subiecte rezi

odiseea spatiala
brad
Posts: 4
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:41 pm

subiecte rezi

Postby brad » Wed Dec 01, 2010 8:35 pm

Cineva voia sa vanda subiectle de rezidentiat prelucrate in word sitestele aferente. Sunt intersat.

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: subiecte rezi

Postby zubenelgenubi » Wed Dec 01, 2010 9:16 pm

Nu veni cu faze de-astea ieftine. "Tu" nici nu stii din ce se va da Rezi la anul si esti interesat de subiecte si de grile??? Sau poate vrei sa deschizi Muzeul Rezidentiatului Roman?
Sunt 99,9% sigur ca esti clona "celui care voia sa vanda subiectele".
Vezi ca te-am ginit si pe grup pe yahoo, o sa intru si acolo sa iti stric gescheft-ul... pana te potolesti. Tu ti-ai picat cred Rezi si vrei sa iti scoti banii pe taxa si pe drum.

Admin, warn me, but I can't stand this!
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

ina_doc

Re: subiecte rezi

Postby ina_doc » Wed Dec 01, 2010 11:29 pm

partea buna legata de materia de rezi e ca nu se poate schimba chiar 100%.
cel putin din hari tot raman cateva patologii frecvente, gen BPCO, astm, anemii, IM, ciroze, insuficienta renala. e suficient sa le stii pe astea kilometrice ca sa ti se para usoare restul care se schimba sau nu.
asa ca spor la invatat! dar dupa o pauza de cel putin 2 luni.

ina_doc

Re: subiecte rezi

Postby ina_doc » Wed Dec 01, 2010 11:56 pm

una din metodele folosite a fost sa citesc de cateva ori un curs, sa trec prin grile si sa le elimin pe cele repetitive (care sunt multe-multe, gen parca vreo 370 de la SA s-au redus la 150-160 sau ceva de genul), sa vad prin ochiul grilei pe ce trebuie sa insist in curs, sa fac conspecte si sa le invat bine (aici intervine talentul personal de invatat, care nu e chiar asa usor, acum apare cate o... sa nu zic ca circula pe forum) si inainte de rezi cu 1 luna e suficient doar grile din toata materia, e timp suficient.
va recomand insa sa va perfectionati stilul de invatare rapida, singuri, pentru ca doar asa se ia rezi pe o pozitie buna. bafta de pe acum!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: subiecte rezi

Postby Riley » Thu Dec 02, 2010 12:22 am

Eu nu am putut face NUMAI grile. Am citit pana la "bitter end" :D. Am incercat sa trec prin toata materia in ultimele 6 zile dar nu prea mi-a reusit, adica am facut 40 de sub din 48 (nu am facut arsuri si inf resp la plod) si la cele repetate in ziua de luni am avut cele mai mari greseli. Conteaza si fiecare cum invata si nu cred sa existe o "formula magica". Eu am citit materia de cat mai multe ori (cat am putut) iar grile faceam cam seara de seara, cate 100 de grile in total din capitolele abordate in zua respectiva iar in ultimele 2 sapt inainte de rezi cate 150 de CM din toata materia (am evitat CS ca ma enervau intrebarile cu procente). Rezultatul a fost unul bun ;)
BAFTA!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

ina_doc

Re: subiecte rezi

Postby ina_doc » Thu Dec 02, 2010 1:07 am

cititul de mai multe ori mi-a zburat cativa neuroni, nu e neaparat cea mai buna metoda.

ziceam de conspecte, dar cu o mare atentionare: faceti-va conspectele frumos si copiati-le/xerox. am auzit ca umbla/ se poarta plagiatul de rezi, niste persoane au patit-o! :lol: foarte nasol sa ti se fure munca proprie, dar ca sa-i incurajez si sa-i ancorez in realitate le-am spus ca ce-ai in minte nu-ti ia nimeni!

CS e cel mai important. daca la CM pierzi unu-doua puncte, la CS pierzi din start 4 puncte!

elenam_elena
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:57 pm

Re: subiecte rezi

Postby elenam_elena » Thu Dec 02, 2010 1:26 am

Pierzi 2 puncte, nu 4...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: subiecte rezi

Postby Iepurita » Thu Dec 02, 2010 9:27 am

elenam_elena wrote:Pierzi 2 puncte, nu 4...


cum anume?
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

elenam_elena
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:57 pm

Re: subiecte rezi

Postby elenam_elena » Fri Dec 03, 2010 9:29 pm

Intrebarea complement simplu are 5 rasp, corecte sau incorecte:
a,b,c,d,e
Daca rasp corect a fost sa zicem "b" dar tu ai luat "a", vei lua pt intrebare 3 puncte, pt ca: "a" l-ai luat ca fiind corect dar nu e corect,"b" l-ai luat ca fiind incorect dar este corect. In rest c d si e, le-ai luat ca fiind incorecte (adica nu le-ai bifat) si ai avut dreptate. Corecteaza-ma daca gresesc

golanulstelist
senior
senior
Posts: 264
Joined: Sat Sep 30, 2006 10:36 am

Re: subiecte rezi

Postby golanulstelist » Fri Dec 03, 2010 9:44 pm

Intrebarea complement simplu are 4 puncte, sunt in numar de 50, deci un maxim de 200 de pcte din ele.
La acest tip de intrebare raspunsul e totul sau nimic. Adica daca din a,b,c,d,e cu raspuns corect a ai pus altceva, nu iei nici un pct.

Ce spui tu este la complement grupat, ai un nr de 2-4 raspunsuri corecte pe intrebare, niciodata 1 sau 5. Aici daca erau corecte a,b si tu ai pus a,b,c o sa primesti 4 puncte, din care 2 erau pentru a si b corecte si 2 pentru ca ai recunoscut d si e ca incorecte.

elenam_elena
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:57 pm

Re: subiecte rezi

Postby elenam_elena » Fri Dec 03, 2010 11:33 pm

oky, inseamna ca am gresit eu

elenam_elena
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:57 pm

Re: subiecte rezi

Postby elenam_elena » Fri Dec 03, 2010 11:37 pm

desi daca te vei uita pe metodologie http://rezidentiat.info/21112010/metodo ... 112010.pdf , vei observa ca e un exemplu dat pentru complement grupat, nu si pt complement simplu, ceea ce ar trebui sa insemne ca si pt complement simplu se procedeaza la fel...

elenam_elena
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:57 pm

Re: subiecte rezi

Postby elenam_elena » Fri Dec 03, 2010 11:38 pm

oricum,nu mai conteaza, nu ma mai intereseaza...


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests