Diverse

Voi ce intrati lasati orice speranta
User avatar
iulia92
junior
junior
Posts: 25
Joined: Tue Mar 29, 2011 6:40 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Se pot face vizite in alte orase pentru prezentarea facu

Postby iulia92 » Tue Apr 12, 2011 8:01 pm

Wait a little bit guys! Medicinistii nu au ajuns nici macar in toate liceele bucurestene, dar in alte orase?! E posibil sa vina, dar dupa parerea mea, pana in momentul de fata, cei mai multi liceeni stiu deja facultatea pe care o vor urma; eventuala vizita a studentilor de la diverse universitati (inclusiv medicina) de prezentare/promovare va fi facuta doar pentru a-i informa pe viitorii candidati asupra regulilor de inscriere, simularii etc. E prea putin probabil ca o astfel de vizita sa va schimbe complet viziunea despre viitoarea voastra meserie; Medicina vrei sa o faci indiferent de modul in car o prezinta ceilalti.

Cat despre celalalt subiect (ce include trupa de teatru mentionata de Alexandra), nu pot concepe gradul de superficialitate pe care l-ar detine o persoana pentru a-si alege facultatea in functie de acest factor. So, kooksee, nu cred ca prin postarea mesajului ei, a vrut sa lase loc de astfel de interpretari (cel mai probabil, curiozitatea si-a spus cuvantul: vrea sa afle cat mai multe despre Facultatea de Medicina si astfel a venit cu exemplul Politehnicii care si-a prezentat nu numai sectiile/specializarile, ci si activitatile organizate de Liga/Societatea Studentilor).

In alte conditii, mi-as fi exprimat parerea si in legatura cu facultatile care 'trimit vizite' si cu cele care duc lipsa de studenti, dar nu-mi place sa vorbesc in necunostiinta de cauza (fapt pentru care o las balta).

kooksee wrote: la medicina inca sunt.
vai steaua lor dar sunt


P.S. Sa inteleg ca si tu mergi pe ideea ca "toti cei care nu au niciun fel de calitate aleg medicina?" :lol:

:rightblinky: :)
Is there a tumour in your humour?!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Se pot face vizite in alte orase pentru prezentarea facu

Postby Chingachgook » Tue Apr 12, 2011 8:52 pm

nu, vreau sa spun ca spre deosebire de alte facultati unde nu sunt candidati nici macar cat numarul de locuri (si pleaca aia cu talanga prin orasele) la medicina inca sunt. si poate de aia nu se strofoaca asa tare.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
iulia92
junior
junior
Posts: 25
Joined: Tue Mar 29, 2011 6:40 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Se pot face vizite in alte orase pentru prezentarea facu

Postby iulia92 » Tue Apr 12, 2011 11:04 pm

kooksee wrote:nu, vreau sa spun ca spre deosebire de alte facultati unde nu sunt candidati nici macar cat numarul de locuri (si pleaca aia cu talanga prin orasele) la medicina inca sunt. si poate de aia nu se strofoaca asa tare.


ai si tu dreptate, dar comparativ cu anii trecuti, mi se pare mai 'mediatizata' (daca ii pot spune asa :roll:) activitatea facultatii de medicina. (am zis ca mi se pare; sa vedem acum :lol: )
Is there a tumour in your humour?!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Se pot face vizite in alte orase pentru prezentarea facu

Postby Chingachgook » Tue Apr 12, 2011 11:10 pm

ti se pare mai mediatizata pentru ca esti mai interesata.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Se pot face vizite in alte orase pentru prezentarea facu

Postby Phat Skidz » Wed Apr 13, 2011 9:13 am

Când eram licean au venit unii de la universitatea de securiști (chiar există).
S-au lăudat cu mediile foarte mici de intrare :D și cu faptul că trebuie să stai în cămin (e ca o garnizoană) în timpul săptămânii dar căminele sunt mixte și au piscină :D. Un coleg era interesat dar era prea scund (aparent trebuia să ai peste 1 m 60), dar erau așa de disperați încât au zic că fac o excepție. Însă colegul respectiv nu era el atât de disperat.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
iulia92
junior
junior
Posts: 25
Joined: Tue Mar 29, 2011 6:40 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Se pot face vizite in alte orase pentru prezentarea facu

Postby iulia92 » Wed Apr 13, 2011 12:01 pm

kooksee wrote:ti se pare mai mediatizata pentru ca esti mai interesata.


fir-ar :)) iar ai dreptate :evil:
Is there a tumour in your humour?!

User avatar
iulia92
junior
junior
Posts: 25
Joined: Tue Mar 29, 2011 6:40 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Se pot face vizite in alte orase pentru prezentarea facu

Postby iulia92 » Wed Apr 13, 2011 12:14 pm

vlad s. wrote:Când eram licean au venit unii de la universitatea de securiști (chiar există).
S-au lăudat cu mediile foarte mici de intrare :D și cu faptul că trebuie să stai în cămin (e ca o garnizoană) în timpul săptămânii dar căminele sunt mixte și au piscină :D. Un coleg era interesat dar era prea scund (aparent trebuia să ai peste 1 m 60), dar erau așa de disperați încât au zic că fac o excepție. Însă colegul respectiv nu era el atât de disperat.


Vlad, cand spui "Universitatea de securisti" banuiesc ca te referi la Academia Romana de Informatii/ SRI. Si sa stii ca au venit si la noi in liceu anul asta. Intre timp lucrurile s-au mai schimbat. Mediile sunt destul de mari, concurenta nu e nici ea de neglijat (sunt scoase la concurs 15 locuri pentru baieti si 3-5 pentru fete - diferentierea in functie de sex s-a mentinut fata de Academia de Politie care a renuntat la 'regula' asta). Inaltimea nu mai e o problema (le-o fi placut treaba cu "esentele tari se tin in sticlute mici" - sunt rea :twisted: :lol: :oops: saau... nu au chiar atatia candidati pe cat se lauda :evil: ). E adevarat ce spui si tu: teama posibililor participanti in ceea ce priveste nr. redus de locuri si multitudinea de probe eliminatorii, dar poate si dezinteresul au nascut disperarea asta a conducerii de a atrage liceenii (argumentele dl-ului care ne-a facut prezentarea erau: "taxele de scolarizare sunt acoperite de stat, aveti cazare gratuita (motivant pentru cei din alte orase), loc de munca asigurat, salariu mai mult decat satisfacator etc; daca intrati la aceasta facultate nu aveti nevoie nici de haine" (ca ne dau ei uniforme) Sincera sa fiu, nu mi s-a parut prea convingator (cum ar spune probabil kooksee, nici nu ma intereseaza domeniul), dar asupra unora chiar a avut efect (ex. o colega a facut pregatire 2 ani pt medicina :shock: si acum aplica pentru SRI :? )

Pfff... daca 'securistii' aia de care pomeneai tu nu corespund cu cei inclusi de mine in mesaj, scuze pentru toata palavrageala de mai sus :wink:
Is there a tumour in your humour?!

camely
Posts: 2
Joined: Sat Apr 09, 2011 3:57 pm

Re: Admitere la Titu maiorescu medicina generala

Postby camely » Sun Apr 17, 2011 2:27 pm

multumesc frumos

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Admitere la Titu maiorescu medicina generala

Postby Phat Skidz » Wed Apr 20, 2011 8:20 am

Înainte să dau la stat, acum 12 ani (mamăă), am dat la plesneală la Titu Maiorescu, fără să învăț/citesc nimica. Am luat al treilea admiterea...
Pe vremea aia statul nu era o concurență serioasă, fiindcă se intra greu și nu era varianta "cu taxă". Mă aștept ca în zilele noastre să fie și mai ușor la TM. Bani să ai.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Se pot face vizite in alte orase pentru prezentarea facu

Postby Phat Skidz » Thu Apr 21, 2011 8:26 am

Ba exact ăia sunt. Totuși, eu mă întreb ce fel de om trebuie să fii ca să vrei să lucrezi în SRI???? Mi se pare aberant.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
iulia92
junior
junior
Posts: 25
Joined: Tue Mar 29, 2011 6:40 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Se pot face vizite in alte orase pentru prezentarea facu

Postby iulia92 » Thu Apr 21, 2011 8:15 pm

pai, daca am nimerit-o, inseamna ca astia chiar nu au candidati suficienti, dar au in schimb traditie in 'mersul cu talanga' :)))

"ce fel de oameni vor sa mearga la SRI?" din aia care sunt fascinati de activitatea FBI-ului (prezentata in filme, of course) :evil: :twisted:
Is there a tumour in your humour?!

Kay Scarpetta
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Nov 21, 2010 11:10 am

Re: Se pot face vizite in alte orase pentru prezentarea facu

Postby Kay Scarpetta » Thu Apr 21, 2011 10:35 pm

iulia92 wrote:"ce fel de oameni vor sa mearga la SRI?" din aia care sunt fascinati de activitatea FBI-ului (prezentata in filme, of course) :evil: :twisted:


De parcă la Medicină nu se duc tot ăia fascinaţi de "activitatea" prezentată în filme: House, Grey's, Scrubs etc. :lol: :lol: :lol:

Evident, în ambele cazuri, excepţiile nu se vor lua în calcul.

User avatar
iulia92
junior
junior
Posts: 25
Joined: Tue Mar 29, 2011 6:40 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Se pot face vizite in alte orase pentru prezentarea facu

Postby iulia92 » Fri Apr 22, 2011 8:57 am

Kay Scarpetta wrote:De parcă la Medicină nu se duc tot ăia fascinaţi de "activitatea" prezentată în filme: House, Grey's, Scrubs etc. :lol: :lol: :lol:

Evident, în ambele cazuri, excepţiile nu se vor lua în calcul.


Nici nu am indraznit sa afirm contrariul (dar sa nu se simta exceptiile alea pe care tu nu le iei in calcul :roll: :lol: :lol: :lol: )
Is there a tumour in your humour?!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Se pot face vizite in alte orase pentru prezentarea facu

Postby Calico » Fri Apr 22, 2011 8:56 pm

Alexandra1827 wrote:Cei de Politehnica ne-au spus ca Liga Studentilor de la ei organizeaza petreceri studentesti, [...] seri ale filmelor

organizeaza petreceri studentesti, hehe... iti povestesc eu cum sunt:
:guitar: :drinking: hat36.gif :Fade-color :multi: love10.gif bootyshake.gif 3some.gif :morning:


Aia de la SRI au pensii de-alea de 40 mil, deci banuiesc ca si salarii mari. Plus o gramada de relatii.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Human Body - Atlas 3D

Postby Calico » Fri Apr 22, 2011 9:05 pm

Eu am invatat de pe Sinelnikov si mi s-a parut foarte bun.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Human Body - Atlas 3D

Postby Phat Skidz » Tue Apr 26, 2011 4:47 pm

Cel mai ieftin atlas e cel mai bun.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

cursuri prim ajutor Crucea Rosie - utilitate

Postby ioana_c » Sat Apr 30, 2011 10:30 am

Salut,momentan sunt clasa a11-a si ma atrage foarte mult medicina de urgenta.M-am gandit ca la vara sa ma inscriu voluntar la Crucea Rosie pt cursurile acelea de prim ajutor.Intrebarea mea este daca ma vor ajuta cu ceva,mai tarziu,la facultate?

stoica_paul91
junior
junior
Posts: 57
Joined: Mon Nov 01, 2010 11:06 am
Location: Pitesti
Contact:

Re: intrebare

Postby stoica_paul91 » Sat Apr 30, 2011 9:51 pm

ioana_c wrote:Salut,momentan sunt clasa a11-a si ma atrage foarte mult medicina de urgenta.M-am gandit ca la vara sa ma inscriu voluntar la Crucea Rosie pt cursurile acelea de prim ajutor.Intrebarea mea este daca ma vor ajuta cu ceva,mai tarziu,la facultate?

Eu sunt viitor student si=ti spun parerea mea . Din cate stiu acolo vei invata multe kestii care te vor ajuta in viitor. Dar in facultate treci prin toate specializarile , dupa sustinerea examenului de rezidentiat in functie de nota iti vei alege specializarea dorita . Dar mai ai un plus ca sa zic asa , dau foarte foarte bine la cv lucru care te va ajuta sa pleci in afara daca vrei asta.
Asta e parerea mea sper ca ti-am fost de folos . Multa bafta !
No one becomes a good doctor before he fills a churchyard

User avatar
RCG
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sat Feb 12, 2011 2:15 pm

Intrebare

Postby RCG » Fri May 06, 2011 7:42 pm

Am auzit ca in maxim 2-3 ani o sa se intre dupa mediile din liceu la orice facultate. Asa o sa fie si la medicina peste cativa ani? :(
"We all make mistakes, and we all pay a price." Dr. Greg House

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebare

Postby Chingachgook » Fri May 06, 2011 7:51 pm

da.

ai medii mari?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
RCG
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sat Feb 12, 2011 2:15 pm

Re: Intrebare

Postby RCG » Fri May 06, 2011 9:03 pm

Nu... asta e problema...
"We all make mistakes, and we all pay a price." Dr. Greg House

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Intrebare

Postby începătorul » Sat May 07, 2011 12:04 am

RCG, în nici un caz. O să se reducă treptat locurile de la buget.
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

User avatar
RCG
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sat Feb 12, 2011 2:15 pm

Re: Intrebare

Postby RCG » Sat May 07, 2011 8:41 am

Aha, multumesc.

Chestia asta cu intrarea dupa medii e o mare porcarie...
Sper sa se pastreze metoda aceasta, cu examenul.
"We all make mistakes, and we all pay a price." Dr. Greg House

stoica_paul91
junior
junior
Posts: 57
Joined: Mon Nov 01, 2010 11:06 am
Location: Pitesti
Contact:

Re: Intrebare

Postby stoica_paul91 » Sat May 07, 2011 12:34 pm

RCG wrote:Aha, multumesc.

Chestia asta cu intrarea dupa medii e o mare porcarie...
Sper sa se pastreze metoda aceasta, cu examenul.

E o idiotenie sa se intre dupa mediile din liceu . Vin draqu toti retardatii de la tara si baietii de bani gata din liceele din orash sa se faca medici.
Sa vezi dupa procese de malpraxis la greu .
No one becomes a good doctor before he fills a churchyard

Kay Scarpetta
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Nov 21, 2010 11:10 am

Re: Intrebare

Postby Kay Scarpetta » Sat May 07, 2011 12:42 pm

Hmda; de parcă unul care plăteşte taxa timp de 6 ani, fiindcă, totuşi, a dat admiterea şi nu a intrat pe baza mediilor uriaşe din liceu, dar nici nu s-a sinchisit de facultate după aceea, nu are aceleaşi şanse de a-i fi intentate procese de malpraxis.

My point is: de intrat, intră toată lumea, dacă vrea. Însă dacă iei 100 la admitere nu înseamnă că vei fi un doctor bun. Hehe, ce bine ar fi dacă s-ar rezuma Medicina la puţină biologie umană şi chimie organică/ fizică.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebare

Postby Chingachgook » Sat May 07, 2011 12:45 pm

stoica_paul91 wrote:
RCG wrote:Aha, multumesc.

Chestia asta cu intrarea dupa medii e o mare porcarie...
Sper sa se pastreze metoda aceasta, cu examenul.

E o idiotenie sa se intre dupa mediile din liceu . Vin draqu toti retardatii de la tara si baietii de bani gata din liceele din orash sa se faca medici.
Sa vezi dupa procese de malpraxis la greu .




oamenii se mai schimba

sunt foarte mari diferentele dintre mentalitatea din clasa a12a, cea din anul 3 de facultate, cea din anul 6 si aia de la sfarsitul rezidentiatului. mari de tot.


la tara nu sunt numai retardati, mai sunt si oameni destepti. unii mai destepti ca tine.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
RCG
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sat Feb 12, 2011 2:15 pm

Re: Intrebare

Postby RCG » Sun May 08, 2011 9:19 am

In concluzie, nimic nu e clar in tara asta. :roll:
"We all make mistakes, and we all pay a price." Dr. Greg House

stoica_paul91
junior
junior
Posts: 57
Joined: Mon Nov 01, 2010 11:06 am
Location: Pitesti
Contact:

Re: Intrebare

Postby stoica_paul91 » Mon May 09, 2011 7:57 am

kooksee wrote:
stoica_paul91 wrote:
RCG wrote:Aha, multumesc.

Chestia asta cu intrarea dupa medii e o mare porcarie...
Sper sa se pastreze metoda aceasta, cu examenul.

E o idiotenie sa se intre dupa mediile din liceu . Vin draqu toti retardatii de la tara si baietii de bani gata din liceele din orash sa se faca medici.
Sa vezi dupa procese de malpraxis la greu .




oamenii se mai schimba

sunt foarte mari diferentele dintre mentalitatea din clasa a12a, cea din anul 3 de facultate, cea din anul 6 si aia de la sfarsitul rezidentiatului. mari de tot.


la tara nu sunt numai retardati, mai sunt si oameni destepti. unii mai destepti ca tine.
Eu nu am zis ca la tara sunt numai retardatii. Dar toti stim ca in liceele de la tara nu prea se face carte sa fim corecti si realisti . In concluzie trebuie sa se ramana la metoda cu examenul . Scz daca am fost prea "acid " in comentarii dar nu e corect admitere fara examen
No one becomes a good doctor before he fills a churchyard

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Human Body - Atlas 3D

Postby Alfa_omega » Tue Jun 14, 2011 8:07 pm

ioana_caterina wrote:hei, as avea si eu o intrebare :?: . de ce atlas avem nevoie in facultate? Am auzit ca netter-ul in engleza e cel mai bun, dar as vrea sa aud si parerile voastre :D


Mie de exemplu mi-a placut in mod deosebit Thieme Atlas of Anatomy. Insa nu prea exista vreun atlas care sa fie "cel mai bun". Ai sa vezi ca parerile sunt impartite: unii spun ca Netter, altii Sinelnikov, altii Sobotta, etc...depinde de fiecare. Important e sa-ti placa tie si sa gasesti in el tot ceea ce iti trebuie.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

anamaria.b
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Mar 01, 2011 6:05 pm

Re: Human Body - Atlas 3D

Postby anamaria.b » Fri Jun 24, 2011 3:54 pm

sinelnikov...mcminn...netter..nu exista cel mai bun:))

User avatar
Lysthenon
junior
junior
Posts: 91
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:34 pm
Location: Bucuresti

Curs resuscitare 26 iulie 2011!!

Postby Lysthenon » Thu Jul 14, 2011 8:50 am

In data de 26 iulie 2011 pe stadionul dinamo va avea loc un curs de resuscitare pentru antrenamentul populatiei in vederea acordarii de prim ajutor in cazul unei situatii de urgenta.Cursul este gratuit , suntem asteptati in numar cat mai mare pentru a dobori recordul mondial stabilit in mexic ca numar de persoane care invata primul ajutor simultan.Pentru detalii si inscrieri va stau la dispozitie.

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: Curs resuscitare 26 iulie 2011!!

Postby ioana_c » Thu Jul 14, 2011 10:02 am

De cine este organizat?
Cat dureaza?
Dupa curs se da examen?

User avatar
Lysthenon
junior
junior
Posts: 91
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:34 pm
Location: Bucuresti

Re: Curs resuscitare 26 iulie 2011!!

Postby Lysthenon » Thu Jul 14, 2011 10:35 am

ioana_c wrote:De cine este organizat?
Cat dureaza?
Dupa curs se da examen?

Cursul este organizat de Serviciul Ambulanta Bucuresti-Ilfov in colaborare cu Societatea de Salvare Bucuresti.Dupa partea de curs propriu-zisa va urma practica pe un manechin unde se vor exersa manevrele predate anterior.
In partea din stanga a site-ului serviciului de ambulanta (www.sabif.ro) aveti descrierea evenimentului si formularul de inscriere.Dupa inscrierea pe site am rugamintea sa imi comunicati si mie intr-un mesaj privat numele dumneavoastra in vederea intocmirii listei de prezenta.

User avatar
Lysthenon
junior
junior
Posts: 91
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:34 pm
Location: Bucuresti

Re: Curs resuscitare 26 iulie 2011!!

Postby Lysthenon » Thu Jul 14, 2011 12:05 pm

Lysthenon wrote:In data de 26 iulie 2011 pe stadionul dinamo va avea loc un curs de resuscitare pentru antrenamentul populatiei in vederea acordarii de prim ajutor in cazul unei situatii de urgenta.Cursul este gratuit , suntem asteptati in numar cat mai mare pentru a dobori recordul mondial stabilit in mexic ca numar de persoane care invata primul ajutor simultan.Pentru detalii si inscrieri va stau la dispozitie.

Ma puteti contacta si la adresa de mail : nightwatch_yo@yahoo.com

User avatar
denyel0123
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Jul 26, 2010 6:12 pm

Re: Curs resuscitare 26 iulie 2011!!

Postby denyel0123 » Fri Jul 15, 2011 7:27 am

salutare m-ar interesa si pe mn acest curs insa nu sunt din bucuresti si deci habar nam cum se ajunge la stadionul dinamo?cu metroul pana la ???? cam cat va dura acest curs(vreau sa ma pot intoarce cu acelasi mijloc de transport in comun de preferat metroul pentru a nu ma rataciti prin bucuresti)?? vom fii asteptati de cineva pe la intrarea in stadion intrucat habar nam pe unde se intra :?: sper sa nu fi deranjat pe nimeni aceste intrebari...
UMF CAROL DAVILA FMAM-ASISTENTA MEDICALA AN I 2011-2012

iniadinia
Posts: 2
Joined: Fri Jul 15, 2011 3:06 pm

Inghetarea anului

Postby iniadinia » Fri Jul 15, 2011 3:11 pm

Hello.
As vrea sa stiu daca la Carol Davila se poate ingheta primul an. In mod ideal as da admitere anul acesta dar as vrea sa incep anul I abia in toamna lui 2012. Suna plauzibil?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Curs resuscitare 26 iulie 2011!!

Postby Chingachgook » Fri Jul 15, 2011 8:44 pm

de la gara de nord ai metrou direct pana la stefan cel mare
ai grija ca la gara se intersecteaza 2 magistrale, sa nu o iei in alta parte. intreaba pe careva care e cea spre stefan cel mare.

de la statia de metrou mai faci 5 minute pe jos.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Inghetarea anului

Postby începătorul » Fri Jul 15, 2011 11:00 pm

Ideal ar fi să dai admiterea în 2012. Din două motive: ca să îngheţi anul trebuie întâi să-l termini şi e mai comod.
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Inghetarea anului

Postby Dmndash » Fri Jul 15, 2011 11:23 pm

începătorul wrote:Ideal ar fi să dai admiterea în 2012. Din două motive: ca să îngheţi anul trebuie întâi să-l termini şi e mai comod.


pai si cum mai exacti "ingheti" daca il termini :roll: ?

suna la secretariatul facultatii. raspunsul standart
am avut un coleg in anul I care s-a imbolnavit grav prin decembrie si si-a inghetat anul pe motive medicale.
Trebuie sa vezi exact ce cerinte si pasi trebuie sa urmezi, si asta doar secretara poate sa-ti spuna
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Inghetarea anului

Postby începătorul » Sun Jul 17, 2011 8:28 am

Dmndash wrote:
începătorul wrote:Ideal ar fi să dai admiterea în 2012. Din două motive: ca să îngheţi anul trebuie întâi să-l termini şi e mai comod.


pai si cum mai exacti "ingheti" daca il termini :roll: ?



Da, deşi sună ambiguu, trebuie să-l termini. Ai terminat anul 1, îl "îngheţi", adică nu mai progresezi şi chestia asta o rezolvi în septembrie cu o cerere. Dacă nu ai motive solide (medicale, pleci din ţară etc) nici nu se uită la tine. Mai mult, trebuie să fii şi integralist.

Ce voia ea nu era posibil, deci cea mai buna soluţie este să dea admiterea în 2012. Nu este posibil să "îngheţe" doar admiterea. :P Înţelegi, Dmndash?
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests