Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

odiseea spatiala
User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby Chingachgook » Thu Dec 02, 2010 12:53 am

cica e o stiinta

se cheama statistica
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby 187.92a » Thu Dec 02, 2010 12:57 am

b3 wrote:A ales MF pt ca vrea familie si viata linistita, nu garzi, sefi, sefe...


ai dreoptate, sefe... da, SF :)

zicea cineva cum stau MF in tot felul de pozitii in fata casei de asig? sau incurc eu forumul? :)

haha, corect, vrea familie... deci a ales "familie". cand il intreaba careva ala zice "sunt pe familie, tu, pe uro?" :)


mf la tzara..? pai noi despre asta vbim? lol. \
pacientii nu se vand, se vinde praxisul. we've already been through that.
b3 wrote:Una din persoanele alea 3 de care am zis mai sus nu avea nici o ruda si nimic de-a gata


dar restu :D
b3 wrote:Am auzit si de cabinet dat in Bucuresti pe gratis

se zice "gratuit". eu ama uzit de unu care a castigat la loto 4, 6 miliaone de E. marfa. merita sa joci toata viata, nene :)

b3 wrote:primariatul iti aduce +20% din banii de pe lista, e f putin. la ora actuala vreo 400 ron in plus la o lista de 1500 pacienti (media)

si totusi am intles ca se inghesuie MF-ii la primariat :lol: :lol: sau mai stii, poate le trebuie priamrioatul sa poata ocupa functii de conducere inc adrul cabientului :wink:

eu intreb de locurile de la rezi, daca se suplimenteaza. stie totusi careva?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby b3 » Thu Dec 02, 2010 1:11 am

am zis de ce a ales persoana aia, nu ca avea si dreptate :lol: desi unii poate n-au nici o bataie de cap, cum ziceai si tu, dau ceva la casa si scapa.. si legat de generalizari, aici oricum vorbeam de exceptii, recte cei care iau mf cu punctaj mare.

daca scrie in metodologie o sa suplimenteze, da' nu se grabesc, ca de obicei. probabil asteapta sa termine cu repartitia si pe clinici, ca n-au oameni sa se ocupe
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
VladG
junior
junior
Posts: 33
Joined: Sun Nov 21, 2010 7:30 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby VladG » Thu Dec 02, 2010 7:38 am

trident wrote:zicea cineva cum stau MF in tot felul de pozitii in fata casei de asig? sau incurc eu forumul? :)


Da. Eu ziceam. Nu inteleg totusi. Chiar le stii pe toate ? Am vazut ca pe aici "doar ce spun eu este valabil". Restul, da-i inspre sfincter.

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Thu Dec 02, 2010 2:53 pm

Mergem luni la Bucuresti,la Ministerul Sanatatii?

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby DarkComy » Thu Dec 02, 2010 7:46 pm

trident wrote:zicea cineva cum stau MF in tot felul de pozitii in fata casei de asig? sau incurc eu forumul? :)


pozitiile nu sunt adoptate doar de MF-isti. toate cabinetele care se incumeta sa incheie un contract cu CASMB au aceleasi probleme. MF-istii doar au cele mai mici punctaje.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby b3 » Fri Dec 03, 2010 12:02 am

Actually ambulatoristii au mai mici, ca n-au plata pe lista. Pe de alta parte ambulatoristii sunt lasati sa taxeze consultatiile peste nr decontat de casa, ceea ce pe MFisti nu-i lasa casa sa faca.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

ina_doc

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby ina_doc » Fri Dec 03, 2010 1:03 am

rosebuds wrote:Mergem luni la Bucuresti,la Ministerul Sanatatii?

mergeti reprezentantii, nu toti cu agresivitate. asta daca vreti sa va trateze cu respect si sa va comunicati cerinta in mod eficient. bafta!

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Fri Dec 03, 2010 10:41 am

Cine merge luni la Ministerul Sanatatii?

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Fri Dec 03, 2010 1:46 pm

Am vb cu mai multi colegi si vom merge luni la Ministerul Sanatatii.Fiecare trebuie sa facem o cerere prin care sa cerem suplimentarea locurilor pe mf,sa ne spunem motivatiile si sa-i rugam sa ne dea un raspuns.Cei care nu pot sa vina,va rog sa-mi lasati pe pm numele voastre ca sa putem sa va trecem pe cereri.Va las si adresa mea de mail:sorana_diaconu@yahoo.com.

Docky
junior
junior
Posts: 32
Joined: Fri Dec 03, 2010 9:36 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby Docky » Fri Dec 03, 2010 2:04 pm

nu stiu cati dintre voi stiti, insa pozitia care a luat ultimul loc de MF a fost 3118 !!! in nici un caz un numar apropiat de 2740 , cate locuri erau... si asta, pt ca ba unii nu erau in sala cand au fost strigati, ba unii au renuntat pe parcurs. si uite-asa s-a decalat enorm de mult, astfel incat ultimul om de pe pozitia 3118 ( norocos de altfel ) a luat un loc pe MF. eu stau si imi pun intrebari, cei care suntem intre 2740 si 3118, care n-am stiut ca vor fi peste 300 de oameni ce vor absenta, si astfel ne-am ratat o sansa, ce facem???? cei din MS cum ne considera??? ca si promovati fara loc, sau ca si loseri care n-am fost in sala , negandindu-ne ca vor renunta atat de multi???

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby Calico » Fri Dec 03, 2010 2:19 pm

Docky wrote:cei din MS cum ne considera??? ca si promovati fara loc, sau ca si loseri care n-am fost in sala, negandindu-ne ca vor renunta atat de multi???
De ce una o exclude pe cealalta? Va considera promovati fara loc pentru ca n-ati fost in sala negandindu-va ca vor renunta atat de multi. Partea cu loserii o las la propria apreciere. Oricum probabil tot MF o sa iei in cele din urma, deci nu se schimba foarte mult situatia.

Docky
junior
junior
Posts: 32
Joined: Fri Dec 03, 2010 9:36 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby Docky » Fri Dec 03, 2010 2:23 pm

MumaPadurii wrote:
Docky wrote:cei din MS cum ne considera??? ca si promovati fara loc, sau ca si loseri care n-am fost in sala, negandindu-ne ca vor renunta atat de multi???
De ce una o exclude pe cealalta? Va considera promovati fara loc pentru ca n-ati fost in sala negandindu-va ca vor renunta atat de multi. Partea cu loserii o las la propria apreciere. Oricum probabil tot MF o sa iei in cele din urma, deci nu se schimba foarte mult situatia.


eu personal MF vroiam. doar ca , ghinion , ma numar printre cei cuprinsi intre 2740 si 3118. si n-am stiut ca am vreo "sansa", deci n-am fost in sala, deci apar ca si absent !!! si amu, ma-ntreb stupid , cei din MS ma vor lua in considerare cand vor suplimenta locurile pt MF, sau ii vor lua in considerare doar pe cei de la 3118 si pana la 3793 ( parca atatia sunt promovati ).

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby Calico » Fri Dec 03, 2010 2:28 pm

Docky wrote:si amu, ma-ntreb stupid , cei din MS ma vor lua in considerare cand vor suplimenta locurile pt MF, sau ii vor lua in considerare doar pe cei de la 3118 si pana la 3793 ( parca atatia sunt promovati ).
Eu cred ca te vor lua in considerare, normal, daca ai avut punctaj mai mare. Asta daca nu absentezi si de la viitoarea repartitie.

Docky
junior
junior
Posts: 32
Joined: Fri Dec 03, 2010 9:36 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby Docky » Fri Dec 03, 2010 2:36 pm

MumaPadurii wrote:
Docky wrote:si amu, ma-ntreb stupid , cei din MS ma vor lua in considerare cand vor suplimenta locurile pt MF, sau ii vor lua in considerare doar pe cei de la 3118 si pana la 3793 ( parca atatia sunt promovati ).
Eu cred ca te vor lua in considerare, normal, daca ai avut punctaj mai mare. Asta daca nu absentezi si de la viitoarea repartitie.


vai de capul meu, si-asa am intrat in fibrilatie cand am vazut pana unde a mers repartitia !!! acum stau cu sufletul la gura si cu rezidentiat.info open, doar -doar publica astia ceva. si culmea, eram in oras, am fost pe la dsp si sambata seara sa vad cum sta treaba, si duminica dimineata pe la 10. dar ... nici prin cap sa-mi treaca ca se poate ajunge la o asa rasturnare de situatie !!!

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby DarkComy » Sat Dec 04, 2010 7:12 pm

oameni buni, nu se mai face nicio repartitie. daca mergem pe modelul de anul trecut atunci cel tarziu in februarie se va anunta pe siteul MS si pe site-urile DSP ca respectivii candidati cu punctaj de promovare (inclusiv cei care au absentat) pot deveni rezidenti pe MF printr-o simpla cerere depusa la DSP. nu se vor da initial logbook-uri sau carnete de rezident pentru ca nu vor avea de unde, dar veti putea incepe pregatirea din martie, fantasticul salariu de 770 RON intrand in aprilie. anul asta apare insa o problema ... bugetul MS este cu 30% mai mic. pana va face ministrul nostru drag un anunt, va recomand sa mergeti la agentia de somaj, sa tineti legatura cu cei din anul 6 si sa va apucati de invatat incepand cu 3 ianuarie, dupa revenirea din mahmureala din 1 ian. la anu veti lua pe putin 750 puncte daca va tineti de treaba si nu uitati ca sunteti tineri si sanatosi, lucrurile se rezolva in timp.

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Sun Dec 05, 2010 4:06 pm

Maine se duc cativa colegi din Bucuresti la MS.Miercuri ma voi duce si eu in audienta.Avem nevoie de semnaturi.Cei care nu se inscriu pe liste ,sa nu se astepte la locuri. Vom facer tot posibilul sa obtinem suplimentarea.Chiar daca ar trebui sa-i dam in judecata.Sar putea sa-mi ceara semnaturile in original.Anul trecut organizarea a fost f bine pusa la punct si au fost foarte uniti.De-asta au si obtinut suplimentarea.nr de contact este0735939232

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby b3 » Sun Dec 05, 2010 5:05 pm

Nu. Anul trecut au obtinut suplimentare pentru ca erau alegerile peste o saptamana. Basescu chiar s-a folosit in dezbaterea televizata de suplimentarea oferita.

Anul asta au trecut suplimentarea in metodologie, deci cred ca o vor da fara scandal, doar ca se misca mai greu, ca de obicei. Oricum este vorba despre maximum 600 de locuri din cate inteleg, daca ultimul loc de MF s-a dat la pozitia 3100 si promovati au fost 3700. Mai mult ca sigur nu vor toti, asa ca vreo 300 in realitate.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

yrys
senior
senior
Posts: 112
Joined: Wed Feb 03, 2010 6:04 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby yrys » Sun Dec 05, 2010 5:13 pm

Docky wrote:
MumaPadurii wrote:
Docky wrote:si amu, ma-ntreb stupid , cei din MS ma vor lua in considerare cand vor suplimenta locurile pt MF, sau ii vor lua in considerare doar pe cei de la 3118 si pana la 3793 ( parca atatia sunt promovati ).
Eu cred ca te vor lua in considerare, normal, daca ai avut punctaj mai mare. Asta daca nu absentezi si de la viitoarea repartitie.


vai de capul meu, si-asa am intrat in fibrilatie cand am vazut pana unde a mers repartitia !!! acum stau cu sufletul la gura si cu rezidentiat.info open, doar -doar publica astia ceva. si culmea, eram in oras, am fost pe la dsp si sambata seara sa vad cum sta treaba, si duminica dimineata pe la 10. dar ... nici prin cap sa-mi treaca ca se poate ajunge la o asa rasturnare de situatie !!!


din cate stiu eu,si anul trecut s-a intamplat ceva de genu...si la repartitia din februarie au avut drept de participare toti absolventii care nu au ales nimik la prima repartitie...nu te stresa,ai si tu dreptul

ina_doc

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby ina_doc » Sun Dec 05, 2010 5:22 pm

acum 2 sau 3 ani a existat varianta stagiaturii. ca idee.

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Mon Dec 06, 2010 12:49 pm

Am sunat la minister si doamna de acolo mi-a zis ca pt anul acesta nu s-a luat in calcul suplimentarea locurilor.Programare pt audienta nu am reusit sa fac.Trebuie sa luam legaturav cu Streinu-Cercel si maine sa mergem la resurse umanev la MS. Maine la ora 10:30 voi fi acolo.Rog cat mai multi colegi sa mi se alature.Singura nu voi reusi prea multe.Trebuie sa fim uniti macar acum.Aveti si nr meu de tel:0735939232 si adresa de mail:sorana_diaconu@yahoo.com.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby b3 » Mon Dec 06, 2010 6:48 pm

rosebuds wrote:[b]Am sunat la minister si doamna de acolo mi-a zis ca pt anul acesta nu s-a luat in calcul suplimentarea locurilor.


Nu vreau sa va opresc in demersurile voastre, succes &stuff. Doar ca cine raspunde la telefoane pe la minister de obicei nu prea stie ce vorbeste, cu cateva exceptii. Anul trecut pe vremea asta habar n-aveau ca cei de la CNPDS boicotau repartitia, si era o problema de cateva ore. Ai zice ca ministerul era prima institutie care afla.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

icoana
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Oct 10, 2010 9:33 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby icoana » Mon Dec 06, 2010 7:03 pm

rosebuds wrote:Trebuie sa luam legaturav cu Streinu-Cercel si maine sa mergem la resurse umanev la MS. Maine la ora 10:30 voi fi acolo.

Streinu Cercel era azi la Otopeni, pleca din tara. L-a vazut sotul meu :)

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Tue Dec 07, 2010 5:10 pm

Am fost in audienta la directorul de resurse umane din minister-dlo Cocos- si ne-a zis ca Cseke attila nu este de acord cu suplimentarea locurilor la rezidentiat.Stagiatura nu a fost inca aprobata.De aprox 2 ani nu mai exista.Am depus si un memoriu la minister prin care cerem suplimentarea.Avem nevoie inca de semnaturi si ar trebui sa mergem pana in Sarbatori mai multi la minister.Poate reusim sa rezolvam ceva intr-un final.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby Chingachgook » Tue Dec 07, 2010 6:11 pm

unde pot sa semnez ca nu sunt de acord cu suplimentarea?

si va rog, fara replici ca daca nu te intereseaza nu te baga.

ma intereseaza si nu vreau sa se suplimenteze
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby Melania » Tue Dec 07, 2010 6:12 pm

Iar petitie? Am mai vazut filmul asta, a fost cu happy end.

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby pc7 » Tue Dec 07, 2010 6:13 pm

kooksee, daca faci o petitie o semnez si eu
Life's not fair, get used to it

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Tue Dec 07, 2010 6:40 pm

De-acum inainte tot ce este off-topic va fi sters!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby Chingachgook » Tue Dec 07, 2010 6:43 pm

sunt de acord sa fie sterse offtopicurile


sper insa ca nu considerati ontopic doar parerile pro.

titlul topicului contien o intrebare. sunt unii care cred ca da, unii care cred ca nu.
eu fac parte dintre aia care cred ca nu
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Tue Dec 07, 2010 6:54 pm

Nu este vb de pareri pro sau contra.Eu am deschis acest topic in ideea de a lua legatura cu toti colegii din tara.Scopul e acela de a obtine informatii utile si suplimentarea locurilor,nu acela de a fi criticati,judecati etc.Noi avem medii de peste 550pct dupa ce au fost anulate 5 intrebari.Anul trecut s-a promovat cu 430pct.Noua cu peste 550 de ce nu ne-ar da mf? Ofera-mi tu o explicatie la nedreptatea asta.

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Tue Dec 07, 2010 7:00 pm

Am nevoie de tabele cu semnaturi.Vreau sa va intalniti in fiecare centru universitar,sa strangeti semnaturi si sa mi le trimiteti apoi prin posta.Am nevoie de ele pt a trim MS o scrisoare deschisa.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby Chingachgook » Tue Dec 07, 2010 7:01 pm

pe ce criteriu iei ca referinta anul trecut?

de ce nu 2003 cand s-a intrat cu 920 de puncte?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Tue Dec 07, 2010 7:04 pm

In anul 2003 nu cumva s-au publicat grilele si toata lumea lucra de zor grile grile grile.Si nimeni nu citea o tema? De asta ce zici?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby Chingachgook » Tue Dec 07, 2010 7:06 pm

da de ala.

sigur ca ce zici tu e adevarat.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Tue Dec 07, 2010 7:34 pm

Eu voi incepe demersurile in a contacta un avocat de drept civil.Cred ca este cea mai buna solutie in acest moment.Ei au creat un precedent cu anii trecuti si ne-au dat sperante prin publicarea art 27 din metodologia de concurs.Daca vocea noastra nu se face auzita atunci vom aborda calea justitiei.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby Chingachgook » Tue Dec 07, 2010 7:44 pm

in justita din ro nu se aplica principiul precedentului
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby pc7 » Tue Dec 07, 2010 7:52 pm

26. Pentru candidaii care au concurat la rezideniatul pe loc si pe post
pentru domeniul medicina, care au obinut punctaj de promovare, dar nu au ales
loc sau post, se poate alcatui o noua clasificare si vor participa la o noua selecie
pentru alegerea de locuri de rezideniat în specialitatea medicina de familie, care


nu scrie "SE VA", scrie "SE POATE", deci nimic sigur
Life's not fair, get used to it

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Tue Dec 07, 2010 8:04 pm

Un avocat experimentat se va folosi de toate artificiile necesare .Sunt constienta de ce scrie in acel art.L-am citit foarte atenta.Vezi comm anterioare.

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby DarkComy » Tue Dec 07, 2010 8:19 pm

Pana nu se stie exact situatia bugetului MS de anul urmator (cica ar fi cu 30% mai mic) nici ei nu cred ca stiu daca vor suplimenta. Nu e vorba de rea vointa, ci de posibilitati reduse sau mai bine zis de imposibilitati. Atata timp cat e vorba de o metodologie in care apare formularea "se poate" si nu vorbim de o lege clara sau o.g. care sa ii oblige sa suplimenteze, atunci nu e nimic de facut decat de asteptat.

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Tue Dec 07, 2010 11:19 pm

Va rog cei care pot cantacta presa sa o faca.Noi nu am primit niciun raspuns de la ei.Cine este de acord sa ne angajam un avocat in caz ca in termen de 30 de zile nu vom primi un raspuns favorabil din partea ministerului?


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests