transfer - din care centru se pleaca mai usor?

de dat il dam, dar il mai terminam ?
sbarcea
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Oct 02, 2009 10:53 am

transfer - din care centru se pleaca mai usor?

Postby sbarcea » Tue Nov 24, 2009 12:40 pm

Centrele din care cred ca voi putea alege sunt:cluj,timi,tg mures si iasi.Are idee careva din care se da detasare+transfer mai usor?Merci!

User avatar
animis
senior
senior
Posts: 117
Joined: Mon Nov 17, 2008 12:58 pm

Re: din care centru se pleaca mai usor?

Postby animis » Tue Nov 24, 2009 12:46 pm

sbarcea wrote:Centrele din care cred ca voi putea alege sunt:cluj,timi,tg mures si iasi.Are idee careva din care se da detasare+transfer mai usor?Merci!


Am o cunostinta care a primit detesare usor din Iasi.

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: din care centru se pleaca mai usor?

Postby dr_dr » Tue Nov 24, 2009 12:50 pm

usor se pleaca din buc , cluj, craiova , iasi, oradea, brasov, constanta, arad
greu sibiu
never tg mures
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

stalker76
junior
junior
Posts: 96
Joined: Mon May 10, 2004 9:03 pm

Re: din care centru se pleaca mai usor?

Postby stalker76 » Tue Nov 24, 2009 1:06 pm

Cred ca mai usor nu inseamna numai de unde, ci si pe ce motiv!

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: din care centru se pleaca mai usor?

Postby b3 » Tue Nov 24, 2009 4:27 pm

Da' n-ar putea toata lumea sa isi ia centru universitar aproape de casa sau macar undeva unde e dispus sa se mute ? Incepe sa ma enerveze chestia asta si faza cu "daca nu e interzis de ce nu ?". Si eu si alti colegi ne-am interesat cat e chiria prin alte centre universitare, in caz ca nu prindem specialitatea dorita in centrul de bastina, fara sa ne gandim ca "lasa ca luam oriunde si ne transferam dup-aia".

Daca-ti doresti atat de mult o anumita specialitate, faci sacrificii pentru ea. Fie ca stai un an sa inveti ca sa iesi intre primii si sa ai posibilitatea sa alegi exact unde vrei tu, fie stai acasa un an si inveti iar (nu-s de acord nici cu sa iei orice numai sa iei ceva, poate ala de dupa tine care nu mai prinde chiar isi dorea ce ai luat tu "la misto"), fie te duci in centrul universitar din celalalt capat de tara pe care l-ai ales la repartitie.

Si iar incep sa inteleg ministerul cu deciziile de tipul examen descentralizat (sa dai in centrul unde vrei sa ramai, dar probabil ei nu se gandeau la asta) sau chiar chestii mai subversive de tipul examen pe specialitate.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: din care centru se pleaca mai usor?

Postby dr_dr » Tue Nov 24, 2009 9:57 pm

Fie ca stai un an sa inveti ca sa iesi intre primii si sa ai posibilitatea sa alegi exact unde vrei tu

hai sa nu fim naivi
nu sta nimeni acasa pt ca nu a avut 850 de puncte sa isi aleaga chirurgie plastica (era un ex)
astia cer mf cu 460 si voi credeti ca cineva va renunta pt specialitatea dorita?
ii pup mana la ala de o face :peace:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

sbarcea
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Oct 02, 2009 10:53 am

Re: din care centru se pleaca mai usor?

Postby sbarcea » Tue Nov 24, 2009 10:46 pm

Eu m-am mai transferat o data de la mures,desi rectorul zicea ca nu da transfer.Am atasat motivele,am obtinut detasare din ianuarie si din martie transferul.Si atunci era acelasi rector.Imi semnasera indrumatorii de rezi din buc si din mures.Eu stiam ca tb sa semneze dsp-ul local,dar cei de la dsp ziceau ca nu fac nici o miscare fara rector.Atunci am zis:sa-mi gaseasca rectorul alta nevasta acolo si casa <cum am eu in buc>.Si toate astea din sal de rezi.Si atunci puteam alege orice centru in afara de buc.

laur_balaur
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Mar 20, 2009 11:53 am

transfer 2009

Postby laur_balaur » Thu Nov 26, 2009 10:33 am

intrebarea mea este: s-a schimbat ceva anul acesta in ce priveste transferul dintr-un centru universitar in altul, pe aceeasi specialitate? unde sa intreb mai multe? la DSP?

voi fi recunoscator celor care vor raspunde. in plus, probabil mai sunt si altii interesati


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 61 guests