conteaza notele ?

odiseea spatiala
User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: conteaza notele ?

Postby 187.92a » Sun Nov 07, 2010 3:35 am

aberezi, Ioio.
1.cazurile in care cineva cumpara un examen NU se soldeaza cu zece, ca doar nimeni nu cumpara de la 8 l;a 10 :D :D sau cumpara unu un examen si proful ii da zece, lol, ca sa aiba ce sa bata la ochi, hai ca nu tine.
astea sunt niste elucubratii, ca vine unu si cumpara ca sa ia zece. poate ca sa treaca, greci, chestii, nu stiu, auzeisem cate ceva prin facutlate, dar pt zece jur ca nu am auzit.
2. pile da, se mai intampla, dar de ex copiii de profi pe care i-am avut colegi nu au terminat cu super note, da erau mari, dar nu super note. desi erau destptuti, fara shto.
3. copiatul? da, ce sa spun copiaza cineva de 10. aiurea! de obicei se copiaza ca sa treci, nu ca sa iei 10.
altfel daca ar fi un fenomen de masa cum spui tu ca e cu notle, de ce sunt asa de putini de zece complet? (eu aveam zece la toate-toate, evident ca fara mariri! : p ca nu ma sinchiseam de asa ceva).
4. daca toata lumea copiaza atunci toti iau zece, ok, dar astea sunt fenomene izolate, ca dovada ca exista putine note mari (cel putin la mine aasa se intampla)-si beee, vezi faptul ca media de bursa scade de la an la an!!

pe bune, inteleg ce spui tu, dar exagerezi groaznic!

5. astea sunt singurele testari pe care ne putem bazxa, ca asa sigur ca toti se cred super medici super destepti etc. eu aveam un coleg prost-prost, dar prost pe bune, si zicea de altii cu note mari ca sunt de kko ca doar el stie sa fac un examen obiectiv sau ceva. ficare isi gaseste o compensatie,. cum ar fi spus iamandescu si gunoierul crede despre sine ceva calumea, de ex ca este super bun in pat.

cred ca e un mecanimsm util in faculta, ca altfel te demoralizezi daca este sa accepti faptul EVIDENT ca sunt altii mai tari decat tine. dar de aici pana la a sustine ce spui tu e cale lunga nene.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: conteaza notele ?

Postby 187.92a » Sun Nov 07, 2010 3:46 am

si da, ar trebui luate in considerare notele din timpul facultatii, inmultite cu un weighting factor al facultatii actualizabil anual. daca esti din galati si vii cu 10 sa se inmulteasca cu 0.7, iar daca vii cu zece de la buc sau cj sa se uinmulteasca cu 09 sau cu 1 samd, in functie de cotatiile isi ale facultatilor, nush, ceva si alte criterii acedemice. si musai actualizabil anual functie de rezultelele candidatilor din fiecare centru. asta ar fi super ok. daca anul asta CJ socate super rezutlate, at merita super coeficient,d aca ia prost, atunci coef mai slab etc. nu e asa greu.

pe mine m-a enervat la culme ca dupa ani de invatat ma gaseam la start cu toti prostii cu aceeasi materie de tocit, adica trebuia sa fiu cumva in pole position, imho. in fine.

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby md_gr » Sun Nov 07, 2010 9:48 am

N-as zice asta, din start copiii din Buc sunt mai buni decat cei din Cluj, si admiterea e sup, si materialul e mai bun. Dar nu am chef sa intru in polemici.
Iar in Buc nu se iau notele asa de usor pe cat crezi tu, in niciun caz cele de 10.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: conteaza notele ?

Postby Iepurita » Sun Nov 07, 2010 10:00 am

trident wrote:aberezi, Ioio.
1.cazurile in care cineva cumpara un examen NU se soldeaza cu zece, ca doar nimeni nu cumpara de la 8 l;a 10 :D :D sau cumpara unu un examen si proful ii da zece, lol, ca sa aiba ce sa bata la ochi, hai ca nu tine.
astea sunt niste elucubratii, ca vine unu si cumpara ca sa ia zece. poate ca sa treaca, greci, chestii, nu stiu, auzeisem cate ceva prin facutlate, dar pt zece jur ca nu am auzit.
2. pile da, se mai intampla, dar de ex copiii de profi pe care i-am avut colegi nu au terminat cu super note, da erau mari, dar nu super note. desi erau destptuti, fara shto.
3. copiatul? da, ce sa spun copiaza cineva de 10. aiurea! de obicei se copiaza ca sa treci, nu ca sa iei 10.
altfel daca ar fi un fenomen de masa cum spui tu ca e cu notle, de ce sunt asa de putini de zece complet? (eu aveam zece la toate-toate, evident ca fara mariri! : p ca nu ma sinchiseam de asa ceva).
4. daca toata lumea copiaza atunci toti iau zece, ok, dar astea sunt fenomene izolate, ca dovada ca exista putine note mari (cel putin la mine aasa se intampla)-si beee, vezi faptul ca media de bursa scade de la an la an!!

pe bune, inteleg ce spui tu, dar exagerezi groaznic!

5. astea sunt singurele testari pe care ne putem bazxa, ca asa sigur ca toti se cred super medici super destepti etc. eu aveam un coleg prost-prost, dar prost pe bune, si zicea de altii cu note mari ca sunt de kko ca doar el stie sa fac un examen obiectiv sau ceva. ficare isi gaseste o compensatie,. cum ar fi spus iamandescu si gunoierul crede despre sine ceva calumea, de ex ca este super bun in pat.

cred ca e un mecanimsm util in faculta, ca altfel te demoralizezi daca este sa accepti faptul EVIDENT ca sunt altii mai tari decat tine. dar de aici pana la a sustine ce spui tu e cale lunga nene.




Nu am spus ca la toti e asa, am spus doar ca dat fiind faptul ca notele se iau si pe ochi frumosi nu te poti baza doar pe note. Am si scris ca sunt exceptii : extremele. Adica aia care au doar note mari si aia care au doar note mici.Restul sunt toti supusi indoielii :lol:
Eu am vazut copiat de 10 si de 9. Nota 10 data pt. ca erau "obligatii". samd.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: conteaza notele ?

Postby md_gr » Sun Nov 07, 2010 1:11 pm

Notele conteaza, eu am invatat bine sper f bine la ce mi-a placut, si mi s-au vazut notele, am luat 10. Oricum medicina iti da o baza, problema ta e cum o construiesti, daca golurile sunt mari sau mici.
Cea mai buna prietena a mea din facultate a luat o nota f mare la simulare, ma refer la nivelul simularii, are note mari la facultate.
Dar cunosc persoane ce au media mai mare decat a mea si sunt mai prosti decat mine.
Daca e sa o luam, totul e relativ.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby Iepurita » Sun Nov 07, 2010 4:09 pm

pai medicina din buc a primit zero stele la evaluarile alea. toti cei pe care i-am auzit vb de umf-uri au spus ca in frunte e cj.
Intr-un schimb de studenti au venit in TM de la CJ un tip si o tipa, ea voluntara la Crucea Rosie, in fiecare an a fost la schimburi, hardcore asa, ma gandeam ca ne facem de *** si cand colo, cine nu stia sa faca o anamneza in anul 3 ? Cine nu stia sa faca un examen clinic obiectiv?
Vorba ta, e totul relativ.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby md_gr » Sun Nov 07, 2010 4:13 pm

Evaluarile astea nu imi par relevante.
Oricum nu conteaza ansamblu, conteaza tu sa fii bun.
Am intrat in contact cu studenti de peste tot, Buc pe ansamblu e mai bun, de asta am dat aici. Cand am dat eu, am dat la 3 materii.
Nu zic ca nu avem prostii nostri, sunt peste tot.

mruxandra
Posts: 1
Joined: Sun Nov 07, 2010 8:40 pm

Re: conteaza notele ?

Postby mruxandra » Sun Nov 07, 2010 9:05 pm

@Trident: imi place ca debordezi de aroganta si vrei sa pari asa o persoana deosebita, aparte, invatat/a etc, dar in final te dai pe fata. In caz ca nu te-ai prins pana acum (pentru ca probabil nu scrie in nicio carte cum trebuie sa te prinzi) este vorba despre faptul ca il citezi pe Iamandescu si ii sustii o idee total stupida, aceea cu gunoierul. Stii... ca medic trebuie sa inveti intai sa fii OM, in niciun caz sa te consideri a fi motz' si a jigni in stanga si in dreapta. Initial ma gandeam sa-ti doresc (ca poate asa ti-ar pleca superioritatea asta din cap) sa ai parte in viata ta de un moment in care sa nu-ti gasesti nimic de munca si sa ramai pe drumuri si sa te rogi la Dumnezeu sa gasesti macar un loc de munca chiar si ca gunoier. Ei nu sunt oameni, sau cum? Daca la viata ta ai invatat mai mult, asta te face mai om decat altul care cine stie din ce motive nu a avut acelasi noroc? Asta ma intristeaza cel mai mult cand vad ce fel de oameni sunt "pe locurile de sus" in aceasta facultate minunata sau in aceasta profesie. Si nu, stai linistit ca nu sunt vreo frustrata cu note mici, pentru ca poate nu-mi permiteam sa ma iau de judecata ta daca era asa.
In orice caz, ba da, se iau multe note pe degeaba in facultate, sunt persoane cu medii peste 9,5 care nu stiu bine nici ce inseamna unele unitati de masura sau nu stiu exact ce face un betablocant sau ce e turgescenta de jugulare... in anul 5. Numai la noi se poate asa ceva, e clar. Si ba da, se copiaza si pentru 9-10.
Si legat de mariri: chestia asta mi se pare cea mai tampita chestie din facultate. Ok, mi s-ar parea normal sa te accepte sa dai o marire in cazul in care ai luat un 6 sa zicem, si profesorul/asistentul te stie ca fiind student de mai mult. Dar nu orice terchea-berchea sa se duca sa ii mareasca nota cu 3-4 puncte, eventual si la 2-3-4 materii, si sa isi salte media cu 1 punct din vara pana in toamna. Sau sa se duca sa dea marire de la 9 la 10 :)) (poate daca ai numai 10 si un 9 la o materie mai neimportanta, sau daca esti sarman si vrei bursa, atunci as intelege... ar fi asa pentru orgoliul personal). E stupid! Si sa nu mai vorbim ca e total absurd din moment ce la noi notele nu vor conta mai departe. Aaaa, ca poate ti-a promis taticutu inca un ceas sau jumatate din stocul de la Mall daca iti iese medie mare...ok, asa chiar as putea sa inteleg; omul materialist il inteleg; omul prost si ingamfat, nu.
"igur ca notele conteaza, arata un intelect potent" ... uhm...al tau pe unde umbla? ca tot ce ai scris pana acum poate fi inglobat intr-un singur cuvant: "aroganta". Iti mai zic odata, sa nu zici ca nu te-a anuntat nimeni: ideea de a fi inteligent si un om deosebit sta si in altceva, nu doar in abilitatea de a memora niste pagini.

chiribochi
junior
junior
Posts: 83
Joined: Mon Nov 16, 2009 5:24 pm

Re: conteaza notele ?

Postby chiribochi » Sun Nov 07, 2010 10:01 pm

in sfarsit un om cu mintea la cap!

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: conteaza notele ?

Postby mihai_525 » Sun Nov 07, 2010 10:02 pm

+1 !
America first

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: conteaza notele ?

Postby Chingachgook » Sun Nov 07, 2010 11:49 pm

'ai de capul meu de panarama de post

mruxandra wrote: Stii... ca medic trebuie sa inveti intai sa fii OM,


daa. ce an de facultate esti? de cate ori vad scris om cu majuscule ma cuprinde o greata incomensurabila. astilalti care nu am invatat da' totusi suntem medici ce suntem? canguri?



si sa te rogi la Dumnezeu sa gasesti macar un loc de munca chiar si ca gunoier.


numai prostii nu gasesc azi de lucru. sigur ca salariul poate fi mai micut dar daca nu esti complet tampit iti gasesti.

Si nu, stai linistit ca nu sunt vreo frustrata

:lol: :lol: :lol: :lol:

esti extrem de frustrata daca ai scris pomelnicul asta de post.


parerile tale despre mariri cred ca au mare ecou in randul familiei. mi-i si imaginez cu ochii in lacrimi si figura de "sa o pupe mama pe ea cum le zice. desteapta foc"
in orice alt cerc te faci de ras cu ele. tine-le ascunse
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: conteaza notele ?

Postby md_gr » Sun Nov 07, 2010 11:55 pm

Surprinzator am un topic, se pare ca e de frustrati, nu ar fi ceva anormal, la medicina frustrarea e crescuta.

Da, are dreptate d-soara de mai sus (nu kuksi), trebuie sa fii om prima oara, cam medicinistii nu sunt, nu ma introduc in polemici.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: conteaza notele ?

Postby holliday » Sun Nov 07, 2010 11:57 pm

da tu cine te crezi ma, sa te contrazici asa cu toata lumea?
nici macar nu te-ai prezentat!

vrei sa pari superior, dar asa e, in fond nu suntem decat de nivelul celor carora le dam replici. :)
sa-mi fie rusine...

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: conteaza notele ?

Postby md_gr » Sun Nov 07, 2010 11:59 pm

Eu cred ca nu aveti ce face.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: conteaza notele ?

Postby holliday » Mon Nov 08, 2010 12:01 am

md_gr wrote:Eu cred ca nu aveti ce face.

nu vorbeam cu tine domnisoara.
normal ca avem ce face. ne distram si plictisim lumea cu superioritatea noastra! (si mai facem pe unu altu invidos pe detalii virtuale)

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: conteaza notele ?

Postby md_gr » Mon Nov 08, 2010 12:02 am

:lol:
Pe mine ma enerveaza ca am facut grilele de la rezidentiat si iau punctaj mai mare acolo decat la rezitests, ma enerveaza.

icoana
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Oct 10, 2010 9:33 am

Re: conteaza notele ?

Postby icoana » Mon Nov 08, 2010 8:42 am

Si eu am patit la fel si sunt f stresata din cauza asta. Adica sunt constienta ca punctajele sunt mai mici pe rezitests din cauza a minim 2 motive (1. sunt multe teste cu procente, la rezi "adevarat" nu e chiar asa, plus ca 2. trebuie sa-ti verifici singur corecturile "automate", am avut surprinderea sa vad ca la unele grile CM primeam 1-2-3 puncte mai putin decat ar fi trebuit, cu un punctaj total de aprox. 30 puncte mai putin).

icoana
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Oct 10, 2010 9:33 am

Re: conteaza notele ?

Postby icoana » Mon Nov 08, 2010 8:46 am

Si urma sa completez, dupa inchiderea parantezei, cu: "dar tot sunt stresata", insa am auzit copilul plangand si am uitat sa continui fraza :lol: Spor.

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: conteaza notele ?

Postby md_gr » Mon Nov 08, 2010 11:06 am

Da, sa speram ca va fi bine.

chiribochi
junior
junior
Posts: 83
Joined: Mon Nov 16, 2009 5:24 pm

Re: conteaza notele ?

Postby chiribochi » Mon Nov 08, 2010 1:18 pm

da, asa e. daca faceti teste pe rezitest mai adaugati 50 de puncte. la rezidentiat nu o sa pice niciodata 20 de intrebari cu doze si procente.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: conteaza notele ?

Postby 187.92a » Mon Nov 08, 2010 3:46 pm

mruxandra wrote:@Trident: imi place ca debordezi de aroganta si vrei sa pari asa o persoana deosebita, aparte, invatat/a etc, dar in final te dai pe fata. In caz ca nu te-ai prins pana acum (pentru ca probabil nu scrie in nicio carte cum trebuie sa te prinzi) este vorba despre faptul ca il citezi pe Iamandescu si ii sustii o idee total stupida, aceea cu gunoierul. Stii... ca medic trebuie sa inveti intai sa fii OM, in niciun caz sa te consideri a fi motz' si a jigni in stanga si in dreapta. Initial ma gandeam sa-ti doresc (ca poate asa ti-ar pleca superioritatea asta din cap) sa ai parte in viata ta de un moment in care sa nu-ti gasesti nimic de munca si sa ramai pe drumuri si sa te rogi la Dumnezeu sa gasesti macar un loc de munca chiar si ca gunoier. Ei nu sunt oameni, sau cum? .


nu am citit o aiureala mai mare de foarte multi ani.
dimpotriva, imi place sa fac dezacoarde gramaticale, nu ma intereseza ce par, sigur ca gunoierii sunt oamneni dar eu am spus altceva, si "ca medic trebuie sa inveti intai sa fii OM" este de lasa a doua. si nu iti place ca sunt arogant, ci te irita.
Deci da, sunt arogant (ca am de ce), sunt un deosebit, il citez pe iamandescu, am poster cu el in .. camera, sunt motz, ,a bucurca desi initial ai cam fi vrut sa ma blestemi apoi te-ai razgandit ca nu dadea bine, si da, am vrut sa spun ca gunoierii nu sunt oameni, ai surprins f bine nuanta.
Ioio wrote:Am si scris ca sunt exceptii : extremele. Adica aia care au doar note mari si aia care au doar note mici

pe mine asta ma interesa, sa ne punem de acord cu extremel cu suepr note, derestul sincer nu imi pasa." succes la rezidentiat tututot, sa luati toti ce va doriti" :)

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: conteaza notele ?

Postby md_gr » Mon Nov 08, 2010 4:27 pm

Imi amintesc de Iamandescu ca in anul 1 placea 2 fete, eu si una blonda, cred ca avea fantezii :lol: Ciocolata neagra si ciocolata alba. :lol:
Mie mi-a placut Iamandescu.

User avatar
Bender
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Sun Nov 23, 2008 11:02 pm

Re: conteaza notele ?

Postby Bender » Mon Nov 08, 2010 5:40 pm

Ontopic: NU conteaza notele.

@mruxandra ma bucur ca printre viitorii mei colegi de breasla mai sunt si oameni ca tine

@trident nu inteleg de ce-ti displace atat cuvantul om scris cu majuscule. Fata a vrut sa sublinieze ceva. Cred ca ne luam cu vorba si uitam esentialul. Chiar, dupa parerea ta, ce face un medic sa fie bun?...
Tu ce ai prefera ca "apartinator"? Un doctor care stie pe de rost care e incidenta cancerului gastric in Japonia, dar in timp ce tatal tau care are peritonita se duce usor, usor, el sta si se scarpina in cur asteptand sa ii indesi ceva in buzunar, sau un doctor care fara sa stie ca pentru distantele intre 80 si 240 de km transportul bolnavilor arsi este de preferat a se face cu elicopterul, se apuca de treaba cu ceea ce are la dispozitie si ii salveaza viata? [am exagerat voit, incercand sa imi fac inteles punctul de vedere]
Sau, de data asta un caz real: ai prefera o doctorita cu 10 pe linie, dar care la plangerile unei paciente cum ca i-a cazut parul in urma tratamentului pe care i l-a dat ii raspunde: a... da... s-a mai intamplat asta cu cineva... si pana la urma a murit. [asta e reala 100%]
This is the worst kind of discrimination! The kind against me!!!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: conteaza notele ?

Postby 187.92a » Mon Nov 08, 2010 6:09 pm

Bender wrote:Ontopic: NU conteaza notele.

BA DA, conteaza . ontopic
Bender wrote:@mruxandra ma bucur ca printre viitorii mei colegi de breasla mai sunt si oameni ca tine

corect este: @mruxandra ma bucur ca printre viitorii mei colegi de breasla mai sunt si OAMENI ca tine
Bender wrote:@trident nu inteleg de ce-ti displace atat cuvantul om scris cu majuscule. Fata a vrut sa sublinieze ceva. Cred ca ne luam cu vorba si uitam esentialul. Chiar, dupa parerea ta, ce face un medic sa fie bun?...

Pai imi place de fapt. Stii, astea sunt valorile populare si sunt foarte bune si sanatoase. Le intalnesti de exemplu pe forumurile de mamici etc etc.
Bender wrote:Tu ce ai prefera ca "apartinator"? Un doctor care stie pe de rost care e incidenta cancerului gastric in Japonia, dar in timp ce tatal tau care are peritonita se duce usor, usor, el sta si se scarpina in cur asteptand sa ii indesi ceva in buzunar, sau un doctor care fara sa stie ca pentru distantele intre 80 si 240 de km transportul bolnavilor arsi este de preferat a se face cu elicopterul, se apuca de treaba cu ceea ce are la dispozitie si ii salveaza viata? [am exagerat voit, incercand sa imi fac inteles punctul de vedere]

nu are nicio legatura. daca intrebarea este asta, rpefer un prost muncitor si cinstit unui destept pervers si ahtiat dupa bani, pe perincipiul "mai bine sanatos si bogat decat bolnav si sarac".
Bender wrote:Sau, de data asta un caz real: ai prefera o doctorita cu 10 pe linie, dar care la plangerile unei paciente cum ca i-a cazut parul in urma tratamentului pe care i l-a dat ii raspunde: a... da... s-a mai intamplat asta cu cineva... si pana la urma a murit. [asta e reala 100%]

nu prea am inteles faza, dar nu prefer doctoritele, mi se par mai misto aseistele, chelneritzele, etc

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: conteaza notele ?

Postby larisa2000 » Tue Nov 09, 2010 12:13 am

mamaaaa ce se incing discutiile pe aici...
p.s Trident, iti plac doctoritele...hmmm, ce bine :allright:

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby larisa2000 » Tue Nov 09, 2010 12:20 am

kooksee wrote:ce nu inteleg eu de pe topicul asa e daca larisa 2000 da rezi

da, dau ! de nebuna, sau de fraiera nu stiu cum sa o iau exact :lol: . eu sunt rezidenta ultimul an si mi s-a nazarit acu vreo doua sapt sa dau rezi pe post. habar n-am daca as lua ce ar presupune asta, unii spun ca va trebui sa-mi echivalez dupa noua curicula, ceea ce m-ar cam da inapoi vreo 2 ani, dar n-ar fi bai; altii ca mi-ar recunoaste complet rezidentiatul meu ca fiind pe aceeasi specialitate..blablabla. Nici nu stau sa ma gandesc acum la asta, daca m-am bagat o sa continui dar o cam fac degeaba. Ca m-am hotarat intr-o joi noaptea, vineri am intrat in garda, sambata abia pe la vreo 3 am ajuns si eu sa ma culc asa ca duminica abia am luat si eu sa vad care e tematica...si toate cele. Deci va dati seama cam cat am citit ! mai ales ca de atunci am mai avut inca alte 3 garzi d'alea de 24 de ore de nebunie, plus copilul mic de acasa...
si chiar dak nu-l iau nu e nici o tragedie, partea proasta e ca daca m-am hotarat sa dau am abandonat pregatirea pt exam de specialitate, si ala chiar e o problema !! si e in martie...Deci trebuie sa iau rezidentiatul ca daca nu am pus-o ! :devil: :devil:

Jonathanu
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Oct 07, 2010 10:52 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby Jonathanu » Tue Nov 09, 2010 12:28 am

larisa2000 wrote:
kooksee wrote:ce nu inteleg eu de pe topicul asa e daca larisa 2000 da rezi

da, dau ! de nebuna, sau de fraiera nu stiu cum sa o iau exact :lol: . eu sunt rezidenta ultimul an si mi s-a nazarit acu vreo doua sapt sa dau rezi pe post. habar n-am daca as lua ce ar presupune asta, unii spun ca va trebui sa-mi echivalez dupa noua curicula, ceea ce m-ar cam da inapoi vreo 2 ani, dar n-ar fi bai; altii ca mi-ar recunoaste complet rezidentiatul meu ca fiind pe aceeasi specialitate..blablabla. Nici nu stau sa ma gandesc acum la asta, daca m-am bagat o sa continui dar o cam fac degeaba. Ca m-am hotarat intr-o joi noaptea, vineri am intrat in garda, sambata abia pe la vreo 3 am ajuns si eu sa ma culc asa ca duminica abia am luat si eu sa vad care e tematica...si toate cele. Deci va dati seama cam cat am citit ! mai ales ca de atunci am mai avut inca alte 3 garzi d'alea de 24 de ore de nebunie, plus copilul mic de acasa...
si chiar dak nu-l iau nu e nici o tragedie, partea proasta e ca daca m-am hotarat sa dau am abandonat pregatirea pt exam de specialitate, si ala chiar e o problema !! si e in martie...Deci trebuie sa iau rezidentiatul ca daca nu am pus-o ! :devil: :devil:


Esti singura pe postul pe care te-ai inscris?

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: conteaza notele ?

Postby larisa2000 » Tue Nov 09, 2010 1:16 am

nu, suntem 2 pe 3 :allright: :allright: :allright:. sau cel putin asa mi-au zis d.nele de la dsp

Jonathanu
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Oct 07, 2010 10:52 pm

Re: conteaza notele ?

Postby Jonathanu » Tue Nov 09, 2010 2:02 am

Mult succes!
Ar fi totusi interesant sa se afiseze si o situatie generala, oficiala, cu posturile si candidatii inscrisi.
Asa practic te duci la examen si nici nu sti (in afara de ce ti se zice la DSP) ce concurenta ai.
Poate o sa se afiseze totusi.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: conteaza notele ?

Postby 187.92a » Tue Nov 09, 2010 2:31 pm

larisa specialitatea nu e in martie, ci este cand doresti tu. poate fi si in octombrie 2023.
mult succes la toata lumea si sa luati toti locurile cele bune!

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: conteaza notele ?

Postby larisa2000 » Tue Nov 09, 2010 3:24 pm

trident wrote:larisa specialitatea nu e in martie, ci este cand doresti tu. poate fi si in octombrie 2023.
mult succes la toata lumea si sa luati toti locurile cele bune!

ei, daca vreau sa mai ajung sa iau vreun post tb sa dau specialitatea cat mai devreme si cum eu termin in iunie obtin derogare pt martie ca atunci se va tine examen de specialitate. urmatoara data e in octombrie...
mersi frumos ! sa fie !

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: conteaza notele ?

Postby Calico » Thu Nov 11, 2010 7:16 am

trident wrote:
trident nu inteleg de ce-ti displace atat cuvantul om scris cu majuscule. Fata a vrut sa sublinieze ceva. Cred ca ne luam cu vorba si uitam esentialul. Chiar, dupa parerea ta, ce face un medic sa fie bun?...

Pai imi place de fapt. Stii, astea sunt valorile populare si sunt foarte bune si sanatoase. Le intalnesti de exemplu pe forumurile de mamici etc etc.

E foarte importanta comunicarea cu pacientul. Dar asta nu inseamna ca medicul trebuie sa fie om bun si in viata personala. Sunt niste aptitudini pe care le poti invata: sa dai buna-ziua, sa te prezinti, sa-i vorbesti politicos, sa-i ceri voie inainte sa-i bagi un deget in fund, sa nu te enervezi cand iti reproseaza ceva, sa-l asculti cand iti vorbeste de probleme, sa nu barfesti ceilalti medici de fata cu el, etc. Pe pacient il intereseaza sa te porti frumos cu el, nu cate amante ai acasa, nici ce fel de OM esti in realitate. Si desigur, il intereseaza sa stii medicina. La acelasi nivel de cunostinte medicale, un ticalos care stie sa se poarte frumos cu pacientii e un medic mai bun decat un OM adevarat care nu stie. Deci nu, esentialul pentru profesie nu e sa fii OM.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: conteaza notele ?

Postby Calico » Thu Nov 11, 2010 7:22 am

Si da, notele conteaza, bineinteles. Mi-e lene sa explic din nou de ce. Pur si simplu e inutil.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: conteaza notele ?

Postby 187.92a » Thu Nov 11, 2010 5:19 pm

MumaPadurii wrote:E foarte importanta comunicarea cu pacientul. Dar asta nu inseamna ca medicul trebuie sa fie om bun si in viata personala. Sunt niste aptitudini pe care le poti invata: sa dai buna-ziua, sa te prezinti, sa-i vorbesti politicos, sa-i ceri voie inainte sa-i bagi un deget in fund, sa nu te enervezi cand iti reproseaza ceva, sa-l asculti cand iti vorbeste de probleme, sa nu barfesti ceilalti medici de fata cu el, etc. Pe pacient il intereseaza sa te porti frumos cu el, nu cate amante ai acasa, nici ce fel de OM esti in realitate. Si desigur, il intereseaza sa stii medicina. La acelasi nivel de cunostinte medicale, un ticalos care stie sa se poarte frumos cu pacientii e un medic mai bun decat un OM adevarat care nu stie. Deci nu, esentialul pentru profesie nu e sa fii OM.


sigur ca da

User avatar
burlan
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Mar 02, 2007 1:52 pm

Re: conteaza notele ?

Postby burlan » Fri Nov 12, 2010 7:08 pm

notele eu cred ca reprezinta doar interesul individului ,nu si valoarea lui ,pentru ca invatatul la medicina nu implica nimic creativ,ci doar memorarea unor date.
nu cred ca au legatura de exemplu cu talentul in chirurgie de exemplu.

mariac81
junior
junior
Posts: 81
Joined: Fri Nov 21, 2008 3:49 pm

Re: conteaza notele ?

Postby mariac81 » Fri Nov 12, 2010 7:23 pm

burlan wrote:notele eu cred ca reprezinta doar interesul individului ,nu si valoarea lui ,pentru ca invatatul la medicina nu implica nimic creativ,ci doar memorarea unor date.
nu cred ca au legatura de exemplu cu talentul in chirurgie de exemplu.


eu credeam ca in medicina folosesti ce ai invatat; nu stiam ca e concurs de creatie

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: conteaza notele ?

Postby Calico » Fri Nov 12, 2010 8:02 pm

burlan wrote:notele eu cred ca reprezinta doar interesul individului ,nu si valoarea lui ,pentru ca invatatul la medicina nu implica nimic creativ,ci doar memorarea unor date.
O, dar nu numai notele, mai sunt multe alte lucruri care arata valoarea individului. De exemplu, cei care zic ca doar "memoreaza niste date" atunci cand invata ne fac o imagine foarte exacta cu privire la valoarea lor.

burlan wrote:nu cred ca au legatura de exemplu cu talentul in chirurgie de exemplu
Si cum stim cu totii, tot ce are nevoie un chirurg e sa fie talentat, nu sa si invete. Ca un pictor sau bucatar. Primul isi ascunde greselile sub vopsea, al doilea sub maioneza, iar "chirurgul talentat" o sa si le ascunda sub pamant.

User avatar
burlan
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Mar 02, 2007 1:52 pm

Re: conteaza notele ?

Postby burlan » Sat Nov 13, 2010 12:58 am

nu ai de unde sa stii tu valoarea mea...nu stiu de ce ma ataci cand eu mi-am dat o parere .
pur si simplu am vrut sa spun ca in facultate se invata pur si simplu o gramada de materie care este inutila.
daca eu de exemplu vreau sa fiu dermatolog la ce imi folosessc notiuni din nefrologie de exemplu sau sau vreau sa fiu psihiatru la ce imi folosesc notiuni din cardiologie?poate doar la interactiunile si efectele adverse ale medicamentelor utilizate in acest domeniu care oricum se invata.
Ca sa fiu un bun psihiatru nu trebuie sa stiu in amanuntime notiuni de insuficienta cardiaca cum tot asa un cardiolog nu trebuie sa stie notiuni de psihiatrie ,asta am vrut sa zic.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: conteaza notele ?

Postby Chingachgook » Sat Nov 13, 2010 1:05 am

burlan wrote:nu ai de unde sa stii tu valoarea mea...


valoarea mea valoarea mea nu o are nimenea

esti anu 6 nu ai invatat nimic si ai descoperit injustetea ex de rezidentiat nu?

cu psihiatria ai dat un exemplu prost. un psihiatru trebuie sa aiba notiuni de interne. macar sa excluda niste chestii.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: conteaza notele ?

Postby Calico » Sat Nov 13, 2010 2:06 am

burlan wrote:daca eu de exemplu vreau sa fiu dermatolog la ce imi folosessc notiuni din nefrologie de exemplu sau sau vreau sa fiu psihiatru la ce imi folosesc notiuni din cardiologie?

La nimic, la nimic. Cum am zis, fiecare meserie cu specificul ei, bucatarul isi ascunde greselile sub maioneza.
Sper macar ca nu esti anul 6 daca intrebi asa ceva. Sper pentru pacientii tai ca nu ai trecut prin facultate si ai ramas cu impresia ca "se invata o gramada de materie inutila". Desi daca ai impresia asta pot intelege de ce crezi ca notele nu conteaza deloc.


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests