Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

odiseea spatiala
zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby zubenelgenubi » Tue Nov 23, 2010 9:08 pm

Ce parere aveti, cam care ar fi orasele mai "ieftine" sa zic asa... si aici includ transport, chirii, intretinere etc. dintre cele 12 centre? Plus orice alte avantaje/dezavantaje care tin de viata intr-un centru universitar medical (am retinut de pe un alt topic ca ar fi de preferat sa alegem un centru din care, la o adica, daca nu ne convine, sa putem pleca - acesta ar fi un alt aspect de care trebuie sa tinem cont cand alegem la repartitie).
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

RainMaker
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon May 23, 2005 8:26 pm

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby RainMaker » Tue Nov 23, 2010 9:12 pm

la bucuresti e de c.a.c.a.o , totul scump, muncesti de rupi, nu inveti nimic, praf, tarani, tigani, aglomeratie.
m-as orienta daca as putea spre orasele mici din ardeal (civilizate, unde muncesti dar si inveti - tg mures, oradea, poate cluj)

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby Riley » Tue Nov 23, 2010 9:15 pm

Bucurestiul este destul de scump la chirii-tendinta este sa scada dar oricum ramane in top.
La restul nu ma pot pronunta!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
dr2og
junior
junior
Posts: 57
Joined: Tue Mar 30, 2010 11:34 am

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby dr2og » Tue Nov 23, 2010 9:43 pm

RainMaker wrote:la bucuresti e de c.a.c.a.o , totul scump, muncesti de rupi, nu inveti nimic, praf, tarani, tigani, aglomeratie.
m-as orienta daca as putea spre orasele mici din ardeal (civilizate, unde muncesti dar si inveti - tg mures, oradea, poate cluj)

in targu mures trebuie inatai sa inveti maghiara si apoi sa te prezinti in fata pacientului maghiar ..si nu ti se da transfer daca vrei sa pleci in alt centru
in cluj e cel mai bine.acolo muncesti si inveti
in oradea nu prea inveti..pierzi doar vrema

sissy21
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sat Aug 01, 2009 9:29 pm

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby sissy21 » Tue Nov 23, 2010 10:20 pm

dr2og wrote:
RainMaker wrote:la bucuresti e de c.a.c.a.o , totul scump, muncesti de rupi, nu inveti nimic, praf, tarani, tigani, aglomeratie.
m-as orienta daca as putea spre orasele mici din ardeal (civilizate, unde muncesti dar si inveti - tg mures, oradea, poate cluj)

in targu mures trebuie inatai sa inveti maghiara si apoi sa te prezinti in fata pacientului maghiar ..si nu ti se da transfer daca vrei sa pleci in alt centru
in cluj e cel mai bine.acolo muncesti si inveti
in oradea nu prea inveti..pierzi doar vrema



da in tg mures in unele locuri nu te lasa sa faci nimic daca nu stii maghiara si pacienti nu te baga in seama, cer ca sa vorbeasca cu un medic care stie limba lor, transferul merge foarte greu, cel mai bn e in Cluj

bugs3479
Posts: 4
Joined: Tue Nov 23, 2010 10:10 am

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby bugs3479 » Tue Nov 23, 2010 10:37 pm

despre targu mures stiu si eu cam aceleasi 2 lucruri, de la o rezidenta care a luat la ei: maghiara e cvasi-obligatorie, iar "transfer" e un cuvant care nu exista la ei in vocabular, decat in foarte rare cazuri. in final a lasat-o balta si a mai dat o data anul asta ca sa poata scapa de-acolo.

ioana85
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Tue Apr 06, 2010 5:14 pm
Location: iasi
Contact:

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby ioana85 » Tue Nov 23, 2010 11:34 pm

Vreun dezavantaj in a face pedi in Bucuresti? ( eu fiind din Iasi)

golanulstelist
senior
senior
Posts: 264
Joined: Sat Sep 30, 2006 10:36 am

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby golanulstelist » Wed Nov 24, 2010 12:42 am

Da, chiria :)))

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby Phat Skidz » Wed Nov 24, 2010 7:25 am

RainMaker wrote:la bucuresti e de c.a.c.a.o , totul scump, muncesti de rupi, nu inveti nimic, praf, tarani, tigani, aglomeratie.
m-as orienta daca as putea spre orasele mici din ardeal (civilizate, unde muncesti dar si inveti - tg mures, oradea, poate cluj)

De unde să încep?
- totul scump: ba nu. NU trebuie să-ţi iei apa plată din club, mergi şi tu la hipermarket. Doar chiriile maximale sunt scumpe. Cine caută, găseşte. Când eream rezident, stăteam în Rahova, în 2 camere mari, cu 200 de euro.
- munceşti de rupi: e da, dacă munca e o problemă... Dar munca e o opţiune personală, nu ţine de centru universitar, şi nu văd cum poţi să faci generalizări din astea pe întreaga medicină.
- nu înveţi nimic: din noi, opţiune strict personală. Totuşi, din păcate, în Bucureşti se cam află cele mai bune centre medicale din ţară, uneori la mare distanţă de restul ţării, pe majoritatea specialităţilor. Trist, dar adevărat. (Ok, Clujul are o chirurgie cv mai bună)
- praf. Da, e praf.
- ţărani. Sigur, în Bucureşti sunt ţărani, şi în restul ţării nu???
- ţigani. La fel ca mai sus. Şi în plus, remarcă rasistă.
- aglomeraţie. Da, e. Pentru că sunt oameni. A cui e vina că unele centre universitare au cam rămas pustii?
Bucureştiul e totuşi incomparabil în Ro ca posibilităţi de distracţie şi cultură. Viaţa e uneori suprarealistă, dar o să aveţi tot restul vieţii să fiţi burgheji cu burtă ce pufnesc a dispreţ.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby marmotul » Wed Nov 24, 2010 10:37 am

zubenelgenubi wrote:Ce parere aveti, cam care ar fi orasele mai "ieftine" sa zic asa... si aici includ transport, chirii, intretinere etc. dintre cele 12 centre? Plus orice alte avantaje/dezavantaje care tin de viata intr-un centru universitar medical (am retinut de pe un alt topic ca ar fi de preferat sa alegem un centru din care, la o adica, daca nu ne convine, sa putem pleca - acesta ar fi un alt aspect de care trebuie sa tinem cont cand alegem la repartitie).

din punct de vedere al chiriilor din ce am cercetat piata acum 2-3 ani,in iasi si timisoara ar fi cel mai ieftin si buc si cluj cel mai scump. intretinerea hmm, nu conteaza prea mult, caci la noi in tara nu sunt extrem de mari variatii de temperatura si cam peste tot ar fi cam la fel. bineinteles, daca ai centrala e mai bine la ct caci e mai cald decit in is de exemplu.
mincarea e cam la fel peste tot, caci lanturile de hipermarketuri sunt cam peste tot.
de transport nu prea cunosc, eu nu ma deplasez extrem de mult.
qpepsi.gif

User avatar
hylldegar
junior
junior
Posts: 96
Joined: Sat Nov 22, 2008 9:21 am

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby hylldegar » Wed Nov 24, 2010 10:39 am

(Ok, Clujul are o chirurgie cv mai bună)

hhhmm..n-as zice....poate ca nu primesc asa multe urgente ca buc. si astfel rata mortalitatii e mai mica, de unde ideea ca sunt mai buni

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby marmotul » Wed Nov 24, 2010 10:41 am

ioana85 wrote:Vreun dezavantaj in a face pedi in Bucuresti? ( eu fiind din Iasi)

te-ai saturat de ai tai? mai degraba alege iasi si cauta-ti chirie , ai sa vezi cum in jumatate de ani te intorci inapoi la ai tai.
cit despre specialitate, inveti oriunde, doar sa te tii de treaba
qpepsi.gif

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby cog1983 » Wed Nov 24, 2010 10:47 am

hylldegar wrote:(Ok, Clujul are o chirurgie cv mai bună)

hhhmm..n-as zice....poate ca nu primesc asa multe urgente ca buc. si astfel rata mortalitatii e mai mica, de unde ideea ca sunt mai buni

Poate din faptul ca pacientii din Bucuresti sunt trimisi cu elicopterul sa fie operati la Cluj?!
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

armand
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Jan 18, 2006 8:37 pm

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby armand » Wed Nov 24, 2010 10:51 am

tg mures e un oras din Romania unde esti nevoit sa vb maghiara ca sa te intelegi cu pacentu' ?!

hmm
junior
junior
Posts: 48
Joined: Sat Sep 11, 2010 2:58 pm

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby hmm » Wed Nov 24, 2010 10:53 am

eu nu cred asta. cunosc pe cineva care a luat in tg mures si e f multumit de cum decurg lucrurile in spital...
Ca sa ajungi cineva trebuie sa incepi prin a fi nimic.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby Chingachgook » Wed Nov 24, 2010 10:55 am

da.
inainte sa treceti la atitudini de vadim tudor ganditi-va ca aveti de-a face cu niste oameni veniti de prin satele alea din jur care au vorbit in familie si in comunitate la ei numai maghiara.
ce faceti?
refuzati sa ii tratati? le spuneti articolul ala din constitutie ca limba vorbita trebuie sa fie romana?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
hylldegar
junior
junior
Posts: 96
Joined: Sat Nov 22, 2008 9:21 am

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby hylldegar » Wed Nov 24, 2010 11:02 am

cog1983 wrote:
hylldegar wrote:(Ok, Clujul are o chirurgie cv mai bună)

hhhmm..n-as zice....poate ca nu primesc asa multe urgente ca buc. si astfel rata mortalitatii e mai mica, de unde ideea ca sunt mai buni

Poate din faptul ca pacientii din Bucuresti sunt trimisi cu elicopterul sa fie operati la Cluj?!


cred ca te referi la alte chirurgii. de la cc iliescu(fundeni) nu a fost trimis nici un pacient, ba au venit chiar cu proteze colmatate sau mediastinite operati pe la tg mures, sau timisoara. in fine, conteaza ca la final sa iasa bine treaba si toata lumea sa fie multumita.

hmm
junior
junior
Posts: 48
Joined: Sat Sep 11, 2010 2:58 pm

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby hmm » Wed Nov 24, 2010 11:04 am

eventual te imbogatesti cu inca o limba straina la activ :D
eu am stat o perioada in timisoara si am invatat ceva maghiara :wink:
de dragul meseriei, ii accepti pe oameni asa cum sunt, nu cred ca asta e o piedica in cariera de medic.
Ca sa ajungi cineva trebuie sa incepi prin a fi nimic.

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby cog1983 » Wed Nov 24, 2010 11:07 am

hylldegar wrote:
cog1983 wrote:
hylldegar wrote:(Ok, Clujul are o chirurgie cv mai bună)

hhhmm..n-as zice....poate ca nu primesc asa multe urgente ca buc. si astfel rata mortalitatii e mai mica, de unde ideea ca sunt mai buni

Poate din faptul ca pacientii din Bucuresti sunt trimisi cu elicopterul sa fie operati la Cluj?!


cred ca te referi la alte chirurgii. de la cc iliescu(fundeni) nu a fost trimis nici un pacient, ba au venit chiar cu proteze colmatate sau mediastinite operati pe la tg mures, sau timisoara. in fine, conteaza ca la final sa iasa bine treaba si toata lumea sa fie multumita.

Nu stiu sa-ti spun de la ce spital, dar eu am vazut pacienti adusi cu anevrism de aorta si o gramada de nou-nascuti cu malformatii cardiace.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

irefutabil
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Wed Nov 24, 2010 11:06 am

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby irefutabil » Wed Nov 24, 2010 11:12 am

sunt diferente de salarizare intre centre diferite ale tarii?la aceeasi specializare?

care ar fi cele mai bine platite specializari?ma refer la spor?

stiu ca un *** de chirurgie generala are la iasi vreo 7-8 milioane pe card si astia cand apuca sa aibe finante spitalul

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby cog1983 » Wed Nov 24, 2010 11:17 am

irefutabil wrote:sunt diferente de salarizare intre centre diferite ale tarii?la aceeasi specializare?

care ar fi cele mai bine platite specializari?ma refer la spor?

stiu ca un *** de chirurgie generala are la iasi vreo 7-8 milioane pe card si astia cand apuca sa aibe finante spitalul

Salariul de rezident pe o anumita specialitate (exceptand medicina de urgenta) e acelasi in toate centrele universitare.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
hylldegar
junior
junior
Posts: 96
Joined: Sat Nov 22, 2008 9:21 am

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby hylldegar » Wed Nov 24, 2010 11:21 am

se poate. anevrismele de aorta abdominala se fac si la chirurgile vasculara, asa ca e treaba lor cum isi gestioneaza pacientii, iar copii nu prea operam, nou nacuti nici atat, de aceea s-a insistat sa se deschida o sectie de chir cv la maria curie

irefutabil
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Wed Nov 24, 2010 11:06 am

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby irefutabil » Wed Nov 24, 2010 11:46 am

cog1983 wrote:
irefutabil wrote:sunt diferente de salarizare intre centre diferite ale tarii?la aceeasi specializare?

care ar fi cele mai bine platite specializari?ma refer la spor?

stiu ca un *** de chirurgie generala are la iasi vreo 7-8 milioane pe card si astia cand apuca sa aibe finante spitalul

Salariul de rezident pe o anumita specialitate (exceptand medicina de urgenta) e acelasi in toate centrele universitare.


ai si idee unde gasesc o grila de salarizare?adica specializarea si malaiul.e si asta un factor de decizie.
cred ca prin monitorul oficial dar nu gasesc nimic

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby cog1983 » Wed Nov 24, 2010 11:53 am

irefutabil wrote:
cog1983 wrote:
irefutabil wrote:sunt diferente de salarizare intre centre diferite ale tarii?la aceeasi specializare?

care ar fi cele mai bine platite specializari?ma refer la spor?

stiu ca un *** de chirurgie generala are la iasi vreo 7-8 milioane pe card si astia cand apuca sa aibe finante spitalul

Salariul de rezident pe o anumita specialitate (exceptand medicina de urgenta) e acelasi in toate centrele universitare.


ai si idee unde gasesc o grila de salarizare?adica specializarea si malaiul.e si asta un factor de decizie.
cred ca prin monitorul oficial dar nu gasesc nimic

Grila de salarizare inseamna salariul de incadrare care e pentru toti rezidentii din toate specialitatile din anul respectiv + sporurile pe care le primesti pe sectia pe care lucrezi.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

stoica
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Mon Mar 02, 2009 9:09 pm

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby stoica » Wed Nov 24, 2010 12:08 pm

as vrea sa va intreb daca salariu unui medic rezident pe o anumita specialitate este aproximativ acelasi in centrele universitare din tara; mersi

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby cog1983 » Wed Nov 24, 2010 12:12 pm

stoica wrote:as vrea sa va intreb daca salariu unui medic rezident pe o anumita specialitate este aproximativ acelasi in centrele universitare din tara; mersi

Ai mai intrebat si ti s-a raspuns!
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby larisa2000 » Wed Nov 24, 2010 12:19 pm

vlad s. wrote:
RainMaker wrote:la bucuresti e de c.a.c.a.o , totul scump, muncesti de rupi, nu inveti nimic, praf, tarani, tigani, aglomeratie.
m-as orienta daca as putea spre orasele mici din ardeal (civilizate, unde muncesti dar si inveti - tg mures, oradea, poate cluj)

De unde să încep?
- totul scump: ba nu. NU trebuie să-ţi iei apa plată din club, mergi şi tu la hipermarket. Doar chiriile maximale sunt scumpe. Cine caută, găseşte. Când eream rezident, stăteam în Rahova, în 2 camere mari, cu 200 de euro.
- munceşti de rupi: e da, dacă munca e o problemă... Dar munca e o opţiune personală, nu ţine de centru universitar, şi nu văd cum poţi să faci generalizări din astea pe întreaga medicină.
- nu înveţi nimic: din noi, opţiune strict personală. Totuşi, din păcate, în Bucureşti se cam află cele mai bune centre medicale din ţară, uneori la mare distanţă de restul ţării, pe majoritatea specialităţilor. Trist, dar adevărat. (Ok, Clujul are o chirurgie cv mai bună)
- praf. Da, e praf.
- ţărani. Sigur, în Bucureşti sunt ţărani, şi în restul ţării nu???
- ţigani. La fel ca mai sus. Şi în plus, remarcă rasistă.
- aglomeraţie. Da, e. Pentru că sunt oameni. A cui e vina că unele centre universitare au cam rămas pustii?
Bucureştiul e totuşi incomparabil în Ro ca posibilităţi de distracţie şi cultură. Viaţa e uneori suprarealistă, dar o să aveţi tot restul vieţii să fiţi burgheji cu burtă ce pufnesc a dispreţ.

sunt de acord 100 %. eu cel putin n-as putea niciodata sa locuiesc intr-un alt oras din tara...poate doar pe timp scurt ( cateva luni maxim ) si atunci doar in Cluj, Iasi sau Cta ( ca de aici am rapid acces la mare :mrgreen: )

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby larisa2000 » Wed Nov 24, 2010 12:23 pm

hmm wrote:eu nu cred asta. cunosc pe cineva care a luat in tg mures si e f multumit de cum decurg lucrurile in spital...

eu stiu ca n-au vrut sa-mi vanda Kirtos ( nu stiu cum se scrie corect, scuze) pt ca nu am vb in maghiara cu ei, sau altadata eram cu sotu' si am intrebat vreo 10 randuri de grupuri unde naiba gasim nu mai stiu ce cautam noi atunci, si tot asa, nu vroiau sa ne rasp, cica in maghiara sa vb cu ei. pan' s-a enervat asta de a lasat totu' balta si am plecat de acolo fara sa ma rezolvam nimic

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby larisa2000 » Wed Nov 24, 2010 12:25 pm

cog1983 wrote:Nu stiu sa-ti spun de la ce spital, dar eu am vazut pacienti adusi cu anevrism de aorta si o gramada de nou-nascuti cu malformatii cardiace.

iar eu am vazut cum Buzaul mi-a trimis tanar de 32 de ani, accident de masina cu hemo-pneumo-torace dr nedrenat ! dar asta nu inseamna ca tot Buzau' e asa. sa nu generalizam

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby md_gr » Wed Nov 24, 2010 12:26 pm

Nu mi-as alege Tg Mures, nu mi-au placut ungurii, mi se parea o lipsa de respect sa vb in maghiara de fata cu studentii romani, tu rezidenta lu Lajos Kossuth.

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby larisa2000 » Wed Nov 24, 2010 12:27 pm

in schimb la Tg Mures a fost super. cat am fost la SMURD acolo n-am avut nici un fel de problema cu limba vorbita, daca venea cineva care nu vorbea decat ungureste, intotdeauna se gasea un coleg sa se ocupe, asa erau gandite turele

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby larisa2000 » Wed Nov 24, 2010 12:28 pm

deci pana la urma fiecare centru cu avantajele/dezavantajele lui !
oricum ( si aici o sa-mi sariti in cap) eu consider ca ai mult mai multe avantaje la Buc. parerea mea ! si un exemplu mic, de cate ori, daca va fi nevoia sa aveti ceva treaba pe la minister, acte, adeverinte, schimbari de stagiu ( care numai acolo se fac - pt cei din Buc stiu, la provincie totusi nu ma pronunt )...MS e aici, nu faceti drumuri in plus

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby md_gr » Wed Nov 24, 2010 12:32 pm

Eu nu m-as intoarce acasa, desi e centru universitar, se pare ca se face bine medicina acolo, nota cea mai mare la rezi a fost de acasa.
Nimic nu se compara cu Bucuresti.

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby cog1983 » Wed Nov 24, 2010 12:38 pm

larisa2000 wrote:
cog1983 wrote:Nu stiu sa-ti spun de la ce spital, dar eu am vazut pacienti adusi cu anevrism de aorta si o gramada de nou-nascuti cu malformatii cardiace.

iar eu am vazut cum Buzaul mi-a trimis tanar de 32 de ani, accident de masina cu hemo-pneumo-torace dr nedrenat ! dar asta nu inseamna ca tot Buzau' e asa. sa nu generalizam

N-am zis nimic de rau... Daca citesti mai inainte o sa observi ca argumentam faptul ca o fi Clujul un centru mai bun de chirurgie cardio-vasculara decat Bucurestiul din moment ce se trimit cazurile aici.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby zubenelgenubi » Wed Nov 24, 2010 1:09 pm

Am inteles ca in Tg Mures chiar se face medicina si se munceste. Eu nu vreau sa stau degeaba ca rezident sa sprijin peretii. Atata doar ca nu stiu lb. maghiara. Am vazut ca sunt cam 50% maghiari in Tg Mures, deci trebuie sa o inveti.
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

drcosmin
junior
junior
Posts: 38
Joined: Mon Nov 20, 2006 12:51 pm
Location: Mures
Contact:

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby drcosmin » Wed Nov 24, 2010 3:14 pm

vreau sa posteze cineva care nu a fost lasat sa lucreze intr-un spital din tirgu mures din cauza ca nu stia lb maghiara.nu altii care au auzit ca nu stiu ce si nu stiu cum.
lasati textele.
lucrez aici de peste 8 ani - nu stiu maghiara - si nu am avut nici o problema.

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby zubenelgenubi » Wed Nov 24, 2010 3:19 pm

Asta voiam sa aud.

Ce stiti de centrele cum ar fi Sibiu sau Brasov? Sunt accesibile la costuri?
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby marmotul » Wed Nov 24, 2010 3:24 pm

zubenelgenubi wrote:Asta voiam sa aud.

Ce stiti de centrele cum ar fi Sibiu sau Brasov? Sunt accesibile la costuri?

ai net. cauta si tu chirii din orasele respective si fa o comparatie. dooh
qpepsi.gif

drcosmin
junior
junior
Posts: 38
Joined: Mon Nov 20, 2006 12:51 pm
Location: Mures
Contact:

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby drcosmin » Wed Nov 24, 2010 3:26 pm

la fel cum de altfel consider ca iti alegi centrul universitar in functie de ce vrei sa faci.
daca iti doresti urgenta nu vei alege Sibiu in detrimentul Muresului sau Bucurestiului.
la fel daca doresti ceva legat de nefrologie nu vei alege Brasov.
Eu merg pe ideea de centru universitar consacrat pe un domeniu.

Mult succes.

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Avantaje sau dezavantaje ale diferitelor centre universitare

Postby zubenelgenubi » Wed Nov 24, 2010 3:43 pm

Marmotule, invarte mai bine in ciocolata! Stiu si eu sa caut pe net, doar ca multe sunt anunturi date de agentii si nu prea stii sa te orientezi daca nu esti din orasul respectiv. De-aia intrebam, la modul general... Daca nu stii sa dai un raspuns, mai bine nu posta.

drcosmin: nu toti avem posibilitatea sa ne alegem o anume specialitate. Si atunci, incercam sa vedem, dintre cele ce raman, cam ce si pe unde ar merita - ca sa nu zicem dupa aia "cine dracu m-a pus sa vin aici pentru specialitatea X, cand puteam sa stau linistit dincolo, pe specialitatea Y" (care poate nu ne-ar fi atras deloc).
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests