Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

de dat il dam, dar il mai terminam ?
vokuro
junior
junior
Posts: 93
Joined: Mon Feb 25, 2008 3:27 am

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby vokuro » Wed Dec 23, 2009 2:31 pm

da, cica se da obstetrica-ginecologie sau cardiologie fiecarui candidat promovat la cerere, in orice centru universitar doreste a se face pregatirea....
Verum est, quod legitur, fronte capillata, sed plerumque sequitur occasio clavata.

User avatar
miha_9.11
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Feb 23, 2009 4:16 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby miha_9.11 » Wed Dec 23, 2009 2:47 pm

Eu speram la un post de legala in Bucuresti. Dar.... ghinion, ma multumesc si cu cardio si gineco....

User avatar
rezidante
senior
senior
Posts: 466
Joined: Sun Jan 25, 2009 4:26 pm
Location: Kandahar

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby rezidante » Wed Dec 23, 2009 6:52 pm

miha_9.11 wrote:Mia stie cineva ceva despre suplimentarea locurilor?


Se vor acorda pt fiecare 'Promovat' cate un loc in punga portocalie pe care scrie pdl!
Pt cei din Covasna si harghita cate un loc in punga pe care scrie udmr.......................... :allright:

User avatar
tulipnoir
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Nov 17, 2009 2:23 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby tulipnoir » Wed Dec 23, 2009 11:55 pm

Hotararea de Guvern privind suplimentarea locurilor la specialitatea medicina de familie in cadrul Rezidentiatului de anul acesta va fi publicata in curand in Monitorul Oficial (MO). Astfel, absolventii examenului de rezidentiat, sesiunea 15 noiembrie 2009, care nu au apucat loc sau post, nu vor mai avea mult de asteptat pentru repartitia celor 1.500 de locuri suplimentate.

"Hotararea trebuie sa apara zilele astea in Monitorul Oficial. Daca nu va aparea maine (24 decembrie), sigur va aparea pe 28 decembrie", a declarat pentru PaginaMedicala.ro, purtatorul de cuvant al Ministerului Sanatatii, Oana Grigore.

Grigore sustine ca deocamdata se lucreaza la metodologie, pentru ca aceasta sa poata fi publicata in momentul in care legea va aparea in Monitorul Oficial.

"Din cate stiu eu, colegii mei au inceput sa lucreze la metodologie, care va fi publicata pe site-ul ministerului", a adaugat purtatorul de cuvant al MS.

Deocamdata, inca, nu se stie daca medicinistii care vor beneficia de cele 1.500 de locuri vor fi chemati la sediul Centrului de Perfectionare in Domeniul Sanitar (CNPDS).

"Repartitia acestor locuri se va faca ca si rapartitia celorlalti rezidenti. Inca nu stim exact unde ii vom chema, dar vor fi anuntati din timp", a conchis Oana Grigore.

User avatar
miha_9.11
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Feb 23, 2009 4:16 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby miha_9.11 » Thu Dec 24, 2009 12:26 am

Multumesc tulipnoir.

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby matrix » Thu Dec 24, 2009 7:45 am

absolventii examenului de rezidentiat, sesiunea 15 noiembrie 2009, care nu au apucat loc sau post


ce exprimare haioasa ! se stie doar ca la concurs prinde loc doar cine s-a asezat la coada dimineata :allright:

Inca nu stim exact unde ii vom chema, dar vor fi anuntati din timp


organizare de nota 10+ . oricum de ieri avem ministru nou - un cap patrat fost NOTAR - din ce in ce mai bine :devil:
Viata lunga si prospera!

User avatar
rezidante
senior
senior
Posts: 466
Joined: Sun Jan 25, 2009 4:26 pm
Location: Kandahar

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby rezidante » Thu Dec 24, 2009 8:55 am

ce exprimare haioasa ! se stie doar ca la concurs prinde loc doar cine s-a asezat la coada dimineata :allright:

Inca nu stim exact unde ii vom chema, dar vor fi anuntati din timp


organizare de nota 10+ . oricum de ieri avem ministru nou - un cap patrat fost NOTAR - din ce in ce mai bine :devil:[/quote]
E OBTUZ rau de tot baiatul asta!urla si face spume daca soferul nu a scuturat mocheta din masina!!

stalker76
junior
junior
Posts: 96
Joined: Mon May 10, 2004 9:03 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby stalker76 » Thu Dec 24, 2009 11:31 am

Am o mica mare problema cu ce publica paginamedicala! Tot ei ziceau ca CNPDS se ocupa iar de acolo CNPDS a raspuns ca nu stiu nimic si nu e treaba lor, ci a ministerului!

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby b3 » Thu Dec 24, 2009 5:05 pm

CNPDS trimite, mai nou, orice intrebare MS sau presei, este irelevant.

Daca suplimentarea asta ar fi fost anul trecut pe vremea asta, probabil ca CNPDS s-ar fi ocupat de repartitie, MS fiind responsabil doar de publicarea numarului de locuri si de metodologie.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

stalker76
junior
junior
Posts: 96
Joined: Mon May 10, 2004 9:03 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby stalker76 » Sun Dec 27, 2009 7:19 pm

http://www.sgg.ro/index.php?id=31,22,0,0,1,0
Sa ne cunoastem mai bine noul ministru! Parerea mea e ca promite multe, are la fel de multe goluri in CV ca orice absolvent de medicina care va sta acasa pana ia rezidentiatul, deci va intelege perfect situatia! :P

alexsandu
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Fri Dec 11, 2009 1:21 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby alexsandu » Mon Dec 28, 2009 9:56 am

[quote="vokuro"]da, cica se da obstetrica-ginecologie sau cardiologie fiecarui candidat promovat la cerere, in orice centru universitar doreste a se face pregatirea....

banuiesc ca faci mishto de lume facand declaratii de astea :shock: :lol:

Lord Tanathos
junior
junior
Posts: 94
Joined: Thu Nov 19, 2009 2:41 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby Lord Tanathos » Mon Dec 28, 2009 11:22 am

Ceva noutati despre suplimentare ?

stalker76
junior
junior
Posts: 96
Joined: Mon May 10, 2004 9:03 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby stalker76 » Mon Dec 28, 2009 12:15 pm

Sa speram ca pana diseara conform surselor paginamedicala vor publica ceva in MO!

User avatar
profesorul
junior
junior
Posts: 92
Joined: Wed Nov 18, 2009 5:45 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby profesorul » Mon Dec 28, 2009 3:00 pm

Pe data de 29.12.2009 se va publica in Monitorul Oficial Hotararea de Guvern Nr. 1568 referitor la cele 1500 de locuri.

lauram
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Nov 24, 2009 1:09 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby lauram » Mon Dec 28, 2009 3:12 pm

Lizz22 wrote:
dark_mind wrote:
kooksee wrote:stalker, darkmind si compania trebuie ignorati .

as vrea sa vad si eu mefistul ala din ro care are 5-6-7 mii de pacienti inscrisi

Nu vreau sa intru la contre cu tine insa eu personal cunosc 3 medici de familie care au 4500 de pacienti fiecare, iar veniturile sunt cu multe zerouri. Si asta doar asa la prima strigare fara atentiile pe care le primesc de la toti care fin pentru un medical, o trimitere, etc
Acum atitudinea ta poate fi cauzata si de faptul ca ai pe cineva din familie medic de familie

eu zic sa nu generalizam...
cate astfel de cazuri exista in romania?



exista destul de multe cazuri... si anume cei care au peste 50 de ani (inca sunt multi), a caror lista de pacienti dateaza de pe vremea lui ceasca... de ex. medicul meu de familie, dar nu am ce-i reprosa decat ca stau peste 4 ore la cabinet cand ma duc...

Lord Tanathos
junior
junior
Posts: 94
Joined: Thu Nov 19, 2009 2:41 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby Lord Tanathos » Mon Dec 28, 2009 4:32 pm

mersi profesore

stalker76
junior
junior
Posts: 96
Joined: Mon May 10, 2004 9:03 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby stalker76 » Tue Dec 29, 2009 10:59 am

Se poate afla mai repede de la MO sau trebuie asteptat pana se publica, fie ca e dimineata acum sau mai pe seara?

User avatar
party_girl
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Dec 01, 2008 9:33 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby party_girl » Tue Dec 29, 2009 1:13 pm

mai degraba or sa publice la anu' (la figurat) :D

User avatar
miha_9.11
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Feb 23, 2009 4:16 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby miha_9.11 » Tue Dec 29, 2009 2:16 pm

Momentan a aparut hotararea 1564 unde se aproba suplimentarea cu 1500 pentru pregatirea in rezidentiat (de la 3000 cat era la 4500). Sa vedem daca mai apare ceva.

alexs0m
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Nov 30, 2009 6:17 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby alexs0m » Tue Dec 29, 2009 2:33 pm

miha_9.11 wrote:Momentan a aparut hotararea 1564 unde se aproba suplimentarea cu 1500 pentru pregatirea in rezidentiat (de la 3000 cat era la 4500). Sa vedem daca mai apare ceva.



pe http://www.monitoruloficial.ro/RO/artic ... --339.html M. Of. Partea I nr. 919

psihopupaza
junior
junior
Posts: 28
Joined: Sat Dec 05, 2009 11:02 am

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby psihopupaza » Tue Dec 29, 2009 3:25 pm

cum am vazut eu in total candidati prezenti la concurs au fost 4460, inclusiv cei care au 0 puncte. :lol: Pe cine mai cheama sa completeze locurile pana la 4500? Pot s-o trimit pe femeia de servici....sa depuna cerere...? :lol: :lol:

stalker76
junior
junior
Posts: 96
Joined: Mon May 10, 2004 9:03 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby stalker76 » Tue Dec 29, 2009 3:43 pm

Locurile includ si stoma si farma, multumim pentru ingrijorare

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby b3 » Tue Dec 29, 2009 3:46 pm

Daca ati avut curiozitatea sa va uitati pe linkul cu MO pus mai devreme: pe a doua pagina zice ca se taie tichetele de masa si cadou si altceva cu pensiile, ca se amana nu stiu ce pana la 1 ianuarie 2011 (presupun ca e vorba de contributiile puse de stat ? mi-e lene sa caut). Luam de aici, punem dincolo :lol: Dar, cum a zis cineva care nu era in tema, "lasa, ca de medici e nevoie". Deci ca imagine guvernul iese pe plus :D
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
profesorul
junior
junior
Posts: 92
Joined: Wed Nov 18, 2009 5:45 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby profesorul » Tue Dec 29, 2009 3:53 pm

HG 1564 pagina 8

HOTARARE
pentru modificarea anexei la Hotărârea Guvernului nr. 77/2009 privind aprobarea cifrelor de şcolarizare pentru învăţământul preuniversitar şi superior de stat în anul şcolar/universitar 2009-2010Nr. 1564 din 09-Decembrie-2009

In temeiul art. 108 din Constitutia Romaniei, republicata,

Guvernul Romaniei adopta prezenta hotarare.

Articol unic. - In anexa la HG nr. 77/2009 privind aprobarea cifrelor de scolarizare pentru invatamantul preuniversitar si superior de stat in anul scolar/universitare 2009-2010, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei Partea I nr.93 din 17 februarie 2009 cu modificarile ulterioare punctul VI se modifica si va avea urmatorul cuprins:
VI Invatamant superior
Numarul locurilor pentru studii:
1. universitate de licenta (anul I) 62.600
2. universitate de masterat 35.000
3. universitare - rezidentiat 4500
4. universitare de doctorat 3500

LEGEA INTRA IN VIGOARE LA 3 ZILE DUPA PUBLICARE IN MONITORUL OFICIAL

User avatar
miha_9.11
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Feb 23, 2009 4:16 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby miha_9.11 » Tue Dec 29, 2009 3:57 pm

Si acum ce urmeaza, unde gasim normele de aplicare? Nu ar trebui sa apara si astea undeva?

User avatar
profesorul
junior
junior
Posts: 92
Joined: Wed Nov 18, 2009 5:45 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby profesorul » Tue Dec 29, 2009 4:04 pm

Metodologia va aparea dupa ce va intra in vigoare HG 1564 adica dupa 1 ianuarie 2010

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby b3 » Tue Dec 29, 2009 5:53 pm

profesorul, posteaza si tu info astea pe topicul ala cu "Am promovat.."
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

raluca127
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Fri Dec 04, 2009 3:25 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby raluca127 » Tue Dec 29, 2009 6:24 pm

b3 wrote:profesorul, posteaza si tu info astea pe topicul ala cu "Am promovat.."

buna stie careva daca s au suplimentat si al stomatologie locurile?va multumesc

iuliam
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sun Nov 29, 2009 11:59 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby iuliam » Tue Dec 29, 2009 8:29 pm

raluca127 wrote:
b3 wrote:profesorul, posteaza si tu info astea pe topicul ala cu "Am promovat.."

buna stie careva daca s au suplimentat si al stomatologie locurile?va multumesc

uita-te putin mai sus,cred pag.24...asa se intelege

iuliam
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sun Nov 29, 2009 11:59 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby iuliam » Tue Dec 29, 2009 8:31 pm

iuliam wrote:
raluca127 wrote:
b3 wrote:profesorul, posteaza si tu info astea pe topicul ala cu "Am promovat.."

buna stie careva daca s au suplimentat si al stomatologie locurile?va multumesc

uita-te putin mai sus,cred pag.24...asa se intelege

nu,chiar pe pagina asta scrie ceva

User avatar
rezidante
senior
senior
Posts: 466
Joined: Sun Jan 25, 2009 4:26 pm
Location: Kandahar

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby rezidante » Tue Dec 29, 2009 8:32 pm

Mai copii,pana ce se va rezolva plb vostra se face deja de urzici.....vine primavara,si ar mai fi inca 7 luni si dati rezi din nou.Ce ar fi sa puneti mana si sa sa incepti sa invatati,ca oricum multi dintre voi vor mai candida de cateva ori la acest concurs! :allright:

sbarcea
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Oct 02, 2009 10:53 am

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby sbarcea » Tue Dec 29, 2009 8:43 pm

stalker76 wrote:Locurile includ si stoma si farma, multumim pentru ingrijorare

Din pacate pt ei,nu!Nu ar avea cum ,pt ca la ei nu exista farma de familie sau stoma de familie.Cum ar fi sa se suplimenteze pe ortodontie locuri,in conditiile in care pe orto ultimul punctaj a fost 840?!Adica sa ia unul cu 500 de puncte Bucuresti,in timp ce acela cu 840 a prins abia Iasi?
Locurile sunt pt med de fam .

stalker76
junior
junior
Posts: 96
Joined: Mon May 10, 2004 9:03 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby stalker76 » Tue Dec 29, 2009 11:00 pm

Ceea ce am spus e ca asa cum in cele 3000 de locuri initiale erau prinse si stoma si farma, dupa suplimentarea cu 1500 MF in cele 4500 intra in continuare si stoma si farma! Nu se specifica in aceasta hotarare in ce fel s-au modificat numarul de locuri, dar putem presupune ca este vorba de medicina generala plus cei de pe la ministere, asa cum spunea Videanu!
Era o discutie in context, ca spusese cineva ca la 4500 locuri intra si aia cu 0 puncte.

raluca127
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Fri Dec 04, 2009 3:25 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby raluca127 » Tue Dec 29, 2009 11:10 pm

dupa calculele mele mai raman locuri vreo 200 pe putin din cele 1500 exact cam cat ar fi nevoie pentru stoma,pentru farmacie nu cred ca e nevoie de suplimentare pentru ca din cate stiu nu s au ocupat nici locurile scoase la concurs la inceput.

raluca127
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Fri Dec 04, 2009 3:25 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby raluca127 » Tue Dec 29, 2009 11:16 pm

sbarcea wrote:
stalker76 wrote:Locurile includ si stoma si farma, multumim pentru ingrijorare

Din pacate pt ei,nu!Nu ar avea cum ,pt ca la ei nu exista farma de familie sau stoma de familie.Cum ar fi sa se suplimenteze peoma ortodontie locuri,in conditiile in care pe orto ultimul punctaj a fost 840?!Adica sa ia unul cu 500 de puncte Bucuresti,in timp ce acela cu 840 a prins abia Iasi?
Locurile sunt pt med de fam .

nu e nevoie sa se scoata pe orto se pot scoate pe specialitatile mai putin vanate cum ar fi endo parodonto, si daca se da o lege de nu s ar da pentru toti,stiu ca la stoma au libera practica dar servici nu gasesti la inceput,toti te tin prin cabinete si au pretentii sa ii platesti tu pe ei ,asa ca la stoma dupa ce termini nu e asa roz situatia

larslars
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Nov 26, 2009 6:24 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby larslars » Tue Dec 29, 2009 11:38 pm

Traiasca pomana!! bine ca stati degeaba pe banii nostri si ai parintilor nostri si luati salariul degeaba.. in conditiile in care orice brancardier care pune c si abcd de sus pana jos ia peste 600 puncte, daramite peste 460 sau cat e nota de promovare... nici brancardieri nu v-as lasa sa fiti cu 500 de puncte... ce medici cred ei <<pentru ca voi oricum nu credeti nimic>> ca veti fi voi?
lasand la o parte simtul civic, dar macar bun simt sa aveti sa nu cereti si sa va bucurati pentru asa ceva..
ar trebui sa plecam toti restul din tara si sa ramana sa va trateze astia sub 600 puncte pe care ii scoliti si instruiti si platiti mai ales cu atata grija!

User avatar
party_girl
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Dec 01, 2008 9:33 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby party_girl » Tue Dec 29, 2009 11:59 pm

rezidante wrote:Mai copii,pana ce se va rezolva plb vostra se face deja de urzici.....vine primavara,si ar mai fi inca 7 luni si dati rezi din nou.Ce ar fi sa puneti mana si sa sa incepti sa invatati,ca oricum multi dintre voi vor mai candida de cateva ori la acest concurs! :allright:

Pai da, e clar ca or sa dea rezi din nou la anu, dar daca e rost de pomana, de ce sa nu ceara?! Stim foarte bine ca majoritatea vor lua MF ca sa stea acasa, primele 6luni de MF se "fac" la vreun cabinet, dai un ciubuc sau nici macar si s-a rezolvat treaba! Si asa vor papa salariul minim pe stat acasa, salariu dat din ce bani? Poate din bonurile de masa sau sporurile care nu se vor da de la anu la ceilalti rezidenti, care nu si-au bagat picioarele in facultate? Statul nu-si da seama cati bani ii arunca pe geam!!! E injositor sa stam cu mainile in san si sa permitem sa se intample asta!

stalker76
junior
junior
Posts: 96
Joined: Mon May 10, 2004 9:03 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby stalker76 » Wed Dec 30, 2009 12:59 am

larslars wrote:orice brancardier care pune c si abcd de sus pana jos ia peste 600 puncte

Si femeia de serviciu poate imbulina cum zici si daca sunt multe intrebari cu 4 raspunsuri corecte face si 7-800 de puncte in functie de cate WC-uri a desfundat! Ceea ce ma duce cu gandu ca e posibil ca nici tu sa nu fii prea departe de ea! Diferenta e data de faptul ca nici femeia mea de serviciu nici brancardierul tau nu au facut si nu vor face facultatea de medicina! Poate ca nu toti sunt genii ca tine (sau poate norocosi ca tine, vezi cazu brancardierului), dar faptu ca au terminat facultatea le da un anumit drept, si anuma acela de a munci! Si nu inteleg ce ti se rupe tie ca au suplimentat numarul de locuri? Oricum bonuri de masa nu mai pupi matale anu asta!
larslars wrote:stati degeaba pe banii nostri

Sa inteleg ca asta faci tu ca rezident si te enerveaza ca se suplimenteaza sa stea si altii degeaba?
larslars wrote:ar trebui sa plecam toti restul din tara si sa ramana sa va trateze astia sub 600 puncte

Ma bucur ca tu te inscrii la medici de familie care au luat 950 de puncte la rezidentiat! Medicul meu de familie nici macar nu a dat rezidentiatu, da l-a prins legea cum trebuie, a dat doar examen de specialist cu comisia :P!

larslars
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Nov 26, 2009 6:24 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby larslars » Wed Dec 30, 2009 1:28 am

Mi "se rupe" din doua motive: 1. ca ei sunt la fel ca mine in fata oricarei forme de apreciere profesionala... si anume MEDICI; ceea ce desigur nu e asa. esenta problemei este, deci, ca ma fac de ras. cred ca nu ai mai trecut de mult pe la facultate sa vezi ce fel de poame o absolva.. unii care nu stiu sa scrie, nu stiu sa arate diafragma, cred ca berea ajunge direct in vezica, etc... bietii brancardieri citati mai sus sunt niste adevarate eminente cenusii.

si 2... cred, recunosc ca nu stiu, ca poate am fi primit de exemplu bonurile sau poate se cumpara undeva un CT sau poate se sapa o groapa sau un sant din banii astia, lucruri muuult mai importante decat sa ii dea lor..

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby b3 » Wed Dec 30, 2009 2:11 am

1. bonurile de masa le vom primi si anul asta, legea nu se aplica la noi. Mai multe info pe Viata in spital.

2. larslars, da' cand poamele alea de care zici, si printre care se afla probabil si o parte dintre care n-au mai prins loc, au intrat in facultate cu note sub 5, au luat examenele cu 5 cand nu meritau nici atat si apoi au luat si licenta (scris + LD) cu note aberante, atunci nu te-a deranjat ? Atunci nu erau, la fel ca tine, studenti la medicina ? Ma amuza ca cei mai multi comenteaza ca de ce nu s-a facut scandal cand s-a anuntat pragul de 50%, ca era evident ce se va intampla, de ce nu s-a facut scandal inainte de exam, imediat dupa etc. . Da' in facultate de ce nu face nimeni scandal, dintre toti care fac acum ? Ma rog, poate mai bine mai tarziu decat niciodata.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests