Obtinerea cetateniei romane de catre un rezident strain

odiseea spatiala
adinca
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Nov 30, 2009 9:28 am

Obtinerea cetateniei romane de catre un rezident strain

Postby adinca » Tue Apr 27, 2010 8:55 am

Buna ziua,

Imi cer scuze daca nu am postat bine in aceasta sectiune.
Vreau sa stiu ce se intampla daca un medic rezident obtine cetatenia romana pe parcursul rezidentiatului.
Momentan sunt incadrat la bursieri si as dori ce se va intampla dupa ce o sa obtin cetatenia.

Cu stima.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Obtinerea cetateniei romane de catre un rezident strain

Postby Enemy » Tue Apr 27, 2010 5:26 pm

Daca obtii cetanenia trebuie sa iei loc de rezident platit din bugetul MS, adica prin concurs. Dai rezidentiat la un loc cu romanii, iei specialitatea pe care o detii in mom de fata si intri direct in anul in care esti acum.

Daca nu vrei sa dai rezi, ramai la statutul actual pana la terminarea lui.

Pentru informatii mai de actualitatea decat acestea te adresezi ministerului sanatatii la telefoanele: 021 3072 500 sau
021 3072 600 si ceri la resurse umane.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Obtinerea cetateniei romane de catre un rezident strain

Postby gaurav_singh_md » Wed Apr 28, 2010 5:46 am

adinca wrote:Buna ziua,

Imi cer scuze daca nu am postat bine in aceasta sectiune.
Vreau sa stiu ce se intampla daca un medic rezident obtine cetatenia romana pe parcursul rezidentiatului.
Momentan sunt incadrat la bursieri si as dori ce se va intampla dupa ce o sa obtin cetatenia.

Cu stima.

poti sa dai rezi dar nu se echivalzeaza ce ai facut pana acum (cei cu bursa nu prea au log-book etc.).

adinca
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Nov 30, 2009 9:28 am

Re: Obtinerea cetateniei romane de catre un rezident strain

Postby adinca » Wed Apr 28, 2010 7:54 am

Multumesc pentru raspunsuri.
Anul trecut am sustinut examenul de rezidentiat, acelasi examen a fost si pentru toti studentii indiferent de cetatenie(roman/strain).
Iar la repartizare s-a tinut cont de ultima medie de la romani cu care s*a intrat la o anumita specializare.
In momentul de fata avem aceleasi drepturi si obligatii ca si rezidentii romani, singurul fapt ce face exceptie este acela ca noi avem bursa nu salariu.
Cu totii care au dat un examen de rezidentiat stiu ce inseamna acest lucru si nu cred ca ar mai vrea cineva sa sustina examenul din nou din moment ce au reusit sa intre la specializarea dorita prin concurs.


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests