Diverse

Voi ce intrati lasati orice speranta
adelinazamfir
junior
junior
Posts: 36
Joined: Sat Feb 11, 2012 8:29 pm

Re: umf cluj...creepy

Postby adelinazamfir » Wed Apr 18, 2012 1:29 pm

Kooksee, chiar esti profesor la Davila? Ce predai?

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: umf cluj...creepy

Postby începătorul » Wed Apr 18, 2012 2:24 pm

Sexologie.
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: O abordare a pregatirii pentru admitere

Postby Festina » Thu Apr 19, 2012 1:42 am

Toti vor frate medicina! Si bunica-mea vrea! Chiar stia mai multe decat colegii mei din anul 1(stia ca avem 12 perechi de coaste,nu 68 asa cum a spus o colega de-a mea).
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: umf cluj...creepy

Postby Jerome » Sat Apr 21, 2012 1:36 am

kooksee wrote:facultatile e ca coniacul.
alea de 1 stea pentru muncitori in constructii. alea de 3 stele pentru maistri si personal mediu. alea de 5 stele pentru inteligente superioare. mai exista si 7 stele (yale, harvard)

bucurestiul are 6 stele

Bucuresti 6, Harvard 7..., ce-am ras la asta. :D

La Institutul de Patologie din Munich am incercat sa nu ma holbez. Nu stiu daca mi-a reusit in totalitate.
Imi aminteam de un laborator de anapat din Ro, unde se taiau...sa le zicem probele... pe un raft de biblioteca, cu un cutit de bucatarie, ros de ceva timp, se improsca nitel in jur, se murdarea putin si buletinul care venise din clinica, se stergea insa cu grija mare cu ceva tifon, dupa care se stergea raftul de lemn cu acelasi tifon si se taia urmatoarea piesapeste ce a fost.
Tot acolo, daca puneai o carte pe masa fara sa ai grija, pica juma' de perete peste masa. Am vrut sa pun poze la un moment dat, pentru comparatie, dar nu cred ca e bine sa facem de ras spitalele din Bucuresti...

virgo_nn
Posts: 1
Joined: Sat Apr 21, 2012 8:41 pm

colegi apartament

Postby virgo_nn » Sun May 13, 2012 8:34 am

buna
ma pregatesc si eu sa dau examenul de admitere dar am terminat deja o facultate la stat si nu cred ca mai primesc camin.
stiti alte persoane care isi cauta ceva de inchiriat in bucuresti?
multumesc

alexandraalle
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue May 15, 2012 5:27 pm

Teste admitere

Postby alexandraalle » Tue May 15, 2012 5:45 pm

buna.la anul voi da la medicina si va rog daca stiti site uri cu astfel de teste

Edvard
Posts: 1
Joined: Wed May 23, 2012 3:00 pm

Postliceala

Postby Edvard » Wed May 23, 2012 3:04 pm

Anul asta(2012) termin liceul si vreau sa dau la medicina, dar mi-ar oferi vr-un avantaj daca m-as inscrie la o scoala postliceala pe specializarea asistent medical generalist si abia dupa ce termin sa dau admiterea la medicina?

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Wed May 23, 2012 3:11 pm

Nu, doar ai pierde timp pentru o meserie de asistent ce nu te ajuta cu nimic pentru a fi medic.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Postliceala

Postby Phat Skidz » Thu May 24, 2012 8:55 am

Depinde, eu cunosc medici generaliști cărora postliceala le-a dat solide cunoștințe practice pe care le-au aplicat ulterior în practica lor de la țară sau din întreprindere.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

taxa
Posts: 1
Joined: Sun May 27, 2012 7:06 pm

Cat de greu se intra la taxa?

Postby taxa » Sun May 27, 2012 7:08 pm

Cat de greu se intra la taxa?

Bjorne
senior
senior
Posts: 462
Joined: Thu Mar 01, 2012 3:20 pm

Re: Cat de greu se intra la taxa?

Postby Bjorne » Sun May 27, 2012 9:14 pm

Daca te apuci de acum de invatat serios poti intra si la buget

Bjorne
senior
senior
Posts: 462
Joined: Thu Mar 01, 2012 3:20 pm

Re: Postliceala

Postby Bjorne » Sun May 27, 2012 9:27 pm

Mi se pare pierdere de timp.

Adica... si asa iesi tarziu pe picioarele tale, la 30 si de ani. De ce ai vrea sa prelungesti situatia?

Bjorne
senior
senior
Posts: 462
Joined: Thu Mar 01, 2012 3:20 pm

Re: Diverse

Postby Bjorne » Sun May 27, 2012 10:07 pm

Poti face rost de culegeri de teste de la facultate, se pot comanda si prin posta.
Iar daca nu ai destui bani poti imprumuta de la cunoscuti care vor sa dea/au dat la aceeasi fac de medicina si sa tragi la xerox.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Diverse

Postby Chingachgook » Sun May 27, 2012 11:34 pm

daca nu ai bani de culegeri cum rezisti mai incolo 10 ani pana iesi pe salariu?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Postliceala

Postby Chingachgook » Sun May 27, 2012 11:35 pm

bjorne dar tu cand crezi ca iesi pe picioarele tale?

la 24?
:)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Bjorne
senior
senior
Posts: 462
Joined: Thu Mar 01, 2012 3:20 pm

Re: Postliceala

Postby Bjorne » Mon May 28, 2012 12:38 pm

Poate nu intelegi. Nu-i prob mai explic o data:

Si asa dureaza mult facultatea de medicina si pana treci de toate treptele ajungi la peste 30 de ani. Daca adaugi si postliceala faci si mai mult iar eu nu vad rostu.

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Cat de greu se intra la taxa?

Postby Oana93 » Thu May 31, 2012 4:50 pm

Păi gândește-te cam ce nivel de cunoștințe ar trebui să ai ca să iei...hmm..minim 50 de puncte.
Totuși îi dau dreptate lui Bjorne.

ilinca96
junior
junior
Posts: 30
Joined: Sun Jan 30, 2011 5:44 pm

Scoli de vara

Postby ilinca96 » Fri Jun 01, 2012 6:51 pm

A fost cineva la vreo scoala medicala de vara in Europa? Eu as vrea tare mult, dar gasesc numai in America..

Mersi anticipat

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Diverse

Postby începătorul » Sat Jun 02, 2012 12:59 pm

Întreabă la facultate...

Ilinca, de ce-ți faci rău singură și nu te bucuri de viața minunată ce ți-o oferă adolescența? :D
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

User avatar
Alzheimer
senior
senior
Posts: 105
Joined: Tue Jun 12, 2012 5:56 pm

Re: Diverse

Postby Alzheimer » Tue Jun 26, 2012 1:05 pm

De ce se sterg posturi intregi si nu se muta in alta parte daca sunt offtopic?
Chiar nu va pasa ca unii isi dedica timp sa intre pe forumul asta si voi, moderatorii cu un click faceti sa dispara toata munca?
E frumos asa?
Ca motivant nu gasesc ca e!

Giuca Adrian
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Tue Sep 04, 2012 2:48 pm

Re: Diverse

Postby Giuca Adrian » Tue Sep 04, 2012 2:51 pm

Salutare!Stiti cumva cand se afisaza listele cu seriile si grupele din anul 1?Si mai ales unde?Secretariat,intrare in facultate,etc....Multumesc anticipat!

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Diverse

Postby Alfa_omega » Tue Sep 04, 2012 5:41 pm

Giuca Adrian wrote:Salutare!Stiti cumva cand se afisaza listele cu seriile si grupele din anul 1?Si mai ales unde?Secretariat,intrare in facultate,etc....Multumesc anticipat!


Se vor afisa la avizierul de la intrarea in facultate. Dar evident ca si la secretariat se poate intreba de grupe si serii. Teoretic ar trebui sa se afiseze cu putin timp inainte de prima zi de facultate, desi anul trecut au fost, mi se pare, ceva probleme(in sensul ca facultatea incepuse de 1-2 saptamani, dar listele cu seriile si grupele, mai exact cu cei care intrara la cu taxa, nu erau inca definitivate).
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

User avatar
BBUT88
senior
senior
Posts: 239
Joined: Sat Jun 16, 2012 2:59 pm

Re: Postliceala

Postby BBUT88 » Wed Oct 24, 2012 8:36 pm

vlad s. wrote:Depinde, eu cunosc medici generaliști cărora postliceala le-a dat solide cunoștințe practice pe care le-au aplicat ulterior în practica lor de la țară sau din întreprindere.
mai bine stai pe tusa si inveti 3 ani si o sa treci cu brio prin materie la med
The world today has 6.8 billion people. That's heading up to about nine billion. Now if we do a really great job on new vaccines, health care, reproductive health services, we could lower that by perhaps 10 percent!


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests