acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

odiseea spatiala
User avatar
burlan
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Mar 02, 2007 1:52 pm

acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby burlan » Mon Sep 27, 2010 11:58 am

am pierdut diploma de licenta cu tot cu foaie matricola.
V-as intreba pentru inscrierea la examenul de rezidentiat e necesara si foaia matricola ssau e suficient sa scot numai diploma?
Va multumesc

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: acte necesare pentru rezi

Postby b3 » Mon Sep 27, 2010 3:17 pm

Dosarul de înscriere al candidatului trebuie să conţină următoarele documente:
a) cererea de înscriere la concurs, cu numele de familie, iniţiala tatălui şi toate prenumele înscrise în buletinul/cartea de identitate/paşaport, domeniul pentru care concurează pentru cei care candidează la rezidențiatul pe loc și respectiv unitatea sanitară și postul pentru care concurează pentru cei care candidează la rezidențiatul pe post. În cerere candidații vor menţiona acordul pentru folosirea numelui şi pentru afişarea rezultatului pe internet.
b) xerocopia buletinului/cărţii de identitate sau a paşaportului (paginile din care reies numele şi prenumele candidatului, precum şi data naşterii);
c) copia legalizată a diplomei de licenţă de medic, stomatolog (medic dentist) sau farmacist; absolvenţii promoţia 2010 pot prezenta adeverinţă privind promovarea examenului de licenţă;
d) adeverinţa eliberată de unitatea în care este încadrat, din care să reiasă specialitatea în care este confirmat şi tipul contractului individual de muncă, numai pentru rezidenţi şi specialişti;
e) certificatul medical privind starea de sănătate, eliberat de unitatea sanitară teritorială desemnată de direcţia de sănătate publică judeţeană sau a municipiului Bucureşti, în care se precizează că este apt/inapt din punct de vedere medical (fizic şi neuropsihic) pentru exercitarea activităţii în domeniul pentru care candidează;
f) copia legalizată a actelor doveditoare (certificat de căsătorie etc.) prin care şi-a schimbat numele;
g) chitanţa de plată a taxei de concurs, stabilită de Ministerul Sănătăţii.


Riley - 8.10.2010 wrote:Din Viata Medicala de azi
taxa e de 300 de roni si se plateste in contul IBAN RO85TREZ7005003XXX000092 CUI-4266456
DTMB-Directia de Trezorerie a Municipiului Bucuresti
beneficiar: Ministerul Sanatatii, adresa str Cristian Popisteanu nr 1-3 sect 1, Bucuresti cod 010024


Taxa: http://www.emedic.ro/Rezidentiat/134.htm
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

Monica29
Posts: 1
Joined: Mon Oct 04, 2010 11:32 am

Re: acte necesare pentru rezi

Postby Monica29 » Mon Oct 04, 2010 11:35 am

aveti idee..ne putem inscrie in judetul din care provenim sau trebuie neaparat in Bucuresti?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: acte necesare pentru rezi

Postby b3 » Mon Oct 04, 2010 8:01 pm

In orice judet. Dar daca vrei pe post trebuie in judetul in care e postul.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

clara_luna
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Nov 18, 2008 12:04 pm

Re: acte necesare pentru rezi

Postby clara_luna » Mon Oct 04, 2010 8:56 pm

Super idei au oamenii astia,ne mai pun pe drumuri o zi pentru moftul lor :evil:

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: acte necesare pentru rezi

Postby Velvet Underground » Tue Oct 05, 2010 9:28 am

Anul asta in ce perioada sunt inscrierile ?
rezidentiat.info e tot picat :)

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: acte necesare pentru rezi

Postby Riley » Tue Oct 05, 2010 9:43 am

Pai teoretic de cand a aparut metodologia pana pe 29 oct. Practic, pt ca nu a aparut inca publicatia de concurs (apare vineri 8 oct) unde scrie ce si cum cu taxa aia, inca nu se poate. Sunt zvonuri ca totusi ar mai creste perioada de inscriere cu o saptamana (dar pana la urma ne lamurim vineri :) )
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: acte necesare pentru rezi

Postby Riley » Tue Oct 05, 2010 5:02 pm

Pana la urma a ramas 29 oct (scrie pe pagina MS).
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: acte necesare pentru rezi

Postby Lizz22 » Wed Oct 06, 2010 5:29 pm

"CSEKE Attila, ministrul Sănătăţii a solicitat ieri în şedinţa de Colegiu a Ministerului Sănătăţii urgentarea finalizării actelor normative care reglementează organizarea concursului şi publicarea acestora.

De asemenea, ministrul Sănătăţii a apreciat activitatea depusă până în prezent în cadrul Comisiei centrale de Rezidenţiat, condusă de prof.dr. Adrian Streinu-Cercel şi a declarat că: “Am încredere în experienţa celor care conduc Comisia de Rezidenţiat. Au o mare responsabilitate pentru organizarea în bune condiţii a concursului, dar sunt sigur că vor reuşi desfăşurarea unui concurs fără probleme”, a declarat CSEKE Attila, ministrul Sănătăţii.

Concursul se va organiza in 21 noiembrie 2010.

În sesiunea din 2010, absolvenţii universităţilor de medicină şi farmacie vor putea concura pe un număr de 3505 locuri şi posturi, dintre care 2984 locuri şi 521 posturi.

Ministerul Sănătăţii va scoate la concurs 2740 locuri pentru medicină, 175 locuri pentru medicină dentară şi 69 pentru farmacie.

La acestea se vor adăuga cele 469 posturi scoase la concurs pentru medicină şi 52 posturi pentru farmacie.

Anul acesta, Ministerul Sănătăţii pune accent pe pregătirea medicilor specialişti. Este nevoie de mai mulţi specialişti în spitalele din ţară şi din această cauză au fost luate două măsuri importante: reducerea cu un an a duratei de Rezidenţiat pentru 36 de specialităţi şi eliminarea Rezidenţiatului cu durata de 7 ani.

Pe de altă parte a crescut cu aproape 500, numărul locurilor şi posturilor scoase la concurs pentru specialităţile medicale, altele decât cele de medicină de familie.

Raportat la anul trecut, nu vor exista modificări în ceea ce priveşte tematica şi bibliografia, precum şi sistemul de test grilă cu 200 întrebări.

Concursul se va desfăşura în Centrul Universitar Bucureşti, iar înscrierile la concurs se fac la sediile direcţiilor de sănătate publică pânâ la data de 29 octombrie 2010, inclusiv."

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: acte necesare pentru rezi

Postby Riley » Wed Oct 06, 2010 7:37 pm

Am si eu o mica nelamurire privind faimosul certificat medical
Am vazut ca este cat de cat standardizat-adica fiecare unitate acreditata are un anumit tipar dar rubricile sunt identice, chiar si ordinea lor. Ce ma uimeste este faptul ca de la un spital la altul variaza parafele puse: totusi observ ca parafa de psihiatrie este omniprezenta.
Important este sa scrie cuv magice: "clinic, fizic, psihiatric sanatos si apt pentru", nu?
Nu imi vine sa cred cum o treaba ce ar trebui sa fie standardizata este totusi atat de......relativa. Ca la noi "la Romanica" :hate: :devil: !
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: acte necesare pentru rezi

Postby Velvet Underground » Wed Oct 06, 2010 7:58 pm

Te stresezi inutil.
Just get it :D

ucsenats
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Fri Dec 19, 2003 7:18 pm

Re: acte necesare si taxa de concurs pentru rezi

Postby ucsenats » Sun Oct 10, 2010 7:57 pm

Unde gasesc si eu lista unitatilor acreditate sa elibereze certificatele medicale?

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: acte necesare si taxa de concurs pentru rezi

Postby Riley » Sun Oct 10, 2010 8:13 pm

Pe siteul DSP. De ex pt Bucuresti http://www.dspb.ro/index.php in josul paginii cauti UNITATI SANITARE AUTORIZATE DE CATRE DSP-MB PENTRU ELIBERAREA CERTIFICATELOR MEDICALE tip A5 (este un pdf).
Bafta!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: acte necesare si taxa de concurs pentru rezi

Postby anncush » Sun Oct 10, 2010 8:15 pm

ucsenats wrote:Unde gasesc si eu lista unitatilor acreditate sa elibereze certificatele medicale?


http://www.dspb.ro/diverse/unitati-certificare-a5.pdf -> lista pt Bucuresti.

[Presupun ca pe site-ul fiecarui DSP e o lista de genul asta, desi n-am verificat :roll: - asta in cazul in care te intereseaza spitalele din alt oras decat Bucurestiul.]
Slowly getting less stupid :)

onutzam
Posts: 1
Joined: Wed Apr 14, 2010 10:26 am

temp

Postby onutzam » Mon Oct 11, 2010 10:52 am

As vrea sa stiu si eu unde pot obtine certificatul medical.. ma duc la dsp-ul din jud x si-i intreb???

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby Riley » Mon Oct 11, 2010 6:56 pm

da, sau eventual direct de pe internet daca au pagina de net (presupun ca au), cauti exact ce am scris eu si anncush mai sus si gasesti ;)

Acum sa va povestesc din aventurile unei primei zi de inscrieri, tips and tricks (a fost mai ceva ca salatele ursului din padure).
(experienta dsp Buc)

Ora 13, intri frumos, COADA la registratura. Intrebi ce si cum, nu se stie clar. Cert e ca de la registratutra trebuie sa iti iei cererea de inscriere. Sfat: nu asteptati la toata coada aia, intrati peste ei cum intrati pe usita aia minuscula, la dreapta e un birou gol cu multe cereri din alea. Luati un strat gros si pentru colegii de suferinta care nu stiu pontul.
Se intra pe usa, pe holul principal. Se completeaza cererea (cu majuscule si cu litera tatalui), se pune in dosar,pe dosar se scrie numele cu litera tatalui si domeniul pe care concurati (medicina, MD, farma) se urca sus la etaj la RUNOS (oricum scrie pe usa).
La etaj la tantilicile de acolo va verifica dosarul. ATENTIE: mare atentie cu certificatul medical-Nu conteaza parafele de pe specialitati asa cum ma intrebam eu acum cateva zile DAR conteaza CE scrie acolo. MUSAI trebuie sa fie scrisa fraza urmatoare: "APT FIZIC SI NEUROPSIHIC PENTRU EXERCITAREA ACTIVITATII IN DOMENIUL MEDICAL/MEDICAL DENTAR/FARMACEUTIC pentru care candideaza" !!!!!! Am facut stanga imprejur la spital pt adaugarea frazei.
Dupa se merge la registratura jos alta coada alta distractie dupa cheful tantilicilor de acolo!!!
Spor mare si bafta muulta!!!!!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
dr2og
junior
junior
Posts: 57
Joined: Tue Mar 30, 2010 11:34 am

Re: acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby dr2og » Mon Oct 11, 2010 7:22 pm

Riley wrote:da, sau eventual direct de pe internet daca au pagina de net (presupun ca au), cauti exact ce am scris eu si anncush mai sus si gasesti ;)

Acum sa va povestesc din aventurile unei primei zi de inscrieri, tips and tricks (a fost mai ceva ca salatele ursului din padure).
(experienta dsp Buc)

Ora 13, intri frumos, COADA la registratura. Intrebi ce si cum, nu se stie clar. Cert e ca de la registratutra trebuie sa iti iei cererea de inscriere. Sfat: nu asteptati la toata coada aia, intrati peste ei cum intrati pe usita aia minuscula, la dreapta e un birou gol cu multe cereri din alea. Luati un strat gros si pentru colegii de suferinta care nu stiu pontul.
Se intra pe usa, pe holul principal. Se completeaza cererea (cu majuscule si cu litera tatalui), se pune in dosar,pe dosar se scrie numele cu litera tatalui si domeniul pe care concurati (medicina, MD, farma) se urca sus la etaj la RUNOS (oricum scrie pe usa).
La etaj la tantilicile de acolo va verifica dosarul. ATENTIE: mare atentie cu certificatul medical-Nu conteaza parafele de pe specialitati asa cum ma intrebam eu acum cateva zile DAR conteaza CE scrie acolo. MUSAI trebuie sa fie scrisa fraza urmatoare: "APT FIZIC SI NEUROPSIHIC PENTRU EXERCITAREA ACTIVITATII IN DOMENIUL MEDICAL/MEDICAL DENTAR/FARMACEUTIC pentru care candideaza" !!!!!! Am facut stanga imprejur la spital pt adaugarea frazei.
Dupa se merge la registratura jos alta coada alta distractie dupa cheful tantilicilor de acolo!!!
Spor mare si bafta muulta!!!!!


in provinice la cateva sute de km de bucuresti e mai simplu....te duci la spital la registratura,iei foia o parafeaza medicul de familie si apoi te duci inapoi dai o cafea si o ciocolata , dai certificatul inapoi si a doua zi te duci dupa el si il iei cu toate parafele :peace:

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby anncush » Mon Oct 11, 2010 7:57 pm

dr2og wrote:
Riley wrote:da, sau eventual direct de pe internet daca au pagina de net (presupun ca au), cauti exact ce am scris eu si anncush mai sus si gasesti ;)

Acum sa va povestesc din aventurile unei primei zi de inscrieri, tips and tricks (a fost mai ceva ca salatele ursului din padure).
(experienta dsp Buc)

Ora 13, intri frumos, COADA la registratura. Intrebi ce si cum, nu se stie clar. Cert e ca de la registratutra trebuie sa iti iei cererea de inscriere. Sfat: nu asteptati la toata coada aia, intrati peste ei cum intrati pe usita aia minuscula, la dreapta e un birou gol cu multe cereri din alea. Luati un strat gros si pentru colegii de suferinta care nu stiu pontul.
Se intra pe usa, pe holul principal. Se completeaza cererea (cu majuscule si cu litera tatalui), se pune in dosar,pe dosar se scrie numele cu litera tatalui si domeniul pe care concurati (medicina, MD, farma) se urca sus la etaj la RUNOS (oricum scrie pe usa).
La etaj la tantilicile de acolo va verifica dosarul. ATENTIE: mare atentie cu certificatul medical-Nu conteaza parafele de pe specialitati asa cum ma intrebam eu acum cateva zile DAR conteaza CE scrie acolo. MUSAI trebuie sa fie scrisa fraza urmatoare: "APT FIZIC SI NEUROPSIHIC PENTRU EXERCITAREA ACTIVITATII IN DOMENIUL MEDICAL/MEDICAL DENTAR/FARMACEUTIC pentru care candideaza" !!!!!! Am facut stanga imprejur la spital pt adaugarea frazei.
Dupa se merge la registratura jos alta coada alta distractie dupa cheful tantilicilor de acolo!!!
Spor mare si bafta muulta!!!!!


in provinice la cateva sute de km de bucuresti e mai simplu....te duci la spital la registratura,iei foia o parafeaza medicul de familie si apoi te duci inapoi dai o cafea si o ciocolata , dai certificatul inapoi si a doua zi te duci dupa el si il iei cu toate parafele :peace:


Probabil, nimic de zis, nici in Buc nu e exagerata nebunia cu certificatul medical a5,nu asta era "problema" :) ce a descris Riley mai sus este experienta de la inscrierea la DSP Buc unde poti observa ca iti resping dosarul pt fraza aia care trebuie sa fie mot-a-mot ca in publicatia de concurs, neacceptand sinonimii[sau cel putin astea au fost cerintele zilei de azi].

Oricum, tanti de la Registratura se misca leeeeeeeeeeeeent, dar leeeeeeent, plus ca la aceeasi coada sunt si cei care vor sa-si ia certificatul de conformitate, deci si mai multe suflete ingramadite in acelasi program minuscul cu publicul [12-15:30 parca, iar vinerea 12-14] - pe scurt, inarmati-va si cu rabdare cand va duceti la inscriere ;)

Bafta mare!
Slowly getting less stupid :)

User avatar
dr2og
junior
junior
Posts: 57
Joined: Tue Mar 30, 2010 11:34 am

Re: acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby dr2og » Mon Oct 11, 2010 8:00 pm

anncush wrote:
dr2og wrote:
Riley wrote:da, sau eventual direct de pe internet daca au pagina de net (presupun ca au), cauti exact ce am scris eu si anncush mai sus si gasesti ;)

Acum sa va povestesc din aventurile unei primei zi de inscrieri, tips and tricks (a fost mai ceva ca salatele ursului din padure).
(experienta dsp Buc)

Ora 13, intri frumos, COADA la registratura. Intrebi ce si cum, nu se stie clar. Cert e ca de la registratutra trebuie sa iti iei cererea de inscriere. Sfat: nu asteptati la toata coada aia, intrati peste ei cum intrati pe usita aia minuscula, la dreapta e un birou gol cu multe cereri din alea. Luati un strat gros si pentru colegii de suferinta care nu stiu pontul.
Se intra pe usa, pe holul principal. Se completeaza cererea (cu majuscule si cu litera tatalui), se pune in dosar,pe dosar se scrie numele cu litera tatalui si domeniul pe care concurati (medicina, MD, farma) se urca sus la etaj la RUNOS (oricum scrie pe usa).
La etaj la tantilicile de acolo va verifica dosarul. ATENTIE: mare atentie cu certificatul medical-Nu conteaza parafele de pe specialitati asa cum ma intrebam eu acum cateva zile DAR conteaza CE scrie acolo. MUSAI trebuie sa fie scrisa fraza urmatoare: "APT FIZIC SI NEUROPSIHIC PENTRU EXERCITAREA ACTIVITATII IN DOMENIUL MEDICAL/MEDICAL DENTAR/FARMACEUTIC pentru care candideaza" !!!!!! Am facut stanga imprejur la spital pt adaugarea frazei.
Dupa se merge la registratura jos alta coada alta distractie dupa cheful tantilicilor de acolo!!!
Spor mare si bafta muulta!!!!!


in provinice la cateva sute de km de bucuresti e mai simplu....te duci la spital la registratura,iei foia o parafeaza medicul de familie si apoi te duci inapoi dai o cafea si o ciocolata , dai certificatul inapoi si a doua zi te duci dupa el si il iei cu toate parafele :peace:


Probabil, nimic de zis, nici in Buc nu e exagerata nebunia cu certificatul medical a5,nu asta era "problema" :) ce a descris Riley mai sus este experienta de la inscrierea la DSP Buc unde poti observa ca iti resping dosarul pt fraza aia care trebuie sa fie mot-a-mot ca in publicatia de concurs, neacceptand sinonimii[sau cel putin astea au fost cerintele zilei de azi].

Oricum, tanti de la Registratura se misca leeeeeeeeeeeeent, dar leeeeeeent, plus ca la aceeasi coada sunt si cei care vor sa-si ia certificatul de conformitate, deci si mai multe suflete ingramadite in acelasi program minuscul cu publicul [12-15:30 parca, iar vinerea 12-14] - pe scurt, inarmati-va si cu rabdare cand va duceti la inscriere ;)

Bafta mare!

inca nu am ajuns la etapa asta..etapa dsp-ul e maine... XXsmoker.gif

daniella
Posts: 2
Joined: Mon Oct 11, 2010 8:40 pm

Re: acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby daniella » Mon Oct 11, 2010 8:51 pm

Eu nu am ajuns, inca, la Dsp Buc sa ma inscriu, insa din ceea ce am citit inseamna ca trebuie sa mai fac un drum la Sp Municipal pentru completarea frazei.
Intrebarea mea e: unde trebuie sa ma adresez pentru a mi se completa fraza respectiva?

Si inca o intrebare trebuie sa am stampila si pe timbrul fiscal?

boggie
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Wed Jan 18, 2006 7:24 pm

Re: acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby boggie » Mon Oct 11, 2010 9:15 pm

Trebuie legalizata copia dupa adeverinta privind promovarea examenului de licenta?

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby Riley » Mon Oct 11, 2010 9:19 pm

Ii dai adeverinta in original. LA UMFCD fac de medicina ne-a zis sa facem copie dupa adeverinta si dupa au stampilat si copiile alea. La inscriere iti trebuie adeverinta de licenta in original (cel putin eu asa am dus-o).
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby zubenelgenubi » Tue Oct 12, 2010 12:28 pm

Si nu vom mai avea niciodata nevoie pe parcursul lunilor care urmeaza de adeverinta asta in original? Mie mi-e cam greu sa ma despart de ea... (oricum, pentru cine vrea sa intre in somaj e nevoie de ea, aia e clar). Daca vreau sa inaintez actele pentru Certificat de Conformitate, nu stiu cum e, cred ca e nevoie de Diploma de Licenta + foaia matricola, deci inca nu pot sa visez la Certificatul respectiv... Dar oricum, nu as da adeverinta din mana.
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby Riley » Tue Oct 12, 2010 1:12 pm

Suna la dsp si intreba-dar la cat de incuiati s-au demonstrat a fi cu formalitatile alea s-ar putea sa ai surprize. Oricum merita incercat si sa postezi info si aici pt ceilalti ;). Dupa cum ziceam mai sus cei de la UMFCD Buc au copii dupa adeverinta aia stampilate de decanat.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby zubenelgenubi » Tue Oct 12, 2010 3:26 pm

La DSP-ul din judetul meu, daca mergi sa le intrebi ceva pe doamnele de acolo, le bagi in ceata... de-aia intreb pe forum :) (Pagina de net a DSP-ului? Asta e poata zilei...)

Avantajul e ca nu se sta la coada.
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby Riley » Tue Oct 12, 2010 3:36 pm

E bine ca iti raspunde cineva ceva-orice :). La DSP Buc nici nu ti se raspunde la telefon.... :shock: :shock: :shock:
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

daniella
Posts: 2
Joined: Mon Oct 11, 2010 8:40 pm

Re: acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby daniella » Tue Oct 12, 2010 5:18 pm

Am pus si eu o intrebare si nu mi s-a raspuns.
daniella wrote:Eu nu am ajuns, inca, la Dsp Buc sa ma inscriu, insa din ceea ce am citit inseamna ca trebuie sa mai fac un drum la Sp Municipal pentru completarea frazei.
Intrebarea mea e: unde trebuie sa ma adresez pentru a mi se completa fraza respectiva?

Si inca o intrebare trebuie sa am stampila si pe timbrul fiscal?

Jonathanu
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Oct 07, 2010 10:52 pm

Re: acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby Jonathanu » Tue Oct 12, 2010 5:49 pm

Am sunat si eu ieri la dsp buc sa intreb de unde se poate obtine adeverinta medicala in buc, am gasit intre timp pdf-ul.
Mi-au raspuns, dar cica sa revin mai tarziu ca abia citesc si ei metodologia.
Mai tarziu mi-a zis (alta d-na ce-i drept) de pdf-ul de pe site.

Am fost azi la Floreasca pt A5-ul vietii (macar de-ar fi masina).
Trebuie cerere, timbru fiscal, abia am bagat cererea peste 2 zile trebuie sa venim la doctor.
Oricum e un *** tipic romanesc, pierzi cel putin o zi numai cu chestia asta.
In provincie am inteles ca e mai usor din ce mi-au zis colegii.

Multumesc pt informatia cu textul exact care trebuie sa fie scris acolo.

Inainte de "succes la examen" va urez "succes la inscriere".

misha
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Aug 11, 2010 11:02 am

Re: acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby misha » Tue Oct 12, 2010 6:59 pm

La UMF-ul pe care tocmai l-am absolvit, pentru o a doua adeverinta eliberata de facultate de percepe o taxa de 50 lei. Prin urmare, referitor la faptul ca e posibil sa ne mai trebuiasca adeverinta pana primim diploma, eu m-am gandit sa-mi fac o copie legalizata inainte s-o depun la DSP daca ni se cere originalul la inscriere. Am inteles ca legalizarea e mult mai ieftina de 50 lei. Poate sa va ganditi sa luati in calcul si voi aceasta varianta cu legalizarea.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby Riley » Tue Oct 12, 2010 9:22 pm

daniella wrote:Eu nu am ajuns, inca, la Dsp Buc sa ma inscriu, insa din ceea ce am citit inseamna ca trebuie sa mai fac un drum la Sp Municipal pentru completarea frazei.
Intrebarea mea e: unde trebuie sa ma adresez pentru a mi se completa fraza respectiva?

Si inca o intrebare trebuie sa am stampila si pe timbrul fiscal?


Incearca asa! Cei care si-au facut la Sp Municipal din Buc au avut o fraza "satisfacatoare".
Eu am avut stampila si pe timbrul fiscal dar nu cred ca e o cerinta! Sa fie stampila unitatii undeva acolo vizibila ;)
Bafta!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

STF21
Posts: 3
Joined: Wed Oct 28, 2009 1:55 am

Re: acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby STF21 » Tue Oct 12, 2010 10:02 pm

Am si eu o intrebare: scrie undeva ca nu poti concura pentru 2 posturi? adica sa te inscrii separat pentru fiecare? eu nu imi dau seama....

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby zubenelgenubi » Tue Oct 12, 2010 10:13 pm

Eu am inteles ca o legalizare poate sa coste chiar si 5 lei (acuma, depinde de la notar la notar). Ar fi bine daca ar accepta la DSP copia legalizata.
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby md_gr » Tue Oct 12, 2010 10:23 pm

Voi la ce banca ati platit taxa?

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby anncush » Tue Oct 12, 2010 10:42 pm

md_gr wrote:Voi la ce banca ati platit taxa?


Prin mandat postal.
Slowly getting less stupid :)

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby Riley » Wed Oct 13, 2010 2:59 pm

STF21 wrote:Am si eu o intrebare: scrie undeva ca nu poti concura pentru 2 posturi? adica sa te inscrii separat pentru fiecare? eu nu imi dau seama....



Pai cel putin in cererea din Bucuresti spune POSTUL.... LOCALITATEA deci cred ca e un singur post! Nu am fost atent la metodologie totusi.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

lucia_claudia
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Oct 13, 2010 4:16 pm

Re: acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby lucia_claudia » Wed Oct 13, 2010 4:19 pm

Buna! Am si eu o intrebare.. In cazul in care m-am casatorit si mi-am schimbat numele..iar pe adeverinta de la facultate imi apare doar numele anterior casatoriei...cererea de inscriere pe ce nume o completez :?: Ms mult!

clara_luna
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Nov 18, 2008 12:04 pm

Re: acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby clara_luna » Wed Oct 13, 2010 4:57 pm

Jonathanu wrote:Am sunat si eu ieri la dsp buc sa intreb de unde se poate obtine adeverinta medicala in buc, am gasit intre timp pdf-ul.
....

Scuze ca insist,dar exista pdf cu adeverinta aia medicala,am si eu nevoie!
Multumesc!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby Riley » Wed Oct 13, 2010 5:28 pm

Adeverinta aia nu e standard.Pdf-ul la care de referea anncush mai sus e de fapt lista de unitati sanitare din Buc acreditate sa elibereze certificatul ala. important e sa scrie cuvintelele alea magice de mai sus,sa fie vizibila cel putin o parafa si stampila unitatii!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

Jonathanu
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Oct 07, 2010 10:52 pm

Re: acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby Jonathanu » Wed Oct 13, 2010 5:38 pm

Eu ma refeream la lista cu unitati medicale care elibereaza certificate A5 (http://www.dspb.ro/diverse/unitati-certificare-a5.pdf a postat cineva mai sus).
Personal nu stiu decat ca la Floreasca merge cam anevoios treaba, intai se face cere cu "domnule manager, subsemnatul ... etc"
Trebuie aprobata si te intorci peste 2 zile ca sa iti faci adeverinta.
Poate in alte parti merge mai repede.
Nu stiu daca exista un model tip pe internet.

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: acte necesare, certif med si taxa de concurs pentru rezi

Postby anncush » Wed Oct 13, 2010 5:46 pm

Jonathanu wrote:Eu ma refeream la lista cu unitati medicale care elibereaza certificate A5 (http://www.dspb.ro/diverse/unitati-certificare-a5.pdf a postat cineva mai sus).
Personal nu stiu decat ca la Floreasca merge cam anevoios treaba, intai se face cere cu "domnule manager, subsemnatul ... etc"
Trebuie aprobata si te intorci peste 2 zile ca sa iti faci adeverinta.
Poate in alte parti merge mai repede.
Nu stiu daca exista un model tip pe internet.


Cand m-am inscris eu la dsp, din vorba in vorba, o tipa mi-a zis cum ca la Sf Ioan [in Bucuresti] s-ar face gratuit certificatul medical, fara taxa de 40 lei...acum nu stiu cat de adevarat e ce spunea ea, insa daca stati prin zona si nu v-ati facut certificatul poate merita incercata si varianta asta. Cum spuneam este insa doar un zvon, asa ca luati-l cu un gram de sare ;)

Spor la alergaturi :allright:
Slowly getting less stupid :)


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests