Despre simularea de rezidentiat

odiseea spatiala
User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: Despre simularea de rezidentiat

Postby dr_h » Tue Oct 19, 2010 3:07 pm

Mda... si nu stiu cat de relevant e...
Cum merge cititul? Mai puteti? Eu as vrea sa ma apuc de recapitulat dar nu stiu pe ce sa mai pun accent, am impresia ca acum ma pierd in detalii... downtown.gif

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Despre simularea de rezidentiat

Postby Riley » Tue Oct 19, 2010 3:15 pm

Eh, te situezi si tu acolo in clasament, vezi cam pe unde esti, vezi ce ai gresit si pe ce sa pui accentul, all in all o idee buna simularea asta fie ca participi fie ca rezolvi de acasa (dar nu trisezi-tot pe tine te pacalesti pana la urma ;) ). :allright:
Pai spor la recapitulat, fiecare stie unde are probleme si necesita nitel reglaj ;)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

hurmuzm
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Oct 08, 2010 3:51 pm

Re: Despre simularea de rezidentiat

Postby hurmuzm » Wed Oct 20, 2010 8:32 pm

S-a afisat clasamentul si cu optiunile fiecaruia.......oricum nu prea cred ca are relevanta, dar e de admirat initiativa si in final dupa mine a iesit o chestie pozitiva. Cam grele intrebarile, dar poate la rezi vom fi noi mai buni :peace:
Spor tuturor

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

aa

Postby md_gr » Fri Oct 22, 2010 7:41 am

Daca te gandesti ca studentii ce au participat la simulare, probabil sunt cei ce au trecut prin materie, cam nasoala pare situatia.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby Iepurita » Fri Oct 22, 2010 11:24 am

md_gr wrote:Iar punctajele vor fi mai mici, asta a aratat-o simularea, nu mi s-a parut simularea grea, ci nivelul nostru e scazut.




Mie mi s-a parut simularea asta un rezumat de toceala, atatea procente si porcarii puse acolo aiurea. Din pacate cei care aleg intrebarile nu inteleg ca ideal este sa testeze notiunile medicale pe care le avem, nu capacitatea de memorare.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby md_gr » Fri Oct 22, 2010 11:29 am

Nu mi s-a parut rezumat de toceala, au fost putine procente, adica nu stiu, cand inveti, prima oara memorezi, iar gandirea logica se face pe baza memoriei.:)

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cam cati participanti credeti ca vor fi anul acesta?

Postby Iepurita » Fri Oct 22, 2010 12:59 pm

Poate, mie mi se pare de toata jena intrebarea cu supravietuirea la Lupus, mai ales ca e cu raspuns multiplu, mi se pare de toata jena sa schimbi dl cu nanograme, e strict toceala sa tii minte toate astea, nu au nici o logica.
La Leucemii la fel, sa iti ceara sa memorezi chiar tot tabelul ala e de ***.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Despre simularea de rezidentiat

Postby Riley » Fri Oct 29, 2010 10:10 pm

simularea a fost dificila. Adica intrebarile erau de de un detaliu maximal si doar cateva puteau fi scoase cu punctaj MAXIM (5/5) cu logica. Nu mai zic de complementul simplu. Parerea mea!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Despre simularea de rezidentiat

Postby md_gr » Sat Oct 30, 2010 3:03 pm

Personal nu mi s-a parut grea, ci medie, eu nu am trecut prin toata materia, de fapt atunci trecusem prin 20 de teme din care nu erau bine facute, recunosc am facut acasa, nu am fost acolo, dar cifrele trebuie sa le retii, sunt importante.
Mi s-a medie, nu era grea, ci medie, noi ne plangem ca ne dau cateva cifre, aia de la matematica ma intreb ce fac.

skipone
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Mon Dec 28, 2009 11:21 pm

Re: Despre simularea de rezidentiat

Postby skipone » Sat Oct 30, 2010 3:06 pm

md_gr wrote:Personal nu mi s-a parut grea, ci medie, eu nu am trecut prin toata materia, de fapt atunci trecusem prin 20 de teme din care nu erau bine facute, recunosc am facut acasa, nu am fost acolo, dar cifrele trebuie sa le retii, sunt importante.
Mi s-a medie, nu era grea, ci medie, noi ne plangem ca ne dau cateva cifre, aia de la matematica ma intreb ce fac.


Aia la matematica nu invata cifre, ci formule. Si le si aplica. Iar daca voiam sa invat cifre, dadeam la matematica, nu? :) Si macar de-ar fi fost niste statistici relevante, actualizate si.. romanesti :)

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Despre simularea de rezidentiat

Postby md_gr » Sat Oct 30, 2010 3:08 pm

Ca sa inveti formule, prima oara trebuie sa stii cifre, dar daca nu esti in stare, probabil de asta ai dat la medicina.

skipone
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Mon Dec 28, 2009 11:21 pm

Re: Despre simularea de rezidentiat

Postby skipone » Sat Oct 30, 2010 3:17 pm

md_gr wrote:Ca sa inveti formule, prima oara trebuie sa stii cifre, dar daca nu esti in stare, probabil de asta ai dat la medicina.


Da, macar am aflat de ce am dat eu la medicina. In schimb, n-am inteles de ce ai dat tu, din moment ce iti plac cifrele si intrebi pe forum ce inseamna RIM.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Despre simularea de rezidentiat

Postby Riley » Sat Oct 30, 2010 4:04 pm

md_gr wrote:Ca sa inveti formule, prima oara trebuie sa stii cifre, dar daca nu esti in stare, probabil de asta ai dat la medicina.


:shock: :shock: :shock:
sunt de acord ca trebuia stiuta doza de diazepam in urgenta la convulsii dar nu cat la suta e malign un nodul pulm solitar, care e mortalitatea in IMA, care sunt curbele de supravietuire din LES (pana la urma astea sunt statistici care variaza de la un studiu la altul functie de lotul pe care l-au studiat). Ah, daca variantele erau facute in asa fel incat daca te orientezi nitel si daca ai citit cumva iti aduci aminte-de ex eu la IMA nu mai stiam exact daca e 20 sau 30, sau la nodulul ala solitar daca e 30 sau e 35 :shock: :shock: :shock: (si din mia asta de pagini cred ca erau alte cifre care meritau sa fie retinute). Despre asta era vorba. Dar eu nu ma refer strict la intrebarile cu cifre pentru ca au fost multe altele de detaliu si toceala, din cauza asta mi s-a parut dificila. Sigur ca la examen trebuie sa fie si intrebari de departajare dar parca la simulare astea au predominat.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Despre simularea de rezidentiat

Postby md_gr » Sat Oct 30, 2010 4:42 pm

Nu stiu ce inseamna RIM, trebuie sa stiu, nu cred ca asta te face medic.
Eu totusi nu inteleg de ce va plangeti atat, inainte era mai greu examenul, si ca erau mai bine pregatiti studentii la medicina, si ca erau mai grele grilele. 35%, asta cu nodulul solitar nu mi s-a parut prea grea, asa cum trebuie sa retii ca 12% din teratoame sunt bilaterale.


Oricum Trident a zis o chestie buna, sa punem accentul pe temele mici, nu l-am ascultat, dar se pare ca are dreptate.

Generatia noastra doar se plange ca e napastuita, sa fim seriosi, max 10 puncte te scadeau cifrele alea. Rezultatele arata ca suntem prosti, nu ca simularea a fost grea.
Parerea mea e ca avem pretentii de destepti inainte sa fim.

egret@
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun Oct 31, 2010 12:37 pm

Re: Despre simularea de rezidentiat

Postby egret@ » Sun Oct 31, 2010 12:47 pm

…nu e deloc normal sa dai “copy – paste” la toate exprimarile “mai putin fericite” din tematica si mai ales sa le cotezi drept raspunsuri bune ; … putin probabil ca uterul gravid sa depaseasca simfiza la inceputul lunii a 2-a ! … (o exceptam pe mama lu’ praslea cel voinic ) ... nu stiu cum au “ratat” si niste intrebari gen : “parametrul cel mai precis in aprecierea varstei gestationale in trim. II de sarcina” sau “care e grosimea simfizei ?”…
in alta ordine de idei nu cred ca a formula intrebari din “semne de punctuatie” reprezinta varianta optima pt. a departaja candidatii ... materia e destul de vasta si nu scrie nicaieri ca intrebarea si raspunsul trebuie sa fie pe aceeasi pagina !

skipone
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Mon Dec 28, 2009 11:21 pm

Re: Despre simularea de rezidentiat

Postby skipone » Sun Oct 31, 2010 3:40 pm

egret@ wrote:…nu e deloc normal sa dai “copy – paste” la toate exprimarile “mai putin fericite” din tematica si mai ales sa le cotezi drept raspunsuri bune ; … putin probabil ca uterul gravid sa depaseasca simfiza la inceputul lunii a 2-a ! … (o exceptam pe mama lu’ praslea cel voinic ) ... nu stiu cum au “ratat” si niste intrebari gen : “parametrul cel mai precis in aprecierea varstei gestationale in trim. II de sarcina” sau “care e grosimea simfizei ?”…
in alta ordine de idei nu cred ca a formula intrebari din “semne de punctuatie” reprezinta varianta optima pt. a departaja candidatii ... materia e destul de vasta si nu scrie nicaieri ca intrebarea si raspunsul trebuie sa fie pe aceeasi pagina !


I totally agree!

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Despre simularea de rezidentiat

Postby Iepurita » Tue Nov 02, 2010 9:49 am

md_gr wrote:Nu stiu ce inseamna RIM, trebuie sa stiu, nu cred ca asta te face medic.
Eu totusi nu inteleg de ce va plangeti atat, inainte era mai greu examenul, si ca erau mai bine pregatiti studentii la medicina, si ca erau mai grele grilele. 35%, asta cu nodulul solitar nu mi s-a parut prea grea, asa cum trebuie sa retii ca 12% din teratoame sunt bilaterale.


Oricum Trident a zis o chestie buna, sa punem accentul pe temele mici, nu l-am ascultat, dar se pare ca are dreptate.

Generatia noastra doar se plange ca e napastuita, sa fim seriosi, max 10 puncte te scadeau cifrele alea. Rezultatele arata ca suntem prosti, nu ca simularea a fost grea.
Parerea mea e ca avem pretentii de destepti inainte sa fim.



Bine, hai sa o luam altfel : ce inseamna pt. tine un medic bun? Unul care sa-ti spuna ca incidenta cancerului de col e de 8-10/100.000, 10% dintre pacienti au concomitent ambele ulcere, supravietuirea in LES este de 90% la 5 ani sau ca in 1960 in America rata HDS-urilor a crescut la 60%?
Sau unul care atunci cand ajungi pe mana lui stie sa te consulte, sa-ti puna un diagnostic si sa-ti dea si un tratament cat de cat?
Eu nu tocesc toate tampeniile alea pe care nu le voi folosi si crede-ma ca nu ma simt deloc proasta din cauza asta. Mi se pare jenant sa tocesc 3 pagini din care s-au facut 200 si ceva de intrebari, prefer sa raman asa proasta cum zici tu ca suntem toti, ca am primit laude de la cine conta cel mai mult in timpul facultatii si in plus, in afara de tine nu am mai auzit pe nimeni sa spuna ca daca nu iei nota mare la rezidentiat esti prost. ba chiar au spus ca sunt multi medici in tara noastra draga care vor sa schimbe intrebarile astea, adica sa formulee intrebarile niste oameni care cu asta se ocupa, cu evaluarea altora, nu a fie intrebarile facute de nite rezidenti plcitisiti care dau copy/paste la orice ***** din carte.
Nu am de gand sa invat cartile astea ca pe Luceafarul, iar daca din cauza asta iau nota mica zau ca nu ma supar.



Mie cel mai mult imi place la ERCP, cand intr-un alineat la contraindicatii imi scrie "pancreatita" , iar cu un alineat mai sus la indicatii tot aia.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Despre simularea de rezidentiat

Postby md_gr » Tue Nov 02, 2010 11:06 am

Medic bun:
1. IQ peste medie, dar la medicina acest lucru nu prea se gaseste;
2. Unul ce nu se plange ca o data e numerica sau de alt tip;
3. Cel care intelege ca statistica e facuta sa il orienteze in diagnostic, nu e de dragul de a fi pusa;
4. Cand citeste ceva, retine per ansamblu, de la date numerice la date calitative, a citi ceva nu inseamna a omite.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Despre simularea de rezidentiat

Postby Iepurita » Tue Nov 02, 2010 12:25 pm

:lol: Inseamna ca traiesti intr-o lume imaginara.
parca nu ai fi facut medicina, zau asa. Presupun ca ai facut lucruri practice in timpul facultatii. Zi-mi de unde ai invatat mai mult: din lucrurile practice sau din ce tocesti acum? Dar colegi tocilari ai avut? De-aia care zbarnaie cifrele si tot ce scrie dar nu-i duce mintea la altceva si nu pot face nimic?
Mi se pare absurd sa tocesc atatea tampenii care nu imi vor folosi absolut deloc, sa nu mai spun ca sunt date din 1900 toamna.
dar intr-o privinta sunt si eu de acord cu tine:
-4. Cand citeste ceva, retine per ansamblu, de la date numerice la date calitative, a citi ceva nu inseamna a omite.-----cu mentiunea ca per ansambu e in contradictie totala cu ce urmeaza dupa.
-statistica e facuta sa il orienteze in diagnostic, nu e de dragul de a fi pusa; ------da, statistica te ajuta, dar nimeni nu stie pe de rost toata statistica pe care tu o tocesti acum si dupa rezi o uiti cu brio. Inveti logic, nu tocesti. Exceptie fac cei care au o memorie fantastica pe langa inteligenta si tin minte tot.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Heimdallr
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Sep 06, 2006 2:44 pm

Re: Despre simularea de rezidentiat

Postby Heimdallr » Tue Nov 02, 2010 12:32 pm

Nu cred ca facultatea noastra te invata sa folosesti statisticile ca sa te orientezi in diagnostic, iar intrebarile nu testeaza asta cu siguranta, mai ales cand variantele sunt foarte apropiate de raspunsul corect sau cand sunt schimbate unitatile de masura ca sa te incurce.
Inteleg sa retin niste date statistice atata vreme cat sunt relevante pentru tara asta.
Nu cred ca IQ-ul studentilor si studentelor la medicina e problema ci faptul ca inteligenta si memoria lor, ca orice resursa in tara asta, nu este exploatata (intr-un mod pozitiv).
Foloseste datele astea numerice sau de alt fel, statistice sau de alt fel intr-un caz clinic si o sa vedem atunci cati le vor retine. E diferenta dintre a te duce la cumparaturi stiind ca trebuie sa prepari o reteta si a memora lista de cumparaturi fara sa stii la ce iti foloseste.
Iar faptul ca niste rezidenti fac intrebarile demonstreaza intocmai pt ce ne pregateste facultatea asta: memoreaza orice absurditate fara sa te intrebi de ce. Va dati seama ca noi invatam fara sa mai cracnim niste informatii care nu mai sunt actuale? Asta deja se cheama dezinformare.
The truth will set you free, but first it will piss you off.

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: Despre simularea de rezidentiat

Postby anncush » Tue Nov 02, 2010 2:16 pm

md_gr wrote:Medic bun:
1. IQ peste medie, dar la medicina acest lucru nu prea se gaseste;
2. Unul ce nu se plange ca o data e numerica sau de alt tip;
3. Cel care intelege ca statistica e facuta sa il orienteze in diagnostic, nu e de dragul de a fi pusa;
4. Cand citeste ceva, retine per ansamblu, de la date numerice la date calitative, a citi ceva nu inseamna a omite.


Parca ar fi un citat din primul curs de Infomed al lui Spircu din anul I :shock:
Slowly getting less stupid :)

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Despre simularea de rezidentiat

Postby Riley » Tue Nov 02, 2010 2:27 pm

:allright: :allright: din cauza asta imi suna mie asa de cunoscut :))

sigur ca da, statistica e pusa sa te orienteze dar spune-mi si mie te rog daca boala X are mortalitatea de 25% asta cu ce te ajuta? sau ca nodulul ala pulmonar este in 35% benign. Pana la urma tot il cauti de nu mai poti pe pacient sa vezi daca e hamartom sau are si altceva acolo, nu? sau te multumesti sa ii spui: domnule reveniti peste 1 an , aveti 65% sanse sa fie malign....
In toata nebunia de date cu care vom avea de-a face de acum inainte (nu zic numai de rezi) trebuie totusi sa si filtram informatia si sa ramanem cu ce este esential. Sigur procentele te ajuta dar sunt ORIENTATIVE si nicidecum litera de lege asa cum devin in intrebarile de la simulare/sau alt examen -de aici si absurditatea unei astfel de intrebari.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: Despre simularea de rezidentiat

Postby dr_h » Tue Nov 02, 2010 3:14 pm

Degeaba intrati in polemici, conteaza doar punctajul pe care il scoate fiecare la examen. Nu cum a invatat, ca a invatat logic sau a tocit ca pe o poezie. Normal ar fi ca cei care elaboreaza subiectele sa nu tranteasca notiuni din capete de tabel si procentaje aiurea. Vezi diferenta dintre subiectele din 2008 si cele din 2009. Variants din 2008 mi se pare horror.
La final nu intereseaza pe nimeni cat de talentat esti, pentru ce ai vocatie sau ce-ai facut prin facultate, ci doar punctajul care iti va permite sau nu sa-ti alegi specialitatea dorita.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Despre simularea de rezidentiat

Postby Iepurita » Tue Nov 02, 2010 3:35 pm

dr_h wrote:Degeaba intrati in polemici, conteaza doar punctajul pe care il scoate fiecare la examen. Nu cum a invatat, ca a invatat logic sau a tocit ca pe o poezie. Normal ar fi ca cei care elaboreaza subiectele sa nu tranteasca notiuni din capete de tabel si procentaje aiurea. Vezi diferenta dintre subiectele din 2008 si cele din 2009. Variants din 2008 mi se pare horror.
La final nu intereseaza pe nimeni cat de talentat esti, pentru ce ai vocatie sau ce-ai facut prin facultate, ci doar punctajul care iti va permite sau nu sa-ti alegi specialitatea dorita.


Pai asta e ideea, ca examenul asta de rezidentiat e de cele mai multe ori o bataie de joc si o insulta la inteligenta studentului in primul rand din cauza intrebarilor care in majoritatea cazurilor nicidecum nu evalueaza notiunile pe care ar trebui sa le stii la terminarea facultatii, iar in al doilea rand din cauza halului in care sunt facute unele intrebari. Eu inteleg sa stii procente, ca in unele cazuri te ajuta, dar cand vezi in raspunsuri ce valori se dau ...
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

detreiorimama2
Posts: 4
Joined: Wed Nov 03, 2010 9:21 am

Re: Despre simularea de rezidentiat

Postby detreiorimama2 » Wed Nov 03, 2010 9:25 am

Am o rugaminte...daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu grilele de la simulare....va rog mult! Multumesc!

detreiorimama2
Posts: 4
Joined: Wed Nov 03, 2010 9:21 am

Re: Despre simularea de rezidentiat

Postby detreiorimama2 » Wed Nov 03, 2010 12:27 pm

Va rog, daca poate cineva, sa mai posteze grilele de la simularea din octombrie!? Va multumesc!

User avatar
Heimdallr
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Sep 06, 2006 2:44 pm

Re: Despre simularea de rezidentiat

Postby Heimdallr » Thu Nov 04, 2010 12:06 pm

Uite aici : http://www.fileshare.ro/11909676979.5
Spor la grile !
The truth will set you free, but first it will piss you off.


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests