analize angajare / medicina muncii

de dat il dam, dar il mai terminam ?
sbarcea
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Oct 02, 2009 10:53 am

analize angajare / medicina muncii

Postby sbarcea » Mon Dec 14, 2009 1:51 pm

Hai ca am sunat la spitalul platitor si mi-au zis sa aduc un dosar de medicina muncii.Eu nu inteleg:nu ma angajeaza ei? Atunci de ce sa imi fac eu analizele ?Pe banii mei?Nu mi le face spitalul?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby b3 » Mon Dec 14, 2009 3:49 pm

Angajatorul este obligat sa-ti plateasca analizele/certificatul de la medicina muncii, cauta legea.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

sbarcea
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Oct 02, 2009 10:53 am

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby sbarcea » Mon Dec 14, 2009 4:11 pm

zi-mi unde sa caut ca ma duc cu legea sa le arat

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby b3 » Mon Dec 14, 2009 4:35 pm

google, "angajator plateste medicina muncii"
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
dr_rossi46
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Thu Nov 26, 2009 10:56 am

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby dr_rossi46 » Mon Dec 14, 2009 4:37 pm

dosarul medical nu este necesar acum la angajare. poti sa il aduci si in ianuarie. analizele le faci gratuit cu trimitere de la medicul de familie dar o sa platesti hiv si hbv (cam 80 ron).

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby b3 » Mon Dec 14, 2009 4:45 pm

daca aveti prea multi bani.. eu v-am zis, conform legii, angajatorul plateste tot. acum, in ianuarie, nu conteaza.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

B.K
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Thu Feb 12, 2009 5:10 pm

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby B.K » Mon Dec 14, 2009 5:22 pm

b3 wrote:daca aveti prea multi bani.. eu v-am zis, conform legii, angajatorul plateste tot. acum, in ianuarie, nu conteaza.

Astazi am fost la spitalul Floreasca si ni s-a spus ca pentru analize nu platim nimic.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby b3 » Mon Dec 14, 2009 5:58 pm

Floreasca, da :) Alti forumisti sunt pe la alte spitale, prin alte orase.. Legea este aceeasi.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

sbarcea
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Oct 02, 2009 10:53 am

Spital platitor sf.pantelimon

Postby sbarcea » Wed Dec 16, 2009 1:39 pm

Rog colegii care au acest spital platitor (Pantelimon) sa insiste la ROUNOS sa ni se faca fisa de medicina muncii la spital ,fara sa platim ceva.Azi am fost acolo si mi-au dat o fisa de medicina muncii sa imi fac eu analizele pe banii mei.Mi-au zis clar ca ei nu deconteaza si ca daca eram incadrati cu 1 .12 le puteau face ei ,asa nu se poate.Apoi au zis ca spitalul are laborator,dar este privat ,deci va trebui sa platim.Cam 200 ron.
De ce la alte spitale se poate si aici nu?Dupa mine a mai venit un coleg care le-a zis acelasi lucru.Ma gandesc ca daca vom fi mai multi ,nu ne vor lua de fraieri

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: Spital platitor sf.pantelimon

Postby alina_ok » Wed Dec 16, 2009 1:43 pm

sbarcea wrote:Rog colegii care au acest spital platitor (Pantelimon) sa insiste la ROUNOS sa ni se faca fisa de medicina muncii la spital ,fara sa platim ceva.Azi am fost acolo si mi-au dat o fisa de medicina muncii sa imi fac eu analizele pe banii mei.Mi-au zis clar ca ei nu deconteaza si ca daca eram incadrati cu 1 .12 le puteau face ei ,asa nu se poate.Apoi au zis ca spitalul are laborator,dar este privat ,deci va trebui sa platim.Cam 200 ron.
De ce la alte spitale se poate si aici nu?Dupa mine a mai venit un coleg care le-a zis acelasi lucru.Ma gandesc ca daca vom fi mai multi ,nu ne vor lua de fraieri

si noua la fel ni s-a spus. eu am fost luni. dar am hotarat sa fac acasa analizele si merg numai la medicina muncii la bucuresti sa imi semneze. am inteles de la alti colegi ca se poate. unii le aveau deja facute. nu v-a spus pana cand exact trebuie sa ducem fisele? noua ni s-a spus sa le ducem cat mai repede. numai ca e ingrozitor bucurestiul ala si ieri de abia am reusit sa gasesc coordonatorul de pe mf.
khabi kushi khabie gham...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Spital platitor sf.pantelimon

Postby b3 » Wed Dec 16, 2009 2:17 pm

se muta pe topicul cu analize/medicina muncii.

Duceti-va cu legea la ei, faceti cerere si depuneti-o cu numar de inregistrare (e pe gratis) sa va raspunda in scris in baza carei legi va pun sa platiti analizele/medicina muncii.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

sbarcea
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Oct 02, 2009 10:53 am

Re: analize angajare / medicina muncii

Postby sbarcea » Wed Dec 16, 2009 2:27 pm

probl nu e ca nu am unde sa imi fac analizele ,ci ca nu e normal sa angajezi niste oameni si sa isi plateasca ei analizele de angajare .Alte spitale cum pot sa rezolve aceasta problema si pantelimon nu poate?M-am saturat ca sa ne ia de fraieri ca suntem anul 1 de rezi si nu stim de capul nostru.Eu am mai facut un rezi si stiu f bine cum stau lucrurile.

User avatar
anne_marie
junior
junior
Posts: 68
Joined: Thu Dec 03, 2009 12:07 am

Re: analize angajare / medicina muncii

Postby anne_marie » Wed Dec 16, 2009 2:31 pm

Costurile controlului de medicina muncii le suporta ANGAJATORUL asa cum se specifica in HG355/2007 privind supravegherea sanatatii lucratorilor

ART. 7
Angajatorii sunt obligaţi sa asigure fondurile şi condiţiile efectuării tuturor serviciilor medicale profilactice necesare pentru supravegherea sănătăţii lucrătorilor, aceştia nefiind implicaţi în niciun fel în costurile aferente supravegherii medicale profilactice specifice riscurilor profesionale.

User avatar
anne_marie
junior
junior
Posts: 68
Joined: Thu Dec 03, 2009 12:07 am

Re: analize angajare / medicina muncii

Postby anne_marie » Wed Dec 16, 2009 2:36 pm

si in Iasi trebuie sa platim...mai putin HIV-ul si RBW care se fac gratuit la DSP.

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: analize angajare / medicina muncii

Postby alina_ok » Wed Dec 16, 2009 2:39 pm

sbarcea wrote:probl nu e ca nu am unde sa imi fac analizele ,ci ca nu e normal sa angajezi niste oameni si sa isi plateasca ei analizele de angajare .Alte spitale cum pot sa rezolve aceasta problema si pantelimon nu poate?M-am saturat ca sa ne ia de fraieri ca suntem anul 1 de rezi si nu stim de capul nostru.Eu am mai facut un rezi si stiu f bine cum stau lucrurile.

si totusi pana cand trebuiesc aceste dosare medicale? daca ei fac numai de pe 1 pana pe 12 le facem in ianuarie, ce atata graba? sigur nu fac hepatita sau sifilis pana atunci, dau declaratie pe propria raspundere ca nu fac.
khabi kushi khabie gham...

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Spital platitor sf.pantelimon

Postby DarkComy » Wed Dec 16, 2009 2:48 pm

alina_ok wrote:si noua la fel ni s-a spus. eu am fost luni. dar am hotarat sa fac acasa analizele si merg numai la medicina muncii la bucuresti sa imi semneze. am inteles de la alti colegi ca se poate. unii le aveau deja facute


acei colegi aveau adeverinte de la Medicul de Medicina Muncii si poate au facut sau nu au facut analize 8) intelegi ? nu uita ca in Romania fiecare apeleaza la ce mijloace poate

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: analize angajare / medicina muncii

Postby alina_ok » Wed Dec 16, 2009 2:51 pm

sa vad ca imi desface contractul de munca daca nu fac analizele alea pana la 1 ianuarie....... nu au decat, deja m-am saturat de atata hartogarie.
khabi kushi khabie gham...

jewelieta_iasi
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Mar 17, 2008 7:19 pm

Re: analize angajare / medicina muncii

Postby jewelieta_iasi » Wed Dec 16, 2009 4:29 pm

nu e graba mare cu analizele alea...stati linistiti...l;e poti face si dupa 1 ianuarie fara probleme...cel putin in iasi asa a fost...
nu stiu cum se pune problema la bucuresti

sbarcea
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Oct 02, 2009 10:53 am

Re: analize angajare / medicina muncii

Postby sbarcea » Wed Dec 16, 2009 4:30 pm

anne_marie wrote:Costurile controlului de medicina muncii le suporta ANGAJATORUL asa cum se specifica in HG355/2007 privind supravegherea sanatatii lucratorilor

ART. 7
Angajatorii sunt obligaţi sa asigure fondurile şi condiţiile efectuării tuturor serviciilor medicale profilactice necesare pentru supravegherea sănătăţii lucrătorilor, aceştia nefiind implicaţi în niciun fel în costurile aferente supravegherii medicale profilactice specifice riscurilor profesionale.

Merci.Voi merge la juristul spitalului sa il intreb ce temei legal au pt faptul ca ne pun pe noi sa platim analizele la angajare.Doamnele de la rounos nu au nici o vina,probabil asa li s-au dat indicactiile:adica hai sa ii prostim pe fraierii astia.
Rog colegii de an mai mare care au acest spital platitor sa ne zica cum s-a procedat in anii anteriori.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: analize angajare / medicina muncii

Postby b3 » Wed Dec 16, 2009 6:17 pm

Pur si simplu nu te inteleg. Ai mai sus discutia mea cu tine de acum 2 zile, in care ti-am zis si eu ca exista lege si ti-am indicat si unde sa o cauti. Erau fix primele trei rezultate daca dadeai search pe google cuvintele alea. Acum daca ti-a dat cineva mura in gura numarul legii si paragraful gata, zici ca gata, te poti duce la spital cu ele, dar rogi si alti colegi sa spuna ce-au facut... Eu cred ca, desi zici ca ai mai facut deja anul 1 si stii deja cum merg lucrurile, de fapt intodeauna astepti sa faca altii. Incredibil !

In fine, pentru restul colegilor: cereti in scris tot ce zic ei ca nu se poate, ei au juristi, ei sa va zica legea unde nu se poate, nu ca stiu doamnele de la RUNOS. Ori nu stiu, ori au primit directive aiurea de mai sus de la manager care vrea sa faca economii din aia 80 lei/analize. FACETI-VA SINGURI DREPTATE CA NU FACE NIMENI PENTRU VOI !
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: analize angajare / medicina muncii

Postby gaurav_singh_md » Wed Dec 16, 2009 6:24 pm

b3 wrote:Pur si simplu nu te inteleg. Ai mai sus discutia mea cu tine de acum 2 zile, in care ti-am zis si eu ca exista lege si ti-am indicat si unde sa o cauti. Erau fix primele trei rezultate daca dadeai search pe google cuvintele alea. Acum daca ti-a dat cineva mura in gura numarul legii si paragraful gata, zici ca gata, te poti duce la spital cu ele, dar rogi si alti colegi sa spuna ce-au facut... Eu cred ca, desi zici ca ai mai facut deja anul 1 si stii deja cum merg lucrurile, de fapt intodeauna astepti sa faca altii. Incredibil !

In fine, pentru restul colegilor: cereti in scris tot ce zic ei ca nu se poate, ei au juristi, ei sa va zica legea unde nu se poate, nu ca stiu doamnele de la RUNOS. Ori nu stiu, ori au primit directive aiurea de mai sus de la manager care vrea sa faca economii din aia 80 lei/analize. FACETI-VA SINGURI DREPTATE CA NU FACE NIMENI PENTRU VOI !

54 (sange) + 40 (copro) + 30 (cxr) + 5 (dosar medical) = 125 (minim)
pentru timisoara: 320 x 125 = 40.000 lei
nu cred ca spitalul judetean vrea sa scoate suma asta de bani.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: analize angajare / medicina muncii

Postby b3 » Wed Dec 16, 2009 6:30 pm

Vrea, nu vrea, este obligat, este lege. Sigur, daca nimeni nu le cere sa justifice IN SCRIS de ce nu respecta ei legea, nu-i vor da si rezidentii platesc din buzunar..
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

Hercule Poirot
Posts: 4
Joined: Sun Mar 15, 2009 2:13 pm

Re: analize angajare / medicina muncii

Postby Hercule Poirot » Wed Dec 16, 2009 6:40 pm

Problema e ca si astazi la repartitie ne-au calcat in picioare si marea majoritate a colegilor s-au comportat ca o turma fara pastor, incapabili sa ia vreo decizie sau sa faca vreun pas pt rezolvarea problemei. Doar vreo 50 ne-am strans sa mergem la MS, si asta dupa tergiversari si parlamentari incredibil de lungi. Ideea e ca pana nu reusim sa impunem spiritul de solidaritate si constientizarea faptului ca doar uniti contam....praful se va alege si tot suturi in fund ne vom lua.
Asa ca tineti-va pe pozitii si nu cedati. eu am norok cu floreask dar si celelalte spitale trebuie sa respecte Legea. Cu L mare :)

sbarcea
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Oct 02, 2009 10:53 am

Re: analize angajare / medicina muncii

Postby sbarcea » Wed Dec 16, 2009 6:49 pm

b3 wrote:Pur si simplu nu te inteleg. Ai mai sus discutia mea cu tine de acum 2 zile, in care ti-am zis si eu ca exista lege si ti-am indicat si unde sa o cauti. Erau fix primele trei rezultate daca dadeai search pe google cuvintele alea. Acum daca ti-a dat cineva mura in gura numarul legii si paragraful gata, zici ca gata, te poti duce la spital cu ele, dar rogi si alti colegi sa spuna ce-au facut... Eu cred ca, desi zici ca ai mai facut deja anul 1 si stii deja cum merg lucrurile, de fapt intodeauna astepti sa faca altii. Incredibil !

In fine, pentru restul colegilor: cereti in scris tot ce zic ei ca nu se poate, ei au juristi, ei sa va zica legea unde nu se poate, nu ca stiu doamnele de la RUNOS. Ori nu stiu, ori au primit directive aiurea de mai sus de la manager care vrea sa faca economii din aia 80 lei/analize. FACETI-VA SINGURI DREPTATE CA NU FACE NIMENI PENTRU VOI !

Nu ai inteles bine,nu am mai facut anul 1 ,am mai facut un rezidentiat!Asa ca pentru mine asta e al2-lea rezidentiat si m-am gandit sa testez inca un spital platitor :D .Iar tu,esti medic?Altfel ai stii mersul lucrurilor :adica intai depui toate actele,apoi in termen de pana la 21 zile aduci dosarul de medicina muncii.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: analize angajare / medicina muncii

Postby b3 » Wed Dec 16, 2009 7:23 pm

"Toate actele" cerute de spital pentru angajare exclud obligatia sa aduci tu de unde poti dosarul de medicina muncii. Tu du-le restul actelor cerute si cand te intreaba unde este cel de medicina muncii zi-le ca este obligatia lor, ca Floreasca si SUUB platesc pentru rezidentii lor, ca ASA ESTE LEGEA, nu ca sunt spitalele alea mai bogate sau mai proaste. Si ca daca refuza sa-ti primeasca dosarul si sa-ti plateasca ei medicina muncii, sa-ti dea in scris motivul refuzului, cu baza legala. Daca tot se incapataneaza, adreseaza-te Ministerului (sau poate e suficient sa le zici celor de la RUNOS/managerului ca te adresezi ministerului).

Hercule Poirot: intr-adevar :(
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests