Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

odiseea spatiala
kathalinna
junior
junior
Posts: 94
Joined: Wed Dec 08, 2010 1:01 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby kathalinna » Mon Dec 27, 2010 12:11 pm

nu s-a mai aflat nimic despre suplimentare??

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby DarkComy » Mon Dec 27, 2010 12:21 pm

iti garantez ca vei afla abia dupa data de 3 ian.

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Tue Dec 28, 2010 10:40 am

kathalinna wrote:nu s-a mai aflat nimic despre suplimentare??

Nu,nu s-a mai aflat nimic ,deocamdata.Am trimis ieri un memoriu catre presedentie.Mai nou,cei de la MS,ne zic ca nu mai depinde de ei ci de ministrul Boc.

medint
Posts: 3
Joined: Fri Mar 05, 2010 6:10 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby medint » Tue Dec 28, 2010 7:42 pm

va salut cu drag pe toti. as vrea sa sesizez moderatorul sa cenzureze raspunsurile unor persoane ca irefutabil care pur si simplu "infecteaza" acest forum. acest forum e facut pentru a ne uni pe toti, sa incercam sa gasim solutii si sperante impreuna. deja e rusinos ca un intelectual sa scrie cu atat de multe greseli gramaticale si e si mai rusinos ca se lauda cu plecatul in germania- strainatatea sa descopere astfel de exponente pline de incultura si venin; pacat...eu am terminat de mult rezul dar sunt alaturi de voi, luptati-va sa suplimentati locurile respective- ca ati muncit mult si sunteti toti copii buni. rezidentiatul e o loterie unii copii destepti nu reusesc iar unii "odihniti",care nu stiu nici sa scrie iau peste 800 pct...totul e cu susul in jos in vremurile astea. curaj!!!!

Iuda
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sun Nov 21, 2010 5:55 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby Iuda » Wed Dec 29, 2010 7:18 pm

Poate unii nu vor sa se "uneasca" cu specimenele care forteaza usa din dos a medicinei romanesti. Acesti potentiali purtatori ilegali de halat alb trebuie descurajati in tentativele lor.
Deschide-ti inima pentru autopsie.

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rox » Wed Dec 29, 2010 8:49 pm

Extraordinar, bine c-am aflat si ce anume defineste purtatorul legitim de halat, garanteaza pentru solidele cunostinte medicale si aptitudinile practice de netagaduit: examenul de rezidentiat.
bhahaha. Voi va cititi dupa ce scrieti, ca sa realizati cam cat de amuzanti sunteti?
Cum naiba un examen care verifica posibilitatea de a memora niste informatii medicale de la 1900 toamna face diferenta intre un "medic adevarat" si un "impostor"?
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby DarkComy » Thu Dec 30, 2010 1:11 am

Iuda wrote:Poate unii nu vor sa se "uneasca" cu specimenele care forteaza usa din dos a medicinei romanesti. Acesti potentiali purtatori ilegali de halat alb trebuie descurajati in tentativele lor.


si daca un individ a luat anul trecut MF pe la pozitia 2500, iar anul acesta a prins gineco in primii 300 (fapt real), cum mai sta treaba ? timp de un an e un "potential purtator ilegal de halat alb" si anul urmator e un geniu ? tu gandesti inainte sa tastezi? rezidentiatul nu tine cont de rationament, de experienta clinica sau de priceperea in sala de operatii, pur si simplu stabileste o ierarhie bazata pe capacitatea de a memora/retine anumite informatii. dar de colegii de acum 2 sau 3 ani care au invatat direct raspunsurile grilelor in loc sa citeasca materia ce zici?

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby canci » Thu Dec 30, 2010 2:25 pm

Anul trecut pe vremea asta parca era rezolvata treaba, adica aveau posturile. Sunt tare curioasa cum o sa fie de data asta.
Purtatori ilegali de halat alb :lol:

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby MedRx » Thu Dec 30, 2010 6:10 pm

697 a luat mf anul trecut caci nu a prins RIM,in acest an a prins ce a vrut si e anul I pe RIM. :lol:

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby schnauzer » Fri Dec 31, 2010 3:08 pm

Lasa-ma.
Da examenul de rezidentiat este oglinda cunostintelor medicale.
Anul asta ,si in toti anii dupa 2007 intrebarile au fost de bun simt,si le stia oricine de 680 puncte cine a facut medicina cat de cat.
A , voi sunteti aia care stiu medicina la patul bolnavului,si nu toceala, ma scuzati.

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby MedRx » Fri Dec 31, 2010 3:14 pm

exact,si Dg pus din mers!

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby Iepurita » Fri Dec 31, 2010 3:47 pm

schnauzer wrote:Lasa-ma.
Da examenul de rezidentiat este oglinda cunostintelor medicale.
Anul asta ,si in toti anii dupa 2007 intrebarile au fost de bun simt,si le stia oricine de 680 puncte cine a facut medicina cat de cat.
A , voi sunteti aia care stiu medicina la patul bolnavului,si nu toceala, ma scuzati.



Este oglinda pe naiba :lol: Este oglinda tocelii si in unele cazuri a tocelii tampe, ca acele compresiuni toracice 5-15 nu se mai fac, spre exemplu. Greseli ai vazut destul presupun.
Am colegi care erau praf, nu stiau sa faca o anamneza sau sa puna un dg. la patul bolnavului, adica ce vor face din 3 ianuarie, dar au invatat pt. rezi si eu luate note bune.
Asa, dupa parerea ta, care conteaza mai mult: teoria sau experienta?
Ai vrea sa te opereze un dr care stie pe de rost atlasul de anatomie si tehnicile dar care n-a facut nimic practic, sau unul care a facut multe practic dar nu iti reproduce toate virgulele?
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby schnauzer » Fri Dec 31, 2010 4:28 pm

"Este oglinda tocelii si in unele cazuri a tocelii tampe"

Da,si??

Imediat o sa cred,ca astia,care sunt prea buni pt a toci,sigur fac corect intrebarile gen caz clinic,care se dau in unele tari.Hahahaha.

Da,ar trebui schimbata tematica.Nimeni nu contesta faptul asta.

Dar cine nu e in stare sa ia un punctaj decent la rezi :

1. Nu vrea sa faca sacrificiul invatatului din tampenia aia de harrison ------ nu poata sa ne placa intotdeauna tot ceeea ce ni se cere, astia cum se vor supune rigorilor meseriei in spital infinit mai grele decat toceaa acasa dupa ritmul fiecaruia.

2. Nu e in stare.

3. A fost ceva in ziua aceea.
In primele doua situatii nu merita sa fie medic,iar in al treilea io cred ca un om mai cu cap nu milogeste nu stiu ce,ci se duce sa munceasca altceva un an,poate ceva mai profitabil,eventual strainatate,ca daca tot stia bine dar a avut un nenoroc (boala) nu se uita asa de usor,te mentii cu 1-2 ore de invatat pe zi.

Dar ,evident la patul bolnavului sunteti mari medici toti.

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby schnauzer » Fri Dec 31, 2010 4:35 pm

"teoria sau experienta"

Stai putin.Cum sa ai experienta daca dealungul anilor n-ai tocit teorie???
De ex cand eu m-am dus la o tiroidectomie,m-a intrebat chirurgul toate amanunturile si variatiille anatomice ale tiroidei.
Si asa mai departe.

Cine se duce la multe operatii si ii cunoscut ca fiind genul care face , moare de rusine sa ocupe chiar si pentru un an, un post dat din mila politica.

Cine isi rupe din timpul liber, dormit, copulatie , strand, discoteca,sa stea intr-o sala de op,ala isi rupe timp sa faca sacrificiul tocelii bibliografiei tampite.

Cine ste multa practica, nu ia la ex de rezi sub 700-680 pt ca aude patologii,se utita in foi de observatie,aude pe sectie cazuri pierdute,si face multe multe conexiuni in cap.

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rox » Fri Dec 31, 2010 5:32 pm

schnauzer wrote:"Este oglinda tocelii si in unele cazuri a tocelii tampe"

1. Da,si??
...............

2. Dar cine nu e in stare sa ia un punctaj decent la rezi :

1. Nu vrea sa faca sacrificiul invatatului din tampenia aia de harrison ------ nu poata sa ne placa intotdeauna tot ceeea ce ni se cere, astia cum se vor supune rigorilor meseriei in spital infinit mai grele decat toceaa acasa dupa ritmul fiecaruia.

2. Nu e in stare.

3. A fost ceva in ziua aceea.
In primele doua situatii nu merita sa fie medic in Romania,
3. iar in al treilea io cred ca un om mai cu cap nu milogeste nu stiu ce,ci se duce sa munceasca altceva un an,poate ceva mai profitabil,eventual strainatate,ca daca tot stia bine dar a avut un nenoroc (boala) nu se uita asa de usor,te mentii cu 1-2 ore de invatat pe zi.

Dar ,evident la patul bolnavului sunteti mari medici toti.


1. ma bucura teribil ca ai puterea de a recunoaste cinstit :lol:
2. Doamne in sfarsit mi se confirma teoria, nu merit sa fiu medic fiindca refuz sa imi pierd timpul si neuronii invatand pe de rost niste ******** obosite pe care nici bunica nu le mai foloseste. Stii, in alte tari se dau concursuri serioase (adica nu d-astea gen "cine toceste cele mai multe grile si ia punctajul cel mai mare e cel mai bun medic al patriei"), cu probe practice eliminatorii, cu teste scrise cu cazuri clinice sa-ti storci creierii, d-astea, din bibliografie la zi, care intamplator coincide si cu ce se invata prin facultate. Poate acolo oi merita sa fiu medic, Romania te are pe tine sa o salvezi.
3. desigur, de la tastatura toti suntem zmei, feti-frumosi si ilene cosanzene. Realitatea e alta .

Nu inteleg de ce colegii mai mari care au obtinut punctaje babane si specialitatile dorite isi mai pierd timpul opunandu-se "milogelii" alora mai prosti (dupa parerea lor) care cersesc si ei un MF. Chiar nu aveti altceva de facut dupa anul greu de toceala? Culmea e ca am prieteni mai mari care au dat anul asta, au luat ce si-au dorit si in problema alora care cer MF au o singura parere: "nu ma intereseaza, nu-mi pasa". Da' stai, ca aia nu posteaza pe imed, se plimba prin alte tari, ies in oras, dorm, se distreaza, d-astea. Sarbatoresc victoria, if u know what I mean ;)
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby schnauzer » Fri Dec 31, 2010 6:13 pm

Da si??

De ce nu te duci sa sustii exemenele foarte corecte,palpabile, facute pe baza ultimelor noutati din domeniu
?

Pt ca dand la o parte obstacolul unei limbi semi-cunoscute,sti bine,ca nu ai face fata unui examen cu un grad de dificultate sporit.De aia nu te duci. Pt ca daca chiar ai fi bun/buna, nu ai astepta mila unor locuri suplimentate. Daca nu ati fi niste trantori,daca n-ati apucat pe cararea unei specialitati ravnite, nici nu ati astepta cu sufletul la gura un loc ,care timp de un an iti asigura comfort ....de a nu te strofoca deloc pe un salar absolut mizerabil.
Dar unii se asteapta la comfort,asa cum era mult mai comfortabil sa lamenteze bibliografia depasita decat s-o invete.

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby schnauzer » Fri Dec 31, 2010 6:18 pm

Mare victorie ce sa mai zic.
Sti ce?
Din salarul vostru din locurile teoretic suplimentate mai bine sa ni se acorde noua cate juma' de kil de Jacobs lunar.Ce zici???
Sa nu luam cafeaua de la pacient ca nui frumos.

+ mare logica nu ai in cap.Poate ne cunoastem foarte bine, cand esti de fata zic ca nu ma intere de MF,dar acasa scriu astea pe forum.
:DDDDDD

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby zubenelgenubi » Fri Dec 31, 2010 6:55 pm

E medic ala care toceste mii de pagini si poate sa puna un dg pur teoretic care sa fie cel corect! :lol:
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby schnauzer » Fri Dec 31, 2010 6:56 pm

Nu .Nu e medic. E proaspat rezident. Si voi nu sunteti.

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rox » Sat Jan 01, 2011 12:56 pm

schnauzer wrote:Da si??

De ce nu te duci sa sustii exemenele foarte corecte,palpabile, facute pe baza ultimelor noutati din domeniu
?

Pt ca dand la o parte obstacolul unei limbi semi-cunoscute,sti bine,ca nu ai face fata unui examen cu un grad de dificultate sporit.De aia nu te duci. Pt ca daca chiar ai fi bun/buna, nu ai astepta mila unor locuri suplimentate. Daca nu ati fi niste trantori,daca n-ati apucat pe cararea unei specialitati ravnite, nici nu ati astepta cu sufletul la gura un loc ,care timp de un an iti asigura comfort ....de a nu te strofoca deloc pe un salar absolut mizerabil.
Dar unii se asteapta la comfort,asa cum era mult mai comfortabil sa lamenteze bibliografia depasita decat s-o invete.

Poate chiar ma duc, de unde stii? Am zis in nenumarate randuri asta ;)interesant ca desi nu stii bine romana, stii multe lucruri despre mine. :lol: Nu te strofoca, si daca nu le da "prostilor" MF, tu tot cu cafeaua spaga de la pacient si salariul de cacao o sa ramai. Unii isi merita soarta.
Lauda-ma gura....
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

golanulstelist
senior
senior
Posts: 264
Joined: Sat Sep 30, 2006 10:36 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby golanulstelist » Sat Jan 01, 2011 7:50 pm

Doamne mare ti-e gradina, hai sa vorbim pe etape:
1. E mare nevoie de mfisti, mai ales in tara, nu vb de bucale si restul resedintelor de judet, deaia consider ca chiar datul mfului la liber, cu un examen de specialitate mai serios ar fi o solutie optima
2. Cine crede ca din inca 2 mii de salarii de mfist sau orice specialitate medicala/chir nu sunt bani in sistem fie e prost de bubuie sau e rau voitor. Sa ne intelegem, se fura de se rupe, si nu e voba de cateva zeci de mii de euro lunar pt salarii, ci de milioane. Deci nu asta ar fi problema. daca ar fi vointa, nu mai cumpara ministerul 3 perdele si o corniza pe an si ar fi bani de salarii pt rezii de pe MF, toti aia maxim 2 mii in plus daaaar..
3. Ai ales MF pe post la liber, sau pe eliberare de posturi noi, sa nu poti imediat sa dai inca 3 rezi pana prinzi visul vietii, cardio sau ceva.

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby razi » Sat Jan 01, 2011 8:31 pm

Daaaaa....si toti mf-istii astia ai tai vor pleca la tara dupa specilitatea aia serioasa de care vb :lol: Luati toti mf la liber si da-i naibii pe prostii aia care au inatat pentru mf!!!
Ar trebui sa faca altceva...sa va dea mf la liber si sa va puna sa semnati ca nu aveti voie sa profesati in orase mari(desi oamenii de la tara nu au nicio vina si au si ei dreptul la asistenta medicala DE CALITATE) un nr de ani...sa vezi atunci ca nu mai vrea nimeni pomana asta!

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby b3 » Sun Jan 02, 2011 3:31 am

golanulstelist wrote:1. E mare nevoie de mfisti, mai ales in tara, nu vb de bucale si restul resedintelor de judet, deaia consider ca chiar datul mfului la liber, cu un examen de specialitate mai serios ar fi o solutie optima


de fapt intr-un raport al CMR se arata ca nu prea mai exista deficit pe MF. Satele alea fara medic sunt din cauza ca nu vrea nimeni sa se duca acolo, si prefera sa faca altceva decat MF (competente, pharma, a doua specialitate, pleaca din tara), nu ca nu sunt suficienti MF. Ba chiar in 1-2 ani vor fi prea multi MF, din cauza ca in ultimii ani s-a tot dat mf la liber.

solutia cea mai buna a fost stagiatura de maxim 3 ani cu obligatia de a tot da rezi. Era un salariu, interesul acordat in spital era acelasi ca pentru mf, se facea in spitale ne-universitare deci aveau si acolo un ajutor, plus ca nu mai era problema cu chiria pentru cei care nu erau din centrul universitar. Mai bine ar cere asta petitiile.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby DarkComy » Sun Jan 02, 2011 4:09 am

atata timp cat in buget nu sunt prevazute fonduri, iar o suplimentare a fondurilor este exclusa, ma indoiesc sa suplineasca. daca aveau in plan acest lucru atunci cu siguranta ar fi anuntat pana acum. cat despre planul cu stagiatura eu pun pariu pe ce vreti ca voi ca raspunsul ministrului Cseke va fi ceva de genul

"vom intruni o comisie pentru a discuta aceasta propunere si va asiguram ca vom tine cont de opiniile tuturor candidatilor, insa acestia trebuie sa inteleaga ca trecem printr-o perioada foarte dificila din punct de vedere financiar si este nevoie sa facem cu totii sacrificii. doresc pe aceasta sa reamintesc de posibilitatea ca cei care nu au prins un post in urma repartitiei, sa poata lucra totusi ca stagiari timp de un an pentru a nu pierde contactul cu sistemul medical. va multumesc"

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby DarkComy » Sun Jan 02, 2011 4:27 am

pe mine nu are de ce sa ma deranjeze daca vor suplimenta sau nu, pentru ca suma alocata pentru inca 800 rezidenti nu depaseste 3.000.000 euro/an, iar o suma de genul asta dispare din minister la o simpla licitatie "corecta" pentru un spital din bucuresti :D hai sa fim seriosi, bani in sistem nu sunt pentru ca toate cotizatiile CAS se ... "ratacesc" prin ministerul finantelor si pentru ca exista o clientela politica sau o mafie in MS, cum vreti voi sa ii spuneti, formata din fani David Copperfield :lol: cat despre numerosii MF-isti, o sa fie concurenta in orasele mari, iar pe noi ceilalti nu ne afecteaza mai cu nimic sau poate sunt unii invidiosi pe aici pentru ca MF-istii au mii de pacienti pe liste si iau tot felul de comisioane daca trimit pacientii in privat :D sau daca le recomanda anumite medicamente pacientilor, sau poate pentru ca un MF are program de doar 8 ore si nu este stresat de garzi. rautatile de pe forum vin din parte unor persoane ofuscate si care, dupa ce s-au vazut cu sacii in caruta, au inceput sa tina lectii de viata desi ar fi procedat la fel daca nu prindeau o alta specialitate. persoanele de genul asta promoveaza mancatoria si luptele de culise pe sectii in loc sa inteleaga ca suntem colegi si fiecare dintre noi are scopul lui in viata, altul decat a ne uita in stanga si dreapta la ce fac X, Y sau Z. va tin pumnii dragi colegi in acest demers.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby Iepurita » Sun Jan 02, 2011 12:25 pm

schnauzer wrote:"teoria sau experienta"

Stai putin.Cum sa ai experienta daca dealungul anilor n-ai tocit teorie???



Experienta inseamna ca spuneai tu mai jos:

schnauzer wrote:"Cine ste multa practica, nu ia la ex de rezi sub 700-680 pt ca aude patologii,se utita in foi de observatie,aude pe sectie cazuri pierdute,si face multe multe conexiuni in cap.



Sunt perfect de acord cu tine ca in viata asta nu faci doar ce iti place tie, faci si ce trebuie.
Doar ca nu sunt de acord cu ideea ca daca ai luat nota mare la rezi NEAPARAT esti superbun.
Asta pt. ca am vazut oameni care au luat nota mare si ei erau praf la parul pacientului, adica locul ala in care isi vor exercita notiunile de-acum inainte, si oameni care erau buni de tot la practica dar nu se mobilizau sa ia rezidentiatul.
Un amic de-al meu era la ortopedie, nu luase la rezi orto dar era doctorand/stagiar ce-o fi fost. Intra in operatii, statea la UPU la orto, era superbun ca ortoped si stia mai multe decat colegi de-ai lui care au luat ortopedie. dar nu se mobilizeaza sa invete la rezi.

Ai mentionat de cazuri practice care se dau in alte tari: sunt absolut sigura ca daca ai da un caz practic teoretic sau daca ai pune rezidentii de anul acesta la un examen practic la patul pacientului ar trece (trece, nu sa ia nota mare) 20-30% dintre ei.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby schnauzer » Sun Jan 02, 2011 12:38 pm

Nimeni nu zicea ca esti superbun daca iei nota mare la rezi.
Vai de mine examenul asta e un *****.
insa daca iei o nota extrem de mica ,sau nu promovezi acolo sunt si alte probelem decat bibliografia prost tradusa si depasita.

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby schnauzer » Sun Jan 02, 2011 12:49 pm

Oricum chiar nu conteaza foarte mult cat de bun esti la patul bolnavului dupa 6 ani de medicina.
Ci cat de bun esti dupa x de rezi.
Imi pare rau,dar batalia acum incepe,si depinde de fiecare cum reuseste sa fure meseria,sa studieze individua acasa,sa cumpere carti sau sa le fure de pe net,sa mai aiba oa viata de familia etc.
Asa ca ''dar e bun la practica'' dupa 6 ani e asa......o chestie care ma face sa zambesc.Evident exista si exceptii dar rar.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby Iepurita » Sun Jan 02, 2011 1:28 pm

Pai sa nu stii sa faci o anamneza dupa 6 ani mi se pare trist de tot. sau sa nu fi facut ceva practic in facultate...
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby schnauzer » Sun Jan 02, 2011 2:32 pm

A,cine nu poate sa faca o anamneeza dupa 6 ani nu e prost pregatatit ca medic e foarte prost in general.
Dar a dubii ca cine nu poate sa faca oaanamneza trece rezidentiatul.
Evident exista exceptii.

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby MedRx » Sun Jan 02, 2011 6:11 pm

In medicina esti bun de la inceput, sau prost de la inceput!

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby canci » Sun Jan 02, 2011 6:55 pm

Hai sa nu confundam medicina cu pictura.De la care inceput? Din anu' intai sau de cand esti specialist?Medicina nu e un talent ascuns ca sa zici ca si daca nu citesti nimic dar nimic poti sa fii un super medic, e o absurditate, la medicina trebuie sa inveti...foarte mult si toata viata.Eu nu o cred nici pe aia cu 'talent la chirurgie", am si eu destui in an praf si pulbere, citesc din an in paste dar ei vor sa fie chirurgi, o baga pe aia cu talentul si gata, parca nu mai au nevoie de altceva.

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby schnauzer » Sun Jan 02, 2011 7:11 pm

Eu am talent mai mare ca Madonna ,dar nu am destule pile sa fiu prezentata:DDDDD

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby MedRx » Sun Jan 02, 2011 8:26 pm

Exact,..din anul intai.Esti bun daca esti mai bun decat altii si in anul 6 esti in stare sa dai un dg corect sau aproape corect +trat..Nu te opreste nimeni sa pui mana si sa faci chiar din anul 3 de fac.
Caz concret:un coleg a vrut sa faca chir.si a inceput chiar din anul 4 sa doarma in Fundeni,dupa anul 6 a luat Chir tot acolo si acum lucreaza afara.
In medicina fiecare vb despre ce a vazut si ce a facut, deci: in mare vorbim despre noi,unii au vazut au si facut,altii nu au vazut dar nici nu au facut!

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby schnauzer » Sun Jan 02, 2011 8:58 pm

Ciudat, eu nu am astfel de cunostinte. Am pe ramura nechirurgicala,nemedicala, pe cercetare, si cativa pe smurd.
Dar eu nu prea ma vazut colegi la chirurgie vara cand m-am dus,sa invat mai multe.
Si bine au facut ei,ca au stat la strand si la terase ,vine munca,nu trebuie sa-l intampinam.
mi -am irosit trei veri in spitale, pt beneficii minore.
Stiu putin mai mult decat cei care nu au fost.
Si gata.
Daca ar trebui sa o iau de la inceput,as pune accentul pe studiul individual din carti,acasa.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby Iepurita » Sun Jan 02, 2011 10:07 pm

MedRx wrote:Exact,..din anul intai.Esti bun daca esti mai bun decat altii si in anul 6 esti in stare sa dai un dg corect sau aproape corect +trat..Nu te opreste nimeni sa pui mana si sa faci chiar din anul 3 de fac.
Caz concret:un coleg a vrut sa faca chir.si a inceput chiar din anul 4 sa doarma in Fundeni,dupa anul 6 a luat Chir tot acolo si acum lucreaza afara.
In medicina fiecare vb despre ce a vazut si ce a facut, deci: in mare vorbim despre noi,unii au vazut au si facut,altii nu au vazut dar nici nu au facut!


Lol eu in primii 2 ani nu invatam aproape deloc, mi-a placut doar histologia, nu mergeam la partiale, am avut o perioada de rebeliune. Din momentul in care am intrat in cinic am inceput sa invat si am avut bursa in fiecare an (din anul 4, ca morfopatul si sanatatea publica mi-au scazut media vertiginos, prima din cauza ca am scris in lucrare "vacute " in loc de "vaci" :lol: ).
Din anul 3 am inceput sa fac practica de vara la chirurgie, imediat dupa sesiune si am continuat pana in oct. Dupa aceea mergeam cand apucam. Din anul 4 am inceput cu garzile la orto (upu), si m-am oprit in anul 6 inainte de rezi.
Deci? La polul opus am colegi care au invatat f. bine dar nu au facut nimic practic, prin urmare nu stiau sa faca o anamneza corect si sa puna dg, nu mai spun de consult obiectiv, suturi sau alte cele.


Schnauzer, poate nu ai nimerit la medicii care sa te lase sa inveti. Nu ai intrat in operatii? Suturi la urgente? Consulturi?
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby schnauzer » Sun Jan 02, 2011 10:57 pm

Ba da.

A, mi-a folosit enorm.Am realizat,ca chirurgia nu-i pt mine.Faceam suturi frumoase,am anduranta de a sta 5-6 ore in picioare,dar...mi-e scarba.

Din punctul asta de vedere m-a ajutat mult.
Medicii erau foarte dornici de a ma invata.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby Iepurita » Mon Jan 03, 2011 1:45 pm

:lol: tare! :lol:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby zubenelgenubi » Mon Jan 03, 2011 5:37 pm

foarte realista exprimarea :)
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby pinkobsession » Wed Jan 05, 2011 10:28 pm

Pe site-ul MS a aparut astazi urmatorul comunicat de presa (se pare ca nu vor sa mai dea MF la liber, ci sa iontroduca in schimb practica asistata...)

MINISTERUL SĂNĂTĂŢII

--------------------------------------------------------------------------------
Str. Cristian Popişteanu, nr.1-3, sector 1, cod 010024, Bucureşti
Serviciul de presă: tel: (+4) 021 307 2514; Fax: 307 2513
Bucureşti, 05-01-2011
--------------------------------------------------------------------------------
Comunicat de presă
Medicii tineri se vor putea angaja in spitale chiar daca nu au promovat concursul de Rezidentiat
--------------------------------------------------------------------------------


Medicii tineri vor avea posibilitatea de a se angaja într-o unitate sanitară, chiar dacă nu au promovat concursul de Rezidenţiat

Începând de astăzi, Ministerul Sănătăţii a înaintat în dezbatere publică, pe pagina web www.ms.ro, la secţiunea Transparenţă Decizională, proiectul de Ordonanţa de modificare şi completare a Ordonanţei nr. 18/2009 privind organizarea şi finanţarea Rezidenţiatului

Conform proiectului de act normativ, absolvenţii facultăţilor de medicină, începând cu promoţia 2005, vor primi competenţe de practică limitate chiar dacă nu au promovat concursul de Rezidenţiat.

În prezent, medicul care finalizează cursurile universitare nu poate fi angajat în sistemul sanitar, decât cel mult de către una dintre firmele care activează în industrie, în vederea promovării produselor medicale.

Proiectul Ministerului Sănătăţii va da posibilitatea tinerilor absolvenţi să fie încadraţi în unităţile sanitare publice sau private, inclusiv în cabinetele medicilor de familie, pentru a sprijini activitatea de asistenţă medicală din aceste unităţi.

“Atenţia noastră se îndreaptă către medicii tineri şi căutăm diverse soluţii pentru a-i aduce mai repede în sistem şi pentru a-i păstra aici. Propunerea noastra va da posibilitatea absolvenţilor de medicină să lucreze, sub îndrumare, fără drept de parafă sau semnătură, în anumite secţii, la UPU sau cabinetele medicilor de familie”,a declarat CSEKE Attila, ministrul Sănătăţii.

Ministrul Sănătăţii a mai subliniat că noile reglementări vor aduce beneficii atât unităţilor sanitare care vor putea angaja personal calificat, cât şi viitorilor specialişti care îşi vor exercita meseria pentru care s-au pregătit, până la următorul concurs de Rezidenţiat, fără a pierde cunoştinţele acumulate în timpul facultăţii.

Proiectul de act normativ mai prevede ca, începând cu anul III de pregătire în specialitate, rezidenţii să fie incluşi în linia de gardă (alta decât linia I de gardă), în afara programului normal de lucru. De asemenea, începând cu anul IV de pregătire în specialitate, aceştia vor putea trece în linia I de gardă, sub supravegherea unui medic specialist sau primar care se află de gardă la domiciliu.

În acest fel, Ministerul Sănătăţii urmăreşte responsabilizarea medicilor rezidenţi şi formarea lor prin pregătire practică.



Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests