Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

odiseea spatiala
rakym
Posts: 1
Joined: Wed Jan 05, 2011 11:17 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rakym » Wed Jan 05, 2011 11:21 pm

astia isi bat joc de nervii nostri???? de fapt ce pot sa zic doar.... :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Docky
junior
junior
Posts: 32
Joined: Fri Dec 03, 2010 9:36 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby Docky » Thu Jan 06, 2011 10:34 am

eu n-am priceput nimic din ce zic ei. chestia asta publicata ieri se refera din cate inteleg eu la cei nepromovati ! dar cei promovati, dar care nu au prins loc , ce fac? unde se incadreaza? la ei nu se mai gandeste nimeni? ma lamureste si pe mine cineva, ca eu sunt intr-o negura totala.

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby canci » Thu Jan 06, 2011 5:17 pm

Eu cred ca se refera la toti, adica si cei care nu au promovat si cei care nu au prins loc, de fapt tot acolo se ajunge. Cred ca e bine, adica daca il pic sau nu prind loc macar mai am o alternativa, de mult eram pro pentru stagiatura sau cum se mai numeste acum.

Docky
junior
junior
Posts: 32
Joined: Fri Dec 03, 2010 9:36 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby Docky » Thu Jan 06, 2011 5:51 pm

canci wrote:Eu cred ca se refera la toti, adica si cei care nu au promovat si cei care nu au prins loc, de fapt tot acolo se ajunge. Cred ca e bine, adica daca il pic sau nu prind loc macar mai am o alternativa, de mult eram pro pentru stagiatura sau cum se mai numeste acum.


speram sa fie pt toti.... si sper sa publice mai repede cand putem incepe stagiatura sau cum s-o numi, ca eu acasa nu mai rezist sa stau.... :help:

kathalinna
junior
junior
Posts: 94
Joined: Wed Dec 08, 2010 1:01 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby kathalinna » Thu Jan 06, 2011 9:19 pm

dar stagiatura se face 1 an de zile dupa care trebuie sa dai din nou rezi eu cel putin asa stiam. va rog sa ma contraziceti daca stiti altceva

Docky
junior
junior
Posts: 32
Joined: Fri Dec 03, 2010 9:36 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby Docky » Fri Jan 07, 2011 12:09 pm

kathalinna wrote:dar stagiatura se face 1 an de zile dupa care trebuie sa dai din nou rezi eu cel putin asa stiam. va rog sa ma contraziceti daca stiti altceva


asa stiu si eu... ca 1 an este, si dai din nou rezi. dar decat nimic, e bine asa !

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby canci » Fri Jan 07, 2011 12:33 pm

Stagiatura era de 1 an dar in anul cand au bagat practica asistata parca era de 3 ani timp in care erai obligat sa dai rezi...cred :roll: acum inca nu am inteles din comunicat ce vor sa faca mai exact, cred ca nici ei n-au idee.

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Fri Jan 07, 2011 12:59 pm

Cititi mai atent tot proiectul de lege.Dca vrei sa te angajezi in practica medicla asistata ,trebuie sa gasesti o unitate spitaliceasca de stat sau privata care sa te plateasca.Nu te plateste ministerul sanatatii sau statul.Te platesc ei ,daca au nevie de tine,din fondurile ramase.Fonduri care provin de la consiliile locale sau din sponsorizari ,in cazul unitatilor de stat.In privat..e altceva.Dar cine e dispus sa isi cheltuie fondurile pt practica medicala asistata?In afara de unitatile private....?!?http://medlive.hotnews.ro/medicii-tineri-posibilitate-angajare-in-unitati-sanitare-fara-a-promova-concurs-rezidentiat.html

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Fri Jan 07, 2011 1:06 pm

Sfatul meu este sa tratati acel comunicat de presa ca si cum nu s-ar fi publicat.Este o tampenie ca se ne ia ochii.Acest lucru era posibil cu sau fara acest comunicat.Ei nu introduc aici stagiatura in care statul e obligat sa te plateasca si atunci te vor dori multe spitale si cabinete de mf.De personal e nevoie intotdeauna.Numai ca niciun cabinet sau spital nu va fi de acord sa te plateasca din venituri proprii.Si nu vorbesc de cei care au promovat si au ramas fara loc.Ieri la Ministerul sanatatii mi-au zis ca memoriile sunt inca in lucru.nOI ne gandim serios sa ii dam in judecata.Din cate am inteles,un proces de genul acesta,in contecios administrativ,nu dureaza mai mult de 2 luni.

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Fri Jan 07, 2011 1:10 pm

[quote="canci"]Stagiatura era de 1 an dar in anul cand au bagat practica asistata parca era de 3 ani timp in care erai obligat sa dai rezi...cred :roll: acum inca nu am inteles din comunicat ce vor sa faca mai exact, cred ca nici ei n-au idee.[/quotContractele pt med stagiari sau pt practica med asist se fac pe timp de un ana.Dupa un an poti sa-ti prelungesti contractul.Dar nu poti fi stagiar o vesnicie.Daca nu ma insel ...vreo max 3 ani.Dar daca trec peste 5 ani de cat ai term faculta,nu mai ai voie ,mi se pare,sa dai rezidentiatul.

Docky
junior
junior
Posts: 32
Joined: Fri Dec 03, 2010 9:36 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby Docky » Fri Jan 07, 2011 1:16 pm

rosebuds wrote:Cititi mai atent tot proiectul de lege.Dca vrei sa te angajezi in practica medicla asistata ,trebuie sa gasesti o unitate spitaliceasca de stat sau privata care sa te plateasca.Nu te plateste ministerul sanatatii sau statul.Te platesc ei ,daca au nevie de tine,din fondurile ramase.Fonduri care provin de la consiliile locale sau din sponsorizari ,in cazul unitatilor de stat.In privat..e altceva.Dar cine e dispus sa isi cheltuie fondurile pt practica medicala asistata?In afara de unitatile private....?!?http://medlive.hotnews.ro/medicii-tineri-posibilitate-angajare-in-unitati-sanitare-fara-a-promova-concurs-rezidentiat.html


pai fa-ma sa inteleg , te rog. daca acum gasesc un spital/clinica privata care sa ma angajeze ca si "stagiar" la ei, inseamna ca eu ma pot angaja??? si bineinteles, de vreau sa intru pe rezi, in toamna dau din nou rezi... ?! deci deja imi pot cauta vreo clinica privata care sa ma angajeze?

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Fri Jan 07, 2011 2:34 pm

Docky wrote:
rosebuds wrote:Cititi mai atent tot proiectul de lege.Dca vrei sa te angajezi in practica medicla asistata ,trebuie sa gasesti o unitate spitaliceasca de stat sau privata care sa te plateasca.Nu te plateste ministerul sanatatii sau statul.Te platesc ei ,daca au nevie de tine,din fondurile ramase.Fonduri care provin de la consiliile locale sau din sponsorizari ,in cazul unitatilor de stat.In privat..e altceva.Dar cine e dispus sa isi cheltuie fondurile pt practica medicala asistata?In afara de unitatile private....?!?http://medlive.hotnews.ro/medicii-tineri-posibilitate-angajare-in-unitati-sanitare-fara-a-promova-concurs-rezidentiat.html


pai fa-ma sa inteleg , te rog. daca acum gasesc un spital/clinica privata care sa ma angajeze ca si "stagiar" la ei, inseamna ca eu ma pot angaja??? si bineinteles, de vreau sa intru pe rezi, in toamna dau din nou rezi... ?! deci deja imi pot cauta vreo clinica privata care sa ma angajeze?





Da ,poti cauta un spital sa te angajeze ,in caz ca nu ai promovat.Daca ai promovat ,mai asteapta.S-ar putea sa ne incadreze pe med de familie.Inca nu ne-au dat un raspuns definitiv.

Docky
junior
junior
Posts: 32
Joined: Fri Dec 03, 2010 9:36 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby Docky » Fri Jan 07, 2011 2:38 pm

rosebuds wrote:Da ,poti cauta un spital sa te angajeze ,in caz ca nu ai promovat.Daca ai promovat ,mai asteapta.S-ar putea sa ne incadreze pe med de familie.Inca nu ne-au dat un raspuns definitiv.


eu ma numar printre cei promovati si absenti de la teledon. culmea prostiei :peace: :( :( :(

ai idee cand vor da si ei raspunsul definitiv? nu de alta, dar trec zilele... si sa stai acasa si sa vegetezi si sa dai refresh la site-ul ministerului, nu e tocmai cel mai de dorit lucru.

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Fri Jan 07, 2011 7:48 pm

Docky wrote:
rosebuds wrote:Da ,poti cauta un spital sa te angajeze ,in caz ca nu ai promovat.Daca ai promovat ,mai asteapta.S-ar putea sa ne incadreze pe med de familie.Inca nu ne-au dat un raspuns definitiv.


eu ma numar printre cei promovati si absenti de la teledon. culmea prostiei :peace: :( :( :(

ai idee cand vor da si ei raspunsul definitiv? nu de alta, dar trec zilele... si sa stai acasa si sa vegetezi si sa dai refresh la site-ul ministerului, nu e tocmai cel mai de dorit lucru.



Memoriul e depus pe 14 dec 2010.In termen de 30 de zilel ucratore.Sa tinem cont si de sarbatori.Fa tu socoteala.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby Riley » Fri Jan 07, 2011 8:41 pm

Ca o observatie, sarbatorile anul asta au fost ca si inexistente. 25 si 26 respectiv 1 si 2 au fost fix sambata si duminica. Deci nu se sare nicio zi.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Revenger
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sat Dec 11, 2010 4:06 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby Revenger » Sat Jan 08, 2011 12:50 pm

rosebuds deci pana la urma s-ar vedea o licarire de speranta in legatura cu suplimentarea?

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Sat Jan 08, 2011 1:13 pm

Revenger wrote:rosebuds deci pana la urma s-ar vedea o licarire de speranta in legatura cu suplimentarea?





Da. Speram din suflet sa primim un raspuns afirmativ.In cazul in care nu vor sa suplimenteze,putem sa-i dam in judecata.Nu dureaza mai mult de 2 luni un astfel de proces.

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Sat Jan 08, 2011 1:16 pm

Joi,14 ian 2011,vom merge din nou la Bucuresti.De data asta speram sa fim in nr cat mai mare.Avem nevoie de voi.Avem sanse,avem dreptul asta,va rog sa fiti prezenti.Asa ne putem cunoaste si stabili impreuna ce vom face mai departe.Este in interesul si beneficiul nostru.Altfel vom discuta cu ei.Cu cat suntem mai multi,cu atat vom razbate mai usor.

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby ametist713 » Sat Jan 08, 2011 3:15 pm

Joi e 13 ianuarie
things can only get better

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Sat Jan 08, 2011 3:52 pm

scuze...joi,13 ianuarie...


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests