Ponderea temelor in grilele de rezidentiat

odiseea spatiala
misha
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Aug 11, 2010 11:02 am

Ponderea temelor in grilele de rezidentiat

Postby misha » Wed Aug 11, 2010 6:57 pm

Am navigat pe forum si am gasit ca la examenul de rezidentiat ar fi cate o grila complement simplu si cate 3 complement multiplu din fiecare tema. Cu toate astea, o cunostinta mi-a spus ca la rezi din 2009 au fost foarte multe grile din lupus si spondilartropatii. Voi ce stiti despre numarul de grile din fiecare tema? Si cam ce a predominat pana acum, in anii anteriori?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Ponderea temelor in grilele de rezidentiat

Postby b3 » Thu Aug 12, 2010 3:54 pm

Nu au fost mai multe grile din lupus si spondilite la rezidentiat. Tot 4/subiect.

Dar asta este doar ce-a fost pana acum. Nu scrie nicaieri ca sunt obligati sa dea doar 4 grile/subiect. Scrie in schimb clar care este tematica si tot au dat intrebari din alte pagini decat cele mentionate intre paranteze (boala de nod sinusal, de exemplu).
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

misha
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Aug 11, 2010 11:02 am

Re: Ponderea temelor in grilele de rezidentiat

Postby misha » Sun Aug 15, 2010 1:44 pm

Multumesc frumos pt raspuns!
Am vazut pe forum ca dau si din alte pagini...Din pacate, nu e corect. Macar de boala de nod sinusal am mai auzit noi, numa sa nu ne trezim ca anul acesta vor da si din altceva.

User avatar
dr2og
junior
junior
Posts: 57
Joined: Tue Mar 30, 2010 11:34 am

Re: Ponderea temelor in grilele de rezidentiat

Postby dr2og » Sat Aug 21, 2010 11:16 am

am o rugaminte!!! va rog daca are cineva grilele din anii trecuti sa le posteze.multumesc

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Ponderea temelor in grilele de rezidentiat

Postby Riley » Sat Aug 21, 2010 12:41 pm

As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
dr2og
junior
junior
Posts: 57
Joined: Tue Mar 30, 2010 11:34 am

Re: Ponderea temelor in grilele de rezidentiat

Postby dr2og » Sat Aug 21, 2010 7:53 pm

Riley wrote:http://dl.transfer.ro/Sb_rezi_din_anii_trecuti-transfer_ro-15apr-6b07957ae-transfer_RO-21aug-e886e5.zip


Spor si bafta!


multumesc!!! spor si bafta si tie!!

anamradu2002
Posts: 1
Joined: Sun Aug 29, 2010 11:10 am

Intrebari din fiecare subiect?

Postby anamradu2002 » Tue Aug 31, 2010 11:51 am

Am o intrebare legat de enuntul "nu va pierdeti timpul prea mult cu subiecte mari ca va furati singuri caciula'.
Este adevarat ca vin 4 intrebari din fiecare subiect la rezidentiat? sau e doar o speculatie,pt ca stiu ca acum cativa ani puteau veni mai multe intrebari dintr-un subiect iar din altele nu erau deloc intrebari.
Multumesc.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Ponderea temelor in grilele de rezidentiat

Postby Riley » Tue Aug 31, 2010 2:55 pm

Nu iti furi caciula. Ideal este ca la un examen sa pregatesti TOATA materia. Acum fiecare dupa timp/posibilitati. Din ce am vazut in subiectele de anii trecuti (de cand e trunchi comun-2007) intrebarile au fost relativ egal distribuite intre capitole. Este adevarat insa si faptul ca e bine sa pui accentul mai mult pe teme mai mici (cele sub 10-15 pagini) unde intrebarile sunt de obicei de detaliu si eventual in lipsa de timp doar sa frunzaresti temele foarte mari (unde s-ar putea da intrebari generale). Dar nu este o regula intrucat poti avea intrebari de super detaliu din arsuri de ex si unele de bun simt din tumori genitale benigne.
Depinde foarte mult si de ce obiective ai la rezi-vrei cardio evident ca o sa te chinui sa inveti cat mai multe si sa acoperi cat mai bine materia, vrei MF atunci te limitezi la pragul de 60%. Variaza. Asadar spor la citit!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ponderea temelor in grilele de rezidentiat

Postby 187.92a » Tue Aug 31, 2010 4:09 pm

Riley wrote:Din ce am vazut in subiectele de anii trecuti (de cand e trunchi comun-2007) intrebarile au fost relativ egal distribuite intre capitole. Este adevarat insa si faptul ca e bine sa pui accentul mai mult pe teme mai mici (cele sub 10-15 pagini) unde intrebarile sunt de obicei de detaliu si eventual in lipsa de timp doar sa frunzaresti temele foarte mari (unde s-ar putea da intrebari generale).


bravo, eu m-am chinuit acum multi ani sa explic chestia asta si nimeni nu m-a crezut :)
ai dreptate, intrutotul

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Ponderea temelor in grilele de rezidentiat

Postby Enemy » Wed Sep 01, 2010 9:08 pm

la temele mari se face diferenta. O sa observi ca va fi o medie a punctajelor (in 2009 - intre 700 si 800). Ca sa treci de media asta tre sa stii temele mari si detalii. E oarecum logic:)
Ideea cu invatatul bine a temelor mici se bazeaza pe faptul ca astfel te vei situa in media de punctaje iar daca la restu' mai ai si noroc furi caciula aluia de a tocit mai mult ca tine.
succesuri

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ponderea temelor in grilele de rezidentiat

Postby 187.92a » Tue Sep 07, 2010 12:29 am

Nu este adevarat, un calcul simplu arata ca temele mici stiute la perfectie te situeaza peste 820 de puncte. (desi nu, nu iti ofera 950)

Faptul ca sunt foarte multi in intervalul 700-800 nu se datoreaza faptului ca toti ar fi invatat doar teme mici (LOL), ci mai degraba asa numitei distributii normale.

temele mari nu te ajuta, ele doar te incurca. temele mari ajuta la pierderea timpului alocat temelor mici, este o capcana, si asta este ceea ce este cu adevarat logic!

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Ponderea temelor in grilele de rezidentiat

Postby zubenelgenubi » Tue Sep 07, 2010 1:58 am

trident wrote:Nu este adevarat, un calcul simplu arata ca temele mici stiute la perfectie te situeaza peste 820 de puncte. (desi nu, nu iti ofera 950)

Faptul ca sunt foarte multi in intervalul 700-800 nu se datoreaza faptului ca toti ar fi invatat doar teme mici (LOL), ci mai degraba asa numitei distributii normale.

temele mari nu te ajuta, ele doar te incurca. temele mari ajuta la pierderea timpului alocat temelor mici, este o capcana, si asta este ceea ce este cu adevarat logic!


Eu am numarat 10 teme mici (sub 10 pagini). Cu astea tocite bine de tot ma incadrez in cele 60 de procente necesare, sau nu? Pentru cei care vor sa dea rezidentiatul la sto, ce recomanzi?
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Ponderea temelor in grilele de rezidentiat

Postby Enemy » Tue Sep 07, 2010 4:26 pm

trident wrote:Nu este adevarat, un calcul simplu arata ca temele mici stiute la perfectie te situeaza peste 820 de puncte. (desi nu, nu iti ofera 950)

Faptul ca sunt foarte multi in intervalul 700-800 nu se datoreaza faptului ca toti ar fi invatat doar teme mici (LOL), ci mai degraba asa numitei distributii normale.

temele mari nu te ajuta, ele doar te incurca. temele mari ajuta la pierderea timpului alocat temelor mici, este o capcana, si asta este ceea ce este cu adevarat logic!


In cazul ideal in care raspunzi la perfectie la temele mici, caz destul de rar.

Nici n-am zis ca multimea situata intre 700-800 ar fi invatat numai temele mici, concluzia asta ai tras-o tu.

Temele mari te ajuta in momentul in care vrei sa faci punctaj mare (>800). Fara astea nu prea poti. Norocosi sunt destui, dar nu toti.

Faptul ca temele mari ar fi o capcana nu mi se pare deloc logic.

Cate puncte ai facut la rezi cu metoda ta? ca banuiesc c-ai aplicat-o, doar e logica.

didiland11
senior
senior
Posts: 256
Joined: Wed Apr 09, 2008 12:02 am

Re: Ponderea temelor in grilele de rezidentiat

Postby didiland11 » Tue Sep 07, 2010 4:28 pm

trident wrote:Nu este adevarat, un calcul simplu arata ca temele mici stiute la perfectie te situeaza peste 820 de puncte. (desi nu, nu iti ofera 950)

Faptul ca sunt foarte multi in intervalul 700-800 nu se datoreaza faptului ca toti ar fi invatat doar teme mici (LOL), ci mai degraba asa numitei distributii normale.

temele mari nu te ajuta, ele doar te incurca. temele mari ajuta la pierderea timpului alocat temelor mici, este o capcana, si asta este ceea ce este cu adevarat logic!


Logic daca esti in criza de timp.
Dar cei din anii trecuti care au luat 900+ pct au cazut in capcana!?!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ponderea temelor in grilele de rezidentiat

Postby 187.92a » Tue Sep 07, 2010 4:53 pm

Enemy wrote:
In cazul ideal in care raspunzi la perfectie la temele mici, caz destul de rar.-ei da :D

Nici n-am zis ca multimea situata intre 700-800 ar fi invatat numai temele mici, concluzia asta ai tras-o tu.- atunci ce rost avea sa aduci in discutie, data viitoare exprima-te mai clar

Temele mari te ajuta in momentul in care vrei sa faci punctaj mare (>800). Fara astea nu prea poti. -FALS, o simpla SUPOZITIE Norocosi sunt destui, dar nu toti.

Faptul ca temele mari ar fi o capcana nu mi se pare deloc logic.-asta nu ins ca nu este logic. temele mari te fac sa pierzi timpul caordat temelor mici

Cate puncte ai facut la rezi cu metoda ta? ca banuiesc c-ai aplicat-o, doar e logica.
haha, mai mult decat "punctaj mare (>800)"
Probabil vei spuen ca da, un caz rar, nu demonstreaza nimic cu adevarat etc etc


pentru cei care tintesc 950 sigur ca nu se aplica strategia asta, daca asta era intrebarea lui didiland.
doar ca in realitate mai toti tintesc 950 si si-o iau cu 450-600-700-750... etc :D
Dar au o bucurie: au citit toata materia :)


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 57 guests