Viaţa la medicină - întrebări şi răspunsuri

Voi ce intrati lasati orice speranta
User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Viaţa la medicină - întrebări şi răspunsuri

Postby Calico » Tue Oct 29, 2013 4:32 pm

:)

imso90s
Posts: 4
Joined: Wed Jan 29, 2014 4:42 pm

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby imso90s » Wed Jan 29, 2014 9:02 pm

MedRx wrote:De multe ori radiologul de buna calitate iti orienteaza dg.Sunt cazuri cand internistul baga la tratament cu antibiotic intr-o o pneumonie in draci insa dupa 4-5 zile aspectul Rg ramane neschimbat,si daca arunci cu privirea in FO gasesti ca pacientul respectiv nu are BK facut si:i zici colegului tau internist sa i faca pacientului totusi BK.
Cand marele chirurg te coasa bine si vine sa vada pe unde a fistulizat opra lui,i iei degetul frumos sa i-arati pe film cam pe unde ajunge fistula lui.
Cand endoscopistul scrie :bloc la 20 cm de sigmoid,tu ca radiolog bun i zici clar ca nu e stop si ca SC a trecut fara durere de zona lui de stop!
Si ca nenea de pe Chir. tor. nu deschide cutia fara sa dai i tu ca radiolog bun unda verde!
Nu orice radiolog e radiolog,unii sunt niste iluzii.


Si medicul de familie iti poate orienta diagnosticul, dar in viziunea ta probabil el e cu mult sub nivelul marii iar tu pe varful Everestului.
Cand esti atat de bun stii care-i specialitatea de urmat. Si o faci bine ca sa arati cunostinte, indemanare, talent si RESPONSABILITATE. Dar tu ai ales sa faci poze-fara batai de cap. Si vii sa latri pe aici cat de buna esti(prin toate posturile). Daca ti se pare ca esti atat de buna inseamna ca esti inconjurata de prosti. Iar asa nu se face performanta.(dar cel mai probabil tu ai atins-o deja, acum vrei sa aduni laudele). Mergi in piata si propavaduieste acolo ca fara radiologie medicina n-ar exista.(de asta functioneaza spitalele fara radiologi). Noi-cam prostuti ce-i drept- macar atat am invatat in facultate: sa stim sa acordam importanta cuvenita fiecarei specialitati.
Daca esti foarte buna, felicitari! Dar grandomania asta...In ritmul asta vei reusi sa devii (bine, tu deja esti) un medic bun/foarte bun/excelent si un om de *****. Dar noi vrem cu de toate si nu ne multumim doar cu shaorma.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby Chingachgook » Wed Jan 29, 2014 9:11 pm

imso90s wrote: si propavaduieste acolo ca fara radiologie medicina n-ar exista.


ar exista dar ar fi mai saraca...
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

imso90s
Posts: 4
Joined: Wed Jan 29, 2014 4:42 pm

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby imso90s » Thu Jan 30, 2014 12:21 am

kooksee wrote:
imso90s wrote: si propavaduieste acolo ca fara radiologie medicina n-ar exista.


ar exista dar ar fi mai saraca...


Sunt de acord. Iar noi suntem norocosi ca beneficiem de ea.(gandindu-ma la "stramosii" nostri in medicina care nu aveau acces la asa ceva si erau mai bine pregatiti ca multi din generatiile tehnologizate)

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Viaţa la medicină - întrebări şi răspunsuri

Postby Calico » Thu Jan 30, 2014 12:28 am

normal ca erau mai bine pregatiti
cand existau 3 microbi si 3 medicamente

imso90s
Posts: 4
Joined: Wed Jan 29, 2014 4:42 pm

Re: Viaţa la medicină - întrebări şi răspunsuri

Postby imso90s » Thu Jan 30, 2014 5:01 pm

Iar noi suntem cu mult peste pentru ca am divizat medicina in 1000 de specialitati. Si ne flatam singuri cu argumente precum al tau. Aha,good point.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Viaţa la medicină - întrebări şi răspunsuri

Postby Chingachgook » Thu Jan 30, 2014 5:03 pm

te superi daca te intreb ce specialitate ai?
si daca in afara de aia a ta te simti in stare sa mai faci vreo 2-3 adiacente?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests