Raspuns la petitia celor fara loc

de dat il dam, dar il mai terminam ?
daniela.55
senior
senior
Posts: 197
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:42 am

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby daniela.55 » Wed Nov 25, 2009 1:25 pm

dr_h wrote:Terminati cu smiorcaiala si cu ce s-a intamplat inainte... De ce nu ati fost atat de vehementi cand s-au stabilit prin buget in ianuarie locurile, cand s-a dat ordonanta in august, cand s-au afisat apoi locurile si posturile? Dupa razboi multi viteji se arata. Sistemul medical e in colaps, nu-si mai permite sa arunce bani pe pomeni si pe pregatirea adegeaba a unor absolventi care oricum ar da din nou la anul rezi. Cine n-a invatat nu prinde nimic, majoritatea am fost constienti de lucrul acesta inainte de rezidentiat. Viata nu e usoara, asta e.


Ai dreptate sistemul e in colaps EXACT din cauza noastra.Nu am fost la fel de vehementi ca era ocupati cu altceva si nici nu ne gandeam ca MS va da cu flit celor care nu prind
Ai idee cati din rezidenti actuali au mai dat odata poate prind altceva? Aia nu sunt bani aruncati? Si vorbesc de colegi care au luat cu mai mult de 600 in anii trecuti.Te ai gandit si ca unii care daca vor primi MF vor ramane pe MF fara sa mai incerce la anul? Nu cred ca te ai gandit la nici una din chestiile astea, ca esti prea ocupata sa ne zici noua ca gresim.
Oameni buni e democratie, fiecare face ce vrea.Cica sa terminam cu ce s-a intamplat inainte.Daca toata lumea ar gandi ca tine probabil ca si acum am fi in comunism si asa mai departe
Campanie de sustinere a colegilor care au promovat dar nu mai prind loc

http://www.petitieonline.ro/petitie-p38884059.html

kooksee fost mare MF-ist pe baza unei legi si nu a INTELIGENTEI asa cum credeam toti.Un incredibil punctaj de.. de.. 624.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby Calico » Wed Nov 25, 2009 1:30 pm

daniela.55 wrote:nici nu ne gandeam ca MS va da cu flit celor care nu prind

Cine naiba sa se gandeasca sa citeasca regulamentul rezidentiatului? Doar e cu legi si prostii de-astea si noi suntem medicinisti, noi nu suntem cu legile.
(ceea ce se vede)

Cine naiba sa se gandeasca ca acest rezidentiat chiar are niste reguli si ca ele o sa fie aplicate?

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby dr_dr » Wed Nov 25, 2009 1:36 pm

Ai idee cati din rezidenti actuali au mai dat odata poate prind altceva? Aia nu sunt bani aruncati?

nu, nu sunt bani aruncati
si-au castigat locul prin concurs pe specialitatea respectiva si au fost platiti din bugetul alocat NU CERSIT
daca schimba pt post toate modulele se recunosc si nu mai face nici macar o luna in plus
MF-istilor carora li s-au facut garzile '' pt ca ei au invatau pt rezi'' sa le fie rusine daca nici anul asta nu au prins altceva :green:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby dr_h » Wed Nov 25, 2009 2:16 pm

din categoria "e multe" va prezentam:

daniela.55 wrote:Nu am fost la fel de vehementi ca era ocupati cu altceva

daniela.55
senior
senior
Posts: 197
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:42 am

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby daniela.55 » Wed Nov 25, 2009 2:38 pm

dr_h wrote:Terminati cu smiorcaiala si cu ce s-a intamplat inainte... De ce nu ati fost atat de vehementi cand s-au stabilit prin buget in ianuarie locurile, cand s-a dat ordonanta in august, cand s-au afisat apoi locurile si posturile? Dupa razboi multi viteji se arata. Sistemul medical e in colaps, nu-si mai permite sa arunce bani pe pomeni si pe pregatirea adegeaba a unor absolventi care oricum ar da din nou la anul rezi. Cine n-a invatat nu prinde nimic, majoritatea am fost constienti de lucrul acesta inainte de rezidentiat. Viata nu e usoara, asta e.



Din aceeasi categorie : "e multe" iti prezint si eu.Eu nu stiam de cuvantul asta.Dar poate trebuie sa fiu rezidenta ca sa stiu de el.
Dar cand nu ai nimic interesant de zis trebuie sa zici totusi ceva, cam asa ai fost acum.Daca iau acum forumul la puricat sa gasesc greseli de tastare.....

La urma urmei nu toti putem avea ceva inteligent, sau interesant de zis.Asa ca nu ti face griji,te primim asa cum esti
Campanie de sustinere a colegilor care au promovat dar nu mai prind loc

http://www.petitieonline.ro/petitie-p38884059.html

kooksee fost mare MF-ist pe baza unei legi si nu a INTELIGENTEI asa cum credeam toti.Un incredibil punctaj de.. de.. 624.

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby dr_h » Wed Nov 25, 2009 2:47 pm

daca esti perseverenta vei afla...

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby ikujjj » Wed Nov 25, 2009 3:11 pm

:lol: :lol: :lol:
si anii trecuti au fost petitii similare parca. si-or sa mai fie.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby Chingachgook » Wed Nov 25, 2009 3:23 pm

nu ti se pare ca totusi nivelul scade?
parca aia de anul trecut erau mai coerenti
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
profesorul
junior
junior
Posts: 92
Joined: Wed Nov 18, 2009 5:45 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby profesorul » Wed Nov 25, 2009 4:28 pm

Ca urmare a sesizarii dvs. adresata prin e-mail Directiei de Sanatate Publica a Muncipiului Bucuresti si inregistrata cu nr.F2291/24.11.2009, in conformitate cu prevederile Legii 544/2001, art. 6, al.(3),lit. c si a O.G. nr. 27/2002, pentru a putea da curs petitiei dvs. va rugam sa reveniti cu completari din care sa reiasa numele,prenumele si semnatura solicitantului,precum si adresa la care se solicita primirea raspunsului.

User avatar
Rash
senior
senior
Posts: 125
Joined: Sat Mar 25, 2006 11:58 pm
Location: Unde este termopane...termopane!

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby Rash » Wed Nov 25, 2009 4:29 pm

Adevarul e ca multi se asteptau la procentajul asta de promovabilitate.Eu am fost unul dintre ei.Dar cand am aflat procentul m-am gandit ca vor da si locuri pe masura....n-or fi nebuni sa lase atatia oameni pe dinafara...Initial se promisesera 3000 de locuri si posturi.Dupa am fost si am intrebat alti colegi mai sus pusi care e treaba....unde sunt locurile alea 3000.Raspunsul a fost ca sunt per total 3000 deci e suficient.A fost intoarsa pe dupa deget....orice mi-ar spune mie oricine.Cum eu nu sunt decat un mic reprezentant fara nici un fel de drept de vot in nici una din smecheriile juridice, si nici n-a vrut nmeni sa se lase convins de mine...a ramas asa,fara nici un fel de rezultat.Tin sa mentionez ca am trimis si niste mailuri pe la seful FASMR, care n-ar trebui sa fie din Cluj (parerea mea).Nici un raspuns de la el....desi reprezentam la momentul ala gurile a mai mult de 50 de oameni.
Primum non nocere!

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby Lizz22 » Wed Nov 25, 2009 5:18 pm

mai fratilor terminati o data cu aberatiile!
voua cine trebuie sa va spuna ca nu aveti dreptate?insusi ministrul?
cred ca la cat sunteti de convinsi de voi nici p ala nu il credeti,ca doar,deh...e provizoriu si nu prezinta credibilitate.
una,doua-noi vrem!una doua-suntem discriminati!una,doua-noua ni se cuvine pt ca am facut 50%(nu mai zic punctajul jenant de 460 pct.).
asumati-va faptul ca atunci cand ati dat la medicina nu erati informati corespunzator despre ce urma,asumati-va faptul ca stiati (din experienta generatiilor anterioare si nu numai) ca nu vor fi locuri pentru toti.invatati sa va asumati propriile esecuri!!!

elsa_darc
Posts: 2
Joined: Thu Nov 19, 2009 2:16 am

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby elsa_darc » Wed Nov 25, 2009 5:32 pm

Draga Lizzz22, mai intai, invata sa scrii corect!!!! nu de alta, dar e „JENANT” pentru un „intelectual”-medic, sa nu stie nici macar, asta :( !!!

User avatar
Aurora boreala
senior
senior
Posts: 223
Joined: Wed Aug 06, 2008 10:46 am

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby Aurora boreala » Wed Nov 25, 2009 5:55 pm

Procentul de promovabilitate a fost scazut la 50% pentru ca toate locurile si posturile scoase la concurs, dar mai ales posturile, sa-si gaseasca un ocupant!!! Anul trecut au ramas niste posturi pe cere nimeni nu le-a dorit pana la punctajul de 588! Asta e ideea fundamentala si nu cea pe care o promovati voi, aceea prin care toti cei cu punctaj de peste 50% sa aiba un loc undeva! Zic un loc pentru ca nu am vazut pe nimeni sa ceara sa se scoata posturi in orasele mici sau chiar comune... :?

Daca ziceati ca vreti si voi practica asistata poate era mai plauzibil, dar asa...

E CONCURS de rezidentiat, nu altceva! Daca ar fi un singur loc sau post la un spital din Bucuresti si pentru el concureaza 50 de oameni din care 40 obtin minim 7 (cat ar fi sa zicem nota minima pentru a ocupa postul :green: ) ce ar trebui sa se intample? Sa se dea cate un loc sau post pentru fiecare pentru ca au acea nota minima? :peace: Cam asta incercati voi sa faceti! :roll:
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun!

http://www.youtube.com/watch?v=a4eav7dF ... re=related

daniela.55
senior
senior
Posts: 197
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:42 am

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby daniela.55 » Wed Nov 25, 2009 6:01 pm

Lizz22 wrote:mai fratilor terminati o data cu aberatiile!
voua cine trebuie sa va spuna ca nu aveti dreptate?insusi ministrul?
cred ca la cat sunteti de convinsi de voi nici p ala nu il credeti,ca doar,deh...e provizoriu si nu prezinta credibilitate.
una,doua-noi vrem!una doua-suntem discriminati!una,doua-noua ni se cuvine pt ca am facut 50%(nu mai zic punctajul jenant de 460 pct.).
asumati-va faptul ca atunci cand ati dat la medicina nu erati informati corespunzator despre ce urma,asumati-va faptul ca stiati (din experienta generatiilor anterioare si nu numai) ca nu vor fi locuri pentru toti.invatati sa va asumati propriile esecuri!!!


Una doua-esti pe langa una doua-nu ne intereseaza parerea ta
Uaaa gata acum ne ai convins daca ne ai spus pe tonul asta.Ufff, mai greu dar ai reusit.Celor din 2005 care apropo tot acelasi punctaj de promovabilitate au avut(sau poate era mai putin jenant :shock: ), nu le a dat dreptate ministru, ci justitia.Vai dar ce surpriza, incredibil.Nu, nu a fost ministru, si nici colegii de generatie.
Tocmai din experienta anilor trecuti incercam sa invatam.
Campanie de sustinere a colegilor care au promovat dar nu mai prind loc

http://www.petitieonline.ro/petitie-p38884059.html

kooksee fost mare MF-ist pe baza unei legi si nu a INTELIGENTEI asa cum credeam toti.Un incredibil punctaj de.. de.. 624.

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby Lizz22 » Wed Nov 25, 2009 6:13 pm

Una doua-esti pe langa una doua-nu ne intereseaza parerea ta
Uaaa gata acum ne ai convins daca ne ai spus pe tonul asta.Ufff, mai greu dar ai reusit.Celor din 2005 care apropo tot acelasi punctaj de promovabilitate au avut(sau poate era mai putin jenant :shock: ), nu le a dat dreptate ministru, ci justitia.Vai dar ce surpriza, incredibil.Nu, nu a fost ministru, si nici colegii de generatie.
Tocmai din experienta anilor trecuti incercam sa invatam.[/quote]

esti penibila!ramai asa !
oricum altfel nu ti sta bine!
eu stiu un lucru:cand esti p**** stai in banca ta,nu mai semnalizezi.dar daca tu vrei sa te vada si tara,e alegerea ta!

Asica00
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sun Nov 22, 2009 1:10 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby Asica00 » Wed Nov 25, 2009 6:20 pm

daniela.55 wrote:
Una doua-esti pe langa una doua-nu ne intereseaza parerea ta
Uaaa gata acum ne ai convins daca ne ai spus pe tonul asta.Ufff, mai greu dar ai reusit.Celor din 2005 care apropo tot acelasi punctaj de promovabilitate au avut(sau poate era mai putin jenant :shock: ), nu le a dat dreptate ministru, ci justitia.Vai dar ce surpriza, incredibil.Nu, nu a fost ministru, si nici colegii de generatie.
Tocmai din experienta anilor trecuti incercam sa invatam.


Nu stiu cum era in 2005 sau cum a fost, insa cei care au avut MF au mers in orase mici pentru pregatire, nu intr-un centru universitar si o parte din ei chiar au ramas pe acolo!! :allright:

Una peste alta, nu conteaza ce au facut ei, conteaza ce ati facut voi acum si mai presus, ce pretindeti voi acum! Am mai spus-o si a mai repetat-o si colega de mai sus: 50% pentru a fi ocupate toate locurile si posturile scoase la concurs si nu altfel!!! :hate:
Cu siguranta unii nu stiti sa faceti o foaie de observatie cu starea prezenta si tot tacamul, dar aveti pretentii!
Nu am un punctaj fabulos, dar macar nu fac din el un ideal, ca de fapt asta faceti voi!!! :devil:

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby BearZZ » Wed Nov 25, 2009 7:36 pm

Eu am o prietena care in 2008 a luat 630 si a ales o specialitate care nu ii convenea dar era pe loc ,nu pe post. A luat salariu 10 luni (aprox 14.000 de lei cu tot cu taxe) ,si acum a dat din nou. A luat un punctaj mult mai mare ,si isi va alege altceva unde va sta 5 ani rezidenta. (deci 5X14.000=70.000 la care se adauga cei 14.000 din primul an= 84.000) Cum ea a intrat la UMF pe loc de buget ,scolarizarea i-a platit-o statul (4500X6=27.000 ,am pus valoarea aproximativa platita anual de un student la "cu taxa"). Cei 27.000+84.000=111.000 lei. Sa mai pun si cei 15 ani de invatamant gratuit prescolar ,gimnazial si liceeal? Hai sa aproximam 1000 de lei pe an....si avem 111.000+15.000=126.000 lei pe care statul i-a cheltuit cu scolarizarea domnisoarei in cauza timp de 27 de ani. Poate am gresit la calcule ,sa ma scuze cei vigilenti ,dar se observa clar o cheltuiala de aproximativ 30.000 euro.
Stiti care a fost criteriul principal al alegerii specializarii pt ea acum in 2009? SA FIE O SPECIALIZARE RECUNOSCUTA IN UE :) ,deci fata pleaca. Bravo ei! Dar aia 30.000 cine ii plateste? Dupa ce statul a pregatit-o gratuit 27 de ani ,ea de pe-acum nici nu vrea sa mai auda de Romania.
Anul trecut au plecat aproximativ 1400 de astfel de specimene. Asa ca va rog frumos ,nu mai aruncati cu gunoi in astia care cer MF moca ,spunandu-le ca statul ii va plati degeaba ,pentru ca ei oricum vor altceva si vor da din nou rezi :) Aproximativ 1400 de insi dau tzeapa statului Roman anual. Si vorbim de aia bine pregatiti...Mai bine s-ar da o sansa celor care chiar vor un post la sat. Sa semneze pe 15 ani si gata! :)

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby Calico » Wed Nov 25, 2009 7:54 pm

Fata desteapta.
Eu zic ca daca statul ti-o trage trebuie sa-i intorci favorul.

daniela.55
senior
senior
Posts: 197
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:42 am

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby daniela.55 » Wed Nov 25, 2009 8:06 pm

MumaPadurii wrote:Fata desteapta.
Eu zic ca daca statul ti-o trage trebuie sa-i intorci favorul.



Iar esti pe langa.Nu mai e nicio noutate in faptul ca nu intelegi ce vrea omul sa transmita.Ti ai facut un obicei din asta. :allright:
Campanie de sustinere a colegilor care au promovat dar nu mai prind loc

http://www.petitieonline.ro/petitie-p38884059.html

kooksee fost mare MF-ist pe baza unei legi si nu a INTELIGENTEI asa cum credeam toti.Un incredibil punctaj de.. de.. 624.

User avatar
VoxEgo
senior
senior
Posts: 192
Joined: Thu Jan 29, 2004 1:10 pm
Location: your mind
Contact:

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby VoxEgo » Wed Nov 25, 2009 8:07 pm

BearZZ wrote:Eu am o prietena care in 2008 a luat 630 si a ales o specialitate care nu ii convenea dar era pe loc ,nu pe post. A luat salariu 10 luni (aprox 14.000 de lei cu tot cu taxe) ,si acum a dat din nou. A luat un punctaj mult mai mare ,si isi va alege altceva unde va sta 5 ani rezidenta. (deci 5X14.000=70.000 la care se adauga cei 14.000 din primul an= 84.000) Cum ea a intrat la UMF pe loc de buget ,scolarizarea i-a platit-o statul (4500X6=27.000 ,am pus valoarea aproximativa platita anual de un student la "cu taxa"). Cei 27.000+84.000=111.000 lei. Sa mai pun si cei 15 ani de invatamant gratuit prescolar ,gimnazial si liceeal? Hai sa aproximam 1000 de lei pe an....si avem 111.000+15.000=126.000 lei pe care statul i-a cheltuit cu scolarizarea domnisoarei in cauza timp de 27 de ani. Poate am gresit la calcule ,sa ma scuze cei vigilenti ,dar se observa clar o cheltuiala de aproximativ 30.000 euro.
Stiti care a fost criteriul principal al alegerii specializarii pt ea acum in 2009? SA FIE O SPECIALIZARE RECUNOSCUTA IN UE :) ,deci fata pleaca. Bravo ei! Dar aia 30.000 cine ii plateste? Dupa ce statul a pregatit-o gratuit 27 de ani ,ea de pe-acum nici nu vrea sa mai auda de Romania.
Anul trecut au plecat aproximativ 1400 de astfel de specimene. Asa ca va rog frumos ,nu mai aruncati cu gunoi in astia care cer MF moca ,spunandu-le ca statul ii va plati degeaba ,pentru ca ei oricum vor altceva si vor da din nou rezi :) Aproximativ 1400 de insi dau tzeapa statului Roman anual. Si vorbim de aia bine pregatiti...Mai bine s-ar da o sansa celor care chiar vor un post la sat. Sa semneze pe 15 ani si gata! :)


Hm, tu nu lucrezi in sistem privat? Dupa anii aia gratuiti de scolarizare asigurati de catre statul roman? (ma refer la primele 12 clase, am inteles dintr-un post anterior ca ai facut facultatea in sistem privat). Asta nu inseamna tot o abandonare a statului roman pe care il plangi aici?
the Earth is flat

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby Calico » Wed Nov 25, 2009 8:11 pm

daniela.55 wrote:
Mumapadurii wrote:Fata desteapta.
Eu zic ca daca statul ti-o trage trebuie sa-i intorci favorul.

Iar esti pe langa.Nu mai e nicio noutate in faptul ca nu intelegi ce vrea omul sa transmita.Ti ai facut un obicei din asta.

E fascinant cati oameni iti spun ca esti total pe langa si totusi tu continui sa sustii ca eu sunt cea care nu inteleg ce vrea omul sa transmita.

N-ai intelege o gluma nici daca te-ar musca de fund.

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby swiss » Wed Nov 25, 2009 8:16 pm

[quote="MumaPadurii
N-ai intelege o gluma nici daca te-ar musca de fund.[/quote]

:devil:

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby BearZZ » Wed Nov 25, 2009 8:44 pm

Eu lucrez in sistem privat si platesc taxele in Romania. Si le platesc pe toate ,corect. Hai sa zicem ca daca nu as plati taxele mi-as permite un leasing la o masina noua...Deci ,daca esti medic rezident ,pana una alta ,eu te platesc pe tine :) In Romania.

mariac81
junior
junior
Posts: 81
Joined: Fri Nov 21, 2008 3:49 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby mariac81 » Wed Nov 25, 2009 8:49 pm

BearZZ wrote:Eu am o prietena care in 2008 a luat 630 si a ales o specialitate care nu ii convenea dar era pe loc ,nu pe post. A luat salariu 10 luni (aprox 14.000 de lei cu tot cu taxe) ,si acum a dat din nou. A luat un punctaj mult mai mare ,si isi va alege altceva unde va sta 5 ani rezidenta. (deci 5X14.000=70.000 la care se adauga cei 14.000 din primul an= 84.000) Cum ea a intrat la UMF pe loc de buget ,scolarizarea i-a platit-o statul (4500X6=27.000 ,am pus valoarea aproximativa platita anual de un student la "cu taxa"). Cei 27.000+84.000=111.000 lei. Sa mai pun si cei 15 ani de invatamant gratuit prescolar ,gimnazial si liceeal? Hai sa aproximam 1000 de lei pe an....si avem 111.000+15.000=126.000 lei pe care statul i-a cheltuit cu scolarizarea domnisoarei in cauza timp de 27 de ani. Poate am gresit la calcule ,sa ma scuze cei vigilenti ,dar se observa clar o cheltuiala de aproximativ 30.000 euro.
Stiti care a fost criteriul principal al alegerii specializarii pt ea acum in 2009? SA FIE O SPECIALIZARE RECUNOSCUTA IN UE :) ,deci fata pleaca. Bravo ei! Dar aia 30.000 cine ii plateste? Dupa ce statul a pregatit-o gratuit 27 de ani ,ea de pe-acum nici nu vrea sa mai auda de Romania.
Anul trecut au plecat aproximativ 1400 de astfel de specimene. Asa ca va rog frumos ,nu mai aruncati cu gunoi in astia care cer MF moca ,spunandu-le ca statul ii va plati degeaba ,pentru ca ei oricum vor altceva si vor da din nou rezi :) Aproximativ 1400 de insi dau tzeapa statului Roman anual. Si vorbim de aia bine pregatiti...Mai bine s-ar da o sansa celor care chiar vor un post la sat. Sa semneze pe 15 ani si gata! :)



cat esti rezident ai SALARIU nu e BURSA din partea statului, esti platit sa muncesti, ca nu toti fac asta e alta treaba, dar banii pe care ii primesti sunt pentru munca. cat priveste gradinita-scoala-liceu-facultate a avut grija statul sa ia nspe mii de taxe si impozite de la parinti si stai linistit nu iese statul in pierdere

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby BearZZ » Wed Nov 25, 2009 8:49 pm

Asa ca pana una alta statul Roman a castigat cu mine. M-a scolarizat si eu acum ii dau inapoi. Deci....gresesti.

User avatar
VoxEgo
senior
senior
Posts: 192
Joined: Thu Jan 29, 2004 1:10 pm
Location: your mind
Contact:

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby VoxEgo » Wed Nov 25, 2009 8:54 pm

BearZZ wrote:Eu lucrez in sistem privat si platesc taxele in Romania. Si le platesc pe toate ,corect. Hai sa zicem ca daca nu as plati taxele mi-as permite un leasing la o masina noua...Deci ,daca esti medic rezident ,pana una alta ,eu te platesc pe tine :) In Romania.

Voi fi, din ianuarie, deci inca nu ma platesti pe mine. Dar remarcabil mod de a gandi. Daca e sa mergem pe principiul asta cei care au plecat in afara si platesc taxe in tarile in care lucreaza fac economia acelor tari sa mearga, permitand Romaniei sa imprumute si mai multi bani din fondurile europene. Deci practic ei te platesc pe tine.
Dude, weak, simply weak. Dar cata vreme asta te face sa fii mai impacat cu tine si sa 'argumentezi' diverse ineptii pe forum, have it your way.
the Earth is flat

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby BearZZ » Wed Nov 25, 2009 8:57 pm

mariac81 wrote:cat esti rezident ai SALARIU nu e BURSA din partea statului, esti platit sa muncesti, ca nu toti fac asta e alta treaba, dar banii pe care ii primesti sunt pentru munca. cat priveste gradinita-scoala-liceu-facultate a avut grija statul sa ia nspe mii de taxe si impozite de la parinti si stai linistit nu iese statul in pierdere


Ipotetic vorbind ,parintii au platit taxe. Dar nu toti parintii platesc taxele. De fapt ,munca la negru in Romania e in floare ,iar economia subterana inseamna aproximativ 50% din toata economia statului. Si putem lua cazul ipotetic in care ambii parinti sunt pensionari pe caz de boala ,poftim. Nu te face ca nu ai priceput ce am zis.
Cat despre munca rezidentilor....oi munci eu in privat ,dar stau mai mult in spitale decat un rezident :lol: ,cam de 2-3 ori mai mult.

User avatar
VoxEgo
senior
senior
Posts: 192
Joined: Thu Jan 29, 2004 1:10 pm
Location: your mind
Contact:

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby VoxEgo » Wed Nov 25, 2009 8:58 pm

BearZZ wrote:
mariac81 wrote:cat esti rezident ai SALARIU nu e BURSA din partea statului, esti platit sa muncesti, ca nu toti fac asta e alta treaba, dar banii pe care ii primesti sunt pentru munca. cat priveste gradinita-scoala-liceu-facultate a avut grija statul sa ia nspe mii de taxe si impozite de la parinti si stai linistit nu iese statul in pierdere


Ipotetic vorbind ,parintii au platit taxe. Dar nu toti parintii platesc taxele. De fapt ,munca la negru in Romania e in floare ,iar economia subterana inseamna aproximativ 50% din toata economia statului. Si putem lua cazul ipotetic in care ambii parinti sunt pensionari pe caz de boala ,poftim. Nu te face ca nu ai priceput ce am zis.
Cat despre munca rezidentilor....oi munci eu in privat ,dar stau mai mult in spitale decat un rezident :lol: ,cam de 2-3 ori mai mult.


Incep sa cred ca toata economia Romaniei se bazeaza pe tine.
Afirmatia ta legata de timpul pe care il petrec rezidentii in spitale este jignitoare.
the Earth is flat

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby BearZZ » Wed Nov 25, 2009 8:59 pm

VoxEgo wrote:
BearZZ wrote:Eu lucrez in sistem privat si platesc taxele in Romania. Si le platesc pe toate ,corect. Hai sa zicem ca daca nu as plati taxele mi-as permite un leasing la o masina noua...Deci ,daca esti medic rezident ,pana una alta ,eu te platesc pe tine :) In Romania.

Voi fi, din ianuarie, deci inca nu ma platesti pe mine. Dar remarcabil mod de a gandi. Daca e sa mergem pe principiul asta cei care au plecat in afara si platesc taxe in tarile in care lucreaza fac economia acelor tari sa mearga, permitand Romaniei sa imprumute si mai multi bani din fondurile europene. Deci practic ei te platesc pe tine.
Dude, weak, simply weak. Dar cata vreme asta te face sa fii mai impacat cu tine si sa 'argumentezi' diverse ineptii pe forum, have it your way.


Un imprumut presupune dobanda si returnarea imprumutului....Deci pana la urma tot eu platesc ce imprumuta ei ca sa te plateasca pe....tine. Geniule.

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby swiss » Wed Nov 25, 2009 8:59 pm

BearZZ wrote:....dar stau mai mult in spitale decat un rezident :lol: ,cam de 2-3 ori mai mult.

mai arnold, lucrezi la polul nord?

User avatar
VoxEgo
senior
senior
Posts: 192
Joined: Thu Jan 29, 2004 1:10 pm
Location: your mind
Contact:

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby VoxEgo » Wed Nov 25, 2009 9:01 pm

BearZZ wrote:
VoxEgo wrote:
BearZZ wrote:Eu lucrez in sistem privat si platesc taxele in Romania. Si le platesc pe toate ,corect. Hai sa zicem ca daca nu as plati taxele mi-as permite un leasing la o masina noua...Deci ,daca esti medic rezident ,pana una alta ,eu te platesc pe tine :) In Romania.

Voi fi, din ianuarie, deci inca nu ma platesti pe mine. Dar remarcabil mod de a gandi. Daca e sa mergem pe principiul asta cei care au plecat in afara si platesc taxe in tarile in care lucreaza fac economia acelor tari sa mearga, permitand Romaniei sa imprumute si mai multi bani din fondurile europene. Deci practic ei te platesc pe tine.
Dude, weak, simply weak. Dar cata vreme asta te face sa fii mai impacat cu tine si sa 'argumentezi' diverse ineptii pe forum, have it your way.


Un imprumut presupune dobanda si returnarea imprumutului....Deci pana la urma tot eu platesc ce imprumuta ei ca sa te plateasca pe....tine. Geniule.


Dumnezeule, aia a fost o ironie, credeam ca este evident. Dar dupa cum spuneam, have it your way.
the Earth is flat

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby Calico » Wed Nov 25, 2009 9:20 pm

In Romania invatamantul superior e gratuit. Daca "statul" a hotarat asa inseamna ca isi asuma riscul ca cei pe care ii scolarizeaza sa nu profeseze in domeniul pentru care au studiat.

Parca am mai avut discutia asta undeva, posibil chiar pe acest forum, pentru ca tin minte ca am mai spus lucrurile astea la un moment dat:
Daca eu termin Dreptul, dar ma fac fotomodel, inseamna ca datorez bani statului?
Daca termin Limbi Straine, dar aleg sa ma casatoresc cu un bastan si sa stau in puf acasa si sa ma uit pe pereti, inseamna ca datorez bani statului?
Daca termin Medicina, dar aleg sa vand carti la o taraba din centru, inseamna ca-i datorez bani statului?

La fel si cu cei care aleg sa plece in alta tara. Atata timp cat educatia e gratuita e dreptul meu legal sa o fac. E si moral? Desigur. Poate plec pentru ca sotul meu are o slujba acolo si vreau sa-l urmez. Poate plec pentru ca vreau experienta de viata. Si de ce nu, poate plec pentru ca vreau bani mai multi si o viata mai buna. E dreptul meu moral sa-mi doresc asta.

Toate astea sunt niste idei generale aplicabile oricarei facultati. Dar in cazul doctorilor mai am un argument in plus: statul ofera niste salarii inumane, din care nu ai cum sa traiesti demn sau dedicandu-te doar meseriei. Si in conditiile astea cu atat mai mult nu are dreptul la nici o pretentie de la absolventii facultatilor.

Acum referitor la cei care pleaca dupa ce s-au specializat aici. La fel, statul i-a platit, dar si ei au muncit. Si la ce salarii au, eu consider ca in medie rezidentii muncesc exact cat trebuie (chiar mai mult). Daca facem o medie intre aia care pleaca acasa la ora 12-2 si aia care pleaca la ora 6-8 seara, cred ca nu datoreaza statului nimic.

Daca statul nu mai are chef sa specializeze oameni care apoi sa plece n-are decat sa creasca salariile medicilor si sa ofere destule posturi dupa terminarea rezidentiatului.

Sau macar sa-i oblige sa semneze un contrat atunci cand intra in rezidentiat. Sa vedem atunci cati absolventi vor mai fi dispusi sa intre in rezidentiat (probabil ca aia care fac acum petitii... ceea ce mi s-ar parea delicios: tara ar primii rezidentii si doctorii pe care ii merita).

mariac81
junior
junior
Posts: 81
Joined: Fri Nov 21, 2008 3:49 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby mariac81 » Wed Nov 25, 2009 9:25 pm

BearZZ wrote: Cat despre munca rezidentilor....oi munci eu in privat ,dar stau mai mult in spitale decat un rezident :lol: ,cam de 2-3 ori mai mult.



N generaliza. Nu stii cati rezidenti stau la spital 12 ore pe zi, cati rezidenti fac o multime de garzi neplatite.
Eu zic sa muncesti mai mult daca tu ma platesti pe mine, ca ma platesti cam putin. Norocul statului esti tu, nici nu te-a scolarizat complet, ca ai facut la particulara facultatea, si uite ce profit are cu tine acum.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby b3 » Wed Nov 25, 2009 9:40 pm

MumaPadurii wrote:Dar in cazul doctorilor mai am un argument in plus: statul ofera niste salarii inumane.


Stai sa vezi acum cand iti raspunde cineva ca da' ce, ai dat la Medicina pentru bani ? Da' juramantu' lu' Hipocrate, cu juramantu', domne, cum ramane ? :roll:

Da' cica suntem pe forumul medicinistilor si discutii d-astea jenante a la comentariile de pe EvZ si Hotnews n-ar trebui sa fie pe aici... din nou :roll:

Eu sunt de acord cu ideea cu contractul pt rezidentiat. Dar ma indoiesc ca ar scadea numarul rezidentilor. Ar semna, ar face rezi, ar ramane aici, si dup-aia ar continua sa se planga pe forumuri ca nu-s posturi, ca-s salarii mici. N-ar face decat sa tot mute problema cat mai departe de admiterea la facultate.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby BearZZ » Wed Nov 25, 2009 9:41 pm

mariac81 wrote:
BearZZ wrote:Cat despre munca rezidentilor....oi munci eu in privat ,dar stau mai mult in spitale decat un rezident :lol: ,cam de 2-3 ori mai mult.



N generaliza. Nu stii cati rezidenti stau la spital 12 ore pe zi, cati rezidenti fac o multime de garzi neplatite.
Eu zic sa muncesti mai mult daca tu ma platesti pe mine, ca ma platesti cam putin. Norocul statului esti tu, nici nu te-a scolarizat complet, ca ai facut la particulara facultatea, si uite ce profit are cu tine acum.


Stiu si de rezidentii care stau 12 ore pe zi in spital ,si de cei care stau 2. Am facut o medie...dar nici eu daca as fi rezident nu as sta mai mult decat eventual sa capat experienta ,pentru ca bani ioc!
Eu sunt o investitie buna pentru stat ,dar sunt putini cei ca mine. Eu unul ti-as da 5000 de lei pe luna (fara ironie) ,si m-as bucura sa stai 8 ore pe zi in spital ,sa inveti meserie si apoi sa ramai aici sa ma tratezi pe mine ,nu pe vreun Englez pe care sar 3 medici de la usa spitalului ,iar la mine se uita un medic doar dupa ce le zic ca am facut si eu medicina candva...(naspa ca asta ii obliga sa nu ia banii pe care eu sincer vreau sa ii dau ,desi platesc 210 lei pe luna la sanatate si intru in spital o data la 3 ani, ca si pacient).
Dar am vrut sa zic ca nu e mai moral sa zici ca aia care vor MF acum nu ar trebui sa ia pentru ca ar fi platiti degeaba minim un an...si aici zic pentru Muma Padurii. E imoral si demagogic sa sustii asta din moment ce o foarte mare parte din cei ce au luat loc pe rezi ,pleaca afara. Moralitatea e discutabila in alte privinte ,cum ar fi studiul si lipsa de pregatire...dar nu asta cu banii. Parerea mea

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby BearZZ » Wed Nov 25, 2009 9:45 pm

VoxEgo wrote:Dumnezeule, aia a fost o ironie, credeam ca este evident. Dar dupa cum spuneam, have it your way.


Pheff....da ,realizez. Dar sunt asa de multi binevoitori pe forumul asta incat uit ca e un forum si ma simt deseori intr-un razoi de gherila :)

daniela.55
senior
senior
Posts: 197
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:42 am

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby daniela.55 » Wed Nov 25, 2009 9:57 pm

BearZZ wrote:
mariac81 wrote:
BearZZ wrote:Cat despre munca rezidentilor....oi munci eu in privat ,dar stau mai mult in spitale decat un rezident :lol: ,cam de 2-3 ori mai mult.



N generaliza. Nu stii cati rezidenti stau la spital 12 ore pe zi, cati rezidenti fac o multime de garzi neplatite.
Eu zic sa muncesti mai mult daca tu ma platesti pe mine, ca ma platesti cam putin. Norocul statului esti tu, nici nu te-a scolarizat complet, ca ai facut la particulara facultatea, si uite ce profit are cu tine acum.


Stiu si de rezidentii care stau 12 ore pe zi in spital ,si de cei care stau 2. Am facut o medie...dar nici eu daca as fi rezident nu as sta mai mult decat eventual sa capat experienta ,pentru ca bani ioc!
Eu sunt o investitie buna pentru stat ,dar sunt putini cei ca mine. Eu unul ti-as da 5000 de lei pe luna (fara ironie) ,si m-as bucura sa stai 8 ore pe zi in spital ,sa inveti meserie si apoi sa ramai aici sa ma tratezi pe mine ,nu pe vreun Englez pe care sar 3 medici de la usa spitalului ,iar la mine se uita un medic doar dupa ce le zic ca am facut si eu medicina candva...(naspa ca asta ii obliga sa nu ia banii pe care eu sincer vreau sa ii dau ,desi platesc 210 lei pe luna la sanatate si intru in spital o data la 3 ani, ca si pacient).
Dar am vrut sa zic ca nu e mai moral sa zici ca aia care vor MF acum nu ar trebui sa ia pentru ca ar fi platiti degeaba minim un an...si aici zic pentru Muma Padurii. E imoral si demagogic sa sustii asta din moment ce o foarte mare parte din cei ce au luat loc pe rezi ,pleaca afara. Moralitatea e discutabila in alte privinte ,cum ar fi studiul si lipsa de pregatire...dar nu asta cu banii. Parerea mea



Nu te deranja sa i explici ca oricum nu pricepe.E grele cu ea. :allright:

Si eu sunt de acord cu contract semnat la intrarea in rezidentiat insa trebuie sa oferi si alternative celor care nu vor sa profeseze aici.Sa gaseasca o modalitate in care sa poti obtine DLP
parerea mea :
1.stagiatura 2-3 ani in urma careia sa primesti DLP
2.rezidentiat pentru cei care vor contracte pe locurile sau posturile statului sau vor sa profeseze in Romanica eventual pentru cei care vor sa se specializeze in ceva anume.
Avand la dispozitie cele 2 solutii tu hotarasti ce alegi si nu mai stai la mana statului sa scoata locuri si posturi
Campanie de sustinere a colegilor care au promovat dar nu mai prind loc

http://www.petitieonline.ro/petitie-p38884059.html

kooksee fost mare MF-ist pe baza unei legi si nu a INTELIGENTEI asa cum credeam toti.Un incredibil punctaj de.. de.. 624.

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby BearZZ » Wed Nov 25, 2009 10:05 pm

MumaPadurii wrote:In Romania invatamantul superior e gratuit. Daca "statul" a hotarat asa inseamna ca isi asuma riscul ca cei pe care ii scolarizeaza sa nu profeseze in domeniul pentru care au studiat.

Parca am mai avut discutia asta undeva, posibil chiar pe acest forum, pentru ca tin minte ca am mai spus lucrurile astea la un moment dat:
Daca eu termin Dreptul, dar ma fac fotomodel, inseamna ca datorez bani statului?
Daca termin Limbi Straine, dar aleg sa ma casatoresc cu un bastan si sa stau in puf acasa si sa ma uit pe pereti, inseamna ca datorez bani statului?
Daca termin Medicina, dar aleg sa vand carti la o taraba din centru, inseamna ca-i datorez bani statului?

La fel si cu cei care aleg sa plece in alta tara. Atata timp cat educatia e gratuita e dreptul meu legal sa o fac. E si moral? Desigur. Poate plec pentru ca sotul meu are o slujba acolo si vreau sa-l urmez. Poate plec pentru ca vreau experienta de viata. Si de ce nu, poate plec pentru ca vreau bani mai multi si o viata mai buna. E dreptul meu moral sa-mi doresc asta.

Toate astea sunt niste idei generale aplicabile oricarei facultati. Dar in cazul doctorilor mai am un argument in plus: statul ofera niste salarii inumane, din care nu ai cum sa traiesti demn sau dedicandu-te doar meseriei. Si in conditiile astea cu atat mai mult nu are dreptul la nici o pretentie de la absolventii facultatilor.

Acum referitor la cei care pleaca dupa ce s-au specializat aici. La fel, statul i-a platit, dar si ei au muncit. Si la ce salarii au, eu consider ca in medie rezidentii muncesc exact cat trebuie (chiar mai mult). Daca facem o medie intre aia care pleaca acasa la ora 12-2 si aia care pleaca la ora 6-8 seara, cred ca nu datoreaza statului nimic.

Daca statul nu mai are chef sa specializeze oameni care apoi sa plece n-are decat sa creasca salariile medicilor si sa ofere destule posturi dupa terminarea rezidentiatului.

Sau macar sa-i oblige sa semneze un contrat atunci cand intra in rezidentiat. Sa vedem atunci cati absolventi vor mai fi dispusi sa intre in rezidentiat (probabil ca aia care fac acum petitii... ceea ce mi s-ar parea delicios: tara ar primii rezidentii si doctorii pe care ii merita).


Pentru ca mie imi place despre Muma Padurii si o iau in serios ,vreau sa ii dau replica la acest post.
Daca tu termini dreptul si te faci fotomodel IN ROMANIA vei plati dar isi taxe aici ,vei cumpara din Romania ,si iarasi statul va incasa taxe pe ceea ce consumi.
Daca termini Limbi Straine si te mariti cu un bastan foarte bine! Vei fi toata ziua prin mall IN ROMANIA ,vei sparge foarte multi bani ,iar aia prin taxe si impozite se vor intoarce cumva la stat ,de la amicul tau care oricum are prea multi.
Daca faci medicina si vinzi carti la universitate ,idem mai sus. Vei consuma si vei plati (intr-un fel sau altul) dari si impozite statului ROMAN.
E dreptul tau legal sa te cari ,dar nu vorbi despre moralitate. Statul Roman te educa gratuit ,itireduce transportul pe RATB ,metrou si CFR ,iti da medicamente compensate si asistenta medicala gratuita ,iar tu te cari si nu cotizezi cu nimic aici ca si ALTII ca tine sa aiba parte de aceleasi avantaje. TU rupi cercul. Tu pleci ,unde aia profita de educatia ta contra un salariu ,dar nu isi bat capul cu educatia,transportul si sanatatea ta pana la 25 de ani ,iar noua ne lasi gaura in buget facuta de tine ,si.....pensionarii. Asa ca ,moralitatea E DISCUTABILA.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby Calico » Wed Nov 25, 2009 10:10 pm

BearZZ wrote:Dar am vrut sa zic ca nu e mai moral sa zici ca aia care vor MF acum nu ar trebui sa ia pentru ca ar fi platiti degeaba minim un an...si aici zic pentru Muma Padurii.E imoral si demagogic sa sustii asta din moment ce o foarte mare parte din cei ce au luat loc pe rezi ,pleaca afara.

Mai, eu nu a zis asta.
Daca un om are un punctaj care ii permite sa ia MF, din partea mea poate sa ia linistit si dupa un an sa-si incerce din nou sansele. La fel cum poate sa ia si chirurgie generala si apoi daca are chef de ginecologie sa-si incerce din nou sansele. In paranteza fie spus, eu i-as pune sa renunte la specializarea aleasa inainte sa se inscrie la rezidentiat, dar asta e alta discutie.

Ce ziceam eu era referitor la aia cu petitia, care nu au drept legal la un loc de MF. Sigur ca sunt si unii care vor sa ramana pe MF, dar faptul ca vrei nu iti da si automat dreptul sa vrei.

Nu am zis ca statul nu ar trebui sa le dea locuri. Am zis ca nu e obligat sa le dea locuri. Daca ar trebui sau nu e decizia lui. Dar din moment ce si-a facut un anumit calcul si a ales ca numarul de locuri pe care le scoate la rezidentiat e "n", banuiesc ca are niste motive si ca nu e in interesul lui sa suplimenteze acest numar.

Normal ca atunci cand scoti un numar "n" de locuri la rezidentiat iti asumi riscul ca o parte din aceste salarii sa le platesti degeaba pentru ca rezidentii respectivi vor pleca sau vor da rezidentiatul din nou pentru a-si alege alta specialitate. Dar asta e dreptul lor si e un risc pe care statul si-l asuma.

Dar de ce ar suplimenta acest numar de locuri cand el are nevoie (sau poate plati) doar "n"? Asta n-ar fi deloc in interesul lui. Iar practica asistata sunt pur si simplu niste bani platiti degeaba. Una e sa oferi un loc in rezidentiat cu premisele ca eventual rezidentul il va termina si va profesa ca medic in Romania, chiar daca exista posibilitatea ca el sa n-o faca... alta e sa platesti timp de 3 ani niste oameni despre care stii de la inceput ca oricum trebuie sa dea rezi inca o data si numai la mers la serviciu nu le sta gandul. De altfel si raysa_damaris a recunoscut ca era bine pe vremea stagiaturii ca doctorii te intelegeau si nu trebuia sa vii in fiecare zi la spital.

Nu stiu daca m-am facut foarte bine inteleasa, am fost destul de hectica. Oricum, bottom line e ca eu nu am sustinut ce zici tu ca as fi sustinut.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby Calico » Wed Nov 25, 2009 10:25 pm

BearZZ wrote:Daca tu termini dreptul si te faci fotomodel IN ROMANIA vei plati dar isi taxe aici ,vei cumpara din Romania ,si iarasi statul va incasa taxe pe ceea ce consumi.
Daca termini Limbi Straine si te mariti cu un bastan foarte bine! Vei fi toata ziua prin mall IN ROMANIA ,vei sparge foarte multi bani ,iar aia prin taxe si impozite se vor intoarce cumva la stat ,de la amicul tau care oricum are prea multi.
Daca faci medicina si vinzi carti la universitate ,idem mai sus. Vei consuma si vei plati (intr-un fel sau altul) dari si impozite statului ROMAN.

Da, dar si asa ai putea zice ca statul a investit niste bani in tine ca sa devii avocat, nu sa-ti arati c.... in reviste. Ca sa devii profesor (ca are nevoie de profesori), nu ca sa faci cumparaturi in mall, ca asta o face si una cu 4 clase. Ca sa te faci doctor (ca are nevoie de medici), nu sa te faci vanzatoare.
Deci pe undeva tot are statul de pierdut si asta e si normal. Asta e riscul educatiei gratuite. Statul nu are dreptul moral de a-mi impune mie ce alegeri sa fac in viata, indiferent de cati bani a investit in mine.

BearZZ wrote:E dreptul tau legal sa te cari ,dar nu vorbi despre moralitate. Statul Roman te educa gratuit ,itireduce transportul pe RATB ,metrou si CFR ,iti da medicamente compensate si asistenta medicala gratuita ,iar tu te cari si nu cotizezi cu nimic aici ca si ALTII ca tine sa aiba parte de aceleasi avantaje. TU rupi cercul. Tu pleci ,unde aia profita de educatia ta contra un salariu ,dar nu isi bat capul cu educatia,transportul si sanatatea ta pana la 25 de ani ,iar noua ne lasi gaura in buget facuta de tine ,si.....pensionarii. Asa ca ,moralitatea E DISCUTABILA

Sa inteleg conform acestor argumente ca orice emigrant e imoral? Indiferent de profesie e imoral sa pleci din tara? De fapt stai, indiferent de educatie e imoral sa pleci din tara, ca doar statul cheltuie bani si ii ofera sanatate gratuita pana la 18 ani si unuia cu 8 clase.

Uite, mie ideile astea mi se par comuniste. Evident ca moralitatea e ceva subiectiv pana la urma si chiar si comunismul e pana la urma o ideologie la care oricine are dreptul sa adere. Dar mie personal ideile tale mi se par profund gresite.

Lumea in care traim, uniunea europeana daca vrei, e libera. Circulatia e libera. Daca o tara nu ii ofera cetatenilor ei conditiile pe care acestia le doresc ei au dreptul de a emigra, de a-si cauta fericirea in alta parte. E un drept in care eu cred cu tarie si a carui moralitate nu mi se pare deloc discutabila.

Poate daca ramai in tara si contribui la taxe si te sacrifici pentru popor ii faci un bine, ok. Poate esti un martir, ok. Dar asta nu inseamna ca daca alegi sa pleci faci un gest imoral.

later edit: asta fara sa mai mentionez ca principalul motiv pentru cresterea economica din ultimii ani a fost faptul ca emigrantii cheltuiau sume enorme de bani in Romania.


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 71 guests