DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

odiseea spatiala
User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby gaurav_singh_md » Wed Nov 24, 2010 4:47 pm

dr_h wrote:e asa greu de inteles? se scad 23 de puncte la fiecare nota chiar daca tu ai raspuns corect sau nu... e ca si cum examenul ar fi avut 195 de intrebari...

:lol: :lol: :lol: daca scad 23 de la fiecare atunci e si mai naspa. asta inseamna ca cei care nu au raspuns corect la cele 5 intrebari o sa piarda 23 de puncte imbulea.
nu exista nici o madalitate sa faci dreptate in cazul asta. numai daca se repeta examen si comisia cere scuze in public pentru incompetenta lor.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby Enemy » Wed Nov 24, 2010 4:47 pm

dr_h wrote:din cate stiu si in 2008 s-a anulat o grila la cs- cea cu cel mai frecvent organ lezat in traumatisme si au anulat intrebarea, scazand tuturor 4 puncte chiar daca unii au pus corect sau nu...asa va fi si acum...de moment ce nu au publicat si variantele corecte...


ori esti obosit ori tre sa mai meditezi.
daca tu ai gresit la toate intrebarile alea, adica n-ai scos nici un punct din ele, de ce sa iti scada?

flx
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Nov 22, 2010 6:58 pm

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby flx » Wed Nov 24, 2010 4:48 pm

Cel mai corect ar fi fost sa se dea punctaj maxim pentru fiecare intrebare anulata. Pentru ca unii au raspuns corect si bravo lor, iar altii au avut noroc sa fie anulata. In felul acesta nu ar mai fi in pierdere cei care AU RASPUNS CORECT, ba mai mult, toata lumea ar fi fost fericita.

dr who
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Nov 24, 2010 1:42 am

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby dr who » Wed Nov 24, 2010 4:49 pm

da....daca nu rescaneaza si scad la toti 23 de puncte atunci nu o sa fie nimeni dezavantajat....dintre cei care l-au facut corecte....si tinand cont ca suntem in Ro...credeti ca iau 4000 lucrari si le rescaneaza?!?!??!?!

FMJ
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Fri Dec 25, 2009 1:26 am

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby FMJ » Wed Nov 24, 2010 4:50 pm

ok, again.. va rog.. mai stie cineva care au fost considerate raspunsuri bune inainte de a le anula? nu mai stiu de suparare!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby Riley » Wed Nov 24, 2010 4:50 pm

O sa castige cel mai mult cei care au busit intrebarea din arsuri si cea din leucemii (aia cu prognosticul).
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby dr_h » Wed Nov 24, 2010 4:51 pm

Enemy wrote:
dr_h wrote:din cate stiu si in 2008 s-a anulat o grila la cs- cea cu cel mai frecvent organ lezat in traumatisme si au anulat intrebarea, scazand tuturor 4 puncte chiar daca unii au pus corect sau nu...asa va fi si acum...de moment ce nu au publicat si variantele corecte...


ori esti obosit ori tre sa mai meditezi.
daca tu ai gresit la toate intrebarile alea, adica n-ai scos nici un punct din ele, de ce sa iti scada?

m-am grabit ... asta inseamna ca suntem la mana calculatorului care va anula in functie de ce a bifat fiecare...adica daca ai raspuns corect iti scade si daca nu ramane asa? deci o sa fie o surpriza punctajul? avand in vedere ca nu au publicat variantele corecte... eu de unde stiu acum daca am raspuns corect si imi va scadea ca s-a anulat intrebarea sau am raspuns gresit si nu-mi scade...
m-a terminat examenul asta sincer :)

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby gaurav_singh_md » Wed Nov 24, 2010 4:51 pm

Riley wrote:pai de ce sa se scada la toti 23 de puncte? Nu au rezolvat nimic. Trebuie rescanate lucrarile sa vada noul punctaj, ca si cum ar fi fost 195 de intrebari. Se scade la fiecare cat a castigat la intrebarile respectiva. Daca unul a avut punctajul de 800 si a facut 0 la toate cele 5 intrebari atunci numai lui ii raman 800 de puncte.

asa este. exact cum a fost si in 2008 cu intrebariile din arsuri si traum. abd.

flx
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Nov 22, 2010 6:58 pm

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby flx » Wed Nov 24, 2010 4:52 pm

FMJ wrote:ok, again.. va rog.. mai stie cineva care au fost considerate raspunsuri bune inainte de a le anula? nu mai stiu de suparare!


Varianta D:

4: B
50:A
72: BDE
168:ABC
125: ABC
Last edited by flx on Wed Nov 24, 2010 4:54 pm, edited 1 time in total.

dr who
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Nov 24, 2010 1:42 am

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby dr who » Wed Nov 24, 2010 4:52 pm

care probabil au fost din cei cu punctaj mic.....

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby Enemy » Wed Nov 24, 2010 4:53 pm

flx wrote:Cel mai corect ar fi fost sa se dea punctaj maxim pentru fiecare intrebare anulata. Pentru ca unii au raspuns corect si bravo lor, iar altii au avut noroc sa fie anulata. In felul acesta nu ar mai fi in pierdere cei care AU RASPUNS CORECT, ba mai mult, toata lumea ar fi fost fericita.


ar fi tot aia,

ala care a pus gresit ia puncte mai multe si trece in fata ta care ai raspuns corect. ai fi exact aceeasi situatie,

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby dr_h » Wed Nov 24, 2010 4:54 pm

probabil se va rezolva totul prin soft, probabil lucrarile au ramas salvate, altfel nu-mi explic

floryanna
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Sep 01, 2010 10:26 am

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby floryanna » Wed Nov 24, 2010 4:54 pm

iti spun eu raspunsurile corect
intrebarea cu arsuri:stratul sup al dermului
intrebarea cu tratamentul leucemiilor: transplantul alogenic
intrebarea cu leucemiile de la cm :erau corecte primele 3 nu le mai retin
la leiomioame erau corecte:bde
iar la cea cu hta primele 3 variante abc

flx
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Nov 22, 2010 6:58 pm

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby flx » Wed Nov 24, 2010 4:55 pm

Enemy wrote:
flx wrote:Cel mai corect ar fi fost sa se dea punctaj maxim pentru fiecare intrebare anulata. Pentru ca unii au raspuns corect si bravo lor, iar altii au avut noroc sa fie anulata. In felul acesta nu ar mai fi in pierdere cei care AU RASPUNS CORECT, ba mai mult, toata lumea ar fi fost fericita.


ar fi tot aia,

ala care a pus gresit ia puncte mai multe si trece in fata ta care ai raspuns corect. ai fi exact aceeasi situatie,


Nu e tot aia, astfel cei cu punctaje la limita ar promova examenul in numar mai mare.

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby anncush » Wed Nov 24, 2010 4:57 pm

flx wrote:Cel mai corect ar fi fost sa se dea punctaj maxim pentru fiecare intrebare anulata. Pentru ca unii au raspuns corect si bravo lor, iar altii au avut noroc sa fie anulata. In felul acesta nu ar mai fi in pierdere cei care AU RASPUNS CORECT, ba mai mult, toata lumea ar fi fost fericita.


Exact - asa cred si eu:nu mi se pare corect sa-ti scada puncte pt ca una la mana la CS esti pratic obligat sa imbulinezi ceva, iar raspunsurile, fie si din afara materiei, tot le stiai la grila cu leucemia [doar nu imbulinam gresit cand ma vedeam in fata faptului implinit, adica cu grila din extra-materie] si a doua la mana , de ex, la intrebarea cu leiomiomul sigur ca nu am bifat ca fiind corecta enormitatea lor de varianta in care acesta "este o complicatie a sarcinii", dar cele 4 pct altfel obtinute la intrebare dupa baremul vechi se vor pierde acum in neant desi reflectau un raspuns cat se poate de corect si de adevarat. Poate cel mai corect ar fi sa recorecteze dupa grila master definitiva si nu sa anuleze in totalitate grilele respective...ufa, chiar au reusit sa fie jenanti!
Slowly getting less stupid :)

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby gaurav_singh_md » Wed Nov 24, 2010 4:57 pm

FMJ wrote:ok, again.. va rog.. mai stie cineva care au fost considerate raspunsuri bune inainte de a le anula? nu mai stiu de suparare!

sunt pur si simplu anulate. pierzi orice punctaj care ai facut la cele 5 intrebari.
ei au toate datele salvate. nu cred ca trebuie rescanat ceva. pur si simplu se recalculeaza punctajul cu 195 de intrebari.

flx
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Nov 22, 2010 6:58 pm

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby flx » Wed Nov 24, 2010 4:58 pm

anncush wrote:
flx wrote:Cel mai corect ar fi fost sa se dea punctaj maxim pentru fiecare intrebare anulata. Pentru ca unii au raspuns corect si bravo lor, iar altii au avut noroc sa fie anulata. In felul acesta nu ar mai fi in pierdere cei care AU RASPUNS CORECT, ba mai mult, toata lumea ar fi fost fericita.


Exact - asa cred si eu:nu mi se pare corect sa-ti scada puncte pt ca una la mana la CS esti pratic obligat sa imbulinezi ceva, iar raspunsurile, fie si din afara materiei, tot le stiai la grila cu leucemia [doar nu imbulinam gresit cand ma vedeam in fata faptului implinit, adica cu grila din extra-materie] si a doua la mana , de ex, la intrebarea cu leiomiomul sigur ca nu am bifat ca fiind corecta enormitatea lor de varianta in care acesta "este o complicatie a sarcinii", dar cele 4 pct altfel obtinute la intrebare dupa baremul vechi se vor pierde acum in neant desi reflectau un raspuns cat se poate de corect si de adevarat. Poate cel mai corect ar fi sa recorecteze dupa grila master definitiva si nu sa anuleze in totalitate grilele respective...ufa, chiar au reusit sa fie jenanti!


Ar trebui sa faci o scrisoare deschisa pe carte sa o semnam electronic cu totii... Te ajut si eu daca vrei.

egret@
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun Oct 31, 2010 12:37 pm

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby egret@ » Wed Nov 24, 2010 4:58 pm

Este inadmisibil sa ai 5 anulate , nu tin minte niciodata sa se fi anulat atatea !…e mult prea mult !…acum cateva zile spuneam “ la cald” ca invatamantul asta medical colcaie de neica nimeni spoiti cu tone de diplome , atestate & doctorate …ma intreb (in afara de creier) ce le-o fi lipsit astora din comisia de redactare de n-au fost in stare sa formuleze 200 de intrebari corecte intr-o sapt. !…doar 200 nu 1000 !!!…n-au avut mancare buna , au stat in frig ? …ca de bani nu se pot plange , s-au adunat >15 mld. ! …sunt turbat , am pierdut 22 p.cte !

gighinel
junior
junior
Posts: 43
Joined: Mon Jun 30, 2008 7:29 pm

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby gighinel » Wed Nov 24, 2010 5:00 pm

e o nedreptate,dar sa mai dau inca o data examenul asta de ***** nu mai sunt in stare!pierd 15 puncte si sper sa fi raspuns toti cam la fel sa nu se modifice prea mult clasamentul!

User avatar
prodezbatere
junior
junior
Posts: 82
Joined: Tue Jun 29, 2010 6:28 pm

Comisia de rezidentiat 2010;DEMISIA

Postby prodezbatere » Wed Nov 24, 2010 5:03 pm

Este absolut jenant si penibil! NICI DEMISIA DE ONOARE NU V-AR SPALA RUSINIA!

FMJ
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Fri Dec 25, 2009 1:26 am

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby FMJ » Wed Nov 24, 2010 5:04 pm

multumesc! am facut calulul si eu.. scad cu 23 de puncte.. cam cum merge treaba prin tara asta.. cine NU stie castiga!!

flx
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Nov 22, 2010 6:58 pm

Re: Comisia de rezidentiat 2010;DEMISIA

Postby flx » Wed Nov 24, 2010 5:05 pm

Rusinea:) :devil: :peace:

bisisica
Posts: 4
Joined: Tue Dec 01, 2009 1:47 pm

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby bisisica » Wed Nov 24, 2010 5:05 pm

cred ca depinde un pic de clasament. daca ai luat 900 si inseamna ca ai raspuns corect inseamna ca ai invatat, dar la fel si cei 20 de oameni peste tine si sub tine. rau,zic eu va fi la punctajele mai mici unde unii au luat la ghici

User avatar
prodezbatere
junior
junior
Posts: 82
Joined: Tue Jun 29, 2010 6:28 pm

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby prodezbatere » Wed Nov 24, 2010 5:07 pm

Minus 23 de puncte la toata lumea,asa e regula!

dr who
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Nov 24, 2010 1:42 am

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby dr who » Wed Nov 24, 2010 5:08 pm

mie imi convine sa se scada la toti 23 puncte, da la unu care a luat 0 0 0 0 0 , i se scad 23 de puncte din grilele ramase bune.....

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby zubenelgenubi » Wed Nov 24, 2010 5:08 pm

Pentru ca sa le rescaneze trebuie din nou martori, si nu stiu de unde o sa ii gaseasca. Ei nu pot sa rescaneze si sa modifice un punctaj care este parafat de o comisie si semnat de candidat si 2 martori.
Singura solutie plauzibila in aceasta situatie ar fi sa scada din punctajul fiecarui candidat punctajul aferent grilelor anulate, desi e o porcarie. Asta ar insemna ca toata lumea a participat la un Rezidentiat cu 195 de intrebari si punctaj maxim posibil 927.
Asta ar insemna ca ar scadea automat si pragul de promovabilitate, dar ar exista cateva persoane care ar pica Rezi, chiar daca initial au crezut ca l-au luat.
Voi exemplifica: punctaj maxim realizat:

924 ---> punctaj minim de promovare 554; daca scazi 23 de puncte la toata lumea inseamna ca punctajul maxim realizat e 901 ---> punctaj de promovare 540

Diferenta intre 554 si 540 este 14 puncte, in loc de 23, iar daca tuturor ni se scad 23 de puncte, inseamna ca cei cu 554 initial (care au luat examenul) nu vor lua examenul, avand 531 pcte.

Correct me if i'm wrong.
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby anncush » Wed Nov 24, 2010 5:09 pm

@flx - nu cred ca rezolvam nimic cu petitiile online in general si in special pana maine la 12. Iar nenii astia nu au si ei nici macar o adresa de mail oficiala, lasata acolo macar de ochii lumi, intr-un colt de site...
Slowly getting less stupid :)

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby Riley » Wed Nov 24, 2010 5:11 pm

prodezbatere wrote:Minus 23 de puncte la toata lumea,asa e regula!

nu e pentru toti scaderea, doar pentru cel care a raspuns de 23 de puncte la intrebarile alea. Celui care a raspuns de 22 de puncte ii vor fi scazute 22 de puncte!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
prodezbatere
junior
junior
Posts: 82
Joined: Tue Jun 29, 2010 6:28 pm

Re: Comisia de rezidentiat 2010;DEMISIA

Postby prodezbatere » Wed Nov 24, 2010 5:11 pm

introduc mana in foc ca toti cei din comisie au fost promovati pe portocaleeee,

bisisica
Posts: 4
Joined: Tue Dec 01, 2009 1:47 pm

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby bisisica » Wed Nov 24, 2010 5:12 pm

am vb cu cineva care a dat in 2008 si au fost anulate 2 grile. au pierdut doar cei care au raspuns corect.nu a fost penalizata toata lumea. partea buna: la cele 3 CM sunt sanse ca si cei care nu stiau....au pus la ghici...au luat 2...3...4..puncte pe grila si pierd si ei

gighinel
junior
junior
Posts: 43
Joined: Mon Jun 30, 2008 7:29 pm

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby gighinel » Wed Nov 24, 2010 5:12 pm

sa inteleg ca au fost rescanate toate lucrarile din nou?

mamalui
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Fri Dec 18, 2009 1:06 am

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby mamalui » Wed Nov 24, 2010 5:13 pm

mie mi-a scazut punctajul cu 18 puncte.
modificarea de poctaj poate varia intre 0 (pt cel care oricum nu raspunsese deloc la intrebari) si 23 (pt cel care le facuse dupa baremul initial). asa ca se modofica clasamentul!
:reject: :reject:
Da-mi Doamne rabdare dar mai repede ca n-am timp sa astept!

flx
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Nov 22, 2010 6:58 pm

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby flx » Wed Nov 24, 2010 5:14 pm

anncush wrote:@flx - nu cred ca rezolvam nimic cu petitiile online in general si in special pana maine la 12. Iar nenii astia nu au si ei nici macar o adresa de mail oficiala, lasata acolo macar de ochii lumi, intr-un colt de site...


Chiar daca latram in van, cel putin afla ca latram... sunt sigur ca presa ar fi interesata de o scrisoare deschisa semnata de 500 de persoane. Doar nu cerem nimic, doar ii mustruluim.

sergiud
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:26 pm

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby sergiud » Wed Nov 24, 2010 5:21 pm

bravo... deci eu voi pierde puncte pt ca am stiut
unu car nu a reusit face conexiuni ma va intrece
... dupa mine astea sunt niste manevre grosolane
HOTIIII

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Comisia de rezidentiat 2010;DEMISIA

Postby Riley » Wed Nov 24, 2010 5:22 pm

Sa le fie RUSINE!!!!!!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

clara_luna
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Nov 18, 2008 12:04 pm

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby clara_luna » Wed Nov 24, 2010 5:23 pm

Cat de incapabili si prosti au putut fi sa graseasca un numar de 5 grile?5 din 200? wow!i n c r e d i b i l !

boggie
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Wed Jan 18, 2006 7:24 pm

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby boggie » Wed Nov 24, 2010 5:24 pm

Nu trebuie sa rescaneze nimic, toate scanarile au fost salvate electronic de prima oara.

sergiud
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:26 pm

Re: Comisia de rezidentiat 2010;DEMISIA

Postby sergiud » Wed Nov 24, 2010 5:25 pm

rusine
HOTIIIIIIIIIIIIi
manevre grosolaneee
toti cei care au stiut pot fi intrecuti in clasament de cei care nu au stiut
HOTIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby Iepurita » Wed Nov 24, 2010 5:25 pm

sergiud wrote:bravo... deci eu voi pierde puncte pt ca am stiut
unu car nu a reusit face conexiuni ma va intrece
... dupa mine astea sunt niste manevre grosolane
HOTIIII



Cu ce te va intrece? daca tu ai 848 si ala de sub tine are 840, amandoi veti pierde 23 de pucnte, deci tot sub tine ramane...
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

floryanna
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Sep 01, 2010 10:26 am

Re: DE CE S-AU ANULAT INTREBARILE

Postby floryanna » Wed Nov 24, 2010 5:26 pm

minus 23 puncte imi vine sa moooor


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests