ce facem dupa teleconferinta?!

de dat il dam, dar il mai terminam ?
boy_boy
Posts: 3
Joined: Thu Nov 19, 2009 9:54 pm

ce facem dupa teleconferinta?!

Postby boy_boy » Thu Nov 19, 2009 10:16 pm

ce facem dupa teleconferinta?in cat timp trebuie sa ne prezentam la spital sa vorbim cu doctorii ,sa facem contractul cu spitalul respectiv,sau cum se procedeaza?

lucid
junior
junior
Posts: 52
Joined: Wed Oct 11, 2006 1:47 pm

Re: ce facem dupa teleconferinta?!

Postby lucid » Fri Nov 20, 2009 7:10 am

Da , asta e buna intrebarea, ar trebui sa incepem sa colindampe la ASJ-uri sa intrebam daca au primit ceva instructiuni in acest sens, poate sunt dintre noi care isi programeaza un mic concediu la inceputul lui decembrie;

1.Pana cand trebuie sa mergem sa semnam contractul cu spitalul platitor?
2.Cand cum si unde declaram "starea de incompatbilitate"?

Stiu ca toate chestiile astea trebuiau/puteau fi dea anununtate de catre Comisia Nationala de Rezidentiat pentru ca nu implica mari variabile , dar pana atunci ne dam cu presuspusul...asa ca va rog , fell free...:)

User avatar
vampyblue
senior
senior
Posts: 117
Joined: Sat Feb 16, 2008 12:39 am

Re: ce facem dupa teleconferinta?!

Postby vampyblue » Fri Nov 20, 2009 2:49 pm

anul trecut contractele (pt cei cu post) s-au semnat in perioada 5 - 12 dec (asa am gasit pe www.rezidentiat.info, arhive)..banuiesc ca si anul asta la fel..intre repartitie(26 nov) si incadrare au fost aprox 2 sapt

eu deja mi-am programat o mica vacanta si nu am chef sa o anulez...

User avatar
blacktulip77
junior
junior
Posts: 61
Joined: Tue May 06, 2008 5:15 pm

Re: ce facem dupa teleconferinta?!

Postby blacktulip77 » Sat Nov 21, 2009 11:46 am

Salut!
Eu sunt mai noua pe aici si as vrea sa-i rog pe cei cu experienta sa-mi explice care sunt exact pasii de urmat in mirifica birocratzie romaneasca dupa teleconferinta (pentru cei ce aleg un loc intr-un centru univ, nu post) si cand terminam cu toata hartzogaraia!?
Multam'

sebesz
junior
junior
Posts: 37
Joined: Wed Nov 18, 2009 3:30 pm

Re: ce facem dupa teleconferinta?!

Postby sebesz » Tue Nov 24, 2009 3:55 pm

va rugam cei care stiu care sunt pasii postconferinta?!
pt post si pt loc :?

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: ce facem dupa teleconferinta?!

Postby cog1983 » Tue Nov 24, 2009 4:05 pm

Pentru loc:
1. Se primeste o hartie la teleconferinta (pe care iti scrie ce punctaj ai avut, ce ai ales si in care centru universitar te pregatesti) care se pastreaza cu sfintenie, eventual se xeroxeaza pt uz ulterior.
2. Se va anunta o zi (undeva in decembrie) unde toti proaspetii rezidenti dintr-un centru universitar se vor prezenta la DSP pentru alegerea spitalului. Se merge in ordinea alfabetica a specialitatilor si se alege in ordinea mediilor. Se anunta de asemenea ora aproximativa la care se incepe o anumita specializare asa ca nu mai e harababura de la teleconferinta.
3. Dupa ce ti-ai ales spitalul, te duci cu hartiuta de la teleconferinta + inca ceva acte (pe care ti le cere spitalul si care difera de la spital la spital: ex. analize medicale, diploma de licenta, etc.) la serviciul de personal al spitalului si iti faci dosarul de angajare/semnezi contractul de munca (in alb :roll: )
4. In 1 ianuarie 2010 (eventual mai tarziu la mica intelegere cu cei de pe sectie) te prezinti la munca.
5. Ulterior se va alege coordonatorul de rezidentiat (in cazul in care sunt mai multi pe aceeasi sectie)
6. Vei merge dupa carnetul de rezident, caietul de pregatire in specialitate si programa stagiilor pe anii de rezidentiat la DSP undeva in martie-aprilie.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

dr.Luz
junior
junior
Posts: 70
Joined: Tue Aug 25, 2009 9:53 am

Re: ce facem dupa teleconferinta?!

Postby dr.Luz » Tue Nov 24, 2009 4:15 pm

transferul cand se face?inainte sau dupa alegerea spitalului platitor?

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: ce facem dupa teleconferinta?!

Postby Lizz22 » Tue Nov 24, 2009 5:20 pm

dr.Luz wrote:transferul cand se face?inainte sau dupa alegerea spitalului platitor?


dupa!!!

User avatar
dr_me
senior
senior
Posts: 245
Joined: Mon Jul 03, 2006 5:36 pm

Re: ce facem dupa teleconferinta?!

Postby dr_me » Tue Nov 24, 2009 6:05 pm

spitalul unde iti vei desfasura pregatirea cand se va alege?

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: ce facem dupa teleconferinta?!

Postby cog1983 » Tue Nov 24, 2009 6:59 pm

dr_me wrote:spitalul unde iti vei desfasura pregatirea cand se va alege?

Da oare cititi ce se scrie la un subiect sau numai titlul?!?!?!?!?!!? :hate:
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

Asica00
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sun Nov 22, 2009 1:10 pm

Re: ce facem dupa teleconferinta?!

Postby Asica00 » Wed Nov 25, 2009 6:30 pm

cog1983 wrote:
dr_me wrote:spitalul unde iti vei desfasura pregatirea cand se va alege?

Da oare cititi ce se scrie la un subiect sau numai titlul?!?!?!?!?!!? :hate:


De lene unii citesc doar titlul :hate:
Para malaiata in gura lui Natafleata!! :twisted:

diagnostic
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Dec 15, 2008 8:37 am

Re: ce facem dupa teleconferinta?!

Postby diagnostic » Wed Nov 25, 2009 6:39 pm

si pentru post e la fel, doar ca semnez si un contract cu spitalul de la Cucuieti?
Tot ceea ce te inconjoara este ceea ce ai atras. Primesti ceea ce esti.

myha
junior
junior
Posts: 35
Joined: Wed Nov 25, 2009 11:00 pm

Re: ce facem dupa teleconferinta?!

Postby myha » Wed Dec 02, 2009 9:10 pm

la mine ,pe hartia care am primit o la teleconferinta nu scrie nici un punctaj pe care l am avut.e gresit sau asa e si la voi?

User avatar
dr_rossi46
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Thu Nov 26, 2009 10:56 am

Re: ce facem dupa teleconferinta?!

Postby dr_rossi46 » Wed Dec 02, 2009 9:30 pm

sincer mie nu mi se pare aberanta intrebarea lui dr me pt ca tu vorbesti numai despre spitalul platitor care nu este acelasi cu spitalul in care o sa faci primul stagiu. deci?
am inteles ca incepera munci in ianuarie este oarecum la mica intelegere cu cei de pe sectie dar sectia carui spital ca doar nu este cel platitor:?:

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: ce facem dupa teleconferinta?!

Postby b3 » Wed Dec 02, 2009 9:45 pm

myha: nu scrie la nimeni punctajul pe hartia de la teleconferinta

dr_rossi46: citeste hartia primita la teleconferinta, ai acolo toate detaliile
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Spark
senior
senior
Posts: 168
Joined: Fri Oct 03, 2008 10:45 am

Re: ce facem dupa teleconferinta?!

Postby Spark » Wed Dec 02, 2009 9:59 pm

dr_rossi46 wrote:sincer mie nu mi se pare aberanta intrebarea lui dr me pt ca tu vorbesti numai despre spitalul platitor care nu este acelasi cu spitalul in care o sa faci primul stagiu. deci?
am inteles ca incepera munci in ianuarie este oarecum la mica intelegere cu cei de pe sectie dar sectia carui spital ca doar nu este cel platitor:?:


Ok, in ordine cronologica lucrurile stau cam asa:

-alegerea spitalului platitor (doar pt cei cu loc, cei cu post si-au ales deja spitalul platitor cand au ales postul). Se alege in ORDINEA punctajului.
-alegerea spitalului-mama si a spitalului unde faceti primul stagiu (si pt cei cu loc, si pt cei cu post) - se va afisa in timp util cu ce stagiu incepeti si care sunt spitalele unde puteti sa va desfasurati. Acum primiti curicula si carnetul de rezident si parca se plateste si o taxa, nu mai stiu exact. Se alege in ORDINEA punctajului.
-formele de angajare - la spitalul platitor (analize, consult MM, psihologic, tot felul de acte ce tb duse - iarasi, vor fi afisate pe vreo usa/site) (pt loc si cred ca si pt post)
-the first day of the rest of your life: inceperea activitatii ca medic rezident (umflatul in pene este optional), care va fi, cel mai probabil, 4 ianuarie. Ar fi bine sa va prezentati la cele 2 spitale (muma si primul stagiu - poate fi si acelasi spital, in functie de ce optiuni aveti si ce alegeti) cu hartiutele de la CNPDS inainte de aceasta data ca sa vi se comunice cand sa veniti si unde. Ulterior veti fi repartizati pe vreun etaj/sectie si, eventual, unui indrumator. Depinde de la caz la caz.
-semnarea contractului cu spitalul platitor (pt cei cu loc, cei pe post il semneaza mai repede) va fi undeva prin primavara. Nu sta nimeni sa redacteze vreo 200 de contracte acuma, e si maine o zi, si poimaine si tot asa. :devil: Poate in alte parti e altfel, unde am semnat eu cam asa a fost.
Just because I'm sorry doesn't mean I didn't enjoy it at the time.

User avatar
dr_rossi46
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Thu Nov 26, 2009 10:56 am

Re: ce facem dupa teleconferinta?!

Postby dr_rossi46 » Wed Dec 02, 2009 10:17 pm

Gata am inteles tot :allright:
multumesc tuturor care au avut rabdare sa explice.

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: ce facem dupa teleconferinta?!

Postby DarkComy » Mon Dec 07, 2009 2:44 am

Am o nedumerire legata de alegerea spitalului platitor in Bucuresti. Fiecare din cele patru spitale are un numar limitat de locuri sau este posibil chiar ca toti sa ne aleagem acelasi spital ? De ce intreb acest lucru ? Fiecare spital cere alte acte si daca eu nu stiu ce spital voi alege atunci nu stiu ce acte trebuie sa procur din timp si mi se pare aberant sa sun la toate cele 4 spitale si sa strang toate actele posibile.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: ce facem dupa teleconferinta?!

Postby Calico » Mon Dec 07, 2009 2:47 am

Poti sa incepi sa-ti strangi actele dupa ce-ti alegi spitalul.
Fiecare spital are 1/4 din locuri, nu puteti sa alegeti toti acelasi spital.

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: ce facem dupa teleconferinta?!

Postby DarkComy » Mon Dec 07, 2009 2:53 am

MumaPadurii wrote:Poti sa incepi sa-ti strangi actele dupa ce-ti alegi spitalul.
Fiecare spital are 1/4 din locuri, nu puteti sa alegeti toti acelasi spital.


Daca tot esti prompt la ora asta, mai am o intrebare. Cand se incheie acest contract sau mai bine zis cat timp am la dispozitie sa strang aceste acte ? Nu ma intelege gresit, le strang incepand si de maine la nevoie insa pentru unele de genul Cazier sau Adeverinta de la Diploma poate dura cateva zile. Din alte posturi din diferite topic-uri se intelegea ca in Bucuresti pe 14 dec alegem Spit Platitor, pe 15 dec trebuie sa depunem actele pentru contract si pe 16,17,18 ne alegem si Spit Indrumator.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: ce facem dupa teleconferinta?!

Postby Calico » Mon Dec 07, 2009 3:03 am

DarkComy wrote:Cand se incheie acest contract sau mai bine zis cat timp am la dispozitie sa strang aceste acte ?

Prin primavara inchei contractul. Ai destul timp sa strangi toate actele.

adinca
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Nov 30, 2009 9:28 am

Re: ce facem dupa teleconferinta?!

Postby adinca » Mon Dec 07, 2009 3:12 pm

vampyblue wrote:anul trecut contractele (pt cei cu post) s-au semnat in perioada 5 - 12 dec (asa am gasit pe http://www.rezidentiat.info, arhive)..banuiesc ca si anul asta la fel..intre repartitie(26 nov) si incadrare au fost aprox 2 sapt

eu deja mi-am programat o mica vacanta si nu am chef sa o anulez...



Mai stie cineva ceva despre contracte si actele necesare, deja suntem in 7 decembrie.

Afranius
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri May 23, 2008 10:05 am

Re: ce facem dupa teleconferinta?!

Postby Afranius » Mon Dec 07, 2009 9:31 pm


SabinaS
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sat Sep 05, 2009 1:09 am

Re: ce facem dupa teleconferinta?!

Postby SabinaS » Tue Dec 08, 2009 2:34 am

Putem alege cu ce stadiu incepem?

Daca primul stagiu e de med interna dar eu sunt pe o disciplina medicala gen cardio sau nefro, pot incepe cu stagiul principal?

adinca
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Nov 30, 2009 9:28 am

Re: ce facem dupa teleconferinta?!

Postby adinca » Tue Dec 08, 2009 9:54 am

Afranius wrote:http://www.dspb.ro/diverse/repartitie-20091207.pdf

Dispozitia de repartizare cand o sa o primim, sau o sa fie trimisa direct de Ministerul Sanatatii la Centrul ales la repartizare(si noi mergem doar cu CI/BI)?

Afranius
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri May 23, 2008 10:05 am

Re: ce facem dupa teleconferinta?!

Postby Afranius » Tue Dec 08, 2009 10:24 am

adinca wrote:
Afranius wrote:http://www.dspb.ro/diverse/repartitie-20091207.pdf

Dispozitia de repartizare cand o sa o primim, sau o sa fie trimisa direct de Ministerul Sanatatii la Centrul ales la repartizare(si noi mergem doar cu CI/BI)?

ai primit'o la repartizare..e adeverinta aia pe care iti scrie specialitatea aleasa

User avatar
dandanaua
senior
senior
Posts: 246
Joined: Sat Apr 18, 2009 1:10 pm

Re: ce facem dupa teleconferinta?!

Postby dandanaua » Tue Dec 08, 2009 1:20 pm

Dupa teleconferinta se recomanda sa facem o chermeza cu vinulet si tuicomicina nu conteza cand si o mica excursie dupa ce terminam cu toate actele in care iar sa bagam acelasi tratament :mrgreen:

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Re: ce facem dupa teleconferinta?!

Postby magdutz » Wed Dec 09, 2009 6:34 pm

cum pot afla pentru o anume specialitate cate locuri scoate fiecare clinica-mama in bucuresti? nu am gasit pe perfmed informatia...

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: ce facem dupa teleconferinta?!

Postby Enemy » Wed Dec 09, 2009 6:37 pm

asta asteptam si noi sa vedem


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests