Absentii de la Repartitie... ce fac?

odiseea spatiala
yrys
senior
senior
Posts: 112
Joined: Wed Feb 03, 2010 6:04 pm

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby yrys » Thu Dec 09, 2010 10:13 pm

DarkComy wrote:nu mai scade nimic, rezi anul I pe MF are salariul cel mai mic, adica 1460 RON brut, iar dupa impozite si taierea "boc" ramane cu un net de 770 RON

rezident mf pe modul de Mf-670 ron

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby DarkComy » Thu Dec 09, 2010 11:53 pm

uitasem ca la cardio se da spor 15% :D

User avatar
drmam2
junior
junior
Posts: 26
Joined: Mon Nov 30, 2009 1:54 pm

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby drmam2 » Wed Dec 15, 2010 9:03 pm

exista o diferenta intre:
1.cei care sunt in sala si anunta ca "renunta" la a alege (ceea ce presupune ca raman la specialitatea initiala daca o au
2.cei care sunt notati "absenti" pt ca nu au fost prezenti
3.cei care au promovat concursul dar nr de locuri s-a terminat pana la ei

Nu se da un alt concurs.

Dupa anul nou (in feb a fost anul trecut) daca se suplimenteaza MF in mod sigur cei din situatia "3" mai sus enumerata vor fi reclasificati fctie de punctaj si vor alege/nu mf.
In ce masura se aplica si pt nr "2" nu stiu, asta ar trebuii sa intrebi chiar tu. Mare lucru nu ai ce face acum iar la momentul suplimentarii sigur vei afla.

De ex. cei care anul trecut au ales post si apoi pana-n suplimentari au refuzat semnarea contractului nu au fost incadrati in reclasificare

Sincer, cu parere de rau, parere mea este ca suplimentarea se aplica doar pt nr "3".

Somajul se depune doar pana-n o anumita perioada de timp de lipsa de contract de munca..gen 60 zile...asa ca...pana una alta daca vrei du-te si depune-ti actele pana nu e prea tarziu.

Mult succes si imi pare rau pt idiotenia ta (scuze) :P

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby burlacelul » Wed Dec 15, 2010 9:13 pm

Important nu e daca ai luat rezi ci daca ai fost in sala la momentul magic. Taaaare sistem! Mai tare insa e faptul ca multora vi se pare normal. Sistem mai comunist nici ca se poate.

cristina1986
junior
junior
Posts: 62
Joined: Tue Nov 30, 2010 10:43 am

Re: Absentii de la Repartitie... ce fac?

Postby cristina1986 » Mon Dec 20, 2010 5:29 pm

Docky wrote:eu chiar am o mare problema. nu vreau sa intru in detalii, dar as vrea sa aud o parere, sau mai multe, whatever, ce se va intampla cu noi, "desteptii" care dintr-o neatentie n-am fost in sala cand ni s-a strigat numele si punctajul si aparem ca absenti pe acele liste??? intram in teledonul 2, in cazul in care prin mila MS va fi un al 2-lea??? sau..... ne-am pus singuri streangul in gat si pana la anu stam acasa????


Conform " ART. 26 Candidaţii sau împuterniciţii acestora care nu sunt prezenţi în data, ora şi locul
fixate pentru alegerea postului sau a locului în specialitate şi a centrului de pregătire
pierd drepturile conferite de concurs.", ceea ce rezuta ca nu prea poti sa mai alegi altceva in cazul unei suplimentari si respectiv a unei repartitii in cursul anului viitor.


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests