Ce-ar fi...

Voi ce intrati lasati orice speranta
User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Ce-ar fi...

Postby b3 » Sat Jan 30, 2010 5:46 pm

... sa se dea si in Romania un test de aptitudini la admiterea la medicina, pe modelul nou introdus in Anglia

http://www.admissionstests.cambridgeass ... reparation

http://www.ukcat.ac.uk/pages/details.aspx?page=overview
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce-ar fi...

Postby Iepurita » Tue Feb 02, 2010 10:46 am

Mai bine s-ar da un test practic la terminarea facultatii , in loc de rezidentiat.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Feb 02, 2010 2:28 pm

Pai oricum exista examenul de primariat, ce rost are sa dai alte teste mai devreme si sa sabotezi sansele unor oameni harnici. :)
Singura durere suportabilă e durerea altora.

noidoipunctcom
junior
junior
Posts: 88
Joined: Thu Oct 16, 2008 6:22 pm

Re: Ce-ar fi...

Postby noidoipunctcom » Sat Feb 06, 2010 6:10 pm

stai sa o luam metodic: care ar fi finalitatea unui astfel de examen?! cu ce te-ar ajuta pe tine ca facultate [intr-o tara cu un sistem sanitar in carje] daca dupa un astfel de examen la care din [sa zicem] 300 de candidati [au fost vreo 600 dar multi si-au reprofilat gusturile in materie de studii superioare dupa ce le-ai spus ca nu-i destul sa imbulineze, tre sa-si demonstreze si "competentele native"], iti raman post-examinare 100 [dintre care vreo 15 geniali de la mama lor, in jur de 30-40 deja cu ulcer de stres si incaruntiti inainte de vreme plus o majoritate de "curajosi" cu prolaps de mandibula care au reusit printr-un paradox absolut SF sa "treaca" la nivelul urmator] ?!
un astfel de test [da' acu depinde si la ce aptitudini ne referim :bluelaugh: ] nu va produce decat:
1. [foarte] putini bani
2. o majoritate de viitori medici extrem de dubiosi dpdv structural
3. multa valva [pt ca subiectivismul va fi la el acasa]
Aici nu e Anglia. Poate numa "ceaiu lor de la ora 5" sa functioneze la noi. In rest, preluam tot felu de chestiutze de la unii, de la altii si le testam si vedem ca nu merg si le mai testam o data si uite asa o sa ne ducem cat de curand [pana in 2012]"nu zic unde ca mi se va cenzura postu".
Aici e Romania unde examenu de admitere e de ani buni si va fi mai mult ca perfectu asa cum este pt ca toate adaptarile facute pana acum au fost dictate de generatiile de studenti din ce in ce mai saraci in aptitudini. Ce aptitudini sa evaluezi la unul caruia i se pare apocaliptica admiterea asta de acum? e clar ca viitoru [nu] suna bine. foarte curand, intrarea la medicina se va face probabil pe baza de chestionar completat acasa si trimis via mail, nu mai imbulinam nimic ca-i complicat, chemi omu de la km distanta,las' ca dam doar click si lasam numa biologia da' si din ea cerem doar esentialu. mana sus cine vrea selectie pe bune in facultatea asta? I mean competitie adevarata, examplare de calitate, medicina de first-class? blah-blah. ne e bine domne' asa cum o ducem acuma :peace: . Facultatea se poate mandri cu diversitatea speciilor, echilibrul mentinut cu multa truda intre "ceea ce intra" si ceea ce iese", fara batai de cap,se descurca fiecare cum poate, ta-ta-ta si n-am cuvinte.5slick.gif

P.S: Lasati-i pe engleji in pace, ale noastre's mai frumoase! :devil:

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce-ar fi...

Postby b3 » Sun Feb 07, 2010 12:57 am

pai nu ziceam DOAR asta, ci SI asta :D ideea nu e doar a mea, si Zagrean parca zicea ca el ar vrea si un interviu la intrarea la facultate. unii colegi sugerau si un test de inteligenta. si nu cred ca ai ales bine alea trei categorii, asta e un test care verifica aptitudini native/dezvoltate pana atunci, nu e un test pt care inveti o luna si nici unul pe care sa-l treci la plezneala.

chiar daca medicina nu mai e atractiva, nu trebuie sa scazi calitatea pregatirii si nici a admiterii. ca tot se plangea nu stiu cine ca statul roman cheltuieste 7000 ron/an cu un student la medicina si 13000 ron/an cu un rezident (1 euro=4,2 ron)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ce-ar fi...

Postby Calico » Sun Feb 07, 2010 2:58 am

b3 wrote:chiar daca medicina nu mai e atractiva, nu trebuie sa scazi calitatea pregatirii si nici a admiterii.

Pai stai putin. Problema cu admiterea la medicina e ca intra multi prosti pentru ca nu se face selectia cum trebuie sau pentru ca nu ai de unde alege?
Daca problema ar fi prima, atunci da, sa introducem si alte teste.
Dar daca (asa cum cred eu) examenul de admitere ii selecteaza cum trebuie, atunci ce rost ar avea practicul?
Problema cu admiterea ar fi ca nu e o baza mare de selectie, nu examenul in sine.

Calitatea pregatirii in timpul facultatii e la randul ei o problema, dar despre asta in episodul urmator.

noidoipunctcom
junior
junior
Posts: 88
Joined: Thu Oct 16, 2008 6:22 pm

Re: Ce-ar fi...

Postby noidoipunctcom » Sun Feb 07, 2010 12:10 pm

MumaPadurii wrote:Problema cu admiterea la medicina e ca intra multi prosti pentru ca nu se face selectia cum trebuie sau pentru ca nu ai de unde alege?


este mai mult decat evident ca "prostii" [si aici sa luam, va rog, sensul laaaaaarg al cuvantului] intra pt ca "trebuie sa intre", e nevoie ei, fie pt ca sunt sursa sigura de bani, fie pt ca intretin "competia" [dar nu prin calitate ci prin "creativitate",impingandu-i vezi-doamne pe cei buni sa se adapteze, sa progreseze sa blah-blah-blah bduh.gif ] asa ca pot sa le bage ce teste de aptitudini vor [de la spiritul-de-observatiune :velo: pana la proba de shpagat laughing7.gif ], LE VOR TRECE pt ca nr lor trebuie sa ramana costant :roll: . au si ei un "sens" introduc seama ca altfel nu s-ar fi acceptat/cultivat/promovat atat. asa ca sa-i lasam sa-si faca si ei fotosinteza pe langa noi,ca n-avem ce face, sa ne vedem de bucatzica noastra si sa mergem inainte cu "Doamne'ajuta" ca de sd. don Quijote :bud: se moare rpd si sigur si e pacat de noi, nu-i asa?! :roll:
e bine ca facem constatari, e bine ca ne duelam in sugestii si supozitii, dar in definitiv, nu facem altceva decat sa dam curs unuia din multiplele "roluri" pe care "prostii" il joaca in viata noastra, a tuturor: "diversiunea". ne-au aruncat "senzationalul" in teren, noi ne agitam aici, il pasam de la unul la altul si pierdem din vedere ca in timp ce noi orbecaim in cautare de solutii , treburile merg shnur, undeva acolo, dupa cortina. e o strategie pe care eu o aplic cu succes la bishonu meu si am vazut ca functioneaza [ii dau un biscuite cand vreau sa-i "iau ochii" de la esentialul care este tzesalatul zilnic. el nu baga de seama ce-i fac, eu imi fac treaba linistita si la final toata lumea-i cvasimultumita. :satisfied:


P.S: afara ninge ca in filmele cu singur-acasa :shock: succes in trafic tuturor!

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce-ar fi...

Postby b3 » Sun Feb 07, 2010 7:05 pm

:lol: :lol: de acord cu diversiunea, dar daca tot vad ca nimeni nu se agita sa incerce sa mai strice treburile din spatele cortinei, macar atat pot sa fac, sa initiez discutii pe forum :-p Eu ma gandeam ca testul sa fie pe bune, sa-l treaca doar cei care au aptitudini. Dar e corect si punctul tau de vedere :(

Muma, pe mine nu ma intereseaza ca baza de selectie este minuscula, tocmai asta si zic, nu este normal sa lasi sa intre pe oricine, doar pentru ca n-ai din ce sa alegi. Daca ministerul educatiei si umf considera ca este nevoie de 1000 de studenti/an dar doar 100 trec admiterea, asta este, vor fi doar 100 de studenti in anul 1. Nu era discutia asta si la examenul de rezidentiat ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

noidoipunctcom
junior
junior
Posts: 88
Joined: Thu Oct 16, 2008 6:22 pm

Re: Ce-ar fi...

Postby noidoipunctcom » Sun Feb 07, 2010 8:11 pm

b3, iti spun io [si sunt calma, in ciuda debitului verbal] :mrgreen: , faza cu agitatu' si cu stricatu treburilor de dupa cortina ar fi ceva ca'n anecdota cu cucoana [middle-age] care vrea sa se pensioneze pe caz de boala si se tot plimba ea pe la medici, doar-doar i-o gasi careva ceva. intr-un final, aduna ea un dosarel cu tot felu de afectiuni care-mai-de-care mai shui si ajunge apoteotic la spitalul X pt niste ultime investigatii fingers-crossed poate ii mai "descopera" si astia ceva, ca sa se asigure ca inghide definitiv gura comisiei. hop-tzop aici da peste rezidentu Y care cand ii vede "CV-ul" intra in panici, se apuca s-o caute de toate alea, cu certitudinea caracteristica novicelui ca se afla in fatza unui caz-senzational-dragii-mei.[nota: n-am talent, povestesc cu picioarele dar episodu e cu shpil, pe cuvantu meu :roll: ] cand ii vin analizele cucoanei, dl. rezi da fugutza s-o anunte bucuros ca doamnia sa este in perfecta stare de functionalitate [both bioumoral and imagistic]. numa ca efervescenta lu' Praslea este sugrumata inca din fasha cu o smucitura insotita de maraituri, in urma careia ii este sustras buletinu de analize din mana sub pretextu "ce-ati innebunit? taceti din gura, io cum ma mai pensionez?" hihi.atatica.gata. te-ai prins?! tongue3.gif


P.S: apropo, been there, done that si pe subiectu asta si mi-am luat-o'n bot [oops, e voie sa folosesc expresia asta aici? daca nu, pardon my vocabulary :roll: ] paremise ca in facultatea asta multe "treburi" functioneaza pe principiul "daca te afli pana peste cap in *****, macar tine gura inchisa" sau varianta mai mistica "bate si ti se va deschide, intra si vei fi batut". am I right or am I right? astept pareri.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce-ar fi...

Postby b3 » Sun Feb 07, 2010 8:40 pm

In principiu da dar eu mereu am zis ca fiecare sut in kewr e un pas inainte ;) si ma si scoate in sarite atitudinea "sa nu discutam sa nu suparam pe cineva" sau "sa nu discutam ca pierdem timpul". Mi se pare ceva ok doar daca ai niste experiente in spate, eventual cu final semi-naspa, ca altfel probabil nu te-ai opri, pe care sa le poti prezenta cu titlul de "am incercat, nu se poate +/- sa mai faca si altii" (cum zici ca e cazul tau). Dar nu-i asta topicul.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ce-ar fi...

Postby Calico » Tue Feb 09, 2010 2:22 pm

b3 wrote:Muma, pe mine nu ma intereseaza ca baza de selectie este minuscula, tocmai asta si zic, nu este normal sa lasi sa intre pe oricine, doar pentru ca n-ai din ce sa alegi. Daca ministerul educatiei si umf considera ca este nevoie de 1000 de studenti/an dar doar 100 trec admiterea, asta este, vor fi doar 100 de studenti in anul 1. Nu era discutia asta si la examenul de rezidentiat ?

La examenul de rezidentiat era cu totul alta discutie. Erau oferite un numar x de locuri, care se ocupau in ordinea clasamentului. Problema era daca e corect sa se mai scoata inca n locuri si pentru cei care n-au mai apucat nimic, locuri de care evident ca nu era nevoie si care s-ar fi scos DUPA repartitia initiala.

In cazul cu admiterea e altceva si tu nu dai solutia corecta pentru problema pe care o ai. Pana sa ne gandim daca sa introducem un test de aptitudini sunt alte probleme. Daca nu vrei sa intre toti prostii, pur si simplu scazi numarul de locuri la admitere, nu e nevoie neaparat sa shimbi examenul sau sa adaugi o proba noua. Dar chestia e ca daca e nevoie cu adevarat de mai multi doctori nu prea poti scadea nr de locuri.

Si asta cu proba pe aptitudini mi se pare un pic aiurea in situatia de fata. E binevenita in cazul in care ai o concurenta foarte mare, da, introduci cat mai multe probe ca sa poti sa faci o selectie corecta. Dar in cazul in care si-asa de-abia ai de unde alege? Ii lasi sa intre pe toti care vor (in limita locurilor) si eventual inaspresti examenele in facultate, nu-i mai lasi sa termine nepregatiti, ii tii pana le intra medicina in cap sau pana se hotarasc sa invete.

Eu vad proaspatul student ca pe o bucata de lut. Conteaza si calitatea lutului, da, dar te poti chinui sa faci o ulcica buna si dintr-un lut mai prost, daca nu ai altceva. Important e sa pui biciul bine pe ei. :)
Cu proaspatul rezident e altceva, alta discutie. El e deja format, e deja ulcica. Poti s-o mai vopsesti, s-o mai finisezi, dar nu poti sa recuperezi atatia ani de trecut prin examene ca gasca prin apa.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce-ar fi...

Postby b3 » Tue Feb 09, 2010 3:50 pm

Pai nu, locurile nu le scazi, ca e nevoie de medici, dar pui filtrul cat mai la inceputul procesului. Tot e criza, de ce sa dea statul bani pt studentii de anul 1 daca nu-s pregatiti ? Asa nu schimbam nimic, lasa ca e examenul de rezidentiat greu ;)
Sa fie si examenele in facultate (si calitatea actului didactic, as adauga) grele, dar sa fie si cel de admitere. Pentru ca am auzit foarte multi profi care ziceau ca daca nivelul studentilor admisi e asa de slab, cum sa dea ei examene grele, ca nu trece nimeni, si trebuie sa treaca... Eu nu vad solutia altfel decat la examenul de admitere. Si daca e sa treaca doar 100, asta e, dar macar cu aia stii sigur ca faci treaba.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ce-ar fi...

Postby Calico » Tue Feb 09, 2010 4:25 pm

b3 wrote:Pai nu, locurile nu le scazi, ca e nevoie de medici, dar pui filtrul cat mai la inceputul procesului. Tot e criza, de ce sa dea statul bani pt studentii de anul 1 daca nu-s pregatiti ? Asa nu schimbam nimic, lasa ca e examenul de rezidentiat greu

In primul rand studentii care intra la medicina nu trebuie sa fie pregatiti, pregatirea incepe de acum incolo.
Filtrul de la admitere e ok, nu are nevoie sa fie schimbat. Nu cat de inteligent e studentul din anul I conteaza cel mai mult (sper ca cititi printre randuri, nu spun ca inteligenta nu conteaza deloc), ci cat de mult invata el in facultate.
Examenul de rezidentiat e tardiv, atunci deja nu prea mai poti sa faci nimic.

b3 wrote:Pentru ca am auzit foarte multi profi care ziceau ca daca nivelul studentilor admisi e asa de slab, cum sa dea ei examene grele, ca nu trece nimeni, si trebuie sa treaca...Eu nu vad solutia altfel decat la examenul de admitere. Si daca e sa treaca doar 100, asta e, dar macar cu aia stii sigur ca faci treaba.

Asta e o prostie. Ma refer la ce zic profesorii aia. Chiar daca studentul e mai prostut, daca-l obligi sa invete, va invata. Nu vor iesi genii, dar vor iesii doctori ok. Il pici pana pune mana pe carte si daca nu vrea sa puna (sau chiar nu poate), nu va termina facultatea si gata.
Profesorii care zic asta sunt niste ipocriti. Am facut si eu facultatea si stiu cum era. Nu-i interesa nici pe ei ca studentii sa invete si pana la urma ii treceau pe toti la re-re-re-reuri.

De multe ori la seminarii si practica prezenta era optionala si actul didactic in majoritatea cazurilor era ca vai de el, exceptand cazurile in care erai tu bagaret si te interesa. Multi erau de principiul "aici nu te mai impinge nimeni de la spate, daca vrei sa inveti bine, daca nu, nu", ceea ce mi se pare complet gresit. In spatele acestui principiu se ascunde de fapt comoditatea. E mai usor sa explici doar unui student interesat decat intregii grupe. E mai usor sa-i arati doar unuia, decat sa te asiguri ca toti au vazut, au facut si au inteles, chiar si fara voia lor.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce-ar fi...

Postby b3 » Tue Feb 09, 2010 4:37 pm

Ideea era ca unii efectiv nu pot sa invete, oricat de motivati ar fi, si testul ala de aptitudini asta ar verifica (daca poate sa inteleaga un text citit, sa-l rezume, daca se poate exprima etc.. ceea ce ar trebui sa faca si Bacalaureatul oarecum..).

In rest, sunt de acord cu ce-ai scris.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests