Organizare pentru PROTEST

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
profesorul
junior
junior
Posts: 92
Joined: Wed Nov 18, 2009 5:45 pm

Organizare pentru PROTEST

Postby profesorul » Mon Nov 23, 2009 9:30 am

Dupa cum v-am anuntat am sustinut un interviu la TVR Cluj

Trebuie sa ne mobilizam pentru a face un protest si asta in cel mai scurt timp posibil

chiribochi
junior
junior
Posts: 83
Joined: Mon Nov 16, 2009 5:24 pm

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby chiribochi » Mon Nov 23, 2009 9:33 am

pe mine ma anuntati cand si eu sunt acolo.

flavv30
junior
junior
Posts: 78
Joined: Wed Nov 19, 2008 12:04 am

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby flavv30 » Mon Nov 23, 2009 9:36 am

Si eu vin!
Si sper ,macar acum,cei care intradevar vor sa se ajute pe ei insisi,sa vina la protest.
:help:

chiribochi
junior
junior
Posts: 83
Joined: Mon Nov 16, 2009 5:24 pm

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby chiribochi » Mon Nov 23, 2009 9:38 am

sunt de acord cu tine. haideti ca nu avem nimik de pierdut , numai de castigat. eu am sa imi anunt colegi. contati pe noi. craiova va fi acolo

Cristianu
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Sun Mar 23, 2008 11:58 pm

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby Cristianu » Mon Nov 23, 2009 9:45 am

Vin si eu, unde va fi, Cluj sau Bucuresti?

User avatar
profesorul
junior
junior
Posts: 92
Joined: Wed Nov 18, 2009 5:45 pm

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby profesorul » Mon Nov 23, 2009 9:49 am

Protestul va fi in Bucuresti.

Este bine sa va organizati si in tara. Sa faceti proteste si in celelalte orase

chiribochi
junior
junior
Posts: 83
Joined: Mon Nov 16, 2009 5:24 pm

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby chiribochi » Mon Nov 23, 2009 9:53 am

si mai bine asa. ok. ne anunti tu atunci cand.

User avatar
profesorul
junior
junior
Posts: 92
Joined: Wed Nov 18, 2009 5:45 pm

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby profesorul » Mon Nov 23, 2009 10:20 am

CINE E DIN BUCURESTI, SA MEARGA LA PRIMARIA GENERALA
SA IA APROBAREA PENTRU PROTESTUL CARE VA AVEA LOC.

NU MA PUNETI PE MINE SA LE FAC PE TOATE.
TREBUIE SA FIM UNITI. NU?

chiribochi
junior
junior
Posts: 83
Joined: Mon Nov 16, 2009 5:24 pm

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby chiribochi » Mon Nov 23, 2009 10:27 am

care facem in alt oras trebuie sa mergem la primariile locale?

User avatar
profesorul
junior
junior
Posts: 92
Joined: Wed Nov 18, 2009 5:45 pm

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby profesorul » Mon Nov 23, 2009 10:28 am

Protestul se aproba de catre Primaria Capitalei in 48 de ore

User avatar
profesorul
junior
junior
Posts: 92
Joined: Wed Nov 18, 2009 5:45 pm

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby profesorul » Mon Nov 23, 2009 10:30 am

chiribochi wrote:care facem in alt oras trebuie sa mergem la primariile locale?


DA

chiribochi
junior
junior
Posts: 83
Joined: Mon Nov 16, 2009 5:24 pm

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby chiribochi » Mon Nov 23, 2009 10:32 am

gata am inteles. mergem.

User avatar
profesorul
junior
junior
Posts: 92
Joined: Wed Nov 18, 2009 5:45 pm

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby profesorul » Mon Nov 23, 2009 10:50 am

Pentru Protest.

Mobilizati-va in toate orasele si incercati sa obtineti de la primarie aprobarea de protest (contactati persoana responsabila cu adunarile publice de la secretariatul tehnic al Primariei). Conform legii se aproba in 48 de la depunerea cererii. Cererea trebuie sa contina numele organizatorilor, al persoanelor responsabile de buna desfasurare a actiunii de protest si traseul exact.

Cristianu
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Sun Mar 23, 2008 11:58 pm

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby Cristianu » Mon Nov 23, 2009 11:02 am

In Oradea, de unde sunt eu, cred ca suntem prea putini pentru asta.. eventual ne alaturam celor din Cluj, sau eventual Bucuresti.

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby swiss » Mon Nov 23, 2009 11:07 am

anul trecut au fost proteste in cluj, brasov si iasi.
in bucuresti nu pot spune ca a fost protest...ci mai degraba o manifestatie (cu 20 de oameni)
sunt curios acum cati o sa iasa in strada.
poate daca o sa va dea geci rosii sau portocalii sa faceti propaganda...

Cristianu
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Sun Mar 23, 2008 11:58 pm

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby Cristianu » Mon Nov 23, 2009 11:21 am

Tocmai de aceea eu zic sa ne adunam toti intr-un singur oras, nu dispersati asa in mai multe. Impactul ar fi mai mare la oameni mai multi.

daniela.55
senior
senior
Posts: 197
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:42 am

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby daniela.55 » Mon Nov 23, 2009 11:26 am

Cristianu wrote:Tocmai de aceea eu zic sa ne adunam toti intr-un singur oras, nu dispersati asa in mai multe. Impactul ar fi mai mare la oameni mai multi.


Trebuie intr un singur oras.Sutem putini in fiecare oras si nu ar avea impact.Asa daca ne adunam din mai multe orase se vor strange mai multi.Ma uitam pe petitie si vad ca sunt multi din Bucuresti si oricum protestul ar trebui sa fie in Bucuresti pentru un impact cat mai mare.
Campanie de sustinere a colegilor care au promovat dar nu mai prind loc

http://www.petitieonline.ro/petitie-p38884059.html

kooksee fost mare MF-ist pe baza unei legi si nu a INTELIGENTEI asa cum credeam toti.Un incredibil punctaj de.. de.. 624.

User avatar
profesorul
junior
junior
Posts: 92
Joined: Wed Nov 18, 2009 5:45 pm

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby profesorul » Mon Nov 23, 2009 11:31 am

Cine intra in direct la Europa FM ?

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby dr_h » Mon Nov 23, 2009 12:13 pm

Mai sunt 5 zile pana la repartitie, ca sa atrageti mai bine atentia incercati cu greva foamei ca are impact mai mare...

User avatar
profesorul
junior
junior
Posts: 92
Joined: Wed Nov 18, 2009 5:45 pm

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby profesorul » Mon Nov 23, 2009 12:47 pm

La Europa FM, ora 13:00 se va difuza interviul legat de demersurile noastre.

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby dr_h » Mon Nov 23, 2009 1:55 pm

profesorul wrote:La Europa FM, ora 13:00 se va difuza interviul legat de demersurile noastre.


a dat din parti interviul, chiar ascultam europa fm... se pare ca nu-i pasioneaza.

User avatar
profesorul
junior
junior
Posts: 92
Joined: Wed Nov 18, 2009 5:45 pm

Pentru cei care nu au ascultat stirile la Europa FM

Postby profesorul » Mon Nov 23, 2009 6:59 pm

Difuzarea a avut loc la orele 16:00
EUROPA FM:

"Peste 600 de absolventi de medicina cer suplimentarea locurilor de rezidentiat.
Mai devreme am vorbit cu presedintele comisiei de rezidentiat profesorul Florin Popa, care declara ca "exista 2 solutii pentru cei care nu prind locuri sau un post ca rezident".
Florian Popa : "Pentru acestia nu exista decat decat doua solutii, una fie angajarea ca medic in unitati spitalicesti facand practica supraveghata, fie o pregatire pentru rezidentiatul ce va urma"

Moderator: "Dupa ce vor face aceasta practica in spitale vor avea drept de libera prcatica?"

Florian Popa: "NU, nu vor avea drept de libera practica, vor avea posibilitatea unui exercitiu medical si sa castige un salariu pentru a se putea intretine si sa se poata pregatii pentru o noua confruntare"

Moderator: "Cat despre suplimentarea locurilor, Florian Popa spune ca si aceasta solutie este luata in calcul, este insa nevoie de FONDURI SUPLIMENTARE."

Florian Popa: " Noi am facut o asemena propunere, dar Ministerul Sanatatii este cel care poate sa discute cu Ministerul de Finante, ca sa asigure finantarea acestor posturi daca ar putea fi suplimentate. Mi-e greu sa dau un raspuns clar avand in vedere ca solutia nu ne apartine."

daniela.55
senior
senior
Posts: 197
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:42 am

Re: Pentru cei care nu au ascultat stirile la Europa FM

Postby daniela.55 » Mon Nov 23, 2009 9:59 pm

profesorul wrote:Difuzarea a avut loc la orele 16:00
EUROPA FM:

"Peste 600 de absolventi de medicina cer suplimentarea locurilor de rezidentiat.
Mai devreme am vorbit cu presedintele comisiei de rezidentiat profesorul Florin Popa, care declara ca "exista 2 solutii pentru cei care nu prind locuri sau un post ca rezident".
Florian Popa : "Pentru acestia nu exista decat decat doua solutii, una fie angajarea ca medic in unitati spitalicesti facand practica supraveghata, fie o pregatire pentru rezidentiatul ce va urma"

Moderator: "Dupa ce vor face aceasta practica in spitale vor avea drept de libera prcatica?"

Florian Popa: "NU, nu vor avea drept de libera practica, vor avea posibilitatea unui exercitiu medical si sa castige un salariu pentru a se putea intretine si sa se poata pregatii pentru o noua confruntare"

Moderator: "Cat despre suplimentarea locurilor, Florian Popa spune ca si aceasta solutie este luata in calcul, este insa nevoie de FONDURI SUPLIMENTARE."

Florian Popa: " Noi am facut o asemena propunere, dar Ministerul Sanatatii este cel care poate sa discute cu Ministerul de Finante, ca sa asigure finantarea acestor posturi daca ar putea fi suplimentate. Mi-e greu sa dau un raspuns clar avand in vedere ca solutia nu ne apartine."


De unde a scos numarul ala de 600 de obsolventi? si 2 nu ai specificat ca nu mai exista practica asistata? si daca e nevoie de fonduri suplimentare, la unul de unde vor aparea?
Campanie de sustinere a colegilor care au promovat dar nu mai prind loc

http://www.petitieonline.ro/petitie-p38884059.html

kooksee fost mare MF-ist pe baza unei legi si nu a INTELIGENTEI asa cum credeam toti.Un incredibil punctaj de.. de.. 624.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby Calico » Mon Nov 23, 2009 10:24 pm

1.Probabil se referea la cei ce au semnat petitia. Ei sunt cei "peste 600" de absolventi care cer suplimentarea locurilor. Desi nu toti dintre cei care au semnat sunt absolventi MG (banuiesc ca sunt doar vreo 300 daca scadem si rudele), dar in fine.

2.Cum adica "la anu' de unde vor aparea"? Nu se stie ce va fi la anu'.

Cristianu
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Sun Mar 23, 2008 11:58 pm

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby Cristianu » Tue Nov 24, 2009 11:40 am

Ce se mai aude cu prostestul ?

madalina moise
Posts: 2
Joined: Thu Nov 19, 2009 5:39 pm

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby madalina moise » Tue Nov 24, 2009 11:43 am

Buna ziua, unde are loc protestul?

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby raysa_damaris » Wed Nov 25, 2009 11:59 am

Nu se mai tine protestul?Ar fi pacat sa se renunte asa de usor...pe asta se si bazeaza si pe chestia ca vor ramane posturi neocupate...insa sa fim seriosi nu pot ramane pt toti cei promovati si in plus e complicat sa iti alegi un post intr-o zona defavorizata si sa fi nevoit poate sa iti alegi si centru de pregatire in alta parte...cu banii castigati nu poti plati nici o chirie in alt oras dar sa mai si traiesti...In tara asta fara proteste si galagie nu se obtine nimic...asa ca nu renuntatati inca si asa nu mai e nimic de pierdut.Bafta.
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby dr_dr » Wed Nov 25, 2009 12:03 pm

insa sa fim seriosi nu pot ramane pt toti cei promovati si in plus e complicat sa iti alegi un post intr-o zona defavorizata si sa fi nevoit poate sa iti alegi si centru de pregatire in alta parte...


deci pana la urma nu suntem dispusi chiar la orice :roll:
vrem doar MF in buricul targului, salariu pt chirie si sa putem sta acasa sa mai invatam :idea:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby raysa_damaris » Wed Nov 25, 2009 12:26 pm

Asta ai inteles tu nu pt ca mi-ai scos fraza din context...am spus ca nu e tocmai usor ,da si nu poti invinui unele persoane pt ca nu-si permit asta,eu de ex am si colegi rezidenti care nu sunt din orasul unde si-au ales pregatirea si sunt nevoiti sa stea inca in camin si se descurca la limita dar oricum,chiar si alegand posturi in zone defavorizate nu vor ajunge pt toti...Pe de alta parte o tot repetati de parca ar fi mare chestie cu datul mf-ul...fara suparare insa la mine in oras stagiile la mf se fac destul de pe bune din cate am inteles de la colegi si majoritatea indrumatorilor nu sunt dispusi sa inteleaga faza cu <stau acasa sa invat pt rezi de anul viitor> pt ca au nevoie de forte proaspete care sa faca hartogaraia.(colegele ce au mai dat rezi chiar si-au luat concedii medicale in ultima luna ca sa poata sa invete...)..si daca nu esti din acel oras tot e complicat sa stai in chirie si sa te intretii...Prin urmare si varianta cu mf-ul e destul de dificila daca iti propui sa mai dai odata rezi...alternativa cu stagiatura era mai ok,in sensul ca faceai naveta insa intr-un spital micut era mai putin de lucru si oamenii mult mai intelegatori si nu iti cereau sa vii chiar zi de zi la spital si asa era mai usor sa te pregatesti...Nu va suparati,dar fiecare are parerea lui si oamenii incearca sa se descurce...fiecare cum poate...nu stiu ce pierdeti sau castigati voi din asta...e un sistem destul de la pamant din toate punctele de vedere ca sa ne mai balacarim noi intre noi...
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby Calico » Wed Nov 25, 2009 12:36 pm

raysa_damaris wrote:alternativa cu stagiatura era mai ok,in sensul ca faceai naveta insa intr-un spital micut era mai putin de lucru si oamenii mult mai intelegatori si nu iti cereau sa vii chiar zi de zi la spital si asa era mai usor sa te pregatesti...

Da. Cum ziceati: "NOI VREM SA MUNCIM!", nu? :lol:
Amanuntele astea nu le-ati mentionat prin ziare.

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby dr_dr » Wed Nov 25, 2009 12:43 pm

pe mine m-a induiosat
mi-au dat lacrimile :( :( :(
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby raysa_damaris » Wed Nov 25, 2009 12:44 pm

Iar te bagi in seama,Muma Padurii deci IGNOR!!!
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby dr_dr » Wed Nov 25, 2009 12:47 pm

adevarul doare al draqului :P
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby dr_h » Wed Nov 25, 2009 12:55 pm

offf...sa inteleg ca sunteti teribil de tristi acum ca stati acasa? dar e mai bine, aveti timp sa invatati mai mult si sa luati punctaj mare.

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby raysa_damaris » Wed Nov 25, 2009 12:56 pm

Adevarul vostru? :wink: Da,chiar ma doare...in cot...ca parca nu am altceva de facut in viata decat sa ma cert la infinit cu o fiinta lipsita de ocupatie si preocupari ca MJuma Padurii...
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby Calico » Wed Nov 25, 2009 12:58 pm

da vad ca ma ignori de nu mai poti :mrgreen:

daniela.55
senior
senior
Posts: 197
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:42 am

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby daniela.55 » Wed Nov 25, 2009 1:16 pm

raysa_damaris wrote:Adevarul vostru? :wink: Da,chiar ma doare...in cot...ca parca nu am altceva de facut in viata decat sa ma cert la infinit cu o fiinta lipsita de ocupatie si preocupari ca MJuma Padurii...



Chiar incep sa cred ca lumea are dreptate in ceea ce te priveste muma padurii.
Din toti care au avut un punct diferit fata de al nostru tu esti singura care inca mai persisti pe aici.Sa fie vorba intra devar de lipsa de ocupatie? Apropo ma uitam la tine ca esti prezenta pe forum aici cam de dimineata pana seara.Unde ziceai ca esti rezidenta, apropo? Pentru o rezidenta se presupune ca ai si altceva de facut in afara sa stai sa dai mereu aceleasi replici pe un forum.In cazul nostru ce simplu:Noi nu avem ce face deocamdata decat sa asteptam.In cazul marelui IT ist era iar logic,lipsa de activitate, insa la tine deja e .....
Pe ce ziceai ca esti rezidenta?
Campanie de sustinere a colegilor care au promovat dar nu mai prind loc

http://www.petitieonline.ro/petitie-p38884059.html

kooksee fost mare MF-ist pe baza unei legi si nu a INTELIGENTEI asa cum credeam toti.Un incredibil punctaj de.. de.. 624.

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby dr_h » Wed Nov 25, 2009 1:20 pm

Muma Padurii, nu le raspunde, lasa-i sa caute singuri pe forum ca si asa n-au altceva de facut, asa cum se lauda. Mai fierb si ei in suc propriu :lol:

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby Calico » Wed Nov 25, 2009 1:25 pm

daniela.55 wrote:Unde ziceai ca esti rezidenta, apropo?
[...]
Pe ce ziceai ca esti rezidenta?
Oau, cata insistenta si doar intr-un singur post. Eu chiar nu inteleg de ce va fascineaza atat viata mea personala...
Daca am familie, prieteni, daca lucrez sau nu... Sunt magulita de interesul asta pentru mine, dar noi vorbim lucruri serioase aici. Daca vrei sa participi la discutie fii si tu ontopic.

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: Organizare pentru PROTEST

Postby raysa_damaris » Wed Nov 25, 2009 1:32 pm

Daniela55,las-o sa vorbeasca singura ca iti spun eu ca altceva oricum nu stie...Cand nu are argumente incepe sa-si dea importanta...si isi mai inchipuie ca replicile ei acide sunt chestii,,serioase,, sau discutiile de doi lei au importanta pt cineva...Eu voua va doresc bafta in demersul pe care il faceti si sa ne auzim cu vesti bune dupa audioconferinta...
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 67 guests