alegere spital platitor centrul univ bucuresti

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
blacktulip77
junior
junior
Posts: 61
Joined: Tue May 06, 2008 5:15 pm

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby blacktulip77 » Mon Dec 14, 2009 11:10 pm

Voi incerca sa fac asa! mersi pentru raspuns!

User avatar
vampyblue
senior
senior
Posts: 117
Joined: Sat Feb 16, 2008 12:39 am

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby vampyblue » Tue Dec 15, 2009 10:55 am

pe www.rezidentiat.info au aparut detalii despre alegerea clinicilor de pregatire, specialitatiile fiind impartite pe 2 zile...se respecta programarea asta?nu prea am chef sa ma plimb o zi aiurea prin bucuresti, si asa tb sa stau o zi dupa sa umblu dupa semnaturile pt detasare...
cum a fost in anii trecuti?
ce statie de metrou e pe langa CNPDSB? dintre Institutul de recuperare, sp Elias si sp Bagdasar-Arseni care e mai aproape de CNPDSB, sau care are metrou langa el?
ms anticipat

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby ndsimona » Tue Dec 15, 2009 11:46 am

INRMFB are statia Victoriei langa el.La CNPDS o sa te duci rar , nu e un criteriu de alegere. Si de altfel se aude ca nu o sa se mai ocupe de rotatiile de stagiu.
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

User avatar
vampyblue
senior
senior
Posts: 117
Joined: Sat Feb 16, 2008 12:39 am

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby vampyblue » Tue Dec 15, 2009 12:10 pm

ms de informatii..
nu vreau sa raman in buc...vreau sa ma transfer in centrul univ mai aproape de post..:)

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby ndsimona » Tue Dec 15, 2009 1:04 pm

Ia-ti ca spital platitor Pantelimon care este chiar langa Cnpds sau Municipal sau Floreasca care au statie de metrou langa ele.
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

User avatar
vampyblue
senior
senior
Posts: 117
Joined: Sat Feb 16, 2008 12:39 am

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby vampyblue » Tue Dec 15, 2009 3:09 pm

nu pot sa-mi aleg pantelimonul, in lista aia cu locuri disponibile in spitale, pt specialitatea mea sunt doar cele 3...

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby ndsimona » Tue Dec 15, 2009 3:35 pm

stai, am uitat ca tu vei fi platit/a de locul unde ai postul...ca eu la spitalul platitor ma refeream in ultimul post
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

Dr-M
Posts: 1
Joined: Sat Oct 31, 2009 8:44 pm

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby Dr-M » Tue Dec 15, 2009 3:43 pm

Salut.Cum au mers angajarile la SUUB?

User avatar
Rash
senior
senior
Posts: 125
Joined: Sat Mar 25, 2006 11:58 pm
Location: Unde este termopane...termopane!

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby Rash » Tue Dec 15, 2009 6:59 pm

As zice ca au stat pe loc.Daca o sa mearga asa in fiecare zi o sa terminam cu angajatul in vreo 2 ani la SUUB.
Primum non nocere!

georgescustefan2009
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sat Sep 05, 2009 11:40 am

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby georgescustefan2009 » Tue Dec 15, 2009 7:03 pm

Extrem de lent (de la 9 la 13 doar 8 oameni au reuşit să se angajeze). A fost o singură doamnă care s-a ocupat de angajări. După depunerea dosarului a trebuit să ne ducem cu foaia primită de la angajare la salarizare, apoi la carduri, apoi la medicina muncii unde ni s-a dat un bonuleţ cu care ne-am prezentat la intrare la ambulator şi ni s-a făcut decontul. Cu decontul şi foaia de prezentare am mers la recoltarea analizelor (lângă cabinetul de medicină internă în ambulator), ni s-a recoltat setul de analize (durează cam o săptămână). Cu foaia de prezentare se mai merge şi la psihologia muncii unde se dă un test (eliberându-se o adeverinţă) şi la protecţia muncii (la parter în holul mare între lifturi), unde ni se dă un carnet şi semnează în foaia primită de la biroul de angajare.
După ce se completează foaia de la angajare se merge cu ea înapoi la biroul de angajare unde se lasă urmând a se ataşa la dosar.
De la medicina muncii se primeşte şi un formular. Cu formularul, rezultatele analizelor, şi adeverinţa de apt psihologic se merge la medicina muncii, iar apoi (bănuiesc, încă nu am ajuns în acest stadiu) se merge la biroul de angajare, urmând să se ataşeze totul la dosar.
Băncile pentru salarii sunt: ING, BCR, Reiffeisen.(doar pe acestea mi le aduc aminte, dacă mai sunt....)
La dosar mai trebuie adusă adeverinţa de repartiţie de la CNPDS şi ordonanţa de repartiţie (tot de la CNPDS). Habar nu am care e diferenţa şi nici dacă se eliberează ambele în urma repartiţiei pe clinici şi coordonatori.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby Enemy » Tue Dec 15, 2009 8:00 pm

Sa-mi fie scuzata indrazneala dar eu ma intreb de ce v-ati dus la angajare fara toate actele (repartitia stagiu CNPDS)? ca sa faceti mai multe drumuri si sa va umpleti de nervi stand si facand cozi pe scarile de la SUUB in prima zi?

Scrie clar acolo ca angajarile se fac pana pe 7 ianuarie inclusiv (nemaipunand la socoteala ca angajatii de la RUNOS au precizat de fiecare data ca angajarea nu e o graba si se poate face chiar si in februarie - primul salariu se da dupa 15 febr).

S-a mai zis destul de clar ca fac maxim-maxim 20 de contracte pe zi.

Deci acum, tot cu scuzele de la inceput, va intreb: Care e faza?

User avatar
dandanaua
senior
senior
Posts: 246
Joined: Sat Apr 18, 2009 1:10 pm

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby dandanaua » Tue Dec 15, 2009 8:25 pm

Pai trebuie sa se faca coada-reminescenta comunista eterna , altfel nu e bine , doar nu te astepti sa vina lumea lejer pe rand ca doar nu esti in Anglia sau Elvetia.

georgescustefan2009
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sat Sep 05, 2009 11:40 am

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby georgescustefan2009 » Tue Dec 15, 2009 8:28 pm

Pentru mine a fost o chestie de confort temporal şi psihic. Am preferat să stau acum la coadă pentru angajare şi să rezolv majoritatea problemei de angajare decât să stau înainte de Crăciun, sau între Crăciun şi revelion, când răbdarea tututor pentru formalităţi atinge cote minime. Cât despre intervalul de angajări din ianuarie, nu se ştie niciodată dacă mai există timp.

User avatar
tantarica
junior
junior
Posts: 72
Joined: Thu Dec 03, 2009 11:58 am

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby tantarica » Tue Dec 15, 2009 8:41 pm

georgescustefan2009 wrote:Pentru mine a fost o chestie de confort temporal şi psihic. Am preferat să stau acum la coadă pentru angajare şi să rezolv majoritatea problemei de angajare decât să stau înainte de Crăciun, sau între Crăciun şi revelion, când răbdarea tututor pentru formalităţi atinge cote minime. Cât despre intervalul de angajări din ianuarie, nu se ştie niciodată dacă mai există timp.


Dosarul pe care l ai depus la SUUB ce acte treb sa contina?da ca poti sa ne spui?

User avatar
Rash
senior
senior
Posts: 125
Joined: Sat Mar 25, 2006 11:58 pm
Location: Unde este termopane...termopane!

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby Rash » Tue Dec 15, 2009 8:42 pm

Enemy wrote:Sa-mi fie scuzata indrazneala dar eu ma intreb de ce v-ati dus la angajare fara toate actele (repartitia stagiu CNPDS)? ca sa faceti mai multe drumuri si sa va umpleti de nervi stand si facand cozi pe scarile de la SUUB in prima zi?

Deci acum, tot cu scuzele de la inceput, va intreb: Care e faza?


Eu unul am fost pentru stampila aia pe copia dupa adeverinta de luni.Si numai pt aia am stat o ora si.... asteptand pur si simplu.Poti sa ii spui coada.Da' parca ti-am zis asta si la telefon.Daca maine e repartitia aia de la 10:30,cum credeti ca poate un om care n-a fost azi sa ajunga in timp util si e la repartitie la alergologie de exemplu?Se teleporteaza,dragilor?Si o ora si ceva pentru 2 stampile mi se pare ridicol de mult.E asa de ridicol ca nici nu mai comentez faptul ca se strang toate foile(in numar de vreo 10) si astepti pana iti vine acru.
Primum non nocere!

georgescustefan2009
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sat Sep 05, 2009 11:40 am

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby georgescustefan2009 » Tue Dec 15, 2009 8:53 pm

@tantarica

dosarul de la SUUB trebuie să conţină:
- un dosar plic
- repartiţia de confirmare medic rezident + două copii
- repartiţia de stagiu de la centrul de perfecţionare (se poate şi fără, toţi cei de azi au încheiat contractul fără)
- o copie a diplomei/adeverinţei de absolvire a facultăţii
- carnet de muncă (unde este cazul)(dacă aţi mai fost angajaţi)
- nota de lichidare (unde este cazul) (dacă aţi mai fost angajaţi)
- câte două copii după:
- certificat de naştere
- certificat de căsătorie (unde este cazul)
- certificat de naştere al copilului (unde este cazul)
- buletin/carte de identitate plus originalul la purtător (pentru verificare)
Program de angajare SUUB:
- între orele 9.00 - 14.00, de luni până joi în intervalele:
- 15 - 17 dec 2009
- 21 - 24 dec 2009
- 28 - 30 dec 2009
- 04 - 07 ian 2010

User avatar
tantarica
junior
junior
Posts: 72
Joined: Thu Dec 03, 2009 11:58 am

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby tantarica » Tue Dec 15, 2009 9:06 pm

Multumesc mult! :allright:

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby Enemy » Tue Dec 15, 2009 9:28 pm

Rash wrote:
Enemy wrote:Sa-mi fie scuzata indrazneala dar eu ma intreb de ce v-ati dus la angajare fara toate actele (repartitia stagiu CNPDS)? ca sa faceti mai multe drumuri si sa va umpleti de nervi stand si facand cozi pe scarile de la SUUB in prima zi?

Deci acum, tot cu scuzele de la inceput, va intreb: Care e faza?


Eu unul am fost pentru stampila aia pe copia dupa adeverinta de luni.Si numai pt aia am stat o ora si.... asteptand pur si simplu.Poti sa ii spui coada.Da' parca ti-am zis asta si la telefon.Daca maine e repartitia aia de la 10:30,cum credeti ca poate un om care n-a fost azi sa ajunga in timp util si e la repartitie la alergologie de exemplu?Se teleporteaza,dragilor?Si o ora si ceva pentru 2 stampile mi se pare ridicol de mult.E asa de ridicol ca nici nu mai comentez faptul ca se strang toate foile(in numar de vreo 10) si astepti pana iti vine acru.



acuma te-am reperat. dupa nick nu realizam:P

elena-
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Dec 07, 2009 9:37 am

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby elena- » Tue Dec 15, 2009 9:42 pm

si ce analize s-au facut la SUUB?

georgescustefan2009
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sat Sep 05, 2009 11:40 am

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby georgescustefan2009 » Tue Dec 15, 2009 9:47 pm

Ag HBs, Ac HCV, RPR, Ac HIV 1 şi 2

elena-
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Dec 07, 2009 9:37 am

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby elena- » Tue Dec 15, 2009 9:54 pm

mersi.
si sunt gratis sau...

georgescustefan2009
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sat Sep 05, 2009 11:40 am

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby georgescustefan2009 » Tue Dec 15, 2009 9:58 pm

da, cu bileţelul de la medicina muncii se merge la intrare în ambulator, se face foaia de prezentare şi se cere decont de la casierie

elena-
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Dec 07, 2009 9:37 am

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby elena- » Tue Dec 15, 2009 10:07 pm

si cumva sunt diferite analizele in functie de specialitate?
am prieteni in alt centru si fiecare au avut de facut analize diferite sau nu au facut deloc

georgescustefan2009
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sat Sep 05, 2009 11:40 am

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby georgescustefan2009 » Tue Dec 15, 2009 10:12 pm

cei de la suub dau acelaşi set de analize pentru toţi cei ce se angajează acolo, indiferent de specialitate

User avatar
blacktulip77
junior
junior
Posts: 61
Joined: Tue May 06, 2008 5:15 pm

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby blacktulip77 » Wed Dec 16, 2009 11:18 am

La alte spitale variaza tipul si modul de realizare a analizelor! la SCUB se fac analize in functie de specialitate, tot gratis cu bilet de la medicina muncii, dar ni s-a spus ca nu e nici o problema daca mergem sa le facem dupa 4 ianuarie.

uforomania
Posts: 1
Joined: Wed Dec 16, 2009 9:29 pm

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby uforomania » Wed Dec 16, 2009 9:43 pm

Buna! din cei care au fost zilele astea la SUUB cu dosarul ati auzit ceva de genu ca cei din provincie au prioritate si cei din Buc sa vina din ianuarie? merci

User avatar
Rash
senior
senior
Posts: 125
Joined: Sat Mar 25, 2006 11:58 pm
Location: Unde este termopane...termopane!

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby Rash » Thu Dec 17, 2009 12:52 am

Mi s-ar parea ciudat sa faca asemenea departajari!Nu cred!
Primum non nocere!

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby Enemy » Thu Dec 17, 2009 1:09 am

nu, dar comenteaza la cei din buc

User avatar
rezidante
senior
senior
Posts: 466
Joined: Sun Jan 25, 2009 4:26 pm
Location: Kandahar

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby rezidante » Thu Dec 17, 2009 6:33 am

uforomania wrote:Buna! din cei care au fost zilele astea la SUUB cu dosarul ati auzit ceva de genu ca cei din provincie au prioritate si cei din Buc sa vina din ianuarie? merci


Ce tare esti?......si cel din Buc si cel din provincie se numeste tot rezident,cum se vede acum intrebarea ta?
Sau vreti sa va facem aici un minister al provincei si sa va punem bratari la mana sa nu va rataciti prin Buc??

User avatar
kallyllas
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sun Sep 18, 2005 3:40 pm
Location: Bucuresti

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby kallyllas » Thu Dec 17, 2009 5:23 pm

Unui coleg care a fost la suub sa se intereseze i s-a spus f clar ca intai cei din provincie sa vina pt contract. Cei din bucuresti dupa 1 ianuarie. Nu cred ca se numeste discriminale intre rezidenti, ci o forma minima de organizare, ca sa nu stiea cate 50 de insi gramada pe hol, ci , eventual doar 15-20.

User avatar
kallyllas
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sun Sep 18, 2005 3:40 pm
Location: Bucuresti

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby kallyllas » Thu Dec 17, 2009 5:24 pm

deci rezidante, ai fost rau fara motiv .

User avatar
rezidante
senior
senior
Posts: 466
Joined: Sun Jan 25, 2009 4:26 pm
Location: Kandahar

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby rezidante » Thu Dec 17, 2009 6:18 pm

kallyllas wrote:deci rezidante, ai fost rau fara motiv .


dc fara motiv? astia din provincime au impresia ca ii adoptam,mereu ma calca pe pantofi :devil:

User avatar
kallyllas
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sun Sep 18, 2005 3:40 pm
Location: Bucuresti

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby kallyllas » Thu Dec 17, 2009 6:35 pm

pt ca sunt jmekeri si pot :wink:

User avatar
rezidante
senior
senior
Posts: 466
Joined: Sun Jan 25, 2009 4:26 pm
Location: Kandahar

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby rezidante » Thu Dec 17, 2009 6:39 pm

:peace:

Joy
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sun Nov 29, 2009 6:46 pm

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby Joy » Fri Dec 18, 2009 8:22 pm

Rezidante, noi astia din ''provincime'' poate nu aveam unde sa stam cat timp se fac zilele astea angajarile.Tu daca esti din Bucuresti poti foarte bine sa vii si dupa 1 ian ca nu e nicio graba.Ideea era ca sa nu stam ingramaditi pe la usile de la serviciul personal care si asa se stie foarte bine cat de repede s-a miscat cu preluarea dosarelor.Asa ca mai lasa ifosele de tale de bucurestean si mai lasa-te calcat pe pantofi.Ma ofer eu.

User avatar
rezidante
senior
senior
Posts: 466
Joined: Sun Jan 25, 2009 4:26 pm
Location: Kandahar

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby rezidante » Mon Dec 21, 2009 7:50 am

Joy wrote:Rezidante, noi astia din ''provincime'' poate nu aveam unde sa stam cat timp se fac zilele astea angajarile.Tu daca esti din Bucuresti poti foarte bine sa vii si dupa 1 ian ca nu e nicio graba.Ideea era ca sa nu stam ingramaditi pe la usile de la serviciul personal care si asa se stie foarte bine cat de repede s-a miscat cu preluarea dosarelor.Asa ca mai lasa ifosele de tale de bucurestean si mai lasa-te calcat pe pantofi.Ma ofer eu.

Depinde cate kg ai si nici asa nu m as simti bine sa mi fie zgariati pantofii !

User avatar
Rash
senior
senior
Posts: 125
Joined: Sat Mar 25, 2006 11:58 pm
Location: Unde este termopane...termopane!

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby Rash » Thu Dec 24, 2009 1:27 am

Sar peste faptul ca la ora asta nu inteleg argumentul lu' Joy,cum ca bucurestenii pot veni si dupa 1 ianuarie ca nu e nici o graba.Ar fi mai logic sa vii atunci daca esti din provincie,ca atunci sigur ai unde sa stai,ca doar iti incepe serviciul.Whatever.
Altceva voiam sa va intreb.La SUUB sunt 3 banci recomandate pt card:BCR.raiffeisen si Banca transilvania.Voi la ce banci v-ati facut cardurile si ce ati luat in considerare(daca a mai fost vorba si de altceva)in afara de nr de ATM-uri.
Primum non nocere!

User avatar
dr_me
senior
senior
Posts: 245
Joined: Mon Jul 03, 2006 5:36 pm

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby dr_me » Thu Dec 24, 2009 2:18 am

mi s-a parut important sa stiu cat e taxa de administrare a contului. raiffeisen are 3.9 roni/luna. brd-ul 14 roni/an.. deci sunt diferente... pt bcr si bt nu stiu..
intereseaza-te de comisioanele practicate la extragere numerar si la plata in magazine cu cardul.

Doktorita
senior
senior
Posts: 213
Joined: Sun Nov 16, 2008 3:54 pm

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby Doktorita » Thu Dec 24, 2009 10:47 am

ING are cele mai avantajoase oferte, comisioane etc...am prieteni ( nu doctori) care aveau card la alte banci si s-au mutat la ING pentru primit salariul..la momentul respectiv n-am intrebat de ce, iar acum mi-au zis doar ca asta ar fi cel mai bun :P
Imi cer scuze n-am vazut ca era vorba despre un spital care nu primeste ING :)..ideea ramane valabil acolo unde aceasta banca este o optiune.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: alegere spital platitor centrul univ bucuresti

Postby 187.92a » Thu Dec 24, 2009 11:03 am

la cate ING-uri sunt prin Buc, mori de foame cu cardul in mana :D


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests