Un program de invata pt 2010 de 300 de zile?

odiseea spatiala
User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Un program de invata pt 2010 de 300 de zile?

Postby BearZZ » Tue Nov 24, 2009 12:36 am

Ce recomandati celor care au picat anul acesta si isi doresc anul viitor macar 750 de puncte ca sa le asigure un minim de optiuni?
Fac apel la cei care au avut experienta aceasta si au trecut cu bine prin ea. Programul "marmotului" de 43 de zile e grozav ,dar eu mi-am planificat 300 pentru anul viitor si as aprecia sfaturi din partea celor care au reusit.
Tin sa precizez ca mai mult de 4h/zi nu imi pot permite sa invat pentru ca mai si lucrez. In rest am suficienta ambitie si convingere in fortele proprii ca sa fac acest efort! Va multumesc anticipat.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21957
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Un program de invata pt 2010 de 300 de zile?

Postby Melania » Tue Nov 24, 2009 12:41 am

BearZZ wrote:Ce recomandati celor care au picat anul acesta si isi doresc anul viitor macar 750 de puncte ca sa le asigure un minim de optiuni?

O petitzie online.

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Un program de invata pt 2010 de 300 de zile?

Postby BearZZ » Tue Nov 24, 2009 12:43 am

Melania wrote:
BearZZ wrote:Ce recomandati celor care au picat anul acesta si isi doresc anul viitor macar 750 de puncte ca sa le asigure un minim de optiuni?

O petitzie online.


Nu merci. Altceva?

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: Un program de invata pt 2010 de 300 de zile?

Postby Velvet Underground » Tue Nov 24, 2009 12:43 am

Pai apuca-te de acum si roaga-te sa nu schimbe astia materia.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Un program de invata pt 2010 de 300 de zile?

Postby Calico » Tue Nov 24, 2009 12:54 am

La 300 de zile ai destul timp sa inveti astfel incat sa iei ce-ti doresti. Daca inveti 4 ore pe zi e perfect, asta daca te tii de cele 4 ore/zi, lucru de care sincer ma indoiesc. Totusi n-ar fi rau ca in ultimele doua luni inainte de rezi (sau macar in ultima luna) sa nu mai lucrezi, ca sa poti sa inveti vreo7-8 ore/zi. Ultimele luni sunt importante.

Ca sa nu te lasi pe tanjeala (ceea ce e probabil s-o faci dupa prima saptamana de invatat) fa-ti un program. Ideea sa incerci sa repeti subiectele alea de vreo 4 ori, daca tot ai timp. Oricum nu-l vei respecta, dar o sa-ti faci o idee despre cat de mult esti pe langa si o sa-ti aminteasca de scopul pe care il ai.

In rest iesi in lume, distreaza-te si... dormi suficient. Apropo de asta si de sfaturile marmotului: in nici un caz sa nu faci cum zice el. Adica nu-ti fragmenta somnul, ai nevoie de cel putin 7 ore de somn/zi fara pauze pentru a memora cum trebuie. Perioadele REM sunt mai lungi in ultima treime a somnului si daca dormi 3 ore in timpul noptii si 3 ore in timpul zilei te privezi tocmai de partea cea mai importanta. Sorry marmotu', dar asa e.

In fine, tot ce-am zis eu e mai mult palavrageala. Pana la urma e un test de rezistenta, important e sa te tii de treaba. Nici un sfat nu e absolut, doar sfatul: "invata!". Si oricum, cel mai mult conteaza ce inveti in ultimele luni, dar nu e rau nici daca incepi de pe acum. Nu-i nimic daca schimba materia, n-o vor schimba radical.

Bafta!

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Un program de invata pt 2010 de 300 de zile?

Postby BearZZ » Tue Nov 24, 2009 1:10 am

Sunt suficient de motivat ca sa ma tin ,dar cautam un program riguros ,oricum merci pentru sfaturi.
Eu oricum nu pot dormi dupa-masa ,si daca o fac ma doare capul 4 ore dupa

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Un program de invata pt 2010 de 300 de zile?

Postby Calico » Tue Nov 24, 2009 1:59 am

Nimeni altcineva nu poate sa-ti propuna REALIST un program riguros pentru ca totul depinde de cat de repede inveti tu. Daca eu iti spun sa citesti 10 pagini/zi, dar tu n-o sa tii minte nimic din astea 10 pagini?

Calculeaza ce numar de pagini are toata tematica si vezi singur cam cate pagini ar trebui sa inveti pe zi zi astfel incat sa poti sa treci prin toata de vreo 3-4 ori. Adica imparte nr pagini la 300.
Si nu in ultimul rand, vezi si cam cat POTI sa inveti in astea 4 ore.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Un program de invata pt 2010 de 300 de zile?

Postby b3 » Tue Nov 24, 2009 2:19 am

Si fa multe grile de pe rezitests si simulari de exam (la tine acasa, alea de la SSCR.ro, nu conteaza, da' sa stai 4 ore cu fundul pe scaun si sa vezi cum te incadrezi in timp).
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

larslars
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Nov 26, 2009 6:24 pm

Re: Un program de invata pt 2010 de 300 de zile?

Postby larslars » Thu Nov 26, 2009 7:34 pm

daca pot sa-mi dau si eu cu parerea... eu nu ii inteleg pe cei care lucreaza in ultimele 6 luni inainte de rezidentiat. daca te apuci de rezidentiat, oricum nu mai lucrezi, pentru ca daca vei mai lucra iti bati joc de meserie si de tine si de ceea ce vei invata.
acum, daca lucrezi pentru a te sustine financiar intr-un oras mare, tu nefiind din acel oras, du-te acasa la parinti si invata. pana la urma e o chestiune de prioritati. vrei medicina si punctaj mare si sa faci ceea ce doresti, lasa orice altceva pe planul secund. nu merge serviciul si studiul.. nu are cum. si e destul de trist, pentru ca dezavantajeaza persoanele cu mai putine mijloace financiare.
eu de exemplu am invatat 9 luni in cap, cam 6 zile pe saptamana, de la 8 la 8 si am luat <<doar>> 858 puncte. nu sunt ironic, ci se pare ca 858 puncte e destul de putin pentru unele specialitati. nu am avut vacante, nu am vazut marea etc.. Dar nici macar asta nu e o garantie pentru ca foarte multa lume din jurul meu a invatat la fel de mult si nu toate rezultatele au fost la fel de bune.
sfatul meu, dc vrei medicina, stai acasa macar 6 luni inainte de examen. si inainte de cele 6 luni, invata cele 4 ore pe zi daca altfel nu se poate ideile de baza si lucrurile comune. daca vei citi harrison vei vedea ca sunt niste idei comune. seara, inainte sa te culci, fa grile.. o ora, doua, pe zi.
toate cazurile in care invata 2 saptamani, o luna, 2, si au luat foarte multe, sunt fie minciuni, fie intamplare. sa retii asta ca e f important. intr-o medie a celor 5000 de candidati, cine a invatat ia puncte multe, cine nu, nu.
numai bine si spor la lucru

bya_bee
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Nov 16, 2009 2:22 pm

Re: Un program de invata pt 2010 de 300 de zile?

Postby bya_bee » Mon Jan 25, 2010 6:18 pm

eu am invatat din martie dau nu continuu, in sesiune nu citeam nik pt rez...am tras mai tare vara (dar mi-am luat vacanta) si toamna ( in afara de septembrie ca era licenta)...si am luat 866.fiecare cum poate :allright:

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Un program de invata pt 2010 de 300 de zile?

Postby Iepurita » Mon Jan 25, 2010 11:03 pm

bya_bee wrote:eu am invatat din martie dau nu continuu, in sesiune nu citeam nik pt rez...am tras mai tare vara (dar mi-am luat vacanta) si toamna ( in afara de septembrie ca era licenta)...si am luat 866.fiecare cum poate :allright:

de-as avea si eu "norocul" asta notworthy.gif
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

didiland11
senior
senior
Posts: 256
Joined: Wed Apr 09, 2008 12:02 am

Re: Un program de invata pt 2010 de 300 de zile?

Postby didiland11 » Thu Jan 28, 2010 9:56 am

Dragi colegi de suferinta, nu va surmenati prea tare. Sa va povestesc. Am dat rezi in 2008 dupa ce am invatat de-am rupt 1 an, fara pauza de licenta(era terminata din vara anului 5), am luat 78x puncte. Asta pentru ca cu o luna inainte de exam "nu mai intra", citeam in sictir, nu ma mai puteam concentra.Cand am auzit ca se mai amana cu o saptamana am zis ca ma urc pe pereti. In 2009 am dat din nou, invatand fix 41zile -am luat 85x puncte.
Succes!

chiromf
senior
senior
Posts: 149
Joined: Fri Jan 01, 2010 6:42 pm
Location: Bucuresti

Re: Un program de invata pt 2010 de 300 de zile?

Postby chiromf » Thu Jan 28, 2010 2:52 pm

hello! cred ca ar trebui facuta diferenta intre cei care dau prima data rez (si nu au experienta anilor trecuti...face la stres-ul de la ex, la cel cu cteva zile inainte), cei care dau rez a doua oara si nu au luat nimic cu un an inainte (pot fi fff timorati) si cei care au luat ceva la primul rez (inc si mi bine daca au avut punctaj mi mare decat pt mf, adica nu au fost printre ultimii cu 620 puncte) si mia dau inca o data pt altceva.ultimii vor avea si un banut in buzunar (putin e mai bine ca nimic) si ideea ca daca nu iau ceea vor mai pot sta acasa un an ca doar continua rez pe care il au deja.
si inca ceva: in 2008 au fost punctaje mici din cauza grilelor "urate", in 2009 au fost cam cu 40 puncte mia mari (uitati-va la pozitiile 600-1800 prin comparatie intre cei 2 ani), adica : daca cineva aluat 750 puncte in 2008 e echivalent cu 790-800 din 2009, plus mai citit de vreo 2-3 ori materia fara stress-ul ca trebuie sa iei ceva, sari de la aproape 800 la 850 destul de bine.
cred ca ar trebui sa invatati cat puteti, sa lasati ceva energie pt ultimile 2 luni (sa nu fiti obositi, disperati, nervosi, sa va puteti concentra, pt ca sunt cela mai imp......atentie, fac dif dac ati citit in rest, nu daca sunt singurele luni de invatat) si lucrutile vor fi bune.
bafta multa!

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: Un program de invata pt 2010 de 300 de zile?

Postby Bogdan_DD » Thu Jan 28, 2010 7:52 pm

Proful de dermato unde fac stagiul acum avea dreptate cand a zis ca incet-incet se renunta la grile, inclusiv in tarile civilizate in favoarea examenului scris. Pai citesc postul de mai sus si nu inteleg nimic.

chiromf
senior
senior
Posts: 149
Joined: Fri Jan 01, 2010 6:42 pm
Location: Bucuresti

Re: Un program de invata pt 2010 de 300 de zile?

Postby chiromf » Fri Jan 29, 2010 5:59 pm

Pai citesc postul de mai sus si nu inteleg nimic.

ma refeream la faptul ca nu se iau in calcul elemente importante si enumeram cateva situatii care fac diferenta si influenteaza cu mult timpul pt invatat si programarea materiei! sper ca acum m-am facut inteleasa si pt tine!!! :)

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: Un program de invata pt 2010 de 300 de zile?

Postby Bogdan_DD » Fri Jan 29, 2010 7:31 pm

Multumesc :)


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 46 guests