somaj

odiseea spatiala
alexxxandru
senior
senior
Posts: 106
Joined: Tue Jul 29, 2003 6:00 pm

somaj

Postby alexxxandru » Sun Dec 20, 2009 1:19 pm

am înţeles de la cei care şi-au făcut dosar de şomaj că trebuie să ai minim o lună lucrată pe cartea de muncă


somajul il poti lua insa depinde de fiecare judet in parte. in PH de ex se da somajul pe o singura luna(dec) la absolventi. si nu scrie nicaieri sa trebuie sa ai minim o luna lucrata.

lauram
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Nov 24, 2009 1:09 pm

Re: Reduceri tren ptr rezidenti?

Postby lauram » Sun Dec 20, 2009 1:47 pm

somajul este acelasi in toata tara... exista o lege a somajului... il vom primi doar pe luna decembrie, apoi din ianuarie se anuleaza dosarul din oficiu.

mada_alintata
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Nov 17, 2008 11:03 pm

Re: Reduceri tren ptr rezidenti?

Postby mada_alintata » Sun Dec 20, 2009 8:01 pm

somajul pe luna decembrie cand il luam,in ianuarie? si de unde?adik eu nu fac rezidentiatul in orasul natal....si care e treaba cu viza pe ianuarie?eu ar trebui sa merg pe 6 ian,dar atunci o sa fiu la servici :)

lauram
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Nov 24, 2009 1:09 pm

somaj

Postby lauram » Mon Dec 28, 2009 2:25 pm

Am observat ca exista o ceata totala legata de indemnizatia de somaj... cum ca in unele judete se da somaj si primele aferente de incadrare, de stabilitate etc. si in alte judete, nu.
Este foarte ciudat... nu locuim toti in aceeasi tara? nu este aceeasi lege pt toata lumea?
Eu am aflat ca noi, rezidentii, nu vom primi somajul pt ca urmam o forma de invatamant (conform art.73 din legea somajului). Asta pot sa inteleg, dar cum de unii primesc si altii nu..? Deci trebuie sa avem norocul ca cei de la fortele de munca sa nu cunoasca legea in totalitate...
Voi primiti somaj?

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: somaj

Postby Lizz22 » Mon Dec 28, 2009 10:06 pm

eu am primit somaj pentru lunile nov. si dec. (anul trecut).
somaj primesc toti absolventii-pentru faptul ca rezidentiatul este forma de invatamant nu se pot primi alti bani (un fel de prima).daca te chinui un pic gasesti detalii intr-un topic de pe Rezidentiat 2008.
succes!

jewelieta_iasi
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Mar 17, 2008 7:19 pm

Re: somaj

Postby jewelieta_iasi » Mon Dec 28, 2009 11:53 pm

totul depinde de judetul din care esti...pt ca in unele juete se acorda,in altele nu...ca doar traim in romania,nu sunt aceleasi legi peste tot
intr-adevar nu e prea legal sa primim nici somajul,nici primele acordate dupa angajare...pt ca rezidentiatul este forma de invatamant si asta e una din situatiile in care inceteaza acordarea somajului...
iar pt luna decembrie-ca numai luna asta ar trebui sa primim somaj-oct si nov fiind cele 60 de zile in care esti somer neindemnizat-explicatia pe care o dau ei e ca dupa liceu nu am primit somaj ca am intrat la facultate imediat dupa ce am terminat liceul...asa e si acum...imediat-sau whatever-dupa terminarea facultatiii intram la rezidentiat-forma de invatamant
de unde esti tu?

User avatar
pinky
senior
senior
Posts: 216
Joined: Wed Jun 01, 2005 6:10 pm
Location: aici, printre voi

Re: somaj

Postby pinky » Wed Dec 30, 2009 1:21 pm

eu am primit somaj dupa terminarea liceului...pentru lunile de vara. Deci tine intr-adevar de AJOFM daca iti primeste sau nu dosarul. La fel, acum am dosarul depus si astept in ianuarie banii.

lauram
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Nov 24, 2009 1:09 pm

Re: somaj

Postby lauram » Thu Jan 14, 2010 7:24 pm

este chiar strigator la cer... adica eu nu primesc somajul (chiar daca este o suma f mica, banii sunt mereu de folos) pt ca am ginionul sa fiu din bucuresti!

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: somaj

Postby Enemy » Thu Jan 14, 2010 8:52 pm

la munca nu la-ntins mana :P

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Re: somaj

Postby matrix » Thu Jan 14, 2010 10:08 pm

”mana intinsa care nu spune o poveste nu primeste pomana” :devil:
Viata lunga si prospera!

lauram
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Nov 24, 2009 1:09 pm

Re: somaj

Postby lauram » Fri Jan 15, 2010 8:14 pm

da exact... la asta ma gandeam si eu... doar ca este dreptul meu sa primesc somaj... sau nu? nu stiu, pt ca este f confuza situatia... pe mine nu ma deranjeaza ca nu primesc somaj, ci doar ca nu exista o lege pt toti!


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 73 guests