prima de instalare

odiseea spatiala
User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

prima de instalare

Postby alina_ok » Sun Dec 06, 2009 11:59 pm

am o intrebare off-topic. nu am inteles care e faza cu prima de instalare, se da numai la ceid e pe post?

moderator: daca intrebarea este off-topic, da un search sau fa un topic nou, ce zici ?
khabi kushi khabie gham...

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: MF Bucuresti

Postby d'Arc » Mon Dec 07, 2009 1:18 am

nu. este o lege care zice ca daca ai fost somer indemnizat cel putin 2 luni inainte de inceperea raportului de munca si te-ai angajat la mai mult de 70 km de casa iei ptima de instalare.

asa ca daca esti pe loc si iti faci rezul in oras la tine sau pe o raza de 69 de km, nu iei prima.

daca esti pe loc la - sa zicem - cluj si esti din oradea iei prima, cu conditia, cum am spus, sa fi fost somer indemnizat cu minimum 2 luni inainte.

daca esti pe post: pregatire la cj cu post in oradea. faci angajarea pe oradea, deci nu esti la 70 km de casa. dar daca depui o hartie la ajofm-ul unde ai fost somer cum ca te duci la cj pe 3-4-5 ani pentru ca pe repartitie scrie centrul de pregatire, o sa iei prima.

o alta mentiune: cand inchei contractul de munca sa ai inca domiciliul tau de acasa (ex ci de oradea pentru rez la cj), poti sa-ti faci dup-aceea domiciliu/flotant pe cj. e singurul mod de a dovedi ca te duci nush unde de la oradea.

dupa ce ei reusit, va trebui, incepand cu luna ianuarie, sa duci lunar la ajofm o adeverinta cum ca tot acolo esti, altminteri daca te detasezi/transferi inainte de 12 luni la mai putin de 70km de casa dai inapoi ceea ce ai primit.

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: MF Bucuresti

Postby swiss » Mon Dec 07, 2009 1:21 am

dr_bang wrote:nu. este o lege care zice ca daca ai fost somer indemnizat cel putin 2 luni inainte de inceperea raportului de munca si te-ai angajat la mai mult de 70 km de casa iei ptima de instalare.

asa ca daca esti pe loc si iti faci rezul in oras la tine sau pe o raza de 69 de km, nu iei prima.

daca esti pe loc la - sa zicem - cluj si esti din oradea iei prima, cu conditia, cum am spus, sa fi fost somer indemnizat cu minimum 2 luni inainte.

daca esti pe post: pregatire la cj cu post in oradea. faci angajarea pe oradea, deci nu esti la 70 km de casa. dar daca depui o hartie la ajofm-ul unde ai fost somer cum ca te duci la cj pe 3-4-5 ani pentru ca pe repartitie scrie centrul de pregatire, o sa iei prima.

o alta mentiune: cand inchei contractul de munca sa ai inca domiciliul tau de acasa (ex ci de oradea pentru rez la cj), poti sa-ti faci dup-aceea domiciliu/flotant pe cj. e singurul mod de a dovedi ca te duci nush unde de la oradea.

dupa ce ei reusit, va trebui, incepand cu luna ianuarie, sa duci lunar la ajofm o adeverinta cum ca tot acolo esti, altminteri daca te detasezi/transferi inainte de 12 luni la mai putin de 70km de casa dai inapoi ceea ce ai primit.


ca sa completez cele spuse mai sus, daca esti la o distanta mai mare de 2000 de kilometri se duce naiba prima de intalare... :hate:

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: MF Bucuresti

Postby d'Arc » Mon Dec 07, 2009 1:26 am

depinde. daca statul in care ai aterizat da prima si strainilor, o iei.

adinca
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Nov 30, 2009 9:28 am

Re: prima de instalare

Postby adinca » Mon Dec 07, 2009 3:09 pm

Se da prima de instalare si cetatenilor straini?
Rezidentii straini cum sunt platiti, sau nu sunt deloc platiti?(tinand cont de faptul ca s-a tinut acelasi exmen si au fost aceleasi cerinte pentru admintere ca si romanii).

User avatar
anne_marie
junior
junior
Posts: 68
Joined: Thu Dec 03, 2009 12:07 am

Re: prima de instalare

Postby anne_marie » Mon Dec 07, 2009 3:20 pm

Am si eu o mica curiozitate. Din cate spuneti aceasta prima se da daca ai fost somer indemnizat timp de 2 luni. Sa presupunem ca am terminat facultatea in 2009 (licenta in septembrie). In octombrie m-am inscris la AJOFM-ul din judetul meu ca fiind in cautatea unui loc de munca. Trec 60 de zile si abia apoi pot sa imi depun actele pentru somaj. E decembrie. Primesc somaj pentru luna decembrie, din ianuarie sunt rezident. Deci iau somaj numai o luna. Legea nu se aplica pentru mine!

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: prima de instalare

Postby d'Arc » Mon Dec 07, 2009 3:23 pm

se aplica. cumva din cauza ca exista decalajul intre licenta si rezi se aplica, luandu-se in calcul si cele 60 de zile ca somer indemnizat. exact la fel facusem si eu si s-a luat la socoteala si perioada amintita.

User avatar
anne_marie
junior
junior
Posts: 68
Joined: Thu Dec 03, 2009 12:07 am

Re: prima de instalare

Postby anne_marie » Mon Dec 07, 2009 3:28 pm

dr_bang wrote:se aplica. cumva din cauza ca exista decalajul intre licenta si rezi se aplica, luandu-se in calcul si cele 60 de zile ca somer indemnizat. exact la fel facusem si eu si s-a luat la socoteala si perioada amintita.

Tu ai luat somaj retroactiv?(pe octombrie, noiembrie si decembrie)

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: prima de instalare

Postby d'Arc » Mon Dec 07, 2009 3:40 pm

inca nu, am luat doar pe decembrie, dar se discuta ca dupa ce trimit si ultima adeverinta ca am terminat anul care conditioneaza prima, s-ar putea sa-mi dea si somajul pe octombrie si noiembrie.

User avatar
auerbach
senior
senior
Posts: 179
Joined: Sun Feb 18, 2007 12:38 pm

Re: prima de instalare

Postby auerbach » Mon Dec 07, 2009 3:51 pm

dr_bang wrote:inca nu, am luat doar pe decembrie, dar se discuta ca dupa ce trimit si ultima adeverinta ca am terminat anul care conditioneaza prima, s-ar putea sa-mi dea si somajul pe octombrie si noiembrie.



ce faza tare! in orasul meu, in 2007 cand am terminat, cei de la AJOFM au zis ca ni se da somaj numai dc nu luam rezi. eu l-am luat, deci nu am luat somaj. nu stiu dupa ce lege ti s-a dat tie...

User avatar
anne_marie
junior
junior
Posts: 68
Joined: Thu Dec 03, 2009 12:07 am

Re: prima de instalare

Postby anne_marie » Mon Dec 07, 2009 3:54 pm

Am inteles. Presupun ca tu ai terminat in 2008. Nu stiu daca anul acesta s-a schimbat legislatia. Precizez ca in judetul din care sunt au zis ca noi, medicinistii, nu avem dreptul la somaj daca intram in rezidentiat (mi se pare o aberatie, ba mai rau...un abuz din partea lor)...ca au primit ei un ordin...dar doamna de acolo nu mi-a aratat nici un act in legatura cu aceasta. Nu vi se pare aberant?

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: prima de instalare

Postby gaurav_singh_md » Mon Dec 07, 2009 4:01 pm

adinca wrote:Se da prima de instalare si cetatenilor straini?
Rezidentii straini cum sunt platiti, sau nu sunt deloc platiti?(tinand cont de faptul ca s-a tinut acelasi exmen si au fost aceleasi cerinte pentru admintere ca si romanii).

daca ai dat examen cot la cot cu romanii (fara MI+ME etc.), cea ce inseamna ai sot sau sotie membrul UE, atunci esti platit tot ca romanii. de ex.pe mf iei salar 825 + tichete de masa (total 1000 lei in mana) la stagiul de MF. despre prima de instalare nu am intrebat (dar am primit prima de stabilizare).

adinca
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Nov 30, 2009 9:28 am

Re: prima de instalare

Postby adinca » Mon Dec 07, 2009 4:59 pm

gaurav_singh_md wrote:
adinca wrote:Se da prima de instalare si cetatenilor straini?
Rezidentii straini cum sunt platiti, sau nu sunt deloc platiti?(tinand cont de faptul ca s-a tinut acelasi exmen si au fost aceleasi cerinte pentru admintere ca si romanii).

daca ai dat examen cot la cot cu romanii (fara MI+ME etc.), cea ce inseamna ai sot sau sotie membrul UE, atunci esti platit tot ca romanii. de ex.pe mf iei salar 825 + tichete de masa (total 1000 lei in mana) la stagiul de MF. despre prima de instalare nu am intrebat (dar am primit prima de stabilizare).


Si daca nu ai sot sau sotie membru UE, pur si simplu au facut aici facultatea si o sa continui si cu rezidentiatul ce se intampla, nu se aplica regula?

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: prima de instalare

Postby gaurav_singh_md » Mon Dec 07, 2009 5:24 pm

adinca wrote:
gaurav_singh_md wrote:
adinca wrote:Se da prima de instalare si cetatenilor straini?
Rezidentii straini cum sunt platiti, sau nu sunt deloc platiti?(tinand cont de faptul ca s-a tinut acelasi exmen si au fost aceleasi cerinte pentru admintere ca si romanii).

daca ai dat examen cot la cot cu romanii (fara MI+ME etc.), cea ce inseamna ai sot sau sotie membrul UE, atunci esti platit tot ca romanii. de ex.pe mf iei salar 825 + tichete de masa (total 1000 lei in mana) la stagiul de MF. despre prima de instalare nu am intrebat (dar am primit prima de stabilizare).


Si daca nu ai sot sau sotie membru UE, pur si simplu au facut aici facultatea si o sa continui si cu rezidentiatul ce se intampla, nu se aplica regula?

numai EU citizens si membrii lor de familie au voie sa dau rezi.(exceptii sunt cei care dau prin ME+MA+MI)
eu am dat rezi ptr ca sotia mea este romanca (cetetean UE).
Art. 370. – Profesia de medic se exercită, pe teritoriul României, în condiţiile prezentei legi,
de către persoanele fizice posesoare ale unui titlu oficial de calificare în medicină. Acestea pot fi:
a) cetăţeni ai statului român;
b) cetăţeni ai unui stat membru al Uniunii Europene, ai unui stat aparţinând Spaţiului
Economic European sau ai Confederaţiei Elveţiene;
c) soţul unui cetăţean român, precum şi descendenţii şi ascendenţii în linie directă, aflaţi în
întreţinerea unui cetăţean român, indiferent de cetăţenia acestora;
d) membrii de familie ai unui cetăţean al unuia dintre statele prevăzute la lit. b), aşa cum
sunt definiţi de art. 2 alin. (1) pct. 3 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 102/2005 privind libera
circulaţie pe teritoriul României a cetăţenilor statelor membre ale Uniunii Europene şi Spaţiului
Economic European, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 260/2005;
e) cetăţenii statelor terţe beneficiari ai statutului de rezident permanent în România;
f) beneficiari ai statutului de rezident pe termen lung acordat de către unul dintre statele
prevăzute la lit. b).

User avatar
Dr.Angel
senior
senior
Posts: 209
Joined: Sat Oct 18, 2008 11:22 am

Re: prima de instalare

Postby Dr.Angel » Mon Dec 07, 2009 9:20 pm

mergeti direct si intrebati la "somaj", pt k difera de la judet la judet. au autonomie teritoriala.............uni dau usor (conditii minime: incasat somaj 2 luni,angajat si mutatie facuta la distata peste 70km de casa) :allright: , altii nu dau considerand rezidentiatul PE LOC o alta forma de invatamant si k atare .............bye,bye money :devil:
Savantii au ajuns la concluzia ca cele mai multe vitamine se gasesc in farmacie

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: prima de instalare

Postby d'Arc » Tue Dec 08, 2009 12:22 am

auerbach wrote:
dr_bang wrote:inca nu, am luat doar pe decembrie, dar se discuta ca dupa ce trimit si ultima adeverinta ca am terminat anul care conditioneaza prima, s-ar putea sa-mi dea si somajul pe octombrie si noiembrie.



ce faza tare! in orasul meu, in 2007 cand am terminat, cei de la AJOFM au zis ca ni se da somaj numai dc nu luam rezi. eu l-am luat, deci nu am luat somaj. nu stiu dupa ce lege ti s-a dat tie...


legea 76 din 2002. m-am dus la ei cu legea in mana. altfel, poate nici eu nu luam. apoi mi-am anuntat toti colegii de an. si au luat si ei. asta pentru ca tipa mi-a zis sa nu spun la multa lume ca nu prea sunt bani.

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: prima de instalare

Postby d'Arc » Tue Dec 08, 2009 12:24 am

anne_marie wrote: au primit ei un ordin...dar doamna de acolo nu mi-a aratat nici un act in legatura cu aceasta. Nu vi se pare aberant?


sa ti-l arate. iar daca nu vrea, depui cerere scrisa si tot e obligata in 30 de zile sa te lumineze si inca in scris.

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: prima de instalare

Postby d'Arc » Tue Dec 08, 2009 12:30 am

Dr.Angel wrote:altii nu dau considerand rezidentiatul PE LOC o alta forma de invatamant si k atare .............bye,bye money :devil:

legea prin metodologia sa defineste ca beneficiari: "somerii care in perioada in care beneficiaza de indemnizatie de somaj se incadreaza, potrivit legii, intr-o alta localitate si ca urmare a acestui fapt isi schimba domiciliul" cu detaliile de rigoare. nu se precizeaza ca rezidentii ar avea alt statut, nu scrie in nici o anexa, nicaieri, nu exista nici un amendament sau modificare ulterioara pe aceasta tema. deci orice interpretare in afara acestui text e clar ilegala.

User avatar
anne_marie
junior
junior
Posts: 68
Joined: Thu Dec 03, 2009 12:07 am

Re: prima de instalare

Postby anne_marie » Tue Dec 08, 2009 12:41 am

dr_bang
Tu ai primit cei 30% din minimul pe economie pe care ti-i dau cand te angajezi "din somaj"?

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: prima de instalare

Postby d'Arc » Tue Dec 08, 2009 12:45 am

pai sa vedem. am luat o indemnizatie de cca 270 lei, si 3500 prima. atat. nu.

Adelaida1
Posts: 2
Joined: Wed Dec 02, 2009 8:56 pm

Re: prima de instalare

Postby Adelaida1 » Thu Dec 10, 2009 8:01 pm

In legatura cu lunile octombrie si noiembrie... si eu mi-am depus primul dosar in octombrie si acum (n.r. decembrie) am fost a doua oara. Am intrebat cand si cum se dau banii pe lunile astea doua si mi-au zis ca 2 luni de zile am avut statutul de somer neindemnizabil ceea ce inseamna ca bye bye bani pe lunile astea. De abia dupa devii somer indemnizabil (a se citi platibil :D )

User avatar
Dr.Angel
senior
senior
Posts: 209
Joined: Sat Oct 18, 2008 11:22 am

Re: prima de instalare

Postby Dr.Angel » Thu Dec 10, 2009 8:26 pm

eu am patit-o anul trecut.............puteti cauta postarile m vechi.am explicat cum din cauza Clujului .........care a reclamat la Bucuresti k anumite agentii dau rezidentilor....s-a renuntat in acele judete sa se mai acorde, pentru k Bucurestiul a penalizat cu recuperarea retroactiva a banilor acordati..........cine si de ce nu a respecat sau atacat legea aiurea tiparita.......nu m-a ajutat :hate:

dr_bang wrote:
Dr.Angel wrote:altii nu dau considerand rezidentiatul PE LOC o alta forma de invatamant si k atare .............bye,bye money :devil:

legea prin metodologia sa defineste ca beneficiari: "somerii care in perioada in care beneficiaza de indemnizatie de somaj se incadreaza, potrivit legii, intr-o alta localitate si ca urmare a acestui fapt isi schimba domiciliul" cu detaliile de rigoare. nu se precizeaza ca rezidentii ar avea alt statut, nu scrie in nici o anexa, nicaieri, nu exista nici un amendament sau modificare ulterioara pe aceasta tema. deci orice interpretare in afara acestui text e clar ilegala.
Savantii au ajuns la concluzia ca cele mai multe vitamine se gasesc in farmacie

cuike
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sun Nov 22, 2009 1:29 pm

Re: prima de instalare

Postby cuike » Thu Dec 10, 2009 9:16 pm

prima de instalare de la cine primim? am luat post la odorheiu, cu centru de pregatire brasov, si sunt din judetul mures.
6-7 salarii minime pe economie = prima de istalare? daca nu ce prima e ?
mersi pt raspuns:)

cuike
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sun Nov 22, 2009 1:29 pm

Re: prima de instalare

Postby cuike » Thu Dec 10, 2009 9:20 pm

am cerut somajul in 1 octombrie, am asteptat 60 de zile si in 2 decembrie am facut al doilea dosar. ieri am semnat contractul cu spitalul platitor. ce am defacut acuma la "somaj". si ce prime pot sa cer? daca stie cineva varog spunetimi si mie. mersi

User avatar
Aurora boreala
senior
senior
Posts: 223
Joined: Wed Aug 06, 2008 10:46 am

Re: prima de instalare

Postby Aurora boreala » Thu Dec 10, 2009 9:26 pm

E un topic facut pe la inceputul anului care are cateva informatii destul de utile! Scormoniti un pic pe aici si sigur veti gasi!
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun!

http://www.youtube.com/watch?v=a4eav7dF ... re=related

User avatar
Aurora boreala
senior
senior
Posts: 223
Joined: Wed Aug 06, 2008 10:46 am

Re: prima de instalare

Postby Aurora boreala » Thu Dec 10, 2009 9:32 pm

viewtopic.php?f=39&t=7786
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun!

http://www.youtube.com/watch?v=a4eav7dF ... re=related

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: prima de instalare

Postby d'Arc » Fri Dec 11, 2009 12:00 pm

cuike wrote:prima de instalare de la cine primim? am luat post la odorheiu, cu centru de pregatire brasov, si sunt din judetul mures.
6-7 salarii minime pe economie = prima de istalare? daca nu ce prima e ?
mersi pt raspuns:)


de la ajofm mures, unde ti-ai depus dosar de somaj. ca sa-ti fie mai usor si sa nu mergi in fiecare luna la mures, iti poti muta (dupa ce-l faci) dosarul la Brasov, ca sa duci lunar adeverintele lu peste.

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: prima de instalare

Postby zubenelgenubi » Mon Dec 21, 2009 11:50 am

M-am uitat pe GoogleEarth si am masurat distanta intre casa unde locuiesc si spitalul platitor...si au iesit vreo 60 de km... oare daca o masor fata de AJOFM si mai ies cativa km in plus, se pune??? :help:
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

jewelieta_iasi
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Mar 17, 2008 7:19 pm

Re: prima de instalare

Postby jewelieta_iasi » Mon Dec 21, 2009 12:12 pm

aveti grija cu prima asta de instalare de la somaj
am colegi care au luat-o si au dat-o inapoi peste cateva luni...
teoretic nu avem voie sa o primim itnrucat rezidentiatul e forma de invatamant...cum am mai zis si pe alt topic...nu suntem nici cai nici magari...nici studenti nici angajati...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: prima de instalare

Postby b3 » Mon Dec 21, 2009 2:05 pm

Avem contract de munca cu spitalul ? Avem carte de munca/adeverinta/ce se mai da acum ? Ne plateste angajatorul toate taxele, ca oricarui alt angajat ? Deci suntem angajati.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

lauram
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Nov 24, 2009 1:09 pm

Re: prima de instalare

Postby lauram » Mon Dec 28, 2009 2:11 pm

Dr.Angel wrote:mergeti direct si intrebati la "somaj", pt k difera de la judet la judet. au autonomie teritoriala.............uni dau usor (conditii minime: incasat somaj 2 luni,angajat si mutatie facuta la distata peste 70km de casa) :allright: , altii nu dau considerand rezidentiatul PE LOC o alta forma de invatamant si k atare .............bye,bye money :devil:


azi am aflat si eu ca nu voi primi nicio letcaie, pt ca rezidentiatul este "forma de invatamant"... si nu cred ca difera de la judet la judet, pt ca legea se aplica pe toata tara, e aceeasi pt toti (sau asa ar trebui). Doamna care mi-a luat dosarul m-a sunat dupa cateva zile si mi-a spus ca nu ma incadrez in lege, iar cei care au primit bani pana acum sunt chemati sa dea banii inapoi.
Deci nu ne incadram pt niciuna din faimoasele "prime".
Eu din cate citesc prin legile astea cred ca ar trebui sa primim somajul pe luna decembrie pt ca noi incepem din 1 ian 2010 deci avem 1 luna "gaura".
Si mai imi ridic o problema.... daca suntem intr-o forma de invatamant de ce nu avem toate beneficiile... gen reduceri pe tren, ratb?
http://www.legestart.ro/Ordonanta-18-20 ... DE3%29.htm
http://www.avocatnet.ro/content/article ... p_4/5.html

User avatar
Dr.Angel
senior
senior
Posts: 209
Joined: Sat Oct 18, 2008 11:22 am

Re: prima de instalare

Postby Dr.Angel » Tue Jan 12, 2010 3:57 pm

bine dau exemplu concret. colegii care au luat rezi in judetul Mures au primit prima de instalare...........si cei din Alba au acordat. Sibiu si Clujul nu dau.


lauram wrote:
Dr.Angel wrote:mergeti direct si intrebati la "somaj", pt k difera de la judet la judet. au autonomie teritoriala.............uni dau usor (conditii minime: incasat somaj 2 luni,angajat si mutatie facuta la distata peste 70km de casa) :allright: , altii nu dau considerand rezidentiatul PE LOC o alta forma de invatamant si k atare .............bye,bye money :devil:


azi am aflat si eu ca nu voi primi nicio letcaie, pt ca rezidentiatul este "forma de invatamant"... si nu cred ca difera de la judet la judet, pt ca legea se aplica pe toata tara, e aceeasi pt toti (sau asa ar trebui). Doamna care mi-a luat dosarul m-a sunat dupa cateva zile si mi-a spus ca nu ma incadrez in lege, iar cei care au primit bani pana acum sunt chemati sa dea banii inapoi.
Deci nu ne incadram pt niciuna din faimoasele "prime".
Eu din cate citesc prin legile astea cred ca ar trebui sa primim somajul pe luna decembrie pt ca noi incepem din 1 ian 2010 deci avem 1 luna "gaura".
Si mai imi ridic o problema.... daca suntem intr-o forma de invatamant de ce nu avem toate beneficiile... gen reduceri pe tren, ratb?
http://www.legestart.ro/Ordonanta-18-20 ... DE3%29.htm
http://www.avocatnet.ro/content/article ... p_4/5.html
Savantii au ajuns la concluzia ca cele mai multe vitamine se gasesc in farmacie


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 79 guests