renuntarea la vechea specialitate pt cea noua

odiseea spatiala
5-FU
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Sep 10, 2010 1:54 pm

renuntarea la vechea specialitate pt cea noua

Postby 5-FU » Mon Oct 18, 2010 1:39 pm

Am o intrebare critica... stie cineva daca, pentru rezidentii care vor sa dea anul asta... sunt oare obligati sa renunte la vechiul loc? adica daca cineva care este acum rezident pe MF, si vrea sa dea din nou... ca sa poata da, va trebui sa renunte la locul ocupat acum si sa se multumeasca cu ce primeste la repartitie in functie de punctaj?
Va rog raspundeti doar cei care stiu sigur, multumesc !

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby dr_h » Mon Oct 18, 2010 1:46 pm

Conform ordonantei 18/2009 trebuie sa anunti la dsp in termen de 15 zile de la examen ca eşti in situatia de incompatibilitate si apoi in alte 15 zile după alegerea locului la repartitie trebuie sa notifici ca renunti la locul vechi altfel ti se va anula din oficiu vechiul loc de rezident.Prin urmare e optional dar mai bine urmezi procedura ca sa nu apară surprize

5-FU
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Sep 10, 2010 1:54 pm

Re: acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby 5-FU » Mon Oct 18, 2010 1:52 pm

deci dupa ce am dat testul, sa ma duc la dsp sa le comunic faptul ca am sustinut concursul si am luat(sau nu) punctaj de promovare, si apoi dupa repartitie sa le spun ca am ales alta specializare si as dori-o pe aia...? si in caz ca nu aleg nimic , tot trebuie sa le spun ca am ramas pe mf? unde pot citi documentul cu pricina? ms

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby dr_h » Mon Oct 18, 2010 2:04 pm

Search pe Google Ordonanta 18/2009 privind organizarea si finantarea rezidentiatului . Mai e un clip video pe paginamedicala.ro la sectiunea juridic privind situaţia de incompatibilitate.

5-FU
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Sep 10, 2010 1:54 pm

Re: acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby 5-FU » Mon Oct 18, 2010 2:14 pm

am citit documentul. cam ambiguu. nu specifica cum trebuie anuntat in scris MS-ul, spune doar ca trebuie. am sa sun dupa examen la ei sa vad ce au de spus. Multumesc de info dr_h , nu stiam de ordonanta aia...

clara_luna
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Nov 18, 2008 12:04 pm

Re: acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby clara_luna » Mon Oct 18, 2010 2:30 pm

5-FU wrote:Am o intrebare critica... stie cineva daca, pentru rezidentii care vor sa dea anul asta... sunt oare obligati sa renunte la vechiul loc? adica daca cineva care este acum rezident pe MF, si vrea sa dea din nou... ca sa poata da, va trebui sa renunte la locul ocupat acum si sa se multumeasca cu ce primeste la repartitie in functie de punctaj?
Va rog raspundeti doar cei care stiu sigur, multumesc !

Eu iti spun cum era pana anul asta,anul asta nu stiu daca s-a modificat ceva,dar nu cred...
Te prezinti la rezidentiat si in caz ca ai punctaj pentru altceva,dupa ce iei noul loc trebuie sa inchizi contractul de munca pe care deja il ai si sa semnezi un nou contract pe specialitatea pe care o obtii.
Bafta!

User avatar
zana_ale
senior
senior
Posts: 362
Joined: Thu Oct 30, 2008 7:49 pm
Location: cu zana

Re: acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby zana_ale » Mon Oct 18, 2010 4:10 pm

clara_luna wrote:
5-FU wrote:Am o intrebare critica... stie cineva daca, pentru rezidentii care vor sa dea anul asta... sunt oare obligati sa renunte la vechiul loc? adica daca cineva care este acum rezident pe MF, si vrea sa dea din nou... ca sa poata da, va trebui sa renunte la locul ocupat acum si sa se multumeasca cu ce primeste la repartitie in functie de punctaj?
Va rog raspundeti doar cei care stiu sigur, multumesc !

Eu iti spun cum era pana anul asta,anul asta nu stiu daca s-a modificat ceva,dar nu cred...
Te prezinti la rezidentiat si in caz ca ai punctaj pentru altceva,dupa ce iei noul loc trebuie sa inchizi contractul de munca pe care deja il ai si sa semnezi un nou contract pe specialitatea pe care o obtii.
Bafta!

Mai continui cu vechiul loc pana la sf anului sau inchei contractul cu luna decembrie?
mamica unei zane!

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby dr_h » Mon Oct 18, 2010 5:49 pm

Avand in vedere ca tu ai termen de 15 zile dupa repartitie sa renunti la vechiul post vei inceta contractul cu 1 ianuarie pt ca la 1 decembrie nu vei sti ce loc ai ales, repartitia fiind pana acum dupa 2 saptamani de la examen.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: renuntarea la vechea specialitate pt cea noua

Postby b3 » Mon Oct 18, 2010 6:02 pm

zana_ale iti transmite "multumesc, m-am linistit" dar i-am sters eu postul de dincolo ca am dat split la topic :D
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
zana_ale
senior
senior
Posts: 362
Joined: Thu Oct 30, 2008 7:49 pm
Location: cu zana

Re: renuntarea la vechea specialitate pt cea noua

Postby zana_ale » Mon Oct 18, 2010 6:04 pm

:)
mamica unei zane!

5-FU
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Sep 10, 2010 1:54 pm

Re: renuntarea la vechea specialitate pt cea noua

Postby 5-FU » Tue Oct 19, 2010 1:45 pm

m-am facut si cu un prim topic pe imed :) cheers b3
Anyways, e corect ce a spus dr_h ultima data, dar... nu e asa usor. Cand am depus dosarul de inscriere pt anu asta la examen, am zis sa intreb si de chestia asta la dsp, in ideea ca poate imi spune individa aia aroganta ceva nou... cand a auzit de incompatibilitate si nush ce, a luat foc, ca vezi dom`le, nu noi ne ocupam de problema asta, cu Ministerul Sanatatii trebuie sa rezolvati, ne-am saturat sa fim slugile ministerului, nesimtitii aia, etc etc etc, si alte cuvinte pe care nu le pot spune aici... :))
I`am replicat ceva de genu "scuzati-ma ca v-am deranjat cu o intrebare simpla" si m-am tirat ca din rosu devenise mov la fatza, semn ca urma sa ia foc a doua oara :))

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: renuntarea la vechea specialitate pt cea noua

Postby b3 » Tue Oct 19, 2010 11:38 pm

how funny, pt ca DSP chiar este in subordinea Ministerului si deci cam sluga MS. E reprezentantul MS in tara. Dar deh, e greu sa citesti legislatia si sa fii la curent sa dai informatii, e mai usor sa te faci mov la fata si sa zici ca nu stii..
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

5-FU
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Sep 10, 2010 1:54 pm

Re: renuntarea la vechea specialitate pt cea noua

Postby 5-FU » Wed Oct 20, 2010 10:59 am

Indeed ! astia de la DSP au fost mereu acri din toate punctele de vedere, probabil ca-i deranjeaza faptul ca ministerul le-a pus in carca inscrierea la rezidentiat, repartitia de dupa examen... chestii care interfera cu savuratul cafelei si frecatul mentei 24 din 24...

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: renuntarea la vechea specialitate pt cea noua

Postby DarkComy » Fri Oct 22, 2010 1:42 am

ar cam trebui sa se obisnuiasca, din moment ce nu este prima data cand se tine concursul in aceste conditii. adevaratul show incepe dupa repartitie cand se merge la fostul cnpds actual ms :hate: e cam singura perioada a anului cand angajatii din aceste posturi pot pune presiune pe ms

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: renuntarea la vechea specialitate pt cea noua

Postby larisa2000 » Sun Oct 24, 2010 12:17 pm

am si eu o alta intrebare ca am avut o discutie in contradictoriu cu un coleg...eu stiu ca atunci cand esti rezident cu post, dupa terminarea rezidentiatului esti obligat sa te prezinti acolo unde ai postu. in caz ca nu vrei sa te duci se lasa cu restituirea tuturor salariilor primite in perioada de rezi catre spitalul platitor, adik catre cel unde aveai postu'. bun, acum am un coleg, rezi pe post care vrea acum sa dea iar si sa intrerupa primul rezi. de ce ? nu ma intrebati, nici eu nu pot sa-l inteleg mai ales ca vrea aceeasi specialitate. probabil nu-i convine primul post, cel pe care il are deja.e, in situatia lui, daca intrerupa primul rezi practic ajunge sa fie obligat sa restituie salariile spitalului unde era angajat, nu-i asa ? ca tot intrerupere de rezi e, nu conteaza care e motivu..

chiribochi
junior
junior
Posts: 83
Joined: Mon Nov 16, 2009 5:24 pm

Re: renuntarea la vechea specialitate pt cea noua

Postby chiribochi » Sun Oct 24, 2010 3:43 pm

va trebuie sa plateasca anul acesta si anul viitor(pentru ca a blocat postul)

sissy21
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sat Aug 01, 2009 9:29 pm

Stie ceva de OG 18/2009 privind rezidentiatul?Este urgent!!!

Postby sissy21 » Tue Nov 23, 2010 10:13 pm

Atentie pentru cei care au dat rezidentiatul anul acesta si sunt deja incadrati ca rezidenti pe o alta specialitate!

ia cititi aceasta ordonanta:

Art. 6. -
(1) Niciun medic, medic dentist sau farmacist nu poate fi in acelasi timp rezident in mai multe specialitati sau in forme de rezidentiat distincte.
(2) Calitatea de rezident inceteaza in urmatoarele situatii:
a) la data finalizarii programului de pregatire in rezidentiat, certificata de catre coordonatorul sau directorul de program de rezidentiat, in baza Carnetului de rezident si a Caietului de monitorizare a pregatirii rezidentului;
b) pe durata pregatirii, pentru oricare dintre cazurile de incetare a contractului individual de munca prevazute de lege;
c) prin renuntare expresa, formulata in scris catre Ministerul Sanatatii;
d) in caz de incompatibilitate;
e) alte cazuri prevazute de lege.

(3) [b]Prin incompatibilitate, in sensul prevazut la alin. (2) lit. d), se intelege situatia in care un rezident, pe parcursul pregatirii, sustine un alt concurs de rezidentiat.
(4) Rezidentul care se afla intr-o situatie de incompatibilitate are obligatia de a aduce la cunostinta Ministerului Sanatatii aceasta situatie, in scris, in termen de 15 zile de la data aparitiei acesteia sau, dupa caz, de la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante.
(5) In termen de 15 zile de la expirarea termenului prevazut la alin. (4), rezidentul trebuie sa opteze pentru pregatirea intr-o singura specialitate.
(6) In cazul in care rezidentul aflat in stare de incompatibilitate nu isi exprima optiunea potrivit alin. (5), iar starea de incompatibilitate continua sa existe, se considera de drept ca acesta a renuntat la calitatea de rezident dobandita anterior aparitiei starii de incompatibilitate, acest fapt fiind constatat de Ministerul Sanatatii
[/b]




Stiti ceva, cum se rezolva problema aceasta?
Mersi mult!si astept raspunsul vostru!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Stie ceva de OG 18/2009 privind rezidentiatul?Este urgent!!!

Postby Chingachgook » Tue Nov 23, 2010 10:16 pm

inainte sa semnezi cu spitalul celalalt iti dai demisia de unde esti acum


e foarte simplu
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

elenam_elena
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:57 pm

Re: Stie ceva de OG 18/2009 privind rezidentiatul?Este urgent!!!

Postby elenam_elena » Tue Nov 23, 2010 10:22 pm

din cate am inteles, trebuie sa anuntam la DSP ca renuntam la vechea specialitate in termen de 15 zile de la examen. Poate sa-mi confirme cineva asta? multumesc anticipat

sissy21
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sat Aug 01, 2009 9:29 pm

Re: Stie ceva de OG 18/2009 privind rezidentiatul?Este urgent!!!

Postby sissy21 » Tue Nov 23, 2010 10:23 pm

kooksee wrote:inainte sa semnezi cu spitalul celalalt iti dai demisia de unde esti acum


e foarte simplu



Da, pina acuma asa era, dar am auzit de la colegi ca acuma nu mai merge asa, am zis ca ma duc maine sa intreb de la dsp poate stiu ei ceva.

elenam_elena
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:57 pm

Re: Stie ceva de OG 18/2009 privind rezidentiatul?Este urgent!!!

Postby elenam_elena » Tue Nov 23, 2010 10:26 pm

oricum,cred ca exista o cale...adica banuiesc ca ramai cu specialitatea pe care ti-o doresti...

elenam_elena
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:57 pm

Re: Stie ceva de OG 18/2009 privind rezidentiatul?Este urgent!!!

Postby elenam_elena » Tue Nov 23, 2010 10:38 pm

N-am citit atenta... deci trebuie o crerere adresata Ministerului Sanatatii. Daca suni maine la DSP, te rog sa postezi daca afli ceva. Multumesc.

sissy21
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sat Aug 01, 2009 9:29 pm

Re: Stie ceva de OG 18/2009 privind rezidentiatul?Este urgent!!!

Postby sissy21 » Tue Nov 23, 2010 10:43 pm

elenam_elena wrote:N-am citit atenta... deci trebuie o crerere adresata Ministerului Sanatatii. Daca suni maine la DSP, te rog sa postezi daca afli ceva. Multumesc.


ok

yrys
senior
senior
Posts: 112
Joined: Wed Feb 03, 2010 6:04 pm

Re: Stie ceva de OG 18/2009 privind rezidentiatul?Este urgent!!!

Postby yrys » Wed Nov 24, 2010 9:31 am

eu una banuiesc ca in termen de 15 zile dupa ce ti-ai luat adeverinta de la repartitie,cea in care esti confirmat in noua specialitate,trebuie sa faci o cerere scrisa la minister ca renunti la specialitatea avuta anterior
Am vbit cu o colega care a trecut si ea prin asta, si mi-a spus ca ea nu a facut nimic in sensul asta,ci doar a mers cu noua specialitate in continuare si deci s-a subinteles ca a renuntat la cea anterioara.
P.S :daca aflati cate ceva scrieti va rog aic....ca si eu sunt interesata.

mamalui
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Fri Dec 18, 2009 1:06 am

Re: Stie ceva de OG 18/2009 privind rezidentiatul?Este urgent!!!

Postby mamalui » Wed Nov 24, 2010 9:38 am

inainte de inscriere la examenul din 21 noe am intrebat la dsp si mi s-a spus ca dupa ce imi aleg noua specialitate fac o cerere la vechiul spital platitor prin care imi dau demisia. sotul meu e avocat si mi-a spus a asta se intelege si din lege.
Da-mi Doamne rabdare dar mai repede ca n-am timp sa astept!

User avatar
prodezbatere
junior
junior
Posts: 82
Joined: Tue Jun 29, 2010 6:28 pm

Re: Stie ceva de OG 18/2009 privind rezidentiatul?Este urgent!!!

Postby prodezbatere » Wed Nov 24, 2010 9:40 am

prin demisia se anuleaza primul contract si prin alta semnatura incepi un nou contract,asta e tot si eu sunt in aceasi situatie,bafta!

mamalui
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Fri Dec 18, 2009 1:06 am

Re: Stie ceva de OG 18/2009 privind rezidentiatul?Este urgent!!!

Postby mamalui » Wed Nov 24, 2010 9:45 am

asa este.
oricum ei au nevoie de noi. sa muncim pe plantatiile lor.
Da-mi Doamne rabdare dar mai repede ca n-am timp sa astept!

User avatar
prodezbatere
junior
junior
Posts: 82
Joined: Tue Jun 29, 2010 6:28 pm

Re: Stie ceva de OG 18/2009 privind rezidentiatul?Este urgent!!!

Postby prodezbatere » Wed Nov 24, 2010 9:58 am

este,eu am stat in scandal din iul. pana in oct,cu secretara cu resursele umane,cu indrumaorul meu(mai puti pt ca a fost o Dna)si spre final am luat concediul normal si am repetat pt *****/rezidentiat.Dar am nevoit sa vb direct cu Prof care a inteles situatia mea,si mi a zis :hai fugi si invata!

hmm
junior
junior
Posts: 48
Joined: Sat Sep 11, 2010 2:58 pm

Re: Stie ceva de OG 18/2009 privind rezidentiatul?Este urgent!!!

Postby hmm » Wed Nov 24, 2010 10:35 am

nu trebuie sa faci nimic, dupa parerea mea. Iti iei specialitatea pe care ti-o doresti si automat ei te vor scoate din specialitatea actuala. Daca nu iti alegi nimic vei ramane pe vechea specialitate.
Ca sa ajungi cineva trebuie sa incepi prin a fi nimic.

yrys
senior
senior
Posts: 112
Joined: Wed Feb 03, 2010 6:04 pm

Re: Stie ceva de OG 18/2009 privind rezidentiatul?Este urgent!!!

Postby yrys » Wed Nov 24, 2010 2:20 pm

hmm wrote:nu trebuie sa faci nimic, dupa parerea mea. Iti iei specialitatea pe care ti-o doresti si automat ei te vor scoate din specialitatea actuala. Daca nu iti alegi nimic vei ramane pe vechea specialitate.

..asa mi-a spus si mie o colega care a facut asta acu 2 ani....dar poate ca acum e altfel...

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: Stie ceva de OG 18/2009 privind rezidentiatul?Este urgent!!!

Postby ikujjj » Wed Nov 24, 2010 3:01 pm

si eu sunt intr-o situatie similara, sper insa nu foarte incurcata :allright:
am dat din nou rezidentiat , pentru un post pe specialitatea in care ma pregatesc deja si pe care nu vreau s-o schimb, ci sa continui, dar as vrea cu ocazia asta sa schimb spitalul de baza la alegerea facuta dupa repartitii e posibila treaba asta? adica oare imi vor da alt carnet de rezident, cod de bare, aleg spital bla-bla? da Doamne sa fie asa!

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: Stie ceva de OG 18/2009 privind rezidentiatul?Este urgent!!!

Postby larisa2000 » Wed Nov 24, 2010 7:22 pm

si eu sunt in aceeasi situatie, adica am dat acum rezi si am luat pe aceeasi specialitate dar pe post. mi s-a explicat de catre Organizarea Muncii ca luni pe 29 va trebui sa merg la DSPMB sa-mi iau adev de confirmare ( asta stiam deja ), si incepand cu data de 1 ian 2011 voi fi angajata ca rezident an I. moment in care va trebui sa alerg pt echivalari. problema mea este alta ( ca nimeni nu a reusit sa-mi ofere un raspuns clar), imi va fi recunoscut tot rezidentiatul pe care l-am facut pana acum si voi ramane rezident ultimul an, sau voi intra pe noua curicula ( care este muuuuult diferita fata de a mea ) si atunci voi deveni rezident an III? ca eu am facut o gramada de luni in plus la fiecare stagiu fata de ce se face acum . un exemplu : am facut 12 luni de chirurgie si acum sunt doar 3 :mrgreen:

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Stie ceva de OG 18/2009 privind rezidentiatul?Este urgent!!!

Postby b3 » Wed Nov 24, 2010 7:49 pm

larisa2000 wrote:sau voi intra pe noua curicula ( care este muuuuult diferita fata de a mea ) un exemplu : am facut 12 luni de chirurgie si acum sunt doar 3 :mrgreen:


unde ai vazut noua curricula ?

La intrebarea asta iti poate raspunde doar ministerul. De fapt nu cred ca-ti poate raspunde, pentru ca sunt aproape sigura ca NU s-au gandit la posibilitatea asta (rezi dar iar si echivalarea stagiilor, cum se face echivalarea pe noua curricula ?). Probabil ca vor alege cea mai logica si incorecta varianta: diferenta de 9 luni de chirurgie, in exemplul tau, e egala cu zero, si continui cu stagii cf curriculei noi. Ferice de cei care si-au luat in alta ordine stagiile si se potrivesc cele doua curricule...
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

yrys
senior
senior
Posts: 112
Joined: Wed Feb 03, 2010 6:04 pm

Re: Stie ceva de OG 18/2009 privind rezidentiatul?Este urgent!!!

Postby yrys » Wed Nov 24, 2010 8:14 pm

b3 wrote:
larisa2000 wrote:sau voi intra pe noua curicula ( care este muuuuult diferita fata de a mea ) un exemplu : am facut 12 luni de chirurgie si acum sunt doar 3 :mrgreen:


unde ai vazut noua curricula ?

La intrebarea asta iti poate raspunde doar ministerul. De fapt nu cred ca-ti poate raspunde, pentru ca sunt aproape sigura ca NU s-au gandit la posibilitatea asta (rezi dar iar si echivalarea stagiilor, cum se face echivalarea pe noua curricula ?). Probabil ca vor alege cea mai logica si incorecta varianta: diferenta de 9 luni de chirurgie, in exemplul tau, e egala cu zero, si continui cu stagii cf curriculei noi. Ferice de cei care si-au luat in alta ordine stagiile si se potrivesc cele doua curricule...






oki...si restul celor care schimba specialitatea anul asta,cum fac?....isi iau noua specialitate si se deduce clar ca renunti la cea veche...?

nicollette
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sat Dec 05, 2009 6:52 pm

Re: Stie ceva de OG 18/2009 privind rezidentiatul?Este urgent!!!

Postby nicollette » Sun Nov 28, 2010 8:33 am

la cnpds bucuresti mi s-a spus ca trebuie facuta cerere in 15 zile de la alegere catre minister,cererea nu se face la ei.

yrys
senior
senior
Posts: 112
Joined: Wed Feb 03, 2010 6:04 pm

Re: Stie ceva de OG 18/2009 privind rezidentiatul?Este urgent!!!

Postby yrys » Sun Nov 28, 2010 11:16 am

din ce am aflat eu,care am ca spital platitor Floreasca...trebuie facuta o cerere ,un fel de "demisie" pe care o faci la spitalul platitor...ei iti elibereaza cartea de munca in termen de 30 zile,ca tu sa o duci apoi la noul loc de munca....e bine sa iti iei stagiu in continuare adica pana in 31 dec,ca sa nu ai nicio intrerupere..si cam atat

5-FU
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Sep 10, 2010 1:54 pm

Re: renuntarea la vechea specialitate pt cea noua

Postby 5-FU » Sun Nov 28, 2010 1:32 pm

si o eventuala amenda... din cate stiu, pe langa salariile restante pana in momentul respectiv...

5-FU
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Sep 10, 2010 1:54 pm

Re: renuntarea la vechea specialitate pt cea noua

Postby 5-FU » Sun Nov 28, 2010 1:33 pm

apropo, stie cineva vreun motiv palpabil de transfer pe care sa-l accepte Galatiul, ceva in afara de locuinta si casatorie? :)) am luat acolo si nu stiu ce sa le spun sa-mi dea macar o detasare in alta parte...

nicollette
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sat Dec 05, 2009 6:52 pm

Re: Stie ceva de OG 18/2009 privind rezidentiatul?Este urgent!!!

Postby nicollette » Sun Nov 28, 2010 1:55 pm

si daca vrei sa iei acelasi spital platitor cum mai faci?

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Stie ceva de OG 18/2009 privind rezidentiatul?Este urgent!!!

Postby DarkComy » Sun Nov 28, 2010 1:56 pm

pur si simplu inchei un nou contract fara mare bataie de cap. toate actele tale sunt deja acolo. va trebui probabil sa faci o hartie catre manager, dar de asta iti vor spune mai mult cei de la RUNOS.


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests