Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

odiseea spatiala
luchym84
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sat Mar 20, 2010 6:46 pm
Contact:

temp

Postby luchym84 » Sun Nov 21, 2010 6:45 pm

in rest cum vi s-au parut grilele?
Eu cred ca punctajele per total vor fi mai mici ca in 2009
si ca aproximativ 10% au peste 800 puncte
Asta e parerea mea.
ASTEPT OPINII

User avatar
prodezbatere
junior
junior
Posts: 82
Joined: Tue Jun 29, 2010 6:28 pm

Re: Punctaje partiale pe sali

Postby prodezbatere » Sun Nov 21, 2010 6:52 pm

asa cred si eu ca nu va fi ca anul trecut... 10 oameni cu nota 780 sau 15 oameni cu 701! si sper sau radiologie cu 719!

golanulstelist
senior
senior
Posts: 264
Joined: Sat Sep 30, 2006 10:36 am

Re: Punctaje partiale pe sali

Postby golanulstelist » Sun Nov 21, 2010 6:52 pm

Pai asta ar insemna ca sunt 390 cu peste 800..nu cred ca e cazul anul asta. Grile uratele, clar mai urate ca anul trecut.

glassy
Posts: 3
Joined: Sun Nov 21, 2010 3:42 pm

Re: Punctaje partiale pe sali

Postby glassy » Sun Nov 21, 2010 7:09 pm

Parca zicea cineva ca face un excel dupa ce apar ceva punctaje, nu?

cristinaiorga2008
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Thu Feb 07, 2008 1:57 am

Re: Punctaje partiale pe sali

Postby cristinaiorga2008 » Sun Nov 21, 2010 7:25 pm

luchym84 wrote:eu care am 816 incerc sa pun raul inainte ca la afisarea clasamentului sa am de ce ma bucura :D oricum nu cred ca prind endocrinologie pe bucuresti....sau poate doar cu ffff mare noroc ca cei de dinaintea mea sa aleaga multa chirurgie sau sa fie multi care nu vor pe bucuresti :D



Daca se termina locurile din Bucuresti, poti alege alt centru de pregatire. Apoi este ceva de alergat in prima faza pentru detasare in Bucuresti si pe urma transfer.

luchym84
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sat Mar 20, 2010 6:46 pm
Contact:

Re: Punctaje partiale pe sali

Postby luchym84 » Sun Nov 21, 2010 7:48 pm

mie nu mi se pare prea corecta si legala chestia asta cu transferul...dar ramane sa ma mai gandesc ...oricum nu ar fi singura varianta...
Stie careva cand se afiseaza baremele de corectare?
ca daca nu avem varianta lor la ce se asteapta ei sa mai facem eventuale contestatii sau asta urmaresc sa nu se mai faca contestatii? :D

luchym84
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sat Mar 20, 2010 6:46 pm
Contact:

Re: Punctaje partiale pe sali

Postby luchym84 » Sun Nov 21, 2010 7:53 pm

intreaba o colega ....stie careva unde se depun contestatiile?

cristinaiorga2008
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Thu Feb 07, 2008 1:57 am

Re: Punctaje partiale pe sali

Postby cristinaiorga2008 » Sun Nov 21, 2010 7:54 pm

luchym84 wrote:mie nu mi se pare prea corecta si legala chestia asta cu transferul...dar ramane sa ma mai gandesc ...oricum nu ar fi singura varianta...
Stie careva cand se afiseaza baremele de corectare?
ca daca nu avem varianta lor la ce se asteapta ei sa mai facem eventuale contestatii sau asta urmaresc sa nu se mai faca contestatii? :D



Transferul este perfect legal conform codului muncii.
Grilele master au aparul deja http://www.rezidentiat.info/

yly
junior
junior
Posts: 42
Joined: Sun Nov 19, 2006 2:50 pm

Re: Punctaje partiale pe sali

Postby yly » Sun Nov 21, 2010 8:29 pm

la stoma ce puctaje stiti peste 868?stiti ceva?

User avatar
coffee&tv
junior
junior
Posts: 32
Joined: Wed Jul 16, 2008 7:41 pm
Location: Planet Earth

Re: Punctaje partiale pe sali

Postby coffee&tv » Sun Nov 21, 2010 8:51 pm

@cristinaiorga2008: Legat de transfer/detasare - care sunt pasii necesari?

@ luchym84: Grilele care aveau la raspuns variante cu cifre, numere si orice alte valori numerice mi s-au parut nasoale, dar nasoale rau. :(
Universe always settles the score!
Does it?
No, but it should.

cristinaiorga2008
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Thu Feb 07, 2008 1:57 am

Re: Punctaje partiale pe sali

Postby cristinaiorga2008 » Sun Nov 21, 2010 9:40 pm

coffee&tv wrote:@cristinaiorga2008: Legat de transfer/detasare - care sunt pasii necesari?

@ luchym84: Grilele care aveau la raspuns variante cu cifre, numere si orice alte valori numerice mi s-au parut nasoale, dar nasoale rau. :(



Pentru detasare/transfer conditia principala este sa existe coordonator de rezidentiat in specialitatea aleasa in centrul in care doriti sa va mutati.
Pt detasare trebuie obtinut avizul de primire al coordonatorul din centru unde doriti sa va mutati si avizul de plecare al coordonatorului din centrul de unde plecati + o cerere cu motivul detasarii, acte justificative privind motivele solicitării se depun in Bucuresti la fostul centru de perfectionare,acum directia de resurse umare a MS str. george vraca. nr. 9 - .
Pt transfer cererile se depun la DSP din localitatea unde se doreste mutatrea si vor fi însoţite de :
1. avizul universităţii de medicină şi farmacie, respectiv facultăţii de medicină, medicină dentara sau farmacie din centrul universitar în care se află în pregătire;
2. avizul universităţii de medicină şi farmacie, respectiv facultăţii de medicină, medicină dentara sau farmacie din centrul universitar în care doreşte să continue pregătirea;
3. avizul direcţiei de sănătate publică din centrul universitar în care doreşte sa continue pregătirea ( pentru rezidenţii pe loc);
4. rezidenţii pe post vor prezenta avizul unităţii sanitare cu care au încheiat contract individual de munca pe durata nedeterminata;
5. acte justificative privind motivele solicitării;

Asa a fost in anii trecuti, o sa se publice si anul asta metodologia si actele necesare pt detasare/transfer.
Mai sunt cu unii coordonatori probleme, care nu vor sa acorde detasare, si unele UMF care nu vor sa semneze transferul ( Timisoara, Tg. Mures -mai greu de plecat)
In fiecare an au fost doua runde de transfer, cu 01 martie si cu 1 iunie.

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: Punctaje partiale pe sali

Postby Bogdan_DD » Sun Nov 21, 2010 9:44 pm

@anncush

Nu uita intrebarile de anato din hernii :mrgreen: . Anul asta chiar s-au chinuit sa faca intrebari noi si n-au respectat proportia de 4 intrebari/tema. Ceea ce poate fi ok sau nu. (la avc-uri n-am citit decat cocaina din care au intrebat in fiecare an si au intrebat fix din ea)

Mie personal mi-a placut ca au intrebat foarte foarte mult si detaliat din pedi, temele mari din chir si capitolele masochiste gen leucemii (care mi-au facut placere), dar la cele de cardio, iti lua 3 minute sa parcurgi textul.

Din temele mici de pana in 10 pagini au fost cam 2 intrebari din fiecare si acelea simple. Asa ca treaba cu aprofundatul temelor mici nu tine, tb cam tot. Poate la anul e un bezmetic in comsie pasionat de neuro si s-a terminat. Bine ca am scapat.

Apropo, la intrebarea aia CS din arsuri de GR II ce ati raspuns?!? Puteau fi 2-3 variante de raspuns. Aia e de anulat

mocela
Posts: 3
Joined: Sun Nov 21, 2010 7:54 pm

Re: Punctaje partiale pe sali

Postby mocela » Sun Nov 21, 2010 9:54 pm

intrebare - varianta A- intrebarea 115:
Care dintre urmatoarele afirmatii sunt adevarate:
a) epilepsia este o afectiune acuta care rezulta din descarcarea electrica excesiva a neuronilor cerebrali
b) cauzele epilepsiei sunt: fie leziuni cerebrale congenitale sau dobandite, fie cauze idiopatice
c) traseul EEG este normal intre crize
d) repetabilitatea crizelor este caracteristica principala a epilepsiei
e) remisia in epilepsia idiopatica a copilului se intalneste in peste 80% din cazuri

Raspunsul corect este B,D E

dar in Ciofu, la epilepsii la copil se mentioneaza " intercritic, traseul EEG poate fi normal, ceea ce nu exclude diagnosticul de grand mal"
Voua nu vi se pare o intrebare din genul atentie la semantica? :hate:

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: Punctaje partiale pe sali

Postby anncush » Sun Nov 21, 2010 9:56 pm

Bogdan_DD wrote:@anncush

Nu uita intrebarile de anato din hernii :mrgreen: . Anul asta chiar s-au chinuit sa faca intrebari noi si n-au respectat proportia de 4 intrebari/tema. Ceea ce poate fi ok sau nu. (la avc-uri n-am citit decat cocaina din care au intrebat in fiecare an si au intrebat fix din ea)

Mie personal mi-a placut ca au intrebat foarte foarte mult si detaliat din pedi, temele mari din chir si capitolele masochiste gen leucemii (care mi-au facut placere), dar la cele de cardio, iti lua 3 minute sa parcurgi textul.

Din temele mici de pana in 10 pagini au fost cam 2 intrebari din fiecare si acelea simple. Asa ca treaba cu aprofundatul temelor mici nu tine, tb cam tot. Poate la anul e un bezmetic in comsie pasionat de neuro si s-a terminat. Bine ca am scapat.

Apropo, la intrebarea aia CS din arsuri de GR II ce ati raspuns?!? Puteau fi 2-3 variante de raspuns. Aia e de anulat


Ah, da, uitasem... 2 intrebari din tratamentul leucemiilor = THE HORROR [sigur, le-am scos cu punctaj maxim dar tot in afara tematicii sunt]. Si da, si eu am ramas cu senzatia ca nu au fost de data asta 4 intrebari/tema.

Altceva interesant - mi s-au parut multicele grile de pe rezitest, pe bune, nu cred ca erau DOAR similare. Plus ca am observat ca au o feblete pt boala de nod sinusal si sdr de duct biliar disparut :mrgreen: Si pe la pedi, sigur, acceptabile intrebarile, daaar la aia cu epilepsia am dedus din variante ca se refera si la epilepsia-boala si nu la convulsiile izolate [ceea ce mi se pare jenant pt o super comisie sa nu fie in stare sa mentioneze in intrebare la ce se refera]. Iar grila cu doze de la TEP - alta nebunie! ala era unul din tabelele pe care am zis ca NU le citesc ever. Cat despre formularea intrebarilor la cardio nici nu mai discut. De fapt mie mi s-a parut ca oamenii din comisie au cam avut mari deficite de exprimare cand au formulat grilele astea:roll: Bine ca am scapat pt totdeauna de nenorocita asta de materie!Uof!All in all - muuulte chesti discutabile anul asta.

Tinem pumnii la repartitie :allright:
Slowly getting less stupid :)

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Punctaje partiale pe sali

Postby md_gr » Sun Nov 21, 2010 10:00 pm

Anul asta au fost pe ansamblu punctaje mai mici decat anul trecut.

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby Krisler12 » Sun Nov 21, 2010 10:54 pm

Salut !

Iata ca ati depasit si acest moment. :D

Cum vi s-au parut intrebarile ? Au fost grele ? Au fost usoare ?
Este de stiut ca unii care au insistat mai mult cu invatatul/memoratul se prea poate sa aiba o parere mai pertinenta si de asta as vrea sa spuneti si cat ati invatat/de cate ori ati trecut prin materie/ de cate ori ati facut grilele de pe rezitest (numai alea sau si altele) (+/- eventual nota obtinuta :D ) ?

Care este legatura cu grilele de pe rezitest si cele pe care tocmai le-ai avut la examen: au vreo relevanta sau "10-15 minute pe rezitest" (cum spunea cineva) e de ajuns ? Care sunt mai grele: de pe rezitest sau cele pe care le-ati avut ?

Multumesc !

User avatar
VladG
junior
junior
Posts: 33
Joined: Sun Nov 21, 2010 7:30 pm

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby VladG » Sun Nov 21, 2010 11:48 pm

Salut.

Mie grilele mi s-au parut putin mai grele decat cele de anul trecut. Acum nu stiu, probabil sa fiu subiectiv, dar cele din acest an mi s-au parut un pic mai greu de abordat. Foarte multe lasau loc interpretarii. Cel putin asa le-am vazut eu.

Eu unul nu am prea umblat pe la grile cand invatam, recunosc asta si probabil ca nu a fost chiar ok acest lucru. Pe mine sa ma iertati, insa eu nu consider ca atunci cand vei avea pacientul in fata el va avea legat de gat un carton pe care va scrie :

a. Pancreatita acuta
b. IMA
c. Litiaza biliara
d. Colangita sclerozanta
e. Entorsa pontina

Rog nu-mi sariti in cap cu variantele. Nu sunt expuse la modul serios. :shock:

Ce pot spune este ca la fiecare sfarsit de saptamana imi dadeam cate un test pe rezitests.ro.

Rezultatele la acele teste au fost asa : 723 apoi 695 apoi 780 si la ultimul test inainte de examen am avut 771. Din punctul meu de vedere au fost destul de relevante, intrucat azi m-am trezit cu un punctaj de 799 (dar-ar naiba-n punctul ala :lol: ).

De citit eu unul am avut 2 subiecte pe care le-am citit doar o data : AVC si Infectii de tract respirator la copii. Restul le-am citit cu atentie de 2-3 ori. Nu mai spun ca unele subiecte gen Lupus, SA, Leucemii si altele, le-am citit cred ca de 5 ori pe fiecare, nu stiu insa cat de mult m-a ajutat acest lucru. Plus conspecte, scheme, flash card-uri acolo unde am considerat ca e nevoie...

Iar la ultima intrebare ca sa iti raspund, pe rezitest conteaza foarte mult daca iti pica grile facute de cadrele universitare sau daca iti pica grilele facute de studenti/rezidenti/etc. Cele din urma sunt crunte, si de multe ori habar nu ai ce vor sa spuna si mai bine nu ar fi. Dar ma rog, exercitiul este exercitiu, nu are cum sa strice si nu poate decat sa te ajute pentru examenul mare. Eventual sa realizezi daca nu faci ceva cum trebuie, sa iti dai seama daca esti pe drumul bun, etc...

Numai bine :)

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Punctaje partiale pe sali

Postby Riley » Mon Nov 22, 2010 12:11 am

md_gr wrote:Anul asta au fost pe ansamblu punctaje mai mici decat anul trecut.

da, dar mai multe peste 900 de puncte totusi. Oricum am senzatia ca nu va fi foarte mare diferenta intre numarul celor peste 900 si numarul celor peste 800 asa cum a fost in alti ani!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby Riley » Mon Nov 22, 2010 12:31 am

Intrebarile au fost ciudatele. In sensul ca la prima vedere pareau fooarte usoare dar dupa...hmmm cu cat le gandeai mai mult cu atat greseai-asa a fost in cazul meu dupa ce am confruntat cu grila master. Am gresit la chestii incredibile tocmai pt ca am gandit prea mult si am raspuns la chestii incredibile pentru ca ceva (intuitie combinata cu repetitie) mi-a spus ca aia e varianta corecta. Per ansamblu sunt multumit, dar examenul in sine a fost o porcarie.
Nu se poate sa fie intrebari din tabele (si nu una), chestii de epidemio-fooarte foarte multe, plus doua intrebari de infectioase care NU se pot aplica populatiei din Ro (cea cu chimioprofilaxia la TBC pe PPD de la americani din Harrison si vaccinul VHB care la noi acum e obligatoriu).
Unele intrebari au fost foarte prost formulate, raspuns incomplet-am pierdut vreo 2 puncte doar pt ca mi se parea ambigua exprimarea, sau erau papate niste litere sau cuvinte care dadeau alt sens propozitiei.
Intrebari din afara materiei: tratamentul al LMC era simplu dar oricum. PLus nu mai stiu ce factroi de risc la tratamentul LAm. Plus eterna boala de nod sinusal-aia chiar e eterna-cineva din comisie are o adevarata slabiciune pt boala asta.
Cam multe cifre si procente, in general adevarate toate cred dar erau si exceptii.
Oricum se testeaza capacitatea de a reproduce si nu de a gandi din pacate.

Cheia succesului la mine a fost repetatul cat mai mult in ultima saptamana: am trecut prin 40 de sub si nu am abordat inf resp la copil si nici arsuri dar am avut noroc de intrebari usoare de cultura generala din astea.
Foare multe se bazeaza pe memoria de scurta durata!!!

Grilele de azi mi s-au parut asemenatoare cu rezitestul, pe care il recomand calduros daca se pastreaza materia asta nenorocita si anii viitori (cine stie?).
Bafta si felicitari tuturor!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby Riley » Mon Nov 22, 2010 12:33 am

Ce nu mi-a placut este ca nu s-a mai respectat regula nescrisa a celor 4 intrebari-nu am facut o statistica a intrebarilor dar asa mi s-a parut. Cum zicea si Bogdan_DD in alt topic, temele mici au fost mai prost reprezentate anul asta in detrimentul "monstruletilor".
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
VladG
junior
junior
Posts: 33
Joined: Sun Nov 21, 2010 7:30 pm

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby VladG » Mon Nov 22, 2010 12:37 am

40 de subiecte intr-o saptamana ?! Iti spun sincer ca nu stiu cum ai reusit. Eu am facut 25 de subiecte in saptamana dinaintea examenului si eram terminat, parca ma lovise trenul sambata.

Oricum, felicitari pentru rezultat !

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby Riley » Mon Nov 22, 2010 12:52 am

cica incercam varianta cu 1h/subiect care s-a prelungit la 2 ore ;)) oricum eram si eu intr-o stare.... -un zombie in devenire :|
Am citit pe sarite BCI, peritonite, k de colon, avc si am pus accent pe cele mici pe care le-am recitit atent.
Multumesc si felicitari si tie!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby b3 » Mon Nov 22, 2010 2:13 am

Interesant ce ziceti voi. Nu m-as fi asteptat sa schimbe vreodata regula nescrisa cu 4 intrebari/tema. Si nici sa dea doze si cifre din tabele, ce magarie. Intrebari din afara tematicii deja e ceva obisnuit, din pacate.

Oricum, bine ca ati scapat :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
prodezbatere
junior
junior
Posts: 82
Joined: Tue Jun 29, 2010 6:28 pm

Re: Punctaje partiale pe sali

Postby prodezbatere » Mon Nov 22, 2010 7:07 am

mocela wrote:intrebare - varianta A- intrebarea 115:
Care dintre urmatoarele afirmatii sunt adevarate:
a) epilepsia este o afectiune acuta care rezulta din descarcarea electrica excesiva a neuronilor cerebrali
b) cauzele epilepsiei sunt: fie leziuni cerebrale congenitale sau dobandite, fie cauze idiopatice
c) traseul EEG este normal intre crize
d) repetabilitatea crizelor este caracteristica principala a epilepsiei
e) remisia in epilepsia idiopatica a copilului se intalneste in peste 80% din cazuri

Raspunsul corect este B,D E

dar in Ciofu, la epilepsii la copil se mentioneaza " intercritic, traseul EEG poate fi normal, ceea ce nu exclude diagnosticul de grand mal"
Voua nu vi se pare o intrebare din genul atentie la semantica? :hate:

Depinde de timpul scurs dintre crize in caz de forma idiopatica,iar daca este o forma simptomatica(malfomatii,tumori,etc)traseul poate fi modificat si intre crize.in plus in fome febrile traseiul intre crize este absolut normal.In sbiectul de fata se refera la forma simpotomatica unde exista un focar (epileptogen) cu activitate electrica modificata.Daca stii cum se face un EEG atunci intelegi sensul!

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Punctaje partiale pe sali

Postby Iepurita » Mon Nov 22, 2010 8:12 am

prodezbatere wrote:
mocela wrote:intrebare - varianta A- intrebarea 115:
Care dintre urmatoarele afirmatii sunt adevarate:
a) epilepsia este o afectiune acuta care rezulta din descarcarea electrica excesiva a neuronilor cerebrali
b) cauzele epilepsiei sunt: fie leziuni cerebrale congenitale sau dobandite, fie cauze idiopatice
c) traseul EEG este normal intre crize
d) repetabilitatea crizelor este caracteristica principala a epilepsiei
e) remisia in epilepsia idiopatica a copilului se intalneste in peste 80% din cazuri

Raspunsul corect este B,D E

dar in Ciofu, la epilepsii la copil se mentioneaza " intercritic, traseul EEG poate fi normal, ceea ce nu exclude diagnosticul de grand mal"
Voua nu vi se pare o intrebare din genul atentie la semantica? :hate:

Depinde de timpul scurs dintre crize in caz de forma idiopatica,iar daca este o forma simptomatica(malfomatii,tumori,etc)traseul poate fi modificat si intre crize.in plus in fome febrile traseiul intre crize este absolut normal.In sbiectul de fata se refera la forma simpotomatica unde exista un focar (epileptogen) cu activitate electrica modificata.Daca stii cum se face un EEG atunci intelegi sensul!




De unde ai tras concluzia cu focarul epileptogen? Ca din intrebare e simplu, sa spui care sunt adevarate din afirmatiile de mai jos, afirmatii fara legatura intre ele, dar din aceeasi afectiune.
Mi se pare aiurea sa lasi loc de interpretari tocmai la examene. :)


Grilele mi s-au parut mai grele decat cele din 2009, mai "fade" si examenul tipic romanesc (cariocile care curg, grilele cu tratamentul care nu erau in tematica si intrebarile care lasau loc de interpretare).
Organizarea a fost ok.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
ALBA IULIAN
senior
senior
Posts: 132
Joined: Mon Dec 04, 2006 5:42 pm

Re: temp

Postby ALBA IULIAN » Mon Nov 22, 2010 8:44 am

luchym84 wrote:in rest cum vi s-au parut grilele?
Eu cred ca punctajele per total vor fi mai mici ca in 2009
si ca aproximativ 10% au peste 800 puncte
Asta e parerea mea.
ASTEPT OPINII


se pare ca nu va fi asa ;)

Dr_orto wrote:http://www.fileshare.ro/12432926129.4
Aici ar trebui sa il gasiti.
Vedeti ca are o formula de calcul. Cititi instructiunile si va calculeaza pozitia finala estimata in clasament. Eficienta 95%. Bafta.

User avatar
prodezbatere
junior
junior
Posts: 82
Joined: Tue Jun 29, 2010 6:28 pm

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby prodezbatere » Mon Nov 22, 2010 9:04 am

au fost grile bazate pe mai multa logica,asa le am intles eu!si nu sunt grele,prob ca sunt grele pt cei care invata dupa regula A B C D E :allright:

User avatar
prodezbatere
junior
junior
Posts: 82
Joined: Tue Jun 29, 2010 6:28 pm

Re: Punctaje partiale pe sali

Postby prodezbatere » Mon Nov 22, 2010 9:06 am

Ioio wrote:
prodezbatere wrote:
mocela wrote:intrebare - varianta A- intrebarea 115:
Care dintre urmatoarele afirmatii sunt adevarate:
a) epilepsia este o afectiune acuta care rezulta din descarcarea electrica excesiva a neuronilor cerebrali
b) cauzele epilepsiei sunt: fie leziuni cerebrale congenitale sau dobandite, fie cauze idiopatice
c) traseul EEG este normal intre crize
d) repetabilitatea crizelor este caracteristica principala a epilepsiei
e) remisia in epilepsia idiopatica a copilului se intalneste in peste 80% din cazuri

Raspunsul corect este B,D E

dar in Ciofu, la epilepsii la copil se mentioneaza " intercritic, traseul EEG poate fi normal, ceea ce nu exclude diagnosticul de grand mal"
Voua nu vi se pare o intrebare din genul atentie la semantica? :hate:

Depinde de timpul scurs dintre crize in caz de forma idiopatica,iar daca este o forma simptomatica(malfomatii,tumori,etc)traseul poate fi modificat si intre crize.in plus in fome febrile traseiul intre crize este absolut normal.In sbiectul de fata se refera la forma simpotomatica unde exista un focar (epileptogen) cu activitate electrica modificata.Daca stii cum se face un EEG atunci intelegi sensul!




De unde ai tras concluzia cu focarul epileptogen? Ca din intrebare e simplu, sa spui care sunt adevarate din afirmatiile de mai jos, afirmatii fara legatura intre ele, dar din aceeasi afectiune.
Mi se pare aiurea sa lasi loc de interpretari tocmai la examene. :)


Grilele mi s-au parut mai grele decat cele din 2009, mai "fade" si examenul tipic romanesc (cariocile care curg, grilele cu tratamentul care nu erau in tematica si intrebarile care lasau loc de interpretare).
Organizarea a fost ok.

Focarul epileptogen....medicina nu insemna doar tematice de rezidentiat,mai sunt si alte carti! ha ha ha

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby Iepurita » Mon Nov 22, 2010 9:08 am

prodezbatere wrote:au fost grile bazate pe mai multa logica,asa le am intles eu!si nu sunt grele,prob ca sunt grele pt cei care invata dupa regula A B C D E :allright:


Ah, eterna muscatura de fundul altuia :lol:
Au fost mai grele decat cele din 2009.
Ce anume inseamna sa inveti dupa abcde?


Nu ma intereseaza ce alte carti exista, ma intereseaza ce mi se da la examen. iar in cazul acestei intrebari este interpretabil raspunsul, nu scrie nicaieri de focarul de care tot vorbesti. In epilepsie EEg-ul intre crize poate sa fie normal? Da. Simplu.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
prodezbatere
junior
junior
Posts: 82
Joined: Tue Jun 29, 2010 6:28 pm

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby prodezbatere » Mon Nov 22, 2010 9:12 am

nici pe mine nu ma intreseaza alte pareri,fiecare se prgateste cum si cat poate!personal sper sa iau radiologie cu 719 puncte,atat cat am putut!In rest pace!

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Punctaje partiale pe sali

Postby md_gr » Mon Nov 22, 2010 9:13 am

Riley wrote:
md_gr wrote:Anul asta au fost pe ansamblu punctaje mai mici decat anul trecut.

da, dar mai multe peste 900 de puncte totusi. Oricum am senzatia ca nu va fi foarte mare diferenta intre numarul celor peste 900 si numarul celor peste 800 asa cum a fost in alti ani!


Da, nu [prea sunt de 800, e ciudat.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby Iepurita » Mon Nov 22, 2010 9:22 am

A, am uitat sa spun ca imbulinatul ala e de tot kktul.
Am facut grilele la inceput, am zis ca nu fac pauza dupa 100 ca sa le termin. Mi-am facut eu un plan ca fac grilele, ma apuc de imbulinat si cele la care nu am stiut sa raspund le fac atunci. Pe naiba!
Nu am apucat sa ma corectez decat la primele 50 de intrebari si cateva cu CM, in rest nici nu citeam intrebarea, treceam variantele pe care le-am pus la prima citire si gata. Si asa era sa nu termin, am galopat prin ultimele 100 de grile de numa. La cele la care nu am stiut ce variante sa aleg, pe care mi le-am lasat pt. gandit am pus la nimereala.
Bine, a fost greseala mea ca nu am mers la ultima simulare ca sa vad cum sa ma incadrez in timp.

Era mai usor pt. noi daca faceau macar cercurile alea cu margini groase, ca sa nu stai sa pictezi 5 minute la 3 buline.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

clara_luna
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Nov 18, 2008 12:04 pm

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby clara_luna » Mon Nov 22, 2010 9:31 am

Si eu va recomand ca in ultima saptamana sa va lasati o recapitulare totala,chiar daca pare imposibil se poate, chiar pe rezumatul temelor,daca va incumetati sa faceti scris de mana,eu asa am facut.Grile am lucrat doar la prima citire a temelor,apoi m-am axat pe repetat temele de cat mai multe ori.Bafta! :)

clara_luna
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Nov 18, 2008 12:04 pm

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby clara_luna » Mon Nov 22, 2010 9:34 am

In legatura cu grilele date intr-adevar foarte nasoale,sunt de acord cu Riley,grila cu tratament LMC m-a secat de tot,stiam tema si au dat din afara paginilor aflate in tematica,probabil se va anula,dar nu ne incalzeste cu nimic,am ierdut puncte la ea :)
Si din tabele la greu,deci la greu :)

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby gaurav_singh_md » Mon Nov 22, 2010 9:47 am

clara_luna wrote:In legatura cu grilele date intr-adevar foarte nasoale,sunt de acord cu Riley,grila cu tratament LMC m-a secat de tot,stiam tema si au dat din afara paginilor aflate in tematica,probabil se va anula,dar nu ne incalzeste cu nimic,am ierdut puncte la ea :)
Si din tabele la greu,deci la greu :)

daca stii absolut tot (etio, path, semne/simp, evolutia, factori de prog etc.) despre o boala nu este f. greu sa ghicesti felul in care tratezi boala respectiva.

clara_luna
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Nov 18, 2008 12:04 pm

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby clara_luna » Mon Nov 22, 2010 9:51 am

Nu-i vorba despre asta,desi nu ar trebui sa punem la nimereala ca nu e din tematica grila :) ci ca daca va fi anulata va fi o grila pierduta,daca puneau din tematica unii o faceau,altii nu,asa e pierduta :)

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby Iepurita » Mon Nov 22, 2010 10:44 am

De la mine au destui peste 800. 804, 812, 818, 857, 850, 840, 820. Sunt multi...
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

cristinaiorga2008
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Thu Feb 07, 2008 1:57 am

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby cristinaiorga2008 » Mon Nov 22, 2010 11:14 am

Acum dupa ce a trecut ce a fost mai greu , poate scaneaza cineva caietul cu grile si il ataseaza pe forum.

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby anncush » Mon Nov 22, 2010 11:35 am

cristinaiorga2008 wrote:Acum dupa ce a trecut ce a fost mai greu , poate scaneaza cineva caietul cu grile si il ataseaza pe forum.


Sigur. Arunc si eu un ochi peste grila master sa duc sadismul pana la capat dupa care ma ocup sa "curat" raspunsurile de pe caietul meu de grile [ceea ce va dura ceva ca am fost cam ... messy :))] si il scanez si-l pun mai pe seara pe forum. Asta daca nu e altcineva mai rapid decat mine cu toate treburile astea :)
Slowly getting less stupid :)

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby Krisler12 » Mon Nov 22, 2010 11:38 am

anncush wrote:
cristinaiorga2008 wrote:Acum dupa ce a trecut ce a fost mai greu , poate scaneaza cineva caietul cu grile si il ataseaza pe forum.


Sigur. Arunc si eu un ochi peste grila master sa duc sadismul pana la capat dupa care ma ocup sa "curat" raspunsurile de pe caietul meu de grile [ceea ce va dura ceva ca am fost cam ... messy :))] si il scanez si-l pun mai pe seara pe forum. Asta daca nu e altcineva mai rapid decat mine cu toate treburile astea :)


Poate scaneaza si ceilalti varianta pe care au avut-o.
Multumesc !


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests