Raspuns la petitia celor fara loc

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby b3 » Mon Nov 30, 2009 2:03 pm

MumaPadurii wrote: cand le cheama toti prostii. :wink:


MumaPadurii, ai primul warning. La trei ai ban. discutia despre warning aici viewtopic.php?f=20&t=9700
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

georgianas2003
Posts: 1
Joined: Mon Nov 30, 2009 3:25 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby georgianas2003 » Mon Nov 30, 2009 3:32 pm

Buna, ma alatur si eu celor care nu au prins un loc/ post la rezidentiat anul acesta....sper sa se rezolve ceva.

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby ikujjj » Mon Nov 30, 2009 3:37 pm

n-o sa se rezolve nimic.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby Enemy » Mon Nov 30, 2009 4:01 pm

S-a dat un (alt) raspuns oficial la petitie?

liviu pred
Posts: 2
Joined: Mon Nov 30, 2009 4:01 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby liviu pred » Mon Nov 30, 2009 4:14 pm

cum fac sa particip la greva?trebuie sa ne trecem pe vreo lista?exista vreo lista?ceva?

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby Enemy » Mon Nov 30, 2009 8:25 pm

pe 6 decembrie, ora 12.45 in piata universitatii. Sa fiti prezenti in numar cat mai mare!

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby matrix » Mon Nov 30, 2009 8:33 pm

care greva ?!?! pai ca sa faci greva trebuie sa ai un loc de munca....

asta ar fi cea mai tare faza pe 2009....concurentii picati la rezidentiat fac greva :peace: :peace: :peace:
Viata lunga si prospera!

dragos_st
junior
junior
Posts: 32
Joined: Wed Nov 28, 2007 4:32 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby dragos_st » Mon Nov 30, 2009 9:18 pm

matrix wrote:care greva ?!?! pai ca sa faci greva trebuie sa ai un loc de munca....

asta ar fi cea mai tare faza pe 2009....concurentii picati la rezidentiat fac greva :peace: :peace: :peace:



cea mai tare faza este ce ai zis tu mai sus in alta ordine de idei: concurentii promovati sunt picati.. ceea ce nu are logica

Dr.Jol
senior
senior
Posts: 121
Joined: Wed Nov 11, 2009 3:19 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby Dr.Jol » Mon Nov 30, 2009 9:24 pm

ea mai tare faza este ce ai zis tu mai sus in alta ordine de idei: concurentii promovati sunt picati.. ceea ce nu are logica


ba da, are logica..din moment ce concurezi nu pot toti sa ia medalii, dar totusi trebuie sa se califice in finala..cam asta ar fi principiul...adica te-ai dus la concurs, ai intrat in finala (adica ai promovat), dar apoi nu ai luat medalie (nu ai prins loc/post).

Eventual e protest, nu greva.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby Calico » Mon Nov 30, 2009 9:26 pm

Dr.Jol wrote:din moment ce concurezi nu pot toti sa ia medalii, dar totusi trebuie sa se califice in finala..cam asta ar fi principiul...adica te-ai dus la concurs, ai intrat in finala (adica ai promovat), dar apoi nu ai luat medalie (nu ai prins loc/post).

Promovarea e trecerea de grupe. Nu toti care trec de grupe ajung si in finala.

dragos_st
junior
junior
Posts: 32
Joined: Wed Nov 28, 2007 4:32 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby dragos_st » Mon Nov 30, 2009 9:30 pm

MumaPadurii wrote:
Dr.Jol wrote:din moment ce concurezi nu pot toti sa ia medalii, dar totusi trebuie sa se califice in finala..cam asta ar fi principiul...adica te-ai dus la concurs, ai intrat in finala (adica ai promovat), dar apoi nu ai luat medalie (nu ai prins loc/post).

Promovarea e trecerea de grupe. Nu toti care trec de grupe ajung si in finala.


dar si cei care trec de grupe primesc ceva .. in fine tu postezi ca de obicei

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby Calico » Mon Nov 30, 2009 9:39 pm

Pai si voi ati primit: puncte EMC.

dragos_st
junior
junior
Posts: 32
Joined: Wed Nov 28, 2007 4:32 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby dragos_st » Mon Nov 30, 2009 9:42 pm

MumaPadurii wrote:Pai si voi ati primit: puncte EMC.


eh am primit

boy_boy
Posts: 3
Joined: Thu Nov 19, 2009 9:54 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby boy_boy » Mon Nov 30, 2009 9:58 pm

maine dimineata (01.12.2009) la ora 10:30 toti medicinistii promovati la examenul de rezidentiat se vor intalni in fata la primaria timisoara imbracati in halat alb si isi vor cer drepturile ,asa ar trebui sa se faca in toata tara si cat mai repede.

Dr.Jol
senior
senior
Posts: 121
Joined: Wed Nov 11, 2009 3:19 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby Dr.Jol » Mon Nov 30, 2009 10:33 pm

dar si cei care trec de grupe primesc ceva .. in fine tu postezi ca de obicei


Dar nu ceea ce au dorit (adica medaliile, faima mondiala etc), si vin apoi anul urmator si se bat iar pentru medalii...asta inseamna concurs.

Premiile de consolare aici sunt disponibilitatea foarte mare a firmelor de farmaceutice de a angaja absolveti de medicina (e curat, esti tratat cu respect, probgramul e program...etc...).

User avatar
minglee
junior
junior
Posts: 85
Joined: Sun Nov 29, 2009 10:06 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby minglee » Mon Nov 30, 2009 11:11 pm

Enemy wrote:pe 6 decembrie, ora 12.45 in piata universitatii. Sa fiti prezenti in numar cat mai mare!


Nu luati in seama asemenea afirmatii fara sens de la oameni (Enemy) inamici ! 6 decembrie este sambata si nu se va face nici un protest la data si ora respectiva !
Momentan asteptam raspunsul oficial de la Ministerul Sanatatii ce ne va fi oferit joi 3 decembrie si ulterior se va actiona conform raspunsului -proteste si eventual un proces !
Iata ce ne sfatuieste avocatul :
Lucrurile sunt clare in favoarea rezidentilor fara loc si exista 2 probleme grave :
1) Discriminarea intre generatii
2) Ingradirea dreptului de munca - deci daca se merge pe contencios administrativ in instanta, legea poate fi chiar anulata pentru ca este neconstitutionala !
Your time is the greatest gift you can give to someone.

User avatar
krossmen
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Fri Jun 16, 2006 1:36 pm
Location: *UE

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby krossmen » Mon Nov 30, 2009 11:24 pm

minglee wrote:Lucrurile sunt clare in favoarea rezidentilor fara loc si exista 2 probleme grave :
1) Discriminarea intre generatii
2) Ingradirea dreptului de munca - deci daca se merge pe contencios administrativ in instanta, legea poate fi chiar anulata pentru ca este neconstitutionala !



Salut, primul punct e ok (asa va fi intotdeauna - diferente=discriminare) asta pentru ca nu avem o legislatie stabila, si orice legea se va adopta, aceste diferente se vor pastra (asa ca generatia de maine va ameninta si ea cu procesul pe baza discriminarii :) ).
In schimb la al doilea punct ma ingrijorez, cum v-au ingradit dreptul constitutional la munca? (doar pentru faptul ca la rezi, sunt cateva posturi - deci munca dupa specialitate-?) Inseamna ca si noi cei de pe locuri avem ingradit dreptul la munca dupa ce terminam rezidentiatul (e drept ca daca doresti sa practici medicina trebuie sa-ti iei si sa-ti termini rezidentiatul, dar asta nu inseamna ca nu puteti sa faceti altceva - sunt multe exemple, dati un search).

Cu respect.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby Chingachgook » Mon Nov 30, 2009 11:44 pm

raysa_damaris wrote:Scuze pt greselile de ortografie,dar sunt cam obosita dupa astea 2 zile..

daaaa, esti scuzata


parca de aud peste vreo 3 ani. scuze cu i-am dat lu' ala 5 mg de atropina dar eram cam obosita





raysa_damaris wrote:.Personal nu prea inteleg ,,rautatile,, gratuite



cred ca nu intelegi. multi dintre colegii tai petitionari au dovedit ca intelegerea nu e chiar punctul lor forte
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

berceadan
Posts: 2
Joined: Mon Nov 30, 2009 1:10 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby berceadan » Tue Dec 01, 2009 12:30 am

[color=#FF0000]Tuturor colegilor din Oradea : MAINE 01.12.2009 ORA 10:30 IN FATA PRIMARIEI ORADEA PROTEST PENTRU SUSTINEREA CANDIDATILOR DE LA REZIDENTIAT PROMOVATI DAR "NEREUSITI"[/color][/color]

daniela.55
senior
senior
Posts: 197
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:42 am

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby daniela.55 » Tue Dec 01, 2009 1:56 am

Tuturor colegilor din Oradea : MAINE 01.12.2009 ORA 10:30 IN FATA PRIMARIEI ORADEA PROTEST PENTRU SUSTINEREA CANDIDATILOR DE LA REZIDENTIAT PROMOVATI DAR "NEREUSITI"
Last edited by daniela.55 on Tue Dec 01, 2009 1:59 am, edited 1 time in total.
Campanie de sustinere a colegilor care au promovat dar nu mai prind loc

http://www.petitieonline.ro/petitie-p38884059.html

kooksee fost mare MF-ist pe baza unei legi si nu a INTELIGENTEI asa cum credeam toti.Un incredibil punctaj de.. de.. 624.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby Calico » Tue Dec 01, 2009 1:58 am

[size=150]Tuturor colegilor din Oradea : MAINE 01.12.2009 ORA 10:30 IN FATA PRIMARIEI ORADEA PROTEST PENTRU SUSTINEREA CANDIDATILOR DE LA REZIDENTIAT PROMOVATI DAR "NEREUSITI"[/size]

User avatar
minglee
junior
junior
Posts: 85
Joined: Sun Nov 29, 2009 10:06 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby minglee » Tue Dec 01, 2009 2:03 am

LA MULTI ANI TUTUROR ! :new-bday:
Your time is the greatest gift you can give to someone.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby Calico » Tue Dec 01, 2009 2:10 am

:lol:
da! la anu' si la multi ani!

User avatar
minglee
junior
junior
Posts: 85
Joined: Sun Nov 29, 2009 10:06 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby minglee » Tue Dec 01, 2009 2:12 am

Si la multe Mume pentru Muma ! :lol:
Your time is the greatest gift you can give to someone.

Cristianu
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Sun Mar 23, 2008 11:58 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby Cristianu » Tue Dec 01, 2009 2:18 am

Se tine dimineata la Oradea ceva la primarie sau e doar o 'poveste' ?

User avatar
minglee
junior
junior
Posts: 85
Joined: Sun Nov 29, 2009 10:06 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby minglee » Tue Dec 01, 2009 2:22 am

Da se va tine maine dimineata adunarea celor din Oradea 1 dec 2009 in fata primariei Oradea ora 10:30 .
Avand in vedere ca este 1 Decembrie nu va fi un protest propriu zis ci o intalnire pentru a semna listele si a se stabili demersurile ulterioare .
Your time is the greatest gift you can give to someone.

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby matrix » Tue Dec 01, 2009 9:35 am

protestele astea nu trebuiau facute INAINTE de concurs ? daca nu ti se par ok regulile unui concurs la care vrei sa participi mie mi se pare normal sa faci protestul inainte , nu dupa ca ai fost clasificat printre ultimii.

cativa s-au agitat inainte cu email-uri, vroiau sa faca un protest, dar lumea n-a facut nimic ca sa ii sustina - toti visau la punctaje de 900+, acum cand au ajuns cu chiu cu vai sa treaca de 50% vor sa faca greve, proteste, sa-si dea foc in piata publica.

mie mi-ar fi rusine sa cer ceva in aceste conditii.
Viata lunga si prospera!

mateig
senior
senior
Posts: 112
Joined: Thu Aug 07, 2008 9:37 am

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby mateig » Tue Dec 01, 2009 10:46 am

cred ca asa a fost dintotdeauna. se stabilea o medie minima de promovare dar nu toti cei care luau note peste aceasta aveau automat si un loc.

User avatar
razvan.f
senior
senior
Posts: 462
Joined: Wed Mar 16, 2005 12:13 pm

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby razvan.f » Tue Dec 01, 2009 10:51 am

Nemultumirea asta cu promovati dar nereusiti este dovada clara ca nivelul de inteligenta, nu numai in medicina, scade pe masura ce apar generatii noi. Este probabil rezultatul intrarii la medicina cu buletinul. Sa traiti bineee!

mateig
senior
senior
Posts: 112
Joined: Thu Aug 07, 2008 9:37 am

Re: Raspuns la petitia celor fara loc

Postby mateig » Tue Dec 01, 2009 11:13 am

razvan.f wrote:Nemultumirea asta cu promovati dar nereusiti este dovada clara ca nivelul de inteligenta, nu numai in medicina, scade pe masura ce apar generatii noi. Este probabil rezultatul intrarii la medicina cu buletinul. Sa traiti bineee!

cel mai probabil asa este. asta e....nu l-ai luat exista si posibilitatea sa-l dai anul urmator....nu cred ca ar fi primii.


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 57 guests