rezidentiat 2010 - s-a publicat metodologia - pag 16

odiseea spatiala
User avatar
Allay
senior
senior
Posts: 111
Joined: Sat Nov 19, 2005 2:22 am
Contact:

rezidentiat 2010 - s-a publicat metodologia - pag 16

Postby Allay » Sun Jul 12, 2009 4:38 pm

Salut!
Sunt niste zvonuri care circula inclusv prin presa cu declaratii ale domnului ministru al sanatatii si domnului rector al UMFCD legate de schimbarile pentru rezidentiatul 2010. Are cineva date despre lucrul acesta? Cunoaste cineva noua bibliografie?
Multumesc

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: rezidentiat 2010

Postby Riley » Sun Jul 12, 2009 11:38 pm

Zvonuri despre rezidentiat au fost si vor mai fi. Nu stiu cand vom afla exact ce si cum (oricum am mari dubii ca va fi in cursul acestui an, sper sa am parte de o surpriza). Ceea ce se vehicula in presa acum cateva luni era legat de posibile modificari, erau doar niste propuneri-rezidentiatul sa fie de fapt un interviu, etc, ori stim ca de la propuneri pana la schimbari radicale este un drum destul de lung. Totusi, nimic nu este imposibil, ramane sa vedem. Pana atunci rabdare si tutun :D.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: rezidentiat 2010

Postby Chingachgook » Mon Jul 13, 2009 12:10 am

Allay wrote: Are cineva date despre lucrul acesta? Cunoaste cineva noua bibliografie?
Multumesc


pai nu se stie mare lucru despre ala din 2009.

ce sa se stie despre 2010?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Allay
senior
senior
Posts: 111
Joined: Sat Nov 19, 2005 2:22 am
Contact:

Re: rezidentiat 2010

Postby Allay » Sun Aug 30, 2009 11:31 pm

Despre rezidentiatul din 2010:
http://www.paginamedicala.ro/stiri-medi ... tiat_3765/
( Aici gasiti detalii). Pana la urma zvonurile s-au adeverit.

User avatar
DiAMONDSZ
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:49 am
Location: Romania, Timisoara
Contact:

Re: rezidentiat 2010

Postby DiAMONDSZ » Wed Sep 02, 2009 10:32 am

pentru cine nu are textul ORDONANTEI 18/29.08.2009 (privind organizarea rezidentiatului), o sa postez documentul in PDF sa il cititi. ce va pot spune sigur e ca vechea Ordonanta din 2008 se abroga incepand cu 3.09.2009 (cand intra in vigoare prezenta); acum mai trebuie sa apara Normele metodologice, si lista cu locurile/posturile... :peace:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
"A psychiatrist is a man who goes to a strip club and watches the audience."
(Merv Stockwood)

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: rezidentiat 2010

Postby Bogdan_DD » Thu Sep 03, 2009 10:22 pm

DiAMONDSZ wrote: acum mai trebuie sa apara Normele metodologice, si lista cu locurile/posturile...


Da, prin februarie metodologia, materia prin august probabil. :/

User avatar
maalex
junior
junior
Posts: 76
Joined: Wed May 21, 2008 1:49 am

Re: rezidentiat 2010

Postby maalex » Fri Sep 04, 2009 4:41 pm

FASMR-ul a propus sa fie publicata metodologia cu cel putin 12 luni inainte de exam, raspunsul MS a fost ca o va publica in termen de 6 luni de la aprobarea ordonantei. Ii doare pe ei in c** de doleantele studentilor....sau mai bine zis nici macar acolo.
Si nu mai spuneti ca "in termen de 6 luni inseamna si maine" ca stim cu totii cum functioneaza lucrurile pe meleagurile noastre.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: rezidentiat 2010

Postby Riley » Fri Sep 04, 2009 4:49 pm

Voi nu vedeti ca nici macar pana acum nu au scos metodologia pentru 2009? Ce sa mai vrem cu 2010?? Interesul lor este nul. Iar treaba aia cu 6 luni e praf in ochi (poate 6 luni inainte de noiembrie). Asta este!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Allay
senior
senior
Posts: 111
Joined: Sat Nov 19, 2005 2:22 am
Contact:

Re: rezidentiat 2010

Postby Allay » Tue Sep 29, 2009 5:16 pm

Alt articol: http://paginamedicala.ro/stiri-medicale ... _number=21

Ma gandeam ca toate organizatiile studentesti medicale interesate de aceste schimbari sa se intalneasca, sa discute problema si sa mearga la minister cu o alta propunere. Daca nu o sa putem schimba ideea unui asemenea tip de rezidentiat, macar sa le impunem sa scoata manualul european si bibliografia pana la 1 noiembrie anul acesta.

Cine e interesat de propunerea mea, va rog sa ma contacteze pe stoicaalinairina@gmail.com

Multumesc

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: rezidentiat 2010

Postby dr_h » Tue Sep 29, 2009 5:28 pm

manual european pana la 1 noiembrie e o gluma foarte buna :-)))))

User avatar
Allay
senior
senior
Posts: 111
Joined: Sat Nov 19, 2005 2:22 am
Contact:

Re: rezidentiat 2010

Postby Allay » Tue Sep 29, 2009 5:48 pm

Nu e o gluma, e o necesitate.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: rezidentiat 2010

Postby Riley » Tue Sep 29, 2009 6:03 pm

E o idee foarte buna sa publice bibliografia pe 1 noiembrie dar nu cred ca este posibil sa se introduca manualul european la aceasta data, decat daca s-au apucat de tradus de ceva timp. Stie cineva ceva?
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
maalex
junior
junior
Posts: 76
Joined: Wed May 21, 2008 1:49 am

Re: rezidentiat 2010

Postby maalex » Tue Sep 29, 2009 6:58 pm

Manual european cu siguranta nu va vedea generatia noastra (adica cei care dau rezi in 2010), dar ideea de a ne aduna ca sa ii facem sa renunte la propunerea cu examen scris si interviu nu este deloc rea. Cu cat asteptam mai mult cu atat e mai rau...cel putin asa cred eu.

User avatar
maalex
junior
junior
Posts: 76
Joined: Wed May 21, 2008 1:49 am

Re: rezidentiat 2010

Postby maalex » Tue Sep 29, 2009 7:03 pm

Allay wrote:Alt articol: http://paginamedicala.ro/stiri-medicale ... _number=21

Ma gandeam ca toate organizatiile studentesti medicale interesate de aceste schimbari sa se intalneasca, sa discute problema si sa mearga la minister cu o alta propunere. Daca nu o sa putem schimba ideea unui asemenea tip de rezidentiat, macar sa le impunem sa scoata manualul european si bibliografia pana la 1 noiembrie anul acesta.

fiulia
junior
junior
Posts: 63
Joined: Sun Sep 06, 2009 1:01 pm

Re: rezidentiat 2010

Postby fiulia » Tue Sep 29, 2009 9:12 pm

maalex wrote:dar ideea de a ne aduna ca sa ii facem sa renunte la propunerea cu examen scris si interviu nu este deloc rea.


Varianta finala a ordonantei de guvern care a intrat in vigoare la 3 sept 2009 e foarte diferita de comunicatul de presa, cel publicat candva prin august. Doar in comunicatul de presa se prevedea rezidentiatul cu examen redactional + interviu. Nici macar prima ordonanta nu zicea nimic de genul asta. E adevarat... varianta finala a ordonantei lasa multe goluri care pot fi ulterior rastalmacite si aplicate dupa bunul plac al scumpilor nostri conducatori.... Dar, parerea mea, noi o sa scapam de interviu + redactional. Adica chiar nu cred ca poate fi cineva atat de imbecil incat sa faca o schimbara asa de radicala intr-un timp asa de scurt.

Sau... oare visez eu norisori roz??? :?:

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: rezidentiat 2010

Postby Riley » Tue Sep 29, 2009 11:46 pm

Sincer, am invatat in timp ca Romania este tara tuturor posibilitatilor si ca si cele mai nastrusnice, improbabile si imposibile chestii se pot intampla pe plaiurile mioritice. Dar stii cum e, speranta moare ultima!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: rezidentiat 2010

Postby Chingachgook » Wed Sep 30, 2009 12:25 am

poate va deranjez din visare

dar se uita careva la situatia politica de pe aicea zilele acestea?

credeti ca intereseaaz pe CINEVA cum o sa dati voi examen in nov? sau cu atat mai mult in 2010?

la nivel national sunt nise probleme nitel mai grave.

se va face o comise care va face 200 de grile ca anii trecuti si aia e.
sfatul meu e sa luati examenul ca atare, adica o modalitate de a pune niste candidati intr-o ordine. nu testeaza viziunea voastra clinica (oricum nu e) ci pur si simplu faptul ca puteti sa retineti niste notiuni intr-un timp oarecare.


si eu cand dadeam rezi mi se parea ca e evenimentul anului in MS. de fapt nu e.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

breki
junior
junior
Posts: 98
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:42 pm

Re: rezidentiat 2010

Postby breki » Wed Sep 30, 2009 10:38 am

Lasa tineri, ca ca si cum tu ai admis, licentiati tineri doctori se cred (majoritatea) un pic buricul pamantului, asa e si normal o sa inteleaga un pic mai mult dupa ce trec prin experiente.

Tu ce premonitii ai o sa pierdem ministerul nostru faimos , Tanarul Ferrari ?

User avatar
Allay
senior
senior
Posts: 111
Joined: Sat Nov 19, 2005 2:22 am
Contact:

Re: rezidentiat 2010

Postby Allay » Wed Sep 30, 2009 2:52 pm

Am inteles ca FASMR-ul pregateste o vizita la minister.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: rezidentiat 2010

Postby Riley » Wed Sep 30, 2009 6:10 pm

Referitor la ce spuneai tu, informatie de pe grupul UMFCD


COMUNICAT DE PRESA



Federatia Asociatiilor Studentilor in Medicina din Romania (FASMR), organizatie

non-guvernamentala si apolitica, ce reprezinta studentii medicinisti la nivel national in

dialogul cu Institutiile Statului, a lansat o scrisoare deschisa catre toate institutiile

implicate in invatamantul medical: Ministerul Sanatatii, Ministerul Educatiei, Cercetarii si

Inovarii, Colegiul Medicilor din Romania si Universitati, in care isi exprima punctele de

vedere asupra neregularitatiilor aparute in legatura cu examenul de rezidentiat din acest

an, alaturi de alte probleme strigente constatate in urma consultarilor avute cu studentii

medicinisti si medicii rezidenti din intreaga tara.



Studentii comunica prin acest document nemultumirile legate de actuala legislatie

cu privire la Organizarea si Finantarea Rezidentiatului si solicita luarea de masuri viabile

pentru imbunatatirea conditiilor in care se desfasoara acesta. Solutiile propuse de catre

FASMR includ actualizarea bibliografiei cu editarea manualului unic de rezidentiat,

eliminarea coruptiei si a nepotismului prin sustinerea unui examen centralizat cu subiecte

unice nationale, simultan si in acelasi centru pentru toti absolventii Facultatilor de

Medicina, precum si stabilirea unor termene-limita pentru realizarea metodologiilor care

reglementeaza admiterea si desfasurarea rezidentiatului.



De asemenea, FASMR isi exprima profunda dezamagire fata de lipsa comunicarii

dintre autoritati si studentii medicinisti, cu nerespectarea angajamentelor asumate, lipsa

transparentei si a consultarilor in luarea deciziilor si intarzieri flagrante. Astfel, cu toate ca

intr-un comunicat de presa al Ministerului Sanatatii din data de 24 octombrie 2008, se

specifica faptul, ca numarul pozitiilor scoase la concursul national de rezidentiat va fi

facut public cu cel putin 6 luni inainte de sustinerea examenului (15 mai 2009), acestea

raman inca nepublicate dupa mai mult de 4 luni de la termenul-limita.



Deoarece unele probleme semnalate necesita o rezolvare imediata, FASMR

asteapta un raspuns din partea Ministerului Sanatatii si Ministerul Educatiei, Cercetarii si

Inovatiei (ministerele direct responsabile de organizarea admiterii in rezidentiat) cu

privire la solicitarile formulate pana in data de 10 octombrie 2009.



In lipsa unui raspuns favorabil, FASMR va organiza actiuni de protest in 10 centre universitare din tara

incepand cu data de 12 octombrie 2009 (Brasov, Bucuresti, Cluj-Napoca, Craiova, Galati,

Iasi, Oradea, Sibiu, Timisoara, Tirgu Mures).



30.09.2009

Bogdan Covaliu

Presedinte FASMR

Tel: +40740. 989.491

E-mail: presedinte@fasmr. ro






din ce vad eu aici se refera mai ales la rezi 2009 dar se face cumva referire si la anii ce urmeaza-manualul unic, etc.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: rezidentiat 2010

Postby Riley » Wed Sep 30, 2009 6:21 pm

Am uitat sa atasez si scrisoarea deschisa

Scrisoare deschisa.pdf
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
maalex
junior
junior
Posts: 76
Joined: Wed May 21, 2008 1:49 am

Re: rezidentiat 2010

Postby maalex » Wed Sep 30, 2009 8:06 pm

Se face referire si la rezi pt anii ce urmeaza nu numai cu manualul unic, dar si cu termenele limita pentru publicarea nr de locuri si a metodologiilor de exam. Cei de la SSMB si FASMR ne au rugat sa ne exprimam opiniile in legatura cu comunicatul de presa si cu scrisoarea (pentru imbunatatirea, eventual aducerea de completari) pe forumul ssmb, la topicul rezidentiat-ordonanta 18/2009. Respectiv aici http://forum.ssmb.ro/viewtopic.php?f=38&t=1513
Nu va sfiiti sa va aduceti contributia.

User avatar
maalex
junior
junior
Posts: 76
Joined: Wed May 21, 2008 1:49 am

Re: rezidentiat 2010

Postby maalex » Wed Sep 30, 2009 8:15 pm

Aaaa s-a mai cerut si consultarea cu studentii pentru luarea deciziilor referitoare la rezidentiat. Suntem noi "mici", dar macar suntem multi.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: rezidentiat 2010

Postby Chingachgook » Wed Sep 30, 2009 8:29 pm

blocati ma universitatile sa ii faceti atenti.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: rezidentiat 2010

Postby Riley » Thu Oct 01, 2009 6:00 pm

Nu mai e Bazac, oricum e un haos, nici ei nu stiu care, ce, cum, cu atat mai putin o sa le pese de intalnirea cu FASMR sau de rezidentiat (problema mica si neinsemnata). Tot ce imi doresc e sa nu fie Videanu ministru-se merge din rau in mai rau in conditiile astea.
Pana in decembrie cand teoretic ar trebui sa se linisteasca apele nu cred sa avem sorti de izbanda cumva in aceasta privinta. Ca la noi "la Romania"! :hammer: :hammer: :hammer:
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
maalex
junior
junior
Posts: 76
Joined: Wed May 21, 2008 1:49 am

Re: rezidentiat 2010

Postby maalex » Thu Oct 01, 2009 8:24 pm

In cazul asta sa lase lucrurile asa cum sunt pt 2010 si pana in 2011 se pot gandi mai bine ce modificari vor sa aduca rezidentiatului. Ma refer la exam redactional si interviu sau ce alte idei le mai vin.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: rezidentiat 2010

Postby Riley » Thu Oct 01, 2009 8:40 pm

Asta ziceam si eu! :D ca prea o lalalie! :(
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
maalex
junior
junior
Posts: 76
Joined: Wed May 21, 2008 1:49 am

Re: rezidentiat 2010

Postby maalex » Fri Oct 02, 2009 12:33 pm

Videanu ministru al sanatatii....nu mai am cuvinte. Cand esti gata sa spui "mai rau nu se poate", fac ei ce fac si reusesc sa ti demonstreze contrariul. jeez!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: rezidentiat 2010

Postby Riley » Fri Oct 02, 2009 2:56 pm

Nici eu! Sunt de acord cu tine maalex! Este incredibil ceea ce se intampla. Mai rau e ca sunt negocierile cu ministerul in cateva zile, nici nu stiu cu cine se va discuta. De discutat cu cineva trebuie discutat pentru ca ex-ministrul Bazac in ultimul sau discurs a zis cam asa ceva referitor la problema rezidentiatului 2010:

Tot o mana de ajutor am intins si viitorilor medici prin modificarea rezidentiatului care va intra in vigoare anul viitor. Rezidentiatul va fi descentralizat in toate cele 12 centre medicale, fapt ce va conduce la reducerea migratiei intre regiunile tarii. Vom renunta la examenul tip grila, vom relaxa examentul de rezidentiat, insa vom ridica gradul de complexitate al celui pentru obtinerea diplomei de specializare. In plus, pentru prima oara, cei aprox. 1200 de absolventi care anual raman in afara rezindentiatului vor putea opta pentru continuarea pregatirii postuniversitare, specializandu-se in medicina de familie. Sunt foarte multe localitati din tara care au nevoie de ei si de medici de familie.


Sursa: http://www.ms.ro/comunicate-de-presa.php?com=1796

La ce sa ne asteptam? :shocked!: dontknow.gif
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

fiulia
junior
junior
Posts: 63
Joined: Sun Sep 06, 2009 1:01 pm

Re: rezidentiat 2010

Postby fiulia » Fri Oct 02, 2009 3:25 pm

Ati vazut care cica ar fi prioritatea nr. 1 a noului ministru a sanatatii??? Cica REZIDENTIATUL.
Ce-o fi insemnand asta, numai el stie. Oricum, poate vine el, ca ministru interimar, schimba iarasi modul de organizare a rezidentiatului, apoi vine alt ministru, face iar schimbari, si uite asa poate ca noi vom afla prin iunie-iulie cum o sa dam rezidentiatul in noiembrie!!
:lol: Hilar :lol: Mmmda....

http://www.realitatea.net/videanu--rezi ... 30417.html

User avatar
maalex
junior
junior
Posts: 76
Joined: Wed May 21, 2008 1:49 am

Re: rezidentiat 2010

Postby maalex » Fri Oct 02, 2009 6:08 pm

Si chestia asta cu "ii facem pe toti medici de familie" mi se pare o tampenie. Chiar am colegi care nu sunt in stare de nimic (si asta ca sa ma exprim delicat). Eu zic sa isi ia suficient timp si sa se gandeasca foarte bine la organizarea rezidentiatului, sa vina cu niste idei conforme cu realitatea romaneasca si nu fantezii din astea. Iar pentru rezidentiatul din 2010 clar nu mai este timp avand in vedere ca majoritatea studentilor vor sa fie informati de modificari cu 12 luni inainte. Oricum altceva decat sa asteptam raspunsul la demersurile facute de FASMR si eventual protestul de pe 12 oct, nu prea vad ce am mai putea face...deocamdata cel putin.

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11019
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: rezidentiat 2010

Postby pc7 » Fri Oct 02, 2009 8:37 pm

si daca va garanteaza Videanu ca pt rezi 2010 se va scoate caietu ala in mai, voi o sa-l credeti? Nico n-a semnat ca scoate locurile cu 6 luni inainte de rezi?
Life's not fair, get used to it

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: rezidentiat 2010

Postby Riley » Fri Oct 02, 2009 10:03 pm

pc7 wrote:si daca va garanteaza Videanu ca pt rezi 2010 se va scoate caietu ala in mai, voi o sa-l credeti? Nico n-a semnat ca scoate locurile cu 6 luni inainte de rezi?


Daca ne garanteaza Videanu ca scoate caietul ala in mai ii spunem sa il aplice pentru 2011 cu toate bazaconiile de interviu si examen redactional. Asta ar inseamna ca afiseaza bibliografia cu doar 6 luni inainte, o bibliografie complet noua fata de cea din ultimii ani!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
dr_
elder
elder
Posts: 511
Joined: Sat Dec 02, 2006 4:48 am

Re: rezidentiat 2010

Postby dr_ » Fri Oct 02, 2009 10:08 pm

Parerea mea. Un om serios se apuca de invatat pt rezi cam cu un an inainte. Deci daca astia vor schimba materia cu 4-7 luni inaintea examenului din 2010... ar fi ultra neseriosi.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42587
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: rezidentiat 2010

Postby Calico » Fri Oct 02, 2009 10:15 pm

dr_ wrote:Un om serios se apuca de invatat pt rezi cam cu un an inainte

da, dar un om inteligent se apuca cu cam cu 6 luni inainte

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: rezidentiat 2010

Postby Riley » Fri Oct 02, 2009 10:16 pm

Ca sa nu mai spun de metodologia examenului-grila sau redactional-intr-un fel abordezi tematica pentru grila si altfel pentru subiect redactional.
Dar macar bibliografia aia sa fie stabilita!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
maalex
junior
junior
Posts: 76
Joined: Wed May 21, 2008 1:49 am

Re: rezidentiat 2010

Postby maalex » Sat Oct 03, 2009 2:35 pm

MumaPadurii wrote:
dr_ wrote:Un om serios se apuca de invatat pt rezi cam cu un an inainte

da, dar un om inteligent se apuca cu cam cu 6 luni inainte


Fiecare dupa posibilitati si dupa aspiratii.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42587
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: rezidentiat 2010

Postby Calico » Sun Oct 04, 2009 10:57 pm

Adica dupa posibilitati.

User avatar
maalex
junior
junior
Posts: 76
Joined: Wed May 21, 2008 1:49 am

Re: rezidentiat 2010

Postby maalex » Mon Oct 05, 2009 6:19 pm

Si dupa aspiratii

User avatar
dr_
elder
elder
Posts: 511
Joined: Sat Dec 02, 2006 4:48 am

Re: rezidentiat 2010

Postby dr_ » Wed Oct 07, 2009 10:49 am

Nu de va schimba materia in 2010. (TATAL OMID)


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 55 guests