admitere 2004

Voi ce intrati lasati orice speranta
alinne_alice
Posts: 4
Joined: Tue May 18, 2004 11:22 am

admitere 2004

Postby alinne_alice » Tue May 18, 2004 11:45 am

salutare
:oops: eu anul acesta am admitere la medicina (o mare nebuloasa) si as vrea sa stiu si eu cum e pe la voi si ce ar trebui sa fac dupa ce intru daca mai dau examenul in viata asta.
merci

User avatar
alex-n
junior
junior
Posts: 70
Joined: Sun Dec 07, 2003 3:17 pm

Postby alex-n » Tue May 18, 2004 12:40 pm

Citeste si tu pe forum si la Facultatea si la Discutii pe bune, ca s-au mai dat raspunsuri si la alti aspiranti la medicina si la noi intrati.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Tue May 18, 2004 10:16 pm

Vezi aici:

http://www.medicina.no-ip.org/forum/viewtopic.php?t=474

http://www.medicina.no-ip.org/forum/viewtopic.php?t=482

http://www.medicina.no-ip.org/forum/vie ... php?t=1134

http://www.medicina.no-ip.org/forum/viewtopic.php?t=561

http://www.medicina.no-ip.org/forum/vie ... php?t=1095

http://www.medicina.no-ip.org/forum/vie ... php?t=1077

http://www.medicina.no-ip.org/forum/viewtopic.php?t=926

Pentru examen s-a afisat programa la avizierul facultatii, in strada Eroii Sanitari nr. nu stiu cit. Biologia de a 11a, Chimia de a 11a si a 12a si aproape toata Fizica din 9-12. Ai culegeri de probleme la portar la facultate.
E simulare de admitere pe 29 mai, inscrierea pe 26 si 27 intre 13:00 si 15:00, taxa 400.000 lei.

Bafta.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

pasithea
Posts: 1
Joined: Sat Jun 26, 2004 1:19 pm

Re: admitere 2004

Postby pasithea » Sat Jun 26, 2004 1:52 pm

eu anul acesta am admitere la medicina

fato, fii antena aci ca nu stii in ce te bagi. am facut si eu aceeasi greseala. daca ai veleitati de matematiciana- du-te la poli, daca esti artista du-te pe profilul tau.. daca nu stii decat chimie si biologie, vino 'ncoa, dar o sa-ti omori multi neuroni pentru nimic.

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Re: admitere 2004

Postby adi » Sat Jun 26, 2004 4:42 pm

pasithea wrote:fato, fii antena aci ca nu stii in ce te bagi. am facut si eu aceeasi greseala. daca ai veleitati de matematiciana- du-te la poli, daca esti artista du-te pe profilul tau.. daca nu stii decat chimie si biologie, vino 'ncoa, dar o sa-ti omori multi neuroni pentru nimic.

acuma nu tre sa cadem in extrema in care medicina e pentru handicapati. daca suntem condusi de niste idioti si ne comportam (f multi dintre noi) ca niste masini tampite de memorat asta nu e vina medicinei.
e una dintre cele mai frumoase si vaste meserii!
cu medicina ti se deschid porti la care nu ajunge decat rar un informatician, politehnist etc. adevarat ca nu in Romania :)

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Sat Jun 26, 2004 4:57 pm

daca nu stii decat chimie si biologie, vino 'ncoa, dar o sa-ti omori multi neuroni pentru nimic.


Ce rationament... Si de ce nu s-ar duce la Fac de Chimie de la Universitate sau de la Poli sau la cea de Biologie, daca stie doar chimie si biologie ? Cercetare in strainatate cind termina sau un post bine platit de profesoara la una din multe scoli generale sau licee particulare. Sau in industria cosmetica, farmaceutica..
Iti trebuie ceva mai mult decit sa stii "doar chimie si biologie". :roll:
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Sat Jun 26, 2004 5:08 pm

Da, iti trebuie. Macar o capacitate de a te exprima un pic mai elegant decat pe maidan. :evil:
fato, fii antena aci ca nu stii in ce te bagi.

Cel putin mie asa imi place sa cred.

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Sat Jun 26, 2004 6:06 pm

Madi wrote:Cel putin mie asa imi place sa cred.


Esti, fara indoiala, privilegiata in cazul in care chiar reusesti sa crezi ceea ce iti place sa crezi. Ai trecut de curand prin barul de la facultate?

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Sat Jun 26, 2004 6:08 pm

elfstone wrote:
Madi wrote: Ai trecut de curand prin barul de la facultate?
:lol: super-criteriu de judecat facultatea de medicina

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Sat Jun 26, 2004 6:26 pm

Cine a zis ceva de criterii? Ideea era ca in bar sau pe holurile facultatii sau in amfiteatre inainte / dupa si, de ce nu, in timpul cursurilor, Madi ar fi avut sansa sa auda constant exprimari fata de care acel "fato, fii antena" i s-ar fi parut o figura de stil de inalt nivel academic.

Aici e vorba despre o problema a mea. Puteti sa spuneti ca sunt elitist, snob, "aristocratoid", dar cand trec prin facultate si vad populatia de acolo - in mare parte formata din maidanezi (si nu ma refer la caini) - ma cuprinde un sentiment deosebit de violent. Viziunea mea despre Medicina, despre tipul de om pe care eu il consider apt sa fie Doctor, sunt poate anacronice si, eventual, revoltatoare in haosul asta comunisto-liberal pluri/non-axiologic, dar n-am ce sa fac.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Sat Jun 26, 2004 9:24 pm

elfstone wrote:in bar sau pe holurile facultatii sau in amfiteatre inainte / dupa si, de ce nu, in timpul cursurilor


Mai putin "in timpul", dar in rest, normal :) Cei pe care-i cauti tu si despre care vorbeste Madi nu pierd vremea prin locurile amintite, au treburi mai bune de facut. Mi-ai amintit de intrebarea unei prietene venita in vizita la facultate: daca cei care stateau de vreo 30 de minute (cit m-a asteptat ea sa ies de la un curs, plimbindu-se un pic) pe hol, din barul de la subsol si din fatza intrarii in facultate sint colegii mei, "ca nu par de la Medicina :shock: ". Se intimpla prin noiembrie, eram si eu mica, asa ca i-am raspuns "aa, nu, sint in vizita". :D

Ca sa fim on-topic totusi:
Admiterea are loc pe 23 iulie. Alte informatii urmeaza sa fie afisate la avizier.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Ioana78
junior
junior
Posts: 28
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:36 am
Location: Iasi
Contact:

Re: admitere 2004

Postby Ioana78 » Sat Jun 26, 2004 10:17 pm

adi wrote:
pasithea wrote:fato, fii antena aci ca nu stii in ce te bagi. am facut si eu aceeasi greseala. daca ai veleitati de matematiciana- du-te la poli, daca esti artista du-te pe profilul tau.. daca nu stii decat chimie si biologie, vino 'ncoa, dar o sa-ti omori multi neuroni pentru nimic.

acuma nu tre sa cadem in extrema in care medicina e pentru handicapati. daca suntem condusi de niste idioti si ne comportam (f multi dintre noi) ca niste masini tampite de memorat asta nu e vina medicinei.
e una dintre cele mai frumoase si vaste meserii!
cu medicina ti se deschid porti la care nu ajunge decat rar un informatician, politehnist etc. adevarat ca nu in Romania :)


e una dintre cele mai nobile profesii!
odata ce ai ajuns medic ai un statut social pe care nu il are un politehnist, informatician etc.
ioana

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sat Jun 26, 2004 10:38 pm

Din pacate ...

User avatar
Reaktor
elder
elder
Posts: 547
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:39 am
Contact:

Postby Reaktor » Sat Jun 26, 2004 11:54 pm

Lasati-o balta cu profesia cea mai nobila etc...Profesia cea mai nobila e aia care ti se potriveste si pe care o faci bine, iar daca o faci bine ai parte si de statutul social mult ravnit si de recunoasterea celorlalti. Medicina pana la urma e o stiinta, nu e arta sau poezie, nu e mestesug si nici meserie... :D Sintagma "profesia nobila", e un cliseu tocit, comunist si al naibii de ipocrit.
"If freedom is short of weapons, we must compensate with willpower."

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Sun Jun 27, 2004 12:50 am

In fond si voluntariatul e nobil :D
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Sun Jun 27, 2004 1:15 am

odata ce ai ajuns medic ai un statut social pe care nu il are un politehnist, informatician etc.


Sunt sigur ca un politehnist sau un informatician ar rade tare de spusele tale :)

Nu stiu daca sa mai zic ceva, atata vreme cat nu definesti notiunea de "statut social". N-as vrea sa vorbim despre lucruri diferite.

e una dintre cele mai nobile profesii!


Faza cu nobletea mi se pare si un picut injusta. Adica de ce e mai "nobil" sa fii medic decat sa fi asistenta? De ce e "nobil" sa fii medic sau asistenta si nu e "nobil" sa refuzi o cariera si sa pleci voluntar in Africa?

Renuntand la enumerari, vreau sa mai spun, insa, ca sintagma "profesie nobila" nu e comunista, desi apartine propagandei regimului tembel de dinainte de 1989, care, la randul lui, nu avea prea multe in comun cu comunismul. Nu ca as fi adept, Doamne fere! Din contra, comunismul, asa cum era el prin anii '50 in stare relativ pura, abhora, dupa cum bine stim cu totii, orice soi de intelectual, inclusiv pe medici si pe profesorii de medicina. E una din cauzele pentru care acum, uneori, la unele cursuri, trebuia sa faci eforturi mari ca sa nu te ridici si sa strigi "analfabetule!" Daca e sa vorbim despre sintagme comuniste, insa, iat-o pe cea care imi repugna in egala masura: "muncitor sanitar".

In fine, pentru a fi si eu un pic on topic, trebuie sa spun un lucru: imi dau seama ca, acum, la sfarsitul facultatii, am ajuns sa aleg sa continuu inspre practicarea medicinei din cu totul alte motive decat cele pentru care am ales sa dau la facultate. Sunt sigur ca experienta mea nu se aplica nici macar majoritatii, dar cred ca un 'boboc' ar trebui sa ia in considerare faptul ca se prea poate ca peste sase ani sa i se para stupide motivele care acum il fac sa opteze pentru medicina. Asta nu inseamna neaparat ca va regreta.

Altceva insa ar putea fi extras din ce a zis Ioana78, ceva ce mi se pare esential: cu diploma de medicina poti sa faci multe; poti sa fii manager, poti sa fii programator, poti sa fii director de resurse umane, poti sa fii creative la o firma de publicitate (am enumerat exclusiv ocupatii de absolventi de medicina pe care ii cunosc); dar cu nici una dintre diplomele de ASE, informatica, marketing, comunicare etc. nu ai nici o sansa sa fii vreodata medic.
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Thu Jul 01, 2004 10:19 pm

Mai face cineva update la pagina cu Admiterea de pe siteul facultatii ? Cea de la http://snow-white.univermed-cdgm.ro/ . E afisat linkul pe pagina ministerului pentru "informatii despre admitere" si ne cam facem de ris...
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Thu Jul 08, 2004 9:13 pm

:allright: S-a actualizat http://www.univermed-cdgm.ro ! E inca in constructie dar felicitari celor responsabili ! Mici erori (prep care e asist de fapt, al doilea nume trecut ca prenume) pe la cadrele didactice dar se vor rezolva in timp, sper. :)
Keep it up!
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests