum se ajunge la acest rezultat, va rog?

AmaliaaM
Posts: 2
Joined: Wed Apr 15, 2015 3:58 pm

Re: Admitere

Postby AmaliaaM » Wed Apr 15, 2015 4:38 pm

AmaliaaM wrote:Intr-o incinta se afla, la presiunea Po, un amestec de gaze ce contine 2N molecule de tip x si 2N molecule de tip y. Daca toate moleculele x reactioneza cu molecule y formand molecule de tip xy, iar volumul si temperatura nu se modifica, presiunea finala cat va fi?
Raspunsul corect este 2/3 din Po. Imi poate explica cineva cum se ajunge la acest rezultat, va rog?

User avatar
Janos
elder
elder
Posts: 1245
Joined: Wed Apr 08, 2015 10:15 pm

Re: Admitere

Postby Janos » Fri Apr 17, 2015 12:03 am

si de presupui ca ar fi si cel corect?
My 2 cents:

p=N/V*k*T
pt un gaz ideal presiunea depinde doar de numarul de molecule N, volumul V si temperatura T, indiferent de tipul moleculei
in aproximarea gazului ideal moleculele nu interactioneaza intre ele, de aceea poti considera ca initial in incinta se afla 4N molecule de acelasi tip

Initial (p0, 4N, V, T)
p0=4N/V*k*T
(cele 2N molecule x se afla la presiunea partiala p0/2, iar cele 2N y la pres partiala p0/2, astfel incat cf lg. lui Dalton rezulta p0)

Final (p, 2N, V, T)
xy are 2N molecule, care conform formulei vor fi la o presiune finala p=2N/V*k*T=p0/2


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests