Alegerea indrumatorului de rezidentiat

odiseea spatiala
schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Alegerea indrumatorului de rezidentiat

Postby schnauzer » Thu Dec 16, 2010 3:51 pm

Am auzit ca in anii precedenti a fost posibil sa-ti alegi un anumit cadru didactic (chiar daca se mai schimba prin rotatiecu altii de la acelasi clinica)
Mai exista aceasta posibilitate?
Cum si cand se poate rezolva?

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: Alegerea indrumatorului de rezidentiat

Postby ikujjj » Thu Dec 16, 2010 4:03 pm

daca e in aceeasi clinica nu e nicio problema. de obicei toate se fac cu stiinta sefului de clinica. rotatia intre indrumatori este (din pacate) de multe ori pur teoretica unii fiind "mai egali" decat altii...dupa primele 6 luni o sa-ti dai seama daca merita sa continui acolo unde esti sau daca trebuie sa te zbati sa-ti gasesti in alta parte.

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Alegerea indrumatorului de rezidentiat

Postby DarkComy » Thu Dec 16, 2010 9:56 pm

oricum daca il ai pe medicul X ca indrumator, nu te opreste nimeni sa stai si pe langa medicul y. pe partea de chirurgie se intampla de multe ori sa intri in sala si cu alti medici.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Alegerea indrumatorului de rezidentiat

Postby Iepurita » Thu Dec 16, 2010 10:07 pm

Da, se practica. Eu am vb inainte cu medicul la care vRoiam. Bineinteles ca daca am un indrumator nu ma opreste nimeni sa intru in sala cu altii, sa fac garzi cu altii.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests