Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

de dat il dam, dar il mai terminam ?
georgescustefan2009
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sat Sep 05, 2009 11:40 am

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby georgescustefan2009 » Wed Dec 16, 2009 6:30 pm

pe www.ms.ro sunt două comunicate de presă referitoare la repartiţie, unul care anunţă faptul că repartiţia se amână până pe 21,22,23 dec, iar al doilea prin care ministerul anunţă motivele pentru care nu s-au putut face repartiţiile şi prin care avertizează cnpds că boicotarea procesului de repartiţie va fi sancţionată conform legii

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby b3 » Wed Dec 16, 2009 6:32 pm

Da, a fost postat si acel comunicat mai devreme, pagina 3 cred.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

georgescustefan2009
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sat Sep 05, 2009 11:40 am

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby georgescustefan2009 » Wed Dec 16, 2009 6:56 pm

îmi cer scuze pentru neatenţie

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby DarkComy » Wed Dec 16, 2009 7:02 pm

Pana la urma se inteleg CNPDS si MS si de pe 21 avem repartitie. Ati vazut ? In Romanica noastra poti fi sigur ca in orice moment cineva negociaza cu altcineva pentru ceva. Noi am fost prinsi la mijloc in conflictul lor si acum tragem ponoasele. Cat despre ce zicea un coleg mai devreme despre eficienta acestui centru, va dau exemplu chiar spitalul de langa centru: alaltaieri era Sf. Pantelimon era un afis frumos la serviciul RUNOS - Program 7:30-15:30 insa functionarii au aparut abia la 8:05. Nu conta ca lumea astepta deja de la 7:30. Astazi, dupa ce au fos stresati cu noii rezidenti timp de doua zile, doua doamne functionare discutand la o pauza de cafea la ora 9 "Eu zi de maine sa incepem la 8 , 8 jumate ca sa avem si noi timp sa ne instalam dimineata". Ce servici misto e asta cu pauze de cafea din ora in ora si la care angajatii stabilesc programul.

dee
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:15 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby dee » Wed Dec 16, 2009 7:06 pm

si la cluj s-a tinut repartitia numai ca a fost un simulacru pt ca pe mine ma doare undeva de curricula si de log-book importante sunt carnetul de rezident in care ne vom trece notele, precum si confirmarea pe specialitate, o hartiuta mica pe care trebuie sa o pastram cu sfintenie ca la concursurile din viata noastra o vom prezenta. aceste ultime doua lucruri f importante nu ni s-au dat pentru ca ele tin tot de cnpds si minister . in alta ordine de idei nici ce de pe plan local nu stiu exact ce sa faca sau ce sa ne zica, eu intreband cand ni se va da carnetul de rezident mi s-a raspuns februarie - martie, ceea ce e un termen mult mai mare fata de ce se afirma in mod oficial

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby b3 » Wed Dec 16, 2009 7:10 pm

Cum adica, au facut repartitie dar nu v-au dat nici o adeverinta cu primul stagiu, scrisoare catre spitalul unde trebuie sa va duceti ??? Pai aia nu e repartitie...
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

georgescustefan2009
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sat Sep 05, 2009 11:40 am

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby georgescustefan2009 » Wed Dec 16, 2009 7:13 pm

la suub ne-au spus că trebuie să aducem două chestii:
- repartiţia pe clinică
- ordin de confirmare în rezidenţiat
ştie cineva altfel?

Korss
junior
junior
Posts: 28
Joined: Wed Nov 18, 2009 1:12 am

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby Korss » Wed Dec 16, 2009 7:34 pm

dee wrote:precum si confirmarea pe specialitate, o hartiuta mica pe care trebuie sa o pastram cu sfintenie ca la concursurile din viata noastra o vom prezenta. aceste ultime doua lucruri f importante nu ni s-au dat pentru ca ele tin tot de cnpds si minister


ordinul de confirmare in specialitate este eliberat de fiecare DSP judetean in parte - nu tine de CNPDS. La Craiova s-a dat aceasta mica hartiuta si este eliberata de catre DSP Dolj. Cei ce ati primit in alte centre vedeti cine le-au eliberat.

carnetele de rezident si anul trecut au venit cu intarziere, ca si in alti ani, de asemenea.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby b3 » Wed Dec 16, 2009 7:36 pm

Eu n-am ajuns inca pe la spital, dar de alea auzisem si eu.

Pe mine ma socheaza ce-au facut DSPurile din tara. De ce i-au mai chemat atunci, daca nu le-au dat hartiile astea esentiale ?
later edit: off, hotarati-va, ce hartii ar fi trebuit sa primim azi si ce hartii s-au primit pana la urma ? :D
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

georgescustefan2009
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sat Sep 05, 2009 11:40 am

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby georgescustefan2009 » Wed Dec 16, 2009 7:40 pm

pe mine mă şochează faptul că după atâţia ani în care s-a dat examen de rezidenţiat cei abilitaţi în a face repartiţiile nu sunt în stare să se organizeze (parcă i-ar fi luat prin surprindere marea de rezidenţi care au venit să fie repartizaţi)

Korss
junior
junior
Posts: 28
Joined: Wed Nov 18, 2009 1:12 am

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby Korss » Wed Dec 16, 2009 7:41 pm

b3 wrote:Eu n-am ajuns inca pe la spital, dar de alea auzisem si eu.

Pe mine ma socheaza ce-au facut DSPurile din tara. De ce i-au mai chemat atunci, daca nu le-au dat hartiile astea esentiale ?
later edit: off, hotarati-va, ce hartii ar fi trebuit sa primim azi si ce hartii s-au primit pana la urma ? :D



La Craiova s-au dat asa: Ordinul de confirmare in specialitate, Log-book, curriculum de pregatire si hartia cu primul stagiu catre unde va face fiecare.


Si ni s-a spus despre carnetele de rezident ca vin dupa ce incepem activitatea.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby b3 » Wed Dec 16, 2009 7:46 pm

Aha, pai e ok atunci, inseamna ca a mers bine repartitia.

stefan: povestea se repeta ea an de an, dar pana acum nu i-a restructurat pe cei de la CNPDS nimeni :D Citeam pe Viata in spital ca s-a mai schimbat o data denumirea CNPDS dar poate atunci a fost doar numele si oricum, nu in prag de repartitie.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

dee
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:15 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby dee » Wed Dec 16, 2009 8:02 pm

deci eu azi de la cluj nu am primit decat log-book si curriculum. atat
totusi nu mai e nimeni pe forum care a fost azi la cluj? sa mai auzim pe cineva, oi fi plecat eu prea devreme desi ma indoiesc

johncarmak2
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Dec 16, 2009 7:17 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby johncarmak2 » Wed Dec 16, 2009 8:06 pm

Voi chiar credeti ce spuneti, referitor la situatia CNPDS, sau plimbati si voi o vorba prin gura, asa, de plictiseala?
Intre angajati si CNPDS exista un contract care prevede munca si apoi, neconditionat, remunerarea.

Pina acum contractul a fost onorat doar de partea angajatilor.
Adica acestia au participat la desfasurarea Conc de Rezidentiat, la repartitia pe specialitati si centre, la alte activitati trecute in fisa postului.
Drept urmare este LOGIC (da, stiu, in profesia voastra nu se pune accent pe logica) ca pe data de 15.12.2009, CNPDS sa vireze bani pe cardurile angajatilor.
Nu s-a intimplat asa din foarte simplul motiv ca Trezoreria 2 a BLOCAT abuziv si fara nici o nota contabila contul CNPDS. Angajatii stiau de blocarea contului inca din 14.11.2009, dar sperau intr-o rezolvare favorabila. La revedere facturi, colaboratori, drepturi salariale. Bine ati venit penalitati si procese ...

Mai mult, pe 15.12.2009 Ministerul (NE)Sanatatii a refuzat sa raspunda protestului facut de catre angajati.
Drept urmare s-au infiintat in usa MS si au reusit sa "discute" cu secr de stat Streinu Cercel.
Este la mintea cocosului ca acesta nu putea sa nu vada neajunsurile HG 1420 si 1420, dar parca nici sa le dea dreptate angajatilor CNPDS chiar asa pe fata ...
In schimb li s-a readus aminte ca CNPDS are de semnat 3 protocoale de predare/primire cu Scoala de Management, MS, si ISP.
Dar nu se pot semna tocmai din pricina MS pentru ca nu a raspuns la nici o adresa din partea CNPDS in care acestia solicitau detalii asupra numarului de posturi desfiintate, duratei preavizului pentru disponibilizati, criterii de disponibilizare, impartirea patrimoniului ...
Santajul este acesta: SEMNATI si va deblocam contul (nespunind si ca: nu va mai fi al vostru dupa ce ati semnat!)
Vladescu de la Scoala de Management vrea sa puna mina pe bani. Bugetul nu si-l poate face daca nu stie pe ce se poate baza ...

Deci cine blocheaza pe cine?
Ce nu vi se pare corect din partea CNPDS?
Au muncit pe noiembrie, vor banii datorati de CNPDS. Nu are cum Vladescu sa plateasca personalul care nu a fost pe statul de functiuni in luna noiembrie la el in ograda ...


Cititi HG 1420 si 1421 si veti avea cita dreptate are CNPDS.

Accentele ironice de mai sus se adreseaza doar acelora care blameaza in necunostinta de cauza CNPDS-ul.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby b3 » Wed Dec 16, 2009 8:58 pm

Salut prezenta pe forumul nostru umil al reprezentantilor CNPDS :D Multumesc pentru lamuriri !

Totusi, as zice ca aici este o problema

johncarmak2 wrote:Dar nu se pot semna tocmai din pricina MS pentru ca nu a raspuns la nici o adresa din partea CNPDS in care acestia solicitau detalii asupra numarului de posturi desfiintate, duratei preavizului pentru disponibilizati, criterii de disponibilizare, impartirea patrimoniului ...


Cu alte cuvinte, prim-ministrul Boc da o lege de reducere a personalului platit de la buget, Ministerul o pune in practica prin HG, si din CNPDS isi vor mai pastra locurile de munca in noua institutie doar 22 de persoane (am citit in HG :) ). Angajatii CNPDS cer lamuriri in aceasta privinta, MS se face ca ploua, CNPDS refuza sa semneze protocoalele, MS blocheaza conturile, CNPDS boicoteaza repartitia.

Sunt de acord ca angajatii CNPDS sa nu faca munca patriotica, sa ceara explicatii pt disponibilizari, dar se poate sa o faca "in their own time", cum zic englezii, nu pe nervii si BANII si asa putini ai tinerilor medici rezidenti lipsiti de logica, dupa cum afirmati mai sus ? Noi am fost prinsi la mijloc in treaba asta, n-am luat partea nimanui, iar CNPDS are vina de a se fi FOLOSIT de medicii rezidenti pentru a-si rezolva problemele cu MS. Si MS, la randul lui, are vina de a nu fi incercat sa rezolve situatia mai repede, desi era la mintea cocosului ca aici se ajunge, si probabil si ei au incercat sa se foloseasca de medicii rezidenti.

La sfarsitul zilei, avem CNPDS tot suparat pe MS, MS tot suparat pe CNPDS + comunicat de presa cu amenintari cu dat in judecata si amanarea conflictului pentru ziua de luni. Iar la mijloc avem cateva sute de absolventi care din septembrie 2009 stau pe banii parintilor si invata pentru rezidentiat (pt care au platit si ditamai taxa) si care acum nici nu mai stiu sigur daca vor incepe pe 4 ianuarie serviciul si daca isi vor primi primul salariu pe 15 februarie. In plus, banii cheltuiti zilele acestea pentru transport si cazare in Bucuresti (multi fiind din provincie) sunt pierduti, si mai trebuie sa dea si alti bani saptamana viitoare, cand vor veni iar in Bucuresti si vor astepta sa vada, ce-or face CNPDS si MS, se pupa si se impaca, sau continua sa se scuipe peste capetele rezidentilor ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby Melania » Wed Dec 16, 2009 9:09 pm

b3 wrote:Noi am fost prinsi la mijloc in treaba asta, n-am luat partea nimanui, iar CNPDS are vina de a se fi FOLOSIT de medicii rezidenti pentru a-si rezolva problemele cu MS. Si MS, la randul lui, are vina de a nu fi incercat sa rezolve situatia mai repede, desi era la mintea cocosului ca aici se ajunge, si probabil si ei au incercat sa se foloseasca de medicii rezidenti.

Personalul CNPDS are tot dreptul sa protesteze impotriva disponibilizarilor. Lupta pentru locuri de munca e dura iar faptul ca sunt implicati rezidentii e irelevant din punctul de vedere al celor de la CNPDS dar relevant pentru cei de la MS. Ei sunt cretinii care disponibilizeaza fara sa se gandeasca la consecintele imediate.
Sa vedem b3 ce faci tu cand vei fi concediata. Sigur, n-o sa iei bolnavii ostatici dar de protestat vei protesta intr-un fel.
Nu intelegeti ca adversarul vostru e guvernul, nu colegii bugetari. Aveti presedinte! Maine prim ministru! Poimaine soarele sfant de pe cer. Bukuratzivatzi.

georgescustefan2009
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sat Sep 05, 2009 11:40 am

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby georgescustefan2009 » Wed Dec 16, 2009 9:23 pm

Pe de o parte aş vrea să "mulţumesc" MS pentru momentul extrem de oportun ales pentru comasarea CNPDS cu celelalte instituţii menţionate în HG (puteau să facă acest lucru şi cu 1 februarie, fiind mai mult timp pentru găsirea soluţiilor pentru a fi încadraţi toţi cei de la CNPDS). Pe de altă parte aceleaşi "mulţumiri" aş dori să le adresez celor de la CNPDS pentru "minunata" organizare şi comunicare de care au dat dovadă în organizarea potestului dumnealor, ca şi pentru extrem de neinspirata alegere de a se folosi de rezidenţi (nu numai de anul 1, care ar trebui să-şi ia repartiţiile, dar şi de cei de ani mai mari care trebuie să-şi schimbe stagiile în această perioadă) ca masă de manevră în a forţa atenţia MS cu privire la situaţia dumnealor. De această situaţie bănuiesc că se ştia şi înainte de publicarea vestitei HG/ordonanţe în Monitorul Oficial, putând organiza proteste chiar înainte de momentul publicării.

Din când în când (din ce în ce mai des) îmi aduc aminte de ce vreau să plec din ţara asta.
Last edited by georgescustefan2009 on Wed Dec 16, 2009 9:27 pm, edited 1 time in total.

dragoshbaro
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Mar 13, 2008 5:39 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby dragoshbaro » Wed Dec 16, 2009 9:26 pm

http://www.rezidentiat.info/# s-a actualizat si pe acest site ca e amanata pe 21,22 si 23
eu sunt curios daca o sa ne puna sa mai platim o data taxa in alt cont...sa speram k nu
distractie maxima

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby Melania » Wed Dec 16, 2009 9:28 pm

georgescustefan2009 wrote:Din când în când (din ce în ce mai des) îmi aduc aminte de ce vreau să plec din ţara asta.

Nu pleca! Tara va pierde un om de nadejde.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby Chingachgook » Wed Dec 16, 2009 9:40 pm

johncarmak2 wrote:
Accentele ironice de mai sus se adreseaza doar acelora care blameaza in necunostinta de cauza CNPDS-ul.


stimate angajat al cnpd plm s
cand nu va ardea buza ca va dau astia afara nu intra niciunul de acolo sa explice ce si cum. cnpds era stat in stat. acolo nu puteai merge decat cu caciula in mana, sperand sa le prinzi intr-o toana buna pe doamnele de la celebra camera 18.

acuma ati descoperit brusc ca sunteti injurati.
v-ati pus vreo secunda problema ca sunteti o gasca de inutili? probabil 5 oameni cu o retea informatica bine pusa la punct ar face munca tuturor de acolo.
mi-a duc aminte cu nostalgie cum am asteptat 8 zile pt un *** de adeverinta.

poate dupa vor fi dati afara jumatate din parazitii de la cnpds veti intra in secolul 21 si veti descoperi ce e ala internet, ce aia comunicare in timp real, ce e aia pr, si ce e aia munca.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby Melania » Wed Dec 16, 2009 9:49 pm

Nimic mai adevarat Kooksee. Sunt de acord cu tine. Insa disponibilizarea nu se face pentru a eficientiza cpdn ci pt ca nu mai e bani.
N-ar strica insa sa dati sfaturi despre cum se munceste pe banii statului si rezidentilor/medicilor.

KAlvin
Posts: 2
Joined: Sun Nov 29, 2009 11:51 am

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby KAlvin » Wed Dec 16, 2009 10:03 pm

propui sa ramana 5 si o retea informatica buna si medicii sau rezidentii?

hidralazina
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Mon Nov 19, 2007 10:00 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby hidralazina » Wed Dec 16, 2009 10:41 pm

Lasa ca o sa stai acum 15 zile pentru aceeasi adeverinta la minister. Eu n-am avut probleme cu centrul, ma duceam mai devreme si terminam intr-o ora! La minister e program cu publicul de 2 ori pe saptamana!!! Sublim!!!

User avatar
Traveller
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sun Nov 29, 2009 2:23 am

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby Traveller » Wed Dec 16, 2009 11:00 pm

kooksee wrote:
stimate angajat al cnpd plm s
cand nu va ardea buza ca va dau astia afara nu intra niciunul de acolo sa explice ce si cum. cnpds era stat in stat. acolo nu puteai merge decat cu caciula in mana, sperand sa le prinzi intr-o toana buna pe doamnele de la celebra camera 18.

acuma ati descoperit brusc ca sunteti injurati.
v-ati pus vreo secunda problema ca sunteti o gasca de inutili? probabil 5 oameni cu o retea informatica bine pusa la punct ar face munca tuturor de acolo.
mi-a duc aminte cu nostalgie cum am asteptat 8 zile pt un *** de adeverinta.

poate dupa vor fi dati afara jumatate din parazitii de la cnpds veti intra in secolul 21 si veti descoperi ce e ala internet, ce aia comunicare in timp real, ce e aia pr, si ce e aia munca.


vaaai, cum ma sa-i desfiinteze! Cand sa-mi aduc si eu aminte cu nostalgie cum stateam 2-3 ore la coada sa-mi schimb stagiul la d-na Gogu :D , dispar baetii din schema...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby b3 » Thu Dec 17, 2009 1:37 am

Melania wrote:Personalul CNPDS are tot dreptul sa protesteze impotriva disponibilizarilor. Lupta pentru locuri de munca e dura iar faptul ca sunt implicati rezidentii e irelevant din punctul de vedere al celor de la CNPDS dar relevant pentru cei de la MS. Ei sunt cretinii care disponibilizeaza fara sa se gandeasca la consecintele imediate.
Sa vedem b3 ce faci tu cand vei fi concediata. Sigur, n-o sa iei bolnavii ostatici dar de protestat vei protesta intr-un fel.
Nu intelegeti ca adversarul vostru e guvernul, nu colegii bugetari. Aveti presedinte! Maine prim ministru! Poimaine soarele sfant de pe cer. Bukuratzivatzi.


Ia mai citeste o data. Am zis eu ca nu trebuiau sa protesteze ? Am zis eu ca nu sunt de acord cu protestul lor ?

Tot ce am zis a fost ca nu este ok MODUL in care au protestat, FOLOSINDU-SE de noi. Si-au batut joc, efectiv. A fost premeditat. Cearta lor cu disponibilizari - protocoale - salarii blocate putea fi rezolvata fara sa ne bage pe noi la mijloc ! AMBELE institutii, si CNPDS, si MS, nu iau partea nimanui. Puteau sa afiseze pe site de luni sau, hai, de marti seara, cand au auzit zvonul ca le blocheaza contul (noi auzisem tot asa, cu cateva zile inainte, ca s-ar putea sa se blocheze contul, si sa nu platim taxa acolo), ca ei protesteaza si amana repartitia pana la o data ce va fi anuntata ulterior. Dar nu, ei au lasat-o in coada de peste, ca noi sa ne ducem acolo, sa ne tina pe la usi de dimineata pana la 14:30 cand s-au decis ca gata, sigur nu se tine repartitia, nu le deblocheaza MS banii, sa ne ducem noi la MS sa ne certam cu ei, ca ei au incercat si pe ei nu-i asculta. Asta este atitudine de adulti responsabili, angajati in ditamai institutia statului ?

Daca o sa fiu eu concediata si daca o sa am motiv, o sa dau firma/spitalul in judecata. Si, un exemplu drag mie: in primavara asta, cand medicii de familie au amenintat ca inchid cabinetele, AU ANUNTAT cu trei zile inainte pe toate posturile tv si pe toate usile cabinetelor ca vor inchide cabinetele la data x. NU au lasat pacientii sa vina la cabinet ca sa gaseasca o usa inchisa. Si cu atat mai putin nu i-au INVITAT la cabinete sa gaseasca o usa inchisa.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby Calico » Thu Dec 17, 2009 1:58 am

In dragoste si in razboi totul e permis. Te folosesti de cine poti.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby b3 » Thu Dec 17, 2009 2:05 am

Si iti primesti aprecierile de rigoare atunci cand o faci, fara sa faci mistouri ieftine de genul "da, stiu, in profesia voastra nu se pune accent pe logica". Daca asta este parerea CNPDS si asta este respectul pe care il acorda CNPDS medicilor rezidenti, atunci pot sa se duca si singuri sa protesteze la MS. Nu vad de ce medicii rezidenti le-ar tine partea. Nici macar din solidaritate de "bugetar".

Uite unde era Videanu azi de nu putea sa stea de vorba cu noi sau cu CNPDS
http://videonews.ro/action/viewvideo/32 ... r-PNL-PDL/
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby Calico » Thu Dec 17, 2009 2:54 am

Da, aia cu "in meseria voastra nu se pune accent pe logica" a fost o replica tipica de Secretara-Frustrata-Pe-Statutul-De-Medic-Care-Isi Foloseste-Puterea-Atunci-Cand-Are-Ocazia.

Dar nu ma astept ca atunci cand lupta pentru drepturile lor s-o faca neimplicandu-i si pe rezidenti, daca pot. Mi se par foarte amuzante posturile indignate presarate din cand in cand cu caps "s-au FOLOSIT de noi".
Lol, da, s-au folosit de voi, big surprise. Va asteptati sa vina la serviciu cu bratari albe, sa lucreze in liniste si sa protesteze in timpul liber?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby b3 » Thu Dec 17, 2009 3:13 am

Caps folosesc ca sa punctez niste chestii esentiale, pentru ca m-am saturat sa explic de 5 ori aceleasi chestii pentru unii care au deficit de atentie si nu pricep de la prima citire. In rest, ti-am raspuns mai sus ce ma asteptam si ce se asteptau ei, si de ce merita toata comentariile pentru care se ofusca acum pe forum.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

johncarmak2
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Dec 16, 2009 7:17 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby johncarmak2 » Thu Dec 17, 2009 7:32 am

kooksee wrote:stimate angajat al cnpd plm s
cand nu va ardea buza ca va dau astia afara nu intra niciunul de acolo sa explice ce si cum. cnpds era stat in stat. acolo nu puteai

merge decat cu caciula in mana, sperand sa le prinzi intr-o toana buna pe doamnele de la celebra camera 18.

acuma ati descoperit brusc ca sunteti injurati.
v-ati pus vreo secunda problema ca sunteti o gasca de inutili? probabil 5 oameni cu o retea informatica bine pusa la punct ar face

munca tuturor de acolo.
mi-a duc aminte cu nostalgie cum am asteptat 8 zile pt un *** de adeverinta.

poate dupa vor fi dati afara jumatate din parazitii de la cnpds veti intra in secolul 21 si veti descoperi ce e ala internet, ce aia

comunicare in timp real, ce e aia pr, si ce e aia munca.


Acelasi personaj confuz si obtuz la minte ai ramas. De logica, ca sa mai spun, nu posezi asa ceva ...
-aminarea repartitiei a fost declansata de neplata salariilor pe luna NOIEMBRIE.
-femei cu toane. Peste tot exista ... :2gunfire:
-orice adeverinta trebuie semnata de un director. Toti directorii au fost numiti politic si au practicat "conducerea de la distanta".Pe Sinescu l-am vazut doar de doua ori intr-un an.
-astept sa ne inveti tu ce este INTERNETUL,COMUNICAREA,PR,MUNCA... Chiar asa, nu te angajezi ca noi, evident ca parazit?

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby alina_ok » Thu Dec 17, 2009 9:40 am

nu spunea ms ca azi ne dau informatii suplimentare? sau e prea de dimineata? eu sunt foarte nerabdatoare......
khabi kushi khabie gham...

sbarcea
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Oct 02, 2009 10:53 am

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby sbarcea » Thu Dec 17, 2009 9:46 am

[mesaj editat - este interzisa publicarea mesajelor private ! warning sbarcea]

In plus ,vad ca nu s-a inteles:doamnele nu vor fi date afara,ci vor fi transferate la una din alte 3 institutii.Problema lor este ca isi vor pierde ciolanul de la centrul de perfectionare ,adica nu vor mai vamui ele detasarile si transferurile.

ruxypink
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Dec 16, 2009 3:03 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby ruxypink » Thu Dec 17, 2009 11:29 am

Asta e Romania! Tara minunata in care traim! Ce pot sa spun mai mult..e trist ca poate fi atata ura in sufletele oamenilor..Daca esti dat afara de pe un forum...poti sa-ti faci si alt nick..Dar chiar credeti ce idealul meu in viata e sa stau pe imed.ro? Nu sunt angajata la centru de perfectionare in domeniul sanitar:) Sa spunem ca cineva apropiat lucreaza acolo.Hai va pup! Sarbatori fericite!

User avatar
dr_me
senior
senior
Posts: 245
Joined: Mon Jul 03, 2006 5:36 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby dr_me » Thu Dec 17, 2009 2:28 pm

b3 wrote:Cum adica, au facut repartitie dar nu v-au dat nici o adeverinta cu primul stagiu, scrisoare catre spitalul unde trebuie sa va duceti ??? Pai aia nu e repartitie...

nu e adevarat!
eu am fost ieri la cluj si am primit 3 chestii:
1. caiet de monitorizare a pregatirii in specializattea X
2. curiculum d epregatire in specialit X
si 3. , cel mai important - o adeverinta care suna asa: Cate Sectia clinica Y, va informam ca Dr Z, medic rezident in specialitatea X, angajat la spitalul clinic judetean, este repartizat in unitatea dvs in perioada o1.01-31.12 2010 pentru stagiul practic de >>>>>>>. si este semnat de sef runos si de de directorul dsp cluj.

cine spunea mai iniante ca nu are aceasta adeverinta, n-are cum, toti, dar chiar toti la cluj au primit asa ceva...

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby alina_ok » Thu Dec 17, 2009 2:46 pm

deci...... cand spuneau nenii aia de la minister ca ne informeaza asupra viitoarelor repartitii?
khabi kushi khabie gham...

georgescustefan2009
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sat Sep 05, 2009 11:40 am

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby georgescustefan2009 » Thu Dec 17, 2009 2:56 pm

Ieri au afişat pe www.ms.ro şi pe www.rezidentiat.info că se amână până pe 21, 22, 23. Poate mai afişează ceva până diseară.

rezi
junior
junior
Posts: 58
Joined: Tue Mar 31, 2009 2:06 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby rezi » Thu Dec 17, 2009 3:29 pm

oare daca am dosarul de detasare complet si nu o sa am unde sa il depun ma pot prezenta pe 4 ianuarie la lucru in centrul unde doresc detasarea fara sa am probleme? mentionez k sunt pe post deci nu sunt platit de nici unul dintre centre!

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby alina_ok » Thu Dec 17, 2009 3:46 pm

rezi wrote:oare daca am dosarul de detasare complet si nu o sa am unde sa il depun ma pot prezenta pe 4 ianuarie la lucru in centrul unde doresc detasarea fara sa am probleme? mentionez k sunt pe post deci nu sunt platit de nici unul dintre centre!

nu cred ca stie cineva sa iti raspunda, pentru ca si unii dintre noi suntem in aceeasi situatie si tot aceleasi intrebari le avem in creier si nu stie nimeni sa ne raspunda la ele.
khabi kushi khabie gham...

georgescustefan2009
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sat Sep 05, 2009 11:40 am

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby georgescustefan2009 » Thu Dec 17, 2009 3:53 pm

te sfătuiesc să te duci la MS( sau să dai un telefon acolo) poate va binevoi cineva să te îndrume (având în vedere că o parte din atribuţiile centrului de perfecţionare au fost preluate de MS conform ordonanţei/HG pe care ne-au fluturat-o în faţă ieri la sediul cnpdsb) sau ai mai putea întreba la spitalul în care te-ai detaşat, la compartimentul de resurse umane.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby gaurav_singh_md » Thu Dec 17, 2009 4:12 pm

la timisoara - am primit curriculum, log-book, repartizare catre indrumator, repartizare catre primul stagiul.


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests