Cum va simtiti acum ca ati terminat-o cu facultatea ?

odiseea spatiala
Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Cum va simtiti acum ca ati terminat-o cu facultatea ?

Postby Krisler12 » Mon Nov 22, 2010 4:00 pm

Salut !

Stiu ca in timpul facultatii toti spuneti vorbe de manie cum ca "de s-ar termina odata" si " ca regreta ca au dat la facultatea asta" etc. etc. etc. (nu zic , si astea mai ales in preajma sesiunilor :D ).
Acum ca ati scapat si de rezidentiat, ati scapat si de facultate, mai sunteti de acord cu vorbele de duh despre facultate pe care le spuneati sau acum va pare rau ?
Va pare rau ca s-a terminat facultatea, ca s-a terminat o perioada oarecum frumoasa din viata voastra ? Credeti ca o sa va lipseasca facultatea si o sa va ganditi cu dor la ea sau veti ofta usurati ca "in sfarsit, ati scapat" ?

Apropo, cum a fost la cursul festiv ? :P

User avatar
lordazazel
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Oct 01, 2004 12:32 am
Location: Bucuresti

Re: Cum va simtiti acum ca ati terminat-o cu facultatea ?

Postby lordazazel » Mon Nov 22, 2010 4:05 pm

Mie unul chiar nu imi pare rau. Terminarea unui ciclu este ceva firesc. Singura oara cand mi-a parut rau cu adevarat (si sunt nostalgic si acum) a fost la terminarea liceului.

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Cum va simtiti acum ca ati terminat-o cu facultatea ?

Postby DarkComy » Mon Nov 22, 2010 4:12 pm

mie unul imi lipseste. in facultate eram toti la un loc, ne mai intalneam cu alte serii din cand in cand prin spitale, stateam la o bere si ne ajutam la nevoie, asistentu din obligatie ne mai intreba cum e viata. in rezidentiat alta viata... fiecare are stagiul lui si drumul lui, fiecare isi pazeste spatele si incearca sa le ia celorlalti fata, invidii si barfe pentru ca rezidenta X intra mai des in sala cu primarul Y etc. pentru cine are impresia ca rezidentiatul are ceva in comun cu SCRUBS, DR. HOUSE, E.R. sau GRAYS ANATOMY, ei bine .... EPIC FAIL !!

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Cum va simtiti acum ca ati terminat-o cu facultatea ?

Postby Krisler12 » Mon Nov 22, 2010 5:02 pm

Sa inteleg ca la cursul festiv a fost o tragedie ? :shock:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum va simtiti acum ca ati terminat-o cu facultatea ?

Postby Chingachgook » Mon Nov 22, 2010 5:37 pm

DarkComy wrote:mie unul imi lipseste. in facultate eram toti la un loc, ne mai intalneam cu alte serii din cand in cand prin spitale, stateam la o bere si ne ajutam la nevoie, asistentu din obligatie ne mai intreba cum e viata. in rezidentiat alta viata... fiecare are stagiul lui si drumul lui, fiecare isi pazeste spatele si incearca sa le ia celorlalti fata, invidii si barfe pentru ca rezidenta X intra mai des in sala cu primarul Y etc. pentru cine are impresia ca rezidentiatul are ceva in comun cu SCRUBS, DR. HOUSE, E.R. sau GRAYS ANATOMY, ei bine .... EPIC FAIL !!



da de unde stii mankatzash asa de bine daca abia acum il incepi?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Cum va simtiti acum ca ati terminat-o cu facultatea ?

Postby DarkComy » Mon Nov 22, 2010 7:04 pm

gresit, acum am dat rezi a 2-a oara :D nu e primul rezi pe care il incep, plus ca am mai petrecut, ca si student fiind, doi ani intr-un spital bucurestean printre rezidenti, si cand spun 2 ani ma refer 3-4 zile pe saptamana+garzi. sper din tot sufletul ca mancatoria, invidia si rautatile sa nu se gaseasca si in alte spitale sau sectii din romania. voi ce credeti, e posibil ? :D

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Cum va simtiti acum ca ati terminat-o cu facultatea ?

Postby zubenelgenubi » Mon Nov 22, 2010 7:36 pm

Asta se vrea topic de descarcare emotionala? Sau are scop kathartic? Ce-s cu intrebarile astea despre "vorbe de manie", "vorbe de duh" si "parere de rau"? Ne pocaim? :lol:

Da, am zis de multe ori in facultate "F*** medicine school", "I love medicine", "o sa-mi para rau", "sa treaca odata"... Si de fiecare data eram indreptatit sa o zic! Si cand exista o conexiune puternica pe care o stabilesti cu ceva/cineva, fie chiar si cu medicina, ambivalenta sentimentelor este regula! Caci nu exista iubire fara ura si nici lumina fara intuneric :!:

Rezidentiatul este tot o forma de invatamant, deci nu ma consider deloc "scapat".
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Cum va simtiti acum ca ati terminat-o cu facultatea ?

Postby md_gr » Mon Nov 22, 2010 10:09 pm

Nu ma simt bine, mi s-a zis ca nu o sa mai primesc bani. Va trebui sa muncesc.

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: Cum va simtiti acum ca ati terminat-o cu facultatea ?

Postby larisa2000 » Mon Nov 22, 2010 10:32 pm

zubenelgenubi wrote:

Rezidentiatul este tot o forma de invatamant, deci nu ma consider deloc "scapat".

eu stiu ca e tot o forma de invatamant, dar practic nu stau chiar asa lucrurile. daca pana acum ti se tinea un curs, faceai un LP...si la final dadeai un exam scris, acu' lucrurile se schimba. Cat de mult oi fi tu intr-o forma de invatamant, o sa vezi ca te trezesti singur la un mom dat, ca esti responsabil pt fiecare gest pe care il faci, ca pui parafa..iar daca gresesti, notele din fac sunt mizilic din toate punctele de vedere fata de ceea ce inseamna acum. de cand o sa incepe sa tipe la tine mai intai indrumatorul, apoi seful sectiei..eheeee.Nu mai esti deloc scapat, sunt de acord, esti mult mai prins !

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Cum va simtiti acum ca ati terminat-o cu facultatea ?

Postby holliday » Mon Nov 22, 2010 10:37 pm

Felicitari tuturor!
Aveti grija ca greul abia acum incepe!
Mult succes!

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Cum va simtiti acum ca ati terminat-o cu facultatea ?

Postby md_gr » Tue Nov 23, 2010 2:39 am

Greul acum incepe. Cam trebuie sa ne gandim ce o sa facem in urmatorii ani.
:lol: Eu stiu ca vreau distractie.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Cum va simtiti acum ca ati terminat-o cu facultatea ?

Postby Phat Skidz » Tue Nov 23, 2010 8:30 pm

Nu puneţi nene parafa. Ce rost are? Sper că nu sunteţi fraieri să vă puneţi parafa.
DarkComy wrote: sper din tot sufletul ca mancatoria, invidia si rautatile sa nu se gaseasca si in alte spitale sau sectii din romania. voi ce credeti, e posibil ? :D

Normal că nu e.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests