conteaza notele ?

odiseea spatiala
md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

conteaza notele ?

Postby md_gr » Fri Nov 05, 2010 10:58 am

Faceti calcule degeaba.
Daca e 60% promovatul, in comparatie cu anul trecut ce au fost 4300, toti vom fi promovati. Dar sa nu uitam, la noi acum au ramas in primul rand cei ce nu au un plan, ori sunt buni si mai cred in ceva, ori sunt varza. Deci din cei 3800, in jur de 3300-3500 vom promova. Dintre care multi vor fi cu punctajul sub 650.

Oricum nu prea conteaza.

chiribochi
junior
junior
Posts: 83
Joined: Mon Nov 16, 2009 5:24 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby chiribochi » Fri Nov 05, 2010 11:33 am

va faceti degeaba planuri. au fost ani in care cu 700 de puncte erai in primii 1000 si ani in care erai aproape de 2000.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby holliday » Fri Nov 05, 2010 11:37 am

md_gr wrote:Faceti calcule degeaba.
Daca e 60% promovatul, in comparatie cu anul trecut ce au fost 4300, toti vom fi promovati. Dar sa nu uitam, la noi acum au ramas in primul rand cei ce nu au un plan, ori sunt buni si mai cred in ceva, ori sunt varza. Deci din cei 3800, in jur de 3300-3500 vom promova. Dintre care multi vor fi cu punctajul sub 650.

Oricum nu prea conteaza.

va trebuie doar unu care sa ia peste 930 de puncte ca sa ridice pragul de 60% :devil:
lu' ala chiar trebuie sa'i faceti cinste!

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby md_gr » Fri Nov 05, 2010 11:50 am

Ce o fi, o fi.

dar nu se schimba asa dintr-o data, in general iei anul anterior.
Anul asta e un an slab, s-a vazut la simulare.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby Riley » Fri Nov 05, 2010 12:03 pm

md_gr wrote:Ce o fi, o fi.

dar nu se schimba asa dintr-o data, in general iei anul anterior.
Anul asta e un an slab, s-a vazut la simulare.


Nu inteleg de ce consideri tu ca daca la simulare au fost rezultatele alea anul este slab. In primul rand nu cred ca cei care s-au inscris la simulare sunt un esantion reprezentativ pentru toata populatia care urmeaza sa sustina examenul. In al doilea rand intrebarile au fost dificile, venite totusi cu 1 luna inainte de examen. Sigur intr-o luna nu ingrasi porcul dar mai fixezi din materie. Si in ultimul rand scopul simularii a fost acela de a te autoevalua, de a se obisnui cu atmosfera de examen, etc.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby md_gr » Fri Nov 05, 2010 12:07 pm

E un esantion de 500 de oameni, din 3800, cred ca e suficient, din seria mea au participat cei buni si cei f buni, din cate stiu a participat si Le duc, sa nu uit, cum a zis absolvire, le duc grijile, putea sa ia niste lectii de teatru, poate parea naturala.
da, de acord, sunt si slabi, dar asa va fi si la rezidentiat.
Nu sunt grele, cat iti scadeau grilele cu cifre, maxim 10 puncte, 10 puncte nu sunt nici 50, nici 100.
Eu nu inteleg de ce nu putem accepta ca suntem slabi ca generatie, in comparatie cu anii trecuti.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby 187.92a » Fri Nov 05, 2010 12:08 pm

md_gr wrote:Eu nu inteleg de ce nu putem accepta ca suntem slabi ca generatie, in comparatie cu anii trecuti.


Este si destul de greu sa iti dai seama de asta in the first place, daca esti in generatia aia.

10 punte inseamna unori sute de oameni, sute de locuri pierdute.

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby md_gr » Fri Nov 05, 2010 12:11 pm

Sunt de acord ca 10 puncte inseamna ce zici tu, dar asta nu inseamna ca e mai greu, eu inteleg greu sa pierzi 100 de puncte.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby 187.92a » Fri Nov 05, 2010 12:12 pm

nu am inteels chestia cu naturala

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby Iepurita » Fri Nov 05, 2010 12:14 pm

Cifra magica: 4319 , atatia s-au inscris.
Interesant este ca desi sunt peste 400 de posturi, s-au inscris doar 396, iar la farma sunt 52 de posturi si ... 2 candidati.

Md_gr, din nou, nu evaluezi cat esti de bun ca viitor medic din prisma rezidentiatului. Eu spre exemplu (si nu numai) doar am citit materia pt. ca efectiv nu ma intereseaza porcaria asta de examen. Cu toate astea daca ma lasi in urgente ma descurc, daca ma pui sa suturez o fac foarte bine samd, pt. ca am invatat in timpul facultatii si am facut multa practica.
Interesant este ca noua ni s-a spus ca suntem cel mai bun an(pe parcursul tuturor anilor), iar secretara a spus ca asa grupa ca a mea n-a vazut de cand e. Bine, a mea si a colegei care a terminat facultatea cu 10 pe linie si acum lucreaza in Suedia.
Asta este doar un exaen de tocit, in mare tocit prostii, ca acum trebuie sa ma chinui sa invat resuscitarea asta veche, nu aia facuta la SMURD.
Iar grilele de la simulare, sa-mi fie cu iertare dar au fost doar cifre si statistica.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby md_gr » Fri Nov 05, 2010 12:16 pm

trident wrote:nu am inteels chestia cu naturala

Jur ca la absolvire, am zis ca vad o piesa de teatru ieftina, incepem cu the final countdown, melodia, iar la sf ne zice fata asta la duc, cam falsa de felul ei, putea sa para naturala.
In the end, am zis de 3 jur, recunosc, am uitat de cateva ori.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby Iepurita » Fri Nov 05, 2010 12:17 pm

md_gr wrote:E un esantion de 500 de oameni, din 3800, cred ca e suficient, din seria mea au participat cei buni si cei f buni, din cate stiu a participat si Le duc, sa nu uit, cum a zis absolvire, le duc grijile, putea sa ia niste lectii de teatru, poate parea naturala.
da, de acord, sunt si slabi, dar asa va fi si la rezidentiat.
Nu sunt grele, cat iti scadeau grilele cu cifre, maxim 10 puncte, 10 puncte nu sunt nici 50, nici 100.
Eu nu inteleg de ce nu putem accepta ca suntem slabi ca generatie, in comparatie cu anii trecuti.




Inca ceva: daca tie ti s-a parut ca simularea n-a fost greu nu stiu de ce spui ca te invarti in jur de 750 de puncte. Daca simularea a fost usoara si pierzi 10 puncte cu alea inseamna ca faceai...940, nu? Sa te stapanesti la rezi, sa nu faci prea multe pcte ca aia 60% sunt cam demoralizanti. :mrgreen:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby md_gr » Fri Nov 05, 2010 12:19 pm

Ioio wrote:Cifra magica: 4319 , atatia s-au inscris.
Interesant este ca desi sunt peste 400 de posturi, s-au inscris doar 396, iar la farma sunt 52 de posturi si ... 2 candidati.

Md_gr, din nou, nu evaluezi cat esti de bun ca viitor medic din prisma rezidentiatului. Eu spre exemplu (si nu numai) doar am citit materia pt. ca efectiv nu ma intereseaza porcaria asta de examen. Cu toate astea daca ma lasi in urgente ma descurc, daca ma pui sa suturez o fac foarte bine samd, pt. ca am invatat in timpul facultatii si am facut multa practica.
Interesant este ca noua ni s-a spus ca suntem cel mai bun an(pe parcursul tuturor anilor), iar secretara a spus ca asa grupa ca a mea n-a vazut de cand e. Bine, a mea si a colegei care a terminat facultatea cu 10 pe linie si acum lucreaza in Suedia.
Asta este doar un exaen de tocit, in mare tocit prostii, ca acum trebuie sa ma chinui sa invat resuscitarea asta veche, nu aia facuta la SMURD.
Iar grilele de la simulare, sa-mi fie cu iertare dar au fost doar cifre si statistica.

Draga mea, seria e considerata, nu stiu daca cea mai buna, dar sunt 3 serii considerate cele mai bune, a mea e una dintre ele. Stiu ce inseamna a fi medic bun.
Eu nu evaluez un medic bun prin prisma rezidentiatului, dar ca sa fii medic trebuie sa il ai.
Daca nu, pierzi un an.


Sa nu se creada ca il iubesc pe Trident :lol: , il cunosc personal, de fapt cunosc multi din generatia lui, nu se compara medicina noastra cu a lor.
Trident se poate considera un medic bun, desi e invidios, frustrat, cum o fi, omul asta chiar stie medicina.
El e un termen de comparatie, daca vrei sa fii bun, nu stralucit.

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby md_gr » Fri Nov 05, 2010 12:21 pm

Ioio wrote:
md_gr wrote:E un esantion de 500 de oameni, din 3800, cred ca e suficient, din seria mea au participat cei buni si cei f buni, din cate stiu a participat si Le duc, sa nu uit, cum a zis absolvire, le duc grijile, putea sa ia niste lectii de teatru, poate parea naturala.
da, de acord, sunt si slabi, dar asa va fi si la rezidentiat.
Nu sunt grele, cat iti scadeau grilele cu cifre, maxim 10 puncte, 10 puncte nu sunt nici 50, nici 100.
Eu nu inteleg de ce nu putem accepta ca suntem slabi ca generatie, in comparatie cu anii trecuti.




Inca ceva: daca tie ti s-a parut ca simularea n-a fost greu nu stiu de ce spui ca te invarti in jur de 750 de puncte. Daca simularea a fost usoara si pierzi 10 puncte cu alea inseamna ca faceai...940, nu? Sa te stapanesti la rezi, sa nu faci prea multe pcte ca aia 60% sunt cam demoralizanti. :mrgreen:

Eu pot vedea, cand treci prin 20 de teme atunci, doar citindu-le, cred ca poti sa iti dai seama ce e greu si ce e usor.
Am terminat 6 ani de facultate, imi dau seama ce inseamna a fi greu si usor.
Am dat examene chiar grele, grile grele.

Daca as fi terminat materia, as fi luat nota mare, dar nu am terminat-o, asta e prostia mea, imi asum responsabilitatea.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby 187.92a » Fri Nov 05, 2010 12:32 pm

I resent your laudatio.
md_gr wrote:Daca as fi terminat materia, as fi luat nota mare, dar nu am terminat-o, asta e prostia mea, imi asum responsabilitatea.

nu trebuie s-o termini mai, ci sa citesti ce trebuie, nu prostiile alea mari si lungi si grele si enervante si tot.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby Iepurita » Fri Nov 05, 2010 12:43 pm

Deci nu ai terminat materia, dar poti spune ca grilele alea sunt usoare. Interesant. Raman la idea ca esti un pui de geniu, sa spui ca grilele alea pline de procente sunt usoare inseamna ca tu stii sa le faci.

Trident e medic, tu esti o absolventa.
Nu am inteles ce ai spus de serii.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby md_gr » Fri Nov 05, 2010 1:36 pm

Scz Trident, ma stii, greu scoti complimente normale de la mine :lol:

Iar Ioio nu sunt pui de geniu, ci retin usor datele, asta e singura calitate pe care o am, mi-au placut cifrele. Provin dintr-o familie de ingineri si de matematicieni, din ambele parti.

Am zis ca seria mea e f buna, stiu ce inseamna calitatea.

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby dr_h » Fri Nov 05, 2010 3:07 pm

O fi seria voastra buna, f buna cum vreţi voi dar dacă nu luaţi rezi sau luaţi punctaj mic veţi rămâne doar cu asta ca ati fost studenţi buni, dar rezidentiatul e naspa bla bla, iar alţii care poate nu s-au laudat cu seria buna o sa ia rezi cu note mari. Cine e mai tare atunci? Va plac astfel de laude?

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby md_gr » Fri Nov 05, 2010 3:09 pm

Eu nu am zis ca vor lua mai bine, doar ca au mai multe sa ia decat altii.

Eu am vrut sa zic, ca nivelul e scazut per total, pe mine nu ma intereseaza cine va lua mai mult sau nu, imi stiu nivelul, deci nu ma incanta ca n\x sau y ia mai mult, oricum nr va ramane constant.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby Iepurita » Fri Nov 05, 2010 4:03 pm

dr_h wrote:O fi seria voastra buna, f buna cum vreţi voi dar dacă nu luaţi rezi sau luaţi punctaj mic veţi rămâne doar cu asta ca ati fost studenţi buni, dar rezidentiatul e naspa bla bla, iar alţii care poate nu s-au laudat cu seria buna o sa ia rezi cu note mari. Cine e mai tare atunci? Va plac astfel de laude?



Mai tare e ala care e mai bun, indiferent de cat a luat la rezi , admitere sau la infectioase.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby larisa2000 » Sat Nov 06, 2010 12:17 am

md_gr wrote:Sa nu se creada ca il iubesc pe Trident :lol: , il cunosc personal, de fapt cunosc multi din generatia lui, nu se compara medicina noastra cu a lor.
Trident se poate considera un medic bun, desi e invidios, frustrat, cum o fi, omul asta chiar stie medicina.
El e un termen de comparatie, daca vrei sa fii bun, nu stralucit.


chiar, ce generatie e Trident?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby Chingachgook » Sat Nov 06, 2010 12:40 am

generatia mileniului 3

stiu ca a terminat cu media foarte mare (peste 9:80 parca)

e adevarat ca la cluj unde e nivelul mai scazut, nu la bucuresti
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby md_gr » Sat Nov 06, 2010 1:02 am

Nu mai baga spam :lol:
2005 trident

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby larisa2000 » Sat Nov 06, 2010 1:28 am

mie media cu care ai terminat facultatea nu-mi spune nimic ! nu dau doi bani pe ea, ca vorba aia am trecut si eu prin fac si am vazut cum stau lucrurile de mi se taiase de tot in primii ani. daca veneai sa-ti iei nota la examen ( ca asa se practica ) din nota de 7 maxim posibila pe testul corectat iti dadea 9, daca nu vedneai iti scadea 1 pct sau 2 depinde cum avea dispozitie.. bine, ca daca erai baiatul colegei de facultate a profului te durea la basca, nici macar, ca oricum primeai 10 ( singurul din serie ! si care nici nu se deranja sa vina pana in amfiteatru). tin minte ca la anatom an II eram cu priet mea si ne-a ascultat si ne-a tot intrebat si la sfarsit cica bine, 10 amandoua si cand sa ne ridicam de la masa isi aduce aminte sa o mai intrebe pe asta nu stiu ce poligon si pt ca n-a stiut albie de porci a facut-o si i-a schimbat si 10-e in 6 ! asa ca...

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby md_gr » Sat Nov 06, 2010 1:28 am

Trident e chiar destept, chiar a invatat omul asta.
:)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby Chingachgook » Sat Nov 06, 2010 1:37 am

larisa2000 wrote:mie media cu care ai terminat facultatea nu-mi spune nimic ! nu dau doi bani pe ea, ca vorba aia am trecut si eu prin fac si am vazut cum stau lucrurile de mi se taiase de tot in primii ani. daca veneai sa-ti iei nota la examen ( ca asa se practica ) din nota de 7 maxim posibila pe testul corectat iti dadea 9, daca nu vedneai iti scadea 1 pct sau 2 depinde cum avea dispozitie.. bine, ca daca erai baiatul colegei de facultate a profului te durea la basca, nici macar, ca oricum primeai 10 ( singurul din serie ! si care nici nu se deranja sa vina pana in amfiteatru). tin minte ca la anatom an II eram cu priet mea si ne-a ascultat si ne-a tot intrebat si la sfarsit cica bine, 10 amandoua si cand sa ne ridicam de la masa isi aduce aminte sa o mai intrebe pe asta nu stiu ce poligon si pt ca n-a stiut albie de porci a facut-o si i-a schimbat si 10-e in 6 ! asa ca...


o fi fost poligonul lui Wilis motiv pentru care mi se pare indreptatita scaderea notei

numa astia cu medii mici nu dau nimic pe note.
:lol:
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby 187.92a » Sat Nov 06, 2010 3:44 am

kooksee wrote:numa astia cu medii mici nu dau nimic pe note.
:lol:


corect. daca eu care terminam ani intregi cu 10 pe linie (recunosc, au fost ani in care am luat si 9.80 si ceva, de ex in anul IV cand am luat primul 8 din viata mea de student- care s-a dovedit a fi si cea mai mica nota ever pt mine- mentionez ca nu a fost pe drept!) repet, daca eu as spune ca notele nu valoreaza nimic ar fi o chestie.
dar cand ii aud pe aia care nu erau in stare de nimic ca notele nu conteaza ma bufneste rasul.
oricum sunt obisnuit cu fazele astea, de-a lungul anilor am auzit ca nici olimpiadele pe tara nu conteaza etc etc etc.
eu...eu..eu...
but enough about me (oricum aberati la marele greu, cand o sa scriu cartea despre mine sa o cumparati), haideti sa va concentrati pe topic :)

mult succes la rezi (care oricum nici asta nu arata nimic, etc etc etc etc :D :D )

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby larisa2000 » Sat Nov 06, 2010 4:39 am

kooksee wrote:

o fi fost poligonul lui Wilis motiv pentru care mi se pare indreptatita scaderea notei

numa astia cu medii mici nu dau nimic pe note.
:lol:

nu mai stiu dak era vorba de W sau nu dar dupa ce o frecase prin toata materia si nu ezitase cu nici un raspuns, chiar nu avea D.nu Dr.Ciomu sa rabufneasca asa ! parerea mea !
nu cred ca numai cei cu medii mici, caci eu nu sunt printre ei, chiar am avut medii mari in fac

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby larisa2000 » Sat Nov 06, 2010 4:42 am

si Trident, tot respectul pt Facultatea de la Cluj ! si pt Cluj ca oras, si pt oamenii de acolo
si revenind la topic, msi devreme de 17 nov nu aflam si noi nici o data oficiala? iar pe 17 anunta si cati sunt pe cate locuri, posturi...sau doar repartitia pe sali ? ca mi se pare normal cand candidezi pe un post sa stii care este concurenta..

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby Iepurita » Sat Nov 06, 2010 10:05 am

Kooksee, tinand cont ca e Romania, notele nu conteaza. Ca unii mai cumpara, altii copiaza, altii cunosc pe cine trebuie, unii au asistenti la care li se falfaie si altii nu samd.
Conteaza cat stii tu in final, ca sunt multi care au note mari din cauza factorilor enumerati mai sus.
Bineinteles, conteaza la extreme, ca daca ai 6-7-8 e mai trist.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby 187.92a » Sat Nov 06, 2010 1:22 pm

Ioio wrote:Kooksee, tinand cont ca e Romania, notele nu conteaza. Ca unii mai cumpara, altii copiaza, altii cunosc pe cine trebuie, unii au asistenti la care li se falfaie si altii nu samd.
Conteaza cat stii tu in final, ca sunt multi care au note mari din cauza factorilor enumerati mai sus.


scuze, scuze si iarasi scuze. strugurii sunt acri, presupun. sigur ca notele conteaza, arata un intelect potent :peace: desi am auzit foaret multe persoane care folosesc chestia asta cu scaderea meritelor celorlalti ca si compensatie, sa nu se simta prost cu ei insisi si rezultatele mediocre pe care le obtin :)


asta cu "conteaza cat stii" este cea mai amuzant chestie.
corect, asa e, evaluarile externe nu conteaza (adica notele: examenele se cumapara, se copiaza etc), dar in schimb evaluarea proprie este OBIECTIVA :D :D :D :D sau ma scuzi: "se vede la patul bolnavului"-ihahahaha :)
si iarasi : :D :D :D

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby Chingachgook » Sat Nov 06, 2010 3:24 pm

ce nu inteleg eu de pe topicul asa e daca larisa 2000 da rezi
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby Iepurita » Sat Nov 06, 2010 3:33 pm

Trident, intamplator eu sunt la aia care invata bine, deci e pura obiectivitate, nicidecum altceva. Dar daca doresti iti arat cateva minti luminate cu note mari care sunt mai praf decat vanzatoarea de la colt. Tu si profa mea de fizio, a zis aia ca ar trbui sa se afiseze notele din facultate la cabinetul unui medic, sa tii la cine mergi i la cine nu. Asta ii spunea unui coleg care isi cumparase examenul la ea si era in plop.
Dar na, poate tu nu ai auzit de copiat, pile, bani si altele. :mrgreen:


Larisa, am mai scris ca sunt 4319 candidati.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby Chingachgook » Sat Nov 06, 2010 3:50 pm

ioio oi fi avand tu note mari da logica nu prea.

deci si tu ai uzat de pile&bani ca sa ai notele alea?
ca asa se obtin dupa cum ai declarat singurica
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby Iepurita » Sat Nov 06, 2010 5:12 pm

kooksee wrote:ioio oi fi avand tu note mari da logica nu prea.

deci si tu ai uzat de pile&bani ca sa ai notele alea?
ca asa se obtin dupa cum ai declarat singurica



Hai ca poate n-ai fost atent : notele NU conteaza pt. ca daca ai note mari nu inseamna neaparat ca ai invatat bine si le meriti. Ca dovada, sunt atatia care se pot mandri cu un carnet ce "da bine" , dar e obtinut pe pile, bani, copiat samd.
La logica in liceu ar fi trebuit sa inveti niste chestii de genul nu toti A sunt B (bineinteles erau mai multe formule, iti spun doar sa-ti reimprospatez memoria :green: ).
Deci pentru ca eu am note bune si stiu ce fac nu inseamna ca si colegul meu care are cam aceleasi note e la fel.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby md_gr » Sat Nov 06, 2010 5:29 pm

Ioio daca esti buna, nu are rost sa te stresezi ce zice n sau m pe forum.
Ce e al tau, e al tau.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby 187.92a » Sat Nov 06, 2010 5:51 pm

da, numai tu iti stii valoarea. si p-a celorlalti. in rest sistemul de notare este atat de viciat incat nu merita luat in seama, spre deosebire de repet obiectivitatea parerii propry :)

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby md_gr » Sat Nov 06, 2010 5:56 pm

Eu cred ca sistemul nostru e bun de notare, eu am fost un student mediocru, o sa ma scuz ca nu prea ma pasioneaza medicina, chiar asta e adevarul. Majoritatea cu note mari pe care ii stiu, invata, dar mai sunt si exceptii.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby Iepurita » Sat Nov 06, 2010 10:41 pm

trident wrote:da, numai tu iti stii valoarea. si p-a celorlalti. in rest sistemul de notare este atat de viciat incat nu merita luat in seama, spre deosebire de repet obiectivitatea parerii propry :)



Nu este vorba de parere proprie, Trident , este vorba ca notele nu reflecta intotdeauna ce stii tu ca student/elev.
Poate sunt singura care am avut colegi habarnisti cu note bune.
la gineco la practic o colega a luat 5, dar a primit pana la urma 7 "ca sa nu aiba 5, saraca". La alta materie o colega a luat 10 "ca toata grupa a luat 10 si na, sa nu faca nota discordanta".
La neuro colegi care nu au citit materia au luat 10 pt ca au copiat. La oftalmo notele si la imuno notele s-au dat aleator.

Nu e vorba de mine, de tine sau de md_gr, e vorba de o privire obiectiva asupra notarii.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

aaa

Postby holliday » Sat Nov 06, 2010 10:48 pm

bai, mie mi-a ajutat foarte mult ca aveam note mari in faculta.
era sa intru in depresie cand aici numai note de 5 si 6 aveam
da, aici la mine in elvetia, sa nu confundam treburile. :)


oricum, o nota de 10 din Cluj e mai de valoare decat o nota de 10 din Bucuresti. dar asta se stie si aici la mine in elvetia.


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests