acte angajare

odiseea spatiala
DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: acte angajare

Postby DarkComy » Tue Dec 14, 2010 12:09 am

uite pentru asta imi place pantelimonul:

- nu se cer multe acte la angajare, iar ce nu ai ... le duci si mai tarziu
- nu se cer RX, sifilis, foaie matricola, cazier, taxe si alte cele
- salarii la timp, foi de pontaj acceptate prin fax si adeverinte eliberate cat ai zice "peste"
- bonuri luna de luna, fara tampenii de genu "daca nu le ridicati luna asta, le luati abia in decembrie" si poate o persoana sa ridice pentru mai multe
- si colac peste pupaza, in viata mea nu am vazut doamne secretare mai amabile, asta datorita doamnei doctor care conduce RUNOS. niciodata nu am fost tratat acolo cu superioritate sau indiferenta, ba chiar primeam informatii de la 2-3 doamne secretare deodata. jos palaria

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: acte angajare

Postby zubenelgenubi » Tue Dec 14, 2010 12:19 am

Ma bucur sa aud ca exista in Romania si asa ceva. La Spitalul unde sunt repartizat, la Oradea, lucrurile stau cu totul altfel.
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: acte angajare

Postby Bogdan_DD » Tue Dec 14, 2010 12:51 am

Sf Ioan ownage. Fara cine stie ce acte si doar o adeverinta de la MF indiferent daca esti pe chir sau medicala; si aia o data cu primul pontaj, deci relax total.

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: acte angajare

Postby DarkComy » Tue Dec 14, 2010 8:48 am

DarkComy wrote:uite pentru asta imi place pantelimonul:

- nu se cer multe acte la angajare, iar ce nu ai ... le duci si mai tarziu
- nu se cer RX, sifilis, foaie matricola, cazier, taxe si alte cele
- salarii la timp, foi de pontaj acceptate prin fax si adeverinte eliberate cat ai zice "peste"
- bonuri luna de luna, fara tampenii de genu "daca nu le ridicati luna asta, le luati abia in decembrie" si poate o persoana sa ridice pentru mai multe
- si colac peste pupaza, in viata mea nu am vazut doamne secretare mai amabile, asta datorita doamnei doctor care conduce RUNOS. niciodata nu am fost tratat acolo cu superioritate sau indiferenta, ba chiar primeam informatii de la 2-3 doamne secretare deodata. jos palaria


am fost azi dimineata la sf. pantelimon, iar pentru cei care au deja contract, a fost nevoie de o declaratie prin care se cere rezilierea vechiului contract (am completat-o la RUNOS si am lasat-o la secretariat) si am semnat noul contract (cei de la RUNOS stiau ca s-a redus perioada de rezidentiat). activitatea a inceput prompt la 7:45 si toata treaba a durat 5 min, nu e nevoie de noi analize sau documente de la MMuncii/MF. am trecut apoi 1-2 min pe la secretariat ca sa las declaratia pentru rezilierea contractului si pentru a inregistra adeverinta de la DSPB si copia dupa aceasta. copia o ducem pe 16,17 sau 20 la repartitie (se accepta copie atata timp cat are numar de inregistrare de la spital), iar originalul l-am lasat la RUNOS. salariul de baza pentru 2011 este o necunoscuta ca de altfel tot ce tine de sistemul de sanatate in romania :lol:

yryna85
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Nov 15, 2009 9:40 pm

Re: acte angajare

Postby yryna85 » Tue Dec 14, 2010 10:44 am

Buna. Eu sunt din Cta si ma gandeam ca as putea sa duc dosarul la Sf Ioan pe 16 cand vin pt spitalul indrumator. Este vreo pb daca nu ma duc pe acolo deloc pana atunci? E nev de ceva de la medicina muncii sau e suficienta adev de la MF? Pe asta ce trebuie sa scrie exact? Si cum a intr si cineva mai sus..cei 10 lei ii ducem atunci sau trebuie platiti in vreun cont? Multumesc frumos!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: acte angajare

Postby Riley » Tue Dec 14, 2010 1:33 pm

sen wrote:
Riley wrote:Pt Sf Ioan:

-cerere de incadrare adresata directorului general al spitalului (exista in spital, se completeaza atunci)
-repartitia de la DSPMB adresata spitalului - in original (hartia de pe 13 dec)
-repartitia de stagiu de la centrul national de perfectionare - in original (hartia de pe 16,17,18 dec)
-copie dupa diploma de licenta si foaia matricola ( sau adeverinta de la facultate in original)
-copia dupa diploma de bacalaureat
-copie dupa certficatul de nastere
-copie dupa certificatul de casatorie
-copie dupa certificatele copiilor, unde este cazul
-2 copii CI/BI pe care sa fie trecut numarul de telefon la care poate fi contactat in caz de nevoie
-carnet de munca si nota de lichidare pentru cei care au mai lucrat
-fisa medicala pentru incadrare ( e suficienta o adeverinta medicala de la medicul de familie)
-dosar cu sina
- 10 RON pentru cei care nu au carnet de munca


Apai..

mersi de info in primul rand.

Diploma de licenta n-am inca. Foaie matricola(?). Adeverinta in original n-am ( presupun ca minunata copie stampilata e buna?).

Diploma de BAC. Asta trebuie s-o recuperez de la secretariat *sigh*

Intrebarea mea este.. adeverinta aia de la medicul de familie e pe vechiul tipar de "apt pentru..blabla"? Sau trebuie sa zica altceva?

Ah, si inca o chestie. 10 RON in mana sau chitanta ca i-am pus in vreun cont?

Oricum cred ca le fac maine o vizita ca sa aflu ce si cum. Mersi din nou pt info.



Cu placere :) Eu sunt la Floreasca in primul rand dar incerc sa iti raspund din ce mai stiu si de la altii.

Adeverinta aia de la facultate e de fapt copia aia cu stampila peste.
Adeverinta de la medicul de familie e o adeverinta tip pt angajare (stie MF-istul ce si cum daca ii zici la ce iti trebuie).
Nu am auzit de vreun cont la mijloc.
Bafta multa dar am auzit ca la Sf Ioan e liniste si pace si merge treaba STRUNA (spre deosebire de Floreasca unde pierzi niste ore). All in all cu happy end ;)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: acte angajare

Postby b3 » Tue Dec 14, 2010 5:52 pm

Riley wrote:Adeverinta de la medicul de familie e o adeverinta tip pt angajare (stie MF-istul ce si cum daca ii zici la ce iti trebuie).


Atentie ca adeverinta aia se plateste, cu chitanta. :) Poate face o exceptie ca sunteti medici, dar sa nu va mire daca cere bani, nu e spaga.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

euuu
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sun Jul 27, 2008 11:35 pm

Re: acte angajare

Postby euuu » Thu Dec 16, 2010 3:57 pm

daca nu putem ajunge pe 16/17 dec la buc, ce putem face apoi?

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: acte angajare

Postby ikujjj » Thu Dec 16, 2010 4:01 pm

dupa sarbatori, sau dupa 1 ianuarie la directia resurse umane/ str.G.Vraca, cu toate actele pentru repartitiile de stagiu.

euuu
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sun Jul 27, 2008 11:35 pm

Re: acte angajare

Postby euuu » Thu Dec 16, 2010 4:17 pm

ikujjj wrote:dupa sarbatori, sau dupa 1 ianuarie la directia resurse umane/ str.G.Vraca, cu toate actele pentru repartitiile de stagiu.


multumesc pt promptitudine :wink:

euuu
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sun Jul 27, 2008 11:35 pm

Re: acte angajare

Postby euuu » Thu Dec 16, 2010 9:18 pm

Tot eu va stressez cu incaaa o intrebare, sper sa fie ultima :)
maine la alegerea stagiilor poate sa vina altcineva in locul meu, cu actele necesare? Stiti ceva de lucrul asta?
Va multumesc!

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: acte angajare

Postby DarkComy » Thu Dec 16, 2010 9:41 pm

doar daca are si imputernicire legalizata la notar

User avatar
sen
junior
junior
Posts: 78
Joined: Sat Oct 09, 2004 11:49 pm
Location: Bucuresti

Re: acte angajare

Postby sen » Thu Dec 16, 2010 11:29 pm

DarkComy wrote:doar daca are si imputernicire legalizata la notar


Aia din 13 dec de la repartizarea pe spital platitor nici macar n-au aruncat un ochi pe CI.

DarkComy are totusi dreptate. E nevoie de procura.
adanc scufundat in smarcul realitatii cotidiene

elira2
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Mon Nov 22, 2010 11:19 am

Re: acte angajare

Postby elira2 » Tue Dec 21, 2010 8:18 pm

intrebare: scrisoarea catre spitalul unde incepem primul stagiu, trebuie dusa acum, inainte de inceperea anului ....corect? eu incep cu neuro pediatrica la obregia. ma plateste sf ioan. intr-adevar super lejera treaba acolo si doamnele de la resurse umane foarte dragute!
:allright:

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: acte angajare

Postby Riley » Tue Dec 21, 2010 10:35 pm

Pe 3 ian! Acum e timpul pt o binemeritata vacanta, nu crezi? ;) :allright:
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: acte angajare

Postby DarkComy » Tue Dec 21, 2010 11:55 pm

eu am dus hartiile mai mult ca sa ma interesez de detaliile primei zile: unde si la ce ora sa ma prezint, vestiarul si cam care sunt indrumatorii. fiecare procedeaza cum crede.

elira2
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Mon Nov 22, 2010 11:19 am

Re: acte angajare

Postby elira2 » Wed Dec 22, 2010 9:06 am

mersi mult pt raspunsuri! cred ca dau si eu o fuga azi, sa vad care e treaba! :allright:

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: acte angajare

Postby DarkComy » Thu Dec 23, 2010 3:24 pm

Hai sa va povestesc aventura de la Marius Nasta 8) :

ZIUA 1

Ma duc eu frumusel pe la ora 11 gandindu-ma ca oamenii au terminat deja cu raportul si operatiile de dupa. Odata trecut de poarta am o dilema "Incotro?" , nu exista niciun panou ca la Colentina sau Carol Davila si nici indicatoare, iar in timpul stagiului de TBC nu am mers decat in Amfiteatrul Mare. Am ales prima cladire mai impunatoare si dupa ce m-am invartit vreo 10 min prin cele nshpemii de sectii de pneumoftiziologie, am ajuns in sfarsit unde doream: la asistenta sefa. Ma prezint si ii inmanez hartiile de la fostul CNPDS, actual MS.

AS: Dar nu aveti acordul profesorului si nici cerere de stagiu.
Eu: Pai aici este stagiul meu de baza si acesta este centrul meu indrumator.
AS: Da, dar tot va trebuie acordul profesorului. Mergeti la dansul.

Dupa cateva indicatii aflu ca biroul profului este pe alta sectie de pe alt etaj :D , dar nu e o problema, oricum doream sa stiu cate ceva despre prof si o parafa pe acele hartii nu e o problema. Ma mai plimb vreo 10 min ca doar sunt in vacanta si gasesc biroul mic si ascuns, dar in care nu era nimeni. Astept 15 min ... 30 min ... 60 min ... eh, las' pe maine ca am si alte treburi.

ZIUA 2

De data asta ma duc glont la biroul profului si SUCCES 8) astept vreo 20 min cat discuta cu un pacient, apoi ma prezint, ii inmanez hartiile pentru parafa, ma intreaba de unde sunt si imi ureaza bun venit. Deja simteam cum rotile se pun in miscare :D Dupa ziua de ieri stiam ca trebuie sa ma prezint la secretara asa ca ma duc pana la ea. Astept 10 min sa isi termine cafeaua si discutia cu o alta asistenta si ma prezint din nou si ii inmanez hartiile din nou.

AS: Cerere de stagiu aveti?
Eu: Pai aici este stagiul meu de baza si acesta este centrul meu indrumator, am si acordul dl. profesor.
AS: Dar va trebuie cerere.

Ma trimite sa fac xerocopii dupa hartiile CNPDS pe care apoi i le aduc pentru dosar, iar cu originalele dau fuga la serviciul pentru rezidenti de pe alta sectie de pe alt etaj :lol: Mai bajbai eu 5 min prin sectia de bronhologie pe unde erau in trecere si colindatorii si dau peste biroul cu pricina. Program cu Rezidentii 14:30-15:30 :? Caut sa ma infiltrez ca doar nu ma respinge in apropiere de Craciun, si nici nu introduc bine capul pe usa ca se si aude o voce "Nu vedeti programul? Va rog sa reveniti !" :( Mai zabovesc eu o ora si reusesc sa intru. Ma prezint si inmanez hartiile.

R: Cerere de stagiu aveti?
Eu: Pai aici este stagiul meu de baza si acesta este centrul meu indrumator, am si acordul dl. profesor.
R: Dar va trebuie cerere, mergeti cu o cerere de stagiu la dl. profesor sa v-o semneze, apoi va duceti la registratura pentru numar de inregistrare si urmeaza sa o ridicati cu acordul Managerului. Cu acea hartie va intoarceti la mine.

Deja eram :shock: si m-a mancat limba sa comentez "In alte spitale este mai simplu", dandu-i ocazia doamnei sa isi verse frustrarile provocate de "mai bine de cei 100 rezidenti din acest spital", in final motivatia fiind "Noi avem un stil aparte". Ma asez frumos pe un scaun, o rog sa imi dea un pix si o foaie si incep sa scriu cererea. Pe la jumatate ma intrerupe din scris si imi spune sa nu ma mai stresez si sa o aduc pana in februarie. Nu stiu daca spiritul de craciun :lol: sau lipsa de chef 8) a provocat aceasta schimbare brusca de atitudine, dar am dat peste primele frecusuri din rezidentiat :peace:

Voi ce ati facut?

P.S. Acum ca din studenti ati devenit salariati, trebuie sa mergeti la casa de sanatate cu adeverinta de salariat si adeverinta sau copie dupa cartea de munca pentru schimbarea statutului. Cu hartiile de la casa de sanatate va prezentati la MF-ul vostru care va va trimite cardul de asigurat peste cateva luni.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: acte angajare

Postby b3 » Thu Dec 23, 2010 8:59 pm

DarkComy wrote:Eu: Pai aici este stagiul meu de baza si acesta este centrul meu indrumator, am si acordul dl. profesor.


Ce simpatic esti :)) Toata povestea e ca in bancul cu iepurasul fara şapcă :) Marius Nasta este speshul, in alta parti nu e asa. Si nu pricep incapatanarea lor cu cererile si acordul managerului, pentru ca astea sunt prezumate prin ce protocoale au ei cu Ministerul, in baza carora primesc rezidenti. Birocratie inutila, pentru ca n-au voie sa nu primeasca rezidentii, chiar daca mai fac si asta uneori. Nici cei din Vraca nu comenteaza, e ceva de genul "mda, asa e la domnul profesor".

DarkComy wrote:P.S. Acum ca din studenti ati devenit salariati, trebuie sa mergeti la casa de sanatate cu adeverinta de salariat si adeverinta sau copie dupa cartea de munca pentru schimbarea statutului. Cu hartiile de la casa de sanatate va prezentati la MF-ul vostru care va va trimite cardul de asigurat peste cateva luni.


Cine ti-a zis asta ? Cu adeverinta de salariat eliberata de spitalul platitor trebuie sa mergi la MF ca sa o aiba la fisa ta. La casa mergi cu ea, fara copia dupa cartea de munca (??), doar daca vrei sa opereze aia mai rapid modificarea in baza de date, altfel o sa apari salariat abia prin aprilie. Pe mine m-a distrat ca in perioada octrombrie-aprilie am continuat sa figuram ca studenti, desi pe decembrie am avut si somaj :)) Super evidente ce au aia de la casa.

Cardul de asigurat va fi trimis prin posta de MAI/Pasapoarte, probabil ramburs cu valoarea de 2 euro, incepand cu al doilea semestru din 2011, si probabil cu asta va trebui sa mergem la MF sa inregistreze info despre boli cronice, grupa sanguina etc. pe el, desi MF nu sunt de acord daca nu-s platiti serios pt asta. In nici un caz nu trimite MF cardurile.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: acte angajare

Postby DarkComy » Thu Dec 23, 2010 9:16 pm

este extrem de greu ca in 2010 sa existe o retea de niscaiva calculatoare in spital, eventual si server cu o baza de date in foxpro, ca sa nu zic de mysql, care sa contina informatii despre toti rezidentii perindati prin acel spital. daca exista o baza de date in fiecare farmacie cu sutele si miile de produse de pe rafturi, nu se poate si pentru rezidenti sau angajatii unui spital? informatii de baza gen adresa de domiciliu si stagiile efectuate, ca sa nu plimbam hartii de colo colo.

referitor la a doua parte, intocmai ca am fost la MF cu acea adeverinta de la spitalul platitor si mi-a spus frumos ca procedurile s-au schimbat si ca trebuie sa merg mai intai sa rezolv la casa de sanatate. aceeasi situatie este valabila si pentru cei proaspat iesiti la pensie si care isi schimba statutul, nu mai e suficient talonul de pensie la MF. am fost si la alt medic pe MF si acelasi lucru. nu mai simplu facem noi drumuri ? :D ca ajunge la mine sau ca ajungea la MF, tot presupune un drum la MF.

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: acte angajare

Postby DarkComy » Thu Dec 23, 2010 9:24 pm

DarkComy wrote: ca ajunge la mine sau ca ajungea la MF, tot presupune un drum la MF.


ca ajunge la mine cardul sau ca ajungea la MF, tot presupune un drum la MF. oare bani pentru cititoare de carduri in spitale sunt ? sau vom sta sa tasteze asistenta fiecare cod in parte, eventual sa mai si greseasca o cifra? :lol: in ultima luna programul de raportari al CASMB a fost picat si toate raportarile pe servicii medicale s-au facut manual si cu viteza de melc :D

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: acte angajare

Postby b3 » Thu Dec 23, 2010 9:41 pm

Pai MF ti-a zis, mai putin detaliat, ce iti zic si eu: daca vrei sa apari ca esti salariat in maretzul SIUI (=baza de date cu asigurati de la casa de asigurari), trebuie sa te duci acolo cu hartia sa rezolvi acum. Daca nu te intereseaza si n-ai nici o problema sa apari in continuare student pana in aprilie, poti sa nu te duci. Pe MF nu-l intereseaza ce fel de asigurat esti tu, decat daca vrei ceva de la el, ca reteta de student se compenseaza 100% pe cand cea de salariat doar 50-90%. Si te mai intereseaza daca, prin absurd, apari ca neasigurat acum, ceea ce ar fi cam naspa si ar trebui sa te agiti sa rezolvi ducand hartia ca esti salariat la casa. In schimb adeverinta de salariat sau talonul de pensie esti obligat sa-l duci la MF, pt ca asa scrie in lege, ca trebuie sa-l informezi cand se schimba categoria, si el trebuie sa-ti pastreze la fisa dovada. Legea e invechita, pt ca de vreo 2 ani s-a informatizat cu SIUI-ul, si teoretic scrie acolo ce fel de asigurat esti. Practic insa evidenta aia e varza, si se merge pe hartii pana apare cardul.

Problema cu studentii si casele de asigurari apare din cauza ca liceele si universitatile nu raporteaza electronic la casa de asigurari cnp-urile liceenilor/studentilor, si atunci casa nu are de unde sa stie cine e asigurat. Cam toti liceenii si studentii apar ca neasigurati. Cu mici exceptii, cand s-au dus si si-au rezolvat singuri sau a facut cineva scandal la unitatea de invatamant si a raportat pt toti.

Despre card hai ca fac un topic nou pe viata in spital ca e offtopic aici.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: acte angajare

Postby DarkComy » Thu Dec 23, 2010 10:46 pm

conform acestei aplicatii http://www.cnas.ro/despre-noi/interfata-siui-online, care permite accesul la SIUI, eu nu figurez in baza de date desi sunt angajat din 01.01.2010 la Sf. Pantelimon :D e o aiureala, si ca sa ma simt bine o sa ma duc pana la CASMB cu adeverinta tip de salariat si copie dupa cartea de munca pentru a mi se elibera adeverinta de asigurat pentru MF. am vazut cum sta treaba cu SIUI de mai bine de un an si e jale. nu ma incanta ideea de a figura ca neasigurat, mai ales ca platesc de aproape un an contributiile :shock:

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: acte angajare

Postby Riley » Thu Dec 23, 2010 11:29 pm

DarkComy wrote:Hai sa va povestesc aventura de la Marius Nasta 8) :

ZIUA 1

Ma duc eu frumusel pe la ora 11 gandindu-ma ca oamenii au terminat deja cu raportul si operatiile de dupa. Odata trecut de poarta am o dilema "Incotro?" , nu exista niciun panou ca la Colentina sau Carol Davila si nici indicatoare, iar in timpul stagiului de TBC nu am mers decat in Amfiteatrul Mare. Am ales prima cladire mai impunatoare si dupa ce m-am invartit vreo 10 min prin cele nshpemii de sectii de pneumoftiziologie, am ajuns in sfarsit unde doream: la asistenta sefa. Ma prezint si ii inmanez hartiile de la fostul CNPDS, actual MS.

AS: Dar nu aveti acordul profesorului si nici cerere de stagiu.
Eu: Pai aici este stagiul meu de baza si acesta este centrul meu indrumator.
AS: Da, dar tot va trebuie acordul profesorului. Mergeti la dansul.

Dupa cateva indicatii aflu ca biroul profului este pe alta sectie de pe alt etaj :D , dar nu e o problema, oricum doream sa stiu cate ceva despre prof si o parafa pe acele hartii nu e o problema. Ma mai plimb vreo 10 min ca doar sunt in vacanta si gasesc biroul mic si ascuns, dar in care nu era nimeni. Astept 15 min ... 30 min ... 60 min ... eh, las' pe maine ca am si alte treburi.

ZIUA 2

De data asta ma duc glont la biroul profului si SUCCES 8) astept vreo 20 min cat discuta cu un pacient, apoi ma prezint, ii inmanez hartiile pentru parafa, ma intreaba de unde sunt si imi ureaza bun venit. Deja simteam cum rotile se pun in miscare :D Dupa ziua de ieri stiam ca trebuie sa ma prezint la secretara asa ca ma duc pana la ea. Astept 10 min sa isi termine cafeaua si discutia cu o alta asistenta si ma prezint din nou si ii inmanez hartiile din nou.

AS: Cerere de stagiu aveti?
Eu: Pai aici este stagiul meu de baza si acesta este centrul meu indrumator, am si acordul dl. profesor.
AS: Dar va trebuie cerere.

Ma trimite sa fac xerocopii dupa hartiile CNPDS pe care apoi i le aduc pentru dosar, iar cu originalele dau fuga la serviciul pentru rezidenti de pe alta sectie de pe alt etaj :lol: Mai bajbai eu 5 min prin sectia de bronhologie pe unde erau in trecere si colindatorii si dau peste biroul cu pricina. Program cu Rezidentii 14:30-15:30 :? Caut sa ma infiltrez ca doar nu ma respinge in apropiere de Craciun, si nici nu introduc bine capul pe usa ca se si aude o voce "Nu vedeti programul? Va rog sa reveniti !" :( Mai zabovesc eu o ora si reusesc sa intru. Ma prezint si inmanez hartiile.

R: Cerere de stagiu aveti?
Eu: Pai aici este stagiul meu de baza si acesta este centrul meu indrumator, am si acordul dl. profesor.
R: Dar va trebuie cerere, mergeti cu o cerere de stagiu la dl. profesor sa v-o semneze, apoi va duceti la registratura pentru numar de inregistrare si urmeaza sa o ridicati cu acordul Managerului. Cu acea hartie va intoarceti la mine.

Deja eram :shock: si m-a mancat limba sa comentez "In alte spitale este mai simplu", dandu-i ocazia doamnei sa isi verse frustrarile provocate de "mai bine de cei 100 rezidenti din acest spital", in final motivatia fiind "Noi avem un stil aparte". Ma asez frumos pe un scaun, o rog sa imi dea un pix si o foaie si incep sa scriu cererea. Pe la jumatate ma intrerupe din scris si imi spune sa nu ma mai stresez si sa o aduc pana in februarie. Nu stiu daca spiritul de craciun :lol: sau lipsa de chef 8) a provocat aceasta schimbare brusca de atitudine, dar am dat peste primele frecusuri din rezidentiat :peace:

Voi ce ati facut?

P.S. Acum ca din studenti ati devenit salariati, trebuie sa mergeti la casa de sanatate cu adeverinta de salariat si adeverinta sau copie dupa cartea de munca pentru schimbarea statutului. Cu hartiile de la casa de sanatate va prezentati la MF-ul vostru care va va trimite cardul de asigurat peste cateva luni.


:shock: :shock: :shock: :shock: Romania tara tuturor HARTIILOR!
Si cand ti-am zis sa te bucuri de vacanta nu m-ai crezut........
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests