Absentii de la Repartitie... ce fac?

odiseea spatiala
Docky
junior
junior
Posts: 32
Joined: Fri Dec 03, 2010 9:36 am

Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby Docky » Fri Dec 03, 2010 9:45 am

eu chiar am o mare problema. nu vreau sa intru in detalii, dar as vrea sa aud o parere, sau mai multe, whatever, ce se va intampla cu noi, "desteptii" care dintr-o neatentie n-am fost in sala cand ni s-a strigat numele si punctajul si aparem ca absenti pe acele liste??? intram in teledonul 2, in cazul in care prin mila MS va fi un al 2-lea??? sau..... ne-am pus singuri streangul in gat si pana la anu stam acasa????

mina
Posts: 3
Joined: Tue Feb 23, 2010 12:34 pm

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby mina » Fri Dec 03, 2010 11:29 am

cei care nu au ales loc la selectie si care au avut punctaj de promovare, indiferent de motiv, vor participa la selectia din februarie. in metodologie se mentioneaza ca exista posibilitatea ca ministerul sa organizeze un al doilea concurs de rezidentiat pentru acea sesiune, sau sa treaca direct la repartitie in functie de punctajele obtinute la rezidentiatul din noiembrie.

Docky
junior
junior
Posts: 32
Joined: Fri Dec 03, 2010 9:36 am

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby Docky » Fri Dec 03, 2010 11:50 am

wow... cred ca sunt offtopic. in februarie??? un alt rezi in februarie? unde scrie asta??? n-am auzit de asa ceva pana acum.
deci chiar vreau informatii !!! cine le are, sa nu ezite sa le ofere !!!

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby zubenelgenubi » Fri Dec 03, 2010 1:20 pm

Nici eu nu am auzit de o noua sesiune de examen in februarie, dar daca ar fi asa, ar insemna ca se vor suplimenta si locurile pe specialitati (altele decat MF), altfel nu vad de ce ar mai fi.
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

Docky
junior
junior
Posts: 32
Joined: Fri Dec 03, 2010 9:36 am

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby Docky » Fri Dec 03, 2010 1:39 pm

zubenelgenubi wrote:Nici eu nu am auzit de o noua sesiune de examen in februarie, dar daca ar fi asa, ar insemna ca se vor suplimenta si locurile pe specialitati (altele decat MF), altfel nu vad de ce ar mai fi.



asa zic si eu. eu personal am ratat sansa dintr-o greseala si nu m-am aflat in sala. n-am ce face, suport consecintele neatentiei.... insa sa mai dau in feb alt rezi, sa mai stau inca vreo luna pana primim un loc si sa intru pe post prin mai, no way !!! n-am nevoie de asa ceva.... poate se gandesc cei din minister sa publice o data vreo idee in privinta asta, macar sa stim incotro apucam.
nu de alta, dar daca e sa dam din nou in feb rezi, macar sa ne apucam de re-citit idioata asta de materie... :hate:

User avatar
ildottore
senior
senior
Posts: 143
Joined: Wed Nov 02, 2005 8:15 pm
Location: Timisoara
Contact:

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby ildottore » Fri Dec 03, 2010 2:04 pm

Docky wrote:eu chiar am o mare problema. nu vreau sa intru in detalii, dar as vrea sa aud o parere, sau mai multe, whatever, ce se va intampla cu noi, "desteptii" care dintr-o neatentie n-am fost in sala cand ni s-a strigat numele si punctajul si aparem ca absenti pe acele liste??? intram in teledonul 2, in cazul in care prin mila MS va fi un al 2-lea??? sau..... ne-am pus singuri streangul in gat si pana la anu stam acasa????


da . anul asta stati acasa
I don't need your attitude... I've got my own..

Docky
junior
junior
Posts: 32
Joined: Fri Dec 03, 2010 9:36 am

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby Docky » Fri Dec 03, 2010 2:07 pm

ildottore wrote:
Docky wrote:eu chiar am o mare problema. nu vreau sa intru in detalii, dar as vrea sa aud o parere, sau mai multe, whatever, ce se va intampla cu noi, "desteptii" care dintr-o neatentie n-am fost in sala cand ni s-a strigat numele si punctajul si aparem ca absenti pe acele liste??? intram in teledonul 2, in cazul in care prin mila MS va fi un al 2-lea??? sau..... ne-am pus singuri streangul in gat si pana la anu stam acasa????


da . anul asta stati acasa


eu sper ca glumesti !!!

ina_doc

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby ina_doc » Fri Dec 03, 2010 4:52 pm

Docky wrote:
zubenelgenubi wrote:Nici eu nu am auzit de o noua sesiune de examen in februarie, dar daca ar fi asa, ar insemna ca se vor suplimenta si locurile pe specialitati (altele decat MF), altfel nu vad de ce ar mai fi.



asa zic si eu. eu personal am ratat sansa dintr-o greseala si nu m-am aflat in sala. n-am ce face, suport consecintele neatentiei.... insa sa mai dau in feb alt rezi, sa mai stau inca vreo luna pana primim un loc si sa intru pe post prin mai, no way !!! n-am nevoie de asa ceva.... poate se gandesc cei din minister sa publice o data vreo idee in privinta asta, macar sa stim incotro apucam.
nu de alta, dar daca e sa dam din nou in feb rezi, macar sa ne apucam de re-citit idioata asta de materie... :hate:


intre timp pregateste-ti dosarul de somaj. chiar daca va suplimenteaza cu locuri de mf, nu cred ca va fi foarte curand. sau cel putin nu pana nu termina cu cei care au luat anul acesta. ai putina rabdare, zic.

User avatar
ares/tm
elder
elder
Posts: 949
Joined: Tue May 09, 2006 8:13 am
Location: timishoara

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby ares/tm » Fri Dec 03, 2010 5:02 pm

de ce toti care nu au luat punctaj pt un loc sau post, sunt automat mf-isti? adica...ai picat, dar ai luat////ciudat, zic eu.e totusi un concurs....
i can resist everything except temptation

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby b3 » Fri Dec 03, 2010 5:14 pm

pentru ca asa a decis coculescu cred, prin 2005, cand a suplimentat prima oara cu mf pentru toti cei ramasi fara locuri dar cu punctaj peste limita de promovare. si de atunci, din cand in cand, le mai vine ideea asta.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby Chingachgook » Fri Dec 03, 2010 5:52 pm

da unde erai fratioare?
la o tigara pe hol?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby marmotul » Fri Dec 03, 2010 6:14 pm

poate era constipat :D
si eu am avut cosmaruri ca nu ajung la alegerea posturilor vreo saptamina incontinuu
qpepsi.gif

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby b3 » Fri Dec 03, 2010 8:09 pm

eu inteleg din ce-a zis ca era undeva pe la pozitia 3000 si nu s-a dus ca s-a gandit ca doar primii 2700 prind ceva, cate locuri au fost... acum a aflat ca ultimele locuri s-au luat la 3100+
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby 187.92a » Fri Dec 03, 2010 8:14 pm

nue frumos sa glumim pe tema asta, poate a dormit, poate i-a murit cineva, etc.
deci se da MF la toti pana la urma? nu vreaus a fac topic nou pe tema asta, dar este foarte greu sa ma prind din discutii

Docky
junior
junior
Posts: 32
Joined: Fri Dec 03, 2010 9:36 am

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby Docky » Fri Dec 03, 2010 8:26 pm

b3 wrote:eu inteleg din ce-a zis ca era undeva pe la pozitia 3000 si nu s-a dus ca s-a gandit ca doar primii 2700 prind ceva, cate locuri au fost... acum a aflat ca ultimele locuri s-au luat la 3100+


corect b3. eram pe la 3000 si.... am zis ca doar nu-s cu capu sa merg acolo de pomana, si am ramas masca vazand ca s-a luat cu 3118 !!!!! de aia amu stau si ma-ntreb ce se intampla cu noi. eu oricum MF vroiam. dar totusi, vreau sa stiu soarta si viitorul meu ... :help:

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby b3 » Fri Dec 03, 2010 8:27 pm

N-au zis nimic oficial. Eu cred ca da, dar probabil vor face repartitia tot prin februarie, ca anul trecut.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

Docky
junior
junior
Posts: 32
Joined: Fri Dec 03, 2010 9:36 am

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby Docky » Fri Dec 03, 2010 8:53 pm

b3 wrote:N-au zis nimic oficial. Eu cred ca da, dar probabil vor face repartitia tot prin februarie, ca anul trecut.


in februarie??? vai de capu meu !!! eu sper mai devreme... :peace:

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby larisa2000 » Sat Dec 04, 2010 12:49 am

Docky wrote:
eu sper ca glumesti !!!

eu nu cred sa glumeasca, asa stiam si eu

mateig
senior
senior
Posts: 112
Joined: Thu Aug 07, 2008 9:37 am

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby mateig » Sat Dec 04, 2010 7:07 am

Docky wrote:
zubenelgenubi wrote:Nici eu nu am auzit de o noua sesiune de examen in februarie, dar daca ar fi asa, ar insemna ca se vor suplimenta si locurile pe specialitati (altele decat MF), altfel nu vad de ce ar mai fi.



asa zic si eu. eu personal am ratat sansa dintr-o greseala si nu m-am aflat in sala. n-am ce face, suport consecintele neatentiei.... insa sa mai dau in feb alt rezi, sa mai stau inca vreo luna pana primim un loc si sa intru pe post prin mai, no way !!! n-am nevoie de asa ceva.... poate se gandesc cei din minister sa publice o data vreo idee in privinta asta, macar sa stim incotro apucam.
nu de alta, dar daca e sa dam din nou in feb rezi, macar sa ne apucam de re-citit idioata asta de materie... :hate:

Adica ai fost "prost" si nu ai fost in sala la repartitie si vrei acum ca ministerul sa-ti repare "prostia"?

Docky
junior
junior
Posts: 32
Joined: Fri Dec 03, 2010 9:36 am

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby Docky » Sat Dec 04, 2010 7:33 am

[/quote]
Adica ai fost "prost" si nu ai fost in sala la repartitie si vrei acum ca ministerul sa-ti repare "prostia"?[/quote]

matei, da cand esti la pozitia 3000 si-un pic, cum te-ai gandi ca ai sansa sa fii strigat??? te-ntreb si eu asa !!! de eram pe la 2800 eram in sala, dar asa??? doar sa fii tampit sa crezi ca ai vreo sansa !!!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby Calico » Sat Dec 04, 2010 10:27 am

Docky wrote:in februarie??? vai de capu meu !!!

Acum ce te vaiti asa? E o imbunatatire de la "nu credeam ca mai iau nimic", nu?

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby Krisler12 » Sat Dec 04, 2010 10:38 am

Eu in locul vostru as lua linistit somajul, care cred ca e oricum mai mare decat salariul unor rezidenti. :lol:
Ia cand ti se ofera, mai incolo se poate sa nu mai ai ocazia !

mateig
senior
senior
Posts: 112
Joined: Thu Aug 07, 2008 9:37 am

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby mateig » Sat Dec 04, 2010 11:14 am

Docky wrote:matei, da cand esti la pozitia 3000 si-un pic, cum te-ai gandi ca ai sansa sa fii strigat??? te-ntreb si eu asa !!! de eram pe la 2800 eram in sala, dar asa??? doar sa fii tampit sa crezi ca ai vreo sansa !!!

Daca te duceai in sala si nu prindeai nimic ziceai asta e....dar asa stai si protestezi pe aici nici tu nu stii impotriva cui.

ina_doc

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby ina_doc » Sat Dec 04, 2010 9:24 pm

Eu in locul vostru as lua linistit somajul, care cred ca e oricum mai mare decat salariul unor rezidenti. :lol:
Ia cand ti se ofera, mai incolo se poate sa nu mai ai ocazia !


care e salariul unui brancardier? are spor? cat e? mersi anticipat.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby 187.92a » Sat Dec 04, 2010 9:26 pm

brancardiologul poate avea spor de vechime, de exemplu. variaza, adica depinde.

mie nu mi se pare normal ca daca lipsesti sa nu iei nimic.
ce, te-au informat prin scrisoare? asa ar fi logic

andrady
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sat Jul 11, 2009 8:38 pm

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby andrady » Mon Dec 06, 2010 11:53 am

Pentru candidatii care au concurat la rezidentiatul pe loc si pe post
pentru domeniul medicina, care au obtinut punctaj de promovare, dar nu au ales
loc sau post, se poate alcatui o noua clasificare si vor participa la o noua selectie
pentru alegerea de locuri de rezidentiat în specialitatea medicina de familie, care
va avea loc la o data ce va fi anuntata în timp util prin mass-media si pe site-ul
www.rezidentiat.info. Odata cu anuntarea clasificarii si a datei acestei repartitii,
se vor publica si numarul de locuri suplimentare în specialitatea medicina de
familie, precum si unitatile si centrele de pregatire pentru acestia

-am citat punctul 26 (ultimul) din publicatia concursului de rezidentiat 2010
Sper sa fie bine! :)

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby Enemy » Mon Dec 06, 2010 12:25 pm

Docky wrote:
Adica ai fost "prost" si nu ai fost in sala la repartitie si vrei acum ca ministerul sa-ti repare "prostia"?


matei, da cand esti la pozitia 3000 si-un pic, cum te-ai gandi ca ai sansa sa fii strigat??? te-ntreb si eu asa !!! de eram pe la 2800 eram in sala, dar asa??? doar sa fii tampit sa crezi ca ai vreo sansa !!!


Eu intepeneam pe scaun pana la pozitia mea si abia atunci plecam acasa. Ce putea fi mai important de facut in ziua aia decat sa stai sa-ti vezi de viitorul tau?

mateig
senior
senior
Posts: 112
Joined: Thu Aug 07, 2008 9:37 am

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby mateig » Mon Dec 06, 2010 1:21 pm

Enemy wrote:
Docky wrote:
Adica ai fost "prost" si nu ai fost in sala la repartitie si vrei acum ca ministerul sa-ti repare "prostia"?


matei, da cand esti la pozitia 3000 si-un pic, cum te-ai gandi ca ai sansa sa fii strigat??? te-ntreb si eu asa !!! de eram pe la 2800 eram in sala, dar asa??? doar sa fii tampit sa crezi ca ai vreo sansa !!!


Eu intepeneam pe scaun pana la pozitia mea si abia atunci plecam acasa. Ce putea fi mai important de facut in ziua aia decat sa stai sa-ti vezi de viitorul tau?

Sa te vaicaresti dupa ca nu ai fost :)

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby Iepurita » Mon Dec 06, 2010 3:13 pm

Krisler12 wrote:Eu in locul vostru as lua linistit somajul, care cred ca e oricum mai mare decat salariul unor rezidenti. :lol:
Ia cand ti se ofera, mai incolo se poate sa nu mai ai ocazia !



Somajul e acum 250 de lei, salariul unui rezident an 1 e 750 sau peste.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby cog1983 » Mon Dec 06, 2010 3:20 pm

Ioio wrote:
Krisler12 wrote:Eu in locul vostru as lua linistit somajul, care cred ca e oricum mai mare decat salariul unor rezidenti. :lol:
Ia cand ti se ofera, mai incolo se poate sa nu mai ai ocazia !



Somajul e acum 250 de lei, salariul unui rezident an 1 e 750 sau peste.

Mai scade :mrgreen:
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby Iepurita » Mon Dec 06, 2010 3:49 pm

cog1983 wrote:
Ioio wrote:
Krisler12 wrote:Eu in locul vostru as lua linistit somajul, care cred ca e oricum mai mare decat salariul unor rezidenti. :lol:
Ia cand ti se ofera, mai incolo se poate sa nu mai ai ocazia !



Somajul e acum 250 de lei, salariul unui rezident an 1 e 750 sau peste.

Mai scade :mrgreen:



na, 500, tot e dublu fata de somaj :mrgreen:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby DarkComy » Mon Dec 06, 2010 10:43 pm

nu mai scade nimic, rezi anul I pe MF are salariul cel mai mic, adica 1460 RON brut, iar dupa impozite si taierea "boc" ramane cu un net de 770 RON

User avatar
Aurora boreala
senior
senior
Posts: 223
Joined: Wed Aug 06, 2008 10:46 am

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby Aurora boreala » Wed Dec 08, 2010 8:54 pm

DarkComy wrote:nu mai scade nimic, rezi anul I pe MF are salariul cel mai mic, adica 1460 RON brut, iar dupa impozite si taierea "boc" ramane cu un net de 770 RON


740 ron (cu spor de 15 % )
fara spor, in jur de 690 ron
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun!

http://www.youtube.com/watch?v=a4eav7dF ... re=related

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby cog1983 » Thu Dec 09, 2010 8:41 am

Aurora boreala wrote:
DarkComy wrote:nu mai scade nimic, rezi anul I pe MF are salariul cel mai mic, adica 1460 RON brut, iar dupa impozite si taierea "boc" ramane cu un net de 770 RON


740 ron (cu spor de 15 % )
fara spor, in jur de 690 ron

Cam asa stiam si eu...
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby DarkComy » Thu Dec 09, 2010 11:28 am

m-am uitat pe fluturas si aveti dreptate, apare Spor II.02.b 15%. iata ce am gasit pe e-medic (inainte de ordonanta Boc):

Salariul de baza brut la data de 01.10.2008 din anexa I la OUG nr. 115/2004 si OG nr. 17/2008

Medic rezident anul VI-VII 1478 RON
Medic rezident anul IV-V 1382 RON
- din anatomia patologica si medicina legala 2764 RON
Medic rezident anul III 1343 RON
- din anatomia patologica si medicina legala 2686 RON
Medic rezident anul II 1201 RON
- din anatomia patologica si medicina legala 2402 RON
Medic rezident anul I 1019 RON
- din anatomia patologica si medicina legala 2038 RON

Nota: La salariul de baza brut se adauga, dupa caz, plata orelor de garda si urmatoarele categorii de sporuri pe perioada stagiilor efectuate in locuri de munca prevazute in regulamentul de acordare a sporurilor:
- sporuri lunare pentru conditii de munca (TBC, SIDA 100%, Sectii de ATI si Unitati de primire urgente 75%, Boli Infectioase 25%
- sporuri lunare de 50% pentru medicina legala si anatomie patologica;
- spor lunar de preventie de 11 %
- alte sporuri lunare pentru conditii de munca in medie 15% calculate la salariile de baza
- spor de vechime, dupa caz.

Venit mediu brut (salariul brut, inclusiv ore de garda, sporuri si doua prime de stabilitate)

Medic rezident anul VI-VII 2523 RON
Medic rezident anul IV-V 2084 RON
- din anatomia patologica si medicina legala 4376 RON
Medic rezident anul III 1737 RON
- din anatomia patologica si medicina legala 4259 RON
Medic rezident anul II 1518 RON
- din anatomia patologica si medicina legala 3833 RON
Medic rezident anul I 1464 RON
- din anatomia patologica si medicina legala 3287 RON

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby burlacelul » Thu Dec 09, 2010 1:10 pm

Ce sistem om mai putin dotat intelectual avem. Concurs de suportat umilinta de la repartitie. Spune draga mai repede ce iti alegi ca mai asteapta inca 2000 dupa tine sa isi decida viitorul intr-o secunda. Si daca faceai pipi ce imi pasa mie, esti medic, puteai sa iti pui o sonda vezicala. Vrei obstetrica? Ne pare rau, a ramas doar obstretica.
Mai rusinos e ca inloc sa ne revoltam impotriva sistemului, ne certam intre noi. Nu conteaza ca un candidat a obtinut un punctaj eligibil pentru un loc in rezi, conteaza ca a stat in sala, nutrind ca unii dintre colegii cu punctaje mai mari sa absenteze. Eu ma tot mir cat de indobitociti putem fi. Cat de simplu si ieftin ar fi sa se schimbe sistemul de repartitie.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby Enemy » Thu Dec 09, 2010 5:24 pm

fix asta e pb, repartitia.

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby DarkComy » Thu Dec 09, 2010 5:39 pm

niciun sistem nu e perfect, de norvegia unde se poarta loteria ce ziceti? :lol: doar e vorba in popor "fiecare cu norocul lui"

ina_doc

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby ina_doc » Thu Dec 09, 2010 8:11 pm

la propriu sau la figurat?

daca la noi ar fi loteria repartizarii, nu-mi pot imagina ce spectacol ar fi.
asa, examenul e greu, nedreptatiti sunt si la noi, dar citeam deunazi ce s-a intamplat la examenul de barou anul acesta.
sa zicem mersi ca la rezidentiat nu se intampla asa ceva.
http://www.adevarul.ro/actualitate/soci ... 61899.html

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby DarkComy » Thu Dec 09, 2010 9:11 pm

se face efectiv o loterie. din ce am citit pe una din sectiunile forumului (legata de plecarea in norvegia) se realizeaza o loterie pentru numerele de ordine, iar candidatii vor alege apoi specialitati in ordinea rezultata. nu iti convine ordinea, poti astepta 6 luni sau 12 pana la o noua sesiune, si vei fi din oficiu in top. in finlanda te poti inscrie in orice specialitate pe baza unui cv si interviu cu indrumatorul de rezidentiat.


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests