Viaţa la medicină - întrebări şi răspunsuri

Voi ce intrati lasati orice speranta
User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: profil liceu vs. facultate

Postby începătorul » Sun Jan 22, 2012 9:32 pm

ametist713 wrote:Nu-l baga in seama pe incepator, care de altfel si-a ales un id cat se poate de sugestiv...el e "matur" cam in acelasi grad in care e leopardul vargat


Ba, parol, eu sunt "senior"! :P

Anca, tu ai cerut vreo informaţie? Recitește-ți afirmațiile și o să vezi că te contrazici din două în două posturi. Iar dacă mai persiști cu prelegerile despre bun-simț, nesimțire, pacea universală etc o să te ignorăm.
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

User avatar
Anca1203
senior
senior
Posts: 201
Joined: Sat Jan 14, 2012 1:21 pm

Re: profil liceu vs. facultate

Postby Anca1203 » Sun Jan 22, 2012 9:34 pm

Am dat un sfat, dupa ati sarit voi cu gura pe mine.

On topic: daca reusesti sa-ti organizez programul a.i sa nu simti ca e sufocant sa inveti la atatea materii, poti ramane la real. In cazul in care preferi un program mai lejer si vrei sa te axezi mai mult pentru admitere, te poti muta la uman. Si din cate am inteles pana acum, nu prea merita sa te stresezi cu BAC-ul.
,,Oameni sunt putini, restul e populatie".

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: profil liceu vs. facultate

Postby începătorul » Sun Jan 22, 2012 9:53 pm

Anca1203 wrote:Prea ai dat-o in diverse. Am zis ca daca te hotarasti sa dai la medicina, merita sa te transferi in ultimul an sau in ultimii doi ca sa ai un program mai lejer, nu sa te chinui pentru bac si cu matematica M1 sau info intensiv.


Nu te chinui, nu iei notă mare sau nu ești ca muritorii de rând?

Anca1203 wrote:Uite, eu sunt dintr-un oras uitat de lume, unde nivelul invatamantului e sub nivelul marii la fel ca si profesorii. Si poate nu ma multumesc cu o nota mediocra la Bac. Cat despre antrenat neuronii, aici iti dau dreptate, dar daca vrei, poti s-o faci si prin munca individuala, nu neaparat daca esti la profil de mate-info.
Iar cu transferul la bio-chimie ma refeream pur si simplul la faptul ca ai timp sa te axezi pe biologie si chimie, adica materiile pentru admitere, iar M2 e mult mai lejer si nu necesita atat efort, mai ales daca ai neuronii..."antrenati". ;)


Deci nu vrei să te stresezi la disciplinele grele și cu pondere la nota de la bac, dar totuși nu vrei o notă mediocră?

Anca1203 wrote:Am afirmat ca nivelul profesorilor respectiv al scolii este sub nivelul marii DAR ca totusi iti poti antrena neuronii si individual, fara sa te multumesti cu o nota mediocra, a.k.a doar efortul depus in clasa in vederea intelegerii cat de cat a unei lectii.


Poți să-ți antrenezi neuronii sau nu vrei? Te contrazici cu ce zici mai jos...

Anca1203 wrote:Bine, este doar punctul meu de vedere. Pentru mine e un pic mai greu sa ma descurc singura, fara meditatii, mai ales ca nu beneficiez de cine stie ce ajutor considerabil din partea profesorilor.


Te contrazici cu ce zici mai sus.

Anca1203 wrote:Si tocmai, am vrut sa subliniez faptul ca incerc sa ma descurc pe cont propriu fara sa depind de cineva. ;)


Te contrazici cu ce zici mai sus.

Anca1203 wrote:Pentru informatia ta, voi termina mate-info intensiv. 1. si 2, profesorii mei de engleza au fost foarte buni, nu stiam ca nu am voie sa folosesc prescurtari...


Vai, dar cine ți-a insuflat asemenea abilități? Studiul individual sau profesorii de sub nivelul mării?
Te contrazici cu ce zici mai sus.
-----------------------------------------------------------------------------------------------

Să-ți zic o chestie tare. Ai auzit de Nicolae Iorga? Desigur că nu. E tipul de pe bacnota de 1 leu. La un moment dat, a zis o chestie tare într-o operă de-a sa. "Prost nu e cel ce nu înţelege unele lucruri, cât de multe, ci acela care le înţelege pe toate pe dos."

Conform logicii Domniei Sale eşti proastă de dai în gropi. Baftă la admitere!
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

User avatar
Anca1203
senior
senior
Posts: 201
Joined: Sat Jan 14, 2012 1:21 pm

Re: profil liceu vs. facultate

Postby Anca1203 » Sun Jan 22, 2012 10:04 pm

Sa-ti zici o chestie tare. Ai auzit de bun simt? Desigur ca nu. E chestia aia care o dobandesti dupa cei 7 ani de acasa. La un moment dat, iti dai seama cand trebuie sa o folosesti.
Conform logicii tale, ai obrazu' cat slana porcului de groasa. Bafta!
,,Oameni sunt putini, restul e populatie".

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: profil liceu vs. facultate

Postby Festina » Sun Jan 22, 2012 10:22 pm

începătorul wrote:
Anca1203 wrote:Prea ai dat-o in diverse. Am zis ca daca te hotarasti sa dai la medicina, merita sa te transferi in ultimul an sau in ultimii doi ca sa ai un program mai lejer, nu sa te chinui pentru bac si cu matematica M1 sau info intensiv.


Nu te chinui, nu iei notă mare sau nu ești ca muritorii de rând?

Anca1203 wrote:Uite, eu sunt dintr-un oras uitat de lume, unde nivelul invatamantului e sub nivelul marii la fel ca si profesorii. Si poate nu ma multumesc cu o nota mediocra la Bac. Cat despre antrenat neuronii, aici iti dau dreptate, dar daca vrei, poti s-o faci si prin munca individuala, nu neaparat daca esti la profil de mate-info.
Iar cu transferul la bio-chimie ma refeream pur si simplul la faptul ca ai timp sa te axezi pe biologie si chimie, adica materiile pentru admitere, iar M2 e mult mai lejer si nu necesita atat efort, mai ales daca ai neuronii..."antrenati". ;)


Deci nu vrei să te stresezi la disciplinele grele și cu pondere la nota de la bac, dar totuși nu vrei o notă mediocră?

Anca1203 wrote:Am afirmat ca nivelul profesorilor respectiv al scolii este sub nivelul marii DAR ca totusi iti poti antrena neuronii si individual, fara sa te multumesti cu o nota mediocra, a.k.a doar efortul depus in clasa in vederea intelegerii cat de cat a unei lectii.


Poți să-ți antrenezi neuronii sau nu vrei? Te contrazici cu ce zici mai jos...

Anca1203 wrote:Bine, este doar punctul meu de vedere. Pentru mine e un pic mai greu sa ma descurc singura, fara meditatii, mai ales ca nu beneficiez de cine stie ce ajutor considerabil din partea profesorilor.


Te contrazici cu ce zici mai sus.

Anca1203 wrote:Si tocmai, am vrut sa subliniez faptul ca incerc sa ma descurc pe cont propriu fara sa depind de cineva. ;)


Te contrazici cu ce zici mai sus.

Anca1203 wrote:Pentru informatia ta, voi termina mate-info intensiv. 1. si 2, profesorii mei de engleza au fost foarte buni, nu stiam ca nu am voie sa folosesc prescurtari...


Vai, dar cine ți-a insuflat asemenea abilități? Studiul individual sau profesorii de sub nivelul mării?
Te contrazici cu ce zici mai sus.
-----------------------------------------------------------------------------------------------

Să-ți zic o chestie tare. Ai auzit de Nicolae Iorga? Desigur că nu. E tipul de pe bacnota de 1 leu. La un moment dat, a zis o chestie tare într-o operă de-a sa. "Prost nu e cel ce nu înţelege unele lucruri, cât de multe, ci acela care le înţelege pe toate pe dos."

Conform logicii Domniei Sale eşti proastă de dai în gropi. Baftă la admitere!

Nu pot spune nimic. Te-ai descris singur dupa acest post incepatorule. Incearca sa intelegi faptul ca atunci cand esti in liceu esti speriat, ai multe lucruri de ales,bacul este o sperietoare si sa nu uitam:tuturor ne-a fost teama!
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Anca1203
senior
senior
Posts: 201
Joined: Sat Jan 14, 2012 1:21 pm

Re: profil liceu vs. facultate

Postby Anca1203 » Sun Jan 22, 2012 10:30 pm

mariangeo1991, se iarta, mai uita oamenii. Nu am vrut sa jignesc pe nimeni si imi pare rau ca s-a ajuns unde s-a ajuns. Ata ete :) (+ semnatura ta)
,,Oameni sunt putini, restul e populatie".

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: profil liceu vs. facultate

Postby Dmndash » Mon Jan 23, 2012 2:00 am

Incepatorul n-a fost mic, la scoala, la liceu..nu nu nu el a fost direct in facultate cu toata materia gata stiuta... Ce sa mai..toata materia din toti cei 6 ani de facultate stiuta...

Dar vai ce stiu eu...caci sunt doar o biata muiere care nu-si stie locul in societate tsk tsk tsk :twisted:
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: profil liceu vs. facultate

Postby începătorul » Mon Jan 23, 2012 12:27 pm

Grădinițaaa... :lol:

Mă așteptam să apari și tu la un moment dat. Trecând peste atitudinea de macho care acum nu e prezentă, ce observații ai? Deci dacă mimez coerența și încerc să împărtășesc din experiența mea de om truditor se numește exces de grandomanie? Adică "am intrat in facultate cu materia gata stiuta si discriminez sexul slab" - dar mvai ce alterată ne este logica de liceu. :|

Nimeni n-are pretenția să se fi născut învățat, asta e clar. Și eu am fost la un moment dat la început de drum. Dar spre deosebire de exemplarul maiestuos de fața am fost deschis la minte și am învățat de la alții mai bătrâni decât mine. N-am rumegat teorii încâlcite și departe de realitatea într-un oraș uitat de lume, ca mai apoi să le impun în fața la alții mai deștepți decât mine. Asta e clar.

Dmmdash, e ca și cum te-ai duce tu în postura de an 2-3 și să le explici la aia de an 5-6 sau la rezidenți cum stă treaba în clinică. E normal să fi luat peste picior și ironizat. Dar problema la voi e că nu prea percepeți nuanțele și dacă fac greșeala să alunec într-o polemică cu unul, sfârșesc prin a mă certa cu toți...
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: profil liceu vs. facultate

Postby ametist713 » Mon Jan 23, 2012 1:06 pm

începătorul wrote: e ca și cum te-ai duce tu în postura de an 2-3 și să le explici la aia de an 5-6 sau la rezidenți cum stă treaba în clinică. E normal să fi luat peste picior și ironizat.

tare sau nu? :lol: :lol: :lol:
ce-mi place cum le spui tu pe toate ca un om mare
things can only get better

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: profil liceu vs. facultate

Postby începătorul » Mon Jan 23, 2012 1:15 pm

+i

Îți place sau te deranjează? Nu cred că ne-am împiedicat în replici pe la anii 4-6 sau prin topicele de rezi :) Pe de altă parte, să înțeleg că tu nu ai făcut parte din ăia precoce din generația ta? Noi să fim sănătoși. Și nu numai.
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: profil liceu vs. facultate

Postby ametist713 » Mon Jan 23, 2012 1:22 pm

Ma amuza :)
Nu prea am postat in topicele de anii 4-6, pentru ca acolo se cer/ofera informatii pentru UMF Carol Davila. Eu sunt in Tg Mures :)
Pe de alta parte, poti sa vezi ca am postat de mai multe ori in topicul pt lucrari de diploma (fiind in ultimul an, este logic sa ma ocup si de asta, nu?). De multe ori in trecut ma bagam in seama pe unde nu-mi fierbea oala, crezandu-ma mai desteapta decat cei cu mai multa experienta decat mine. Voiam doar sa-ti atrag atentia sa nu cazi in acelasi pacat, mai mic fiind (ca an de facultate-cat, 2-3?). Daca nu am dreaptate si esti cel putin in anul 5, mea culpa.
Atat. Toate cele bune si tie :)
things can only get better

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: profil liceu vs. facultate

Postby începătorul » Mon Jan 23, 2012 1:36 pm

Eu am scris cel mai mult în pre-med și în majoritatea cazurilor nu m-am întins mai mult decât mi-e plapuma. Și nu în ultimul rând, consider că noi aștia de an 2-3 suntem mai avizați să scriem despre cum e tranziția din pre-med în anii preclinici și ce presupune. Voi aștia mai mari aparțineți deja altei generații și aveți tendința să vă epatați și să criticați. Excepție tu, care ești încă o scumpică... :oops: :P

Hai să nu stricăm topicul și să ne mutăm la diverse. :D
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

User avatar
Anca1203
senior
senior
Posts: 201
Joined: Sat Jan 14, 2012 1:21 pm

Re: profil liceu vs. facultate

Postby Anca1203 » Mon Jan 23, 2012 5:26 pm

Incepatorule, n-a zis nimeni ca ne-am nascut invatati, daca tie ti s-a parut ca m-am rasculat impotriva oamenilor destepti si mai in varsta de pe forum, ok, treaba ta. Dar de aici pana la a-l face pe acel exemplu maestuos ''proasta de dai in gropi" e cale lunga...
,,Oameni sunt putini, restul e populatie".

Chris.05
junior
junior
Posts: 82
Joined: Wed Jun 08, 2011 6:23 pm

Re: Nedumerire

Postby Chris.05 » Sat Feb 04, 2012 10:58 pm

Din ce am auzit in primul an de facult sunt ore de la 8 pana la 8 ? E adevarat ? Ma gandesc totusi k sunt cu pauze destul de mari intre ele, sau una dupa alta ?

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nedumerire

Postby Dmndash » Sat Feb 04, 2012 11:14 pm

Da nu vreti voi sa cititi intai pe forum si apoi sa intrebati? :evil:
stii topicul ala mare de anii 1-3..gasesti acolo orice informatie ai nevoie....




si da in primu an ai zile cu 8-8..poate cu pauze poate nu
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Nedumerire

Postby Chingachgook » Sat Feb 04, 2012 11:20 pm

in primul ai in primele 2 saptamani asa

dupa aia te prinzi pe unde se poate chiuli.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Nedumerire

Postby Alfa_omega » Sun Feb 05, 2012 12:35 pm

Chris.05 wrote:Din ce am auzit in primul an de facult sunt ore de la 8 pana la 8 ? E adevarat ? Ma gandesc totusi k sunt cu pauze destul de mari intre ele, sau una dupa alta ?


Nu e adevarat...desi s-ar putea sa fie cateva zile in care sa ai de la 8 la 8(in general insa veti avea si ferestre).
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nedumerire

Postby Dmndash » Sun Feb 05, 2012 1:10 pm

eu am avut o zi cu 8-8 fara ferestre fara pauze..oficial desigur....ca erau si 2 cursuri in aceea zi si ba ma duceam alternativ la ele ba deloc...
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

Chrystyne
Posts: 1
Joined: Sat Feb 25, 2012 9:16 pm

As vrea sa stiu..

Postby Chrystyne » Sat Feb 25, 2012 9:21 pm

Sunt umpic indecisa,anul acesta termin clasa a 12 a si as vrea sa dau la medicina,dar nu stiu cu ce se mananca mai exact.Ati putea sa imi descrieti si mie viata de student la medicina,daca e greu,daca mai ramane si timp liber,si inca o chestie nu prea ma pricep la chimie,deci o sa dau de multa chimie sau nu?

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: As vrea sa stiu..

Postby începătorul » Sat Feb 25, 2012 9:53 pm

Depinde ce fel de medicină vrei să faci. Greu o să-ţi fie la început până o să-ţi construieşti o bază. Dacă eşti silitoare, cu timpul o să dezvolţi o rezistenţă la efortul intelectual şi o să-ţi fie din ce în ce mai uşor.

Viaţa de student? E super faină, chiar și la medicină. Trezitul dimineața, cursuri plictisitoare, lucrări practice de 3 ore, chefuri, stresul din sesiune etc

În privința chimiei, nu prea o să te folosești de ea prin facultate, decât puțin pe la biochimie. Aceasta din urmă fiind o materie nasoală din anul I.

Baftă la admitere!
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

User avatar
Anca1203
senior
senior
Posts: 201
Joined: Sat Jan 14, 2012 1:21 pm

Re: As vrea sa stiu..

Postby Anca1203 » Sun Feb 26, 2012 8:34 am

Si..te-ai apucat de invatat?
,,Oameni sunt putini, restul e populatie".

Chris.05
junior
junior
Posts: 82
Joined: Wed Jun 08, 2011 6:23 pm

Re: As vrea sa stiu..

Postby Chris.05 » Sun Feb 26, 2012 4:42 pm

:)) Buna intrebare Anca ;)

User avatar
Anca1203
senior
senior
Posts: 201
Joined: Sat Jan 14, 2012 1:21 pm

Re: As vrea sa stiu..

Postby Anca1203 » Sun Feb 26, 2012 9:40 pm

Eh, n-am zis-o in nume de rau, eu m-am apucat din vara si tot simt ca am multe lipsuri
,,Oameni sunt putini, restul e populatie".

Chris.05
junior
junior
Posts: 82
Joined: Wed Jun 08, 2011 6:23 pm

Re: As vrea sa stiu..

Postby Chris.05 » Sun Feb 26, 2012 9:42 pm

Stiu..in aceeasi situatie sunt si eu:))

ioanaa
Posts: 1
Joined: Sat Mar 10, 2012 12:57 pm

Re: As vrea sa stiu..

Postby ioanaa » Sat Mar 10, 2012 1:19 pm

hei wave.gif as vrea sa stiu cam cum este viata unui medicinist...(imi cer scuze daca s-a vorbit despre asta nu am gasit :oops: )..sunt curioasa cum arata o zi din viata unuia :)

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: As vrea sa stiu..

Postby Dmndash » Sat Mar 10, 2012 7:31 pm

pa tot forumu asta este descrisa viata mareata a unui student de umf. cred ca nu e topic in pre-med in care sa nu se fi raspuns la intrebarea asta :evil:
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

ostap
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Fri Mar 09, 2012 12:01 am

Cateva intrebari pentru cei din anul I (si nu numai)

Postby ostap » Tue Apr 03, 2012 10:13 pm

(Daca am postat in sectiunea gresita imi cer scuze dar cred ca intrebarile sunt legate mai mult de "pre-med")

Stimati posibili viitori colegi,

1) Biochimie+Biofizica. Cam ce se face la materiile astea? Puteti sa-mi dati niste exemple de subiecte/teme? Cat de grele sunt obiectiv vorbind? Am "auzit" ca biochimia e sperietoarea cea mai mare a anului I. -- Am cautat informatii despre asta dar nu am gasit nimic specific de subiecte.
2) Un exemplu de orar de anul I? Sau daca nu, macar o lista cu toate materiile pe care le faceti.
3) In anii pre-clinici ati facut/faceti ceva in spitale?
4) La marketing faceti ceva legat de medicina sau e doar curs general cu notiuni de baza etc. ?

multumesc :)

User avatar
Lizzie
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sun Dec 04, 2011 5:33 pm

Re: Cateva intrebari pentru cei din anul I (si nu numai)

Postby Lizzie » Tue Apr 03, 2012 10:19 pm

1. Biochimie - semestrul I aminoacizi, proteine, glucide, lipide, enzime, ADN, ARN; semestrul II metabolism; nu e mai greu ca la anatomie, if you ask me :D
Biofizica - la lp faci diverse aparate (polarimetru, spectrofotometru etc) iar la curs ex: apa in sistemele biologice, sisteme disperse, EKG, e mai sperietoare decat biochimia.

2. Anato, biochimie, sport, engleza 2 semestre, biofizica, biocel, fizio, psihologie medicala, marketing, genetica 1 semestru. Orarul...ori ai multe pauze si vii/pleci la ora 8 la/de la facultate, ori ai nonstop de dimineata pana la 14, 16.

3. Nu

4. Marketingul...este o chestie foaaaarte interesanta in care ti se va vorbi despre sistem de sanatate, concept de sanatate, multe bla-bla-uri, iar la sfarsit faci niste chestii despre aparatura medicala.

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Cateva intrebari pentru cei din anul I (si nu numai)

Postby Festina » Wed Apr 04, 2012 10:38 am

Lizzie wrote:1. Biochimie - semestrul I aminoacizi, proteine, glucide, lipide, enzime, ADN, ARN; semestrul II metabolism; nu e mai greu ca la anatomie, if you ask me :D
Biofizica - la lp faci diverse aparate (polarimetru, spectrofotometru etc) iar la curs ex: apa in sistemele biologice, sisteme disperse, EKG, e mai sperietoare decat biochimia.

2. Anato, biochimie, sport, engleza 2 semestre, biofizica, biocel, fizio, psihologie medicala, marketing, genetica 1 semestru. Orarul...ori ai multe pauze si vii/pleci la ora 8 la/de la facultate, ori ai nonstop de dimineata pana la 14, 16.

3. Nu

4. Marketingul...este o chestie foaaaarte interesanta in care ti se va vorbi despre sistem de sanatate, concept de sanatate, multe bla-bla-uri, iar la sfarsit faci niste chestii despre aparatura medicala.

Lizzy,"Who wants to live forever"! Daca nu o asculti,esti easy!
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Lizzie
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sun Dec 04, 2011 5:33 pm

Re: Cateva intrebari pentru cei din anul I (si nu numai)

Postby Lizzie » Wed Apr 04, 2012 11:24 am

@mariangeo1991 - e de referinta pentru mine!

ostap
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Fri Mar 09, 2012 12:01 am

Re: Cateva intrebari pentru cei din anul I (si nu numai)

Postby ostap » Wed Apr 04, 2012 12:07 pm

merci mult Lizzie :)

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cateva intrebari pentru cei din anul I (si nu numai)

Postby Dmndash » Wed Apr 04, 2012 12:10 pm

gresit la 3. Anul 3 este preclinic si faci semiologie la spital, in saloane

Si morfopat daca ai noroc vezi o autopsie
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
Lizzie
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sun Dec 04, 2011 5:33 pm

Re: Cateva intrebari pentru cei din anul I (si nu numai)

Postby Lizzie » Thu Apr 05, 2012 9:47 am

My bad, in mintea mea tot timpul anul 3 e de fapt clinic pentru ca intri in spital, desi el oficial intra la preclinic.

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Cateva intrebari pentru cei din anul I (si nu numai)

Postby Festina » Thu Apr 05, 2012 9:52 am

Lizzie wrote:@mariangeo1991 - e de referinta pentru mine!

vedeti ba?sunt si eu de referinta pt cineva... :lol:
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Lysthenon
junior
junior
Posts: 91
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:34 pm
Location: Bucuresti

Re: profil liceu vs. facultate

Postby Lysthenon » Wed Apr 11, 2012 6:25 pm

începătorul wrote:Eu am scris cel mai mult în pre-med și în majoritatea cazurilor nu m-am întins mai mult decât mi-e plapuma. Și nu în ultimul rând, consider că noi aștia de an 2-3 suntem mai avizați să scriem despre cum e tranziția din pre-med în anii preclinici și ce presupune. Voi aștia mai mari aparțineți deja altei generații și aveți tendința să vă epatați și să criticați. Excepție tu, care ești încă o scumpică... :oops: :P

Hai să nu stricăm topicul și să ne mutăm la diverse. :D

Adica astia mai mari sunt ramoliti sau ce?

User avatar
Lysthenon
junior
junior
Posts: 91
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:34 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby Lysthenon » Wed Apr 11, 2012 6:29 pm

Anca1203 wrote:Imi place ca toti pornesc pe ideea de a face medicina NUMAI pentru a ajuta oamenii, si de a-si practica meseria cu pasiune si dragoste... :D

Tu pe ce idee ai pornit?

User avatar
Anca1203
senior
senior
Posts: 201
Joined: Sat Jan 14, 2012 1:21 pm

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby Anca1203 » Wed Apr 11, 2012 7:21 pm

Printre alea, si ideea ca o sa am un loc de munca asigurat cand termin faculta. Si ca nu e o meserie statica.
Si ca sa nu mint, m-am gandit si la bani..intr-un viitor indepartat
,,Oameni sunt putini, restul e populatie".

User avatar
Lysthenon
junior
junior
Posts: 91
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:34 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby Lysthenon » Thu Apr 12, 2012 1:25 pm

Anca1203 wrote:Printre alea, si ideea ca o sa am un loc de munca asigurat cand termin faculta. Si ca nu e o meserie statica.
Si ca sa nu mint, m-am gandit si la bani..intr-un viitor indepartat

Intr-un viitor foarte indepartat...meserie statica depinde de specializarea pe care o alegi ..daca alegi medicina de familie pai na...scrii bilete de trimitere in prostie sau te incapatanezi sa scrii unul si "vindeci" tu pacientul...plus hartii la greu...o fi statica chestia asta?

User avatar
Anca1203
senior
senior
Posts: 201
Joined: Sat Jan 14, 2012 1:21 pm

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby Anca1203 » Thu Apr 12, 2012 1:35 pm

Da, adevarul e ca visul meu de o viata e sa fac medicina 6 ani de zile dupa care sa stau sa scriu hartii :lol:
,,Oameni sunt putini, restul e populatie".

User avatar
Lysthenon
junior
junior
Posts: 91
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:34 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby Lysthenon » Thu Apr 12, 2012 4:18 pm

Anca1203 wrote:Da, adevarul e ca visul meu de o viata e sa fac medicina 6 ani de zile dupa care sa stau sa scriu hartii :lol:

Cu fanteziile omului nu te pui.


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests