Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

de dat il dam, dar il mai terminam ?
Doktorita
senior
senior
Posts: 213
Joined: Sun Nov 16, 2008 3:54 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby Doktorita » Wed Dec 16, 2009 2:38 pm

alina_ok wrote:eu nu cred ca e cu data de 15 decembrie desfiintat. cred ac e cu data de 1 ianuarie si creaza confuzie pe gratis. daca se poate de ce sa nu o faca, nu? cred ca pe 15 au primit preavizul si gata s-au si inflamat. si profita acum de noi. numai ca uita ca pana la 1 ianuarie mai este.


Nu cred ca ar face asa ceva daca nu ar fi acoperiti d.p.d.v. legal

dark_mind
junior
junior
Posts: 55
Joined: Wed Feb 01, 2006 1:07 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby dark_mind » Wed Dec 16, 2009 2:41 pm

Dupa 5 noiembrie s-a desfiintat conform articolului din pagina medicala

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby DarkComy » Wed Dec 16, 2009 2:43 pm

Ce presiunie sa facem noi rezidentii ? Voi nu vedeti ce ger si viscol e afara ? Cati sunt in stare sa iasa la o manifestatie ? Aratam noi a mineri ? Credeti ca se supara ca facem o greva ? Pai vor zice "MULTUMIM" pentru ca vor taia din salariile celor care deja lucreaza, iar noi nu suntem platiti pana in februarie. Alegerile prezidentiale au trecut, iar pana la parlamentare mai e destul timp asa ca nici nu ii mai putem da jos de la putere.

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby alina_ok » Wed Dec 16, 2009 2:44 pm

Doktorita wrote:
alina_ok wrote:eu nu cred ca e cu data de 15 decembrie desfiintat. cred ac e cu data de 1 ianuarie si creaza confuzie pe gratis. daca se poate de ce sa nu o faca, nu? cred ca pe 15 au primit preavizul si gata s-au si inflamat. si profita acum de noi. numai ca uita ca pana la 1 ianuarie mai este.


Nu cred ca ar face asa ceva daca nu ar fi acoperiti d.p.d.v. legal

ba da. e vb si de o influienta politica, pentru ca am observat ca sunt simpatizanti de ai psd acolo, ca de, doar ei au infiintat agentiile astea. si daca nu era asa atunci de ce au mai publicat liste, repartiti? au un dram de frica totusi, dar intind coarda si cand vad ca nu mai tine fac si treaba care o aveau de facut.
khabi kushi khabie gham...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby b3 » Wed Dec 16, 2009 2:54 pm

Colegii care au stat pana acum la CNDPS si carora tocmai le-a confirmat prof. Ionel Sinescu, directorul CNDPS, ca nu va avea loc astazi repartitia si ca pana luni nu se rezolva nimic, au plecat spre Ministerul Sanatatii, e pe langa Universitate http://www.salutbucuresti.ro/planoras/s ... 55&-7860.2

Se pot alatura si colegii programati maine si poimaine la repartitie, nu va sfiiti.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
tantarica
junior
junior
Posts: 72
Joined: Thu Dec 03, 2009 11:58 am

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby tantarica » Wed Dec 16, 2009 2:56 pm

Ministerul Sănătăţii
COMUNICATE DE PRESĂ

Str. Cristian Popişteanu, nr.1-3, sector 1, cod 010024, Bucureşti
Relaţii cu publicul: tel: (+4) 021 307 2675; Fax: 307 2675
Bucureşti,16.12.2009
Comunicat
Referitor la blocarea procesului de repartitie a medicilor rezidenti

Repartitia pe clinici de indrumare si stagii de pregatire a medicilor confirmati in rezidentiatul pe post si pe loc in domeniile medicina, medicina dentara si farmacie - sesiunea 15 noiembrie 2009, trebuie realizată în zilele de 16, 17 si 18 decembrie 2009 pentru medicii care au ales centrul universitar Bucuresti pentru pregatire, respectiv 16 decembrie 2009 pentru medicii care au ales celelalte centre universitare pentru pregatire.

Disfuncţionalităţile apărute în procesul de repartizare a medicilor confirmaţi în Rezidenţiat se datorează în exclusivitate conducerii Centrului Naţional pentru Perfecţionare care nu a respectat prevederile Legii 329 privind reorganizarea agenţiilor. Orice abatere de la programul stabilit reprezintă o încălcare a dispoziţiilor legale şi va fi sancţionată în consecinţă.

În termen de 15 zile de la data intrării în vigoare a HG 1421/2009, publicată în data de 8 decembrie a.c., conducerea Centrului trebuia să încheie protocoale de predare –preluare referitoare la personal, bunurile aflate în patrimoniu, obligaţii, drepturi şi contul de execuţie cu toate cele 3 instituţii care preiau atribuţiile şi personalul instituţiei, respectiv Şcoala Naţională de Sănătate, Institutul de Sănătate Publică Bucureşti şi Ministerul Sănătăţii.
Dacă aceste protocoale ar fi fost încheiate, conform legii, până la această dată salariaţii Centrului ar fi avut acces la salarii şi ar fi fost deja repartizaţi către noile instituţii.

Atragem atenţia conducerii Centrului Naţional de Perfecţionare că prin boicotarea nejustificată a procesului de repartizare a medicilor rezidenţi se încalcă atribuţiile de serviciu, fapt pentru care se vor suporta consecinţele legii.

User avatar
tantarica
junior
junior
Posts: 72
Joined: Thu Dec 03, 2009 11:58 am

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby tantarica » Wed Dec 16, 2009 2:58 pm

ne luam vacanta maaareee :peace:

User avatar
tantarica
junior
junior
Posts: 72
Joined: Thu Dec 03, 2009 11:58 am

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby tantarica » Wed Dec 16, 2009 3:00 pm

Tu esti de vine,ba tu esti de vine..E din cauza ta,ba nu ,e din cauza ta!
Tu esti de vine,ba tu esti de vine..E din cauza ta,ba nu ,e din cauza ta!
Tu esti de vine,ba tu esti de vine..E din cauza ta,ba nu ,e din cauza ta!
Tu esti de vine,ba tu esti de vine..E din cauza ta,ba nu ,e din cauza ta!
Tu esti de vine,ba tu esti de vineTu esti de vine,ba tu esti de vine..E din cauza ta,ba nu ,e din cauza ta!.E din cauza ta,ba nu ,e din cauza ta!

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby alina_ok » Wed Dec 16, 2009 3:01 pm

tantarica wrote:Ministerul Sănătăţii
COMUNICATE DE PRESĂ

Str. Cristian Popişteanu, nr.1-3, sector 1, cod 010024, Bucureşti
Relaţii cu publicul: tel: (+4) 021 307 2675; Fax: 307 2675
Bucureşti,16.12.2009
Comunicat
Referitor la blocarea procesului de repartitie a medicilor rezidenti

Repartitia pe clinici de indrumare si stagii de pregatire a medicilor confirmati in rezidentiatul pe post si pe loc in domeniile medicina, medicina dentara si farmacie - sesiunea 15 noiembrie 2009, trebuie realizată în zilele de 16, 17 si 18 decembrie 2009 pentru medicii care au ales centrul universitar Bucuresti pentru pregatire, respectiv 16 decembrie 2009 pentru medicii care au ales celelalte centre universitare pentru pregatire.

Disfuncţionalităţile apărute în procesul de repartizare a medicilor confirmaţi în Rezidenţiat se datorează în exclusivitate conducerii Centrului Naţional pentru Perfecţionare care nu a respectat prevederile Legii 329 privind reorganizarea agenţiilor. Orice abatere de la programul stabilit reprezintă o încălcare a dispoziţiilor legale şi va fi sancţionată în consecinţă.

În termen de 15 zile de la data intrării în vigoare a HG 1421/2009, publicată în data de 8 decembrie a.c., conducerea Centrului trebuia să încheie protocoale de predare –preluare referitoare la personal, bunurile aflate în patrimoniu, obligaţii, drepturi şi contul de execuţie cu toate cele 3 instituţii care preiau atribuţiile şi personalul instituţiei, respectiv Şcoala Naţională de Sănătate, Institutul de Sănătate Publică Bucureşti şi Ministerul Sănătăţii.
Dacă aceste protocoale ar fi fost încheiate, conform legii, până la această dată salariaţii Centrului ar fi avut acces la salarii şi ar fi fost deja repartizaţi către noile instituţii.

Atragem atenţia conducerii Centrului Naţional de Perfecţionare că prin boicotarea nejustificată a procesului de repartizare a medicilor rezidenţi se încalcă atribuţiile de serviciu, fapt pentru care se vor suporta consecinţele legii.

:lol: :lol: tare....... si pana la urma au inceput sa ii repartizeze pe cei de azi sau nu?
khabi kushi khabie gham...

ruxypink
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Dec 16, 2009 3:03 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby ruxypink » Wed Dec 16, 2009 3:06 pm

bai fratilor..cei de la cnpds nu si-au luat salariul de 1 luna jum,nu li se plateste nici rezidentiat,nici nimic. Nu se va face nici o repartirie la ei pana cand acestia nu isi vor lua banii..Si mi se pare absolut normal.Nu este vina nimanui este doar vina sistemului.Nici mie nu mi-ar conveni sa fac voluntariat;)

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby b3 » Wed Dec 16, 2009 3:06 pm

Heh, bun, s-au facut doua tabere. O parte din colegi pleaca spre Ministerul Sanatatii, ceilalti raman la Centrul de Perfectionare.

Eu scriu acum un comunicat de presa pe care sa-l dam prin FASMR presei, sper ca pana diseara sa apara :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
tantarica
junior
junior
Posts: 72
Joined: Thu Dec 03, 2009 11:58 am

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby tantarica » Wed Dec 16, 2009 3:07 pm

E logic,daca azi nu au facut nimic..repartitia este deja amanata!..nimic nou ca la alegeri! :peace:

User avatar
tantarica
junior
junior
Posts: 72
Joined: Thu Dec 03, 2009 11:58 am

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby tantarica » Wed Dec 16, 2009 3:08 pm

b3 wrote:Heh, bun, s-au facut doua tabere. O parte din colegi pleaca spre Ministerul Sanatatii, ceilalti raman la Centrul de Perfectionare.

Eu scriu acum un comunicat de presa pe care sa-l dam prin FASMR presei, sper ca pana diseara sa apara :)

Doamne ajuta!

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby alina_ok » Wed Dec 16, 2009 3:09 pm

b3 wrote:Heh, bun, s-au facut doua tabere. O parte din colegi pleaca spre Ministerul Sanatatii, ceilalti raman la Centrul de Perfectionare.

Eu scriu acum un comunicat de presa pe care sa-l dam prin FASMR presei, sper ca pana diseara sa apara :)

da exact asta voiau sa facem, cei de la cnpds, ca ne-au zis de ieri sa venim cu presa si televiziunea. prin cauza noastra sa si-o sustina pe a lor.
khabi kushi khabie gham...

User avatar
ALBA IULIAN
senior
senior
Posts: 132
Joined: Mon Dec 04, 2006 5:42 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby ALBA IULIAN » Wed Dec 16, 2009 3:21 pm

am ramas fara vreo reactie, citind aici :(. Desi stiu ca se poate intampla absolut orice, doar suntem in romania, totusi ce se intampla este absolut hilar, depaseste cu mult limita unui bun simt. este pur si simplu incredibil, maine inseamna ca vin totusi la bucuresti sa vedem ce facem ...

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby DarkComy » Wed Dec 16, 2009 3:31 pm

Dragi colegi, ramaneti calmi, veti vedea ca cel tarziu de maine vor incepe repartitiile. De ce sunt asa sigur ? Pentru ca intr-o astfel de situatie se negociaza si se inteleg ei pana la urma, iar de maine revine totul la normal. Daca prin absurd nu se inteleg pana vineri atunci cu siguranta de Luni ne repartizeaza. NU SE AMANA PANA DUPA SARBATORI !

User avatar
tantarica
junior
junior
Posts: 72
Joined: Thu Dec 03, 2009 11:58 am

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby tantarica » Wed Dec 16, 2009 3:43 pm

DarkComy wrote:Dragi colegi, ramaneti calmi, veti vedea ca cel tarziu de maine vor incepe repartitiile. De ce sunt asa sigur ? Pentru ca intr-o astfel de situatie se negociaza si se inteleg ei pana la urma, iar de maine revine totul la normal. Daca prin absurd nu se inteleg pana vineri atunci cu siguranta de Luni ne repartizeaza. NU SE AMANA PANA DUPA SARBATORI !


Tu ce ai inteles si ce reactie au avut cei de centru la asa raspuns finall din partea MS??: Atragem atenţia conducerii Centrului Naţional de Perfecţionare că prin boicotarea nejustificată a procesului de repartizare a medicilor rezidenţi se încalcă atribuţiile de serviciu, fapt pentru care se vor suporta consecinţele legii.

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby d'Arc » Wed Dec 16, 2009 3:44 pm

in orice caz, in ce hal a ajuns tara asta...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby b3 » Wed Dec 16, 2009 3:49 pm

alina_ok wrote:
b3 wrote:Heh, bun, s-au facut doua tabere. O parte din colegi pleaca spre Ministerul Sanatatii, ceilalti raman la Centrul de Perfectionare.

Eu scriu acum un comunicat de presa pe care sa-l dam prin FASMR presei, sper ca pana diseara sa apara :)

da exact asta voiau sa facem, cei de la cnpds, ca ne-au zis de ieri sa venim cu presa si televiziunea. prin cauza noastra sa si-o sustina pe a lor.


Da, normal, si era previzibil, dar pentru colegii care ar dori si ei sa termine cu repartitia pana vineri si sa plece in vacanta sau pe la casele lor, solutia de a sta acasa cuminiti pana luni, "sa vedem ce-or mai face astia" nu este una viabila. Masa de manevra sau nu, ei doresc o rezolvare rapida a situatiei. Si exercitii d-astea sunt bune, pentru viitor.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby alina_ok » Wed Dec 16, 2009 3:52 pm

dar nici nu am sa stau in bucuresti sa platesc milioane pe cazare la hotel, ca obositii astia de la minister si de la centru nu au chef sa isi faca treaba.
khabi kushi khabie gham...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby b3 » Wed Dec 16, 2009 3:53 pm

http://paginamedicala.ro/stiri-medicale ... d-by_5370/

UPDATE: Repartitia rezidentilor in spitale, in stand-by

Repartitia in spitale a fost amanata pana luni, 21 decembrie. Decizia a fost luata acum 30 de minute de catre conducerea Centrului National de Perfectionare in Domeniul Sanitar, la care au participat si reprezentantii rezidentilor.

"A avut loc o sedinta la sediul centrului, s-au semnat cateva protocoale prin care intreaga raspundere este transferata catre Ministerul Sanatatii (MS). Ne-au spus ca nu se mai poate face nimic acum si ca trebuie sa asteptam pana luni", ne-a marturisit medicul rezident Adrian Lica.

100 de rezidenti, in drum spre sediul ministerului

Cei 100 de medici rezidenti nu s-au multumit cu raspunsul conducerii CNPDS si au hotarat sa mearga la sediul MS pentru a urgenta repartitia.

"Nu mai putem astepta pana luni. Vin si sarbatorile si speram sa obtinem un raspuns favorabil din partea ministerului", a mai adaugat Adrian Lica.

Repartitia rezidentilor pe spitale nu s-a mai facut. Asta pentru ca rezidentii care trebuiau astazi, 16 decembrie, sa-si aleaga spitalul au gasit un afis mare pe usa Centrului National de Perfectionare in Domeniul Sanitar (CNPDS) Centrul s-a desfiintat. Asta in conditiile in care, luni, 14 decembrie, absolventii examenului de rezidentiat au fost chemati la institutia sanitara pentru repartitie.

"Nu ne-a spus nimeni ce este de facut. Nu stim cine se va ocupa de acum incolo de repartitia in spitale si nici cand va avea loc. Nu se poate asa ceva. Daca stiau ca se inchide centrul de ce ne-au mai chemat aici?", se intreaba medicul rezident Adrian Lica.

Cu siguranta ca aceasta intrebare s-a gasit astazi pe buzele tuturor rezidentilor aflati la sediul CNPDS.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby b3 » Wed Dec 16, 2009 3:54 pm

alina_ok wrote:dar nici nu am sa stau in bucuresti sa platesc milioane pe cazare la hotel, ca obositii astia de la minister si de la centru nu au chef sa isi faca treaba.


Daca nu esti din Bucuresti, normal...

Nu este nimeni din celelalte centre universitare ? La Cluj, Iasi, Timisoara etc. a avut loc astazi repartitia ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby Enemy » Wed Dec 16, 2009 3:54 pm

DarkComy wrote:Dragi colegi, ramaneti calmi, veti vedea ca cel tarziu de maine vor incepe repartitiile. De ce sunt asa sigur ? Pentru ca intr-o astfel de situatie se negociaza si se inteleg ei pana la urma, iar de maine revine totul la normal. Daca prin absurd nu se inteleg pana vineri atunci cu siguranta de Luni ne repartizeaza. NU SE AMANA PANA DUPA SARBATORI !



Calm poate poti sa stai tu, dar exista altii care nu au unde sta si nu stiu ce sa faca, sa plece acasa sau nu. Apelul la a sta calm nu e valabil in situatia de fata.

Numai bine

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby alina_ok » Wed Dec 16, 2009 3:58 pm

b3 wrote:
alina_ok wrote:dar nici nu am sa stau in bucuresti sa platesc milioane pe cazare la hotel, ca obositii astia de la minister si de la centru nu au chef sa isi faca treaba.


Daca nu esti din Bucuresti, normal...

Nu este nimeni din celelalte centre universitare ? La Cluj, Iasi, Timisoara etc. a avut loc astazi repartitia ?

la iasi nu a avut loc. au fost chemati pe 4 ianuarie, si incep serviciul pe 15. am sunat pe cineva care e repartizat pe iasi.
khabi kushi khabie gham...

User avatar
anne_marie
junior
junior
Posts: 68
Joined: Thu Dec 03, 2009 12:07 am

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby anne_marie » Wed Dec 16, 2009 4:00 pm

alina_ok wrote:
b3 wrote:
alina_ok wrote:dar nici nu am sa stau in bucuresti sa platesc milioane pe cazare la hotel, ca obositii astia de la minister si de la centru nu au chef sa isi faca treaba.


Daca nu esti din Bucuresti, normal...

Nu este nimeni din celelalte centre universitare ? La Cluj, Iasi, Timisoara etc. a avut loc astazi repartitia ?

la iasi nu a avut loc. au fost chemati pe 4 ianuarie, si incep serviciul pe 15. am sunat pe cineva care e repartizat pe iasi.

la iasi am fost ieri si am ales spitalele platitoare si de acolo ne-au trimis la coordonatori...

carmy
junior
junior
Posts: 42
Joined: Mon Mar 05, 2007 10:51 pm
Location: Timisoara

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby carmy » Wed Dec 16, 2009 4:03 pm

b3 wrote:Nu este nimeni din celelalte centre universitare ? La Cluj, Iasi, Timisoara etc. a avut loc astazi repartitia ?


Se pare ca la Timisoara a avut loc repartitia.
Eu nu sunt implicata, dar o prietena care a luat pediatrie mi-a zis ca si-a ales conducatorul de rezidentiat si spitalul platitor.

lauram
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Nov 24, 2009 1:09 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby lauram » Wed Dec 16, 2009 4:09 pm

la craiova au fost repartizati azi

stalker76
junior
junior
Posts: 96
Joined: Mon May 10, 2004 9:03 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby stalker76 » Wed Dec 16, 2009 4:37 pm


sbarcea
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Oct 02, 2009 10:53 am

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby sbarcea » Wed Dec 16, 2009 4:46 pm

Centrul de perfectionare ne foloseste pe noi,pt a nu fi dizolvat.Hai sa recunoastem :de cate ori ati stat la cozi la fiecare schimbare de stagiu ,in timp ce doamnele de acolo stateau la cafele sau invitau inauntru pilele lor <cu punguta de cadouri>?!Si cand in sfarsit luai hartia cu schimbarea stagiului ajungeai la secretariat si iti zicea:veniti maine ca e deja ora 13 si nu mai semneaza azi .Acel centru nu era eficient,doamnele acelea nu stiu nici sa foloseasca un calculator,nu mai zic ca nu aveau evidenta rezidentilor la zi.De aia se desfiinteaza:pt ca ele aveau de lucru 3 zile pe an:adica zilele astea.In rest stateau la birou si mutau 3 hartii.Zic astea pt colegii nou veniti in sistem,cine e rezident deja stie lucrurile astea!Asa ca: sa-si faca treaba pe anul asta si apoi sa ne lase in pace ,ca au avut destul salarii pe frecat menta si stat degeaba.

ruxypink
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Dec 16, 2009 3:03 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby ruxypink » Wed Dec 16, 2009 4:51 pm

sbarcea wrote:Centrul de perfectionare ne foloseste pe noi,pt a nu fi dizolvat.Hai sa recunoastem :de cate ori ati stat la cozi la fiecare schimbare de stagiu ,in timp ce doamnele de acolo stateau la cafele sau invitau inauntru pilele lor <cu punguta de cadouri>?!Si cand in sfarsit luai hartia cu schimbarea stagiului ajungeai la secretariat si iti zicea:veniti maine ca e deja ora 13 si nu mai semneaza azi .Acel centru nu era eficient,doamnele acelea nu stiu nici sa foloseasca un calculator,nu mai zic ca nu aveau evidenta rezidentilor la zi.De aia se desfiinteaza:pt ca ele aveau de lucru 3 zile pe an:adica zilele astea.In rest stateau la birou si mutau 3 hartii.Zic astea pt colegii nou veniti in sistem,cine e rezident deja stie lucrurile astea!Asa ca: sa-si faca treaba pe anul asta si apoi sa ne lase in pace ,ca au avut destul salarii pe frecat menta si stat degeaba.


Nu generaliza..ai lucrat tu la centru ca sa stii cum sta treaba? Stii tu cate zile se lucreaza pe an si cate nu..hai sa vedem daca nu mai face centru repartitia cine o va face..hai sa vedem daca se pricepe ministerul si daca te va baga acolo cineva mai mult in seama. La centru de perfectionare au fost oameni care au stat zile bune pana la 10 noaptea pt rezidentiat si pt faimoasa voastra repartitie. Oamenii in prag de sarbatori nu si-au luat banii..Oamenii au spus clar ca daca pana ieri la ora 12 nu isi vor lua salariul.nu vor mai face repartitie.Raspunsul ministerului?nici unul.Asa ca de ce ar face ceva?Atata timp cat ei nici nu mai exista legal;)Unii isi vad doar interesul altii lupta pt el.Mi se pare normal.Sistemul e de ***** cu oameni de *****

User avatar
tantarica
junior
junior
Posts: 72
Joined: Thu Dec 03, 2009 11:58 am

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby tantarica » Wed Dec 16, 2009 5:14 pm

sbarcea wrote:Centrul de perfectionare ne foloseste pe noi,pt a nu fi dizolvat.Hai sa recunoastem :de cate ori ati stat la cozi la fiecare schimbare de stagiu ,in timp ce doamnele de acolo stateau la cafele sau invitau inauntru pilele lor <cu punguta de cadouri>?!Si cand in sfarsit luai hartia cu schimbarea stagiului ajungeai la secretariat si iti zicea:veniti maine ca e deja ora 13 si nu mai semneaza azi .Acel centru nu era eficient,doamnele acelea nu stiu nici sa foloseasca un calculator,nu mai zic ca nu aveau evidenta rezidentilor la zi.De aia se desfiinteaza:pt ca ele aveau de lucru 3 zile pe an:adica zilele astea.In rest stateau la birou si mutau 3 hartii.Zic astea pt colegii nou veniti in sistem,cine e rezident deja stie lucrurile astea!Asa ca: sa-si faca treaba pe anul asta si apoi sa ne lase in pace ,ca au avut destul salarii pe frecat menta si stat degeaba.


In marea neagra cu ele atunci, si tratament balneo :devil:

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby Enemy » Wed Dec 16, 2009 5:29 pm

Repartitia in spitale a fost amanata pana luni, 21 decembrie. Aceasta este decizia finala, anuntata si de secretarul de stat in Ministerul Sanatatii, Adrian Streinu-Cercel, care s-a intalnit astazi, 16 decembrie, cu reprezentantii medicilor rezidenti.

Decizia a fost luata si de catre conducerea Centrului National de Perfectionare in Domeniul Sanitar, la care au participat si reprezentantii rezidentilor.

User avatar
Aurora boreala
senior
senior
Posts: 223
Joined: Wed Aug 06, 2008 10:46 am

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby Aurora boreala » Wed Dec 16, 2009 5:35 pm

La Galati a fost repartitie azi!

Nu au fost insa prezenti toti cei care au ales Galatiul... :roll: ...judetul e inchis din cauza vremii nefavorabile! :mrgreen: Nimic nu intra, nimic nu iese... :green:
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun!

http://www.youtube.com/watch?v=a4eav7dF ... re=related

Njoyme
Posts: 4
Joined: Mon Oct 27, 2008 11:10 am

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby Njoyme » Wed Dec 16, 2009 5:39 pm

Am vorbit cu o colega .. Repartitia la Tg. Mures a avut loc astazi.

Njoyme
Posts: 4
Joined: Mon Oct 27, 2008 11:10 am

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby Njoyme » Wed Dec 16, 2009 5:46 pm

Pana la urma, asteptam ... sper ca cei de la ministerul sanatatii sa postez OFICIAL pe siteul ministerului sau pe rezidentiat.info cele spuse in paginamedicala...

Poate o sa aiba cineva bunavointa sa ne informeze si pe noi "prostii", "milogii", etc...! :)

georgescustefan2009
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sat Sep 05, 2009 11:40 am

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby georgescustefan2009 » Wed Dec 16, 2009 6:01 pm

http://www.ms.ro/comunicate-de-presa.php?com=1909
repartiţie centru univ bucureşti

georgescustefan2009
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sat Sep 05, 2009 11:40 am

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby georgescustefan2009 » Wed Dec 16, 2009 6:02 pm

http://www.ms.ro/comunicate-de-presa.php?com=1909
repartiţie centru univ bucureşti

User avatar
DiAMONDSZ
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:49 am
Location: Romania, Timisoara
Contact:

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby DiAMONDSZ » Wed Dec 16, 2009 6:05 pm

Ministerul Sănătăţii
COMUNICATE DE PRESĂ


Bucureşti,16.12.2009
Repartitia medicilor rezidenti-sesiunea 15 noiembrie 2009


Repartitia pe clinici de indrumare si stagii de pregatire a medicilor confirmati in rezidentiatul pe post si pe loc in domeniile medicina, medicina dentara si farmacie - sesiunea 15 noiembrie 2009, va fi realizată în zilele de 21, 22 si 23 decembrie 2009 pentru medicii care au ales centrul universitar Bucuresti pentru pregatire.

Mai multe detalii privind procesul de repartiţie vor fi afişate, începând de mâine, 17 decembrie a.c., pe site-ul Ministerului Sănătăţii, la adresa www.ms.ro
"A psychiatrist is a man who goes to a strip club and watches the audience."
(Merv Stockwood)

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Anunt important! Amanare repartitie

Postby gaurav_singh_md » Wed Dec 16, 2009 6:15 pm

b3 wrote:Daca nu esti din Bucuresti, normal...

Nu este nimeni din celelalte centre universitare ? La Cluj, Iasi, Timisoara etc. a avut loc astazi repartitia ?

la timisoara a fost haos dar a mers treaba si am fost informat ca cine nu o sa fie repartizat azi are si zilele de maine si poimaine intre 10 si 16.
(sorry for the horrible romanian as i am extremely pissed off)

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby b3 » Wed Dec 16, 2009 6:26 pm

your Romanian is perfect, no worries :)

Aha, deci in tara unde s-a ocupat DSP s-a putut. Probabil problema este undeva la nivel de o hartie buclucasa care zice ca la Bucuresti se ocupa CNPDS. CNPDS care refuza (justificat sau nu) sa o faca, si altcineva nu poate, pentru moment.

Bene, asteptam ziua de luni atunci..
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests