S-a stins din viata Prof. Dr.Petre Florescu, UMF Cluj-Napoca

odiseea spatiala
artefactul
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Fri Apr 25, 2008 10:39 am
Contact:

S-a stins din viata Prof. Dr.Petre Florescu, UMF Cluj-Napoca

Postby artefactul » Tue May 04, 2010 2:29 pm

Dragii mei,

In data 01.05.2010 la ora 14.20 (ora inregistrarii decesului), in urma unui stop cardio-respirator care nu a raspuns la manevrele de resuscitare, s-a stins din viata, emeritul Prof. Dr. Petre Florescu, de la catedra de la anatomie-patologica, UMF Iuliu Hatieganu Cluj-Napoca.

Era in piata Mihai Viteazul, fusese la cumparaturi in piata de legume, dupa cum obisnuia, apoi s-a indreptat spre parculetul de langa statuia lui Mihai Viteazul, i s-a facut rau si s-a asezat pe o banca in parc. A fost gasit fara suflare.

Se spunea ca ar fi fost cel mai bun morfopatolog al Europei. Multi medici care se confruntau cu probleme de diagnostic, apelau la el in ultima instanta.

Era un om modest, sever, integru, pedagog desavarsit, care nu facea compromisuri, care filtra studentii cu adevarat, lasa chiar si repetenti, multi scapau de el doar prin transfer in alte centre universitare mai benigne.

El a format zeci de mii de medici, avand in vedere ca intr-un an universitar sunt aproximativ 1000 de studenti la toate sectiile. Dupa cum imi spunea un coleg de camera, mai mare, inainte de a incepe anul 3, citez: "Florescu este primul om care te va invata medicina". Asa a si fost, un pedagog desavarsit, care-si extindea cursul inclusiv pe partea clinica si fiziopatologica, care ar fi trebuit sa fie explicate la alte catedre, dar nu erau.

Citez pe una dintre colege: “ Este o mare pierdere pentru actualii si viitorii studenti la medicina din Cluj. Iar pentru noi, cei care am avut sansa sa-i fim studenti a fost un mare castig. Intr-adevar "Prof. Florescu a fost primul om care m-a invatat medicina". A fost singurul profesor la ale carui cursuri am putut ramane concentrata mai mult de 15 min putand atinge chiar recordul de 2 ore. Si sa nu uit de placerea pe care o aveam de a ma trezi sambata dimineata pentru a merge la cursurile lui.”

Nu stiu pe la Bucuresti cum este, dar la noi in Cluj-Napoca, are loc o degradare continua a UMF “Iuliu Hatieganu” prin promovarea nonvalorii si lipsa spiritului pedagogic printre cadrelor universitare, iar conducerea are mai mult interese economice, denigrand acest renume construit de altii, acceptand toate rebuturile Europei ca studenti.

Prof. Dr. Petre Florescu era cel care a dus mai departe renumele scolii clujene de medicina, cladit de nume precum Iuliu Hatieganu, Ioan Goia, Victor Papilian, Ion Caluser s.a. toti pedagogi desavarsiti.

Referitor la acest nefericit eveniment imaginati-va faptul ca conducerea acestei universitati nu a anuntat Clinicile Universitare despre acest nefericit eveniment. Nimeni nu a stiut nimic. Cu toate ca domnul professor a murit pe data de 1 mai, toata lumea a aflat prin intermediul messengerului si al sms-urilor. Luni in data de 3 mai, dimineata la raport era o incertitudine generala, nu se stia daca era adevarat sau doar un zvon rautacios. Deabia pe la ora 10 prin SMS, am aflat ca trupul sau va fi depus la Casa Universitarilor, incepand cu ora 11, iar la ora 14 va avea loc o slujba religioasa. Slujba religioasa a inceput la ora 13 iar cei care au venit la ora 14 au venit degeaba, pentru ca trupul sau era deja ridicat si pregatit pentru transport la Bucuresti, unde va fi inmormantat la cimitirul Bellu pe data de 5 mai. Rusine conducerii UMF pentru aceasta lipsa informare si de organizarea proasta.

Cu toate ca inmormantarea nu v-a avea loc la Cluj-Napoca, sper ca la inmormantarea acestui mare Om, sa mergem un numar impresionant de mare de medici, studenti, cadre universitare in general, in semn de omagiu, ca numai asa va dainui si de ce nu poate va reinvia spiritul pedagogic din inimile acre ale majoritatii cadrelor universitare. Poate asa se vor gandi si diversele cadre universitare care nu-i invata nimic pe studenti si rezidenti, care nu-i lasa sa opereze, care-i folosesc doar pe post de secretare, ....ca la moartea lor nu va merge decat un nor de praf si nu o furtuna de oameni ca la Prof. Dr. Petre Florescu.

Va rog frumos care puteti sa mergeti la inmormantarea acestui mare Om, nu ezitati, mergeti in locul nostru celor din Cluj-Napoca care nu putem veni. Daca se poate sa si mediatizati ar fi extraordinar.. Omul acesta merita sa fie si decorat post mortem, merita si onoruri militare. Va multumim mult!!!!!!!!!!!!


P.S.Scuzati-ma ca am scris aici, dar sunt disperat, nu-mi vine sa cred cata lipsa de respect exista in tara aceasta fata de valorile noastre. Cred ca se confirma faptul ca nonvalorile niciodata nu vor aprecia valorile.

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Sa stins din viata Prof. Dr.Petre Florescu, UMF Cluj-Napoca

Postby swiss » Tue May 04, 2010 5:42 pm

eu de peste hotare am aflat chiar din seara aceea nefasta si nu mi'a venit sa cred...
nici acum nu'mi vine sa cred :oops:

viewtopic.php?f=4&t=10484

Intradevar rusine conducerii UMF ca nu a mediatizat treaba, sa stie tot omul cand si de ce a murit acest mare profesor.
Era singurul profesor care capta atentia la cursuri in asa masura, incat nici nu trebuia sa faca prezenta.
Sala aceea mica de la morfopat, era intotdeauna bata si toti il ascultam cu placere.


Pacat, mare pacat, nu o sa'l uit niciodata!
Eu stiam ca a fost intre primii 3 anatomopatologi ai lumii si ca avea acolo la morfopat, cea mai mare 'banca' de piese de anatomopatologie din Europa. Evident, cine nu stie borcanele acelea cu formol, avea pentru aproape fiecare maladie cate unul...


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 67 guests