absenta de la rezi a celor cu practica medicala asistata

de dat il dam, dar il mai terminam ?
gamao_ke_derno
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Wed Nov 18, 2009 1:16 pm

absenta de la rezi a celor cu practica medicala asistata

Postby gamao_ke_derno » Sun Nov 29, 2009 7:24 pm

La repartitia din centrul universitar Craiova s-a emis " ipoteza idioata " , conform careia cei cu practica medicala asistata (stagiatura) sunt obligati ca pe parcursul celor 3 ani de stagiu, IN FIEACARE AN , sa se prezinte la rezidentiat (indiferent daca il ia sau nu). Acum eu va intreb ce se intampla cu cei care nu s-au prezentat anul asta? Li se desface contractul de munca???? Sunt eliminati din spitalul cu care au contract ?? :lol:

Kelly
Posts: 3
Joined: Wed Oct 01, 2008 10:55 am

Re: absenta de la rezi a celor cu practica medicala asistata

Postby Kelly » Mon Nov 30, 2009 1:07 pm

In ordonanta e specificat doar ca "practicantul asistat" trebuie sa se prezinte la concursul de rezidentiat pe parcursul celor trei ani, lasand loc de interpretare. Din cunostintele mele, cei de le MS au interpretat si transmis celor de la DSP ca fiind necesara prezentarea in fiecare an. Consecinta neprezentarii este desfacerea contractului de munca. Dar, cum traim in Romania, orice este posibil si probabil acum, ca s-a terminat cu repartitia, vor lua o atitudine si in privinta medicilor aflati in practica asistata.

Ordonanta amintita o poti gasi aici: http://www.dreptonline.ro/legislatie/or ... 2_2008.php (Capitolul II)

breki
junior
junior
Posts: 98
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:42 pm

Re: absenta de la rezi a celor cu practica medicala asistata

Postby breki » Mon Nov 30, 2009 4:43 pm

DA, in ordonanta scrie ca e obligatoriu, dar nu da nici un reper in sensul ca ce consecinte ar avea nerespectarea legii....deci...

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: absenta de la rezi a celor cu practica medicala asistata

Postby raysa_damaris » Mon Nov 30, 2009 5:37 pm

Cu toate astea,la spitalul unde lucram eu pana acum ca stagiar,aveam o colega ce nu a vrut sa mearga la rezi acest an pe considerentul ca e ok si ii convine stagiatura si doamnele de la personal si directiunea i-au explicat clar ca trebuie macar sa se prezinte la rezi daca vrea sa ramana aici...in sensul ca daca nu era pregatita,putea sa iasa din sala insa era ok si ka DSP exista dovada ca s-a dus,asta era singura conditie...Acum sa fim seriosi,nu era asa mare lucru,era un drum la Bucuresti si merita daca tot iti doreai sa mai poti sta inca 2 ani pe stagiatura la acelasi spital,cum prevede contractul de munca...Nu stiu ce se va intampla cu ea,daca aflu va informez,ca si asa de miercuri trebe sa merg la lucru,gata concediu...si din ianuarie,alt spital,alta poveste...
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

gamao_ke_derno
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Wed Nov 18, 2009 1:16 pm

Re: absenta de la rezi a celor cu practica medicala asistata

Postby gamao_ke_derno » Tue Dec 01, 2009 5:52 pm

:D Am eu ceva noutati :) .1. Cand se faceau inscrierile pentru rezidentiat s-a dus cineva personal la Centrul de Perfectionare si a intrebat acest lucru , daca esti obligat sa te prezinti in fiecare din cei 3 ani de stagiatura la concursul de rezi. Raspunsul a fost ca esti obligat cel putin o singura data :wink: .
2. Vestea "cruda" este ca daca nu te prezinti deloc in cei 3 ani.. trebuie sa le dai banii inapoi :D , oricum cred ca nimeni dintre cei care fac stagiatura nu au asa ceva de gand :? . O plimbare la bucuresti pt cei din provincie e oricand bine venita :allright:


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 62 guests