Am promovat examenul de Rezidentiat 2009

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: H.G a fost aprobata. Joi se publica in M.O. FELICITARI!!

Postby alina_ok » Thu Dec 10, 2009 2:31 pm

ce numar are hotararea aia de guvern?
khabi kushi khabie gham...

stalker76
junior
junior
Posts: 96
Joined: Mon May 10, 2004 9:03 pm

Re: H.G a fost aprobata. Joi se publica in M.O. FELICITARI!!

Postby stalker76 » Thu Dec 10, 2009 4:20 pm

Ieri au aparut 7 numere in monitorul oficial, azi pana la ora asta numai 4. Pana diseara cine stie, poate ca o sa publice!

oananae
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Thu Nov 19, 2009 9:01 am

Re: Am promovat examenul de Rezidentiat 2009

Postby oananae » Fri Dec 11, 2009 4:13 pm


User avatar
dandanaua
senior
senior
Posts: 246
Joined: Sat Apr 18, 2009 1:10 pm

Re: Am promovat examenul de Rezidentiat 2009

Postby dandanaua » Fri Dec 11, 2009 4:36 pm

Mai devreme cineva zicea pe alt topic ca CNDPS nu mai exista -ca s-a desfiintat

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: Am promovat examenul de Rezidentiat 2009

Postby alina_ok » Sat Dec 12, 2009 12:44 am

dandanaua wrote:Mai devreme cineva zicea pe alt topic ca CNDPS nu mai exista -ca s-a desfiintat

eu am spus. a fost ieri la centrul de perfectionare o colega de a mea care cerea informatii despre suplimentari, si a gasit o tanti acolo care cica scotea la imprimanta niste liste cu coordonatorii de rezidentiat pe specialitati si care i-a spus ca nu se stie nimic oficial si ca pe ei oricum ii desfiinteaza, de aia nu mai este functional numarul lor de telefon, si a mai incercat fata sa intrebe de detasari si i s-a raspuns ca nu se stie nimic pana pe 4 ianuarie, cand or sa afle si ei cine preia activitatea centrului. presupun ca e una din agentiile alea guvernamentale care a promis nea premieru ca le desfiinteaza......
khabi kushi khabie gham...

breki
junior
junior
Posts: 98
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:42 pm

Re: Am promovat examenul de Rezidentiat 2009

Postby breki » Sat Dec 12, 2009 10:25 am


stalker76
junior
junior
Posts: 96
Joined: Mon May 10, 2004 9:03 pm

Re: Am promovat examenul de Rezidentiat 2009

Postby stalker76 » Mon Dec 14, 2009 3:59 pm

Oricum raspunsu lor la telefon a fost ca cei de la minister se ocupa, nu ei!

zmeulnegru
Posts: 1
Joined: Wed Dec 16, 2009 9:40 am

Re: Am promovat examenul de Rezidentiat 2009

Postby zmeulnegru » Wed Dec 16, 2009 9:49 am

CNPDS este din 15 dec desfiintat. Spun asta nu ptr ca am vazut ceva pe pagina medicala sau nu, ci pentru ca am fost acolo pe 15 si peste TOATE avizierele era o foaie cu aceasta informatie (pe scurt): conform hotararii de guvern x din data cutare, activitatile CNPDS sunt suspendate, in acest contest inclusiv repartitiile se pot amana pana la o data anuntata ulterior. Unde o anunta, nu stiu, in tot sediul mai puteai sa vorbesti doar cu portarul, restul personalului era plecat la minister.
Pe pagina medicala mai spuneau ca se ocupa de noi ministerul sanatatii. Imi place cum s-a ocupat, avand in vedere ca astazi unii rezidenti ar trebui sa fie repartizati si eu unul nu am aflat inca nimic nou. Poate voi stiti ceva in plus.

draga1979
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Tue Mar 18, 2008 2:26 pm

Re: Am promovat examenul de Rezidentiat 2009

Postby draga1979 » Wed Dec 16, 2009 11:58 am

alina_ok wrote:
dandanaua wrote:Mai devreme cineva zicea pe alt topic ca CNDPS nu mai exista -ca s-a desfiintat

eu am spus. a fost ieri la centrul de perfectionare o colega de a mea care cerea informatii despre suplimentari, si a gasit o tanti acolo care cica scotea la imprimanta niste liste cu coordonatorii de rezidentiat pe specialitati si care i-a spus ca nu se stie nimic oficial si ca pe ei oricum ii desfiinteaza, de aia nu mai este functional numarul lor de telefon, si a mai incercat fata sa intrebe de detasari si i s-a raspuns ca nu se stie nimic pana pe 4 ianuarie, cand or sa afle si ei cine preia activitatea centrului. presupun ca e una din agentiile alea guvernamentale care a promis nea premieru ca le desfiinteaza......



si pana la urma ce se intampla ?cand se face repartitia pentru locurile suplimentate?
eu am sunat la minister ieri si mi-au spus ca metodologia se va afla dupa 1 ianuarie, ca cel mai devreme de la 1 februarie ne poate incadra si ca se asteapta sa apara in monitorul oficial hotararea.cat mai dureaza sa apara?un an?spuneau ca se va afisa de joia trecuta si ca luni vom afla un raspuns in legatura cu metodologia....acum se spune altceva....

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Am promovat examenul de Rezidentiat 2009

Postby b3 » Wed Dec 16, 2009 12:09 pm

Pai ai raspunsurile mai sus, ce altceva mai vrei de pe forum ? Nu apar peste noapte metodologii si norme de aplicare ale legilor/hotararilor nici la legi neschimbate de ani de zile, doar "innoite" anual. Si asta va dura cateva luni. Deci 1 ianuarie este noul termen. Probabil mai realist este mijlocul lui ianuarie, ca de sarbatori "se inchide tara" cum zicea o profa.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

draga1979
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Tue Mar 18, 2008 2:26 pm

Re: Am promovat examenul de Rezidentiat 2009

Postby draga1979 » Wed Dec 16, 2009 12:17 pm

b3 wrote:Pai ai raspunsurile mai sus, ce altceva mai vrei de pe forum ? Nu apar peste noapte metodologii si norme de aplicare ale legilor/hotararilor nici la legi neschimbate de ani de zile, doar "innoite" anual. Si asta va dura cateva luni. Deci 1 ianuarie este noul termen. Probabil mai realist este mijlocul lui ianuarie, ca de sarbatori "se inchide tara" cum zicea o profa.




pe mine ma ingrijoreaza in primul rand faptul ca nu a aparut nici acum hotararea in monitorul oficial....asta nu avea de ce sa dureze atat de mult....spre deosebire de intocmirea unei metodologii care intr-adevar le ia ceva timp.

draga1979
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Tue Mar 18, 2008 2:26 pm

Re: Am promovat examenul de Rezidentiat 2009

Postby draga1979 » Wed Dec 16, 2009 12:18 pm

draga1979 wrote:
b3 wrote:Pai ai raspunsurile mai sus, ce altceva mai vrei de pe forum ? Nu apar peste noapte metodologii si norme de aplicare ale legilor/hotararilor nici la legi neschimbate de ani de zile, doar "innoite" anual. Si asta va dura cateva luni. Deci 1 ianuarie este noul termen. Probabil mai realist este mijlocul lui ianuarie, ca de sarbatori "se inchide tara" cum zicea o profa.




pe mine ma ingrijoreaza in primul rand faptul ca nu a aparut nici acum hotararea in monitorul oficial....asta nu avea de ce sa dureze atat de mult....spre deosebire de intocmirea unei metodologii care intr-adevar le ia ceva timp.



si ce voiam sa aflu de pe forum este daca mai are cineva noutati....atata tot:)

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Am promovat examenul de Rezidentiat 2009

Postby DarkComy » Wed Dec 16, 2009 12:29 pm

Oficial: CNPDSB nu se desfiinteaza, ci fuzioneaza. UMF se va ocupa de structura nou infiintata. Repartitia va decurge fara probleme.

Ne-Oficial (conform functionarilor CNPDSB): CNPDSB fuzioneaza doar cu numele, iar o mare parte din angajati sunt disponibilizati. Conform Prof. Florian Popa, UMF nu avea habar ca trebuia sa preia in subordine o noua institutie si este nepregatita. Prof. Adrian Streinu Cercel e la CNPDSB si face presiuni pentru inceperea repartitiei.

Ce imi place mie cum totul este lasat pe ultima suta de metri a anului.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Am promovat examenul de Rezidentiat 2009

Postby b3 » Wed Dec 16, 2009 12:42 pm

Scrieti pe topicul "Repartitie amanata" va rog, despre repartitia de astazi.

Repartitia celor pana la 1500 de locuri n-are legatura cu repartitia de astazi...

Se mai intampla sa se amane foarte mult aparitia in monitorul oficial. Uneori se rezerva un numar din urma si apare mai tarziu dar cu data care trebuie.. "profesorul" trebuie sa stie mai multe detalii, ma gandesc?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

stalker76
junior
junior
Posts: 96
Joined: Mon May 10, 2004 9:03 pm

Re: Am promovat examenul de Rezidentiat 2009

Postby stalker76 » Wed Dec 16, 2009 4:40 pm

Poate un pic de organizare o sa ajute in caz ca astia nu misca nimic pana saptamana viitoare.

dark_mind
junior
junior
Posts: 55
Joined: Wed Feb 01, 2006 1:07 pm

Re: Am promovat examenul de Rezidentiat 2009

Postby dark_mind » Wed Dec 16, 2009 6:22 pm

stalker76 wrote:Poate un pic de organizare o sa ajute in caz ca astia nu misca nimic pana saptamana viitoare.

Ar trebui facut scandal macar sa ii lamureasca pe cei 1500 daca le mai da posturi sau a fost doar o chestie electorala

alinnna
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Dec 09, 2009 12:35 pm

Re: Am promovat examenul de Rezidentiat 2009

Postby alinnna » Wed Dec 16, 2009 6:47 pm

stii tu sigur? un guvern aproba o hotarare doar de proba? asta iti doresti tu dar din pacate nu se va intampla. sa avem rabdare si la urma sa radem... stii tu ca asa e cel mai bine.

dark_mind
junior
junior
Posts: 55
Joined: Wed Feb 01, 2006 1:07 pm

Re: Am promovat examenul de Rezidentiat 2009

Postby dark_mind » Wed Dec 16, 2009 8:44 pm

alinnna wrote:stii tu sigur? un guvern aproba o hotarare doar de proba? asta iti doresti tu dar din pacate nu se va intampla. sa avem rabdare si la urma sa radem... stii tu ca asa e cel mai bine.

Nu vreau sa fiu cel care cobeste insa stiu de la un prieten care asteapta sa apara in MO legea.
Iar cei din minister tin blocata legea pana prin februarie si atunci or sa vada daca legea va fi data sau nu catre publicare in MO in functie de bani pentru salarii.
Asa ca daca stati si asteptati o sa ramaneti cu asteptatul, ca doar nu ar fi prima lege care trece de guvern si nu apare in monitor.
Eu sunt de acord sa fie data legea pentru ca asa ar fi normal, repet daca nu vroiau sa suplimenteze sau daca vroiau mai putini rezidenti trebuia ca pragul de promovabilitate sa fie de 70% din nota cea mai mare a anului respectiv

Lord Tanathos
junior
junior
Posts: 94
Joined: Thu Nov 19, 2009 2:41 pm

temp

Postby Lord Tanathos » Thu Dec 17, 2009 10:27 am

Informatie neoficiala verificata din surse sigure:

Incadrarea viitorilor rezidenti inclusiv a celor care au prins loc prin suplimentare se va face de la 1 februarie 2010.


Daca aflu ceva nou va tin la curent.

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby alina_ok » Thu Dec 17, 2009 10:47 am

Lord Tanathos wrote:Informatie neoficiala verificata din surse sigure:

Incadrarea viitorilor rezidenti inclusiv a celor care au prins loc prin suplimentare se va face de la 1 februarie 2010.


Daca aflu ceva nou va tin la curent.

poate pentru cei pentru care se suplimenteaza, noi am semnat cu 1 ianuarie si legal nu se poate modifica data asta.
khabi kushi khabie gham...

Lord Tanathos
junior
junior
Posts: 94
Joined: Thu Nov 19, 2009 2:41 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby Lord Tanathos » Thu Dec 17, 2009 10:50 am

aha...oricum eu v-am transmis ce mi-a zis si mie Bogdan Toma. Inseamna ca doar pentru cei care sunt incadrati la suplimentarea locurilor. :D

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby alina_ok » Thu Dec 17, 2009 10:53 am

Lord Tanathos wrote:aha...oricum eu v-am transmis ce mi-a zis si mie Bogdan Toma. Inseamna ca doar pentru cei care sunt incadrati la suplimentarea locurilor. :D

presupun ca se asteapta sa vada cam cati dintre cei care au ales la repartitii semneaza contractele, si ce ramane scoate ca si suplimentari. cam asta am eu impresia ca o sa fie miscarea. suplimentari de fatada,.
khabi kushi khabie gham...

Lord Tanathos
junior
junior
Posts: 94
Joined: Thu Nov 19, 2009 2:41 pm

Re: Anunt important! Amanare repartitie - 21 decembrie

Postby Lord Tanathos » Thu Dec 17, 2009 10:54 am

o varianta foarte posibila...:)


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 13 guests