PROPUNERI SOLUTII

odiseea spatiala
TheHitman2007
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Nov 24, 2010 8:27 pm

PROPUNERI SOLUTII

Postby TheHitman2007 » Wed Nov 24, 2010 9:16 pm

PROPUNERI SOLUTII:
In loc sa ne recunoastem invinsi,haideti sa facem ceva !!!
-In cazul in care,maine{la publicarea clasamentului national},ne vom regasi cu alte note decat cele pe care le stim si pt care am semnat,
A).SA DEPUNEM TOTI PLANGERE PENALA IMPOTRIVA :
-MINISTERULUI SANATATII - reprezentat prin CSEKE ATTILA
-COMISIEI DE ELABORARE A SUBIECTELOR de REZIDENTIAT 2010,reprezentata prin:Presedinte Prof. Dr. Victor Stoica {in paranteza se vor trece toti membrii comisiei},pentru
:

ABUZ IN SERVICIU{Infractiune care face parte din grupul infractiunilor care aduc atingere unor activitati de interes public sau altor activitati reglementate de lege, prevazute in cap. I, t. VI, art. 246, C. pen., partea speciala si consta in fapta functionarului public, care, in exercitiul atributiilor sale de serviciu, cu stiinta, nu indeplineste un act ori il indeplineste in mod defectuos si prin aceasta cauzeaza o vatamare a intereselor legale ale unei persoane[/color[/size]].} si

FALS IN ACTE{Conform art. 290 Cod Penal, falsificarea unui inscris sub semnatura privata prin vreunul din modurile aratate in art. 288 (falsul material in inscrisuri oficiale),daca faptuitorul foloseste inscrisul falsificat ori il incredinteaza altei persoane spre folosire, in vederea producerii unei consecinte juridice, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.Tentativa se pedepseste.}

Motive:
-schimbarea metodologiei/procedurii de notare dupa incheierea examenului
-schimbarea unei note pentru care s-a semnat de luare la cunostinta de catre beneficiar{absolvent},plus martori,schimbari care pot aduce grave atingeri drepturilor personale{dreptul la educatie si dreptul la munca},reglementate de Constitutie si Declaratia Europeana a Drepturilor Omului,putand modifica inclusiv viitorul absolventului/absolventilor.

Solicitati Procurorului de serviciu{este ca si medicul de garda},care asigura permanenta,sa faca incadrarea si sa sesizeze in regim de urgenta parchetul competent{de pe langa Curtea de Apel Bucuresti,cred},cu solicitarea BLOCARII TELECONFERINTEI de sambata.{gravitatea si repercursiunile evenimentelor justifica acest demers}
*Teleconferinta,cu siguranta nu se va bloca,dar nu vor mai umbla la punctaje.
B).SA SEMNALAM CELE PETRECUTE POSTURILOR TV:
-Realitatea TV-Ora de Foc{zilnic de la ora 21.30-deci si azi} http://www.realitatea.net/emisiuni/oradefoc.html
-ANTENA 3 - Sinteza zilei
http://inregistrari.antena3.ro/view-Sin ... ea-12.html
-ANTENA 3 - La Ordinea Zilei
http://www.antena3.ro/emisiuni/read/la- ... tudor.html

NU UITATI,DACA ACTIONEAZA DOAR UNUL,NU SE INTAMPLA NIMIC !!!
DACA ACTIONAM MAI MULTI<AVEM O SANSA !!!!!!!!!!!!

CU CAT FACEM VALURI MAI MARI,CU ATAT AVEM MAI MULTE SANSE !!!

SINGURA VARIANTA ACCEPTABILA,in cazul anularii intrebarilor,ESTE CA INTREBARILE ANULATE,SA SE SCOATA INTEGRAL DIN PUNCTAJUL TOTAL AL INTREBARILOR. ADICA,PUNCTAJUL SA SE CALCULEZE PENTRU 195 DE INTREBARI NU PENTRU 200.
ASA SE VOR PASTRA DIFERENTELE !!!!


SUCCES TUTUROR !

Iuda
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sun Nov 21, 2010 5:55 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby Iuda » Sun Nov 28, 2010 9:49 am

Eu nu inteleg cum mereu aia cu punctaje de 2 lei,de la coada listei,organizeaza ad-hoc mitinguri,proteste,petitii online si alte activitati de circ.
Deschide-ti inima pentru autopsie.

billy
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Wed Jan 06, 2010 1:05 pm

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby billy » Sun Nov 28, 2010 9:55 am

mai bine puneti mana sa invatati si dati la anu' e de toata rusinea, in fiecare an codasii ''FAC VALURI''

sweet katy
junior
junior
Posts: 93
Joined: Sun Nov 16, 2008 6:11 pm

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby sweet katy » Sun Nov 28, 2010 10:52 am

ce m a deranjat pe mine :1.cele 2 pauze neanuntate de ieri de la 17.00 si de la 19.00 2.acei colegi care se razgandesc sau stau sa se gandeasca cand le a venit deja radul 3.prezenta apartinatorilor sau parintilor,bunicilor etcdesi au fost rugati sa paraseasca sala pt ca noi candidatii sa avem locuri in nesimtirea lor nici unul nu s -a ridicat!

User avatar
VladG
junior
junior
Posts: 33
Joined: Sun Nov 21, 2010 7:30 pm

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby VladG » Sun Nov 28, 2010 11:53 am

sweet katy wrote: 3.prezenta apartinatorilor sau parintilor,bunicilor etcdesi au fost rugati sa paraseasca sala pt ca noi candidatii sa avem locuri in nesimtirea lor nici unul nu s -a ridicat!


Asta a fost crunt. Si la noi au fost neamuri in sala si nici nu se gandeau sa iasa. Trebuia sa vina x cu toata familia ca nu era in stare sa urmareasca niste locuri pe o foaie de hartie. Plus ca toti se foiau, toti susoteau intre ei si numai liniste nu era.

Bine totusi ca am prins loc in fata chiar langa boxa. Nu stiu daca ma credeti dar am fost de la conferinta celor de la medicina dentara doar ca sa fiu sigur ca nu o sa stau prin spate. Si foarte bine am facut ca daca as fi stat intre toate rubedeniile guralive ale altora cred ca faceam scandal.

In legatura cu petitia aceea nu stiu la ce va asteptati. Asta este tara, asta este substratul cu asta trebuie sa lucram. Lucrurile nu se vor schimba oricate semnaturi am da noi acolo deoarece nimanui nu-i pasa de ce spun studentii/rezidentii. Ei considera ca ne-au facut o favoare organizand acest examen si considera ca pot face orice. Mai trist, asa si este, pot face chiar orice le doresc inimioarele lor dragi...

ciprian01
junior
junior
Posts: 25
Joined: Tue Dec 01, 2009 11:07 am
Location: Bucuresti

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby ciprian01 » Sun Nov 28, 2010 12:24 pm

Dar daca ati pune mana sa invatati, in loc sa efectuati demersuri (cu unicul scop de a mai obtine cateva locuri si sa puteti lua banii degeaba 1 an) pt a ataca o procedura care a fost perfect legala....?!

Nu uitati ca nu mai este an electoral...asa ca pomenile vor aparea eventual prin 2012. Timp suficient sa va luati examenul intrun fel rezonabil...!

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby rox » Sun Nov 28, 2010 12:34 pm

pomana a aparut cand s-a publicat nr de locuri si posturi, asa ca despre ce vorbiti aici prieteni?!?
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

5-FU
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Sep 10, 2010 1:54 pm

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby 5-FU » Sun Nov 28, 2010 1:29 pm

bai astia cu sfaturile voastre de invatat si nush ce... personal nu pot sa spun ca am luat punctaj mic sa militez cu colegu care a postat topicul, dar de ce nu se admite ca are dreptate?? pai asta a fost cel mai fraudat rezidentiat din ultimii 20 de ani, s-au anulat intrebari si s-au scazut punctaje preferential in functie de nush ce criterii imbecile... m-au faultat cu 17 puncte, -au subclasat cu 400 de pozitii, cum presupun ca multi au patit la fel... si singurul sfat al "inteligentilor" e sa se puna mana pe carte... oau, deci m-ati spart ... sincer acum.
\e adevarat ca nu se poate face nimic si demersurile sunt inutile, dar aveti bunul simt si recunoasteti adevarul... ca e destul de clar..

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby rox » Sun Nov 28, 2010 1:43 pm

Atata timp cat fiecare o sa isi vada doar interesul propriu si or sa existe situatii de genul " ne-au promis publicarea metodologiei pana la data x si nu au facut-o, ne-au promis afisarea nr de locuri pana la data y si nu s-a intamplat, s-a promis afisarea bibliografiei in termen de si nu s-a petrecut, huuuooo, sa protestam sa iesim in strada sa facem sa dregem" si la primul os aruncat "cu darnicie" dinspre minister spre " nemultumiti" toata lumea baga capul la nisip, mi se pare de o minima decenta sa nu vii cu "pareri avizate" gen " trebuia sa inveti mai mult si acesta a fost un examen corect si conform metodologiei" :))
Sper ca realizati penibilul situatiei, cu o zi inainte de repartitie puneati la cale revolte ca vi s-au furat pozitii si puncte si ca e inadmisibil ce s-a intamplat cu corectarea, si acum va felicitati intre voi, " bine ca am prins eu ce imi doream, ce mai conteaza ca a fost o frauda mica, eu acum sunt multumit" :lol:
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

ciprian01
junior
junior
Posts: 25
Joined: Tue Dec 01, 2009 11:07 am
Location: Bucuresti

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby ciprian01 » Sun Nov 28, 2010 3:58 pm

....nimic nu e inutil!
Continuati, si daca nu reusiti considerati ca e incalzirea pt data viitoare! 1 an ca maine trece si parca vezi ca or sa va fure iar ,,preferential,,...!

LOL!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby Chingachgook » Sun Nov 28, 2010 4:26 pm

ce nu inteleg eu este ce vrea initiatorul topicului


adica, ok, s-au anulat niste grile, dar nu au scazut toate punctajele?

adica aia de la urma tot la urma erau dar in loc sa aiba 600 d epuncte au acum 570



care e faza?

ma indoiesc ca s-au rasturnat ierarhii
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
sen
junior
junior
Posts: 78
Joined: Sat Oct 09, 2004 11:49 pm
Location: Bucuresti

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby sen » Sun Nov 28, 2010 4:36 pm

kooksee wrote:ce nu inteleg eu este ce vrea initiatorul topicului

adica, ok, s-au anulat niste grile, dar nu au scazut toate punctajele?

adica aia de la urma tot la urma erau dar in loc sa aiba 600 d epuncte au acum 570

care e faza?

ma indoiesc ca s-au rasturnat ierarhii


Au fost modificari de clasament destul de semnificative intre candidati. Unii au fost avantajati, altii dezavantajati. Depinde cu cate puncte ai fost depunctat si depinde cu cate puncte au fost depunctati candidatii din jurul tau ( in clasamentul initial ).

Ideea este ca punctajele au scazut cu 1 pana la 23 de puncte, in functie de raspunsurile corecte la cele 5 grile anulate. Mai multe raspunsuri corecte, mai multe puncte scazute.

Problema cea mai mare este ca nu cred ca exista o solutie care sa impace pe toata lumea. Deci pana la urma comisia de elaborare a dat cu mucii in balta in stil mare si sunt absolut sigur ca au fost persoane care nu au reusit sa aleaga specialitatea dorita sau orasul dorit datorita acestor greseli.
adanc scufundat in smarcul realitatii cotidiene

5-FU
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Sep 10, 2010 1:54 pm

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby 5-FU » Sun Nov 28, 2010 9:28 pm

kooksee daca era asa cum spui tu, ce bine mai era... asa crezusem si eu initial, ca s-a scazut la toata lumea CU ACELASI NR DE PUNCTE , si deci clasamentul nu a avut de suferit. Eu am patit-o la repartitie si pot sa spun ca injur ministerul din orice pozitie. M-au subclasat 3 sute si ceva de pozitii si n-am putut prinde singurul loc de urgente in orasul dorit, pentru ca mi l-a suflat una cu 20 de pozitii in fatza mea... care respectiva in mod cert era sub mine in clasamentul initial...
pai s-a scazut preferential, daca eu eram 750 si unul era 740, si mie mi-au scazut 23 de puncte si lu ala numai 5, apai sa fii sigur ca in clasamentul final respectivul e deasupra mea cu cel putin 400 de pozitii si poate alege fix ceva ce vroiam eu...
Asta-i marea nesimtire a ministerului si a comisiei, care desi e formata numai din profesori si conferentiari si ce mai sunt, se vede clar ca-s incompetenti si vai de capul lor. Pai cum sa nu sari in sus cand te fac astia pe fatza???

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby b3 » Sun Nov 28, 2010 9:40 pm

Singurele chestii naspa sunt ca ati iesit cu un punctaj de acolo si acum v-ati trezit cu altul, si ca la un concurs national, care ar trebui sa fie serios, organizat de oameni competenti etc. se poate intampla sa spuna "oops, am gresit, anulam 5 intrebari, pt ca la 3 n-am stiut nici noi care-i raspunsul si existau mai multe variante corecte, iar 2 n-aveau ce sa caute acolo ca erau din afara materiei."

In rest nu e nimic incorect in ce s-a intamplat. E ca la examenele unde unii luau 10 pentru ca scriau in plus fata de ce le cerea subiectul, iar altii luau 9 pentru ca scrisesera strict la subiect.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

5-FU
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Sep 10, 2010 1:54 pm

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby 5-FU » Sun Nov 28, 2010 10:20 pm

point taken

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby Calico » Mon Nov 29, 2010 4:56 pm

Nu a fost nici o frauda si nici o incorectitudine. Si daca la iesirea din sala aveau un punctaj, care a scazut dupa contestatii, ce? De-asta se numeste PUNCTAJ PROVIZORIU. Punctajul definitiv e cel care ramane dupa contestatii si anularea grilelor care trebuie anulate.

Si e normal sa se modifice clasamentul dupa asta. Chiar e asa de greu de inteles? Cum sa scada tuturor acelasi numar de puncte? Asta ar fi fost o prostie uriasa.
Se ANULEAZA grila, adica ti se scade numarul de puncte pe care l-ai facut la grila respectiva. Tu ai facut 5 puncte, ti se scad 5 puncte. Colegul a facut 3 puncte, i se scad 3 puncte. Asa e corect.

Ideal ar fi sa nu existe grile incorecte sau in afara tematicii. Dar contestatiile si anularea grilelor gresite este modul de a REPARA ACESTE GRESELI. Voi ce vreti? Sa nu existe contestatii, sa nu se anuleze grilele chiar daca nu erau din tematica? :shock: Pai asta ar fi si mai rau.

Cel mai bine ar fi cum e rezi in Spania. Sa existe 10 intrebari de rezerva care sa nu se ia in calcul in cazul in care nu e nici o intrebare anulata. Insa cum se intampla ca de fiecare data sa se anuleze din intrebari, ele sunt inlocuite cu cele de rezerva. Oricum, chiar si in cazul asta clasamentele sunt modificate in urma contestatiilor, ceea ce e normal, nimeni nu se plange din cauza asta si nu face scandal ca e furat. Dar deh, unii inteleg mai greu.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby b3 » Mon Nov 29, 2010 5:04 pm

Sper ca nu te contrazici cu mine :D Eu sunt de acord cu ce zici si tu :D Ziceam doar ca psihic e naspa ca au iesit de acolo cu un punctaj (provizoriu) si dup-aia au aflat ca e de fapt altul. Nu ca ar fi incorect. Si tot psihic e naspa si ca o comisie nu e in stare sa faca grilele cum trebuie sau sa gandeasca o varianta cum zici tu in Spania. E frustrant sa stii ca intr-un an se anuleaza o grila, in altul niciuna si in anul tau 5 grile.

Singura solutie este ca asociatiile studentesti, in special FASMR care se lauda ca e recunoscut de Minister etc., sa faca ceva concret ca sa se termine o data cu bataia asta de joc de la rezidentiat. Intr-o vreme se laudau ca daca vor scot toti medicinistii in strada. Eu am vazut ca doar trimit hartii la minister complet aiurea (ca moment ales). Ministerul a promis iar ca pana la 1 decembrie face si drege pentru rezi 2011 si pt curriculele specialitatilor pt care s-au redus anii de rezidentiat. Isi imagineaza cineva ca vor respecta termenul ? Face FASMR ceva ca sa se respecte termenul ? Face cineva ceva ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby Calico » Mon Nov 29, 2010 5:15 pm

Da, am inteles ca esti de acord cu mine. Ziceam doar ca nu mi se pare nici macar naspa faza ca li s-a zis un punctaj la iesire, care apoi s-a modificat. Adica... eu n-am citit metodologia de anul asta, dar nu scria in ea ca exista si contestatii si ca puntajul din sala e doar provizoriu?

Desigur, e naspa ca o comisie nu e in stare sa faca niste grile corecte. E foarte naspa, dar anularea grilelor gresite e un pas inspre indreptarea acestor greseli. In loc sa fie multumiti ca macar se recunoaste si se anuleaza greseala, tot ei tipa ca sunt neindreptatiti.

Ma rog, o fi frustrant sa stii ca intr-un an se anuleaza o grila si in altul 5, dar nu e mai frustrant sa nu se anuleze niciuna, chiar daca e clar ca sunt gresite?

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby Bogdan_DD » Mon Nov 29, 2010 5:22 pm

Asa ar fi trebuit sa anuleze si clasica intrebare din boala de nod sinusal care nu intra in materie, dar la care toti am raspuns pentru ca face parte din cele 15 intrebari standard care se repeta an de an. Si de puncte gratis n-a plans nimeni, doar sa te interesezi de variantele incepand cu 2007. Daca tot fac o treaba sa o faca bine si sa scoata tot, sau sa o lase asa.

Plus ca au contestat 23 din 4000 asta spune multe, ce te costa sa arunci un ochi pe intrebarile din anii trecuti, nu stiu.

Nu s-a fraudat? Atunci de ce unii cu 500 de pct aveau 550 la recalculare? Si numele lor erau pe buzele tuturor. Li s-a zis punctajul in gura mare in sala de 100 de insi si apoi apar pe lista cu puncte in plus.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby b3 » Mon Nov 29, 2010 5:26 pm

Ba e, dar se pare ca gradul de frustrare e mai mic :D Pentru ca anul trecut au fost cateva grile care puteau fi anulate lejer, nu s-au anulat, si nu prea s-a suparat nimeni. Scria in metodologie ca e provizoriu si ca se modifica in urma contestatiilor, era cat se poate de clar.

Ce zice Bogdan_DD e cu totul alta discutie si pentru asta chiar merita scandalul. Ma mir ca toata lumea s-a axat pe grilele anulate si nu pe chestia asta. Mai ales ca pentru frauda asta exista declaratii ale celor din sala (din 100 se gasesc cativa sa dea cu subsemnatul, mai ales daca nu le iubesc pe persoanele respective :D ) si borderourile originale, daca nu s-au "pierdut".
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby Calico » Mon Nov 29, 2010 5:38 pm

Bogdan, ma refeream ca n-a fost frauda la faza cu anularea grilelor. Despre ce zici tu nu ma pronunt, dar daca poate fi dovedit, mai bine ati incerca sa dovediti asta decat sa va plangeti de un procedeu care e legal si corect. Oricum, pana nu e dovedita chestia asta cu 500 -550, nu e altceva decat un zvon.

Iar faptul ca in alti ani nu s-au anulat grile care trebuiau anulate nu e un argument pentru a repeta aceeasi greseasla. Nu indrepti un rau repetandu-l.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby b3 » Mon Nov 29, 2010 5:44 pm

Azi a fost grindina in Bucuresti. Oare pentru ca suntem de acord ? :D

Cum vi se pare redistribuirea pe MF pentru toti care au punctaj peste 60% ? Aveti idee prin alte tari cat % din nr total de locuri de la rezidentiat este pe MG/MF ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby Bogdan_DD » Mon Nov 29, 2010 5:50 pm

@Muma Da, am inteles treaba cu grilele, eu contest inconstanta celor din comisie si faptul ca nu duc treaba la capat. Anul asta anulam, la anul nimic, acum iar anulam 2-3 desi ar fi fost 4 din afara materiei.

Cat despre partea a doua nu e chiar zvon, dar neavand la mana puntctajele initiale nu stiu ce putem dovedi. Plus ca dupa ce am semnalat vineri inadvertentele am primit comunicat de la MS ca (virgula) "comisia e suverana".

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby b3 » Mon Nov 29, 2010 5:58 pm

comisia a primit niste bani publici, seful comisiei a fost numit de MS, asa ca oricat de suverana este in decizii, tot raspunde in fata cuiva daca se semnaleaza o frauda. Si hartii oficiale exista: clasamentul final afisat pe net si la facultate la avizier (parca?) si borderoul semnat de martori in sala dupa examen, daca nu s-a "pierdut". De asta se semneaza si se sigileaza sacii si se duc cu jandarmii - ca sa exista dovezi in cazul unei contestatii/plangeri.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

asteroid
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Oct 05, 2009 12:05 am

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby asteroid » Mon Nov 29, 2010 7:40 pm

cei care spun ca doar cei cu punctaje mici fac valuri se inseala! eu nu am avut deloc punctaj mic, insa era la limita specialitatii dorite...dupa taierea celor 23 de puncte colegi de-ai mei care luasera mai putine puncte au ajuns in fata mea in clasament si au luat locul pe care il doream. nu cred ca cineva vrea sa treaca prin asa ceva. Chiar daca anularea intrebarilor din afara tematicii e corecta, greseala tot s-a facut si nedreptatea e cea mai mare pentru cei care s-au chinuit sa raspunda corect la acele intrebari si au pierdut timp pentru asta...Comisia trebuie sa raspunda pentru ca a dat intrebari din afara tematicii...doar cu buna stiinta si intentie se poate face asa ceva, atata timp cat ai in fata o lista cu niste pagini anume intre care se incadreaza subiectele...

5-FU
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Sep 10, 2010 1:54 pm

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby 5-FU » Mon Nov 29, 2010 7:43 pm

foarte adevarat ce ai punctat. Dar bineinteles ca urmeaza sa te contrazica vreo duzina de persoane... deci nu te mai obosi :)

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby Krisler12 » Tue Nov 30, 2010 6:48 pm

Am o intrebare, nu va suparati ca e un pic offtopic dar are legatura chiar cu ce a zis cineva de mai sus in acest topic.

Atunci cand e teleconferinta si fiecare isi alege ce are de ales in functie de nota primita la rezidentiat, lumea e civilizata sau trebuie numaidecat sa vii insotit de catre cineva ca altfel se fac presiuni asupra ta de catre cei care au venit deja insotiti de catre cineva, sa nu cumva sa le ocupi locsoru' odraslei lor ?
E civilizata lumea ? Te lasa sa alegi sau e o harmalaie acolo de nu se aude nici in cer nici in pamant si aia te striga incetu, tu din cauza zgomotului nici nu azui macar ce au zis si iaca asa ai pierdut locul si cu nota mare ?
Se poate s-au s-au intamplat situatii in care tu sa zici ca iti alegi o anume specializare si aia din fata ta sa te treaca la cu totul altceva zicand ca asa au inteles ei ca ai zis tu si ca o data ce ai ales nu te mai poti schimba ?
Au existat situatii in care tu sa vrei de exemplu ceva si dintr-o data sa iti zica ca locurile deja s-au ocupat ? Cum vine asta ? Le dau ei la dos ptr. cunostinte sau cum se poate sa se ocupe locurile pe o specializare cand tu stiai ca mai sunt locuri inca acolo ?
Se poate sa iti faca faze de genu' sa iti zica ca nu mai sunt locuri pe cutare specializare si dupa ce iti alegi tu alceva si cand vine randul altuia lui sa ii zica ca mai sunt ?
-----------------------------
Vad ca cineva zicea mai sus ca au fost unii care s-au si razgandit. Pai cum vine asta ? Daca unu isi alege ceva si apoi urmez eu si imi aleg altceva si apoi vine iar ala de primu si zice ca nu ca el s-a razgandit, ce se intampla: ma da pe mine de pe locul pe care mi l-am ales si il pune pe el ca s-a razgandit el si eu sa fiu nevoit sa imi aleg altceva ?
------------------------------
In fine, e necesar sa vin insotit de cineva ca sa fiu sigur ca drepturile imi sunt respectate sau nu ?

--------
Ii rog si pe cei care au partiipat la teleconferinta de la Iasi sa imi raspunda ca sa stiu dinainte care e situatia.

Multumesc !

dr_alexis_84
junior
junior
Posts: 29
Joined: Fri Oct 17, 2008 11:50 am

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby dr_alexis_84 » Tue Nov 30, 2010 7:47 pm

Am tot citit pe forum si am o nedumerire. Care sunt intrebarile care au fost din afara tematicii??? Am vazut ca majoritatea se refera la intrebarile din LMC ca ar fi fost din afara tematicii, si este cu totul si cu totul gresit. Cele doua intrebari din LMC sunt foarte legitime, sunt din materie, si erau corect formulate. Sunt tare curios care ar fi fost explicatia comisiei pentru anularea lor (daca ar fi existat).
Si inca ceva...scaderea punctelor la persoanele care au facut intrebarile corect este o prostie...avand in vedere ca intrebarile s-au anulat, nu li s-a schimbat raspunsul corect, asadar punctajul maxim se schimba de la 950 la 927. Asa ca era mult mai corect sa se calculeze procentul pe care la scos fiecare din 950 de puncte si sa se raporteze la un max de 927. Corectati-ma daca gresesc!

PS. precizez ca nu am avut punctaj f mic (nici dupa recalculare) si ce am ales a fost prima mea optiune. Asta ca am vazut replici de genul ca doar cei cu punctaje mici fac scandal.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby Calico » Tue Nov 30, 2010 8:18 pm

Krisler, e harmalaie si lumea nu e civilizata, dar eu n-am auzit inca de nimeni care sa nu fi luat specialitatea dorita pentru ca n-a auzit ca mai sunt locuri. Daca esti nesigur, intrebi cand ajungi.

Krisler wrote:Au existat situatii in care tu sa vrei de exemplu ceva si dintr-o data sa iti zica ca locurile deja s-au ocupat ? Cum vine asta ? Le dau ei la dos ptr. cunostinte sau cum se poate sa se ocupe locurile pe o specializare cand tu stiai ca mai sunt locuri inca acolo ? Se poate sa iti faca faze de genu' sa iti zica ca nu mai sunt locuri pe cutare specializare si dupa ce iti alegi tu alceva si cand vine randul altuia lui sa ii zica ca mai sunt ?
Da, pai stii cum e la chiosc la ziare cand vanzatorul pastreaza sub tejghea ultimul numar pentru un anumit client fidel si tie-ti zice ca s-a terminat?

Krisler wrote:In fine, e necesar sa vin insotit de cineva ca sa fiu sigur ca drepturile imi sunt respectate sau nu ?
E o idee buna sa vii cu cineva, eventual de la PROtv

dr_alexis_84 wrote:Si inca ceva...scaderea punctelor la persoanele care au facut intrebarile corect este o prostie...avand in vedere ca intrebarile s-au anulat, nu li s-a schimbat raspunsul corect, asadar punctajul maxim se schimba de la 950 la 927. Asa ca era mult mai corect sa se calculeze procentul pe care la scos fiecare din 950 de puncte si sa se raporteze la un max de 927. Corectati-ma daca gresesc!

PS. precizez ca nu am avut punctaj f mic (nici dupa recalculare) si ce am ales a fost prima mea optiune. Asta ca am vazut replici de genul ca doar cei cu punctaje mici fac scandal.
Eu una nu am zis ca doar cei cu punctaje mici fac scandal. Ci doar cei care nu sunt in stare sa inteleaga ce inseamna sa anulezi o intrebare. Sincer, pe mine lipsa asta de a intelege aceste lucruri ma sperie.
Rationamentul tau e gresit. Daca anulezi intrebarea inseamna ca ori toata lumea ia 0 puncte, ori toata lumea ia 5 puncte, ceea ce e acelasi lucru si implicit va modifica pozitiile initiale, cei care au raspuns gresit fiind avantajati. Daca stai sa calculezi procentajul, cum propui tu, de fapt nu anulezi nimic, pentru ca la calcularea procentajului ai lua si intrebarea respectiva in considerare.

Deci nu poti sa anulezi intrebarile fara sa schimbi clasamentul initial. Macar stiti ce sustineti??!! Daca acceptati anularea intrebarilor, acceptati implicit si si schimbarea clasamentului. Dar mie imi dati impresia ca majoritatea sustineti ceva de genul: "Ori sa sa revizuiasca, primesc! dar sa nu se schimbe nimica; ori sa nu se revizuiasca, primesc ! dar atunci sa se schimbe pe ici pe colo, si anume in punctele…esentiale !"

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby Krisler12 » Tue Nov 30, 2010 8:28 pm

MumaPadurii wrote:Krisler, e harmalaie si lumea nu e civilizata, dar eu n-am auzit inca de nimeni care sa nu fi luat specialitatea dorita pentru ca n-a auzit ca mai sunt locuri. Daca esti nesigur, intrebi cand ajungi.

Krisler wrote:Au existat situatii in care tu sa vrei de exemplu ceva si dintr-o data sa iti zica ca locurile deja s-au ocupat ? Cum vine asta ? Le dau ei la dos ptr. cunostinte sau cum se poate sa se ocupe locurile pe o specializare cand tu stiai ca mai sunt locuri inca acolo ? Se poate sa iti faca faze de genu' sa iti zica ca nu mai sunt locuri pe cutare specializare si dupa ce iti alegi tu alceva si cand vine randul altuia lui sa ii zica ca mai sunt ?
Da, pai stii cum e la chiosc la ziare cand vanzatorul pastreaza sub tejghea ultimul numar pentru un anumit client fidel si tie-ti zice ca s-a terminat?

Krisler wrote:In fine, e necesar sa vin insotit de cineva ca sa fiu sigur ca drepturile imi sunt respectate sau nu ?
E o idee buna sa vii cu cineva, eventual de la PROtv



Tu vorbesti serios ??? :shock:

dr_alexis_84
junior
junior
Posts: 29
Joined: Fri Oct 17, 2008 11:50 am

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby dr_alexis_84 » Tue Nov 30, 2010 8:56 pm

.[/quote] Eu una nu am zis ca doar cei cu punctaje mici fac scandal. Ci doar cei care nu sunt in stare sa inteleaga ce inseamna sa anulezi o intrebare. Sincer, pe mine lipsa asta de a intelege aceste lucruri ma sperie.
Rationamentul tau e gresit. Daca anulezi intrebarea inseamna ca ori toata lumea ia 0 puncte, ori toata lumea ia 5 puncte, ceea ce e acelasi lucru si implicit va modifica pozitiile initiale, cei care au raspuns gresit fiind avantajati. Daca stai sa calculezi procentajul, cum propui tu, de fapt nu anulezi nimic, pentru ca la calcularea procentajului ai lua si intrebarea respectiva in considerare.

Deci nu poti sa anulezi intrebarile fara sa schimbi clasamentul initial. Macar stiti ce sustineti??!! Daca acceptati anularea intrebarilor, acceptati implicit si si schimbarea clasamentului. Dar mie imi dati impresia ca majoritatea sustineti ceva de genul: "Ori sa sa revizuiasca, primesc! dar sa nu se schimbe nimica; ori sa nu se revizuiasca, primesc ! dar atunci sa se schimbe pe ici pe colo, si anume in punctele…esentiale !"[/quote]

1. Nu m-am referit la tine. Sincer sa fiu chiar nu mai stiu unde si in ce post am vazut replica respectiva...dar daca te simti cu musca pe caciula treaba ta!
2. Stiu f bine ce sustin! Probabil tu esti cea care nu intelege ce inseamna sa anulezi o intrebare. Cu siguranta nu inseamna ca toata lumea sa ia 0 pct la acea intrebare. Inseamna ca intrebarea pur si simplu nu se mai ia in calcul la corectare....intrebarea nu mai exista (si deci nu o poti nota cu 0 sau 5pcte). Ceea ce spui tu este valabil pentru schimbarea raspunsului corect (de ex. din B in C) si atunci X care a raspuns aparent corect (adica B) i se scad punctele...Y care a raspuns gresit (D) ramane la acelasi punctaj...si atunci X poate cadea in clasament sub Y. Daca se anuleaza intrebarea se schimba baremul examenului....si deci toate punctajele se modifica.
Adica tu vrei sa imi spui ca daca cineva lua punctaj maxim 950(ceea ce ar insemna ca e super bazat omul), si deci raspunsese corect la acele intrebari (ceea ce sincer vorbind oricum nu era prea greu), ti se pare normal sa cada in clasament sub cel care a facut 928pcte?

TheHitman2007
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Nov 24, 2010 8:27 pm

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby TheHitman2007 » Tue Nov 30, 2010 10:24 pm

muma padurii esti mereu in afara subiectelor...
esti o persoana anosta,care apare fara sa fie nevoie de interventia ei,
esti mereu frustrata,
esti inadaptata,
probabil asa esti si in cariera....
ma rog daca ai una......esti asa cum se zice in popor ;bagatoare de seama....si habar nu ai ce spui.... :lol:
jignesti pe toata lumea.......esti o persoana care poate doar pe forum sa se exprime liber,,,,
jalnic.....
poate in realitate esti o buboasa cu par pe fatza.... :lol:
nu te obosi sa-mi raspunzi...
esti un personaj inexistent atat pentru mine cat si pentru 99 % din cei de pe forum.....
o seara placuta.......in padurea ta..... :lol:

warning

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby Calico » Tue Nov 30, 2010 11:54 pm

Alexis, n-am zis ca te referi la mine, am inteles ca nu te referi la mine in special, doar am subliniat ca eu una nu am zis asta.

dr_alexis_84 wrote:Stiu f bine ce sustin! Probabil tu esti cea care nu intelege ce inseamna sa anulezi o intrebare. Cu siguranta nu inseamna ca toata lumea sa ia 0 pct la acea intrebare.
Ba da, exact asta inseamna sa anulezi o intrebare. Ca intrebarea sa nu mai conteze in calcularea punctajului, in departajarea concurentilor. Adica fie toata lumea ia 0 puncte la ea, fie toata lumea ia 5 puncte la ea, indiferent cate puncte a luat initial.

dr_alexis_84 wrote:Inseamna ca intrebarea pur si simplu nu se mai ia in calcul la corectare....intrebarea nu mai exista (si deci nu o poti nota cu 0 sau 5pcte).
Daca nu se mai ia in calcul inseamna ca valoreaza 0 puncte. Adica tu ai obtinut initial sa zicem 5 puncte, insa daca nu se mai ia in calcul e ca si cum ai fi obtinut 0 puncte. Pentru ca nu se mai ia in calcul.

dr_alexis_84 wrote:Adica tu vrei sa imi spui ca daca cineva lua punctaj maxim 950(ceea ce ar insemna ca e super bazat omul), si deci raspunsese corect la acele intrebari (ceea ce sincer vorbind oricum nu era prea greu), ti se pare normal sa cada in clasament sub cel care a facut 928pcte?
Daca s-a stabilit ca un numar X de intrebari au fost gresite (fie interpretabile, fie incorecte, fie din afara tematicii), atunci nu mi se pare corect ca diferentierea intre doi concurenti sa se faca pe seama acelor intrebari. Nu e corect ca o intrebare gresita sa faca diferenta intre doi concurenti. Iar daca cel care luase 950 initial (ipotetic vorbind) a scazut sub cel cu 928 in urma anularii intrebarilor, inseamna ca diferenta dintre ei era facuta de acele intrebari gresite. Ceea ce nu ar fi fost corect.

In final, nu lua asta personal, e vorba doar de lamurirea unei situatii cat se poate de normale, care exista si in alte tari si pe care se pare ca n-o intelegeti.co

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby Iepurita » Wed Dec 01, 2010 11:09 am

Cred ca va dati seama cate smecherii s-au facut cu punctajele, nu? In afara de propria nota nimeni nu mai stie de nimeni, asa ca cine a trebuit sa ia nota mare a luat.
Nici mie nu mi s-ar fi parut normal sa scada de la toti 23 de puncte, aia care au gresit intrebarile au avut o scuza, ca nu erau intrebari din tematica si era absurd sa le mai scada inca o data punctajul. Dar nici nu ar fi fost corect altfe... in fine, e cu dus si intors. ca sa fim sinceri, alea erau intrebari pe care trebuia sa le stii din cultura medicala din timpul facultatii (ma refer la cele din leucemii).
In fine, ca de obicei s-au facut notele pt. cine trebuia.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby Calico » Wed Dec 01, 2010 11:34 am

Ioio, din cultura medicala sau nu, tematica e tematica, de-aia exista. Altfel trebuia sa se specifice de la inceput ca se pot da intrebari si din afara ei. In alte tari nu exista o anumita bibliografie, inveti de unde vrei si poate pica o intrebare din absolut orice, dar din moment ce in Romania exista (si se respecta chiar si cand in cartile alea informatia e gresita), nu e corect sa existe intrebari din afara ei. Legal, cred ca cei care au gresit la intrebarile din afara tematicii au mai multe sanse de castig, pentru ca au ca argument metodologia & stuff. Dac-ai inceput jocul cu anumite reguli, nu le schimbi pe parcurs.

Cat despre anularea intrebarilor pentru a permite unora sa "ia punctajele care trebuie"... astea-s teorii ale conspiratiei. Stati linistiti, exista alte metode pentru a lua punctajele care trebuie (sau pentru a ajunge unde trebuie), nu se apuca nimeni sa falsifice niste chestii care pot fi controlate foarte usor.
Pe mine ma uimeste faptul ca nu sunteti niciodata multumiti. Inainte lumea se plangea au fost grile gresite care ar fi trebuit sa se anuleze si nu se anuleaza. Ca degeaba faci contestatie, ca nu stiu ce. Acum, cand s-au anulat grilele gresite, asa cum e si normal, lumea tipa ca "e furata". Ok, daca aveti dovezi sau banuieli ca cineva are un punctaj mai mare, vorbiti punctual, dar nu incercati sa contestati un procedeu absolut corect si dezirabil, doar pe baza unor argumente de genul "las ca stiu eu ca au facut asta ca sa ajunga cine trebuie unde trebuie"

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby ikujjj » Wed Dec 01, 2010 12:44 pm

5-FU wrote:kooksee daca era asa cum spui tu, ce bine mai era... asa crezusem si eu initial, ca s-a scazut la toata lumea CU ACELASI NR DE PUNCTE , si deci clasamentul nu a avut de suferit. Eu am patit-o la repartitie si pot sa spun ca injur ministerul din orice pozitie. M-au subclasat 3 sute si ceva de pozitii si n-am putut prinde singurul loc de urgente in orasul dorit, pentru ca mi l-a suflat una cu 20 de pozitii in fatza mea... care respectiva in mod cert era sub mine in clasamentul initial...
pai s-a scazut preferential, daca eu eram 750 si unul era 740, si mie mi-au scazut 23 de puncte si lu ala numai 5, apai sa fii sigur ca in clasamentul final respectivul e deasupra mea cu cel putin 400 de pozitii si poate alege fix ceva ce vroiam eu...
Asta-i marea nesimtire a ministerului si a comisiei, care desi e formata numai din profesori si conferentiari si ce mai sunt, se vede clar ca-s incompetenti si vai de capul lor. Pai cum sa nu sari in sus cand te fac astia pe fatza???

aici ii dau dreptate TOTALA.
trebuiau ori anulate intrebarile (implicit punctaj 0 pentru toata lumea la cele 5 intrebari), ori notate cu punctaj maxim PENTRU TOATA LUMEA.
oricum erau niste intrebari de 2 lei (asa cum sunt si cativa dintre indivizii din comisie, pe una dintre persoane am cunoscut-o intamplator in mod direct si n-am cuvinte :devil: sa va descriu mai multe).
imi pare rau ca pentru un concurs national, serios, cum mai zicea cineva in topic, se ajunge la porcarii de-astea.
si, evident, nu e nimeni de vina, asa e textu' dom'le.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby Calico » Wed Dec 01, 2010 12:56 pm

ikujjj wrote:aici ii dau dreptate TOTALA. trebuiau ori anulate intrebarile (implicit punctaj 0 pentru toata lumea la cele 5 intrebari), ori notate cu punctaj maxim PENTRU TOATA LUMEA.
Asa s-a si intamplat, cum zici. Toata lumea a luat punctaj 0 la cele 5 intrebari.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby Iepurita » Wed Dec 01, 2010 1:12 pm

MumaPadurii wrote:Ioio, din cultura medicala sau nu, tematica e tematica, de-aia exista. Altfel trebuia sa se specifice de la inceput ca se pot da intrebari si din afara ei. In alte tari nu exista o anumita bibliografie, inveti de unde vrei si poate pica o intrebare din absolut orice, dar din moment ce in Romania exista (si se respecta chiar si cand in cartile alea informatia e gresita), nu e corect sa existe intrebari din afara ei. Legal, cred ca cei care au gresit la intrebarile din afara tematicii au mai multe sanse de castig, pentru ca au ca argument metodologia & stuff. Dac-ai inceput jocul cu anumite reguli, nu le schimbi pe parcurs.

Cat despre anularea intrebarilor pentru a permite unora sa "ia punctajele care trebuie"... astea-s teorii ale conspiratiei. Stati linistiti, exista alte metode pentru a lua punctajele care trebuie (sau pentru a ajunge unde trebuie), nu se apuca nimeni sa falsifice niste chestii care pot fi controlate foarte usor.
Pe mine ma uimeste faptul ca nu sunteti niciodata multumiti. Inainte lumea se plangea au fost grile gresite care ar fi trebuit sa se anuleze si nu se anuleaza. Ca degeaba faci contestatie, ca nu stiu ce. Acum, cand s-au anulat grilele gresite, asa cum e si normal, lumea tipa ca "e furata". Ok, daca aveti dovezi sau banuieli ca cineva are un punctaj mai mare, vorbiti punctual, dar nu incercati sa contestati un procedeu absolut corect si dezirabil, doar pe baza unor argumente de genul "las ca stiu eu ca au facut asta ca sa ajunga cine trebuie unde trebuie"



Ce ironie, tocmai tu sa spui ca suntem cu teoria conspiratiei :lol:
da, smecherii se pot face oricand la acest examen, dar mie mi se pare al naibii de suspect sa ai tematica in fata si 14.000 de intrebari gata facute, plus alea care s-au dat la licenta pe centre, plus intrebarile care au fost propuse pt. rezidentiat de fiecare centru universitar, si cu toate astea sa dai intrebari gresite.
Asta inseamna ca cei care au ales aceste intrebari fie sunt realmente prosti si nu cunosc medicina deloc, fie nu si-au dat absolut deloc interesul.
Cred ca iti dai seama ca e cel mai simplu sa faci ce s-a facut anul asta, nu ai cum sa te revolti ca dragul coleg fiul cui trebuie a inaintat in clasament, pt. ca cele 23 de puncte s-au scazut in functie de cum ai trecut tu pe foaia aia, mie mi-au scazut 21 , unei colege 10, cui trebuia 0 samd.
Nu sunt adepta teoriei conspiratiei, dar ce s-a intamplat aici alta explicatie logica nu imi ofera.


Referutor la tematica si ne-tematica, sustii acelasi lucru ca si mine. ;)
Referitor la multumiri si nemultumiri, da, normal ca toti suntem nemultumiti din moment c oamneii aia atat aveau de facut, sa aleaga 200 de amarate de intrebari, si nu au putut nici asta fara "romanismele" de rigoare.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby ikujjj » Wed Dec 01, 2010 1:28 pm

MumaPadurii wrote:
ikujjj wrote:aici ii dau dreptate TOTALA. trebuiau ori anulate intrebarile (implicit punctaj 0 pentru toata lumea la cele 5 intrebari), ori notate cu punctaj maxim PENTRU TOATA LUMEA.
Asa s-a si intamplat, cum zici. Toata lumea a luat punctaj 0 la cele 5 intrebari.

ok, atunci de ce mie mi-au scazut 21 de puncte, altuia 17, altuia 20, etc etc? nu trebuia sa scada punctajul uniform, cu acelasi numar de puncte (aferente celor 5 intrebari) tuturor? asta era de fapt ideea, nu?
:shock:
Last edited by ikujjj on Wed Dec 01, 2010 1:30 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Cosette
junior
junior
Posts: 91
Joined: Tue Dec 21, 2004 12:10 pm
Location: nu ma vb pe la spate k sunt in spatele tau

Re: PROPUNERI SOLUTII

Postby Cosette » Wed Dec 01, 2010 1:30 pm

Este grav ca, din ce scrieti, voi nici macar nu ati inteles ce vi s-a luat si de ce!!
Ati fost intrecuti de altii pentru ca ei au fost mai buni decat voi, nu ati fost vitregiti de nimic. Oamenii aia facusera restul grilelor mai bine, simplu!

Au scazut diferit pentru ca ati raspuns in proportii diferite la grilele cu pricina si ati luat punctaje diferite...deci va scade diferit!
La,tout n'est qu'ordre et beaute,
Luxe,calme et volupte.


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests