Pe ultima suta de metri...cum cititi?

odiseea spatiala
FMJ
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Fri Dec 25, 2009 1:26 am

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby FMJ » Wed Nov 10, 2010 12:45 am

multumesc foarte frumos!!

User avatar
prodezbatere
junior
junior
Posts: 82
Joined: Tue Jun 29, 2010 6:28 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby prodezbatere » Wed Nov 10, 2010 6:47 am

Azi repet temele:40,39,38 si 37 nu stiu daca mai intra si traumat. abdominale!!!...la voi cum mai merge?

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby anncush » Wed Nov 10, 2010 10:01 am

prodezbatere wrote:Azi repet temele:40,39,38 si 37 nu stiu daca mai intra si traumat. abdominale!!!...la voi cum mai merge?


Spor mare!

Si la mine merge tot mai greu si fara chef :(daca s-ar organiza azi rezidentiatul m-as duce bucuroasa sa-l dau si sa scap naibii o data :)

Oricum si eu sunt de parere ca pana pe 21 tot cititul ma ajuta cel mai mult [nu neaparat sa castig notiuni noi cat sa intretin ce am acumulat pana acum - zic asta uitandu-ma la rezultatele de pe rezitest care se invart in jurul aceluiasi procentaj] asa ca mi-am propus ca pana joi sa termin de repetat materia, citind zilnic 3 teme [una micuta, una medie si una mare] + 100 de grile [nu mai am nervi pt mai multe] random din toata materia zilnic. Iar in ultimele 3 zile o recapitulare in viteza plus chestii pe care ma simt eu foooooarte nesigura si GATA. Macar de s-ar termina o data ca nu mai suport teancul asta de foi :hate:

Spor la citit/grile :allright:
Slowly getting less stupid :)

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby larisa2000 » Wed Nov 10, 2010 11:06 pm

eu nu mai am chef de nici un rezidentiat ! m-a pus naiba sa intru in hora si acu trebuie sa joc, ca na, macar de bani ma oftic. cand am dat eu rezi am jurat ca nu o sa mai trec niciodata prin asa ceva, si uite unde am ajuns acum ! mi s-a parut atat de infect atunci , incepand de la drumul pana la Cluj pe un viscol infernal si pana la momentul deschiderii caietului cu celebrul lor genom....acum daca nu era in Buc nici nu ma gandeam, dar uite ca m-am inscris si acu :mnu ma lasa constiinta :roll: :roll: . si sunt plop, si plopu'n aer. da' rau de tot ! am citit ca pe ziar vreo 30 sub si mai am inca 20. tare !

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby Riley » Wed Nov 10, 2010 11:24 pm

Pai esti singura pe post, nu? Deci trebuie 60% din max ca sa promovezi. Daca citesti destul de bine temele mici si medii 10-15 pag) plus ce mai pui la cele necitite din cultura generala, intuitie, ghici s-ar putea sa ai sanse mari :allright:
si daca nu, atunci nu ai pierdut decat cei 300 de roni si niste saptamani din viata!
Spor mare!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby larisa2000 » Wed Nov 10, 2010 11:38 pm

offf, sa fie cum zici ! dar nu mai am nici un chef de citit ! stiu ca si voi sunteti la fel, defapt nici nu ar trebui comparatie.
doar faptu ca suntem 2 pe 3 post ma mai impinge de la spate :lol:

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby md_gr » Thu Nov 11, 2010 9:00 am

Imi scad punctajele de pe rezitests, de la 700-710, imi akung la 680-690, intr-o saptamana, :lol: Imi vine sa imi dau in cap.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby Riley » Thu Nov 11, 2010 1:07 pm

Depinde de grilele pe care le-ai nimerit. Esti oricum in marja aia, daca ai fi scazut cu 50-60 de puncte ar fi fost o problema!
Spor mare!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby md_gr » Thu Nov 11, 2010 5:14 pm

Oricum pe zi ce trece, citesc cat mai putin.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby 187.92a » Thu Nov 11, 2010 5:17 pm

cititi teme mici in ultimile zile, asigura un ritm dinamic de repetare si acopera mult dn intrebari. succesuri maximale

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby Riley » Thu Nov 11, 2010 5:46 pm

prodezbatere wrote:Azi repet temele:40,39,38 si 37 nu stiu daca mai intra si traumat. abdominale!!!...la voi cum mai merge?



si au intrat toate ieri? esti tare daca da :allright:
eu acum am trecut pe teme mici dupa ce toata ziua m-am luptat cu peritonite si HTA!
Spor mare!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
prodezbatere
junior
junior
Posts: 82
Joined: Tue Jun 29, 2010 6:28 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby prodezbatere » Thu Nov 11, 2010 5:49 pm

Azi nu a mers prea bine,am repetat doar traumat abd, HIV si convulsiile pe care treb sa le repet inca o data..nu imi place cum suna in capul meu!
cat mai avem pana la concurs?....pana atunci sper sa ajung la tema nr UNU!!

User avatar
prodezbatere
junior
junior
Posts: 82
Joined: Tue Jun 29, 2010 6:28 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby prodezbatere » Thu Nov 11, 2010 5:52 pm

eu repet tematica,o mai fixez si in cazul asta e normal sa mearga mai repde!am mers 1-50 si acum ma intorc de unde am plecat..50-1

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby zubenelgenubi » Thu Nov 11, 2010 10:05 pm

Eu am incercat la un moment dat o faza, si nu mi-a iesit! Ziceam sa citesc cat pot dintr-o tema pana cand ma satur de ea, apoi, cand vad ca nu mai merge tema respectiva, ma opresc, imi notez unde am ramas, si continui cu alta tema, si tot asa. Ajunsesem sa incep vreo 6 teme si sa merg in paralel cu ele... Stiu ca suna de-a dreptul haotic, insa, ma gandeam eu ca asa o sa am randament, si chiar a mers o vreme... insa m-am lasat. Am zis ca, totusi, pentru a fixa unele notiuni trebuie sa ma pot concentra pe o singura tema si nu sa citesc aiurea din mai multe teme. Acum imi dau seama ca modalitatea asta poate sa functioneze daca esti pe ultima suta de metri si nu faci decat sa repeti. Cred ca macar m-am incadrat cu postul unde trebuie. :lol:
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby Riley » Thu Nov 11, 2010 10:11 pm

da, ar putea fi o metoda buna, asta daca nu citesti temele care se cam bat cap in cap cu informatiile (atunci sa vezi distractie) :devil: :devil: :devil:
Spor!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby dr_h » Fri Nov 12, 2010 2:26 pm

E linistea inainte de furtuna?

carla10
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun Oct 31, 2010 10:59 am

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby carla10 » Fri Nov 12, 2010 7:55 pm

Voi la a cata repetitie sunteti? :)

User avatar
prodezbatere
junior
junior
Posts: 82
Joined: Tue Jun 29, 2010 6:28 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby prodezbatere » Sat Nov 13, 2010 10:36 am

acum merge la pachet,5 teme/zi....personal am repetat fiecare tema de cate ori a fost nevoie pana ce am inteles o bine!dupa care am trecut la urmatoarea !totul treb fixat cap coada! fara pauze mari,max.intre 5-10 min!Bafta multa!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby 187.92a » Sat Nov 13, 2010 11:08 am

prodezbatere wrote:totul treb fixat cap coada! fara pauze mari,max.intre 5-10 min!


uau, deja explicam cu trebuie invatat, de parca deja am fi scos 950 :)
prodezbatere wrote:personal am repetat fiecare tema de cate ori a fost nevoie pana ce am inteles o bine!

e bine daca ai facut asta personal si nu ai lasat pe altii, dar tin sa precizez ca temele de rezi se inteleg bine la prima citire, doar ca nu se retin, dar asta este altceva.

bagati cat mai multe teme mici, cele mai mici, stiu sigur ca sunt vreo 17 teme mic-mici care merg extrem de rapid in tematica aasta. ar fi o greseala imensa sa va apucati sa repetatia cum arsurile sau alte teme mari.

mult succes

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby Riley » Sat Nov 13, 2010 4:32 pm

prodezbatere wrote:acum merge la pachet,5 teme/zi....personal am repetat fiecare tema de cate ori a fost nevoie pana ce am inteles o bine!dupa care am trecut la urmatoarea !totul treb fixat cap coada! fara pauze mari,max.intre 5-10 min!Bafta multa!


pai daca o tin la foc continuu (adica pauza de 5-10 min dupa tema) in cateva ore ies cu sechele neuro-pe bune! Eu mai iau o pauza scurta chiar si in timpul temei-mai ales daca e una interminabila. Si intre ele, cam vreo 20 de min asa cel putin-oricum imediat se duc :(!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
prodezbatere
junior
junior
Posts: 82
Joined: Tue Jun 29, 2010 6:28 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby prodezbatere » Sat Nov 13, 2010 5:47 pm

ma refer la pauze mici raportat la tema si nu la pauzele dintre teme! ce Dzeu ca nu suntem 'sex machine'academic si la cum suntem si vom fi tratati ca rezidenti,nu stiu daca merita acest efort.anul asta sper sa schimb ce am luat anul trecut si sa iau radio.Bafta multa!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby Riley » Sat Nov 13, 2010 6:40 pm

prodezbatere wrote:ce Dzeu ca nu suntem 'sex machine'academic si la cum suntem si vom fi tratati ca rezidenti,nu stiu daca merita acest efort.anul asta sper sa schimb ce am luat anul trecut si sa iau radio.Bafta multa!

:lol: :lol: :lol: pai cine stie poate pe unii ii tine sa stea nemiscati si cu ochii numai in superbitatile alea de teme :shock: :shock: :shock: :shock:
Spor si bafta si tie!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby md_gr » Sat Nov 13, 2010 6:56 pm

Da, eu sunt a love machine.
Pt colegii mei
http://www.youtube.com/watch?v=ajsYPTaboKQ

mokasys
Posts: 3
Joined: Thu Oct 14, 2010 9:01 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby mokasys » Sat Nov 13, 2010 7:53 pm

Of cred ca o sa trec de partea cealalta a patului...cred ca am sanse mai mari sa ajung pacienta :help: :help: am 20 subiecte citite:)) si alea lectura pt bebele meu de 2 luni jumate, ca sa adoarma seara... la asta sunt cele mai bune LA ADORMIT COPII SI OAMENI MARI.
Dar nu ma las... mai citesc saptamana asta cat mai pot ( visez la trei sub/zi) si cu Dumnezeu inainte... o sa il dau pentru experienta personala si palmares si daca il mai iau si prind si loc ferice de mine, daca nu... mai e si la anu :lol:
Oricum bafta tuturor la examen si repartitie.

FMJ
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Fri Dec 25, 2009 1:26 am

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby FMJ » Sun Nov 14, 2010 11:20 am

hello din nou.. tot cu o rugaminte revin, are cineva grila master pt varianta B anului 2009?

spor mult!!

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby anncush » Sun Nov 14, 2010 11:33 am

FMJ wrote:hello din nou.. tot cu o rugaminte revin, are cineva grila master pt varianta B anului 2009?

spor mult!!


Sigur, click aici - grila master varianta B, 2009.

Spor mare si tie! :allright:
Slowly getting less stupid :)

FMJ
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Fri Dec 25, 2009 1:26 am

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby FMJ » Sun Nov 14, 2010 11:58 am

ms pentru link.. dar pe asta il am, imi trebuie raspunsurile, poate nu m-am exprimat corect.

spor in continuare, si sa prindeti ce doriti!

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby anncush » Sun Nov 14, 2010 12:17 pm

FMJ wrote:ms pentru link.. dar pe asta il am, imi trebuie raspunsurile, poate nu m-am exprimat corect.

spor in continuare, si sa prindeti ce doriti!


uooof, imi cer scuze! te-ai exprimat foarte corect dar am selectat eu gresit fisierul cand am uploadat - cred ca e dementa rezi-related :((

De data asta sa fie cu noroc! Click aici: http://dl.transfer.ro/transfer_ro-14nov ... 20d754.zip

spor
Slowly getting less stupid :)

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby b3 » Sun Nov 14, 2010 1:22 pm

eu zic sa cititi pe ultima suta de metri lasand imedu' :) in pauze iesiti la aer
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby 187.92a » Mon Nov 15, 2010 12:40 pm

din experienta proprie statul pe imed are efct de tip booster asupra cunostintelor medicale

User avatar
Bender
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Sun Nov 23, 2008 11:02 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby Bender » Mon Nov 15, 2010 1:34 pm

am lasat cartile jos. alea jacta est. :D
This is the worst kind of discrimination! The kind against me!!!

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby dr_h » Mon Nov 15, 2010 4:16 pm

Eu nu stiu ce sa mai repet. Ma doare capul de la testele din toata materia. Daca citesc ceva ma plictisesc si invers... homework.gif

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby Riley » Mon Nov 15, 2010 4:18 pm

teme mici!
Se termina repede si nu sunt luuungi ca o zi de post!
Spor mare!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

alh25
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Nov 15, 2010 9:11 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby alh25 » Mon Nov 15, 2010 9:16 pm

care subiecte vi s-au parut mai grele.....cele din 2007 sau cele din 2008 ?

crocodiluq
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Oct 06, 2010 5:05 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby crocodiluq » Tue Nov 16, 2010 12:05 am

grile sau citit subiecte sau citit+grile...asta e dilema...

User avatar
dr_me
senior
senior
Posts: 245
Joined: Mon Jul 03, 2006 5:36 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby dr_me » Tue Nov 16, 2010 12:57 am

alh25 wrote:care subiecte vi s-au parut mai grele.....cele din 2007 sau cele din 2008 ?



2007

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby Iepurita » Tue Nov 16, 2010 8:22 am

crocodiluq wrote:grile sau citit subiecte sau citit+grile...asta e dilema...


Depinde de cum inveti tu. Eu fac grile la unele si citesc la altele.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby md_gr » Tue Nov 16, 2010 8:39 am

Mai sunt 5 zile.
Da, cele din 2007 mi-au parut mai grele.

alh25
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Nov 15, 2010 9:11 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby alh25 » Tue Nov 16, 2010 10:56 am

era vorba de grilele date la rezi....scuze de exprimarea ambigua :D multa vreme am auzit ca alea din 2008 au fost cele mai grele(probabil judecand dupa notele mici care au fost)...dar ieri am facut grilele din 2007 si mi s-au parut un pic mai grele

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby larisa2000 » Tue Nov 16, 2010 11:47 am

eu nu mai citesc ! gata ! cel putin acum nu mai sunt in stare de nimic . ma duc cum o fi si gata.am avut duminica 24 de ore de garda de tot rahatu',n-am apucat nici sa stau jos macar decat eventual sa completez o foaie dar in nici un caz sa-mi trag sufletu'... am ajuns acasa ieri abia pe la 14.30, am apucat sa dorm vreo 3 ore pana a venit copilul de la gradinita. cand mama naibii sa mai am timp si de citit .......ce o fi o fi, oricum nu am de pierdut nimic
mult succes si sa citesc pe aici de bine :allright:


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests