mutat: balacareala de la petitie

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: mutat: balacareala de la petitie

Postby Chingachgook » Fri Nov 20, 2009 10:22 pm

nu am vazut

desi stiu ca e greu de crezut, dar nu citesc foumul asta din scoarta in scoarta


nu inteleg totusi de ce trebuie sa imi schimb semnatura.

ceea ce a afirmat domnisoara doctor este PUBLIC pe un site
nu este nici un fel de incalcar a intimitatii

tin sa iti aduc aminte ca ea nu a avut nicio retinere in a face public un mp de la mine, fapt care incalca niste reguli

prin urmare nu consider ca am vreo obligatie sa schimb semnatura

de-a lungul timpului am avut citate din nicolaescu, bazac si altii.
toate facute in mod public.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: mutat: balacareala de la petitie

Postby b3 » Fri Nov 20, 2009 10:26 pm

da dar nelu si nico sunt persoane publice.. nu stiu sa-ti zic exact ce regula a forumului incalci, probabil e una, dar in esenta e urat sa faci misto de oameni..
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: mutat: balacareala de la petitie

Postby Chingachgook » Fri Nov 20, 2009 10:31 pm

adica daca eu dau acuma un citat

dar in esenta e urat sa faci misto de oameni..


(la intamplare) e vreo problema?


cred ca unii dintre noi ar trebui sa inteleaga ca din momentul in care au dat send trebuie sa isi asume si consecintele.

repet, daca era o discutie particulara nu as fi facut public
daca domnisoara respectiva nu era asa agresiva pe privat INAINTE sa imi pun aceasta semnatura, totul era ok.

prin urmare imi mentin semnatura
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: mutat: balacareala de la petitie

Postby Calico » Fri Nov 20, 2009 10:32 pm

omc wrote:Dar trebuie sa ii lasi si pe cei care au note mai mici sa aibe o sansa. Pentru ca traiesti intr-o lume in care nu toti sunt de nota 9-10.

Pai au avut o sansa, o mai au si la anu'... Si in plus mai au o sansa si la repartitie.
Aici nu-i vorba ca ii lasam noi sau nu, e o discutie de principii. Asta nu e un examen, sa fie vorba de note, de admis si respins. E un concurs in care exista un anumit numar de locuri, locuri care se ocupa in ordinea punctajelor. Cand locurile s-au terminat... asta e.

omc wrote:Trebuie sa ii accepti si pe cei mai putini dotati cu materie cenusie sau poate pe cei care chiar nu au mai avut nervi ca sa toceasca aceasta materie.

Mai, materia asta sta la baza profesiei lor. N-o fi 100%, mai e si experienta practica, dar si practica asta trebuie sa aiba o baza. Materia e de bun simt, e vorba de niste notiuni de baza (in mare). Trebuie s-o "tocesti" cum zici tu. Noi ii zicem invatat.

omc wrote:Parerea mea despre cei care obtin note >850 de puncte ori sunt cei mai mare tocilari din lume ori chiar ii pasioneaza foarte mult medicina ultima varianta mi se pare putin probabila! Nu ai cum sa tii minte 13000 de grile parerea mea!!!

Nu inteleg cum iti faci tu pareri de-astea fara sa fi terminat medicina. Si mai ales nu inteleg care-i faza cu memoratul grilelor. Cine tine minte grile? Poate nu ma prind eu, ai putea te rog sa-mi explici?

Dr.Jol
senior
senior
Posts: 121
Joined: Wed Nov 11, 2009 3:19 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby Dr.Jol » Sat Nov 21, 2009 8:57 am

Din pacate in toate articolele se vede aceeasi minciuna ...ca s-a promovat examenul de rezidentiat.....bai fratilor e concurs. Asadar in momentul in care totul se bazeaza pe o minciuna ...nu poate iesi nimic bun din asta. Asta arata adevarata voastra valoare.

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby alina_ok » Sat Nov 21, 2009 9:40 am

sunt multi oameni cu 100 de fete pe lumea asta, dar cred ca jumatate dintre ei posteaza pe imed. inainte de rezi se vaitau si postau o mie de intrebari pentru cei care au mai trecut prin asta, acu unii dintre ei care au luat punctaje bunicele, au devenit subit zeii criticilor. zic sa o lasati mai moale. fiecare om are drepturile lui. fiecare om crede ca are anumite drepturi pana la proba contrarie. asa ca lasati oamenii sa faca o mie de petitii, daca asta ii ajuta in vreun fel. presupun ca daca erati in situatia lor o dadeati in partea cealalta si va plangeati de sistemul deficiar. adica, in concluzie, nu sunteti nici mai buni nici mai rai decat altii, doar mai prefacuti. asa ca propun ca cei care au facut petitia si cei care o semneaza sa nu se lase descurajati de ”latratorii” de pe margini. poate ca nu o sa aiba rezultatele scontate aceasta petitie, dar cel putin face bine la psihic.
khabi kushi khabie gham...

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby alina_ok » Sat Nov 21, 2009 9:47 am

Dr.Jol wrote:Din pacate in toate articolele se vede aceeasi minciuna ...ca s-a promovat examenul de rezidentiat.....bai fratilor e concurs. Asadar in momentul in care totul se bazeaza pe o minciuna ...nu poate iesi nimic bun din asta. Asta arata adevarata voastra valoare.

si daca e concurs nu ar trebui sa fie tratat ca atare? adica cei care sunt reizdenti deja sau au post si vor sa dea inca o data rezi-ul in speranta ca prind ceva mai bun, ca poate anul asta sunt mai norocosi, nu ar trebui sa renunte la posturile lor inainte de a se inscrie la rezi? adica ei au mai multe sanse si altii nu au nici una...... asta miroase a DISCRIMINARE. ar trebui sa ii puna sa renunte. atunci sa vedem daca vreo madam doctoresa mefista, la 40 de ani, renunta la post, pentru ca anul asta s-a desteptat si vrea si ea sa fie la moda. sa vedem atunci concurenta la rezi.
khabi kushi khabie gham...

Dr.Jol
senior
senior
Posts: 121
Joined: Wed Nov 11, 2009 3:19 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby Dr.Jol » Sat Nov 21, 2009 9:58 am

alina_ok wrote:
Dr.Jol wrote:Din pacate in toate articolele se vede aceeasi minciuna ...ca s-a promovat examenul de rezidentiat.....bai fratilor e concurs. Asadar in momentul in care totul se bazeaza pe o minciuna ...nu poate iesi nimic bun din asta. Asta arata adevarata voastra valoare.

si daca e concurs nu ar trebui sa fie tratat ca atare? adica cei care sunt reizdenti deja sau au post si vor sa dea inca o data rezi-ul in speranta ca prind ceva mai bun, ca poate anul asta sunt mai norocosi, nu ar trebui sa renunte la posturile lor inainte de a se inscrie la rezi? adica ei au mai multe sanse si altii nu au nici una...... asta miroase a DISCRIMINARE. ar trebui sa ii puna sa renunte. atunci sa vedem daca vreo madam doctoresa mefista, la 40 de ani, renunta la post, pentru ca anul asta s-a desteptat si vrea si ea sa fie la moda. sa vedem atunci concurenta la rezi.


Ba da. Ar trebui sa renunte.
Dar ca unii au mai multe sanse si unii niciuna, asta nu mai e adevarat. Oricine va putea (din cei care intra anul asta sau anii viitori) la un moment dat sa dea din nou pt ceva mai bun, asa ca se mai intoarce roata...

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby dr_dr » Sat Nov 21, 2009 10:04 am

alina_ok wrote:
Dr.Jol wrote:Din pacate in toate articolele se vede aceeasi minciuna ...ca s-a promovat examenul de rezidentiat.....bai fratilor e concurs. Asadar in momentul in care totul se bazeaza pe o minciuna ...nu poate iesi nimic bun din asta. Asta arata adevarata voastra valoare.

si daca e concurs nu ar trebui sa fie tratat ca atare? adica cei care sunt reizdenti deja sau au post si vor sa dea inca o data rezi-ul in speranta ca prind ceva mai bun, ca poate anul asta sunt mai norocosi, nu ar trebui sa renunte la posturile lor inainte de a se inscrie la rezi? adica ei au mai multe sanse si altii nu au nici una...... asta miroase a DISCRIMINARE. ar trebui sa ii puna sa renunte. atunci sa vedem daca vreo madam doctoresa mefista, la 40 de ani, renunta la post, pentru ca anul asta s-a desteptat si vrea si ea sa fie la moda. sa vedem atunci concurenta la rezi.



zau
discrimniare auzi :roll:
un om destept si constient stie sa piarda
cine e de vina ca nu ati scos punctaje bune?
de ce unii pot si voi nu?
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

Lord Tanathos
junior
junior
Posts: 94
Joined: Thu Nov 19, 2009 2:41 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby Lord Tanathos » Sat Nov 21, 2009 10:08 am

Cinste celor care au putut sa obtina punctaje bune...problema e ca ca in 2007 tot concurs a fost si a fost posibil sa se dea MF la cerere....:)

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby alina_ok » Sat Nov 21, 2009 10:09 am

zau
discrimniare auzi :roll:
un om destept si constient stie sa piarda
cine e de vina ca nu ati scos punctaje bune?
de ce unii pot si voi nu?[/quote]

pai bine ca e discriminare. nu spun de puncte, spun de faptul ca ar trebui sa ii pune sa renunte ca sa fie la fel ca si restul, si daca nu au punctaj de luat ceva sa nu aiba unde se intoarce linistiti. sa simta competitia si sa nu mai aiba chef de comentarii.
khabi kushi khabie gham...

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby dr_dr » Sat Nov 21, 2009 10:13 am

Lord Tanathos wrote:Cinste celor care au putut sa obtina punctaje bune...problema e ca ca in 2007 tot concurs a fost si a fost posibil sa se dea MF la cerere....:)

da la aia macar promovarea a fost la 65% nu 50% :roll:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

Lord Tanathos
junior
junior
Posts: 94
Joined: Thu Nov 19, 2009 2:41 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby Lord Tanathos » Sat Nov 21, 2009 10:18 am

eu cu 600 pct ma incadrez shi la promovarea 65 %....ma intreb daca ai fi fost in locul nostru ai mai fi zis chestii de genu: " e concurs national si nu se pune problema de admis sau respins"?

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby alina_ok » Sat Nov 21, 2009 10:20 am

dr_dr wrote:
Lord Tanathos wrote:Cinste celor care au putut sa obtina punctaje bune...problema e ca ca in 2007 tot concurs a fost si a fost posibil sa se dea MF la cerere....:)

da la aia macar promovarea a fost la 65% nu 50% :roll:

pai sa dea si anul asta mf la cei cu 65% din punctajul cel mai mare, care e problema? ministerul a dat legea, tot el sa suporte si consecintele. eu pun pariu ca toata lumea se agita aici pe forum, cu petitii de tot felul, si posturile alea urate din orasele mici, sau sate, tot neocupate or sa ramana. am dreptate?
khabi kushi khabie gham...

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby dr_dr » Sat Nov 21, 2009 10:21 am

alina_ok wrote:zau
discrimniare auzi :roll:
un om destept si constient stie sa piarda
cine e de vina ca nu ati scos punctaje bune?
de ce unii pot si voi nu?


pai bine ca e discriminare. nu spun de puncte, spun de faptul ca ar trebui sa ii pune sa renunte ca sa fie la fel ca si restul, si daca nu au punctaj de luat ceva sa nu aiba unde se intoarce linistiti. sa simta competitia si sa nu mai aiba chef de comentarii.[/quote]

da ce bine e cand se retrag si va lasa voua locurile :roll:
ma intreb? cati dintre voi au curaj sa recunoasca faptul ca nu au invatat suficient?
dupa ce o veti face, dupa ce veti lua si voi punctajele mult ravnite o sa constientizati cat sunteti de penibili acum
daca 1600 de oameni au reusit sa ia punctaje peste 700 insemna ca se poate.nici aia nu au 10 capete au doar 1 ca si voi
dar au fost capabli sa faca sacrificii sa invete pana le-a crapat mintea ca sa obtina locul dorit
dati dovada de maturitate si nu cereti MF cu 460 de puncte (4,84) sunteti penebili, la fel de penibili ca si cei care au scazut media de promovare si au dat examenul ala de TOATA JENA :roll:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby alina_ok » Sat Nov 21, 2009 10:29 am

dr_dr wrote:
alina_ok wrote:zau
discrimniare auzi :roll:
un om destept si constient stie sa piarda
cine e de vina ca nu ati scos punctaje bune?
de ce unii pot si voi nu?


pai bine ca e discriminare. nu spun de puncte, spun de faptul ca ar trebui sa ii pune sa renunte ca sa fie la fel ca si restul, si daca nu au punctaj de luat ceva sa nu aiba unde se intoarce linistiti. sa simta competitia si sa nu mai aiba chef de comentarii.


da ce bine e cand se retrag si va lasa voua locurile :roll:
ma intreb? cati dintre voi au curaj sa recunoasca faptul ca nu au invatat suficient?
dupa ce o veti face, dupa ce veti lua si voi punctajele mult ravnite o sa constientizati cat sunteti de penibili acum
daca 1600 de oameni au reusit sa ia punctaje peste 700 insemna ca se poate.nici aia nu au 10 capete au doar 1 ca si voi
dar au fost capabli sa faca sacrificii sa invete pana le-a crapat mintea ca sa obtina locul dorit
dati dovada de maturitate si nu cereti MF cu 460 de puncte (4,84) sunteti penebili, la fel de penibili ca si cei care au scazut media de promovare si au dat examenul ala de TOATA JENA :roll:[/quote]
auzi, cam intreci masura. sau esti unul dintre aia care te prezinti la rezi doar pt ca este un hobby de 5 ani? pt informarea ta, am mai mult de 65% din nota cea mai mare. nu am de ce sa ma plang, ma deranjeaza doar ca va credeti toti foarte destepti si nu sunteti, daca ati fii, v-ati gasi ceva mai interesant de facut, de exemplu sa va odihniti valorosii neuroni....
khabi kushi khabie gham...

Lord Tanathos
junior
junior
Posts: 94
Joined: Thu Nov 19, 2009 2:41 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby Lord Tanathos » Sat Nov 21, 2009 10:30 am

:lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby dr_dr » Sat Nov 21, 2009 10:33 am

nici macar un quote nu stii sa dai :roll:
da in fiecare an in noiembrie imi iau concediu si merg la rezi
ma excita :P




ps. si memorie scurta :wink:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby alina_ok » Sat Nov 21, 2009 10:41 am

dr_dr wrote:nici macar un quote nu stii sa dai :roll:
da in fiecare an in noiembrie imi iau concediu si merg la rezi
ma excita :P




ps. si memorie scurta :wink:

pai asta poate ca din cauza ca am si aletele de facut decat sa stau pe imed si sa invat sa postez corect? eu daca prind mf nu mai merg la rezi in veacul vecilor, ma scoate din minti examenul asta. imi ies bulinele pe nas.
khabi kushi khabie gham...

User avatar
VoxEgo
senior
senior
Posts: 192
Joined: Thu Jan 29, 2004 1:10 pm
Location: your mind
Contact:

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby VoxEgo » Sat Nov 21, 2009 11:01 am

alina_ok wrote:
dr_dr wrote:nici macar un quote nu stii sa dai :roll:
da in fiecare an in noiembrie imi iau concediu si merg la rezi
ma excita :P




ps. si memorie scurta :wink:

pai asta poate ca din cauza ca am si aletele de facut decat sa stau pe imed si sa invat sa postez corect? eu daca prind mf nu mai merg la rezi in veacul vecilor, ma scoate din minti examenul asta. imi ies bulinele pe nas.


Nu cred ca se pune problema 'invatatului' vizavi de postarea pe imed. Dar fiecare cu neuronii proprii.
Si stiti cum e cu cersitul asta de MF? La fel ca in facultate, unde multi invatau sa ia 7,8,9,10, dar erau si destui care zambeau tamp dar luau totusi un 5. Personal, cred ca sistemul este responsabil pentru lipsa voastra crasa de bun simt si pentru inconstienta pe care o arborati, pretinzand ca sunteti doctori dar luand punctaje pe care le-ar lua si o maimuta antrenata. Nu au existat limite si nici demarcari in timpul facultatii, astfel ati inceput sa credeti ca un examen promovat inseamna un examen invatat si ati pus semnul egalitatii intre cei care chiar au inteles facultatea asta si cei care au trecut prin ea ca o adiere de vant. Medicina nu este pentru toata lumea, dar in Romania s-au deschis larg portile pentru oricine si in mod caracteristic poporului roman, a crescut si tupeul studentului la medicina.

Va luptati cu disperarea celui care vrea sa evite ceva peste capacitatile lui. Desigur ca te scoate din minti examenul asta, cand mai mult de jumatate din ce ce trebuie sa citesti nu are semnificatie pentru tine. Mie mi-ar fi jena sa ma multumesc cu ceva, orice, dupa ce am terminat o facultate de 6 ani. Sau toti ati visat sa va faceti Mf-isti de cand ati calcat in facultate?

Repet, este vina sistemului deoarece nu sunteti in stare sa va apreciati propria valoare. Este remarcabil ca nu puteti macar sa va asumati responsabilitatea pentru esec.
the Earth is flat

Lord Tanathos
junior
junior
Posts: 94
Joined: Thu Nov 19, 2009 2:41 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby Lord Tanathos » Sat Nov 21, 2009 11:08 am

Vox acum sincer(printr-o "tampa" presupunere) daca ai fi fost in locul nostru , ai fi fost la fel de drept?

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby alina_ok » Sat Nov 21, 2009 11:15 am

Lord Tanathos wrote:Vox acum sincer(printr-o "tampa" presupunere) daca ai fi fost in locul nostru , ai fi fost la fel de drept?

ignora-l. e unul dintre aia ”luminati”..... cu lampa de la intrarea in bloc. imi place ca se ascund in spatele unui pseudonim pe imed si se dau mari, iar noi ii credem pentru ca nu ii putem verifica. de obicei cei ce stiu despre anumite ”chestii” si vorbesc la persona a 3a, isi recunosc in mare parte faptele.
khabi kushi khabie gham...

Lord Tanathos
junior
junior
Posts: 94
Joined: Thu Nov 19, 2009 2:41 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby Lord Tanathos » Sat Nov 21, 2009 11:18 am

mda...:)

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby alina_ok » Sat Nov 21, 2009 11:23 am

VoxEgo wrote:
alina_ok wrote:
dr_dr wrote:nici macar un quote nu stii sa dai :roll:
da in fiecare an in noiembrie imi iau concediu si merg la rezi
ma excita :P




ps. si memorie scurta :wink:

pai asta poate ca din cauza ca am si aletele de facut decat sa stau pe imed si sa invat sa postez corect? eu daca prind mf nu mai merg la rezi in veacul vecilor, ma scoate din minti examenul asta. imi ies bulinele pe nas.


Nu cred ca se pune problema 'invatatului' vizavi de postarea pe imed. Dar fiecare cu neuronii proprii.
Si stiti cum e cu cersitul asta de MF? La fel ca in facultate, unde multi invatau sa ia 7,8,9,10, dar erau si destui care zambeau tamp dar luau totusi un 5. Personal, cred ca sistemul este responsabil pentru lipsa voastra crasa de bun simt si pentru inconstienta pe care o arborati, pretinzand ca sunteti doctori dar luand punctaje pe care le-ar lua si o maimuta antrenata. Nu au existat limite si nici demarcari in timpul facultatii, astfel ati inceput sa credeti ca un examen promovat inseamna un examen invatat si ati pus semnul egalitatii intre cei care chiar au inteles facultatea asta si cei care au trecut prin ea ca o adiere de vant. Medicina nu este pentru toata lumea, dar in Romania s-au deschis larg portile pentru oricine si in mod caracteristic poporului roman, a crescut si tupeul studentului la medicina.

Va luptati cu disperarea celui care vrea sa evite ceva peste capacitatile lui. Desigur ca te scoate din minti examenul asta, cand mai mult de jumatate din ce ce trebuie sa citesti nu are semnificatie pentru tine. Mie mi-ar fi jena sa ma multumesc cu ceva, orice, dupa ce am terminat o facultate de 6 ani. Sau toti ati visat sa va faceti Mf-isti de cand ati calcat in facultate?

Repet, este vina sistemului deoarece nu sunteti in stare sa va apreciati propria valoare. Este remarcabil ca nu puteti macar sa va asumati responsabilitatea pentru esec.

poate ca vreau mf ca asta cred eu ca e mai bun pentru mine, nu am zis niciodata ca vreau altceva. problema mea e alta, cu gandul la mf, am subestimat obstacolul si e drept, nu am invatat la fel ca unul care viseaza chirurgie sau cardio, trebuie sa recunosc, cu cat cresti standardele cu atat depui mai mult efort ca sa le obtii. am crezut ca pentru mf e destul si atat. dar uite ca nu a fost, desi anul trecut cu punctaj mai mic decat al meu s-a luat urgente. data viitoare ma invat minte, si o sa invat ca pentru cardio si sa iau mf. pentru ca eu chiar vreau mf la tara la bunica.
khabi kushi khabie gham...

User avatar
VoxEgo
senior
senior
Posts: 192
Joined: Thu Jan 29, 2004 1:10 pm
Location: your mind
Contact:

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby VoxEgo » Sat Nov 21, 2009 11:47 am

alina_ok wrote:
Lord Tanathos wrote:Vox acum sincer(printr-o "tampa" presupunere) daca ai fi fost in locul nostru , ai fi fost la fel de drept?

ignora-l. e unul dintre aia ”luminati”..... cu lampa de la intrarea in bloc. imi place ca se ascund in spatele unui pseudonim pe imed si se dau mari, iar noi ii credem pentru ca nu ii putem verifica. de obicei cei ce stiu despre anumite ”chestii” si vorbesc la persona a 3a, isi recunosc in mare parte faptele.


Sa ma verifici ca ce? Persoana a IIIa, chestii... nu inteleg la ce anume faci referire, fii te rog mai clar daca incerci sa formulezi o acuzatie.
Si repet, mi-ar fi jena sa fac asa ceva in locul vostru. Pentru ca eu nu am fost niciodata in situatia de a zambi tamp la un examen, stiind ca oricum voi primi 5. Dar cati dintre voi, cei cu petitia, pot spune ca nu? Si chiar nu este nevoie sa imi raspundeti, stiu deja. Voi nu ati inteles ce inseamna medicina (si aici nu ma refer la informatiile in sine, ma refer la medicina ca si activitate care ne va ocupa o mare parte din viata). Imi exprim o parere, care se bazeaza pe experienta mea din facultate, pe modul in care am privit medicina de-a lungul celor 6 ani de facultate. Asa cum eu inteleg de ce sunteti atat de indarjiti, va este greu sa acceptati ca sunt oameni care nu s-ar cobori la acest nivel?
Si inca ceva. Nu se da nimeni mare aici. La un nivel, va compatimesc, pentru ca facultatea pentru voi a insemnat 6 ani de chin, in timp ce pentru mine facultatea asta chiar a fost o experienta placuta.
@alina e mai bine sa te subestimezi pe tine decat examenul (cu toata sinceritatea si fara urma de malitiozitate)
the Earth is flat

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby dr_dr » Sat Nov 21, 2009 12:23 pm

desi anul trecut cu punctaj mai mic decat al meu s-a luat urgente

si in 2005 cu 730 nu luai nici macar MF :roll:
nu intelegeti ca defapt pe noi asta ne irita SCUZELE VOASTRE PENIBILE
un om cu scaun la cap care a trecut prin ex asta nu il judeca pe unul care in primul an a luat punctaj mic
dar in al 2-lea, al 3-lea nu mai scuze :roll:

bine macar ca recunosti ca telul tau a fost MF :wink:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

Lord Tanathos
junior
junior
Posts: 94
Joined: Thu Nov 19, 2009 2:41 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby Lord Tanathos » Sat Nov 21, 2009 12:37 pm

VoxEgo wrote:
alina_ok wrote:
Lord Tanathos wrote:Vox acum sincer(printr-o "tampa" presupunere) daca ai fi fost in locul nostru , ai fi fost la fel de drept?

ignora-l. e unul dintre aia ”luminati”..... cu lampa de la intrarea in bloc. imi place ca se ascund in spatele unui pseudonim pe imed si se dau mari, iar noi ii credem pentru ca nu ii putem verifica. de obicei cei ce stiu despre anumite ”chestii” si vorbesc la persona a 3a, isi recunosc in mare parte faptele.


Sa ma verifici ca ce? Persoana a IIIa, chestii... nu inteleg la ce anume faci referire, fii te rog mai clar daca incerci sa formulezi o acuzatie.
Si repet, mi-ar fi jena sa fac asa ceva in locul vostru. Pentru ca eu nu am fost niciodata in situatia de a zambi tamp la un examen, stiind ca oricum voi primi 5. Dar cati dintre voi, cei cu petitia, pot spune ca nu? Si chiar nu este nevoie sa imi raspundeti, stiu deja. Voi nu ati inteles ce inseamna medicina (si aici nu ma refer la informatiile in sine, ma refer la medicina ca si activitate care ne va ocupa o mare parte din viata). Imi exprim o parere, care se bazeaza pe experienta mea din facultate, pe modul in care am privit medicina de-a lungul celor 6 ani de facultate. Asa cum eu inteleg de ce sunteti atat de indarjiti, va este greu sa acceptati ca sunt oameni care nu s-ar cobori la acest nivel?
Si inca ceva. Nu se da nimeni mare aici. La un nivel, va compatimesc, pentru ca facultatea pentru voi a insemnat 6 ani de chin, in timp ce pentru mine facultatea asta chiar a fost o experienta placuta.
@alina e mai bine sa te subestimezi pe tine decat examenul (cu toata sinceritatea si fara urma de malitiozitate)




stimate domn Vox repet intrebarea : daca ai fi fost in locul nostru ( al "agaricilor" care nu sunt in randurile celor 2600 de candidati care pot alege un loc sau un post anul acesta) ai fi fost la fel de inversunat in afirmatzii de genul : " este un concurs si nu examen prin urmare nu se pune problema de admis sau respins" ?

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby alina_ok » Sat Nov 21, 2009 12:40 pm

dr_dr wrote:
desi anul trecut cu punctaj mai mic decat al meu s-a luat urgente

si in 2005 cu 730 nu luai nici macar MF :roll:
nu intelegeti ca defapt pe noi asta ne irita SCUZELE VOASTRE PENIBILE
un om cu scaun la cap care a trecut prin ex asta nu il judeca pe unul care in primul an a luat punctaj mic
dar in al 2-lea, al 3-lea nu mai scuze :roll:

bine macar ca recunosti ca telul tau a fost MF :wink:

pai nu ai decat o singura solutie. NU MAI INTRA PE TOPICUL ASTA. si pe noi ne iritati cu ”inteligenta” voastra debordanta. am intrebare la tine daca vine un om si spune ceva ce tie nu iti convine, sau e in contradictie cu ideile tale, ce faci , ii tai capul? fiecare are o viziune a lui proprie si personala. nu poti sa il bati mar ca sa il faci sa gandeasca la fel ca tine. nu tu spuneai ca nu poti convinge un prost ca e prost? tu daca esti destept de ce nu o lasi balta?
khabi kushi khabie gham...

daniela.55
senior
senior
Posts: 197
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:42 am

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby daniela.55 » Sat Nov 21, 2009 12:47 pm

b3 wrote:moderator: Libertate de expresie, de asta n-am sters nici un mesaj si n-am inchis topicul mai devreme, am incercat doar sa fac curat. Dar am destula exprienta in moderare ca sa-mi dau seama ca in maxim cateva ore veti incepe sa va injurati. Ati exprimat toate opiniile pro si contra, este destul. Topicul se inchide.

Redeschid doar topicul asta ca sa poata posta cei interesati de petitie. Va rog INSISTENT (irinel popescu tm :) ) sa nu mai postati offtopic sau sa va certati. Discutati validitatea petitiei si a cererilor in topicul "mutat: balacareala de la petitie". Daca va mai certati aici voi sterge direct posturile, forumul are niste probleme si nu-mi permite sa le mut unul cate unul.. Multumesc
[/color]
Campanie de sustinere a colegilor care au promovat dar nu mai prind loc

http://www.petitieonline.ro/petitie-p38884059.html

kooksee fost mare MF-ist pe baza unei legi si nu a INTELIGENTEI asa cum credeam toti.Un incredibil punctaj de.. de.. 624.

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby dr_dr » Sat Nov 21, 2009 12:57 pm

am intrebare la tine daca vine un om si spune ceva ce tie nu iti convine, sau e in contradictie cu ideile tale, ce faci , ii tai capul?




:lol: :lol: :lol: :lol:

Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti…nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le. :wink:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

daniela.55
senior
senior
Posts: 197
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:42 am

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby daniela.55 » Sat Nov 21, 2009 1:01 pm

daniela.55 wrote:
b3 wrote:moderator: Libertate de expresie, de asta n-am sters nici un mesaj si n-am inchis topicul mai devreme, am incercat doar sa fac curat. Dar am destula exprienta in moderare ca sa-mi dau seama ca in maxim cateva ore veti incepe sa va injurati. Ati exprimat toate opiniile pro si contra, este destul. Topicul se inchide.

Redeschid doar topicul asta ca sa poata posta cei interesati de petitie. Va rog INSISTENT (irinel popescu tm :) ) sa nu mai postati offtopic sau sa va certati. Discutati validitatea petitiei si a cererilor in topicul "mutat: balacareala de la petitie". Daca va mai certati aici voi sterge direct posturile, forumul are niste probleme si nu-mi permite sa le mut unul cate unul.. Multumesc
[/color]



VOI NU STITI SA RESPECTATI REGULILE FORUMULUI??

sau nu le intelegeti?
aveti un tipic in care sa va exprimati nemultumirea fata de demersul de aici.folositi l cu incredere.Nu e recomandarea mea.E recomandarea MODERATORULUI
Campanie de sustinere a colegilor care au promovat dar nu mai prind loc

http://www.petitieonline.ro/petitie-p38884059.html

kooksee fost mare MF-ist pe baza unei legi si nu a INTELIGENTEI asa cum credeam toti.Un incredibil punctaj de.. de.. 624.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby Chingachgook » Sat Nov 21, 2009 1:46 pm

ce ma amuza pe mine e utilizarea pana la redundanta a

e lasa, ca si daca voi erati in locul nostru tot asa faceati



cu argumente din astea sentimentale nu merge

+ ca unii chiar au demnitate. asta e, am picat, invat la anul . mai ales ca printre randurile multora citesc ca ei de fapt, nu prea au citit, ca au avut copil mic, serviciu, ce sa mai o dam incolo si incoace, nu au citit nimic.

alt aspect distractic e trimiterea la legea aia pe care in mod evident nu au citit-o
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby BearZZ » Sat Nov 21, 2009 2:02 pm

Offtopic. Am si eu o parere. Consider ca a promova rezidentiatul nu tine neaparat de cat de inteligent esti ,si cat de usor stii sa fac conexiuni intre informatiile detinute si o situatie reala (ca in practica medicala). Rezidentiatul este un CONCURS dat prin EXAMINARE individuala ,unde intrebarile si raspunsurile sunt puse dintr-o carte pe care o avem toti la dispozitie. Copiate randuri din ea si facute intrebari.
Eu nu cred ca trebuie sa fi peste masura de INTELIGENT ca sa il promovezi...trebuie insa sa fi foarte AMBITIOS si foarte MOTIVAT. Cei care au luat sub 630 nu cred ca au fost decat intr-o foarte mica masura PROSTI sau INAPTI :) Au fost doar mai putin ambitiosi si/sau mai putin motivati.
Daca toti am fi foarte ambitiosi si motivati ,si am luat peste 900 de puncte ,evident ca toti am dori specialitati grele ,interesante ,motivante ,prestigioase...etc. Ori sunt em 5000 pe vreo 800 de astfel de locuri. Cineva insa trebuie sa fie si MF ,si medicina muncii ,si pe ambulanta...samd.
Nu cred ca este incorect sa dai MF unui absolvent care asta isi doreste. Dar cred ca e incorect sa dai MF unuia care Nu-si doreste si va incerca din nou la anul....statul pierde bani cu salariul lui. Bani platiti pana una alta de astia ca mine care lucreaza in mediul privat si isi platesc taxele si impozitele. EU unul le-as da MF doar celor de acord sa semneze un angajament ca nu vor dori o alta specializare decat la 5 ani dupa...chiar daca au luat doar 500 de puncte.

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby dr_dr » Sat Nov 21, 2009 2:06 pm

:shock: mi-ai luat vorba din gura
da vezi ca iar sar in sus cum ca asta ar fi discriminare
asa ca oricum ai da-o ei vor MF pomana si sa mai dea la anul :)
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
999
senior
senior
Posts: 120
Joined: Wed Sep 09, 2009 11:46 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby 999 » Sat Nov 21, 2009 2:18 pm

dr_dr wrote::shock: mi-ai luat vorba din gura
da vezi ca iar sar in sus cum ca asta ar fi discriminare
asa ca oricum ai da-o ei vor MF pomana si sa mai dea la anul :)

nu o sa sara in sus nimeni...decat poate pt. faptul ca orice om mai putin dotat intelectual ar trebui sa stie cum se scrie 'sa stii'...

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby Enemy » Sat Nov 21, 2009 2:20 pm

extraordinar

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby BearZZ » Sat Nov 21, 2009 2:24 pm

mea culpa ,am scris mizerabil :)

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby alina_ok » Sat Nov 21, 2009 2:40 pm

dr_dr wrote::shock: mi-ai luat vorba din gura
da vezi ca iar sar in sus cum ca asta ar fi discriminare
asa ca oricum ai da-o ei vor MF pomana si sa mai dea la anul :)

eu vreau mf. foarte serios.... si nu mai dau la anul. ar fi o treaba sa puna conditie ca cei care au peste 50% si iau mf sa nu mai poata da la anul rezi din nou. ar trebui sa faca asa si cu cei de anul trecut care cu 400 si ceva au luat mf.(nu glumesc, o fosta colega de grupa de a mea a prins, si avea sub 500 de puncte, si chiar e enervant cand vezi cate unele din astea, si care mai au tupeu sa se dea si destepte).
khabi kushi khabie gham...

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby gaurav_singh_md » Sat Nov 21, 2009 2:53 pm

alina_ok wrote:
dr_dr wrote::shock: mi-ai luat vorba din gura
da vezi ca iar sar in sus cum ca asta ar fi discriminare
asa ca oricum ai da-o ei vor MF pomana si sa mai dea la anul :)

eu vreau mf. foarte serios.... si nu mai dau la anul. ar fi o treaba sa puna conditie ca cei care au peste 50% si iau mf sa nu mai poata da la anul rezi din nou. ar trebui sa faca asa si cu cei de anul trecut care cu 400 si ceva au luat mf.(nu glumesc, o fosta colega de grupa de a mea a prins, si avea sub 500 de puncte, si chiar e enervant cand vezi cate unele din astea, si care mai au tupeu sa se dea si destepte).

nici nu a promovat examenul si a luat MF. din 2004 nu a fost nota de promovare sub 570. anul trecut a fost 588 si locuri de MF nu mai erau sub 600 de puncte. you have no idea what you are talking about.

User avatar
999
senior
senior
Posts: 120
Joined: Wed Sep 09, 2009 11:46 pm

Re: Petitie:"DA! Am promovat examenul de rezidentiat si...

Postby 999 » Sat Nov 21, 2009 2:58 pm

nu ma, eu incercam sa fac o gluma.

ideea e ca sunt unii care nu pricep...rezidentiatul e un concurs...fiecare are dreptul sa'l dea de cate ori vrea el ca
plateste aceeasi taxa.
nu toti candidatii trebuie sa'l ia daca nu au tocit cat trebuie.

PS: ideea mea e ca e un concurs prost gandit ce nu releva cu adevarat ce'i in capul candidatului, sau viteza lui de reactie sau capacitatea de a reactiona in situatii de urgenta/criza etc... sau de capacitatile practice nici nu mai vorbesc.
e vorba doar cat de mult poti sa stai cu gluteiasii pe scaun si sa 'subliniezi' swartzul angelescu sau harrsionul...

PS2: mi se pare jenant demersul asta tinand cont de cate locuri s'au scos anul asta.
Last edited by 999 on Sat Nov 21, 2009 2:59 pm, edited 2 times in total.


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests