cum se calc pctjul la grile?

odiseea spatiala
User avatar
burlan
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Mar 02, 2007 1:52 pm

cum se calc pctjul la grile?

Postby burlan » Sat Oct 23, 2010 3:10 pm

imi poate spune si mie cineva cum se calc pctjul la grile?de exemplu daca grila are ab cd raspunsuri corecte si eu pun abd nu iau nimic?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: cum se calc pctjul la grile?

Postby 187.92a » Sat Oct 23, 2010 3:15 pm

se puncteaza cu cate 1 punct FIECARE CONCORDANTA, fie ea raspuns adevarat sau raspuns fals.

astfel, in cazul tau ai 4 puncte pt ca se puncteaza a, b, d si un punct pentru ca (se presupune ca) ai stiut ca e este fals si nu l-ai pus.
eu asa stiu, oricum scrie foarte clar in metodologie.

de exemplu daca e corect A si B si tu pui A, B si C iei 1 pct pentru a, 1 pct pt B, 0 pentru C, 1 punct pentru D ca nu l-ai pus si 1 punct pt ca nu ai pus E. deci 4.

motiv pt care chances are sa faci cam 45% fara sa stii nici macar intrebarile :)

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: cum se calc pctjul la grile?

Postby anncush » Sat Oct 23, 2010 3:20 pm

burlan wrote:imi poate spune si mie cineva cum se calc pctjul la grile?de exemplu daca grila are ab cd raspunsuri corecte si eu pun abd nu iau nimic?


Iei 4 pct din maximul de 5 pct daca bifezi abd si corect era abcd.

practic se puncteaza..."similaritatea". in sensul ca: iei 1 pct ca ai recunoscut "a" ca fiind corect + 1 pct ca ai recunoscut "b" ca fiind corect+ 0 pct ca NU ai recunoscut "c" ca fiind corect +1 pct ca ai recunoscut "d" ca fiind corect + 1 pct ca ai recunoscut "e" ca fiind INcorect -> total=4 pct

sau altfel zis:
A B C D E [nr de variante]
a b c d - [barem corect]
a b - d - [raspunsul tau]
1 1 0 1 1 = 4 pct

Sper ca m-am facut cat de cat inteleasa, nu stiu cat de bine stau in momentul asta la capitolul coerenta :)
Slowly getting less stupid :)

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: cum se calc pctjul la grile?

Postby 187.92a » Sat Oct 23, 2010 3:45 pm

ai un punct de la mien ca raspunsul tau concorda cu al meu 100%: asta am zis si eu!!! :x

doar la CS este trotul sau nimci, 4 puncte sau nimic

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: cum se calc pctjul la grile?

Postby b3 » Sun Oct 24, 2010 1:44 am

si de asta trebuie sa fii foarte atent la CS, ca se pot pierde o groaza de puncte aiurea
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: cum se calc pctjul la grile?

Postby Calico » Sun Oct 24, 2010 1:53 am

La complement multiplu fiecare raspuns corect se noteaza cu un punct si fiecare raspuns incorect cu 0 puncte. Raspuns corect se considera daca ai bifat ce trebuia bifat sau daca nu ai bifat ce nu trebuia bifat. Raspuns incorect se considera daca ai bifat ce nu trebuia bifat sau daca nu ai bifat ce trebuia bifat.

Daca la o intrebare raspunsurile care trebuie bifate sunt A si B, ti se da cate un punct daca bifezi A si B (deci doua puncte) si cate un punct daca lasi nebifate C, D si E (deci inca trei puncte). In total, un maxim de 5 puncte.

Daca la intrebare trebuiau bifate A, B, C, D si tu bifezi doar A, B si D, ti se da cate un punct pentru ca ai bifat A, B si D (deci 4 puncte) si inca pun punct pentru ca nu ai bifat E (care nu trebuia bifat). Pentru C ti se dau 0 puncte, pentru ca nu l-ai bifat si trebuia bifat. Deci iei 4 puncte in loc de 5 cat ar fi fost maximul.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: cum se calc pctjul la grile?

Postby holliday » Sun Oct 24, 2010 1:55 am

MumaPadurii wrote:.

Daca la intrebare trebuiau bifate A, B, C, D si tu bifezi doar A, B si D, ti se da cate un punct pentru ca ai bifat A, B si D (deci 4 puncte).


:shock: logica,nu gluma.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: cum se calc pctjul la grile?

Postby Calico » Sun Oct 24, 2010 2:21 am

Pardon, 3 puncte. Multumesc colegului holliday care m-a ajutat sa numar. :)
Oau, deci chiar a citit postul asta.


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 59 guests