tema 10 Tulburări de ritm şi de conducere

odiseea spatiala
gadget_1981
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Mon Jan 18, 2010 5:49 pm

tema 10 Tulburări de ritm şi de conducere

Postby gadget_1981 » Thu Jun 10, 2010 3:09 pm

la tema "Tulburări de ritm şi de conducere" trebuie invatat numai ce e in parateza? adica (tahicardie paroxistică supraventriculară, flutterul şi fibrilaţia atrială, tahicardia ventriculară, flutterul şi fibrilaţia
ventriculară, blocurile atrioventriculare)
disfunctia nodului sino-atrial nu trebuie invatata?, thicardiile prin reintrare?

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21957
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: tema 10 Tulburări de ritm şi de conducere

Postby Melania » Thu Jun 10, 2010 3:10 pm

Pai cand vine pacientul la tine cu WPW ce ii spui, ca boala lui era intre paranteze?

gadget_1981
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Mon Jan 18, 2010 5:49 pm

Re: tema 10 Tulburări de ritm şi de conducere

Postby gadget_1981 » Thu Jun 10, 2010 3:16 pm

offtopic: ai vorbit numai ca sa te afli in treaba si nu mi-ai rasp la intrebare.eu vorbesc serios.si in afara de asta ce avem de invatat la rezi e o parte infima din medicina.atunci te intreb eu, daca vine pacientul cu o boala care nu e in tematica de rezi ce ii spui?

User avatar
tantarica
junior
junior
Posts: 72
Joined: Thu Dec 03, 2009 11:58 am

Re: tema 10 Tulburări de ritm şi de conducere

Postby tantarica » Thu Jun 10, 2010 3:17 pm

va avea doar pacienti din paranteza :allright:

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21957
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: tema 10 Tulburări de ritm şi de conducere

Postby Melania » Thu Jun 10, 2010 3:22 pm

gadget_1981 wrote:offtopic: ai vorbit numai ca sa te afli in treaba si nu mi-ai rasp la intrebare.eu vorbesc serios.si in afara de asta ce avem de invatat la rezi e o parte infima din medicina.atunci te intreb eu, daca vine pacientul cu o boala care nu e in tematica de rezi ce ii spui?

Ca e perfect sanatos, pentru ca nu cunosc boli in afara tematicii. :D
Serios vorbine, eu cred ca trebuie sa inveti tot, inclusiv ce e in paranteze. ;)

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: tema 10 Tulburări de ritm şi de conducere

Postby dr_h » Thu Jun 10, 2010 3:39 pm

Citeşte tot dar pune accent pe ce e in paranteza, in felul acesta intelegi mai bine tulburarile si mecanismul lor.La fel e si la diabet...Spor!

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: tema 10 Tulburări de ritm şi de conducere

Postby Enemy » Thu Jun 10, 2010 3:41 pm

gadget_1981 wrote:la tema "Tulburări de ritm şi de conducere" trebuie invatat numai ce e in parateza? adica (tahicardie paroxistică supraventriculară, flutterul şi fibrilaţia atrială, tahicardia ventriculară, flutterul şi fibrilaţia
ventriculară, blocurile atrioventriculare)
disfunctia nodului sino-atrial nu trebuie invatata?, thicardiile prin reintrare?



In 2009 au fost vreo 2 intrebari si din restul

gadget_1981
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Mon Jan 18, 2010 5:49 pm

Re: tema 10 Tulburări de ritm şi de conducere

Postby gadget_1981 » Thu Jun 10, 2010 3:50 pm

nu inteleg de ce au mai pus in paranteze unele subcapitole daca tot dau teste din toata materia.
in fine, multumesc pt sfaturi si spor la invatat si voua!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: tema 10 Tulburări de ritm şi de conducere

Postby Riley » Thu Jun 10, 2010 9:48 pm

dr_h wrote:Citeşte tot dar pune accent pe ce e in paranteza, in felul acesta intelegi mai bine tulburarile si mecanismul lor.La fel e si la diabet...Spor!

Da, adevarul e ca diabetul nu il intelegi deloc daca nu iti bati capul cu HLA-urile alea si ce mai e la genetica scoasa din materie :devil: :devil:
La tulburari de ritm trebuie invatat tot pt ca in ultimii doi ani au cam dat din boala de nod sinusal care nu era in paranteza.
Bafta! :)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
optimus
senior
senior
Posts: 251
Joined: Sat Apr 09, 2005 11:51 pm

Re: tema 10 Tulburări de ritm şi de conducere

Postby optimus » Fri Jun 11, 2010 11:38 am

Eu zic sa invatati si cuprinsul ca poate dau si de-acolo...Nu inteleg de ce reprezentantii vostri n-au cerut clarificarea paginatiei la intalnirile pe care le-au avut pana acum cu rectorii..etc.
Asa se eliminau aceste indoieli.Acelasi lucru e valabil si pentru capitolul leucemiilor unde nu e specificat tratamentul intre paranteze. :devil:
Dumnezeu cu mila..la cum merg lucrurile in tara asta.... :mrgreen:
REST IN PEACE!

gadget_1981
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Mon Jan 18, 2010 5:49 pm

Re: tema 10 Tulburări de ritm şi de conducere

Postby gadget_1981 » Fri Jun 11, 2010 3:52 pm

acum ca tot invat TOATE tulburarile de ritm, poate sa imi spuna si mie cineva ce efect au ca-blocantele la nivelul nodului AV?
nu de alta dar la pag 1396 in tabel ca-bloc scad viteza de conducere la niv nod AV si CRESC perioada refractara si la pag 1402 incetinesc coducerea si SCAD refractaritaea nod AV ???

gadget_1981
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Mon Jan 18, 2010 5:49 pm

Re: tema 10 Tulburări de ritm şi de conducere

Postby gadget_1981 » Fri Jun 11, 2010 4:00 pm

cred ca au gresit astia cand au tradus.ca-bloc si beta-bloc ar trebui sa CREASCA per refractara, de aia se dau inainte de conversia cu chinidina si flecainida

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: tema 10 Tulburări de ritm şi de conducere

Postby Riley » Fri Jun 11, 2010 4:25 pm

Logic este sa creasca perioada refractara pentru ca blocheaza influxul de Ca.
antiarrhythmic effects are believed to be brought about largely by its action on the sinoatrial (SA) and atrioventricular (AV) nodes. Verapamil depresses AV nodal conduction and prolongs functional refractory periods. Verapamil does not alter the normal atrial action potential or intraventricular conduction time, but depresses amplitude, velocity of depolarization and conduction in depressed atrial fibers. Through this action, it interrupts re-entrant pathways and slows the ventricular rate.



http://www.mentalhealth.com/drug/p30-i03.html



Inca ceva aici care sa ajute (despre cinetica canalelor de Ca si modul prin care Ca bloc modifica aceasta cinetica)


Ca2+ channel block by calcium antagonists: Like other voltage-gated cation channels, Ca2+ channels exist in at least three states. A resting state stabilized at negative potentials (such as the resting potentials of most electrically excitable cells) which is a closed state from which the channel can open. The open state is induced by depolarization. Channels do not stay open indefinitely because they are “turned off” during prologend depolarization by transition into an inactivated state. Once the cell repolarizes inactivated channels return to the resting state and are now again available for opening. Ca2+ channel blockers inhibit Ca2+ flux mainly by “allosterically” stabilizing the inactivated closed state. By delaying its transition to the resting state after repolarization some blockers can also increase the refractory period of these channels.


http://calcium.ion.ucl.ac.uk/l-type-pharmacology.html

Bafta!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

gadget_1981
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Mon Jan 18, 2010 5:49 pm

Re: tema 10 Tulburări de ritm şi de conducere

Postby gadget_1981 » Fri Jun 11, 2010 4:31 pm

asa e logic dar la pag 1402 zice clar ca digitala si VERAPAMILUL tb administrate cu prudenta la pac cu WPW si FA deoarece aceste med pot SCURTA per refractara!!!!
deci WTF???

Ioana.M
junior
junior
Posts: 37
Joined: Tue Sep 29, 2009 10:39 pm

Re: tema 10 Tulburări de ritm şi de conducere

Postby Ioana.M » Fri Jun 11, 2010 4:43 pm

gadget_1981 wrote:asa e logic dar la pag 1402 zice clar ca digitala si VERAPAMILUL tb administrate cu prudenta la pac cu WPW si FA deoarece aceste med pot SCURTA per refractara!!!!
deci WTF???


mai jos scrie ca e vb despre scurtarea per refractare pe calea accesorie..

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: tema 10 Tulburări de ritm şi de conducere

Postby Riley » Fri Jun 11, 2010 4:55 pm

Si era si un "poate" inainte. Eu stiam ca nu e bine sa dai Ca bloc in WPW tocmai ca iti blocheaza NAV si lasa liber conducerii anterograde prin calea accesorie.
Pe de alta parte am gasit ceva interesant aici

http://drsvenkatesan.wordpress.com/2010 ... -syndrome/

care cumva incearca sa spuna ca nu trebuie sa te feresti de Ca bloc si B bloc in WPW (ceea ce sugereaza si Harrison pana la urma, spunand acolo ca verapamil IV trebuie administrat cu prudenta si ca per os cronic e ok-in profilaxie ma gandesc). Dar pentru asta trebuie cautat mai in amanunt (cine e interesat de subiect).
Cred ca tine mai degraba de proprietatile electrofiziologice ale fasc accesor dar pe NAV Ca bloc cresc perioada refractara!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

Ioana.M
junior
junior
Posts: 37
Joined: Tue Sep 29, 2009 10:39 pm

Re: tema 10 Tulburări de ritm şi de conducere

Postby Ioana.M » Fri Jun 11, 2010 5:15 pm

pg 1397: conducerea anterograda pe calea accesorie det sd wpw, desi mai incolo la pg 1401: doar in 5% e intalnita cond anterograda pe accesorie in tahicardiile ce apar in wpw.

ca bloc, blocand nav det conducerea pe accesorie iar pt ca totodata si scurteaza per refractara a caii acesorii, o face mai repede depolarizabila si usor de "accesat" in cazul blocarii nav. astfel apare cresterea frecventei ventriculare. eu asta am inteles din harri..nu stiu insa si cat de explicita am fost :D

Atolica
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Jul 09, 2008 5:36 pm
Contact:

Re: tema 10 Tulburări de ritm şi de conducere

Postby Atolica » Tue Jun 29, 2010 12:58 am

Nu aveti harrison 14 in engleza? Chiar sunt curios cum au tradus retarzii.

Si un link sa va minunati: http://cecilaboutharry.blogspot.com/

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: tema 10 Tulburări de ritm şi de conducere

Postby Riley » Tue Jun 29, 2010 8:31 pm

Nici macar nu ma uit la original pt ca noi trebuie sa stim aberatiile traduse-daca ar fi fost o prostioara mica scapata ar fi mers dar la 1000 de pagini se gasesc mai multe si incarcam in plus neuronul si asa obosit. :(
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: tema 10 Tulburări de ritm şi de conducere

Postby gaurav_singh_md » Wed Jun 30, 2010 1:03 pm

Atolica wrote:Nu aveti harrison 14 in engleza? Chiar sunt curios cum au tradus retarzii.

Si un link sa va minunati: http://cecilaboutharry.blogspot.com/

am harri 14 in engleza dar nu in format electronic. the blog is really good.

fiulia
junior
junior
Posts: 63
Joined: Sun Sep 06, 2009 1:01 pm

Re: tema 10 Tulburări de ritm şi de conducere

Postby fiulia » Mon Sep 27, 2010 3:24 pm

Nu stiti, daca tot s-au dat anii trecuti intrebari care nu erau din paranteze, nu a fost nimeni atat de razvratit pe situatie incat sa conteste intrebarile respective? Ca nu vad ce motiv ar avea sa nu aprobe contestatiile... Adica daca tot avem de invatat TOT, la ce mai consuma cerneala (/timp/ efort etc) sa mai scrie si parantezele alea?!

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: tema 10 Tulburări de ritm şi de conducere

Postby b3 » Mon Sep 27, 2010 3:26 pm

Au fost contestatii, vezi in arhiva rezi 2009. Nu s-au acceptat.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: tema 10 Tulburări de ritm şi de conducere

Postby Riley » Mon Sep 27, 2010 5:26 pm

Ca la noi....mai bine lasau TOT capitolul si stiam o treaba! :(
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

fiulia
junior
junior
Posts: 63
Joined: Sun Sep 06, 2009 1:01 pm

Re: tema 10 Tulburări de ritm şi de conducere

Postby fiulia » Tue Sep 28, 2010 7:55 pm

b3 wrote:Au fost contestatii, vezi in arhiva rezi 2009. Nu s-au acceptat.


Stiam ca au fost contestatii si ca nu s-au aprobat, dar nu stiam care anume intrebari s-au contestat...


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 84 guests