CARTE DE MUNCA !!

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
kallyllas
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sun Sep 18, 2005 3:40 pm
Location: Bucuresti

CARTE DE MUNCA !!

Postby kallyllas » Sat Dec 12, 2009 12:01 am

Stie cineva cand se da declaratia pe proprie raspundere legata de existenta cartii de munca? Mai concret : luni, la alegerea spitalului platitor este necesara aceasta declaratie? sau ulterior, cand se alcatuieste dosarul cu actele necesare la acest spital? Ma intereseaza deoarece am lucrat in perioada facultatii , iar firma la care am lucrat nu mi-a dat inca un raspuns la intrebarea : "mi-ati facut sau nu carte de munca?". ( e irelevant faptul ca trebuiau sa imi faca, relevant este ca eu nu am acest raspuns). Deci...stie cineva cand trebuie data declaratia?? tnx

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: CARTE DE MUNCA !!

Postby alina_ok » Sat Dec 12, 2009 12:19 am

kallyllas wrote:Stie cineva cand se da declaratia pe proprie raspundere legata de existenta cartii de munca? Mai concret : luni, la alegerea spitalului platitor este necesara aceasta declaratie? sau ulterior, cand se alcatuieste dosarul cu actele necesare la acest spital? Ma intereseaza deoarece am lucrat in perioada facultatii , iar firma la care am lucrat nu mi-a dat inca un raspuns la intrebarea : "mi-ati facut sau nu carte de munca?". ( e irelevant faptul ca trebuiau sa imi faca, relevant este ca eu nu am acest raspuns). Deci...stie cineva cand trebuie data declaratia?? tnx

eu am sunat ieri la dsp bucuresti, si am intrebat de treaba asta, si mi-a spus ca acum trebuie sa mergem doar cu buletinul si foaia de repartitie, restul, foi de lichidare , carti de munca, caziere si restul le aducem in ianuarie.
khabi kushi khabie gham...

User avatar
kallyllas
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sun Sep 18, 2005 3:40 pm
Location: Bucuresti

Re: CARTE DE MUNCA !!

Postby kallyllas » Sat Dec 12, 2009 12:21 am

ok !eu legat de suub am auzit ca dosarul trebuie sa fie gata pana la 1 ian, dar detaliile astea cred ca ni le va spune cineva dupa repartitie (asa sper ). tnx pt info. incepusem sa ma panichez ! :)

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: CARTE DE MUNCA !!

Postby alina_ok » Sat Dec 12, 2009 12:23 am

a si inca ceva, daca ai posibilitatea ia legatura cu firma unde ai lucrat si vezi de cartea de munca, daca nu ai, trebuie sa iti dea o adeverinta in care sa specifice ca nu ai avut carte de munca si ca ai fost angajat cu contract pe perioada determinata/nedeterminata, si cat timp ai fost angajatul lor, ca sa poata astfel sa iti treaca dsp-ul si perioada aia pe cartea de munca.
khabi kushi khabie gham...

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: CARTE DE MUNCA !!

Postby alina_ok » Sat Dec 12, 2009 12:25 am

kallyllas wrote:ok !eu legat de suub am auzit ca dosarul trebuie sa fie gata pana la 1 ian, dar detaliile astea cred ca ni le va spune cineva dupa repartitie (asa sper ). tnx pt info. incepusem sa ma panichez ! :)

si eu eram ieri atat de panicata incat dupa ce am vb cu cei de la dsp-ul din suceava m-am apucat de bocit ca la inmormantare. dupa aia am sunat la bucuresti si m-am lamurit.
khabi kushi khabie gham...

User avatar
kallyllas
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sun Sep 18, 2005 3:40 pm
Location: Bucuresti

Re: CARTE DE MUNCA !!

Postby kallyllas » Sat Dec 12, 2009 12:30 am

am inteles. mucrurile astea legate de adeverinta si CM le aflasem si eu din alte parti, insa era imperios necesar sa NU trebuiasca sa declar nimic luni. :)

User avatar
kallyllas
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sun Sep 18, 2005 3:40 pm
Location: Bucuresti

Re: CARTE DE MUNCA !!

Postby kallyllas » Sat Dec 12, 2009 12:31 am

*lucrurile

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: CARTE DE MUNCA !!

Postby alina_ok » Sat Dec 12, 2009 12:34 am

kallyllas wrote:am inteles. mucrurile astea legate de adeverinta si CM le aflasem si eu din alte parti, insa era imperios necesar sa NU trebuiasca sa declar nimic luni. :)

nu trebuie. acum facem formalitatile de angajare care sunt valabile cu data de 1 ianuarie, si pana atunci poti aduce la dosar tot ce trebuie. eu m-am linistit. ca ma puneau aici sa imi dau azi demisia, si cand colo nu trebuie decat de la 1 ianuarie.
khabi kushi khabie gham...

User avatar
kallyllas
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sun Sep 18, 2005 3:40 pm
Location: Bucuresti

Re: CARTE DE MUNCA !!

Postby kallyllas » Sat Dec 12, 2009 12:41 am

:peace: ce bine !! imi faceam deja planul cum sa ma teleportez luni intre firma respectiva si suub pana in ora 10.

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: CARTE DE MUNCA !!

Postby d'Arc » Sat Dec 12, 2009 12:54 am

daca firma nu-ti raspunde, du-te la itm cu contractul de munca si intreaba-i daca ai carte de munca la ei prin firma la care ai lucrat

User avatar
dr_me
senior
senior
Posts: 245
Joined: Mon Jul 03, 2006 5:36 pm

Re: CARTE DE MUNCA !!

Postby dr_me » Sat Dec 12, 2009 3:03 am

daca am lucrat o perioada de 4-5 luni, cu carte de munca, insa nu ajung sa o iau de la ei, se intampla ceva daca declar pe propre raspundere ca NU am ?

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: CARTE DE MUNCA !!

Postby d'Arc » Sat Dec 12, 2009 3:09 am

pai n-are rost sa te complici. daca stii sigur ca ai spune-le celor cu contractul de munca sa mai astepte ca vine si cartea. daca nu stii daca ai sau nu mergi la itm. si daca stii, du-te tot la itm, cu contractul de munca desfacut si acolo tre sa semnezi ceva hartii si ti-o dau ei. vb din experienta proprie.

User avatar
dr_me
senior
senior
Posts: 245
Joined: Mon Jul 03, 2006 5:36 pm

Re: CARTE DE MUNCA !!

Postby dr_me » Sat Dec 12, 2009 3:17 am

pfff...
eu ieri am semnat deja actele de incadrare la spit judetean cj, si cum nu am avut cum lua cartea de munca din buc, le-am zis ca nu am...
acum ma gandesc daca pot pati ceva...

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: CARTE DE MUNCA !!

Postby d'Arc » Sat Dec 12, 2009 3:28 am

pai daca numai le-ai zis nu patesti nimic. ii suni inapoi, ceri scuze si gata.
daca ai dat si in scris, ii suni le spui ca cei de la firma te-au informat ca ai si ca ii rogi sa-ti anuleze hartia (eventual fa o chestie in scris, ca scris contra scris se cam anuleaza).
kooksee ar zice ca la ce evidente au organele statului, nici n-ar trebui sa-ti faci probleme. aproape ca tind sa cred asta.

User avatar
dr_me
senior
senior
Posts: 245
Joined: Mon Jul 03, 2006 5:36 pm

Re: CARTE DE MUNCA !!

Postby dr_me » Sat Dec 12, 2009 3:38 am

o sa intreb iarasi la judetean pe 16, pana atunci nu mai dau prin cj.
oricum mersi pt raspunsuri.

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: CARTE DE MUNCA !!

Postby d'Arc » Sat Dec 12, 2009 3:46 am

bafta sa ai :allright:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: CARTE DE MUNCA !!

Postby Chingachgook » Sat Dec 12, 2009 4:59 am

va jucati aiurea in tramvai cu cartea de munca.
e caz penal daca declari ca nu ai si.

e acelasi judet unde ai lucrat si unde esti acum?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

breki
junior
junior
Posts: 98
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:42 pm

Re: CARTE DE MUNCA !!

Postby breki » Sat Dec 12, 2009 10:21 am

Daca aveti carte de munca declarati, daca inca nu ati reziliat contractul de munca si vreti sa fiti in continuare in rel. de munca pana in 1 ian., duceti la angajare o copie a carti de munca.

Nu cred ca se face doua carti de munca....sau mai bine zis stiu, ca nu se face....

User avatar
dr_me
senior
senior
Posts: 245
Joined: Mon Jul 03, 2006 5:36 pm

Re: CARTE DE MUNCA !!

Postby dr_me » Sat Dec 12, 2009 11:26 am

kooksee wrote:va jucati aiurea in tramvai cu cartea de munca.
e caz penal daca declari ca nu ai si.

e acelasi judet unde ai lucrat si unde esti acum?



nu, nu e acelasi judet.. am lucrat in buc, iar acum voi fi in cluj.
pbl e ca atunci cand am plecat de la acea firma, adica cu vreun an jumate in urma, cand am reziliat contractul de munca, nu mi-au dat nici o hartie, nimic, nici macar acea adeverinta cum ca nu mai sunt la ei, bla bla...

User avatar
kallyllas
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sun Sep 18, 2005 3:40 pm
Location: Bucuresti

Re: CARTE DE MUNCA !!

Postby kallyllas » Sat Dec 12, 2009 11:44 am

asa stiu si eu , pentru asta ma stresam : o declaratie ce nu corespunde realitatii (realitate pe care nu o cunosc) e fals in declaratii /acte ceea ce intra la penal. Insa nici mie nu mi-au dat aia nimic de la firma. nici macar contractul semnat. :| Daca tot nu trebuie sa declar nimic luni, probabil va trebui sa ma lupt cu niste mori de vant, sa binevoiasca niste cucoane sa se uite in dosarul meu de 2 file... :(

User avatar
VoxEgo
senior
senior
Posts: 192
Joined: Thu Jan 29, 2004 1:10 pm
Location: your mind
Contact:

Re: CARTE DE MUNCA !!

Postby VoxEgo » Sat Dec 12, 2009 1:47 pm

Poate ma lamureste cineva (desi am inteles de mai sus ca trebuie neaparat sa declar ca am avut carte de munca)
In timpul facultatii am lucrat aproximativ 4 luni, avand carte de munca, dupa care am trecut in regim de colaborator inca 2 luni. Ce declar din toata povestea asta? Tin sa mentionez ca nu mai am absolut nici o hartie din ce mi-au dat de la firma (sincer nici nu mai stiu daca am primit ceva). De unde as putea sa fac rost de cartea de munca? De la firma? Thanks
the Earth is flat

Dr.Jol
senior
senior
Posts: 121
Joined: Wed Nov 11, 2009 3:19 pm

Re: CARTE DE MUNCA !!

Postby Dr.Jol » Sat Dec 12, 2009 1:55 pm

In primul rand apeleaza la firma respectiva si vezi ce afli de la ei. In functie de raspunsul lor...vezi ce faci mai departe.

User avatar
VoxEgo
senior
senior
Posts: 192
Joined: Thu Jan 29, 2004 1:10 pm
Location: your mind
Contact:

Re: CARTE DE MUNCA !!

Postby VoxEgo » Sat Dec 12, 2009 2:35 pm

Trebuie neaparat la firma respectiva? Nu exista alta alternativa? Deoarece nu ne-am despartit in cele mai bune conditii :P
the Earth is flat

Dr.Jol
senior
senior
Posts: 121
Joined: Wed Nov 11, 2009 3:19 pm

Re: CARTE DE MUNCA !!

Postby Dr.Jol » Sat Dec 12, 2009 3:10 pm

ITM unde a fost inregistrat contractul.

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: CARTE DE MUNCA !!

Postby ndsimona » Sat Dec 12, 2009 3:16 pm

cand ati incetat relatiile contractuale trebuia ca firma respectiva sa-ti fi dat cartea de munca.Oricum, mergi se cere-o, e dreptul tau!
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

User avatar
VoxEgo
senior
senior
Posts: 192
Joined: Thu Jan 29, 2004 1:10 pm
Location: your mind
Contact:

Re: CARTE DE MUNCA !!

Postby VoxEgo » Sat Dec 12, 2009 3:28 pm

Eu stiu ca este dreptul meu, dar Softpedia este an evil corporation and they hate me. Am sa merg la ITM (whatever that is)
the Earth is flat

Dr.Jol
senior
senior
Posts: 121
Joined: Wed Nov 11, 2009 3:19 pm

Re: CARTE DE MUNCA !!

Postby Dr.Jol » Sat Dec 12, 2009 3:30 pm

Inspectoratul Teritorial de Munca ..acolo unde se inregistreaza orice contract de munca etc...

User avatar
dandanaua
senior
senior
Posts: 246
Joined: Sat Apr 18, 2009 1:10 pm

Re: CARTE DE MUNCA !!

Postby dandanaua » Sun Dec 13, 2009 1:13 pm

VoxEgo wrote:Poate ma lamureste cineva (desi am inteles de mai sus ca trebuie neaparat sa declar ca am avut carte de munca)
In timpul facultatii am lucrat aproximativ 4 luni, avand carte de munca, dupa care am trecut in regim de colaborator inca 2 luni. Ce declar din toata povestea asta? Tin sa mentionez ca nu mai am absolut nici o hartie din ce mi-au dat de la firma (sincer nici nu mai stiu daca am primit ceva). De unde as putea sa fac rost de cartea de munca? De la firma? Thanks


Trebuie sa te duci la firma respectiva si sa le ceri sa iti dea cartea de munca .
E dreptul tau si oricum ei trebuia sa ti-o dea la plecare de la ei din firma indiferent de conditiile in care v-ati despartit.
Avand in vedere timpul scurt de 4 luni cat ai lucrat la ei se poate sa nu iti fi iesit cartea de munca pana cand ai plecat de la ei din firma si de aia nu ti-au dat-o insa cred ca este la ei acum si poti sa dai un telefon macar -cere la departamentul personal de acolo si intreaba despre cartea ta de munca dc se afla sau nu la ei. :allright:

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: CARTE DE MUNCA !!

Postby DarkComy » Mon Dec 14, 2009 7:44 pm

Cartea de munca poate fi ridicata de la ITM dupa 30-45 de zile de la lichidare. Daca aveti cartea de munca la angajator atunci la semnarea contractului mentionati acest detaliu si ca asteptati eliberarea acesteia de catre ITM. E foarte simplu.


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests