Ce specialitate am ales la repartitie?

odiseea spatiala
User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby 187.92a » Sat Nov 27, 2010 7:18 pm

Ce specialitate am ales la repartitie?

iahim
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Jun 03, 2010 7:38 pm

temp

Postby iahim » Sat Nov 27, 2010 7:50 pm

Va rog daca ma poate ajuta cineva cu o informatie: eu am luat gineco pe bucuresti si as dori sa stiu daca ma pot transfera pe cardio? (mentionez ca punctajul imi permitea sa aleg si cardio bucuresti). Se pot face transferuri dupa chir pe medicala daca constati ca nu e ce iti doresti si punctajul iti permite? Multumesc!

iahim
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Jun 03, 2010 7:38 pm

Re: Transferuri

Postby iahim » Sat Nov 27, 2010 7:54 pm

Va rog daca ma poate ajuta cineva cu o informatie: eu am luat gineco pe bucuresti si as dori sa stiu daca ma pot transfera pe cardio? (mentionez ca punctajul imi permitea sa aleg si cardio bucuresti). Se pot face transferuri dupa chir pe medicala daca constati ca nu e ce iti doresti si punctajul iti permite? Multumesc!

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby kcuf_di » Sat Nov 27, 2010 8:08 pm

din cate am inteles dermato ?!
cse kestie

razek
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Nov 21, 2006 12:08 pm
Contact:

Re: Transferuri

Postby razek » Sat Nov 27, 2010 8:12 pm

iahim wrote:Va rog daca ma poate ajuta cineva cu o informatie: eu am luat gineco pe bucuresti si as dori sa stiu daca ma pot transfera pe cardio? (mentionez ca punctajul imi permitea sa aleg si cardio bucuresti). Se pot face transferuri dupa chir pe medicala daca constati ca nu e ce iti doresti si punctajul iti permite? Multumesc!

Nu "punctajul"e cel care "permite"...ci clasamentul. In urma ta altcineva a luat locul pe care tu acum il regreti. Din pacate nu ti-ai facut temele de acasa in legatura cu ceea ce vroiai sa prinzi. Daca te consoleaza: nu esti singurul in situatia asta. Cred ca daca ai fi facut aceasta solicitare in timpul repartitiei, inainte ca locurile sa se epuizeze, acest lucru ar fi fost posibil.

HLN
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Mon Dec 07, 2009 2:49 pm

Re: legat de transferuri

Postby HLN » Sat Nov 27, 2010 8:16 pm

Da,poti,dar mai asteapta putin.Nu poti pleca doar din incompatibilitate,iti trebuie un motiv medical cu dovezi medicale(analize,internari,etc) din urma caruia poti obtine ,,inapt'' de la medicul de medicina muncii,dovada cum ca nota iti permite si ea transferul,acord de la coordonator nu-ti trebuie,cerere la minister,si ........asteptare aproximativ 1 luna.Daca nu primesti raspuns ,nu ezita sa-i suni tu.Cea care se ocupa de asa ceva e dna Nimereanu de la MS.Bafta!

razek
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Nov 21, 2006 12:08 pm
Contact:

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby razek » Sat Nov 27, 2010 8:17 pm

Am ales cardiologie in Timisoara. Imi puteti da cateva informatii despre specialitatea si centrul ales? Pros & cons...

hmm
junior
junior
Posts: 48
Joined: Sat Sep 11, 2010 2:58 pm

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby hmm » Sat Nov 27, 2010 8:23 pm

cu ce puctaj? de curiozitate...
Ca sa ajungi cineva trebuie sa incepi prin a fi nimic.

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby Bogdan_DD » Sat Nov 27, 2010 8:24 pm

chirurgie pediatrica bucuresti. din anul 3 vreau asta

elira2
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Mon Nov 22, 2010 11:19 am

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby elira2 » Sat Nov 27, 2010 8:26 pm

salutare,
ce stiti despre NEUROLOGIE PEDIATRICA?
ma intereseaza in ce spitale din bucuresti se face rezidentiatul si ce medici indrumatori sunt (eventual si recomandari)...
in programa veche nici macar nu apare specialitatea asta, fiind trecuta la pediatrie nu separat!
sper ca ma poate indruma cineva, multumesc!

razek
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Nov 21, 2006 12:08 pm
Contact:

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby razek » Sat Nov 27, 2010 8:38 pm

hmm wrote:cu ce puctaj? de curiozitate...
799...initial 821 (-22 din partea casei)

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby Riley » Sat Nov 27, 2010 8:51 pm

dupa cum spuneam, laborator in Bucuresti-de fooarte multa vreme doream asta!!!!! :D
Felicitari tuturor si bafta multa la repartitie maine!!!!!!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

Ultimate Daimyo
junior
junior
Posts: 26
Joined: Thu Nov 18, 2010 2:44 pm

Re: Transferuri

Postby Ultimate Daimyo » Sat Nov 27, 2010 8:53 pm

iahim wrote:Va rog daca ma poate ajuta cineva cu o informatie: eu am luat gineco pe bucuresti si as dori sa stiu daca ma pot transfera pe cardio? (mentionez ca punctajul imi permitea sa aleg si cardio bucuresti). Se pot face transferuri dupa chir pe medicala daca constati ca nu e ce iti doresti si punctajul iti permite? Multumesc!

Cum ramine cu amaritul ala care, desi obsedat de femei, a luat cardio ca sa faca bani si acum vrea gineco?

hmm
junior
junior
Posts: 48
Joined: Sat Sep 11, 2010 2:58 pm

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby hmm » Sat Nov 27, 2010 9:20 pm

pentru cardio in timisoara, e foarte fain la ASCAR, in special la prof Lighezan, e un om de nota 10. In rest, daca iti place cardio, va fi super!
Ca sa ajungi cineva trebuie sa incepi prin a fi nimic.

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby anncush » Sat Nov 27, 2010 9:22 pm

Pediatrie Bucuresti, dupa cum am zis! :peace:
Bafta tuturor in continuare, acum incepe greul :D
Slowly getting less stupid :)

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby Lizz22 » Sat Nov 27, 2010 9:50 pm

secretosi,dom'le astia micii...nu zic nimic!!! :mrgreen:

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby DarkComy » Sat Nov 27, 2010 9:52 pm

chir toracica in bucuresti

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby Lizz22 » Sat Nov 27, 2010 9:58 pm

va doresc succes!felicitari! :wink:

DrRares
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Nov 21, 2010 4:32 pm

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby DrRares » Sat Nov 27, 2010 10:02 pm

oortopedie iasi Primul :D

elenam_elena
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:57 pm

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby elenam_elena » Sat Nov 27, 2010 10:03 pm

gineco Buc

User avatar
Tasha
elite
elite
Posts: 5477
Joined: Sat Apr 29, 2006 2:23 pm

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby Tasha » Sat Nov 27, 2010 10:05 pm

razek wrote:Am ales cardiologie in Timisoara. Imi puteti da cateva informatii despre specialitatea si centrul ales? Pros & cons...

Conf Lighezan e un superom. Nu stiu daca poti alege, dar daca ai de ales intre el si profa Avram, mergi pe mana Conf Lighezan.
Astia doi sunt cam la cutite, deci ai grija.
Conf Lighezan e in "cercul de elite" (Vintila, DD Ionescu, Vinereanu, etc) si e "doar" conf, profa nu prea si de aici raca.
Centrul de cardio de la TM oricum e fain, e o alegere buna.
Sexy chicken.

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: Transferuri

Postby Bogdan_DD » Sat Nov 27, 2010 10:45 pm

asta imi aduce aminte de o faza de azi de la repartitie, "s-a razgandit pozitita xxx aka dna dr yyy med interna brasov vrea sa schimbe cu chirurgie generala bucuresti" :mrgreen:

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Transferuri

Postby DarkComy » Sat Nov 27, 2010 10:54 pm

cu siguranta va cere transfer dupa 2 luni de pe chir generala inapoi pe interne. :peace:

Dr_orto
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Tue Dec 01, 2009 2:55 pm

Re: Transferuri

Postby Dr_orto » Sat Nov 27, 2010 10:59 pm

Stiti care a fost ultima pozitie la care s-a ales astazi?

User avatar
VladG
junior
junior
Posts: 33
Joined: Sun Nov 21, 2010 7:30 pm

Re: Transferuri

Postby VladG » Sat Nov 27, 2010 11:03 pm

Acea persoana se sex feminin am impresia ca a ales gastroenterologie si apoi s-a razgandit si a luat cardio. Ma insel cumva ? Au mai fost situatii de genul : Ales ortopedie -> razgandit -> ales medicina interna.

No, sa fie sanatosi si din partea mea le doresc tot binele din lume :D

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Transferuri

Postby DarkComy » Sat Nov 27, 2010 11:08 pm

VladG wrote:Acea persoana se sex feminin am impresia ca a ales gastroenterologie si apoi s-a razgandit si a luat cardio. Ma insel cumva ? Au mai fost situatii de genul : Ales ortopedie -> razgandit -> ales medicina interna.

No, sa fie sanatosi si din partea mea le doresc tot binele din lume :D


o fi fost si stresul, dupa 8 ore de taiat/imbulinat/hasurat locuri posibil sa ii fi fost mai greu sa se concentreze. apropo, malitioasa, dar in acelasi timp haioasa remarca celor de la cluj sau targu mures referitor la o colega "gandeste mai greu" :lol: era totusi destul de devreme in cursul zilei

User avatar
VladG
junior
junior
Posts: 33
Joined: Sun Nov 21, 2010 7:30 pm

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby VladG » Sat Nov 27, 2010 11:11 pm

Riley wrote:dupa cum spuneam, laborator in Bucuresti-de fooarte multa vreme doream asta!!!!! :D
Felicitari tuturor si bafta multa la repartitie maine!!!!!!


Nu serios acum, chiar ai ales laborator in Bucuresti ? Am tot vazut ca asta ziceai pe forum ca vrei dar nu te-am luat in serios. Ce-i drept am auzit un Medicina de Laborator printre primele locuri luate. Sa nu te superi ca te intreb :)

In alta ordine de idei, eu unul am ales Cardiologie Sibiu. Mai erau la Tg.Mures 4 locuri, la Timisoara inca 3 si la Arad nu se luase nici unul cand am ales. Am vrut ceva mai aproape de casa si care, Doamne ajuta, sa dea detasari macar pe stagiile complementare. Alegere buna, rea, asta este si cu ea am ramas.

E cineva din Sibiu pe aici care sa stie cum merg lucrurile in sectiile de cardiologie ? Desigur, in cazul in care merg...

User avatar
VladG
junior
junior
Posts: 33
Joined: Sun Nov 21, 2010 7:30 pm

Re: Transferuri

Postby VladG » Sat Nov 27, 2010 11:17 pm

Mi-a placut foarte mult de cei de la Craiova. La noi in Brasov cand transmiteau ei se auzeau de parca erau de pe undeva din marginea Caii Lactee sau cel putin partea intunecata a lunii. Asta in sensul in care stiai de unde alege x specialitatea, dar habar nu aveai ce a ales :lol:

Oricum, teleconferinta de anul acesta a avut loc fara mari probleme. As spune chiar nesperat de bine. Cel putin in Brasov.

Au fost si momente nostime ce-i drept. Genul ca se auzeau aplauze in boxe dupa ce alegea x,y specialitatea :lol:

Bine ca s-a terminat. Am facut-o si pe asta.

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Transferuri

Postby DarkComy » Sat Nov 27, 2010 11:20 pm

VladG wrote:Au fost si momente nostime ce-i drept. Genul ca se auzeau aplauze in boxe dupa ce alegea x,y specialitatea :lol:


Fiind criza, poate cei de la DSP s-or fi gandit sa inchirieze unele sali vecine pentru nunti/botezuri, de aici aplauzele si chiuituri :peace:

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby Riley » Sat Nov 27, 2010 11:38 pm

VladG wrote:
Riley wrote:dupa cum spuneam, laborator in Bucuresti-de fooarte multa vreme doream asta!!!!! :D
Felicitari tuturor si bafta multa la repartitie maine!!!!!!


Nu serios acum, chiar ai ales laborator in Bucuresti ? Am tot vazut ca asta ziceai pe forum ca vrei dar nu te-am luat in serios. Ce-i drept am auzit un Medicina de Laborator printre primele locuri luate. Sa nu te superi ca te intreb :)



da, it was me!!!! :D :D :D
am vaga senzatie ca MULTA lume nu m-a luat in serios dar se pare ca am avut dreptate eu pana la urma ;))
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby zubenelgenubi » Sat Nov 27, 2010 11:43 pm

Aplauzele parca veneau mereu de la Brasov. Ne tot gandeam ce atmosfera de Oscar trebuie sa fie in sala aia... :)
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby Bogdan_DD » Sat Nov 27, 2010 11:48 pm

Felicitari pentru alegere, Riley, ti-am zis si la repartitie. E dovada de coloana ca ai ales ce ai vrut si nu dupa punctaj. Nu stiu daca eram 20% care stiam exact pt ce specialitate (sau hai 1-2 de rezerva) dadeam rezi. Pe principiul "hai sa-l taiem sa vedem ce are, hai sa luam punctaj si alegem p'orma" a ales majoritatea. Auzeam discutii intelgente "derma e misto dar prea multe bube, si diabetul e misto, da' sunt aia grasi, la pedi se tipa prea tare....chirurgie cardiovasculara".

Sau inteligentele de la pupitru care i-au zis unei colege cu punctaj mare ca al tau si a ales reumato "vai, dar voi astia cu punctaje mari nu stiti ce sa va alegeti". Dar ma rog, alegeti dupa cat de sonor e numele si dati apoi rezi a doua a treia a cincea oara sau sa se mire ca se calca-n picioare pe sectiile cu ştaif.

User avatar
VladG
junior
junior
Posts: 33
Joined: Sun Nov 21, 2010 7:30 pm

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby VladG » Sat Nov 27, 2010 11:49 pm

zubenelgenubi wrote:Aplauzele parca veneau mereu de la Brasov. Ne tot gandeam ce atmosfera de Oscar trebuie sa fie in sala aia... :)


Pai veneau si de la Brasov. Noi ne-am luat dupa ceilalti. Am zis ca no, daca se aplauda, atunci se aplauda. :roll:

In gluma, sau mai in serios la noi cel putin au fost ceva grupuri care se/ne tot incurajam si eu unul, sincer chiar m-am bucurat cand colegii mei au reusit sa-si aleaga ce si-au dorit :)

Acum la intrebarea mea cu Sibiul ? Cineva, oricine ? Nu a auzit nimeni de Sibiu ? :lol:

@ Riley, felicitari ca ai stiut ce ai vrut si mai ales ca ai luat cum ai vrut !

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby b3 » Sat Nov 27, 2010 11:52 pm

asta cu aplauzele imi aminteste de cineva care a luat mf pe la pozitia 200. a fost un moment de pauza apoi aplauze. si cu schimbari ciudate: geriatrie schimbat apoi cu pediatrie.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Transferuri

Postby Riley » Sun Nov 28, 2010 12:08 am

Dr_orto wrote:Stiti care a fost ultima pozitie la care s-a ales astazi?

1815 (scrie in comunicatul de pe rezidentiat.info)

VladG wrote:
@ Riley, felicitari ca ai stiut ce ai vrut si mai ales ca ai luat cum ai vrut !


multumesc :) felicitari si tie ;)

Bogdan_DD wrote:Felicitari pentru alegere, Riley, ti-am zis si la repartitie. E dovada de coloana ca ai ales ce ai vrut si nu dupa punctaj. Nu stiu daca eram 20% care stiam exact pt ce specialitate (sau hai 1-2 de rezerva) dadeam rezi. Pe principiul "hai sa-l taiem sa vedem ce are, hai sa luam punctaj si alegem p'orma" a ales majoritatea. Auzeam discutii intelgente "derma e misto dar prea multe bube, si diabetul e misto, da' sunt aia grasi, la pedi se tipa prea tare....chirurgie cardiovasculara".

Sau inteligentele de la pupitru care i-au zis unei colege cu punctaj mare ca al tau si a ales reumato "vai, dar voi astia cu punctaje mari nu stiti ce sa va alegeti". Dar ma rog, alegeti dupa cat de sonor e numele si dati apoi rezi a doua a treia a cincea oara sau sa se mire ca se calca-n picioare pe sectiile cu ştaif.


multumesc Bogdan! la fel ;)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

chiribochi
junior
junior
Posts: 83
Joined: Mon Nov 16, 2009 5:24 pm

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby chiribochi » Sun Nov 28, 2010 12:52 am

pediatrie craiova!

golanulstelist
senior
senior
Posts: 264
Joined: Sat Sep 30, 2006 10:36 am

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby golanulstelist » Sun Nov 28, 2010 1:19 am

ML Bucuresti

yrys
senior
senior
Posts: 112
Joined: Wed Feb 03, 2010 6:04 pm

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby yrys » Sun Nov 28, 2010 2:38 am

Recuperare Bucuresti
(ceva indici de spital si indrumator care sa fie oki dn toate punctele de vedere???...va rog mult)

asteroid
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Oct 05, 2009 12:05 am

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby asteroid » Sun Nov 28, 2010 3:49 am

Felicitari tuturor pentru ceea ce au ales. NU va lasati descurajati de vorbe gen la punctajul tau nu ai stiut sa alegi...alegerea se face dupa ce vrei ca sa poti sa fi bun nu dupa moda.
VladG eu am facut facut facultatea la Sibiu. Sectia de Cardio nu e f mare si nu stiu daca vei primi transfer, pentru ca asa cum am mai pus pe forum asta inseamna si plecarea finantarii locului o data cu tine. Insa la detasare poti sa speri aici chiar nu stiu. Din cate stiu eu Craiova e printre cele mai easy la transfer/detasari. Bafta tuturor!

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby Iepurita » Sun Nov 28, 2010 4:12 am

Gineco in Timisoara desi oscilam intre gineco, orto, psihiatrie rational e mai bine prima dar tot tanjesc dupa orto si psihiatrie.
Felicitari, Riley, ca ti-ai ales ce doreai si nu ce "cerea" punctajul.
Chirurgia nu prea a avut cautare anul asta...
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests